SGK

SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları ve Süresi

5510 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte nüfus müdürlüklerinde bulunan mernis kayıtları baz alınarak ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlar SGK kapsamında genel sağlık sigortasından yararlanabiliyor. Vatandaşların genel sağlık sigortasından yararlanması ile birlikte herhangi bir sağlık sigortası olmayan vatandaşlar kendi ceplerinden ödeme yapmadan sağlık imkanlarından yararlanabiliyorlar. Vatandaşların SGK kapsamında sağlıktan yararlanma şartları olarak belirli kriterler yer alıyor. Bu nedenle tüm vatandaşların ortak merakları bu sağlık şartlarından nasıl yararlanabilecekleri konusudur.


Genel Sağlık Sigortasından Yararlanmak İsteyenler İçin Yasal Süre

Genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen kişiler kendileri ve yakınları için bu imkanlardan yararlanabilmeleri için öncelikle genel sağlık sigortası için gerekli başvuruları yapmaları gerekiyor. Başvuru tarihinden 30 gün içerisinde başvuru sahibi ve yakınları için genel sağlık sigortası hizmetleri başlıyor. Başvuru yapan kişiler ile adına başvuru yapılan kişiler bu süreç ile birlikte tüm sağlık hizmetlerinden devlet kapsamında yararlanabiliyorlar. Aranan bir başka şart ise genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen başvuru sahiplerinin 30 günlük genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının mevcut olması gerekiyor. Bu şartları yerine getiren her vatandaş genel sağlık sigortasının sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

Başvuru Yakınlarının Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

Genel sağlık sigortasından başvuru sahiplerinin yararlanabilmeleri için yakınların başvuru tarihinden 1 sene önce genel sağlık sigortası prim ödeme şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor. Yani başvuru sahibi yakınları için 1 sene önceden gerekli başvuruların yapılması gerekiyor. Bu başvurular neticesinde bir senelik bir sürenin geçmesi ve bu süre içerisinde genel sağlık sigortası prim ödeme şartlarının yerine getirilmesi şartı aranmıyor. Başvuru sahibi yakınlarının bu hizmetten yararlanması için sadece bir sene öncesinden başvuru yapması gerekiyor.

Bağkurlular İçin Borçlar Kaç Aydan Fazla Olursa Sağlık Hizmeti Sona Erer?

Bağkurlu vatandaşlar yeni adı ile 4/B sigorta kapsamında bulunuyorlar. Bağkurlu vatandaşlar ve yakınları için genel sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için belirtilen genel şartların yerine getirilmesinin yanı sıra, başvuru sahibi genel sağlık sigortası için başvuru yaptığı tarihten 60 günlük fazla prim ödemesi ve bu primlere bağlı herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Eğer ki 4/B kapsamında yer alan Bağkurluların borçları var ise bu borçlarının taksitlendirmeleri ve ertelemeleri durumunda genel sağlık sigortası başvuru işlemlerine başlayabiliyorlar. Bu durumda genel sağlık sigortası için yapılacak başvurular neticesinde genel sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Eğer ki bağkurluların 60 günü aşan borçları söz konusu ise zorunlu olarak bu borçlar talep sahibinin isteğine göre ya ertelenir ya da taksitlendirilir.

Genel Sağlık Hizmetlerinden Kimler Koşulsuz Şartsız Yararlanabiliyor?

Genel sağlık sigortası kapsamından bazı şartları taşıyan kişiler koşul aranmaksızın yararlanabiliyorlar. Bu kapsamda 18 yaşını doldurmayan çocuk ve gençler genel sağlık sigortası kapsamından herhangi bir başvuru ya da prim ödeme gün sayısı olmadan yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda 18 yaşından küçük çocukların haricinde tıbbi anlamda bir başka kişinin yardımına ihtiyaç duyacak kadar muhtaç olan kişiler de genel sağlık sigortasından herhangi bir başvuru ve prim şartları istenmeden genel sağlık sigortasının tüm imkanlarından yararlanabiliyorlar. Bunun yanı sıra trafik kazaları nedeni ile sakat kalan ve çalışamaz duruma gelen kişiler ile iş kazası ve meslek hastalığı gibi kendi iradesi dışında sağlık sorunları yaşayan kişilerde herhangi bir şart aranmadan genel sağlık sigortası kapsamından yararlanabiliyorlar. Ancak bulaşıcı hastalıkları olanlar genel sağlık sigortasından koşulsuz ve şartsız bir şekilde yararlanamıyor.

Bağkuru Terk Eden ve İşten Ayrılanlar Genel Sağlık Sigortasından Ne Kadar Süre İle Yararlanır?

Bağkur, Ssk ve Emekli Sandığı kapsamında genel sağlık sigortaları olan vatandaşların zorunlu sigortalarının sona ermesinden itibaren on gün süre ile genel sağlık sigortası imkanlarından yararlanabiliyorlar. Eğer ki bu kişilerin sigortalılık durumlarının sona erdiği tarihten geçmişe doğru 90 gün ödenen zorunlu sigortalı durumları söz konusu ise sigortalarının sona ermesinden 90 gün süre zarfı içerisinde genel sağlık sigortasından yararlanabiliyorlar. Aynı zamanda birinci dereceden yakınları için de genel sağlık sigortasından yararlanma durumları söz konusudur. Böyle bir durumda vatandaşların prim ödeyip ödemedikleri durumlarına bakılmaksızın genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmalarına imkan sağlanır.

Liseden Mezun Olanların Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Süreci

Lise ve dengi okullarda okuyan öğrencilerin bu okullardan mezun olması durumunda 20 yaşını dolduracakları tarihleri geçmemeleri durumunda genel sağlık sigortasından yararlanma haklarına sahip olabiliyorlar. Öğrenimleri biten ancak 20 yaşını dolduran gençler için ise öğrenimlerinin sona ermesinden 120 gün süre ile genel sağlık sigortasından yararlanmalarına imkan sağlanıyor. Bunun için öğrencilerin lise ve dengi okullarından mezun olmaları ile birlikte diplomalarını genel sağlık sigortası müdürlüklerine ibraz etmeleri gerekiyor. Bu işlem ile birlikte 120 gün boyunca bu imkanlardan yararlanabiliyorlar ancak sigortalı bir işe girmeleri durumunda bu imkanlar işe girdikleri an itibari ile sona eriyor. Genel sağlık sigortasının yürürlüğe girmesi ile birlikte birçok kişi sağlık hizmetlerini kaliteli bir şekilde almaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı