SGK

SGK SMA Hastalarının İlaçlarını Ödeyecek

Son 10 yıl içerisinde ülkemizde sağlık alanında gerçekleştirilen atılımlar, toplumun maddi olanaklarının sınırlarını büyük ölçüde zorlanmaktan kurtardı ve artık Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile birçok ilacın edinilmesi için hiçbir ücret ödenmesi gerekmiyor. Üstelik bu ilaçların fiyatları kimi zaman milyarları ve daha fazlasını bulabiliyor.

SMA Hastalarına Müjdeli Haber

Ülkemizde bulunan Spinal Musküler Atrofi hastalığı için kısa bir süre önce Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilen ve ülkemize gelmesi için bekleyişin sürdüğü spinraza 12 MG/ 5 ML 1 vial adlı ilaç, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilaç listesine eklendi.

İlacın SGK tarafından karşılanmasına ilişkin karar, kısa bir süre önce Resmi Gazete’de yayınlanarak kesinlik kazandı ve ilaç bu sayede ödeme listesine dahil edilerek hasta katılım payından muaflık durumu geçerli hale geldi.

SMA hastalığının tedavisi için kullanılan ilaç spinraza fiyatı 175 bin Dolar ve ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması ile birlikte maddi olanakları ilacı almak için yeterli olmayan ailelerin yüzleri gülecek.

Sağlık Bakanlığı Takip Edecek

İlacın kullanımı ile ilgili yapılan düzenlemeye göre ilaçtan SMA Tip-1 hastaları için kullanılması söz konusu. İlacın kullanım onayı sağlık kurulu raporu ile kazanılacak ve ilk 4 uygulama için tek seferde, diğer her bir uygulama için ayrı ayrı alınması halinde ilacın bedeli Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanacak.

SMA Hakkında

Kalıtsal kas hastalığı olarak tanımlanan Spinal Musküler Atrofi, kasların hareketliliği için gerekli olan uyaranı oluşturan omurilikte bulunan hücrelerin hastalanması ile meydana gelmektedir. Hastalık nedeni ile kasların hareketsizliği, vücudun gün geçtikçe zayıflamasına neden olmaktadır. Çeşitli evreleri bulunan SMA hastalığının etkisi ile vücutta bulunan neredeyse tüm kaslar ve solunum kasları zamanla direncini yitirmektedir.

Tedavisine ilişkin olarak özellikle son 8 yıl içerisinde kapsamlı çalışmaların ortaya konulduğu SMA için geliştirilen Spinraza adlı ilaç ise Nusinersen Sodium etken maddesi içermektedir ve SMA hastalığının tedavisi için şimdilik kullanılan tek ilaç olarak bilinmektedir. Oldukça pahalı bir ilaç olan Spinraza, artık ülkemizde SGK kapsamında ailelere ücret ödemeksizin sağlanabilecek.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu