SGK

Rapor Param Yattı mı? Nasıl Öğrenebilirim?

Rapor paranızın yatıp yatmadığını https://www.turkiye.gov.tr/ sitesi üzerinden sorgulamak mümkündür. e-Devler üzerinden sorgulamanızı tamamlamanız için e-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır. e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında oluşturabilirsiniz. e-Devlet şifrenizi hatırlamıyorsanız şifrenizi yenilemek için iki yola başvurabilirsiniz. e-Devlet sistemi üzerinden “Şifremi Unuttum” butonunu tıklayarak şifrenizi yenilemeniz mümkün. Fakat e-Devlet şifrenizi sistem üzerinden yenilemek için cep telefonu numaranızın sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Cep telefonu numaranız sistemde kayıtlı değilse PTT veznelerinden 4 TL karşılığında şifrenizi yenileyebilirsiniz.


Ayrıca rapor parası sorgulama işlemini çağrı merkezi aracılığıyla yapmak da mümkündür. ALO 170 numaralı çağrı merkezini arayarak rapor paranızın yatıp yatmadığını ya da ne zaman yatırılacağını öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Nasıl Rapor Parası Sorgulama İşlemi Yapılır?

e-Devlet üzerinden rapor parası sorgulama işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına geçiş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından “4A / 4B İşgörmezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayın.
 • Açılan sayfada rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Rapor Parası Nedir?

Rapor parası çalışan vatandaşların geçici iş görmezlik ödeneği manasına gelmektedir. Rapor tutarı, hastalık parası ve istirahat parası olarak da bilinmektedir. Rapor parasından faydalanmak isteyen vatandaşların belli şartları sağlaması gerekmektedir. Bu şartlara uygun bir çerçeve içinde kişiler bu haktan faydalanabilmektedir. Geçici iş görmezlik ödeneği belgesi bulunan vatandaşlar çalışmadıkları günler için ücretlerini Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan alabilmektedir. Geçici iş kaybı ve rapor parası işlemlerinin tümü Toplumsal Güvenlik Kurum tarafından yürütülmektedir.

Rapor alındığı sürece çalışanın maaş ödemesi işveren tarafından yapılmamaktadır. Hem çalışanın hem de işverenin mağduriyetini önlemek adına maaş ödemelerini gerçekleştiren kurum Toplumsal Güvenlik Kurumu olur. Bu hususta tek koşul çalışan kişinin hasta olduğunun ispatı olarak tabip ya da tabipler kurulu tarafınca rapor alınmasıdır. Bu raporun sunulması halinde Toplumsal Güvenlik Kurumu belirli şartlar dahilinde hesaplanan tutarda toplu ödemeyi kişilere yapacaktır. Meslek hastalığı dışında alınan raporlarda ise rapor tarihinden itibaren 90 günlük primin yatırılmış olması şartı gerekir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor paralarını PTT şubelerinden almak mümkündür. Ayrıca isteyen kişiler T.C. Ziraat Bankası’ndan da rapor paralarını alabilirler. T.C. kimlik numarası gibi bilgiler karşılığında sigortalı çalışanın ismi adına yatırılmış rapor parası çekilebilmektedir. İş görmezlik raporu alan vatandaşların almış oldukları iş görmezlik raporunu en hızlı biçimde iş yerlerine ulaştırmaları gerekmektedir. İş yerleri çalışanlarının iş görmezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine iletmekle yükümlüdür. İş yerlerinin bu iş görmezlik raporunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmelerinin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan incelemeler ve hesaplamalar akabinde rapor paraları raporun sahibi olan kişilere ortalama 15 – 20 gün içerisinde PTT üzerinden yatırılmaktadır.

Eğer iş görmezlik raporu sayesinde hak sahibi sayılan kişinin Sosyal Sigorta Kurumu’na bağlı olan bir banka ile kaydı varsa bahsi geçen kişiye yatırılacak ücret anlaşmalı olan o diğer banka üzerinden yatırılabilmektedir. Yalnız iş görmezlik raporu dâhilinde verilen ödeneğin bir başka bankaya yatırılması için bahsi geçen bankanın Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması gerekmektedir. Anlaşmalı olunan bankalar üzerinden rapor paraları alınabilir. PTT üzerinden yatırılan rapor paralarında ise zaman aşımı durumu söz konusudur. Kişiler rapor paralarının yatırılmasından sonra geçen 2 ay içerisinde paralarını almadıkları takdirde ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumuna iade edilmektedir. Bazı durumlarda ise PTT şubesinden alınmayan paraların emanet hesaplarına aktarıldığı gözlenebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı şahıs ödemesi için anlaşmalı olan bankalar ise aşağıdaki gibidir:

 • T.C. Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Vakıfbank,
 • Fibabanka,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Garanti BBVA.

Geçici İş Görmezlik Raporu Hangi Durumlarda Alınır?

Kişinin geçici iş görmezlik raporu belgesi alabilmesi için yasadaki bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Sigorta kapsamında çalışan vatandaşın iş yerinde yaşamış olduğu bir kaza geçirmesi bu durumlara örnek olarak gösterilebilir. Bu durumda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parasını almaya hak kazanır. Meslekle ilgili olan durumlarda hastalık için verilen raporlarda ise 90 günlük kısa vadeli prim ödemesi zorunluluğu bulunmamaktadır.

Herhangi bir hastalıktan ya da rahatsızlıktan dolayı alınan raporlarda hastanın sigorta kapsamındaki işinde rapor tarihinden önce 90 günlük sigorta priminin ödenmiş olması gerekir. Hastalanma raporunun 90 gün öncesinde SSK primleri eksiksiz ödenmiş olması durumunda rapor parasından yararlanılabilir.

Sigorta kapsamında çalışan kadınların doğum yapması durumunda doğumdan önceki 8 hafta ve doğumdan sonraki 8 hafta süresince raporlu sayılacakları için rapor parası almaya hakları vardır. Fakat çalışan kadının doğum yapması durumunda da raporun alınma tarihinden önceki 90 gün boyunca SSK priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Çoklu gebelik durumlarında ise önceki 10 hafta rapor verilmesinden dolayı doğum parası da buna göre hesaplanmaktadır.

Rapor Parası Ödemesi Nasıl Olur?

Toplumsal Güvenlik Kurumu, sigortalı çalışana rapor parası alımını rapor tarihinden itibaren 3. gün ödemeye başlamaktadır. 1. ve 2. gün ödemeleri ise Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Fakat iş kazası ve icra edilen meslekten kaynaklı bir rahatsızlık durumunda alınan raporlarda her iş günü Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Raporun alınma tarihinden itibaren son 90 günlük primlerin kazançları toplamında bu kazançların esas prim ödeme günlerine bölünmesi ile rapor parası hesaplama işlemi yapılır. Sigortalı çalışanın aldığı raporda istirahatli kalmış olduğu günleri yatarak geçirmesi durumunda günlük kazancının yarısı olarak hesaplanır. Ayakta tedavi geçirildiği durumlarda ise günlük kazancın üçte ikisi miktarında hesaplanır ve kişiye bu hesaplama neticesinde ödeme yapılır.

Rapor Parası Hesaplama İşlemi Detayları Nasıldır?

Rapor parası hesaplama işlemi kişilerin iş kazaları, mesleklerini icra ederken yakalandıkları hastalıklar ya da sigortalı kadın çalışanların gebelikleri sonrasında geçici iş görmezlik raporu almaları akabinde hesaplanır. Çalışanların almaya hak kazandıkları ödenekler için günlük kazanç raporunun alındığı tarihten itibaren çalışılan ve ödenen prim sayısına bakılarak hesaplanmasıyla belirlenir. Meslek hastalıkları, iş kazaları ya da doğum durumlarında ise günlük kazançların toplamı, iş görmezliğe başlandığı tarihten itibaren önceki 3 ay içerisinde primler ve kazançlar toplamına bakılarak hesaplanmaktadır.

Son 12 aylık dönemde çalışmamış ve maaş almamış, prim yatırılmamış olan sigortalı çalışanın ise işe başladığı tarih ve iş görmezlik raporunun alındığı tarih içinde çalmış olduğu günlerin prim sayısına bölünmesi ile rapor parası alacakları hesaplanmaktadır. Sigortalı işe başladığı gün iş kazası geçirmesi durumunda kişilerin günlük kazançlarına bakılarak hesaplama yapılmaktadır.

Kanun uyarınca günlük kazancın ya da ödeneklerin hesaplamasında primler, ikramiye alımları ve diğer ek ödemeler dikkate alındığında günlük kazanç oranları hesaplamasına %50 oranında ekleme yapılmaktadır. Bu miktarın tutarı ise hesaplanan tutardan daha çok olmayacaktır.

İkramiye ödemesi, tazminat ödemesi, zam ödemesi şeklinde ek ödeneklerle gelirin günlük kazanç oranına bakılarak hesaplanması durumunda 3 aylık dönemden önceki ödenek miktarları bu hesaba katılmamaktadır. Meslek hastalığı durumu çalışanın işinden ayrılmış olduğu vakitten sonraki 1 yıl içerisinde gerçekleştiği takdirde kişinin son çalışmış olduğu işindeki günlük kazancı ve prim sayıları hesaplanmaktadır. Çalışan vatandaşın iş kazası sonrasında almış olduğu iş görmezlik ödeneğinde istirahatte geçirdikleri her gün ödeme yapılması gerekmektedir.

Sigortam Ödeniyor Mu, Sigortam Başladı Mı, Nasıl Öğrenebilirim?

İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Ne Zaman Yatar?

SGK, Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama ve Nasıl Alınır ?

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. 11.09.2019 ile 17.09.2019 arası rapor aldım. Ptt den alacaksın dediler her hafta gittim. ssk ya gittim iş yeri onaylamamış dediler. iş yerini aradım yeni onayladık ziraat bankasından alacaksın dediler. Sallanıp duruyor. Ne zaman elimize geçerse artık. İnan anlamadım

  1. Merhaba,

   Rapor paraları hemen yatmaz. Rapor bitimini takip eden 1 ay sonundan önce alamazsınız. Bu hafta sonu veya diğer hafta yatar. e devletten takip eden. PTT ye sürekli gitmenize gerek yok.

  1. Merhaba,

   Rapor ödenekleri rapor bitiminden yaklaşık 15- 30 gün sonrasında yatmaktadır. e devletten takip etmeye devam edin.

 2. 01.04.2019-04.05.2019 tarihlerinde aldıgım raporu sigortamdan kesmişler ama ödemesi yapilmadi ne zaman yapılır

  1. Merhaba

   İlk iki günün ödemesi yapılmaz. 6. ayın 8-14 ü arasında ödenebilir.

  1. Merhaba,

   E devletten iş göremezlik ödeneği sorgulama veya ödenek sorgulama şeklinde aratarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı