SGK

SGK Sigorta İşe Giriş İptali Nasıl Yapılır ?

SGK sigorta işe giriş iptali işveren tarafından yapılmaktadır. İşe giren vatandaşların, işe gittikleri ilk günden itibaren işe giriş bildirgesinin işveren tarafından yapılması gerekmektedir. Deneme süresi ya da bir hafta sonra sigorta girişinin yapılması söz konusu değildir. İşçinin ilk iş gününden itibaren sigorta girişlerinin yapılması gerekmektedir.

SGK İşe Giriş Nedir?

SGK işe giriş, işveren tarafından işe alınan vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi işlemidir. Bu işlem  tamamen işveren tarafından yapılmaktadır. Yasal bir süreç olmakla beraber işe girişi bildirmeyen işverenlere yasal yaptırımlar uygulanmaktadır. İşveren tarafından işe başlatılacak olan kişiler için nüfus cüzdanı ve fotoğraflarını talep etmektedir.

Ardından online olarak bu bilgileri SGK’ya bildirmektedir.

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş sorgulama online olarak yapılmaktadır. İşçilerin, işe girişlerini kontrol etmesi için e-devlet sistemine giriş yapması yeterlidir. SGK işe giriş sorgulama için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine tıklaması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemlerinin tamamlanmasından sonra Hizmet Dökümü alanından sorgulama yapılmaktadır.
 • Bu alan üzerinden prim ödemeleri ve emeklilik bilgilerini ücretsiz olarak sorgulamak mümkündür.

SGK İşe Giriş İptali Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş iptali işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. İşten çıkan işçilerin herhangi bir yere başvuru yapması söz konusu değildir. İşverenler, işten çıkan ya da çıkartılan işçileri için online olarak SGK’ya bildirge yapmak gerekmektedir. İşçilerin işten çıkarılmasından sonra bildirilmesi için gereken yasal süre 10 gün olmaktadır.

10 günü geçtikten sonra bildirilmesi durumunda asgari ücretin onda biri kadar para cezası vermesine hükmedilir. İşten ayrılış bildirgesi yalnızca işveren tarafından görüntülenmektedir. Bu sebeple de işçilerin e-devlet sistemi üzerinden işten çıkış bildirgesini sorgulaması mümkün değildir.

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işten çıkış bildirgesi sorgulama işlemleri yalnızca işveren tarafından yapılmaktadır. Çalışanların işten çıkması durumunda SGK çıkışları yalnızca işveren tarafından sorgulanabilmektedir. İşten ayrılış bildirgesinin çıktısını almak isteyen vatandaşlar, bu belgeyi işverenlerden talep etmelidir. Sigortalı olan vatandaşlın elektronik olarak e-devlet sistemi üzerinden ayrılış bildirgesini alması söz konusu değildir.

Sigortalı vatandaşın işe giriş ve işten çıkış bilgileri ise, e-bildirge üzerinden SGK’ya gönderilmektedir. Ancak işçinin bu belgeye ihtiyacı varsa Sosyal Güvenlik Kurumu l ve ilçe merkez binalarına bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

İşe Giriş Bildirgesi İptali Cezası Nasıldır?

İşe giriş bildirgesi, işçinin işe girmeden bir gün öncesinde yapılması gereken yasal zorunluluktur. İşçinin çalışmaya başlamasından sonra işe giriş bildirgesinin yapılması yasal olarak suçtur. Ancak işverenin işe giriş bildirgesini tamamlaması ancak işçinin işe başlamaması durumunda, on gün içerisinde durumunda SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

Bildirge, aynı gün içinde de sistem üzerinden iptal edilmektedir. Fakat 10 günü geçen bildirgelerde, işverene para cezası uygulanmaktadır.

Sigortalı olan kişinin işe giriş bildirgesinin iptali için başvurular müdürlükler tarafından değerlendirilmektedir. Bunun için inceleme ve kontroller yetkililer tarafından yapılmaktadır. Yapılan kontroller neticesinde iptal başvurusunun uygun olduğuna karar verilirse, sigortalı işe giriş bildirgesi iptal edilmektedir.

SGK İşe Giriş Yapma Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu işe giriş yapma işlemleri işverenler tarafından yapılmaktadır. İşçinin işe başladığı gün, sigorta girişlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Aksi durumlarda, işverene para cezası uygulanmaktadır. İşverenin işe giriş işlemlerinin yapılması ancak işçinin işe başlamaması durumunda SGK sigorta işe giriş iptali online olarak işveren tarafından yapılmaktadır.

SGK işe giriş işlemleri:

 • SGK işe giriş işlemleri işveren tarafından online olarak yapılmaktadır. Bunun için işverenlerin e-bildirge sistemi üzerinden bilgileri teslim etmesi gerekmektedir.
 • SGK işe giriş bildirgesi için işverenler herhangi bir ücret ödememektedir.
 • İşe giriş bildirgesi, tüm işverenlerin yasal sorumluluğudur.

SGK İşe Giriş İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş ve işten çıkış bildirgesi işveren tarafından online olarak e-bildirge sistemi üzerinden yapılmaktadır. İşe giriş bildirgesi, işçinin işe başlamadan önce tamamlanması gereken yasal süreçleri kapsamaktadır. İşçinin işten çıkması ya da çıkarılması durumunda, on iş günü içerisinde işten çıkış bildirgesinin SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir.

SGK, işten çıkış bildirgesini aldıktan sonra yetkiler tarafından süreç kontrol edilir. SGK işe giriş ve işten çıkış bildirgesinin yapılması için:

 • İşverenlerin e-bildirge sistemi üzerinden işçinin bilgilerini SGK’ya iletmesi gerekmektedir.
 • Şayet işten çıkış bildirgesi yapılacaksa, işçinin iş sözleşmesinin sona ermesinden sonraki 10 iş günü içerisinde bilgileri teslim etmesi gerekmektedir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi E-Devlet Nasıl Sorgulanır?

SGK işe giriş bildirgesi e-devlet üzerinden hem işçi hem de işveren tarafından sorgulanabilmektedir. Bunun için:

E-Bildirge Sayfasına Giriş Yap

 • SGK işe giriş bildirgesinin sorgulanması için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.
 • İşçiler Hizmet Dökümü alanı üzerinden işe giriş tarihlerini online olarak sorgulayabilmektedir.
 • İşe girişinin yapılmadığını fark eden işçiler bu durumda yasal haklarını aramak üzere başvuru yapabilirsiniz.
 • İşverenlerin işe giriş ve işten çıkış bilgilerini sorgulaması için e-bildirge sistemi üzerinden işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi 4A, 4B ve 4C sigortalıları tarafından aynı sistem üzerinden sorgulanmaktadır.

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik sorgulama işlemleri, online olarak e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giren işçiler, prim gün sayısını ve emekli olacakları tarihi görebilmektedir. SSK emeklilik sorgulama işlemleri için:

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden kimlik doğrulama işlerinin tamamlanması gerekmektedir.
 • Daha sonra arama bölümü üzerinden ‘’4A Hizmet Dökümü’’ yazmak ve giriş tuşuna basmak gerekmektedir.
 • Çıkan sayfa üzerinden prim gün sayısı ve emeklilik bilgilerinin sorgulanması mümkündür.

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Borçların sorgulanması için:

 • İlk olarak e-devlet sistemine giriş yapmak ve kimliği doğrulamak gerekmektedir.
 • Ardından arama bölümüne ‘’Borç Sorgulama’’ yazmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden Bağkur’lu olan vatandaşlar tüm borçlarını sorgulayabilir ve aynı sayfa üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK hizmet dökümü, çalışan vatandaşların prim gün sayısı ve toplam ödenmiş olan primlerini görebileceği bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü sorgulamak için:

 • TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile e-devlet kapısına giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme giren vatandaşlar, arama bölümüne ‘’Hizmet Dökümü’’ yazmalıdır.
 • Bu alan üzerinden SSK’lılar 4A, Bağkur’lular 4B ve Emekli Sandığı çalışanları 4C hizmet dökümü alanına tıklamalıdır. Bu alan üzerinden sorgulama işlemleri yapılmaktadır.

SGK E-Bildirge Nasıl Sorgulanır?

SGK e-bildirge sorgulama yalnızca işverenler tarafından yapılmaktadır. İşçilerin bu alan üzerinden sorgulama yapması söz konusu değildir. SGK e-bildirge sorgulamak için işverenlerin e-bildirge şifresi ile sisteme giriş yapması yeterli olacaktır. SGK sigorta işe giriş iptali ve işe giriş bildirgeleri bu alan üzerinden yapılmaktadır.

SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama Tablosu

SGK Borcu Yoktur Belgesi, Nereden ve Nasıl Alınır?

SGK Yurtdışı Borçlanma Ne Kadar ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

56 Yorum

  1. Merhaba,

   Sigortanız başka bir yerde başlamadığınız sürece 10. günün sonunda pasife düşer. Ama priminiz çıktığınız güne kadar ödenir.

 1. 1985 1987 arasında çalışmış olduğum şirket sadece 1986 yılı 2nci dönemi 120 günlük prim yatırmış asıl olarak ancak iptal edilmiş,bunun sebebini öğrenebilirmiyiz

  1. Merhaba,

   Hayır firma tarafından yapılması gerekmektedir.

 2. Merhaba hizmet dökümünde 2 sene boyunca tüm aylarda asıl iptal asıl yapılmış bu ne demek oluyor? Gün sayısı toplamı 360 gösteriyor prim eksik mi yatırılmış? Şimdiden Teşekkür ederim.

 3. Ben işten ayrılalı1 yıl 3ay oldu sigortamı kapatıp para almak istiyorum nasıl yapabilirim artık ev hanımı oldum sigortaya ihtiyacım kalmadı

  1. Merhaba,

   Sigorta başlangıcınıza göre hesaplanan emeklilik yaşını doldurmadan pirim iadesi alamazsınız.

 4. İi günler 2009 yolunda çalışmış olduğum kurum ben çalışmayı bıraktıktan 1 yol sonra ceza yediği için benim o orada çalıştığım tüm günlerimin siğortası iptal edilmiş sizce bu yasalmışım.ve bir ay içinde 3 kez iptal vermişler ben siğorta gün sayısı olarak beredeyse eksilere düşmüşüm. Bununla ilgili Dana SGK kurumuna başvurdum iptalin 3 kez yapılmasında yanlışlık olduğunu söylediler.1 kez işletmenin cezasından dolayı benim primlerin iptal olduğunu söyleşiler.Bu mümkün mü sizce kazanılmış hak olarak o yıllarda içinde ben orada çalıştım ve işportam işletme tarafından ödendi sonrasında iptal edilmesi sizce doğrumu. Şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Merhaba,

   Yapılan inceleme sonrası sahte sigortalı durumu oluştuğuna karar verilmiş maalesef primlerinizin silinmesi kanuni bir durum.

 5. Esim isten ayrilali 3 yil oldu sigortasi 3 yildir yatmis bunu fark ettik isveren iptal etirmek istiyor bizde odemek istiyoruz bunu taksitlendirme imkani varmi cozumu nasil olur

 6. Merhaba. Ben 20 yaşındayım ve sigorta başlangıcım olduğundan fakat 30 günü doldurmadığından hastaneden ve eczaneden yararlanamadığımı öğrendim. Sigortamı bugün iptal ettirsem babamın sigortasından hemen bugün faydalanabiliyor muyum?

 7. Ben özel bir şirkette çalışmaktayım e devletten sigorta primleri e baktığımda senenin birçok aylarında aynı aya ait
  Ek, Asıl, İptal yazıları var. bu ne oluyor. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba,

   Hizmet dökümünde primler gözüküyor ise bu yazılanların sizin için bir önemi yok. İşyeri prim belgesini hatalı yaptı ise düzeltme vermiş gözüküyor. Bu notlar o işyerinde çalışan tüm işçilerde gözükür.

 8. Mehaba ben bir isyerinde 5 ay calistim ve maasim yatmadigi icin ise gitmeyi biraktim buna ragmen sigortam 2 aydir devam ediyor benim gibi butun iscilerin de sigortasi devam ediyor. Ben bu durumda baska bir ise girebilirmiyim veya sigortami nasil iptal ettirebilrim.

 9. 1 GÜNLÜK GİRİŞİM VAR SMS GELDİ SGK İPTAL OLDU DİYE
  İŞ BAŞI İŞKUR DAN YARARLANABİLİRMİYİM 1 AY SİGORTASIZ OLMAM GEREKMEKTE

 10. Merhaba ben bir is yerinde 4 ay calistim maasimi vermedikleri icin ise gitmeyi biraktim ama sigortam hala devam ediyor ben bunu nasil iptal edebilirim.

 11. Merhaba işverenime bir belge gelmiş belgede “….. Sicil sayılı işyerine denetim elemanlarınca düzenlenen rapor ve ilişiğinde gönderilen tutanakla fiilen/kayden çalıştığı tesbit edilen sigortalı ile ilgili işe giriş işten ayrılış ve asıl aylık APHB bildirgelerinin vermediğiniz anlasılmıstır. Söz konusu sigortalının çalıştığı aylarla ilgili belgelerin 5510 sayılı kanunun 86 maddesinin 7 fıkrası gereğince yazımızın alındığı 30 gun İcin de belgelerin verilmesı rica ederim verilmesi gereken belgeler
  7.ay iptal ıse gırıs bildirgesi 8 9 10 11 12 01 ay iptal APHB bu yazı ne anlama geliyor ve neden iptali isteniyor.

 12. Çalışmış olduğum firmada 540 gün olan 18 ay sigortam iptal edilmiş bu durumda ne yapmalıyım.Şu an hala fiilen çalışıyorum.

  1. Merhaba,

   Sizin ssk nızı iptal ettirmek gibi bir hakkınız bulunmuyor. Prim iadesi ise sorunuz. emeklilik yaşını doldurmada iade alamazsınız.

 13. 1987 Eylül ayında 25 gün sigortam gözüküyor.oysa o tarihte ben üniversite de öğrenciydim.kesinlikle çalışma dim. 25 günlük sigorta yıl iptal ettirmem mümkün mü.

 14. Merhaba benim isteğim üzerine bana giriş yapıldı ve ben bunu şirkete bildirdim çıkışımı yaptılar ve ertesi gün bana tekrardan.giris yaptılar ve bunu tekrar bildirdim onlarda sigorta iptalini yaptık diyorlar ama halen 1.5 aydır iptal olmadı ve ben işsizlik maaşını alamıyorum.bu iptali nasıl yapabilirim bdn

 15. E devlet üzerinden ssk primime baktığımda bazı yerlerde asıl yazıyor birkaç yerde ise iptal yazmakta bunun ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum Çalıştığım dönem içinde iptal yazısını görünce bir tereddüt içimde kaldım Firma yatırmamış olabilir mi diye bir soru işareti oluştu Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Aylık prim bildirgesinde hata varsa yasal süresi içinde iptal edilip asıl olarak tekrar yüklenebilir. Eğer prim günleriniz gözüküyor ise sizin için sorun teşkil eden bir durum yok.

 16. Merhaba. Yedi yıldır aynı is yerinde calısıyorum. 2017 Haziran ayı itibariyle e devlet uzerinde asıl ve iptal olarak sigortam görünüyor. Yıl sonu toplamda yansıyan 150 gün olarak yansımış. Yaklaşık 7 ay toplamda eksik görünüyor. Bunun ne anlama geldigini ogrenmek istiyorum mumkunse. Saygılar..

  1. Merhaba,

   Asıl ve iptal verilen prim belgesinin iptal edildiğini gösteririr. Firma giriş çıkış yapmış olabilir.

 17. Merhaba,
  2017-Ocak itibariyle tüm aylarda Asıl-Ek-İptal, Asıl-Asıl-İptal, Asıl-İptal-Asıl ibareleri var, Mesela şöyle ocak ayında Asıl-Ek-İptal, Şubatta Asıl-Asıl-İptal, Martta Asıl-İptal-Asıl diye geçiyo bunlar ne demek yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Prim bildirgelerine ek ve düzelmeler yapılmış. Hizmet dökümünde karşılığında prim gözüküyor ve bu prim de aşağıda bulunan dönem toplamında gözüküyor ise sıkıntı yok.

 18. İşsizlik alırken yeni işe girdim girişim yapıldı ama ben işe başlamadım sigortadan iptal yapmışlar işkura işsizligimin kaldıgı yerden devam edebilmesi için dilekçe verdim kabuk olmamış çalışıyor gözükiyormuşum işkurun sisteminde sgk aradım sgk bizde iltal işlemi göZüküyor diyor işkur bizde göZükmüyor diyor ben bu olayı nasıl çözebilirim

 19. merhaba , işsizlşk maaşı için işkura başvuru yaptım ,askerden geleli iki hafta oluyor , kendi çalştığm iş yerinden çıkışımı askerlk sebebiyle yaptım , ancak başka bi firma ben askerdeyken üç günlk sigorta yapmış bu sebeplede işsizlk ödemesi alamıyorum . ne önerirsiniz ?

  1. Merhaba,

   O dönemde askerde olduğunuz belli. İş yerinin o günlerin iptali için dilekçe vermesi gerekiyor. İptalden sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

 20. Meraba bnm 1856 gun primim dolmus ama artık calismiyom maddi durumum yok icerde olan bu gun primlerimi alabilir miyim sigortami kopmle iptal edip

  1. Merhaba,

   Primlerinizin emeklilik ile ilgili ödenen kısmını iade alabilmek için Yaş ve süre şartını doldurmanıza rağmen prim gününü sağlama imkanı kalmayanlara yapılmaktadır. Bu şartları sağlamıyorsanız iade işlemi yapılmaz.

 21. Eylül ayı bodrumda 11500 TL lik bir primim var fakat bu para daha yatmadı. Bu parayı almak için ne yapmalıyım?

 22. 06.07.2013 te işten ayrıldım 06.08.2013 te res en tarım sigortası yapılmış.bilgim dahilinde olmadan yapılmış.temmuz 2108 de bana bildirildi ve adıma borç tahakkuk ettirilmiş 1 ay içinde ödemem isteniyor.halen sgk lı olarak çalışıyorum.bunu iptal ettirebilirmiyim yoks ödemeli gerekiyor.teşekkürler

 23. Ben 2004 yılında 140 gün çalıştım daha calismiycam yaşım 43 babamdan sigortalı oldum içerdeki birikmiş primimi alabilirmiyim

 24. merhaba benim iki ay sigortam var ileriye dönük emekli olabilmem için borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim

 25. 2 ay önce işten paramı düzenli ödemedikleri için ayrıldım işkur üzerinden yeni iş buldum fakan sikortam aktif görünüyor diye işe giremedim sgk bana sigortanı isveren durdurabilir bunu ne sen nede biz durduramayız diyor iş yerindeki patronlarla muatap olmak istemiyorum sigortamı durdurmak icin ne yapmalıyım yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Noter aracılığı ile yukarıdaki sebeblerinizle işi feshettiğinizi ihtarname ile bildirin. Sonra bu ihtarnameniz bir nüshasını dilekçe ekinde iş kura verin. İşten çıkışınızın yapılması gerekir.

 26. Bn çalışmıyorum ama çalıştığım günlerin parasını geri almak istiyorum yani geçen sürede yapılan sigortayı iptal Edip ücretini almak istiyorum olur mu acaba

  1. Merhaba,

   Ödenen primlerin iade alınabilmesi için yaş şartının ve sürenin yerine gelmesine rağmen artık emekli olabilmenizin prim nedeniyle mümkün olmaması gerekiyor. ancak bu durumda pirim iadesi talep edilebilir.

 27. Ben isciyim işten çıkarılmadim ve kendim işi bırakmadım neden iptal yazıyor peki iş verenin bundan ne karı var bununla ilgili hak talep edebilir miyim yaptığı yasal mi

  1. Merhaba,

   Bazen işverenler yanlış Aylık Hizmet Bildirgesi verdiklerinde iptal edip yeniden yükleyebiliyor. Sizde sadece iptal var ve yenisi yok ise sıkıntı. Bugün tekrar bakın düzeltme yapmış olabilirler.

  2. ben songül Ben 6 ay sigortalı bi ışte çalıştım ve ayrıldım yaşım 22 artık çalışmıyorum pirim iadesi alabilirmiyim sigorta mi iptal edip

 28. Merhaba. 28.02.2018 tarihinde bir gun sigortam yapilmis o bir günü iptal etmek istiyorum nasıl iptal edebilirim.
  28.02.2018 tarihinde tekrar çıkış yapılmıs fakat bir günlük görünüyor e devlet e görünmesini istemiyorum ve bir günü nasıl iptal edebilirim

 29. Şirket yk üyesi sadece kendisini SGK il göstermekte ve aylık bildirge verilmekte
  Şifre sahibi istifa etti fakat yasa gereği prim borçlarından sorumlu
  Bu sorumluluktan basıl kurtulur
  Eski bildirgeler bilgim dışındaki verilmiş diyerek dava açabilirim
  Eski bildirgelere iptal dilekçesi verilebilirmi
  Burda menfaat sadece SGK il gözüken yk üyesinde
  Başka çalışan ve şirketin faaliyeti yok

 30. merhaba,
  zamanında onayladığımız aylık prim ve hizmet belgelerini iptal edip üzerinden 2 ay geçtikten sonra primleri arttırıp ek ödeme eklemek istiyoruz. iptal-ek işlemi yaparsak %5 lik indirimden faydalanabilir miyiz? ayrıca ne kadar ceza öderiz?
  bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Yatırılan sgk primlerinin Sadece emeklilik malullük ve ölüm sigorta primleri geri iade edilmekte. bu hakkı elde edebilmeniz için ise artık emekli olma durumunuzun kalmadığında veriliyor. Bunun için yaş şartları var. Yani emeklilik için artık çalışamaz duruma gelenlerin böyle bir hakkı var.

  2. Merhaba ben 4A sigortalıyim.çalışma sürelerimde işten bir kaç defa ayrılmak zorunda kaldım.Prim günlerimde kayıp olmaması için isteğe baglı (4B) sigortada kayıt yaptırdım ve prim ödemeğe 4B’den devam ettim.Öylesine 7 AY 1GÜN Bağ-Kur Hizmetim var ve 4A hizmetimle tomlamı 4000 güne kadar yaklaşıldı.4B bak-kura 7ay 1gün fazlasıyle prım aksatmadan ödemişimdır,borcum yok Sebebi bilinmeden bana ayit 4B Hızmet bildirgesi iptal edilmiştir.Ben 72 yaşında olmama rağmen emekli olamıyorum,şimdide 211 gün prim kaybım çıktı.Nasıl yapılan yanlışlıkları gidermek olur,ne yapılmalı.Saygılar sunarım Yardım beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu