ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Taşeron İşçilere İlave Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak!

Taşeron İşçilere İlave Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak!
SGK
20.05.2020

Taşeron İşçilere İlave Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak! Yüz binlerce çalışan tarafından merakla beklenen ikramiye ödemelerinin tarihi belli oldu. Gelen bilgiye göre ikramiye ödemeleri 22 Mayıs Cuma günü hesaplara gönderilecektir. Buna göre ilave tediye hesaplandı ve en düşük ilave tediye ödemesi 948TL olurken, en yüksek ilave tediye ödeme tutarı da 1.848TL olarak belirlendi. Taşeron işçilerinin de yer aldığı kamu işçilerinin 13 günlük ilave ikramiye ödemeleri 22 Mayıs 2020 Cuma günü hesaplara gönderileceği bildirildi. 4 – D sürekli işçi kadrosuna geçen taşeron işçiler için en düşük tediye miktarı 948TL olmaktadır.

Yaklaşık olarak 1 milyon 110 bin kişiyi oldukça yakından ilgilendiren tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair takvim netleşmiş bulunuyor. Kamu işçilerinin ve taşeron işçilerinin alacağı tediye ödeme tarihleri Resmi Gazete’de yayımlanmış bulunuyor. Buna göre Cumhurbaşkanı ararı doğrultusunda ilk tediye ödemeleri 31 Ocak 2020 tarihinde yapılmış bulunuyor. Buna göre de ikinci taksit tediye ödemeleri de 22 Mayıs 2020 Cuma günü yapılacağı belirtildi. Kamu genelinde çalışan işçilere ve kadroya geçen taşeron işçilerine 1 yıl içerisinde toplam 52 günlük tutarda tediye ödemesi yapılmaktadır. Yapılan tediye ödemeleri yıl içerisinde 4 eşit taksit şeklinde ödeniyor. 4 taksit ile yapılan tediye ödemeleri brüt olarak hesaplanıyor ve hesaplara gönderilmeden önce de SGK primi, damga ve gelir vergisi kesintileri yapılmaktadır. Yapılan kesintilerin ardından kalan meblağ hesaplara aktarılmaktadır.

Tediye Ödemesi Nedir? Kimlere Tediye Ödemesi Yapılır?

Tediye Ödemesi Nedir? Kimlere Tediye Ödemesi Yapılır? Tediye ödemesinin kelime anlamı ikramiye ya da ek ödeme anlamına gelmektedir. Devletin her yıl düzenli olarak 52 gün üzerinden hesaplanarak, üzerinden vergi tutarının düşürülmesinden sonra işçilere yapılan ek ödeme olmaktadır. Devlette ve devlete bağlı olan kurumlarda çalışan işçi statüsünde bulunan personeller belirtilen bu ücretten faydalanabilmektedirler.

Tediye ödemesi brüt olarak hesaplanarak vergi kesintilerinin ardından hesaplara gönderilmektedir. Mevzuat üzerinde belirtilen duruma göre de işçinin ek mesaisi, çocuk zammı, evliliği, ayni yardımı ve tatil ücretleri itibara alınmamaktadır. Brüt maaş üzerinden kesilen vergilerden sonra ücret hesaplara gönderilmektedir. Tediye ödemeleri, SGK primine tabi olduğu için yüzde 15 oranında sigorta primi ve yüzde 15 gelir vergisi kesintisi yapılır. Aynı zamanda tediye ödemesinde damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra ortaya çıkan rakam işçilerin hesabına gönderilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.