emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Rapor Param Yattı mı ? E-Devlet ve Alo 170 Üzerinden Öğren

Rapor Param Yattı mı ? E-Devlet ve Alo 170 Üzerinden Öğren

Rapor paranızın yatıp yatmadığını öğrenme için e-devlet sistemini ve alo 170 telefon numarasını kullanarak paranızın ne durumda olduğunu hemen öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak rapor parası sekmesinden sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında yeni şifrelerini hemen alabilirler.

Ayrıca rapor parası sorgulama işlemini çağrı merkezi aracılığıyla yapmak da mümkündür. ALO 170 numaralı çağrı merkezini arayarak rapor paranızın yatıp yatmadığını ya da ne zaman yatırılacağını öğrenebilirsiniz.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası çalışan vatandaşların geçici iş görmezlik ödeneği manasına gelmektedir. Rapor tutarı, hastalık parası ve istirahat parası olarak da bilinmektedir. Rapor parasından faydalanmak isteyen vatandaşların belli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlara uygun bir çerçeve içinde kişiler bu haktan faydalanabilmektedir. Geçici iş görmezlik ödeneği belgesi bulunan vatandaşlar çalışmadıkları günler için ücretlerini Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alabilmektedir. Geçici iş kaybı ve rapor parası işlemlerinin tümü Toplumsal Güvenlik Kurum tarafından yürütülmektedir.

Rapor alındığı sürece çalışanın maaş ödemesi işveren tarafından yapılmamaktadır. Hem çalışanın hem de işverenin mağduriyetini önlemek adına maaş ödemelerini gerçekleştiren kurum Toplumsal Güvenlik Kurumu olur. Bu hususta tek koşul çalışan kişinin hasta olduğunun ispatı olarak tabip ya da tabipler kurulu tarafınca rapor alınmasıdır. Bu raporun sunulması halinde Toplumsal Güvenlik Kurumu belirli şartlar dahilinde hesaplanan tutarda toplu ödemeyi kişilere yapacaktır. Meslek hastalığı dışında alınan raporlarda ise rapor tarihinden itibaren 90 günlük primin yatırılmış olması şartı gerekir.

e-Devlet Üzerinden Nasıl Rapor Parası Sorgulama İşlemi Yapılır?

e-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına geçiş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından “4A / 4B İşgörmezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayın.
 • Açılan sayfada rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

[button color=”orange” size=”small” link=”https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]E-Devlet Rapor Parası Sorgulama[/button]

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor paralarını PTT şubelerinden almak mümkündür. Ayrıca isteyen kişiler T.C. Ziraat Bankası’ndan da rapor paralarını alabilirler. T.C. kimlik numarası gibi bilgiler karşılığında sigortalı çalışanın ismi adına yatırılmış rapor parası çekilebilmektedir. İş görmezlik raporu alan vatandaşların almış oldukları iş görmezlik raporunu en hızlı biçimde iş yerlerine ulaştırmaları gerekmektedir. İş yerleri çalışanlarının iş görmezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine iletmekle yükümlüdür. İş yerlerinin bu iş görmezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmelerinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan incelemeler ve hesaplamalar akabinde rapor paraları raporun sahibi olan kişilere ortalama 15 – 20 gün içerisinde PTT üzerinden yatırılmaktadır.

Eğer iş görmezlik raporu sayesinde hak sahibi sayılan kişinin Sosyal Sigorta Kurumu’na bağlı olan bir banka ile kaydı varsa bahsi geçen kişiye yatırılacak ücret anlaşmalı olan o diğer banka üzerinden yatırılabilmektedir. Yalnız iş görmezlik raporu dâhilinde verilen ödeneğin bir başka bankaya yatırılması için bahsi geçen bankanın Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Anlaşmalı olunan bankalar üzerinden rapor paraları alınabilir. PTT üzerinden yatırılan rapor paralarında ise zaman aşımı durumu söz konusudur. Kişiler rapor paralarının yatırılmasından sonra geçen 2 ay içerisinde paralarını almadıkları takdirde ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmektedir. Bazı durumlarda ise PTT şubesinden alınmayan paraların emanet hesaplarına aktarıldığı gözlenebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı şahıs ödemesi için anlaşmalı olan bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C. Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Vakıfbank,
 • Fibabanka,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Garanti BBVA.

Geçici İş Görmezlik Raporu Hangi Durumlarda Alınır?

Kişinin geçici iş görmezlik raporu belgesi alabilmesi için yasadaki bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Sigorta kapsamında çalışan vatandaşın iş yerinde yaşamış olduğu bir kaza geçirmesi bu durumlara örnek olarak gösterilebilir. Bu durumda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parasını almaya hak kazanır. Meslekle ilgili olan durumlarda hastalık için verilen raporlarda ise 90 günlük kısa vadeli prim ödemesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Herhangi bir hastalıktan ya da rahatsızlıktan dolayı alınan raporlarda hastanın sigorta kapsamındaki işinde rapor tarihinden önce 90 günlük sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Hastalanma raporunun 90 gün öncesinde SSK primleri eksiksiz ödenmiş olması durumunda rapor parasından yararlanılabilir.

Sigorta kapsamında çalışan kadınların doğum yapması durumunda doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta süresince raporlu sayılacakları için rapor parası almaya hakları vardır. Fakat çalışan kadının doğum yapması durumunda da raporun alınma tarihinden önceki 90 gün boyunca SSK priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Çoklu gebelik durumlarında ise önceki 10 hafta rapor verilmesinden dolayı doğum parası da buna göre hesaplanmaktadır.

Rapor Parası Ödemesi Nasıl Olur?

Toplumsal Güvenlik Kurumu, sigortalı çalışana rapor parası alımını rapor tarihinden itibaren 3. gün ödemeye başlamaktadır. 1. ve 2. gün ödemeleri ise Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Fakat iş kazası ve icra edilen meslekten kaynaklı bir rahatsızlık durumunda alınan raporlarda her iş günü Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Raporun alınma tarihinden itibaren son 90 günlük primlerin kazançları toplamında bu kazançların esas prim ödeme günlerine bölünmesi ile rapor parası hesaplama işlemi yapılır. Sigortalı çalışanın aldığı raporda istirahatli kalmış olduğu günleri yatarak geçirmesi durumunda günlük kazancının yarısı olarak hesaplanır. Ayakta tedavi geçirildiği durumlarda ise günlük kazancın üçte ikisi miktarında hesaplanır ve kişiye bu hesaplama neticesinde ödeme yapılır.

Rapor Parası Hesaplama İşlemi Detayları Nasıldır?

Rapor parası hesaplama işlemi kişilerin iş kazaları, mesleklerini icra ederken yakalandıkları hastalıklar ya da sigortalı kadın çalışanların gebelikleri sonrasında geçici iş görmezlik raporu almaları akabinde hesaplanır. Çalışanların almaya hak kazandıkları ödenekler için günlük kazanç raporunun alındığı tarihten itibaren çalışılan ve ödenen prim sayısına bakılarak hesaplanmasıyla belirlenir. Meslek hastalıkları, iş kazaları ya da doğum durumlarında ise günlük kazançların toplamı, iş görmezliğe başlandığı tarihten itibaren önceki 3 ay içerisinde primler ve kazançlar toplamına bakılarak hesaplanmaktadır.

Son 12 aylık dönemde çalışmamış ve maaş almamış, prim yatırılmamış olan sigortalı çalışanın ise işe başladığı tarih ve iş görmezlik raporunun alındığı tarih içinde çalmış olduğu günlerin prim sayısına bölünmesi ile rapor parası alacakları hesaplanmaktadır. Sigortalı işe başladığı gün iş kazası geçirmesi durumunda kişilerin günlük kazançlarına bakılarak hesaplama yapılmaktadır.

Kanun uyarınca günlük kazancın ya da ödeneklerin hesaplamasında primler, ikramiye alımları ve diğer ek ödemeler dikkate alındığında günlük kazanç oranları hesaplamasına %50 oranında ekleme yapılmaktadır. Bu miktarın tutarı ise hesaplanan tutardan daha çok olmayacaktır.

İkramiye ödemesi, tazminat ödemesi, zam ödemesi şeklinde ek ödeneklerle gelirin günlük kazanç oranına bakılarak hesaplanması durumunda 3 aylık dönemden önceki ödenek miktarları bu hesaba katılmamaktadır. Meslek hastalığı durumu çalışanın işinden ayrılmış olduğu vakitten sonraki 1 yıl içerisinde gerçekleştiği takdirde kişinin son çalışmış olduğu işindeki günlük kazancı ve prim sayıları hesaplanmaktadır. Çalışan vatandaşın iş kazası sonrasında almış olduğu iş görmezlik ödeneğinde istirahatte geçirdikleri her gün ödeme yapılması gerekmektedir.

Sigortam Ödeniyor Mu, Sigortam Başladı Mı, Nasıl Öğrenebilirim?
İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar?
SGK, Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır ?
Yorumlar

 1. Yakup kurşun dedi ki:

  Merhabalar çalıştığım iş yerinde iş kazsı geçirdim mayısın 4 ünde başlayan 6 haftalık raporum vardı ve hala ödeme alamadım şimdi raporum 4 hafta daha uzatıldı bilgi için 170 i aradım düzgün bir cevap alamadım (arkadaşlarda tam olarak net bilgiye sahip değillermiş ) iş yerim raporu madur olamam için 10 günlükken onaylamış onun ücretinide alamadım şuan 45 günlük onaylı raporum var ödeme için ızatılan bir aylık süreyide beklemekmi lazım ? Teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   4 hafta için ayrı bir onay süreci çalışır. 6 haftalık raporu Bu ay sonuna doğru alabileceğinizi tahmin ediyorum.

 2. Anıl bicer dedi ki:

  Erhan kacar abi ben iş göremezlik raporu aldım aile hekimimden 1 günlük iş göremezlik raporu verdi e devletimden mesaj geldi sosyal guvenlik kurumuna iş göremezlik parası yatmıştır diye 18 kasım da aldım iş göremezlik raporunu 19 kasımda iş başı yapmıştım sadece 1 günlük rapor aldım para hesabıma yattı sizin mail adresiniz varmi
  Erhan kacar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastalık durumlarında raporun ilk 2 günü ödenmez. Ancak iş kazalarında ödenir.

 3. İlhan dedi ki:

  Sa.1.5 aydır 16 Kasım Aralık 31 tarihleri arası parça parça coviden raporluyum rapor param halen daha yatmadı mağdur oldum yılbaşına giriyoruz covidi yendim ama parasızlık psikolojimi bozdu yenemem mağdurumda mağdurummmmm

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ocak ayının ortalarına doğru kısım kısım yatabileceğini düşünüyorum.

 4. Gamze dedi ki:

  Merhaba , 05.11.2020-18.11.2020 tarihleri aralığında covid-19 geçirdiğimden dolayı 14 günlük istirahat raporum bulunmakta.
  E-devlet üzerinden kontrolünü sağladığımda ise henüz rapor parasının miktarı gözükmemekte. Rapor param yatmış mıdır?
  Eğer yatmamış ise tahminen ne zaman yatar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor bitimini takip eden 45 gün içinde rapor ödemesi yapılmaktadır. Henüz tutar gözükmedi ise para yatmamıştır. E devlette bankaya gönderildi kısmında ödemenizi alabileceksiniz.

 5. Murat dedi ki:

  Banka bilgisi yok ne demek rapor parası gözüküyor ama nereye yattığı yazmiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Postaneye yatmıştır. Ama yattığı zaman ödemeniz yatmıştır durumuna döner.

 6. MUSTAFA YILMAZ dedi ki:

  ağustos ayının son haftası ve eylül ayının ilk haftası 14 gün raporluydum. e devletten takip ediyorum hala yatmamış para ne zaman yatar acaba? ayrıca yarısı ağustos ayından yarısı eylül ayında olduğu için 2 defa da mı yatar param yoksa hepsi beraber mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemeniz tek seferde bu hafta ödenmesi beklenir. Zira rapor paraları rapor bitişini takip eden 30 ila 45 gün arasında yatar.

 7. rıdvan dedi ki:

  01-10-2019 30-12-2019 arası rapor aldım, ödemeler aylıkmı yoksa toptan 3 aylıkmı yapılır

 8. ersin dedi ki:

  mrb bnm rapor param merkeze gönderildi yaziyor ptt ye gitsem alabilirmiyim paramı

 9. Özlem dedi ki:

  11.09.2019 ile 17.09.2019 arası rapor aldım. Ptt den alacaksın dediler her hafta gittim. ssk ya gittim iş yeri onaylamamış dediler. iş yerini aradım yeni onayladık ziraat bankasından alacaksın dediler. Sallanıp duruyor. Ne zaman elimize geçerse artık. İnan anlamadım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor paraları hemen yatmaz. Rapor bitimini takip eden 1 ay sonundan önce alamazsınız. Bu hafta sonu veya diğer hafta yatar. e devletten takip eden. PTT ye sürekli gitmenize gerek yok.

 10. Ayşe dedi ki:

  E devlet te yazan tutar hesaba yatacak olan para mı yoksa bu kesinti olmamış tutar mı pek anlayamadım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devlette gözüken tutar hesabınıza yatacak tutardır.

 11. Erol dedi ki:

  Merhaba ben çalışırken rapor almıştım 3 tane üst üste birinde 4 gün arkasından 5 gün ve en son 3 günlük rapor aldım ard arda şimdi e devlet en bakıyorum 4 günün parası yatmış geri kalanı gözükmüyor bunun için ne yapmalıyım

 12. Fatma gökçedağ dedi ki:

  10 -07-2019 /19-07-2019 arası rapor ücretim ne zaman yatar

 13. ilkay dedi ki:

  3ay önce 3 gün rapor almıştım rapor parası yatmamış 170 i aradım başhekimin önünde imzada bekliyor dediler ne yapmalıyım

 14. İlker dedi ki:

  Merhaba 10 haziran 19 haziran arası rapor almıştım ödenegim hala görünmüyor ne zaman yatar para

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödenekleri rapor bitiminden yaklaşık 15- 30 gün sonrasında yatmaktadır. e devletten takip etmeye devam edin.

  2. Hacer dedi ki:

   Benm ücretim yattı dediler e devlettede hesaba yönlendirildi diyor. 170 e kayıt oluşturdum ödemesi yapılmıştır diyor. Ama hesabım da yok PTT’ye de yatmamış

 15. Meryem dedi ki:

  Meraba rapor tarihi 13.05.2019 rapor bitiş tarihi 01.07.2019 ne zaman ödeme yapılır

 16. Asilzade dedi ki:

  01.04.2019-04.05.2019 tarihlerinde aldıgım raporu sigortamdan kesmişler ama ödemesi yapilmadi ne zaman yapılır

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   İlk iki günün ödemesi yapılmaz. 6. ayın 8-14 ü arasında ödenebilir.

 17. İbrahim ergen dedi ki:

  Rapor parası yatıp yatmadigini nasıl öğrene bilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   E devletten iş göremezlik ödeneği sorgulama veya ödenek sorgulama şeklinde aratarak öğrenebilirsiniz.

  2. Volkan Hozman dedi ki:

   24.08.2020 tarihinde iş kazası geçirdim kolum kırırdı 20+30 gün rapor verildi bugün baktım e devlet ten 20 günün raporu gözüküyor meblağ çok düşük 20 güne 1300 lira yatacakmış sözde iş kazası geçirdim yüksek ödenek alacağıma çok düşük alıyorum başka ödenek vereceklermi.

 18. Tamer Görgülü dedi ki:

  Ben rapor aldım dalak parası halen yatması verilen tarih 23/12/2018 pitis 03/01/2019 dur