emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Nereden ve Nasıl Yapılır?

Yabancılar İçin Sağlık Sigortası Nereden ve Nasıl Yapılır?

Yabancıların sağlık sigortası yaptırabilmek için ikamet ettikleri bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Merkezlerine ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekir. Yabancı uyruklu kişiler gerekli belgelerini hazırladıktan sonra yukarıda yer alan ilgili kurumlara müracaat ederek sağlık sigortası işlemlerini başlatabilirler. Fakat yabancı kişiler için sağlık sigortası ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Yabancı uyruğa sahip olan kişiler talepleri doğrultusunda sağlık sigortası için ödeme yapabilir ve bu şekilde Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilir.

Yabancı Kişiler için Genel Sağlık Sigortası Başvurularında Hangi Evraklar Talep Edilir?

Yabancı uyruklu kişiler Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanmak istiyorsa ilgili kuruma birtakım evraklar teslim etmelidir. Bu evraklar sürecin daha sağlıklı ilerlemesi için önem arz etmektedir. Dolayısıyla yabancı uyruklu kişiler ilgili kurumun kendilerinden talep edeceği belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde teslim etmesi gerekir.

[highlight color=”red”]ilgili kurumlar tarafından yabancı uyruklu kişilerden sağlık sigortası için talep edilen evraklar ise aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • İkamet izni belgesi,
 • Sosyal Güvenlik durumlarını gösteren resmi yazı (vatandaşı olduğu ülkenin ateşeliğinden alınmış olmalıdır),
 • İlgili kurum tarafından verilen ve doldurulması talep edilen başvuru formu.

Bu belgelerin hazırlanması ile birlikte yabancı uyruklu vatandaşlar gerekli şartları da yerine getiriyorsa ilgili kuruma müracaat edip başvurularını tamamlayarak Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilir.

Yabancıların Sağlık Sigortasından Faydalanmak için Karşılanması Gereken Şartlar

Yabancı uyruklu kişiler bazı koşulları sağlıyor olması takdirinde Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Bu koşulların sağlanmıyor olması durumunda yabancılar Türkiye üzerinde Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden faydalanamaz. Dolayısıyla başvuruda bulunmak isteyen yabancılar öncelikle ilgili kurum tarafından belirlenen şartları karşıladığından emin olmalıdır.

[highlight color=”red”]İlgili kurum tarafından belirlenen ve yabancı kişilerden uyulması beklenen koşullar aşağıdaki gibidir:[/highlight]

 • Oturma izni almış olması,
 • Diğer ülkeler içerisinde sağlık sigortası bulunmaması,
 • En az bir yıldır Türkiye sınırları içerisinde ikamet ediyor olması.

Yabancı kişilerin sağlık sigortasından faydalanabilmek için yerine getirmesi gereken koşullar bunlardır. Yukarıda listelenen bu koşullara uyan yabancılar gerekli belgelerini hazırladıktan sonra ilgili kuruma müracaat ederek sağlık sigortası hizmetinden faydalanabilir.

Yabancı Uyrukluların Sağlık Sigortası Ne Zaman Biter?

Yabancı uyrukluların Türkiye sınırları içerisindeki sağlık sigortasının sonlandırılmasını gerektiren bazı durumlar vardır. Bu durumlar gerçekleştiğinde yabancı kişinin sağlık sigortası da son bulur. Örneğin kişinin Türkiye sınırı içerisindeki oturma izninin süresi dolduğunda sağlık sigortası da otomatik olarak biter. Ayrıca kişiler başka bir ülkede sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa çalışmaya başladığı tarih itibariyle Türkiye sınırları içerisinde bulunan sağlık sigortası sonlanır. Bunun yanı sıra kişiler Türkiye sınırları içerisinde SSK ya da Bağ-Kur kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlamışsa çalışmaya başladığı tarih esas alınarak sağlık sigortası sonlandırılır.

Yabancı Öğrenciler Sağlık Sigortası Yaptırabilir Mi?

Yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık sigortası yaptırmaları elbette mümkündür. Hatta yabancı uyruklu öğrenciler için Türkiye sınırları içerisinde en az 1 yıl boyunca ikamet etmesi şartı aranmaz. Bu öğrencilerin sağlık sigortası yaptırabilmek için dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin yabancı uyruklu bu öğrenciler Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir eğitim kurumuna kayıt yaptırmaları akabinde 3 ay içerisinde sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeli ve sağlık sigortası işlemleri için başvuranın tamamlamalıdır. Eğer bu yabancı uyruklu öğrenciler başvuru tarihinden itibaren geçen 3 ay içerisinde başvurularını gerçekleştirilmezse eğitim amacı ülkemize gelen yabancılar sağlık sigortasından faydalanamaz.

[tie_tooltip text=”” gravity=”n”]Sıkça Sorulan Sorular[/tie_tooltip]

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Sağlık Sigortası Ne Zaman Sonlanır?” answer-0=”Yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim hayatı bittiğinde sağlık sigortaları da sonlanır. Yabancı uyruklu öğrenciler SGK gibi sigorta kollarına mensup olması durumunda da bu öğrencilerin sağlık sigortası.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”Yabancılar Genel Sağlık Sigortası Ödemek Zorunda mıdır?” answer-1=”Yabancılar için genel sağlık sigortası ödeme gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu durum talep dahilinde gerçekleşir.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”Yabancı Yyruklu Kişiler GSS Olursa Kimler Onun Üzerinden Faydalanabilir?” answer-2=”Eşi, 18 yaşını tamamlamamış çocukları, 20 yaşını tamamlamamış liseli çocukları, 25 yaşını tamamlamamış üniversiteli çocukları, malul olan ve evli olmayan çocukları, anne ve babaları yabancı uyruklu kişinin Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilir.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

Yorumlar

 1. Hülya Karadayı dedi ki:

  2019 yılında yabancıların bu isteğe bağlı sağlık sigortasına ödeyecekleri miktar nedir?

 2. Hüseyin Alphan Tipici dedi ki:

  GSS sigortası yaptıran yabancıların prim ödemeleri için bir yaş sınırı var mıdır? 65 yaşın üzerindeki yabancılar GSS primi öderler mi?

 3. Shahin dedi ki:

  Öncelikle merhaba. Türkiye üniversite de 24 yaşında yabanci uyruklu öğrenciyim. Sgk yaptırmak için sgk şube sine müracaat ettiğimde sgk yaptıramazsın çünkü okul başladıktan 3 ayı geçmeden yapmalıydın şimdi olmaz dediler. ( müracaat ettiğimde 3 ayı geçmişti) . Gözümede tomur var acil sgk olmalıyım. Bu durumda sgk yatırabilirim miyim lütfen yardımcı olun.

 4. Rasim Asadov dedi ki:

  Ben bir yabanciyim Turkiyede tasinmaz sahibiyem(TAPU senedim var)
  Turkiyede oyurmaq ucun kida denemoturma izni almaq ucun basvuru yapmusam Randevu tarihi 15.05.2018 bildiyiniz qaderi ile bir sigorta ya ehtiyacim var acaba oturma izni almaq ucun kendim ve ailem ucun esim ve iki 18 yas suresi dolmamis cocuklarim ucun GENEL saglik sigortasi yapdira bileremmi?

  Saygilarla
  Rasim Asadov

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Özel sigorta şirketlerinden oturma izni için 1 yıllık sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bunun için herhagi bir sigorta şirketne başvurabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin fiyatları değişiklik gösterir birkaç yerden fiyat almanızı öneririz.

 5. Berk dedi ki:

  Merhaba. 40 yaşındayım.1994 tarihli ilk sigortalılık tarihimden itibaren 6900 gün ödenmiş pirimim var.1 yıldır prim ödeme yapmıyorum ve GSS primi ödemekteyim. Size sorum:
  Yabancı uyruklu biriyle evlenmek istiyorum. Aile ikamet başvurusunda evleneceğim kişiden(yabancı uyruklu) sigorta durumunu isteyen herangi bir belge istendiğii duydum. Ben GSS li olarak eşime bakabiliyor muyum? İlgili sgk müdürlükleri eşimin benim GSS üzerinden yararlandığına dair provizyon belgesi veriyor mu?
  Saygılar..

 6. Yüksel Akkuş dedi ki:

  Almanyada işçi olarak çalışıyorum, 45 yaşındayım, Almanyadaki doktor bende bağırsak kanseri teşhisi koydu, tedavimi türkiyede devam ettirmek istiyorum.Almanyada sağlık sigortam var, sigortada hangi belgeyi almam lazım, türkiyede tedavi olabileyim.Bilgi vermenizi arz ederim.

  Babası Cafer Akkuş 05322825386 Antalya