• Sigorta İptali

  Günümüzde tüm çalışanların sigortalarının işverenler tarafından yapılması yasal bir yükümlülüktür. Her ne kadar SSK, Bağkur gibi çeşitli kollara ayrılabilse de ülkemizde sigorta işlemlerinin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Dolayısıyla işverenlerin çalışanların SGK girişini yapması zorunludur. SGK sayesinde çalışanlar, çalıştıkları süre boyunca sağlık hizmetlerinin çoğunu ücretsiz ya da uygun fiyatlarla alabiliyor ve çalışma süreleri ve primleri dolduğu zaman rahat bir emeklilik dönemi geçirebiliyorlar. Eskiden SGK ile ilgili işlemler belgeler SGK müdürlüklerine götürülerek yapılırken yeni teknolojik imkanlarla artık işverenler hemen hemen tüm işlerini internet üzerinden halledebiliyorlar. Biz de bu yazımızda bu işlemlerin içinde bulunan sigorta iptali hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.


  Neden Sigorta İptali Yapılır?

  Söylediğimiz gibi, çalışanların sigortalarını yapmak yani SGK’ya bildirmek işverenlerin yasal yükümlülüğüdür. Söz gelimi, bir işveren yarın işe başlaması kararlaştırılmış bir çalışanın sigorta kaydını e-bildirge sistemi aracılığıyla yapmalıdır. Fakat aynı zamanda çalışanların işe başlamaktan cayma hakkı da mevcut. Hal böyle olunca işe yeni başlayacak biri çalışmaktan vazgeçip bunu işverene bildirdiği zamanda işveren çoktan sigorta kaydını yapmış olabiliyor. Bu durumla sigorta iptali yapılmak zorunda çünkü aslında çalışmayan birinin çalışıyor gibi gösterilip sigortalı yapılması yasal değil. Bunun dışında, işverenlerin  “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” adı verilen çalışanların listesini, çalıştıkları günleri ve brüt tutarlarının yer aldığı bir belgeyi de belirlenen yasal sürelerin içinde sisteme yüklemesi gerekiyor. Zaman zaman bu hesaplamalarda yanlışlıklar olabiliyor, işverenler işten çıkan çalışanı düşmeyi unutabiliyor yahut brüt hesaplamayı yanlış yapabiliyor. Bu durumda da sigorta iptalinin sistem üzerinden yapılması gerekiyor.

  Sigorta İptali Nasıl Yapılır?

  Sigorta iptali daha önce de söylediğimiz gibi SGK’ya bağlı olan e-bildirge sistemi üzerinden yapılıyor. Bu sisteme ulaşmak için öncelikle aşağıda linkini vereceğimiz E-SGK sisteminden “işveren” başlığını seçmeniz gerekiyor. Karşınıza e-SGK tarafından verilen hizmetlerin listesi gelecek. Sigorta iptali işlemi için kullanacağımız “E-Bildirge” başlığına tıkladığımızda bu konuyla ilgili kanunun da bulunduğu bir ekran gelecek, buradan ekranın sağında bulunan, aşağıdaki resimde kırmızı okla işaretli “Uygulamaya Giriş” butonuna tıklıyoruz.

  Ardından karşımıza sisteme giriş yapabilmemiz için bir ekran gelecek. Bu ekranda, aşağıda da görebileceğiniz gibi, sizden bazı bilgiler istenecek. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi bilgilerini girdikten sonra güvenlik anahtarını da girdikten sonra “Giriş” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  E-bildirge sistemine giriş yaptıktan sonra karşımıza tüm hizmetlerin bir listesi gelecek. Bu listeden aşağıdaki resimde de kırmızıyla işaretli olan “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi İşlemleri” başlığına tıklıyoruz.

  Ardından, “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş (İptal)” başlığına tıklayarak asıl sigorta iptalini yapacağımız menüye ulaşıyoruz.

  Bu ekranda daha önce girmiş olduğumuz ancak değişiklik yapmak istediğimiz aylık prim ve hizmet belgesini göreceğiz. Gerekli düzenlemeleri yapabilmemiz için “İptal İşlemi: İptali Verilecek Sigortalıları Seçmek İçin Tıklayınız” yazan mavi butona tıklamamız gerekiyor.

  Bu defa karşımıza gelen ekrandan yapmak istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra iptal etmek istediğimiz sigortalıları seçip “İptal Onay Ekranına Geç” diyoruz.

  Sigorta iptali işlemini tamamlamak için son olarak yaptığımız değişiklikleri kontrol edip, “Tahakkuk Fiş Onayla” butonuna basıyoruz.

  Sigorta iptali işlemi bu şekilde tamamlanmış oluyor.

  Çalışmaktan vazgeçen ya da işten çıkan çalışanların sigortalarının iptal edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Eski kanun kapsamında çalışmaktan vazgeçen çalışanların sigortalarının aynı günün akşamında 23:59’a kadar yapılması gerekirken yeni kanunla bu süre ertesi günün akşamında 23:59’a kadar uzatıldı. Bu süre içinde çalışmaktan vazgeçen kişinin sigorta iptalini yapmayan işverenler bu hatalarının tespit edilmesi durumunda yüklü miktarda adli para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

  E-SGK Girişi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Bildirge Aracılığıyla Sigorta İptali İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Sigorta İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nevin dedi ki:

   İi günler 2009 yolunda çalışmış olduğum kurum ben çalışmayı bıraktıktan 1 yol sonra ceza yediği için benim o orada çalıştığım tüm günlerimin siğortası iptal edilmiş sizce bu yasalmışım.ve bir ay içinde 3 kez iptal vermişler ben siğorta gün sayısı olarak beredeyse eksilere düşmüşüm. Bununla ilgili Dana SGK kurumuna başvurdum iptalin 3 kez yapılmasında yanlışlık olduğunu söylediler.1 kez işletmenin cezasından dolayı benim primlerin iptal olduğunu söyleşiler.Bu mümkün mü sizce kazanılmış hak olarak o yıllarda içinde ben orada çalıştım ve işportam işletme tarafından ödendi sonrasında iptal edilmesi sizce doğrumu. Şimdiden teşekkür ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılan inceleme sonrası sahte sigortalı durumu oluştuğuna karar verilmiş maalesef primlerinizin silinmesi kanuni bir durum.

  2. Serdar dedi ki:

   Ben özel bir şirkette çalışmaktayım e devletten sigorta primleri e baktığımda senenin birçok aylarında aynı aya ait
   Ek, Asıl, İptal yazıları var. bu ne oluyor. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hizmet dökümünde primler gözüküyor ise bu yazılanların sizin için bir önemi yok. İşyeri prim belgesini hatalı yaptı ise düzeltme vermiş gözüküyor. Bu notlar o işyerinde çalışan tüm işçilerde gözükür.

  3. Kemal dedi ki:

   Merhaba ben bir is yerinde 4 ay calistim maasimi vermedikleri icin ise gitmeyi biraktim ama sigortam hala devam ediyor ben bunu nasil iptal edebilirim.

  4. Esra dedi ki:

   Merhaba işverenime bir belge gelmiş belgede “….. Sicil sayılı işyerine denetim elemanlarınca düzenlenen rapor ve ilişiğinde gönderilen tutanakla fiilen/kayden çalıştığı tesbit edilen sigortalı ile ilgili işe giriş işten ayrılış ve asıl aylık APHB bildirgelerinin vermediğiniz anlasılmıstır. Söz konusu sigortalının çalıştığı aylarla ilgili belgelerin 5510 sayılı kanunun 86 maddesinin 7 fıkrası gereğince yazımızın alındığı 30 gun İcin de belgelerin verilmesı rica ederim verilmesi gereken belgeler
   7.ay iptal ıse gırıs bildirgesi 8 9 10 11 12 01 ay iptal APHB bu yazı ne anlama geliyor ve neden iptali isteniyor.

  5. yasin dedi ki:

   Çalışmış olduğum firmada 540 gün olan 18 ay sigortam iptal edilmiş bu durumda ne yapmalıyım.Şu an hala fiilen çalışıyorum.

  6. Mehmet vuran dedi ki:

   Özel sektörde çalışmaktayım 2230 günüm var ssk iptal ettirsem
   Nekadar ücret alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin ssk nızı iptal ettirmek gibi bir hakkınız bulunmuyor. Prim iadesi ise sorunuz. emeklilik yaşını doldurmada iade alamazsınız.

  7. Muhammet dedi ki:

   Merhaba sigorta iptalimi bir ay oncesinden yaptirabilirmiyim

  8. Abdurrahman dedi ki:

   1987 Eylül ayında 25 gün sigortam gözüküyor.oysa o tarihte ben üniversite de öğrenciydim.kesinlikle çalışma dim. 25 günlük sigorta yıl iptal ettirmem mümkün mü.

  9. Mehmet meşe dedi ki:

   Merhaba benim isteğim üzerine bana giriş yapıldı ve ben bunu şirkete bildirdim çıkışımı yaptılar ve ertesi gün bana tekrardan.giris yaptılar ve bunu tekrar bildirdim onlarda sigorta iptalini yaptık diyorlar ama halen 1.5 aydır iptal olmadı ve ben işsizlik maaşını alamıyorum.bu iptali nasıl yapabilirim bdn

  10. Derya dedi ki:

   E devlet üzerinden ssk primime baktığımda bazı yerlerde asıl yazıyor birkaç yerde ise iptal yazmakta bunun ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum Çalıştığım dönem içinde iptal yazısını görünce bir tereddüt içimde kaldım Firma yatırmamış olabilir mi diye bir soru işareti oluştu Bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aylık prim bildirgesinde hata varsa yasal süresi içinde iptal edilip asıl olarak tekrar yüklenebilir. Eğer prim günleriniz gözüküyor ise sizin için sorun teşkil eden bir durum yok.

  11. Cemal Baş dedi ki:

   Merhaba. Yedi yıldır aynı is yerinde calısıyorum. 2017 Haziran ayı itibariyle e devlet uzerinde asıl ve iptal olarak sigortam görünüyor. Yıl sonu toplamda yansıyan 150 gün olarak yansımış. Yaklaşık 7 ay toplamda eksik görünüyor. Bunun ne anlama geldigini ogrenmek istiyorum mumkunse. Saygılar..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asıl ve iptal verilen prim belgesinin iptal edildiğini gösteririr. Firma giriş çıkış yapmış olabilir.

  12. Sinan dedi ki:

   Babamın 900 günlük pirim iadesi var bu nekadar acaba yatan miktar 17000 TL

  13. SERAP dedi ki:

   Merhaba,
   2017-Ocak itibariyle tüm aylarda Asıl-Ek-İptal, Asıl-Asıl-İptal, Asıl-İptal-Asıl ibareleri var, Mesela şöyle ocak ayında Asıl-Ek-İptal, Şubatta Asıl-Asıl-İptal, Martta Asıl-İptal-Asıl diye geçiyo bunlar ne demek yardımcı olabilir misiniz?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim bildirgelerine ek ve düzelmeler yapılmış. Hizmet dökümünde karşılığında prim gözüküyor ve bu prim de aşağıda bulunan dönem toplamında gözüküyor ise sıkıntı yok.

  14. Seda dedi ki:

   İşsizlik alırken yeni işe girdim girişim yapıldı ama ben işe başlamadım sigortadan iptal yapmışlar işkura işsizligimin kaldıgı yerden devam edebilmesi için dilekçe verdim kabuk olmamış çalışıyor gözükiyormuşum işkurun sisteminde sgk aradım sgk bizde iltal işlemi göZüküyor diyor işkur bizde göZükmüyor diyor ben bu olayı nasıl çözebilirim

  15. cebrail dedi ki:

   merhaba , işsizlşk maaşı için işkura başvuru yaptım ,askerden geleli iki hafta oluyor , kendi çalştığm iş yerinden çıkışımı askerlk sebebiyle yaptım , ancak başka bi firma ben askerdeyken üç günlk sigorta yapmış bu sebeplede işsizlk ödemesi alamıyorum . ne önerirsiniz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O dönemde askerde olduğunuz belli. İş yerinin o günlerin iptali için dilekçe vermesi gerekiyor. İptalden sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

  16. Mehmet encu dedi ki:

   Meraba bnm 1856 gun primim dolmus ama artık calismiyom maddi durumum yok icerde olan bu gun primlerimi alabilir miyim sigortami kopmle iptal edip

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerinizin emeklilik ile ilgili ödenen kısmını iade alabilmek için Yaş ve süre şartını doldurmanıza rağmen prim gününü sağlama imkanı kalmayanlara yapılmaktadır. Bu şartları sağlamıyorsanız iade işlemi yapılmaz.

  17. Ekrem dedi ki:

   Eylül ayı bodrumda 11500 TL lik bir primim var fakat bu para daha yatmadı. Bu parayı almak için ne yapmalıyım?

  18. Muhammed ali gürün dedi ki:

   Ssk sigortada birikmiş olan parayı cekebilirmiyim

  19. Akif kılıç dedi ki:

   06.07.2013 te işten ayrıldım 06.08.2013 te res en tarım sigortası yapılmış.bilgim dahilinde olmadan yapılmış.temmuz 2108 de bana bildirildi ve adıma borç tahakkuk ettirilmiş 1 ay içinde ödemem isteniyor.halen sgk lı olarak çalışıyorum.bunu iptal ettirebilirmiyim yoks ödemeli gerekiyor.teşekkürler

  20. Yelda dedi ki:

   Ben 2004 yılında 140 gün çalıştım daha calismiycam yaşım 43 babamdan sigortalı oldum içerdeki birikmiş primimi alabilirmiyim

  21. büşra dedi ki:

   merhaba benim iki ay sigortam var ileriye dönük emekli olabilmem için borçlanma yapıp emekli olabilirmiyim

  22. Ahmet dedi ki:

   E devletten yanlışlıkla sigorta girişi yaptım nasıl iptal edebelirim

  23. Ahmet dedi ki:

   2 ay önce işten paramı düzenli ödemedikleri için ayrıldım işkur üzerinden yeni iş buldum fakan sikortam aktif görünüyor diye işe giremedim sgk bana sigortanı isveren durdurabilir bunu ne sen nede biz durduramayız diyor iş yerindeki patronlarla muatap olmak istemiyorum sigortamı durdurmak icin ne yapmalıyım yardımcı olursanız şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Noter aracılığı ile yukarıdaki sebeblerinizle işi feshettiğinizi ihtarname ile bildirin. Sonra bu ihtarnameniz bir nüshasını dilekçe ekinde iş kura verin. İşten çıkışınızın yapılması gerekir.

  24. Kurbani URAL dedi ki:

   Bn çalışmıyorum ama çalıştığım günlerin parasını geri almak istiyorum yani geçen sürede yapılan sigortayı iptal Edip ücretini almak istiyorum olur mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödenen primlerin iade alınabilmesi için yaş şartının ve sürenin yerine gelmesine rağmen artık emekli olabilmenizin prim nedeniyle mümkün olmaması gerekiyor. ancak bu durumda pirim iadesi talep edilebilir.

  25. Mehmet dedi ki:

   Ben isciyim işten çıkarılmadim ve kendim işi bırakmadım neden iptal yazıyor peki iş verenin bundan ne karı var bununla ilgili hak talep edebilir miyim yaptığı yasal mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bazen işverenler yanlış Aylık Hizmet Bildirgesi verdiklerinde iptal edip yeniden yükleyebiliyor. Sizde sadece iptal var ve yenisi yok ise sıkıntı. Bugün tekrar bakın düzeltme yapmış olabilirler.

  26. İlhan dedi ki:

   Merhaba. 28.02.2018 tarihinde bir gun sigortam yapilmis o bir günü iptal etmek istiyorum nasıl iptal edebilirim.
   28.02.2018 tarihinde tekrar çıkış yapılmıs fakat bir günlük görünüyor e devlet e görünmesini istemiyorum ve bir günü nasıl iptal edebilirim

  27. Vedat akbaş dedi ki:

   Şirket yk üyesi sadece kendisini SGK il göstermekte ve aylık bildirge verilmekte
   Şifre sahibi istifa etti fakat yasa gereği prim borçlarından sorumlu
   Bu sorumluluktan basıl kurtulur
   Eski bildirgeler bilgim dışındaki verilmiş diyerek dava açabilirim
   Eski bildirgelere iptal dilekçesi verilebilirmi
   Burda menfaat sadece SGK il gözüken yk üyesinde
   Başka çalışan ve şirketin faaliyeti yok

  28. osman kıbış dedi ki:

   merhaba,
   zamanında onayladığımız aylık prim ve hizmet belgelerini iptal edip üzerinden 2 ay geçtikten sonra primleri arttırıp ek ödeme eklemek istiyoruz. iptal-ek işlemi yaparsak %5 lik indirimden faydalanabilir miyiz? ayrıca ne kadar ceza öderiz?
   bilgi verebilir misiniz?

  29. Engin dedi ki:

   Ssk sigortada birikmiş olan parayı cekebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatırılan sgk primlerinin Sadece emeklilik malullük ve ölüm sigorta primleri geri iade edilmekte. bu hakkı elde edebilmeniz için ise artık emekli olma durumunuzun kalmadığında veriliyor. Bunun için yaş şartları var. Yani emeklilik için artık çalışamaz duruma gelenlerin böyle bir hakkı var.

   2. ensar dedi ki:

    Merhaba ben 4A sigortalıyim.çalışma sürelerimde işten bir kaç defa ayrılmak zorunda kaldım.Prim günlerimde kayıp olmaması için isteğe baglı (4B) sigortada kayıt yaptırdım ve prim ödemeğe 4B’den devam ettim.Öylesine 7 AY 1GÜN Bağ-Kur Hizmetim var ve 4A hizmetimle tomlamı 4000 güne kadar yaklaşıldı.4B bak-kura 7ay 1gün fazlasıyle prım aksatmadan ödemişimdır,borcum yok Sebebi bilinmeden bana ayit 4B Hızmet bildirgesi iptal edilmiştir.Ben 72 yaşında olmama rağmen emekli olamıyorum,şimdide 211 gün prim kaybım çıktı.Nasıl yapılan yanlışlıkları gidermek olur,ne yapılmalı.Saygılar sunarım Yardım beklerim

  Sorunuzu Yazın