ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2023 Çeyiz Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?
SGK
06.06.2023

2023 çeyiz parası miktarı en az 33 bin TL olarak ödeniyor. Çeyiz parası, annesinin ya da babasının vefatı nedeniyle ölüm aylığı alanlara veriliyor. 2023 çeyiz parası miktarı, 2022 yılına göre artırıldı.

2022 yılında çeyiz parası olarak 21 bin TL ödeniyordu. Yapılan artış sayesinde 2023 yılında kız çocuklarına 33 bin TL ödenecek. Çeyiz parası almak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapması gerekiyor. Başvurular hem e-Devlet üzerinden hem de bizzat kuruma giderek yapılabilir.

Çeyiz parası ile kız çocuklarının düğün öncesi ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanır. Ancak başvuru için nikâh kıyılmış olmalıdır. Evlenme işlemi henüz kayıtlarda görünmüyorsa çeyiz yardımı için bizzat kuruma gitmek gerekir. Kurum yetkililerine evlenme cüzdanı ibraz edilmelidir.

Çeyiz parası SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamında ölüm aylığı alan kız çocuklarına ödenir. E-Devlet üzerinden SSK ve BAĞ-KUR’dan aylık alanlar aynı ekrandan başvuru yapar. Ancak Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar için başvuru ekranı farklıdır.

2023 Çeyiz Parası Ne Kadar?

2023 çeyiz parası tutarı en az 33 bin TL olacak şekilde ödenir. Evlilik yani çeyiz parası, yetim aylığı olarak da bilinir. Babasından ya da annesinden aylık alan kız çocukları evlendikleri takdirde iki yıllık yetim aylığını peşin alır.

Evlilik parasının iki yıllık tutarı en az 33 bin TL olarak ödenir. Ödeme alan kız çocukları, eşlerinden boşandıkları takdirde tekrar aylık alabilir. Ancak bu iki yıllık sürenin geçmesi gerekir.

Örneğin 2023 yılında evlenen biri, 2024 yılında boşanırsa tekrar anne ya da babası üzerinden aylık alamaz. Ancak 2025 yılında iki yıllık süre tamamlandığında aylık alabilir. Çeyiz parası, yetim aylığının iki yıllık tutarı olduğu için süre bitimine kadar beklemek gerekir.

Evlilik parası, tek seferlik yapılan bir ödemedir. Kız çocukları eğer ilk evliliklerinde çeyiz parası alırlarsa ikinci evliliklerinde alma şansları olmaz.

Evlenince Devlet Para Veriyor Mu?

Evlenince devletin para vermesi, bazı şartlarda mümkündür. Yetim aylığı alan kız çocuklarına iki yıllık aylık tutarı ödenir. Sigortalı olarak çalışan kadınlar, çalıştıkları iş yerinden çeyiz yardımı alabilir.

Evlenen kadın sigortalı talep etmesi halinde kıdem tazminatını alabilir. Ancak bunun için işten ayrılması gerekir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da evlenme yardımı vardır. Bakanlık, korunma altında iken evlenen kız çocuklarına 16.680 TL tutarında evlenme yardımı yapar.

Evlenme halinde yapılan yardımlar sayesinde kız çocukları, ekonomik olarak desteklenir. Annesi ya da babası hayatta olmadığı için gelir desteğinden yoksun kalanlar, yapılan yardım sayesinde biz nebze rahatlar. Evlilik sürecinde ortaya çıkan pek çok masraf, yapılan yardım ile karşılanabilir.

Yardım almak isteyen kız çocuklarının ilk olarak nikâh işlemlerini yerine getirmesi gerekir. Ardından kuruma başvuru yapılır. Başvuru, e-Devlet’ten ya da SGK il-ilçe müdürlüklerinden yapılabilir.

SGK Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

SGK çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının yetim aylığı alıyor olması gerekir. Yetim aylığı ölen anne ya da baba üzerinden alınabilir. Yetim aylığı alan kız çocukların daha önce evlenme yardımı almaması da bir diğer şarttır.

Çeyiz parası almak isteyenlerin kuruma başvuru yapması gerekir. Evlilik kaydı sistemde göründüğü için e-Devlet’ten başvuru yapılabilir. Ancak sistemde evliliğin görünmemesi durumunda SGK’ya bizzat başvuru yapılmalıdır.

SGK çeyiz parası şartları arasında 18 yaşından büyük olmak vardır.  2023 çeyiz parası miktarı, 33 bin TL olarak uygulanır. Yardımdan yararlanmak isteyenler, evlilik işlemlerini gerçekleştirir ve SGK’ya başvuru yapar.

SGK Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK çeyiz parası başvurusu yapmak için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girilir. Bu adrese giriş yapıldıktan sonra sağ tarafta yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanır.

Arama çubuğuna evlenme yazdıktan sonra “Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli İkramiyesi Ödenmesi Talebi” seçeneğine tıklanmalıdır. Bu kısımdan 4C yani Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar başvuru yapabilir.

Ekranda başvuru yapmak isteyen kişinin adı soyadı ve kimlik numarası yazar. Bilgiler kontrol edildikten sonra “Başvur” seçeneğine tıklanır.

Çeyiz Parası Herkese Veriliyor Mu?

Çeyiz parasının herkese verilmesi mümkün değildir. Sadece yetim aylığı alanlar bu haktan yararlanır. Annesi ya da babası, sigortalı olarak çalışırken ölenlere ödeme yapılır.

Anne ya da babası; emekliyken, malullük aylığı alırken ölenlere de çeyiz parası verilir. Ancak ölüm sonrası kız çocuğuna yetim aylığı bağlanması şartı vardır. Çeyiz parası sadece kız çocuklarına verilen bir ödemedir.

SSK ve BAĞ-KUR kapsamında ölüm aylığı alan kız çocukları da e-Devlet üzerinden çeyiz yardımı başvurusu yapabilir. “Aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi” kısmından çeyiz yardımına da başvurulabilir.

İlk olarak “Aylık, ödenek talep belgesinin verilmesi” seçeneğine tıklanır.

Gelen ekranda “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklanmalıdır.

Yukarıdaki ekranda tahsis talep türü seçilmelidir. Tahsis talep türü kısmından “Evlenme Ödeneği” seçilmelidir.

Sigortalı türü kısmından SSK ya da BAĞ-KUR seçilmelidir. Ardından “Başvur” yazan alana tıklanmalıdır.

Çeyiz Parası Almak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklarının en az 18 yaşında olması gerekir. 18 yaşından küçüklere, çeyiz parası verilmez. Çeyiz parası bir defaya mahsus olarak verilir. Evlenip boşanan kız çocuklarının tekrar çeyiz parası alması mümkün değildir.

Çeyiz parası almak isteyenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapar. Başvuru işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Kurum, ödemeyi başvuru tarihinden sonra yapar. Ancak kurumun ödemeyi ne zaman yapacağına dair net bir tarih yoktur.

Çeyiz parası ödemesi, yetim aylığı ödemelerinin yatırıldığı hesaba yapılır.

Sigortalı Çalışan Çeyiz Parası Alır Mı?

Sigortalı çalışanın çeyiz parası alması söz konusu değildir. Sigortalı çalışan yetim aylığı da aşmadığı için çeyiz parası da alamaz. Sigortalı çalışanlar, çalıştıkları iş yerinden kıdem tazminatlarını alarak ayrılabilir.

Evlenme gerekçesiyle işten çıkanlara kıdem tazminatları verilir. Böylece evlenme öncesi ellerine toplu bir para geçmesi sağlanır. Sigortalı olarak çalışanlar, işten ayrıldıktan sonra yetim aylığı için başvuru yapabilir.

Yetim Çeyiz Parası Ne Kadar?

Yetim çeyiz parası, 2023 yılı için 33 bin TL olarak ödenir. Bu tutar sadece yetim aylığı alan kız çocuklarına ödenir. Kız çocuklarına bu tutar ile maddi yardım sağlanır. Yetim çeyiz parası almak isteyen kız çocukları, başvurularını SGK’ya iletir.

Yetim çeyiz parası ödemesi, yetim aylığı ödemelerinin yapıldığı bankadan yatırılır. Çeyiz parası alan kız çocukları yalnızca bir defaya mahsus bu ödemeyi alır.

SGK Çeyiz Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK çeyiz parası sorgulama işlemleri, e-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama alanına “Evlenme Ödeneği” ya da “Evlenme Yardımı” yazarak sorgulama yapılabilir. Sorgulama sonucuna göre ödemenin yapılıp yapılmadığı görülür.

Ödemesi gecikenler, Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bilgi alabilir. Alo 170 üzerinden de çeyiz parası sorgulama işlemleri yapılabilir. 2023 çeyiz parası miktarı, her yıl artırılarak ödenir.

Çeyiz Parası Sorgulama Ekranı : https://www.ssk.biz.tr/e-devlet-ceyiz-parasi-sorgulama/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.