• İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir

  İş hayatında herhangi bir sektör içerisinde çalışmaya başlayan veya daha önceki dönemlerde herhangi bir işkolunda çalışmış olup uzun bir süreç sonunda tekrar işe giren kişilerin en çok merak ettiği hususların başında işe girdikten ne kadar sonra sağlıktan yararlanılabilir hususu gelmektedir. Sigorta  kanunu kapsamında çalışanın kendisi veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu sağlık hakkından yararlanabildiği için konuyla ilgili detayların tam olarak bilinmesi çok önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Yasalara göre çalışanın sigortasız bir şekilde çalıştırılması yasaktır ve ciddi derecede yaptırımları bulunmaktadır ayrıca sağlık sigortası çalışanın haklarını koruyan ve mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Genel olarak işverenler tarafından çalışanın işe başlamadan önce sigorta girişinin yapılması ve çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan sağlık hizmeti sunucularına ilgili hizmeti alabilme adına  katkı payının ödenmesi ile birlikte başvuru yapması sonucunda ise işe girdikten sonra ne zaman sigortalı olurum hususu çözüme kavuşturulmuş olmaktadır.


  Çalışanın Sigorta Haklarına Kavuşması ve Sağlık Hizmetlerinden Faydalanması

  Sigorta haklarına kavuşan çalışanlar emeklilik hayatı ile ilgili de kazanımlar elde etmeye başlamakta ve Sosyal Güvenlik Kanunu çerçevesinde son 1 yıllık dönem içerisinde genel sağlık sigortası priminin en az 30 günlük süre zarfında olacak şekilde yatırılması mümkün hale gelmektedir. Bahsedilen çerçevede sigorta primi yatan kişi, işsiz kalma durumu ile karşı karşıya olsa da herhangi bir sağlık kuruluşuna başvuru yaptığı zaman kendisine sunulan hizmetlerden yararlanabilme hakkı elde etmektedir. Sağlık sigortam ne zaman başlar hususunda bahsedilen zaman dilimlerinin dikkate alınması ile birlikte mağduriyet oluşumunun önüne geçilmektedir.

  Sağlık Sigortası Hakkından Faydalanabilen İstisnai Durumdaki Kişiler

  Günümüz yaşam koşullarında birçok kuralın istisnası bulunabildiği gibi sağlık hakkından yararlanabilmenin de istisnaları bulunmakta olup aşağıda belirtilen durumlardan birisi ile karşı karşıya kaldığı zaman sigortam ne zaman başlar diye düşünmeden herhangi bir sağlık kurumunda tedavi görebilmektedir. Bu durumlar arasında

  *Trafik kazası, iş kazası veya meslek hastalığı gibi acil durumlar ile karşı karşıya kalan hastalar

  * Madde bağımlılığı bulunan veya bulaşıcı hastalıklardan birini geçiren kişiler

  Sponsorlu Bağlantılar


  * 18 yaşından küçük olanlar ile başkalarının bakımına ihtiyaç duyan kişiler bulunmaktadır. Bahsedilen özel durumlara sahip olan kişiler çalışsın veya çalışmasın sağlık sigortam ne zaman başlar diye paniğe kapılmadan istedikleri yerde yardım alabilmekte ve tedavi görebilmektedir.

  Başkalarının Sağlık Sigortasından Yararlanır Durumda İken Çalışmaya Başlayan Kişiler

  Anne veya baba gibi bakmakla yükümlü olan kişilerin sahip olduğu sağlık sigortası haklarından yararlanan kişilerin iş hayatına giriş yapması ile birlikte ise girdikten ne kadar sonra sağlıktan yararlanılabilir noktasında 30 günlük süre zarfı aranmamakta ve bu kişiler ilgili mevzuata göre kendilerine sunulan tüm sağlık hakkından yararlanabilmektedir.

  Sağlık Sigortası Hakkından Faydalanabilme Ile İlgili Diğer Detaylar

  İşe başlayan ve sigorta prim günü sayısı 30’dan az olan çalışanlar, bir sonraki yılda 30 günlük sigorta prim süresini dondurmasıyla birlikte ise girdikten ne zaman sonra sigortalı olurum konusunda aranılan çözüme kavuşabilmektedir. İşten ayrılan kişilerin sağlık hakkından yararlanabilmesi ile ilgili dikkate alması gereken hususlar yer almakta olup sigortanın bittiği zaman diliminden itibaren son 1 yıllık süreçte 89 gün ve altında prim yatmış olan çalışanlar 10 gün, 90 gün ve üzerinde prim yatmış çalışanlar ise 30 gün daha bu haktan yararlanabilmektedir.

  Bağkur’a tabi olarak çalışmalarını sürdürmüş olan ve prim borçlarının son ödeme vadesi 2 aylık süre zarfını aşan kişiler ve bu kişilerin bakmakla sorumlu oldukları eşleri ile 18 yaş ve üzerindeki çocukları sağlık hizmetinden faydalanma hakkını kaybetmekte ve sadece 18 yaşından küçük çocuklar SGK anlaşmalı sağlık kuruluşlarından hizmet alabilmektedir. İşsizlik maaşı alma hakkı elden kişiler, bu kişilerin sorumluluğu altında bulunan eş ve hem 18 yaşından büyük hem de 18 yaşından küçük çocukları ücretsiz bir şekilde tüm sağlık ve sigorta haklarından yararlanma fırsatı elde etmektedir. Bağkur’a tabi olan ancak çeşitli nedenler ile bu oluşumdan ayrılan kişiler de belli şartlar altında sağlık haklarından yararlanabilmekte olup bu haklar arasında:

  • İlgili kişinin herhangi bir sigorta prim borcunun bulunmaması
  • Bağkur kapsamında yer alan faaliyetleri için son 1 yıllık süre zarfı içerisinde en az 90 günlük süreç için prim borcu yatırması bulunmakta olup bu kişilerin eşleri ve çocukları 99 günlük zaman dilimi boyunca sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak alabilme hakkına sahip olmaktadır.

  Bağkur’dan ayrılan ve son 1 yıllık dönem için sigorta prim günü ödemesi 90 günün altında olan kişiler ile bunların sorumluluğu altındaki eşleri ve her yaştaki çocuklarının sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceği süre 9 gün ile sınırlandırılmıştır. Çalışanların veya çeşitli nedenler ile işten ayrılanların sağlık haklarından yararlanıp yararlanamama gibi detayları öğrenebileceği çeşitli yöntemler yer almakta olup bunlar arasında E-devlet şifresi sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine ulaşabilmek ön plana çıkmaktadır. Oldukça pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen sorgulama işlemi sayesinde sigortam ne zaman başlar ve sağlık hakkından ne kadar süre için yararlanabilirim gibi sorulara en net cevabı bulabilmek mümkün hale gelmektedir. 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan herkes sorgulama işlemini benzer şekilde yapabilmektedir.

  Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

  15 Yıl ve 3600 Gün İle Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

  Rapor Parası Nereden Alınır?  tıkla sorunu sor

  İşe Girdikten Ne Kadar Sonra Sağlıktan Yararlanılabilir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın