• Sigorta İptali


  Malulen Emeklilik İtiraz Dilekçesi Örneği

  Günümüzde tüm çalışanların sigortalarının işverenler tarafından yapılması yasal bir yükümlülüktür. Her ne kadar SSK, Bağkur gibi çeşitli kollara ayrılabilse de ülkemizde sigorta işlemlerinin tamamı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Dolayısıyla işverenlerin çalışanların SGK girişini yapması zorunludur. SGK sayesinde çalışanlar, çalıştıkları süre boyunca sağlık hizmetlerinin çoğunu ücretsiz ya da uygun fiyatlarla alabiliyor ve çalışma süreleri ve primleri dolduğu zaman rahat bir emeklilik dönemi geçirebiliyorlar. Eskiden SGK ile ilgili işlemler belgeler SGK müdürlüklerine götürülerek yapılırken yeni teknolojik imkanlarla artık işverenler hemen hemen tüm işlerini internet üzerinden halledebiliyorlar. Biz de bu yazımızda bu işlemlerin içinde bulunan sigorta iptali hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz.

  Neden Sigorta İptali Yapılır?

  Söylediğimiz gibi, çalışanların sigortalarını yapmak yani SGK’ya bildirmek işverenlerin yasal yükümlülüğüdür. Söz gelimi, bir işveren yarın işe başlaması kararlaştırılmış bir çalışanın sigorta kaydını e-bildirge sistemi aracılığıyla yapmalıdır. Fakat aynı zamanda çalışanların işe başlamaktan cayma hakkı da mevcut. Hal böyle olunca işe yeni başlayacak biri çalışmaktan vazgeçip bunu işverene bildirdiği zamanda işveren çoktan sigorta kaydını yapmış olabiliyor. Bu durumla sigorta iptali yapılmak zorunda çünkü aslında çalışmayan birinin çalışıyor gibi gösterilip sigortalı yapılması yasal değil. Bunun dışında, işverenlerin  “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi” adı verilen çalışanların listesini, çalıştıkları günleri ve brüt tutarlarının yer aldığı bir belgeyi de belirlenen yasal sürelerin içinde sisteme yüklemesi gerekiyor. Zaman zaman bu hesaplamalarda yanlışlıklar olabiliyor, işverenler işten çıkan çalışanı düşmeyi unutabiliyor yahut brüt hesaplamayı yanlış yapabiliyor. Bu durumda da sigorta iptalinin sistem üzerinden yapılması gerekiyor.

  Sigorta İptali Nasıl Yapılır?

  Sigorta iptali daha önce de söylediğimiz gibi SGK’ya bağlı olan e-bildirge sistemi üzerinden yapılıyor. Bu sisteme ulaşmak için öncelikle aşağıda linkini vereceğimiz E-SGK sisteminden “işveren” başlığını seçmeniz gerekiyor. Karşınıza e-SGK tarafından verilen hizmetlerin listesi gelecek. Sigorta iptali işlemi için kullanacağımız “E-Bildirge” başlığına tıkladığımızda bu konuyla ilgili kanunun da bulunduğu bir ekran gelecek, buradan ekranın sağında bulunan, aşağıdaki resimde kırmızı okla işaretli “Uygulamaya Giriş” butonuna tıklıyoruz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ardından karşımıza sisteme giriş yapabilmemiz için bir ekran gelecek. Bu ekranda, aşağıda da görebileceğiniz gibi, sizden bazı bilgiler istenecek. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve iş yeri şifresi bilgilerini girdikten sonra güvenlik anahtarını da girdikten sonra “Giriş” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

  E-bildirge sistemine giriş yaptıktan sonra karşımıza tüm hizmetlerin bir listesi gelecek. Bu listeden aşağıdaki resimde de kırmızıyla işaretli olan “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi İşlemleri” başlığına tıklıyoruz.

  Ardından, “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş (İptal)” başlığına tıklayarak asıl sigorta iptalini yapacağımız menüye ulaşıyoruz.

  Bu ekranda daha önce girmiş olduğumuz ancak değişiklik yapmak istediğimiz aylık prim ve hizmet belgesini göreceğiz. Gerekli düzenlemeleri yapabilmemiz için “İptal İşlemi: İptali Verilecek Sigortalıları Seçmek İçin Tıklayınız” yazan mavi butona tıklamamız gerekiyor.

  Bu defa karşımıza gelen ekrandan yapmak istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra iptal etmek istediğimiz sigortalıları seçip “İptal Onay Ekranına Geç” diyoruz.

  Sigorta iptali işlemini tamamlamak için son olarak yaptığımız değişiklikleri kontrol edip, “Tahakkuk Fiş Onayla” butonuna basıyoruz.

  Sigorta iptali işlemi bu şekilde tamamlanmış oluyor.

  Çalışmaktan vazgeçen ya da işten çıkan çalışanların sigortalarının iptal edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Eski kanun kapsamında çalışmaktan vazgeçen çalışanların sigortalarının aynı günün akşamında 23:59’a kadar yapılması gerekirken yeni kanunla bu süre ertesi günün akşamında 23:59’a kadar uzatıldı. Bu süre içinde çalışmaktan vazgeçen kişinin sigorta iptalini yapmayan işverenler bu hatalarının tespit edilmesi durumunda yüklü miktarda adli para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

  E-SGK Girişi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Bildirge Aracılığıyla Sigorta İptali İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  Sigorta İptali İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Engin dedi ki:

   Ssk sigortada birikmiş olan parayı cekebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatırılan sgk primlerinin Sadece emeklilik malullük ve ölüm sigorta primleri geri iade edilmekte. bu hakkı elde edebilmeniz için ise artık emekli olma durumunuzun kalmadığında veriliyor. Bunun için yaş şartları var. Yani emeklilik için artık çalışamaz duruma gelenlerin böyle bir hakkı var.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.