emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Emekli Maaş Zamları Ne Aralıkla Yapılır?

Emekli Maaş Zamları Ne Aralıkla Yapılır?
SSK
17.07.2017

Her yıl olduğu gibi emekliler için bu sene de 2017 SGK emekli maaş zammı adı altında zam verilmesi söz konusu olmaktadır. 2017 yılı için zam oranı diğer yıllardaki gibi 4/a, 4/b ve 4/c kapsamında sunularak önceden çeşitli koşullar altında belirlenen oran şeklinde aktif hala getirilir. Zam oranları genel olarak gelmesi planlanan enflasyon oranıyla yakından ilişkilidir. Eğer enflasyon oranları önceden belirlenmiş zam oranlarının üzerinde bir oranda ise emekliler için ayrıca enflasyon farkı da verilmektedir. Bu yazıda da genel itibariyle öncelikle emekli maaşlarının hangi süre aralığında zamlara tabii tutulduğu ve sonrasında da emekli maaş zam oranları sayısal verilerle ele alınmaktadır.emekli maasi ne kadar oldu

Emekli Maaşına Zam Oranları Uygulama Süresi

  • 4/a kapsamındaki emekliler SSK tarafından emekli olan kişilerden oluşmaktadır. 4/a emeklileri için zam oranları bir önceki dönemde oluşan enflasyon oranları baz alınarak her yıl Ocak ve Temmuz ayları içerisinde uygulanmaktadır.
  • 4/b kapsamındaki emekliler ise Bağkur tarafından emekli olan kişilerden oluşmaktadır. 4/a emeklileri gibi 4/b emeklileri için uygulanan zamlar bir önceki dönemde kendini gösteren enflasyon oranları esas alınarak her yıl Ocak ve Temmuz aylarında yapılmaktadır.
  • 4/c kapsamında emekli olan kişiler Emekli Sandığı tarafından emekli olan kişilerdir. Diğerlerinden farklı olarak her yıl Toplu Sözleşme uygulaması ile belirlenmiş olan emekli zam oranlarına tabii tutulmaktadırlar. Yine yıl içerisinde Ocak ve Temmuz aylarında emekli zamları uygulanmaktadır.

emekli maasi zammi ne kadar 2017

Hangi Emekli Ne kadar Maaş Alacak?

Genel olarak 2017 yılı esas alınarak emekli maaşları yaklaşık olarak hesaplanmaktadır.

  • 4/a emekli maaşları 2017 yılı itibariyle ssk tarafından emekliliğin sağlanması halinde 900-1100TL arasında hesaplanmıştır.
  • 4/b emekli maaşları bağkur tarafından emekli olan tarım ve çiftçiler için yaklaşık olarak 800 ila 900 TL arası hesaplanırken, tarım ve çiftçiler haricinde emekli olan kişiler için 900-1000 TL arası hesaplanmaktadır.
  • 4/c emekli maaşları Emekli Sandığı tarafından emekli olan kişiler için memur olanlara 1900 TL en düşük maaş olarak hesaplanmaktadır.

emekli maasi zam orani 2017

Son olarak emekli maaş farkları ne zaman yatacak sorusu ele alınırsa eğer, 4/a, 4/b ve 4/c emeklileri için her yıl Temmuz ve Ocak aylarında oluşum göstererek netleşmesi durumunda bütün yıl boyunca uygulanmaktadır. 2017 yılı esas alınarak Temmuz ayı zammı kapsamında 3 Temmuz tarihi itibariyle zamlar netleşmiş olmuştur. 4/a ve 4/b emeklileri bu bağlamda %5,89 oranında zam almaya başlamışlardır. 4/c emeklileri ise %4 oranında aldıkları zam üstüne bir de enflasyon zammı ile aldıkları %2,89 oranının toplamında %6,89 oranında zam uygulamasına tabii tutulmuşlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.