Genel

2019 Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Yardımı Nasıl Alınır ?

2019 Eşi vefat eden kadınlar için yardım; ‘Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Sosyal Yardım Programı’ olarak devlet tarafından verilmektedir. Kadınların eşlerini kaybettikten sonra yoksullukla karşılaşma riski göz önünde bulundurularak, düzenli nakit ödemeleri ile devlet tarafından destek verilmektedir. Eşi ölen kadına devlet yardımı sağlanarak, maddi olarak zor durumda kalması engellenmektedir.


Proje Kapsamında Kimler Yardım Alabilmektedir?

Boğaziçi Üniversitesi ile iş birliği içerisinde yürütülen proje, 2010 yılı itibariyle tamamlanmış ve uygulamaya geçirilmiştir. Proje için yapılan araştırmalarda eşi vefat etmiş olan kadınların yiyecek, giyecek, barınma gibi temel ihtiyaçlarını ve çocukları için gerekli olan eğitim masraflarını karşılamakta güçlük çektiği kanısına varılmıştır.

Eşi vefat eden kadının hakları arasına alınan bu yardım, belirli şartlara uygunluk sağlandığında verilmektedir. Proje kapsamında yardım sağlanacak hedef kitle;

 • Resmi nikahlı eşi vefat etmiş,
 • Muhtaç durumda olan,
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarının herhangi birine tabi olmayan,
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarının herhangi birinden aylık ya da geliri olmayan kadınlar olarak belirlenmiştir.

Eşi Vefat Etmiş Kadına Yönelik Yardım Ne Kadardır?

Hedef kitlede yer alan bir kadının hanesinde yaşayan yakınlarının sayısı bu yardımı almasında bir engel değildir. Fakat gelir testi sonucuna göre hane halkının toplam gelirinin ortalaması alındığında, asgari ücretin 3’te birini aşmaması gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapılıp, tüm şartlara uygunluk sağlayan kadınlara 2 ayda bir olmak üzere nakit yardımı yapılmaktadır.

Eşi vefat eden kadına ne kadar maaş bağlanır? sorusunun yanıtı ise iki ayda bir 550 TL olarak cevaplanabilmektedir. İki ayda bir düzenli olarak yapılan ödemeler, aylık 275 TL üzerinden hesaplanmaktadır. Bu yardımın alınabilmesi için kadının resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması şarttır. İmam nikahı ile yapılan evliliklerde, eşin vefat etmesi durumunda bu yardımın alınması söz konusu değildir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölen kişinin eşine maaş bağlanması için gerekli evraklar yalnızca nüfus cüzdanıdır. Dul kadınlara yönelik yardım maaşı başvuru süreci şu şekilde işlemektedir;

 • Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olunan il ya da ilçe sınırlarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılmalıdır. Vakıf kaymakamlık içerisinde yer almaktadır.
 • Nüfus cüzdanı ile yapılacak başvuru sonrasında tüm işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülmektedir.
 • Başvuruda bulunan kadının hane dosyası bulunuyorsa, gerekli incelemeler yapılır.
 • Hane dosyası bulunmuyorsa öncelikle olarak hane dosyası oluşturulur ve sorgulamalar yapılır.
 • Başvuru yapan kadın, çalışacak durumda ise İŞKUR için kaydı yaptırılır.
 • Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Mütevelli Heyeti gündemi için dosya gönderilir.
 • Mütevelli Heyeti kararından sonra yardım almaya hak kazana kadınlar için düzenli yardım ödemeleri yapılmaya başlanır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eşi vefat eden kadınlara maaş sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünden sorgulama işleminizi pratik bir şekilde ve kolayca yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için E-Devlet sisteminde kimlik doğrulama işlemini yapabilirsiniz.

Kimlik doğrulaması için E-Devlet şifresi ve kimlik numaranıza ihtiyacınız vardır. Şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Eşi vefat kadınlara yönelik yardım maaşı sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapabilirsiniz. Açılan sayfada kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra sorgulama sonucunuzu ve detaylarını görebilirsiniz.

Eşi Vefat Kadınlar İçin Verilen Yardım Hangi Durumlarda Kesilir?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi yardım programı 2019 yılında bazı durumlarda feshedilebilmektedir. Hak sahibi kadınlara yönelik yapılan yardımlar için her ay sosyo- ekonomik ya da medeni durumunda bir değişiklik olup olmadığı sistem üzerinden kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra her yıl sosyal incelemeler yapılmakta olup fesih gerektiren bir durum görüldüğünde maaş yardımı kesilmektedir.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik düzenli sosyal yardım ödemelerinin feshedildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Eşi vefat eden kadının yeniden evlenmesi
 • Gelir tespitinde hak sahibi kadının muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunun tespit edilmesi
 • Resmi bir evlilik gerçekleşmemesine karşın hak sahibi kadının birlikte yaşamanın tespit edilmesi
 • Sosyal İnceleme Raporu sonrasında muhtaçlık durumun değiştiğinin tespit edilmesi

Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yapılan Diğer Yardımlar

Eşi vefat etmiş olan kadınlar için yapılan yardım ödemesi dışında diğer yardım programlarından da faydalanması sağlanmaktadır. Bu kapsamda alınabilecek yardımlar şu şekildedir;

 • Hanede yaşayan çocuklar için eğitim yardımları
 • Hane halkı için sağlık yardımları
 • Çocukların eğitimi için materyal yardımı
 • Yakacak ve gıda yardımları

Eşi vefat eden kadınların maddi olarak geçiminde ve çocuklarını eğitime gönderirken zorlanmaması adına bu yardımlar yapılmaktadır. Ülkemizde kadın erkek eşitliği olsa da kadınların evlendikten sonra çalışmayı bırakması ya da hiç çalışmaması durumu sıklıkla görülmektedir. Bu sebeple eşleri vefat ettiğinde maddi olarak büyük zorluklar yaşayabilmektedirler.

Eşi Vefat Eden Kadınlar İçin Yapılan Yardımlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eşi vefat kadınlara yönelik yapılan yardımlarda bazı durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumların başında adres değişikliği gelmektedir. Adres değişikliği yaşandığında maaşın kesilme durumu söz konusu olabilmektedir. Adres değişikliği durumlarında bağlı bulunduğunuz vakıfa başvurmanız ve transfer işlemini yaptırmanız gerekmektedir.

Farklı bir yardım programında faydalanmaya başlarsanız, yardım maaşınız kesilecektir. Örnek vermek gerekirse hem 65 yaş aylığı hem de eşi vefat kadınlara yönelik yardım maaşını aynı anda alamazsınız. Bunun yanı sıra SGK’ya bağlı olarak işe başladığınız durumlarda maaşınız otomatikman kesilecektir.

Sigortalı eşinin vefatı sonrası dul aylığı bağlanamayan kadınlar, yardım maaşı için başvuruda bulunabilmektedir. Birkaç gün dahi olsa prim eksiği bulunduğu için vefat eden eşi için dul aylığı alamayan kadınlara verilen bu yardım maddi olarak destekleyici olmaktadır.

Sigortalı Eşin Vefatı Durumunda Dul Maaşı Nasıl Bağlanır?

1 Ekim 2008 sonrasında vefat eden sigorta eş için kadınlar dul aylığı alabilmektedir. Bu aylık için SGK tarafından iki tip değerlendirme yapılmaktadır. Dul aylığı alınabilmesi hesaplamalar şu şekilde yapılmaktadır;

 • Öncelikle ölen eşin 1800 gün ve üzeri prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Bu koşul 4A/4B ya da 4C sosyal güvencelerinin hepsinde geçerlidir.
 • 1800 gün prim ödemesinin bulunmadığı durumlarda 5 yıl sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödemesi olup olmadığına bakılmaktadır.

Bu şartlar sağlandığında dul aylığı bağlanmaktadır. Bu maaş yalnızca eşler için değil; çocuklar, anne ve baba içinde verilebilmektedir. Kız çocuklar evli olmadığı ve SGK’ya bağlı herhangi bir kuruma bağlı çalışmadığı sürece bu maaşı alabilmektedir. Erkek çocuklar ise öğrenci değil ise 18 yaşına kadar, lisans öncesi eğitimde 20 yaşına kadar, lisans eğitiminde ise 25 yaşına kadar bu maaşı alabilmektedir. Dul ve yetim maaşı olarak bilinen ölüm aylığı şu şekilde ödenmektedir;

 • Vefat eden sigortalı eşine yüzde 50 oranında maaş verilmektedir.
 • Vefat eden sigortalının hiç çocuğu yoksa eş yüzde 75 oranında maaş almaktadır.
 • Vefat eden sigortalının bir adet çocuğu var, çocuk yüzde 25 oranında maaş alır.
 • Çocuk sayısı ve eşin alacağı toplam maaş, vefat eden sigortalının maaşını geçemeyeceğinden belirli indirimler yapılarak pay edilmektedir.

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir

Ölüm Yardımı Ödeneği Kimlere Ödenir?

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. iyi akşamlar bursada ikamet ediyorum 2018 kasım da artvinde tek başına yaşayan 95 yaşındaki annem 2019 nisan ayına kadar misafir olarak yanıma geldi fakat 14 şubat 2019 tarihinde beyin kanaması geçirdi sağ tarafı ve konuşması gitti iki aylık tedaviden sonra yatağa bağımlı olarak bakımını yapmaktayım eşi vefat etmiş bir kişi olarak son bir yıla kadar 250 tl daha sonra 500 tl maaş alıyordu kendim emekliyim eşimin bakım ücreti alabilmesi için nüfüs kaydını bursaya aldırdık bunun üzerine maaşı ağustostan itibaren kesildi sadece ayda 120 adet hasta alt bezi kullanıyoruz mağduriyetimizin giderilmesini saygılarımla arz ederim

 2. Merhaba. Eşim vefat etti 33 yaşında. Ortak bir tane kızımız var 4.5 yasinda. Emekli maaşı da alıyoruz. Benim 1. evlilikten 1 tane 12 yaşında kızım var… öğrenci. Aldığımız maaş 1350 lira toplam. Ama yetmiyor. Kızımın okul servisi için 300 tl. Ödüyorum. Kalan 1050 lira fatura ödenmesiyle bitiyor. Sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yaptım öğrenciler için yardıma reddedildi. Gelirim olduğu için 1350 tl. Nasıl yardımcı olabilirsiniz. Çünkü seneye küçük kızda okula giderse ben o parayi nasil iki çocuğu yetistiriyim.

  1. Merhaba,

   Askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlayıp emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz.

 3. Merhaha ben yengemin adina yaziyorum bu durumumuzu yengem esini 08.10.2010 kaybetti ve yengemin esinin 730gun sgartasi var idi ama yengemi askerlik borclanmasi yapipda emekli yapamadik cunku olen kisiye ssk odenmiyor dediler kimi sorduysam ssk yada sordum dorusturdum olmuyor dediler avukatlara gittim sordum onlarda aynisini soyledi bunun icin ne yapmam lazim bizim uc tane yedim ve dul bir kadin var ortada sekizinci aydan buyana yengem sadece dulmasi ve oksuz yetim aliyor suanda elimizden gelen bise yok ne yapmamiz lazim bizim

 4. MRH Babam SSK İSCİ EMEKLİSİ yedi 2014 yılında vefat etti benim sorum ölen sigortalının maasinin toplamda % kaçı eşi ve çocuklarına bağlanıyor

  Annem babamdan dolayı dul maaşı alıyor
  Ablam ise yetim maaşı alıyor
  Ben bekarım ve çalışmıyorum bende yetim aylığı için başvuru yaptığımda annemin ve ablamın şuan almış oldukları maaşları düşer mi

  Teşekkür Ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu