ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Devlet Yardımı

2023 Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Devlet Yardımı

Dul eşe yapılan devlet yardımları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve ikamet edilen il/ilçe belediyelerince yapılmaktadır. İkamet edilen il/ilçe Kaymakamlıklarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV’ler) aracılığı ile iletilen yardım başvuruları sonrası geride kalan dul eşler, nakdi ve gayri maddi yardımlardan yararlanabilmektedirler.

Eşi vefat etmiş kadınlara devlet yardımı başvuruları belediyeler ve e-Devlet üzerinden de yapılabilirken; 2023 yılı başvuru koşulları, yapılan yardımlar ve başvuru yöntemleri hakkında merak edilen tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Eşi Vefat Eden Kadın Hakları Neler?

Eşi vefat eden kadınların hakları Bakanlık, Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK’lar) eliyle sağlanmaktadır. Sosyal devlet anlayışı kapsamında eşi vefat eden kadınlarla birlikte geride kalan yetimler ilgili yardımlardan yararlanabilmektedirler.

Eşi vefat eden kadının haklar, eşinin emekli olması ya da sigortalı olması ile olmaması gibi durumlara göre farklılık göstermektedir. Aynı şekilde geride kalan yetimler için de tıpkı anneleri gibi vefat eden babalarının sigortalılık ya da emeklilik durumlarına göre elde ettikleri haklar farklı seyreder. Emekli olan ya da ölüm aylığı için gerekli koşulları sağlamış eşlerin vefat etmesi halinde SGK’dan ilgili aylıklar hak sahiplerine aktarılır. Ayrıca SGK’nın cenazeye yönelik yardımları ile bayram dönemlerinde verilen nakdi yardımlardan yararlanılabilir.

SYDV tarafından her durumda verilen maaşa ek olarak ilgili belediyeler ve sivil toplum kuruluşları, nakdi ve gayri nakdi yardımları geride kalan eş ve çocuklar için sunmaktadır. İlgili yardımlar için genel şartlar bulunmakla birlikte her kurum ve kuruluş tarafından belirlenmiş koşullar bulunmaktadır. Koşulları sağlayan ve hak sahipliği elde ederek vefat eden eşi nedeniyle zor durumda kalan kadınlar, gerekli başvuruları tamamlayarak sahip oldukları haklardan yararlanabilirler.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Hangi Yardımlar Yapılır?

Dul eşlere yapılan yardımlar şunlardır:

 • Dul Maaşı: Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından bağlanır.
 • EVEK Yardımı: T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir.
 • Emekli Maaşı: Vefat eden eşin emekli olması halinde aylığı geride kalan eş ve çocuklara verilir.
 • Ölüm Aylığı: Eşi vefat eden kadın, eğer vefat tarihine kadar eşinin en az 5 yıl ödenmiş primi bulunuyorsa SGK’dan ölüm aylığı alabilir.
 • Cenaze Ödeneği: Vefat eden sigortalının defin masrafları için SGK tarafından belirlenerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanan tarife üzerinden ödenir.
 • Belediye Yardımları: Muhtaçlık durumu belgelendiğinde ayni ve nakdi yardımlar yapılır.
 • Sivil Toplum Kuruluşları ve Vakıflar: Eşi vefat eden kadınları istihdam, maddi ya da gayri nakdi yardımlar gibi pek çok yardım türünden yararlanılabilir.

2023 Eşi Vefat Eden Kadın Maaşı Ne Kadar?

Eşi vefat eden kadınların aylığı EVEK kapsamında aylık 500 TL olarak ödenir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iki ayda bir 1,000 TL olarak ödeme yapmaktadır. Vefat eden eşin emekli olması halinde ise eşi vefat eden kadın, kocasının emekli maaşının %50’si ile %75’i arasında yetim çocuk olup olmama durumuna göre değişen tutarlarda yararlanmaktadır.

Emekli maaşları Ocak 2023 tarihinde en az 5.500 TL olacak şekilde düzenlendi. Eşi vefat eden kadının kocasından ne kadar maaş kalacağının hesaplanması için geride kalan çocuk durumuna göre en düşük emekli maaşı baz alınarak ortaya çıkan tablo şu şekilde gerçekleşecektir:

 • Geride kalan çocuk yoksa kadın emekli aylığının %75’ini yani 4.125 TL’sini alabilir.
 • Eğer geride kalan eş çalışıyorsa kocasının emekli maaşının %50’sini yani 2.750 TL’sini alabilir.
 • Geride kalan bir çocuk varsa aylığın %60’ını (3.300 TL) eş, %30’unu (1.650 TL) çocuk alır.
 • Geride kalan iki çocuk olması halinde vefat eden eşin emekli maaşı, anne ve çocuklar arasında %50’şer oranda yani 2.750 TL olacak şekilde paylaşılır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Nasıl Maaş Bağlanır?

Eşi vefat eden kadınlara aylık bağlanması iki farklı duruma göre gerçekleşir. Geride kalan eşin emekli olması ya da en az 5 yıl ödenmiş primi bulunması halinde, emekli aylığı veya ölüm aylığı işlemleri için başvuru süreci SGK üzerinden yürütülecektir. Eğer dul maaşı için başvuruda bulunulacaksa süreç için ikamet edilen il/ilçe kaymakamlıklarında hizmet veren SYDV’na müracaat edilmelidir. İki farklı durum için eşi vefat etmiş kadınlara devlet yardımı kapsamında sunulan haklardan yararlanma süreciyle ilgili merak edilen maaş bağlanma süreci için aşağıdaki başlıklara başvurabilirsiniz:

Dul Maaşı (EVEK) Nasıl Bağlanır?

Dul maaşı bağlanması süreci ikamet edilen il/ilçe kaymakamlıklarına bizzat başvurularak yürütülür. Hak sahipliği için başvuruda bulunulurken kimlik fotokopisi, başvuru dilekçesi ve başvuru formu gereklidir. Aday, kaymakamlıkta hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunarak gerekli şartları sağlaması halinde onay alır ve iki ayda bir ödenen 1,000 TL EVEK yardımından yararlanabilir.

Vefat Eden Eşin Emekli Maaşı Nasıl Bağlanır?

Vefat eden eşin emekli aylığını almak için sürecin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yürütülmesi gereklidir. 4A ve 4B emeklileri için SGK İl Müdürlüklerine bizzat müracaat edilmesi gerekirken, 4C kapsamında başvurular e-Devlet üzerinden yürütülebilir.

Başvurularda kimlik fotokopisi, banka hesap numarası, başvuru formu, veraset ilamı, defin tutanağı, SGK hizmet dölümü, nüfus kayıt belgesi, bakıma muhtaç çocuk olması halinde sağlık kurulu raporu ile beyan ve taahhüt belgeleri gereklidir. İlgili belgelerle birlikte 4A ve 4B emekli maaşları için başvurular SGK İl Müdürlüklerine yapılmalıdır.

Kadın Yardımı Ne Zaman Yatar?

Dul eşe yapılan yardım tarihleri EVEK için çift aylar, emekli maaşı ya da ölüm aylığı için her ay olacak şekilde belirlenir. EVEK yardımı; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve aralık aylarında ödenirken ilgili ayların 24’ü ile 28’i arasında ödemeler tamamlanmaktadır. Emekli maaşları ise hafta sonlarına denk geldiğinde pazartesi günü, normal prosedürde ise şu şekilde ödenir:

 • 4A emekli aylıkları her ayın 17’si ile 26’sı arasında hesaplara yatırılır.
 • 4B emekli maaşları tahsis numarası son rakamına göre her ayın 25’i ile 28’i arasında ödenmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Yardım Başvuru Şartları

Dul eş yardımlarında aranan şartlar şu şekildedir:

 1. Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşları yardımlara başvurabilir.
 2. Vefat tarihinde resmi nikahın devam ediyor olması gereklidir.
 3. Geride kalan eş, vefat sonrası farklı birisi ile dini ya da resmi nikahlı olmamalıdır.
 4. Muhtaçlık şartları sağlanmalıdır.
 5. Geride kalan eş ya da hane içinde herhangi bir aile ferdi, herhangi bir sigorta koluna bağı olarak gelir getiren bir işte çalışmamalıdır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Para Yardımı Ne Kadar?

Eşi vefat eden kadınlara verilen yardım parası iki ayda bir kez 1,000 TL olarak ödenmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, eşi vefat etmiş kadınlara devlet yardımı kapsamında aylığı 500 TL’ye karşılık gelecek şekilde, yılın çift aylarında ve ilgili ayların 24’ü ile 28’si arasında hak sahiplerine ödemeleri aksatmadan gerçekleştirir.

SED Yardımları Yattı mı? Sorgulama ve Başvuru Formu

Yeşil Kart Başvurusu Şartları ve Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Yorumlar

 1. Nesibe dedi ki:

  Selamın aleyküm eşi vefat etmiş yardım 2 ayda alınan sosyal yardım vakfı veriyor 2000 TL neden zam yapmadılar

 2. Rıfat dedi ki:

  Selamunaleykum babam 2014 de vefat etti babamin sgk gunu sadece 28 gun annemi emekli yapamiyoruz toptan ihya ödemesi yaparak emekli olabilir mi olursa sayet ne kadar bi ödeme yapmamiz gerekir yardimci olursaniz sevinirim iyi gunler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Geriye dönük dondurulmuş primi varsa ödeyebilirsiniz. aksi halde borçlanma yapamazsınız.

 3. Tülin yildiz dedi ki:

  Mrb 2 ci evlilikte eşi vefat eden kadın maaşın yuzde kaçını alabiliyor…kadin çalışmıyor ve eşinin 23 25 yaşlarında 2 oğlu varsa

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Eş % 50 çocuklar % 25 şer pay alır

  2. Hakan dalgıç dedi ki:

   Merhabalar babam ssk emeklisi 2023 haziranda vefat etti bizde 1 evli 1 dul ve 1 bekar 3 erkek kardeşiz annem sadece babamdan mi emekli maasi alabilir yoksa dul vs maaslarada hak talep edilebilirmi.yani zor şartlarda ikameth ediyor başka yardimlarda talep edilebilirmi.

 4. Berin dedi ki:

  Eşim vefat etti 750 günü var nasıl emekli olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması ile 900 güne tamamlayarak emekli edebilirsiniz.

 5. AIGUL dedi ki:

  Slm kocam vefat etimisti bir kızım bir bebek var kirada oturuyorum lütfen yardamci olun çok zordayım iki cocok olduğu için calsalmiyorum

 6. nurbay açıkgöz dedi ki:

  iyi akşamlar bursada ikamet ediyorum 2018 kasım da artvinde tek başına yaşayan 95 yaşındaki annem 2019 nisan ayına kadar misafir olarak yanıma geldi fakat 14 şubat 2019 tarihinde beyin kanaması geçirdi sağ tarafı ve konuşması gitti iki aylık tedaviden sonra yatağa bağımlı olarak bakımını yapmaktayım eşi vefat etmiş bir kişi olarak son bir yıla kadar 250 tl daha sonra 500 tl maaş alıyordu kendim emekliyim eşimin bakım ücreti alabilmesi için nüfüs kaydını bursaya aldırdık bunun üzerine maaşı ağustostan itibaren kesildi sadece ayda 120 adet hasta alt bezi kullanıyoruz mağduriyetimizin giderilmesini saygılarımla arz ederim

 7. Gül dedi ki:

  Merhaba. Eşim vefat etti 33 yaşında. Ortak bir tane kızımız var 4.5 yasinda. Emekli maaşı da alıyoruz. Benim 1. evlilikten 1 tane 12 yaşında kızım var… öğrenci. Aldığımız maaş 1350 lira toplam. Ama yetmiyor. Kızımın okul servisi için 300 tl. Ödüyorum. Kalan 1050 lira fatura ödenmesiyle bitiyor. Sosyal yardımlaşma vakfına başvuru yaptım öğrenciler için yardıma reddedildi. Gelirim olduğu için 1350 tl. Nasıl yardımcı olabilirsiniz. Çünkü seneye küçük kızda okula giderse ben o parayi nasil iki çocuğu yetistiriyim.

 8. Muhsin akbacak dedi ki:

  Babam 2004 vefat etmiş ssk 830 gunu var nasıl emekli ola bilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlik borçlanması yaparak 900 güne tamamlayıp emeklilik haklarından faydalanabilirsiniz.

 9. isa soycan dedi ki:

  Merhaha ben yengemin adina yaziyorum bu durumumuzu yengem esini 08.10.2010 kaybetti ve yengemin esinin 730gun sgartasi var idi ama yengemi askerlik borclanmasi yapipda emekli yapamadik cunku olen kisiye ssk odenmiyor dediler kimi sorduysam ssk yada sordum dorusturdum olmuyor dediler avukatlara gittim sordum onlarda aynisini soyledi bunun icin ne yapmam lazim bizim uc tane yedim ve dul bir kadin var ortada sekizinci aydan buyana yengem sadece dulmasi ve oksuz yetim aliyor suanda elimizden gelen bise yok ne yapmamiz lazim bizim

 10. DESTEKSİZ dedi ki:

  MRH Babam SSK İSCİ EMEKLİSİ yedi 2014 yılında vefat etti benim sorum ölen sigortalının maasinin toplamda % kaçı eşi ve çocuklarına bağlanıyor

  Annem babamdan dolayı dul maaşı alıyor
  Ablam ise yetim maaşı alıyor
  Ben bekarım ve çalışmıyorum bende yetim aylığı için başvuru yaptığımda annemin ve ablamın şuan almış oldukları maaşları düşer mi

  Teşekkür Ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Anneniz % 60 kardeşiniz % 30 oranında maaş alıyor. Siz talep ettiğinizde. anneniz % 50 siz iki kardeş % 25 er oranda toplamda % 100 maaşını alabileceksiniz. Anne ve kardeşinizin maaşları düşse de onlar ikisi toplamda % 90 alırken sizin talebinizle toplamda % 100 maaş alabileceksiniz. Maaş oranları ile ilgili; Ölüm aylığı pay hesaplaması yazımızı okuyabilirsiniz