SGK

SGK Primlerini Kredi Kartı İle Ödeme

İnsanları hayatlarını devam ettirebilmek için maddi gelire, maddi gelir için ise bir işe ihtiyaç duymaktadır. Herhangi bir işte çalışan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödemesi yapmak zorundadır. Bu primler sayesinde hem sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanılmakta hem de emeklilik için gereken gün biriktirilmektedir. Böylelikle resmi olarak çalışılan iş yapılmaktadır. Sigorta primi ödemesi yapılmadan çalışılan işler kaçak sayılmakta olup bu tür işlerde çalışmak yasak ve cezası bulunmaktadır. Ülkemizdeki sigorta sisteminde çalışan kişiler üç farklı birime prim ödemesi yapabilmekte ve bu birimlere yapılan ödemeler mesleklere göre ayrılmaktadır. Memurların sigorta primleri devlet tarafından emekli sandığı ya da yeni adıyla 4/c sistemine yapılmaktadır. İşçilerin sigorta primlerini ise işverenleri SSK ya da 4/a sistemine yapmaktadır. Esnaf ve çiftçiler ise sigorta primlerini kendileri BAĞKUR ya da yeni adıyla 4/b sistemine yapmaktadır. SGK primlerini kredi kartı ile ödeme ya da nakit ödeme gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.


Anlaşmalı Bankalar Aracılığıyla SGK Primlerini Kredi Kartı İle Ödeme

SGK primlerini kredi kartı ile ödeme yapmak için ilgili kişilerin iki seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilkinde Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalar kullanılmaktadır. Bu bankaların internet şubelerine giriş yapılması ve daha sonra da ilgili bölüme geçiş yapılması gerekmektedir. Bu bölüm her bankada farklı yerlerde olsa da genellikle “Ödemeler” ya da “Ödemelerim” gibi menülerin içerisinde yer almaktadır. Bu menülerde “Sigorta Primi Ödeme” seçeneğinin seçilmesi gerekmektedir. Bu seçimden sonra sigorta sicil numarası ya da kimlik numarası istenmektedir. Sigorta sicil numarasını bilmeyen kişiler ilgili kurumdan ya da e-devlet sitesinden bunu rahatlıkla öğrenebilmektedir. Sigorta sicil numarası girildikten sonra borç sorgulaması yapılmalı ve buradan uygun seçenekler seçilerek ödeme yapılabilmektedir. Bu şekilde ödeme yapabilmek için SGK ile anlaşmalı olan bankaların kullanılması gerekmektedir. Çünkü anlaşması olmayan bankaların internet şubelerinde bu şekilde bir bölüm bulunmamaktadır.

E-Devlet Üzerinden SGK Primlerini Kredi Kartı İle Ödeme

SGK primlerini kredi kartı ile ödeme konusunda ilgili kişilerin bir başka seçeneği daha bulunmaktadır. Bu seçenekte sigorta primleri e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmektedir. Bu şekilde kredi kartıyla ödeme yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Bu şifreye sahip olmayan kişiler, en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanları ile beraber giderek başvuru yapmaları gerekmektedir. Buradan hızlı bir şekilde alınan e-devlet şifresi ile e-devlet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. Bu site üzerinde bulunan hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bölümünün tercih edilmesi ve buraya giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölümde SGK ile ilgili birçok hizmet bulunmakta olup bunların arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” seçilerek buraya giriş yapılması gerekmektedir. Daha sonra ise yönlendirmeler takip edilerek SGK ile anlaşması olan bir kredi kartıyla prim ödemesi yapılabilmektedir.

SGK primlerini kredi kartı ile ödeme seçeneği insanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. PTT ya da ilgili kurumlarda sıra bekleyerek ödeme yapmak yerine, evde ya da işte bilgisayar başında bu ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Böylece hem zamandan kazanılmış olunmakta hem de sıra bekleyerek yorulmamış olunmaktadır. Bu yöntem sayesinde ayrıca ilgili kurumlardaki yoğunluklarda azalmaktadır. SGK primlerini kredi kartı ile ödeme seçeneğinden herkes yararlanabilmektedir. Fakat emekli sandığına bağlı memurların sigorta primleri devlet tarafından yatırıldığı için bu kişilerin sigorta primi yatırma gibi bir durumları bulunmamaktadır. Bunun dışında 4/a sistemine bağlı olan işçilerin ödemeleri de işverenleri tarafından yapılmaktadır. Fakat bu sisteme bağlı olan kişiler isteğe bağlı da sigorta primi yatırabildikleri için kredi kartı ile prim ödeyebilmektedirler. BAĞKUR ya da 4/b sistemine bağlı olan kişiler ise primlerini kendileri ödemektedir. Bundan dolayı kredi kartıyla prim ödemesi yapan kişiler genellikle bu sisteme bağlı olan kişilerden oluşmaktadır.

SGK primlerini kredi kartı ile ödeme seçeneğinde bazı bankalarda farklı bir seçenek daha bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan bazı bankalar, ATM üzerinden de prim ödeme seçeneği sunmaktadır. Kredi kartı ile ATM’ye giriş yapıldıktan sonra internet bankacılığında olduğu gibi “Ödemeler” bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Buradan ilgili menüler seçilerek prim ödemesi yapılabilmektedir. Bu da prim ödemesi yapmak isteyen kişiler için internet haricindeki bir başka seçenektir. İnternetten ödeme yapmak istemeyenler ya da internet ile arası iyi olmayan kişiler sigorta primlerini bu şekilde ödeyebilmektedir. Ayrıca SGK primlerini kredi kartı ile ödeme yapan kişiler, internet bankacılığı üzerinden ya da bankaların müşteri hizmetleri aracılığıyla prim ödemeleri ile ilgili otomatik ödeme talimatı verebilmektedir. Böylelikle her ay kredi kartıyla sigorta primleri otomatik olarak ödenmekte ve prim ödemesi yapacak kişiler de rahat etmektedir.

SGK primlerini kredi kartı ile ödeme seçenekleri genel hatlarıyla bu şekildedir. Sigorta primini kredi kartıyla ödemek isteyenlerin dikkat etmesi gereken anlaşmalı bankalara ait kartların kullanılmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumunun birçok banka ile anlaşması bulunmaktadır. Bundan dolayı prim ödemesi yapmak isteyen kişiler, bu konuda zorlanmayacaktır. Ayrıca SGK primlerini kredi kartı ile ödeme seçenekleri genel hatlarıyla bu şekilde olmasına rağmen, gelişen teknoloji ile her geçen gün yeni yöntemler eklenebilmektedir. Bundan dolayı bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmekte fayda vardır.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu