emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK İş Göremezlik Rapor Ödeneği Nasıl Alınır?

SGK İş Göremezlik Rapor Ödeneği Nasıl Alınır?
SGK
03.10.2022

SGK iş göremezlik rapor ödeneği; çalışanlara, hastalık ya da herhangi bir kaza sonucunda çalışamadıkları süre için verilir. Bu ödenekten yararlanmak için sigortalılığa ilişkin belirli şartları yerine getirmeniz gerekir. Aynı zamanda hastalığınız ya da çalışamama nedeninize dair doktor raporu almalısınız. SGK iş göremezlik rapor ödeneği almak, çalışanların iş hayatından uzak kaldıkları süre boyunca gelir kaybı yaşamaması için uygulamaya konulmuş bir gelir türüdür.

İş göremezlik süresi boyunca çalışanlar, SGK’dan destek alarak geçimlerini asgari düzeyde de olsa sağlamaya devam eder. Herhangi bir hastalığı ya da rahatsızlığı olmadığı halde rapor alarak işe gitmemek suç teşkil eder. Aynı zamanda sık sık gereksiz yere rapor almak da işvereniniz için sorun oluşturabilir. Bu nedenle devletin size tanıdığı bu hakkı sadece gerekli durumlarda kullanmalısınız.

SGK İş Göremezlik Rapor Ödeneği Nedir?

SGK iş göremezlik rapor ödeneği, 4/a sigortalılarının yani özel sektör çalışanlarının yararlandığı bir haktır. 4/C yani kamuda çalışanlarda böyle bir hak yoktur. Çünkü devlet dairelerinde çalışanların maaşları raporlu oldukları süre boyunca kesintiye uğramaz. Ancak özel sektör çalışanlarının işe gitmedikleri günler için maaş almaları söz konusu değildir. Bu nedenle özel sektör çalışanlarının bu dönemde yaşadığı gelir kaybı SGK tarafından telafi edilir.

SGK, iş göremezlik ödeneğini belirli ya da sürekli olacak şekilde ödeyebilir. Burada önemli olan hastanın çalışma gücünün ne kadarını kaybettiğidir. Çalışma gücündeki kayıp bireyin tekrar çalışma hayatına dönmesini engelleyecek düzeyde ise ödeneğin süreklilik arz etmesi de söz konusu olabilir.

SGK İŞ GÖREMEZLİK RAPOR ÖDENEĞİ ALMA YÖNTEMLERİ

SGK iş göremezlik rapor ödeneği alma yöntemleri arasında PTT ve banka seçenekleri yer alır. Ödemeler herhangi bir talebiniz olmaması halinde PTT üzerinden yapılır. Herhangi bir PTT şubesine giderek kimlik belgenizi ibraz etmeniz halinde ödemeniz tarafınıza yapılır. Ödemeyi başkasının, sizin adınıza alması mümkün değildir. Bu nedenle PTT şubesine bizzat gitmeniz gerekir.

PTT’den İş Göremezlik Ödeneği Alma

PTT’den iş göremezlik ödeneği alma işlemi için ödemenizin yapılmış olması ve sistemde görünmesi gerekir. Henüz adınıza ödeme tanımlanmadıysa paranızı almanız mümkün değildir. Bu nedenle e-Devlet üzerinden ödeme bilgilerinizi takip etmenizde fayda vardır.

Bankadan İş Göremezlik Ödeneği Alma

Bankadan iş göremezlik ödeneği alma işlemi için e-Devlet üzerinden IBAN bilgisi paylaşmanız gereklidir. Yapılan düzenlemeye göre artık PTT şubelerine gitmeden ödemelerini almak isteyenler için paranın banka hesaplarına aktarılması mümkün kılınmıştır. Bunun için ilk önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Ardından kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme ulaşmalısınız.

Yukarıdaki ekrandan önce kimlik numaranızı ardından şifrenizi girerek e-Devlet sistemine erişebilirsiniz. Bunun yerine kullanabileceğiniz giriş yöntemleri; e-İmza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı ve internet bankacılığı şeklindedir. Şifreniz yoksa PTT şubelerinden alabilirsiniz.

e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama alanına “şahıs ödemeleri banka” yazarak ilgili kısma ulaşabilirsiniz. Açılan listede “Şahıs ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama(Sosyal Güvenlik Kurumu)” seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

Yukarıda gösterilen kısımdan giriş yaparak banka hesabınızı tanımlayabilirsiniz. “Yeni hesap tanımlama” seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki kısım çıkar.

Gelen ekranda ilk önce banka seçimini yapmanız gerekir. Hesabınız hangi bankada ise o bankayı seçerek ilk aşamayı tamamlayabilirsiniz. Banka seçiminizi yaptıktan sonra “Sorgula” seçeneğine tıkladığınızda otomatik olarak hesap numaranız karşınıza çıkar. Paranızın yatmasını istediğiniz hesabı seçerek “Devam Et” butonuna basmalısınız.

Son aşamada sizden cep telefonu numaranız ve e-posta adresiniz istenir. Bu bilgileri de girdikten sonra IBAN numaranız, SGK sisteminde kayıt altına alınır. Bu sayede iş göremezlik ödeneğiniz banka hesabınıza yatırılır. PTT şubelerine gitmenize gerek kalmadan paranızı bankanızdan çekebilir ya da online şubeler aracılığıyla ödemelerinizi yapmak için iş göremezlik ödeneğini kullanabilirsiniz.

e-DEVLET’TEN İŞ GÖREMEZLİK RAPOR ÖDENEĞİ SORGULAMA

e-Devlet’ten iş göremezlik rapor ödeneği sorgulama yaparak paranızın banka hesabınıza ya da PTT’ye yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

İş göremezlik ödeneği sorgulaması için e-Devlet’te arama alanına “Şahıs ödemeleri sorgulama” yazmanız gerekir. Açılan kısımda da “Şahıs ödemeleri sorgulama” seçeneğini tercih ederek ödemenin ne aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Aynı zamanda arama alanına iş göremezlik yazarak hem 4/A’lılar hem de 4/B’liler ödemelerini görebilir. Yukarıda gösterildiği gibi açılan listeden 4A/4B iş göremezlik ödemesi görme seçeneğini tercih ederek sonucu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda 4B iş göremezlik raporu çalışmazlık beyan işlemleri ya da ev hizmetlerinde çalışanların istirahat raporu çalışmazlık bildirimi seçeneklerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

İş göremezlik rapor ödeneği bilgileriniz sistemde yukarıdaki şekilde görünür. Bu kısımdan öğrenebileceğiniz bilgiler şunlardır:

 • Ödeme nedeni
 • Ödeme durumu
 • Ödeme tutar
 • Evrak işlem tarihi
 • Rapor başlangıç tarihi
 • Bankaya gönderilme tarihi
 • Banka

e-Devlet Mobil Uygulamadan İş Göremezlik Rapor Ödeneği Sorgulama

e-Devlet mobil uygulamadan iş göremezlik rapor ödeneği sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için ilk önce e-Devlet mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekir. Ardından e-Devlet internet sitesi için bahsettiğimiz adımları izleyerek rapor ödeneğini sorgulayabilirsiniz.

Uygulama yükleme alanını kullanarak e-Devlet uygulamasını cihazınıza indirebilirsiniz. İndirme işlemi bittikten sonra gerekli adımları takip ederek SGK iş göremezlik rapor ödeneği alma bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz.

İş Göremezlik Rapor Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir?

İş göremezlik rapor ödeneğinden yararlanabilecek olan kişiler; hastalık, kaza, iş kazası ve meslek hastalığı geçirenlerdir. Bu kişilerin durumlarının hekimler tarafından raporla belgelenmesi gerekir. Normal bir hastalık nedeniyle geçici iş göremezlik ödeneği alacak kişilerin rapor bildirim tarihinden önce 90 gün kısa vadeli sigorta prim ödemesi yapmış olması gerekir. Hastalık sebebiyle geçici iş göremezlik ödeneği sadece 4A kapsamındaki sigortalılara ödenir.

İş Göremezlik Rapor Ödeneği Ne Kadar Süreyle Verilir?

İş göremezlik rapor ödeneği kişinin raporlu olduğu günler için ödenir. Örneğin, rapor aldınız fakat raporunuz sona erdiğinde halen iyileşme sağlanmadıysa tekrar rapor alabilirsiniz. Bu raporunuz için de size iş göremezlik ödeneği ödenir. Ancak 2 günlük bir rapor aldığınız takdirde ödeme alma şansınız yoktur. Üç günlük bir rapor alırsanız sadece bir günlük kısmının ödemesini alabilirsiniz.

İş Göremezlik Rapor Parası Hangi Günler İçin Ödenir?

İş göremezlik rapor parası miktarı, rapor nedenine bağlı olarak değişiklik gösterir. İş kazası ya da meslek hastalığı sonucu rapor aldıysanız her gün için ödeme alırsınız. Yani raporunuz kaç günlükse o güne tekabül eden ücreti alabilirsiniz.

Hastalık sebebiyle rapor almanız durumunda ödemelerinizi 3.günden itibaren almaya başlarsınız. Yani 5 günlük bir rapor alsanız bile alacağınız ödeme 3 günlüktür. Size ilk iki gün için rapor parası ödenmez.

Covid Hastaları İş Göremezlik Ödeneği Alabilir mi?

Covid hastaları iş göremezlik rapor ödeneği alabilir. Covid, bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olduğu için hastalar belirli bir süre karantina altında tutulur. Bu nedenle hastanın rapor almasına gerek yoktur. Test sonucu pozitif çıkan hastalar sistemde doğrudan göründüğü için iş göremezlik ödeneğinden rapor almaksızın yararlanabilirler.

İş yerinizin rapor talep etmesi halinde aile hekiminizden rapor alabilirsiniz. Eğer hastanede yatıyorsanız hekiminiz sizin adınıza rapor düzenler. Hasta olmasalar bile temaslı olmaları nedeniyle çalışamayacak durumda olanlar da rapor alarak iş göremezlik ödeneği alabilir.

ANALIK HALİNDE İŞ GÖREMEZLİK RAPOR ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Analık halinde iş göremezlik rapor ödeneği alma hakkınız vardır. Bu hak hem sigortalı olarak çalışan kadınlara hem de sigortalı olarak çalışan erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine sağlanır. Burada sigortalı 4A ya da 4B statüsünde olabilir. Bunun yanı sıra cezaevlerinde çalışan hükümlüler ve tutuklular da bu kapsamda sağlanan ödenekten yararlanabilir.

Sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere işveren tarafından götürülen Türk işçileri ve ev hizmetlerinde çalışanlar da bu haktan yararlanabilir. Ancak ev hizmetlerinde çalışanların çalışma süresi 10 günden fazla olmalıdır. 

Analık sigortası kapsamında doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta süreyle ödeme yapılır. Kadın sigortalı istemesi halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda beş haftalık süre doğum sonrasına eklenerek ödenir. Bunun yanı sıra çoğul gebeliklerde normal süreye iki hafta daha eklenerek ödeme yapılır. Erken doğum yapan kadınların da haklarında herhangi bir kayıp olmaz. Erken doğum yapan kadınlar, rapor haklarını doğum sonrası kullanabilir.

Analık sigortası kapsamındaki geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanmak için doğum öncesi 90 gün boyunca prim ödenmiş olması şartı vardır. Aynı zamanda sigortalının sigortalılık hakları devam etmeli ve doğum gerçekleşmelidir. Analık sigortasından yararlanmak isteyen 4B sigortalılarının herhangi bir borcu olmaması gerekir. 

İş Göremezlik Rapor Ödeneği Miktarı Nasıl Hesaplanır?

İş göremezlik rapor ödeneği miktarı hesaplama için aşağıda verilen bilgilere ihtiyacınız vardır. Bunlar:

 • Rapor gün sayısı
 • Son bir yılda alınan toplam brüt ücret
 • Toplam prim gün sayısı 

Burada ilk önce yıllık brüt ücreti bulmanız gerekir. Örneğin, kişi 10000 TL aylık brüt ücret alıyorsa 10000×12═120 bin olarak yıllık brüt ücret bulunur. 120000/360═333,33 olarak da ödeneğin hesabına esas olarak kullanılacak günlük kazanç bulunur. Ayakta tedavi söz konusu olması halinde bu ücretin 3/2’si yatarak tedavide ise 2/1’i ödenmektedir. 

SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NEDİR?

Sürekli iş göremezlik ödeneği, iş kazası ya da meslek hastalığı neticesinde meslekte kazanma gücünü en az %10 oranında kaybeden sigortalılara ödenir. Meslekte kazanma gücündeki kaybın %100 olması halinde tam iş göremezlik ödeneği; %10 ve %99 arasında olması halindeyse kısmi aylık bağlanır. Ödenecek olan aylık sigortalının aylık kazancının %70’ine tekabül eder. Başkasının bakımına muhtaç duruma düşenler için bu aylık en az %85 oranında olmalıdır.

Sürekli iş göremezlik ödeneği, işçinin tekrar çalışmaya başlaması halinde kesilir. Bunun yanı sıra iş gücü kaybının sürekli iş göremezlik ödeneği almaya gerek kalmayacak derecede azalması ya da ortadan kalkması halinde ödenek kesilir. SGK bu gibi durumların tespit edilmesi için hastanın kontrol muayenesi yaptırmasını talep edebilir.

Sürekli İş Göremezlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sürekli iş göremezlik ödeneği başvurusu yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulmalıdır. Başvuru sırasında talebe ilişkin bir dilekçe verilmesi gerekir. Aynı zamanda iş kazası tutanağına da ihtiyaç vardır.

Gerekli olan diğer belgeler ise şunlardır:

 • İş yeri işe giriş sağlık raporu
 • Epikriz raporu
 • Askerlik terhis veya muafiyet belgesi

SGK iş göremezlik rapor ödeneği almaya başlayanlar fakat sonradan durumları sürekli hale gelenler yani vücutlarında kalıcı hasar oluşanlar da bu başvuruyu yapabilir. Sağlık kurumları tarafından bu durumun belgelenmesi halinde kişinin geçici iş göremezlik ödeneği sürekliye dönüşebilir.

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben 2021 14 haziranda is kazasi geçirdim ve 14 temmuza kadar rapor luydum .doktorum 1 seneyi bulacak tedavin dedi şuan yürüyemiyorum kalkenuskirigi var her iki ayakta. Ve isyerim doktorum 14 temmuzda biten raporu uzatacakken is yerim öğünü cikis verdi tazminatimi ödeyip uzun raporlarda cikartabiliyormus.ben şuan ayağa kalkamıyorum 1 sene calisamicam ve topuklarim eski si gibi hissedemicem. Ben surekliissizlikodeneginden yararlanabiliyormuyum acaba .yada is kazasi nedeniyle malulen emekli olabiliyormuyuz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinin sizi sağlık nedeni ile işten çıkartma hakkı var. Ancak İş Kanunu uyarınca, hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre ihbar sürelerini altı hafta aşmasından sonra işverenin çalışanın iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı bulunmaktadır.

   Sizin durumunuzda henüz bu süre işlememiş. kıdeminize göre ihbar sürenizin üzerine 6 hafta daha eklenerek süre hesaplanabilir. Malulen emeklilik için iş gücü kaybı raporuna başvur yapabilirsiniz.

 2. YÜKSEL dedi ki:

  İYİ GÜNLER, BU İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ŞARTLARI BELİRTİLMİŞ LAKİN RAPORLUSUN VE İŞYERİNDEN MAAŞ ALMAYA DEVAM EDİYORKEN BU RAPOR PARASINI İŞ YERİNE GERİ İADE Mİ ETMEK LAZIM VE İADE EDİLECEKSE NEDEN HESABIMIZA YATIRILIYOR BUNU DEVLET KURUMUNDA ÇALIŞANLAR İÇİN SORUYORUM.. İKİNCİ BİRŞEY HABERLERDE DOĞUM YAPAN ANNELERE EN AZ 7 BİN 220 KADAR DOĞUM YARDIMI VAR DENİLİYOR, BU YARDIMI YİNE ÇALIŞTIĞIN KURUMDAN MAAŞ ALMANA RAĞMEN ALIYOR MUYUZ? PTT YE GELEN PARAYI GERİ ÇALIŞTIĞIMIZ KURUMA İADE Mİ EDECEĞİZ HAKLARIMIZI TAM OLARAK AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz haklar 4/a lı olarak çalışanlar için geçerli. 4/c li memur çalışanların raporluyken de maaşları yattığı için ayrıca rapor ödeneği yapılmaz. 4/a lı olarak çalışıyorsanız ve işveren size maaşınızı vermeye devam etmek istiyorsa buna engel yok. Hem maaşınızı hem rapor ödeneğini alabilirsiniz. Bazı işyerleri raporlu olduğu dönemde rapor ödeneğini beklerken maddi zorluk çekmesini engellemek için kendi inisiyatifleri ile çalışanlarına avans niteliğinde ödeme yaparlar. Ya bunu sonraki maaşlarınızdan düşerler. Yada rapor ödeneğini aldıktan sonra iade etmenizi isterler. Durumun detaylı açıklaması bu.

  2. Melike erbey dedi ki:

   Iyi gunler biz dogum raporumuz 15 gùn gecti hala bir odeme alamadik isveren raporumuzu onayladi ama biz raporu ssk ya getirmedik tl ariyoruz cevap verende yok bir yardimci olun

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemeleri rapor bitimini takip eden 1 ay içinde yapılmaktadır. e devletten de takip edebilirsiniz. Yada alo 170 i arayabilirsiniz.

 3. YILMAZ dedi ki:

  İyi Çalışmalar ,
  Eşim ayın 22 de elinden ameliyat oldu ve 10 + 10 gün rapor aldı
  ancak bu raporlu günlerinin primleri yatırılmamış ve eksik günde(1) istirahat diye yazıyor. Bu yatmayan primler için ne yapmalıyız. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. y dedi ki:

   iyi çalışmalar ; lütfen sorumu yanıtlar mısınız ?

 4. Bulut dedi ki:

  Dogum parasını almazsak oluyor mu? Çünkü geri ödemesi varmiş

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum parasının geri ödemesi olmaz.

 5. Adem dedi ki:

  iyi günler 27/07/2017 tarihinde iş kazası geçirdim 78 günlük istirahat raporum vardı. İş yerinin muhasebesi raporları girdi ve iş göremezlik ödemesinini PTT den alcağımı söyledi. E-devlete bakıyorum kaydınız yok diyor iş göremezlik ödeneğinde. Acaba bir süresi mi var ne zaman yatacağı hakkında.

 6. DİLEK DEMİR dedi ki:

  BEN İKİ YILDIR AYNI İŞ YERİNDE ÇALIŞMAKTAYIM.SU AN 1 AYLIK HAMILEYIM. DOĞUM YAPTIĞIM DA İŞSİZLİK PARASI ALABİLİYOR MUYUM VE HAKLARIMIZ NELERDİR? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Gerekli bilgilere yanda verdiğimiz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. ssk.biz.tr/ssk-dogum-parasi

 7. DAVUT SEÇİLMİŞ dedi ki:

  BEN MERSİNDEN KATILIYORUM ÖNCELİKLE İYİ GÜNLER DİLİYORUM 2005 /12/22 TARİHİNDE BİR İŞ KAZASI GEÇİRDİM İŞ KAZASINDAN DOLAYI MAĞDURUM HANGİ HASTANEYE GİTSEM BANA 13 ORANINDA RAPOR VERİLİYOR AMA GERÇEKTEN BIRAKIN ÇALIŞMAYI BEŞ DAKİKA AYAKTA DURAMIYORUM. ARTIK SOSYAL HAYATIMI ETKİSİ ALTINA ALMIŞ DURUMDA ,DAVA AÇMIŞIM 2008` DE HALA BITMEMİŞ BENIM AYAĞIM TÜKENMEK ÜZERE EĞER GEREKENLER YAPILMAZSA AYAĞIMI KESECEM BENIMLE ALAY EDIYORLAR BENIMDE BİR GURURUM VAR HANİ TAHSİLİN VAR MI DESENİZ TAHSİLİM ORTA OKUL MEZUNUYUM ŞU AN AYLIK 103 MILYON ALIYORUM AMA EVLENME ÇAĞINA GELMİŞİM BUNUNLA MI GEÇİNECEM MALÜLİYET ORANIM DÜŞÜKSE O ZAMAN NIYE ÇALIŞAMIYORUM . BENIM ANLAMADIĞIM DİĞER KONUYSA BİLİRKİŞİ DİYORSUNUZYA HAKİKATEN BİRŞEY BILMIYOR BENIM KEŞİFE GELDIKLERINDE BENIM KAZAGEÇİRDİĞİM NOKTAYI GEREKSIZ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR AMA SİZE ALLAHIN ÜZERİNE YEMIN EDERIM KI GEREKSIZ DE3DIKLERI YER BENIM KAZA GEÇIRDIĞIM YERDI AMA BİLİRKİŞİ EFENDİ ALLAHI TANIMAZ OLDU .DINLEMEZ OLDULAR, KENDİ BİLDİKLERINI RAPORLAMIŞ VE BANA KUSURUMUN YÜZDE ELLİ OLDUĞUNU SÖYLEDI. AVUKATIM BU DÜNYA DA HAKKIMI KIM YEMIŞSE SGK MÜDÜRÜMÜ BİLİRKİŞİLER Mİ ONU BILEMEM ONU ANCAK ALLAH BILIR ŞUAN BABAM BANA BAKIYOR SIZE NEREYE KADAR BAKACAK SİZLERDEN RICA EDIYORUM BU KONUYA BIR EL ATSANIZ ILGILENSENIZ BENI ÇOK SEVINDIRIRSINIZ SAYGILARIMI ARZ EDERIM

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Beyefendi öncelikle geçmiş olsun. Ancak bizim resmi kurumlarla bir alakamız yoktur. Biz sadece yönlendirici görevi üstlenen bir internet sitesiyiz. Bu konu hakkında ne yazık ki bir şey yapamayız.