SGK

Zorunlu Sağlık Sigortası Yabancıların Durumu

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Zorunlu Sağlık Sigortası ile ilgili yeni uygulamalar yürürlüğe girdi. Ülkemizde yaşan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları zorunlu Sağlık sigortasını kullanmak zorundadır. Çalışanların sigorta primleri çalıştıkları kurum tarafından ödenir. Çalışmayan kişiler ise sigorta primi ödemek zorundadır. Ödenecek prim tutarları yapılan gelir testi sonucu belirlenir. Gelir testini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapar. Bu test ile kişinin gelir durumu tespit edilir. En çok merak edilen konulardan biri de Zorunlu Sağlık Sigortası yabancıların durumu. Bu konu hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.


 Yabancı uyruklu kişilerin Genel Sağlık Sigortasından faydalanma hakları vardır. Zorunlu Sağlık Sigortasından faydalanma şartları yabancı uyrukluların çalışan veya sadece yerleşik olmasına göre değişmektedir. Oturma izni alanlar başka bir ülkede sigortalı olmayan ve en az bir yıl Türkiye’de ikamet etmiş olan yabancı uyruklu kişiler Zorunlu Sağlık Sigortasına talepte bulunabilirler. Zorunlu Sağlık Sigortasına başvuru yapmak isteyen yabancıların oturmuş oldukları bölgedeki Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerine uğramaları gerekmektedir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İkamet izin belgesi( ikamet izin belgesinde kesintisiz bir yıl ikamet süresinin doldurulup doldurmadığı kontrol edilir)
 • Yeminli Mütercim tercümesinin Aslı veya onaylı sureti ile sigortalılığına dair yazının örneği
 • Taahhütname formu
 • İlgili yabancı ülke Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan veya çalışma ataşeliğinden alınan Zorunlu Sağlık Sigortası uygulaması açısından sosyal güvenlik durumunu gösteren yazının aslı ya da fotokopisi

Zorunlu Sağlık Sigortası kapsamında olan yabancı uyruklu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerde bu hizmetten faydalanabilirler. Yurt dışında öğrenim görenler buna dahil edilmez. Başka yerden sigortası bulunmamak kaydıyla sağlık hizmetinden yararlanabilecek bakmakla yükümlü olunan kişiler aşağıdaki gibidir.

 •  Kişinin eşi
 •  18 yaşını doldurmamış çocukları
 •  Lise ve dengi öğrenim gören bekar ve 20 yaşın altında olan çocuklar
 •  25 yaşını doldurmamak kaydıyla Yüksek Öğrenim gören ve bekar olan çocukları
 •  Yabancı uyruklu kişi tarafından geçimi sağlanan anne ve baba

Yabancıların Zorunlu Sağlık Sigortasını Sona Erdiren Durumlar Nelerdir?

Zorunlu Sağlık Sigortası yabancıların durumu konusunda ikamet İzin tarihi biten yabancıların genel sağlık sigortalılıkları sona erer. Sigortanın sona erdiği diğer durumlar ise:

 • Kişi yabancı bir ülke kapsamında Sigortalı olduğu durumunda
 • İkamet başka bir ülkeye alınırsa ya da ölüm halinde
 • Bakmakla yükümlü olunan kişi sayılırsa
 • Başka bir genel sağlık sigortalısı sayıldıklarında

Zorunlu Sağlık Sigortası Çalışan Yabancıların Durumu

Sigortalı olarak çalışan yabancıların ek bir işlem yapmalarına gerek yoktur. Çalışan kişiler Türk vatandaşlarıyla aynı haklara sahiptir. Bu yabancılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler bir yıl içinde en az 30 sigorta gününün bulunması halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Yabancılara gelir testi yapılmaz.

Zorunlu Sağlık Sigortasında Yerleşik Yabancıların Durumu

Yabancı bir ülke kapsamında sigortalılığı bulunmayan ve ülkede en az 1 yıl ikamet etmiş yerleşik yabancılar Zorunlu Sağlık Sigortasına geçmek zorundadır. 2014 Nisan ayı itibarıyla bu yabancılarla ilgili yapılan yasal düzenlemeler sonucu bu kişilerin de Genel Sağlık Sigortası yaptırmaları zorunlu hale gelmiştir.

Zorunlu Sağlık Sigortasında Yabancı Öğrencilerin Durumu

Zorunlu Genel Sağlık Sigortasından faydalanmak isteyen öğrencilerin öğrenim gördükleri öğretim kurumuna ilk kayıt oldukları gün itibarıyla üç ay içinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer bu süre içinde başvuru yapılmazsa öğrenim hayatı boyunca bu sağlık hizmetinden faydalanmaları mümkün olmayacaktır. Yabancı uyruklu öğrenciler asgari ücretin %24ˋü kadar prim öderler. Her yılın başında prim ücretlerinde değişiklikler olur. 18 yaşının altında olan öğrenciler için başvuruda bulunan tescil işlemlerini veli, vasi yada öğrenciyi Türkiye’ye getiren kurulum/kuruluş yapar. Öğrencilerin Zorunlu Sağlık Sigortalılıkları 3 şekilde sonlandırılır:

 • Öğrenim süresinin sona ermesi
 • Bakmakla yükümlü olunan kişi sayılması
 • Başka bir genel sağlık sigortalısı sayıldıkları zaman

Zorunlu Sağlık Sigortasında Yabancılar Ne Kadar Prim Öder?

Zorunlu sağlık sigortasında yabancıların ödeyecekleri prim miktarı asgari ücretin %24ˋü kadardır.

Ülkemizde yaşayan yabancılar yerleşik olmak koşuluyla isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilirler. Ayrıca sigorta primi ödeyen bu kişiler ileride emekli olabileceklerdir.

Zorunlu Sağlık Sigortası yabancıların durumu kapsamında bulunan yabancıların aldıkları sağlık hizmetlerine kronik hastalıklar girmemektedir. Bu hastalıklara ilişkin sağlık ücretlerini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaz.

Türkiye’de bir yıldan fazla ikamet etmiş yabancıların bu süre dolduğu tarihten itibaren bir ay içinde Zorunlu Genel Sağlık Sigortası giriş bildirgesini vermeleri gereklidir.

Uluslararası koruma statüsünde olan ve vatansız olarak kabul edilen yabancılar durumlarının tespit edilmesinden sonra 1 ay içinde başvuru yapılırsa Genel Sağlık Sigortasına alınabilirler. Sigorta primini devlet karşılar.

Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzaladığı Ülkeler Hangileridir?

Bu ülkeler şu şekildedir; Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Romanya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Makedonya, Lüksemburg, Arnavutluk

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 2019 yılında yabancıların bu isteğe bağlı sağlık sigortasına ödeyecekleri miktar nedir?

 2. GSS sigortası yaptıran yabancıların prim ödemeleri için bir yaş sınırı var mıdır? 65 yaşın üzerindeki yabancılar GSS primi öderler mi?

 3. Öncelikle merhaba. Türkiye üniversite de 24 yaşında yabanci uyruklu öğrenciyim. Sgk yaptırmak için sgk şube sine müracaat ettiğimde sgk yaptıramazsın çünkü okul başladıktan 3 ayı geçmeden yapmalıydın şimdi olmaz dediler. ( müracaat ettiğimde 3 ayı geçmişti) . Gözümede tomur var acil sgk olmalıyım. Bu durumda sgk yatırabilirim miyim lütfen yardımcı olun.

 4. Ben bir yabanciyim Turkiyede tasinmaz sahibiyem(TAPU senedim var)
  Turkiyede oyurmaq ucun kida denemoturma izni almaq ucun basvuru yapmusam Randevu tarihi 15.05.2018 bildiyiniz qaderi ile bir sigorta ya ehtiyacim var acaba oturma izni almaq ucun kendim ve ailem ucun esim ve iki 18 yas suresi dolmamis cocuklarim ucun GENEL saglik sigortasi yapdira bileremmi?

  Saygilarla
  Rasim Asadov

  1. Merhaba,

   Özel sigorta şirketlerinden oturma izni için 1 yıllık sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Bunun için herhagi bir sigorta şirketne başvurabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin fiyatları değişiklik gösterir birkaç yerden fiyat almanızı öneririz.

 5. Merhaba. 40 yaşındayım.1994 tarihli ilk sigortalılık tarihimden itibaren 6900 gün ödenmiş pirimim var.1 yıldır prim ödeme yapmıyorum ve GSS primi ödemekteyim. Size sorum:
  Yabancı uyruklu biriyle evlenmek istiyorum. Aile ikamet başvurusunda evleneceğim kişiden(yabancı uyruklu) sigorta durumunu isteyen herangi bir belge istendiğii duydum. Ben GSS li olarak eşime bakabiliyor muyum? İlgili sgk müdürlükleri eşimin benim GSS üzerinden yararlandığına dair provizyon belgesi veriyor mu?
  Saygılar..

 6. Almanyada işçi olarak çalışıyorum, 45 yaşındayım, Almanyadaki doktor bende bağırsak kanseri teşhisi koydu, tedavimi türkiyede devam ettirmek istiyorum.Almanyada sağlık sigortam var, sigortada hangi belgeyi almam lazım, türkiyede tedavi olabileyim.Bilgi vermenizi arz ederim.

  Babası Cafer Akkuş 05322825386 Antalya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı