SGK

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor parasının sorgusu e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Rapor parası yattı mı? sorusunun cevabı e-devlet ve elektronik adresi olan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümleridir. E-SGM sisteminden bazı durumlarda rapor parası sorgulama işlemi hatalar vermektedir. Bu sebeple en güvenilir sistem e-devlet sistemidir. E-devlet sistemine şifre ile giriş yapılarak sorgulama bölümünden rapor parasının yatıp yatmadığı öğrenilebilmektedir. E-devlet sistemine giriş için e-devlet şifresi gerekmektedir. Bu şifre her vatandaşa kişisel olarak hazırlanmıştır ve PTT şubelerinden 2TL karşılığında talep edilebilir. E-devlet şifresi ile giriş yapıldığında kimlik doğrulama istenecektir. Kimlik bilgilerinin doğru girilmesi halinde talep edilen sorgulama sayfasına girilebilir. Böylelikle T.C. ile rapor parası sorgulama e-devlet sistemi üzerinden yapılmış olur.


Rapor Parası Nedir?

Rapor parası, çalışan vatandaşın geçici iş görmezlik ödeneği demektir. Rapor ücreti, hastalık parası ve istirahat parası olarak da adlandırılmaktadır. Rapor parasından faydalanmak için vatandaşa belirli şartlar sunulmuştur. Bu haktan faydalanmak için bu şartlara uygun olmak gerekmektedir. Geçici iş görmezlik ödeneği belgesi olan vatandaşların çalışmadıkları günlerde Sosyal Güvenlik Kurumuna bir ücret ödenmektedir. Bu sayede raporlu geçirilen günlerin maddi anlamda mağduriyeti önlenmiş olur. Geçici iş kaybı ve rapor parası işlemlerinin hepsi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Rapor alındığı sürece çalışanın maaş ödemesi işveren tarafından yapılmamaktadır. Çalışan ve işverenin mağduriyetini önlemek amacıyla maaş ödemesini gerçekleştiren kurum Sosyal Güvenlik Kurumu olacaktır. Tek şart gerçekten çalışanın hasta olduğunun ispatı olarak doktor veya doktor heyet kurulu tarafından alınan bir rapordur. Bu raporun sunulması halinde Sosyal Güvenlik kurumu belirlişartlar gereğince çalışana hesaplanan miktarda toplu ödeme yapacaktır. Meslek hastalığı dışındaki alınan raporlarda, rapor tarihinden itibaren 90 günlük primin yatırılmış olması şartı aranmaktadır.

Geçici İş Görmezlik Raporu Neleri Kapsamaktadır?

Geçici iş görmezlik raporu belgesi alabilmek için yasadaki bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumlardan biri Sigorta kapsamında çalışan vatandaşın iş yerinde yaşadığı bir kaza geçirmesi Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası almaya hakkı vardır. Bu durum bir kaza değilse meslek ile ilgili bir hastalık durumu ise de yine bu rapor parasını almaya hak kazanılacaktır. Meslek ile alakalı olan durumlarda rahatsızlık içi verilen raporda 90 günlük kısa vadeli prim ödenmesi zorunluluğu yoktur.

Herhangi bir hastalıktan veya bir rahatsızlıktan dolayı alınan raporlarda, hastanın sigorta kapsamındaki işinde rapor tarihinden önce 90 günlük bir primin ödenmiş olması gerekmektedir. Hastalanma raporunun 90 öncesindek SSK primleri eksiksiz ödenmiş olması halinde rapor parasından yararlanmaktadır.

Sigorta kapsamında olan kadın çalışanların, doğum yapması halinde doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta boyunca raporlu sayılacakları vakitlerin rapor parasını almaya hakları vardır. Ancak doğum yapan çalışan kadının da raporun alınma tarihinden önceki 90 gün SSK primi ödenmiş olmalıdır. Çoklu gebeliklerde doğumdan önce 10 hafta rapor verilmesinden dolayı doğum parası da bu süre içinde hesaplanacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışana rapor parası alımını rapor tarihinden itibaren 3. günü ödemeye başlayacaktır. 1 ve 2inci günlerin ödemesini karşılamamaktadır. Fakat iş kazası ve mesleğin verdiği rahatsızlıklardan alınan raporlarda her günü Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır.  Rapor alınma tarihinden itibaren son 3 ay içindeki tüm primlerin kazançları toplamında bu kazançların esas prim ödeme günlerine bölünmesi ile rapor parası hesaplanmaktadır. Sigortalı çalışanın aldığı raporda istirahatli kaldığı günleri yatarak geçirmesi halinde günlük kazancının yarısı olarak hesaplanır. Ayakta geçirilen tedavi durumlarında ise günlük kazancının 3’te 2’si miktarında hesaplanıp ödeme yapılacaktır. Daha öncelerde rapor parası sorgulama PTT üzerinden yapıldığı ve ödemelerin de PTT şubelerinden verilmesi artık değiştirilmiştir. Artık rapor parası sorgulama Ziraat Bankası ve rapor parası ödenekleri de aynı banka üzerinden yapılabilmektedir. PTT rapor parası sorgulama T.C ile kimlik bilgilerinin verilmesi karşılığında da yapılabilmektedir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor parası PTT şubelerinden alınabilmektedir. Aynı şekilde Ziraat Bankası şubelerinden de rapor parası alınabilir. T.C kimlik numarası bilgileri karşılığında sigortalı çalışanın ismi adına yatırılmış rapor parası alınabilmektedir. İş görmezlik raporu alan vatandaşlar almış oldukları raporu en hızlı bir şekilde işyerlerine ulaştırmaları gerekmektedir. İşyerleri çalışanlarının iş görmezlik raporlarını Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine iletmekle yükümlüdür. Bu iletilmenin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm incelemeler ve hesaplamalar yapılmaktadır. Raporun sahibi olan çalışana en az 15-20 gün kadar bir süre içerisinde rapor paraları PTT’ye yatırılmaktadır. Eğer Sosyal Sigorta Güvenlik kurumuna bağlı olan bir banka ile kayıt var ise ücret o bankaya yatırılmaktadır. Maaş alımlarında anlaşmalı bankalar olabilmektedir. Rapor paraları da bu bankalara yatırılabilir. Ancak PTT’ye yatırılan rapor paraları eğer ödeme zamanından itibaren 2 ay içerisinde alınmadığı hallerde ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilecektir. Veya PTT şubesinden alınmayan ödemeler emanet hesaplara aktarılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı şahıs ödemesi banka hesap sistemi kullanan bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Fiba Bank,
 • Ekonomi Bankası,
 • Garanti Bankası.

Rapor parası sorgulama telefon numarası ise ALO 170 numaralı çağrı merkezidir. Bu numaradan kesin olarak rapor parasının ne zaman yatırılacağı öğrenilebilmektedir.

İş görmezlik sorgulama işlemini e-devlet sistemi üzerinden öğrenmek için mutlaka e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinden 4A ve 4B kapsamına giren çalışanlar da sorgulama yaparak rapor paraları hakkında bilgi alabilmektedirler.

Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası, iş kazaları veya meslekler ile ilgili rahatsızlıklarda, sağlık durumunun bozulmasında veya sigortalı çalışan kadınların doğum yapmaları halinde geçici iş görmezlik rapor belgesi almaları ile verilir. Çalışanların almaya hak kazandıkları ödenekler için günlük kazanç raporun alındığı tarihten itibaren çalışılan ve ödenilen prim sayısına göre hesaplanmasıyla belirlenmektedir. Meslek rahatsızlıkları, iş kazaları veya doğum hallerinde ise günlük kazançların toplamı iş görmezliğe başladığı tarihten itibaren önceki 12 ayın 3 ayı içinde primler ve kazançların toplamına göre hesaplanmaktadır.

Son 12 aylık dönemde çalışmamış ve maaş almamış, prim yatırılmamış olan sigortalı çalışanın ise işe başladığı tarih ve iş görmezlik raporunun alındığı tarih arasında çalıştığı günlerin prim sayısına bölünerek alacağı rapor parası hesaplanmaktadır. Sigortalı işe başladığı gün iş kazası geçirmesi halinde, günlük kazancına bakılarak bir hesaplama yapılmaktadır. Günlük kazancına göre rapor parasının günlük kazanç miktarı belirlenecektir.

Kanuna göre günlük kazanç veya ödeneklerinin hesaplanmasında primler, ikramiye alımları ve farklı ödemeler dikkate alındığında günlük kazanç oranları hesaplamasına %50 oranında ekleme yapılacaktır. Bu miktarın tutarı hasplanan tutardan daha fazla olmayacaktır.

Yargı mecilerinin kararına göre ikramiyeç ödemesi, tazminat ödemesi, zam ödemesi gibi ek ödeneklerde gelirin günlük kazanç oranına göre hesaplanmasında 3 aylık dönemden önceki ödenek miktarları bu hesaba katılmamaktadır. Meslek hastalığı durumu çalışanın işinden ayrıldığı vakitten sonraki 1 yıl içinde meydana geldiğinde, son çalıştığı işindeki günlük kazancı ve prim sayıları hesaplanmaktadır. Çalışan vatandaşın iş kazası sonrasında aldığı iş görmezlik ödeneğinde istirahatte kaldıkları her gün ödeme yapılması gerekmektedir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor Parası PTT’den Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. 11.09.2019 ile 17.09.2019 arası rapor aldım. Ptt den alacaksın dediler her hafta gittim. ssk ya gittim iş yeri onaylamamış dediler. iş yerini aradım yeni onayladık ziraat bankasından alacaksın dediler. Sallanıp duruyor. Ne zaman elimize geçerse artık. İnan anlamadım

  1. Merhaba,

   Rapor paraları hemen yatmaz. Rapor bitimini takip eden 1 ay sonundan önce alamazsınız. Bu hafta sonu veya diğer hafta yatar. e devletten takip eden. PTT ye sürekli gitmenize gerek yok.

  1. Merhaba,

   Rapor ödenekleri rapor bitiminden yaklaşık 15- 30 gün sonrasında yatmaktadır. e devletten takip etmeye devam edin.

 2. 01.04.2019-04.05.2019 tarihlerinde aldıgım raporu sigortamdan kesmişler ama ödemesi yapilmadi ne zaman yapılır

  1. Merhaba

   İlk iki günün ödemesi yapılmaz. 6. ayın 8-14 ü arasında ödenebilir.

  1. Merhaba,

   E devletten iş göremezlik ödeneği sorgulama veya ödenek sorgulama şeklinde aratarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu