emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK Rapor Parası Sorgulama TC No İle E-Devlet ve Telefon

SGK Rapor Parası Sorgulama TC No İle E-Devlet ve Telefon

TC kimlik numarası ile SGK rapor parası sorgulama için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. E-devlet, PTT ve telefon ile sorgulama işlemlerinizi ister online ister telefonla hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

SGK tarafından verilen iş göremezlik rapor parası sorgulama ve nasıl alınır? E devlet şifresi ile iş göremezlik raporu sorgulama ve parası ne zaman yatar? İşte iş göremezlik parası sorgulama ve diğer detaylar yazımızda…

Ortalama 2 hafta içerisinde rapor parasının ödeme işlemleri tamamlanmaktadır.

Rapor parası tutarı; tedavi yöntemine, raporun verilme nedenine, rapor süresine, son 3 aylık brüt aylığın tutarına göre değişiklik gösterebilmektedir. İş göremezlik raporu e devlet şifresi ile nasıl görüntülenir, ödenek sorgulaması nasıl yapılır, ne zaman yatar? İşte detaylar…

Rapor Parası Başvurusu Yapabilecek Olanlar Kimlerdir?

İş göremezlik raporu alındıktan sonra rapor parası alabilecek olanlar şu şekildedir:

 • İş kazası yaşayanlar rapor parası için başvuruda bulunabilmektedirler.
 • Hamile çalışan anneler, doğum sebebi ile rapor parası alabilmektedir.
 • Meslek hastalığı nedeni ile rapor alınması durumunda, rapor parasına başvuru yapılabilmektedir.
 • İstirahat gerektiren bir rahatsızlığın yaşanması halinde; rapor parası alınabilmektedir.

Rapor Parası Başvurusu İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Rapor parası almak için gerekli koşullar aşağıda açıklanmıştır:

 • Alınan raporun uzman bir doktor tarafından verilmesi ve kabul edilebilmesi için gerekli şartları sağlaması gereklidir.
 • Geçici iş göremezlikten sayılan rahatsızlıklardan birinin yaşanmış olması ve raporun bu yüzden alınması gereklidir.
 • Rapor parası almak isteyenlerin başvuru yaptıkları tarihten önceki bir yıl içerisinde en az 90 prim günlerinin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Bağımsız çalışanların rapor parası alabilmeleri için rapor parasına konu olan rahatsızlıklarının yatarak tedavi gerektirmesi istenmektedir.
 • Bu durum doğum nedeni ile rapor parası alacak olanlar için geçerli değildir. Ayrıca prim borçlarının olmaması talep edilmektedir.

Rapor Parası Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilmelidir?

Rapor parası başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesi aracılığı ile rapor alınmalıdır. Medusa sistemi ile beraber hastanelerdeki raporlara Sosyal Güvenlik Kurumu kolayca ulaşabilmektedir.
 • Alınan raporun işveren teslim edilmesi gereklidir.
 • İşveren kendisine verilen raporu 5 gün içinde e-rapor sistemi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. 5 günlük süreyi geçiren işverenler için ise cezai işlem uygulaması yapılmaktadır.
 • 5 gün içinde e-rapor sistemine mutlaka belirtilen sürede girilmelidir. İş yeri sahibi ya da muhasebecisi e rapor sistemine girer ve işlemleri yapar.
 • Rapor Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Sigortalının şartlara uyum sağlayıp sağlamadığı değerlendirilmektedir.
 • Rapor parası almaya hak kazananların alabilecekleri ödenek tutarı hesaplanmaktadır.
 • Hesaplanan tutar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor sahibi adına hesaba yatırılmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Rapor parası sorgulaması farklı şekilde yapılabilir. 4 farklı şekilde iş göremezlik parası sorgulaması işlemi yapabilirsiniz.

Rapor parası sorgulaması şu yöntemlerle olabilir:

 • Alo 170 hattı ile rapor parası sorgulama yapılabilir.
 • E-devlet sisteminden iş göremezlik parası sorgulaması yapabilmek mümkündür.
 • PTT şubesine giderek iş göremezlik parası sorgulaması yapılabilmektedir.
 • SGK’nın telefon numarasını arayarak veya kuruma giderek iş göremezlik parası sorgulanabilmektedir.

Telefon Aracılığı İle Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Telefon ile rapor parası sorgulama için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Alo 170 hattının aranması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Başkanlığı tarafından hizmete sunulan bu hat aracılığı ile çalışanların iş hayatlarına yönelik bilgiler öğrenilebileceği gibi, prosedür ile ilgili de bilgi edinilebilmektedir.
 • Arama yapıldıktan sonra karşıdaki temsilciye rapor parasını sorgulamak istendiği söylenmelidir.
 • Sorgulama işleminin yapılabilmesi için kimlik bilgileri verilmelidir. Gerekli bilgiler verildikten sonra sorgulama sonucu söylenmektedir.

SGK TC İle Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK rapor parası sorgulama TC kimlik numaranız ile yapmak için;

 • İlk önce E-Devlet sistemine giriş yapmanız lazım.
 • T.C Kimlik numaranızı girerek rapor parası sorgulama yapabileceğiniz bir servis bulunmuyor.
 • E-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yaparak “4-a/b İş Göremezlik Ödemesi” sayfasına gitmeniz gerekiyor.
 • Açılan sayfada tüm rapor parası sorgulama yapabilir ve dokümanlarınıza erişebilirsiniz.
edevlet rapor parası sorgulama

E-Devlet Sistemi İle Nasıl Rapor Parası Sorgulanır?

E-devlet ile rapor parası sorgulama için uygulanması gereken adımlar aşağıdadır:

 • https://www.turkiye.gov.tr web sitesine giriş yapılmalıdır.
 • İlgili sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılmalıdır. Bu yüzden ana sayfada sağ üst köşedeki size nasıl yardım edebilirim kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak veya hizmetlerden Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bularak işleme devam edilebilmektedir.
 • Kurum ile ilgili yapılabilecek işlemlerin listesi içerisinden 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Açılan sayfadan kimlik doğrulaması yapılmalıdır. PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmak dışında 4 farklı giriş yöntemi daha bulunmaktadır.
 • Açılan sayfadan rapor parası ile ilgili istenen bilgilere ulaşılabilmektedir.

PTT Rapor Parası Nasıl Sorgulanır?

Tüm bu adımlardan sonra işçinin raporu alıp işverene vermesi ve rapor parasını hesabına yatırılması işlemini yukarıda anlatmıştık.

PTT aracılığı ile rapor parasının sorgulanabilmesi için kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine gitmek gereklidir. Rapor paraları PTT şubelerine yatırılmaktadır.

PTT’ye Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

”SGK tarafından verilen rapor parası ne zaman yatar?” sorusu da ödeneği alacaklar tarafından sıkça soruluyor. Ortalama 15 gün gibi kısa bir süre içerisinde para aktarımı gerçekleşmektedir.

E devlet üzerinden mutlaka rapor işleminizin detaylarını kontrol ediniz. Bir şekilde oluşabilecek aksiliklere karşı önleminizi alınız.

Bu süre içerisinde diğer sorgulama yöntemlerinden farklı olarak; PTT aracılığı ile paranın yatıp yatmadığı direkt öğrenilebilmektedir.

İş Göremezlik Parası Ne Kadar Sürede Çekilmelidir?

SGK tarafından verilen iş göremezlik parasının çekilebilmesi için verilen süre 2 aydır.

2 aylık süre, iş göremezlik parasının PTT hesabına aktarılması ile başlamaktadır. 2 ay içerisinde paranın çekilmemesi durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na para geri aktarılmaktadır.

Süreç; işçinin raporu alıp işverene vermesi ile başlar. İşçinin raporu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İş veren 5 gün içinde e rapor sistemine girer.

Bir şekilde aksilikler oluşmasına karşı mutlaka dikkatli olunuz. İş göremezlik ödeneği iş kazası, doğum gibi durumlarda verilmektedir.

İşçiler; iş kazası, doğum gibi durumlarda bu ödeneği alabilirler. Siz de iş kazası, doğum gibi durumlarda rapor parasını alabilirsiniz.

Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Rapor parası hesaplaması yapılabilmesi için sigortalı çalışanın son 3 aylık brüt maaşının, rapor alma nedeninin, tedavi yönteminin ve aldığı raporun gün sayısının bilinmesi gerekmektedir.

Hesaplama yapılırken öncelikle son 3 aylık brüt maaş, son 3 ayın toplam gün sayısına bölünmelidir. Bu sayede günlük brüt maaş hesaplanabilmektedir.

Ardından ayakta mı yoksa yatarak mı tedavi gördüğü belirlenmelidir. Ayakta tedavi görecek olanlar, günlük brüt ücretlerinin üçte ikisi kadar para alabilmektedirler.

Yatarak tedavi görecek olanlarda ise bu oran ½’dir. Ardından bulunan sonuçların rapordaki gün sayısı ile çarpılması gereklidir.

Çıkan sonuç ise alınacak olan rapor parasıdır. Ancak çarpılacak olan gün sayısı raporda belirtilen gün sayısı ile birebir aynı olmayabilmektedir.

İş kazası geçirenler için direkt olarak rapordaki gün sayısı baz alınmaktadır. Ancak diğer nedenler ile rapor parası alacak olanlar için raporda belirtilen gün sayısının 2 eksiği üzerinden hesaplama yapılmalıdır.

İş Göremezlik Parası Hesaplama Örnekleri Nelerdir?

Hesaplama örnekleri şunlardır:

 • Geçirilen bir rahatsızlık nedeni ile 3 günlük rapor alınması durumunda; yapılan ödeme 1 günlük ödeme olmaktadır. Ayakta tedavi görenlere 1 gün için 65.40 TL, yatarak tedavi görenlere ise 49.05 TL ödeme yapılmaktadır. Aynı sürede raporu iş kazası nedeni ile alanlar ise 3 günlük ödeme almaktadırlar. Dolayısı ile ayakta tedavi ücretleri 196.20 TL, yatarak tedavi ücretleri ise 147.15 TL olmaktadır.
 • 10 gün rapor alan sigortalı eğer bu raporu hastalık nedeni ile alıyor ise 8 günlük ödeme almaktadır. Ayakta tedavi için 523.20 TL ve yatarak tedavi için de 392.40 TL ödeme yapılmaktadır. İş kazası için ödeme alacak olanlara ise rapor süresinin tamamı kadar ödeme yapılmaktadır. Ayakta tedavi olunması durumunda 654 TL ve yatarak tedavi durumunda ise 490.50 TL ödeme yapılmaktadır.

Doğum Rapor Parası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum parası hesaplanırken öncelikle doğum yapılan tarihten önceki 1 yıl içerisindeki toplam prim sayısı hesaplanmalıdır.

Ardından prim sayısı prim gününe bölünmelidir ve günlük rapor parası bulunmalıdır. Doğum ayakta tedaviye dahil olduğu için bulunan günlük ücretin üçte ikisi hesaplanmalıdır.

Tekil doğum yapacak olan anneler için çıkan sonuç 112 ile çarpılmalıdır. Çoğul doğum yapacakların ise 126 ile çarpması gereklidir. Elde edilen sonuç alınacak olan doğum rapor parasıdır.

Kimler Rapor Parası Alabilir?

Sigortalı olarak çalışan kişilerin bazı rahatsızlıklar akabinde iş gücünü kaybetmesi ve çalışamayacak duruma gelmesi ya da iş kazasından kaynaklı olarak iş görmez duruma gelmesi halinde bu kişiler iş göremezlik parası alabilir.

Aynı zamanda kadın çalışanlar hamilelik süreçlerinden kaynaklı olarak da rapor parası alabilir. Fakat bu kişilerin rapor parası alması için uzman doktor tarafından onaylı olan iş göremezlik raporu olmalıdır.

Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

Kişilerin raporu işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirildikten sonra geçen 2 haftalık süreç içerisinde bu kişiler rapor paralarını alabilir.

Bu hususta rapor parası alacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken en temel nokta rapor parasının yatırıldığı tarihin üzerinden 2 ay gibi bir süre geçmeden paranın alınmış olmasıdır.

Aksi takdirde rapor parasının Sosyal Güvenlik Kurumuna ya da emanet hesaplarına yatırılması söz konusu olabilir.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Başvurusu akabinde rapor parası almaya hak kazanan kişiler başvurunun ardından geçen 2 haftalık süreç içerisinde rapor paralarını PTT şubelerinden çekebilir.

Kişilerin 2 ay içerisinde bu iş göremezlik paralarını çekmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İş Kazası Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sigortalı olarak çalışan kişiler mesleklerini icra ederken iş kazası geçirmesi durumunda rapor parası alabilmek için öncelikle söz konusu çalışana doktor tarafından verilen onaylı raporun işverene ya da ilgili departmana iletilmesi gerekmektedir. Raporunu alan işçinin işverene vermesi gerekmektedir. İşveren de rapor sistemine girer, SGK ödeneği çıkartır.

İşveren ile ilgili departman bu sağlık raporunu 5 gün içerisinde sisteme eklemelidir. Sonrasında bu evrak incelemeye alınır ve koşullara uymayan herhangi bir duruma rastlanmadığı takdirde kişiler iş kazası akabinde iş göremezlik parası almaya hak kazanır.

İş Göremezlik Parası Kaç Günde Yatar?

İş göremezlik parasının yatırılması öncelikli olarak rapor parası başvurusu ile alakalıdır. Yani doktordan alınan raporun işverene ya da ilgili departmana teslim edilmesi, işverenin ya da ilgili departmanın bu raporu sisteme girmesi ve SGK tarafından incelenen rapora onay çıkması süreci hesaba katılmazsa, kişinin iş göremezlik parası almaya hak kazanması durumunda 2 hafta içerisinde rapor parası PTT şubelerine yatırılır.

Fakat başvuru süreci ne kadar geçen günler eklendiğinde kişi iş kazası geçirdikten sonra başvuru süreci ile birlikte en geç 3 hafta içerisinde iş göremezlik parasını almış olur.

Yazımızda SGK’dan PTT’ye ödeme talimatı gelmesiyle birlikte T.C. kimlik ile ödeneğin sorgulanması ve hastalık, iş kazası gibi durumlarda rapor parasını alma adımlarını anlattık.

Bir şekilde hastalık, iş kazası gibi durumlar yaşadıysanız SGK’nın PTT’ye ödeme talimatı ile siz de ödenekten faydalanabilirsiniz.

Çıkan raporu işçinin alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren rapor sistemine girer, SGK tarafına ödenek oluşturulur.

Yorumlar

 1. Hasan dedi ki:

  17.05.2022 den 20.05.2022 hastaneden yattım 21.05.2022 ile 22.05.2022 ayakda tedavi gördüm böyle raporlu olduğum da bana ne kadar yatar asgari ücret 4250 tl maaşım 790 tl kesinti oldu bu rapordan 24.06.2022 olduğu halde rapor param yatmadı ne zaman yatar bu rapor ücreti

 2. Selahattin dedi ki:

  Merhaba 23nisan 02mayis arası raporluyum 170 ardim işveren bildiride bulunmuş ama gün belirtmemi nasıl oluyor tam anlayamadım

 3. Fuat demir dedi ki:

  Merhaba Ocak 2. Ocak 9. Arası covıtten raporluyum. E devletten rapor gözüküyor ama ısgoremezlık kısmında hıc bır şey yok 25 gün oldu halen param yatmadı 170aradım. Bekleyın dıyolar. Sırketten onaylamış gözüküyor ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor bitimini takip eden bir ay içinde çoğunlukla rapor ödemeleri yapılmaktadır. Biraz daha beklemenizi tavsiye ederiz.

 4. Mustafa dedi ki:

  Merhaba iki ayri firmada sgk li calisiyom birinde ful diyerinde part is kazasi yaptim 25 gun rapor aldim iki firmadanda rapir parasi alcam yoksa tekmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İki firmadan da rapor girişiniz yapılacak. Buna göre yatan toplam brüt primden ödem yapılacaktır.

 5. Ufuk dedi ki:

  18 Ekim 27 Ekim tarihleri arası raporlu idim 15 Kasım oldu hala rapor param yatmadı neden 22 ekimde raporu ssk ya bildirdik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor bitim tarihini takip eden 1 ay içinde rapor ödeneği yatırılmaktadır.

 6. saniye dedi ki:

  Neden böyle bir 5510 sayılı bor kanun çıkartılmış insan covid oluyor evde yatıyor sanki keyf içinmi ise gitmiyor bari geriye donuk sigorta olsa 90 gun tamam derim zaten insanlar is bulamiyor calissin calisan sigorta yaptirmiyo neyapacagimizi bilemez olduk hergun farklı bir madde ekleniyor

 7. soner dedi ki:

  2 yıl kısa çalışma ödeneğinde maaş aldım. 2 aydır normal çalışıyorum oğlumun corona testi pozitif çıktığıiçin 14 gün istirahat verdiler. ama sgk kurumu geriye dönük 90 gün primim olmadığı için rapor parası ödemiyor. hiç bir hakkımız yokmu bu durumda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef son 1 yıl içinde 90 gün prim şartını sağlamanız gerekmektedir. Pandemi nedeni ile oluşan mağduruyetlerle ilgili bir çalışma yapılmadı.

 8. Bayram dedi ki:

  06.08.2021/25.08.2021 arası covit 19 raporluyum 3500 net maaşım var ne kadar rapor parası alabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Brüt maaşınız 5000 tl civarındadır. İlk iki günün ödemesi yapılmaz 12 günlük yaklaşık 1350 tl ödeme yapılır

 9. Osman dedi ki:

  Merhaba ben iş kazası geçirdim 25 günlük iş kazası raporum var net maaşim 4800 tapar parası ne kadar alabilirim yardımcı olursanız sevinirim ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 6750 civarında bir brüt maaşınız var. 25 günlük raporda eğer ayakta geçirdiyseniz 3/2 si ödenecek ve hesaplamamıza göre yaklaşık 3750 civarı bir ödenek çıkabilir.

 10. Necdet dedi ki:

  5000 tl maaş alıyorum ve sigortam maaş üzerinden gösteriliyor 10 günlük rapor parası ne kadar alırım acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   5.000 Tl net maşın brütü yaklaşık 7.000 TL dir buna göre yapılacak hesaplamaya göre 2 günlük kesintiyle 1250 TL civarında bir ödenek çıkabilir.

  2. Simay dedi ki:

   Merhaba trafik kazasi gecirdim.adlı vaka olarak kayitlara geciyor.raporumda
   İki gün kesinti yaşanirmi ve raporum 30 gun örnek 10 gün 20 gün şeklinde parca parça alabilirmiyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer iş kazası değilse 2 günün ödemesi yapılmaz. Adli kazalarda tamamı ödenir diye bir durum yok. Rapor 30 günlük ise parça parça ödenmez. Rapor tarihini takip eden 30 gün içinde ödenir.

 11. Selim dedi ki:

  Merhaba 90 günlük raporum var iş kazası yatarak tedavi gördüm maşşım 3000 lira ne kadar rapor parası alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yatarak tedavide brüt maaşın yarısı ödeniyor. 3000 net maaşınızın brütünüzün 4.200 olduğunuzu hesaplarsak 90 günlük 6.300 tl civarında bir ödeme çıkacaktır

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhabalar 04.12.2020 tarihli 14 gün raporum var ardından 10 artı 10 farklı hastaneden raporum var.toplam 34 gün yani sigorta başlangıcım 06.11.2020. Enson çalıştığım yerden 30.10.2019 sigorta çıkışım olmuştu şimdi edevletten 3 raporumda gözüküyo acaba rapor parası alabilecekmiyim ve nekadar alırım ayrı ayrımı yatar şimdiden tskrler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hizmet akdine bağlı olarak çalışan sigortalılar, yani 5510 sayılı Kanunun 4. madde 1. fıkrasının (a) bendi kapsamındaki sigortalı çalışanlar ve Kanunun 5. maddesine göre haklarında bazı sigorta kolları uygulanabilen sigortalılar, iş görmezlik ödeneği alabilmeleri için iş görmezlik başlangıç tarihinden önce ki 1 yıl içerisinde minimum 90 günlük sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

   Verdiğiniz bilgilere göre son 1 yıl içinde 90 gün primi sağlayamıyorsunuz. Rapor ödemeniz yapılmayabilir.

 13. Yaşar Günay dedi ki:

  iyi günler pandemiden dolayı 14 gün karantinadaydık bürüt maaşım 3600 tl civarı ne kadar para alırım teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışan hastalar gerek karantina gerek tedavi süresince istirahat raporlarına istinaden hastalık sigortası kapsamında istirahat sürelerinin 3. Gününden itibaren geçici iş göremezlik ödeneğinden (rapor parası) yararlanabileceklerdir. Bu nedenle alabileceğiniz rapor parası 12 günlük olacak ve brüt maaşınızın günlüğe düşen ücretin 2/3 ünü alabileceksiniz sonuç olarak 3600 tl brüt maaş ile 960 tl civarında bir rapor ödeneği yatacaktır.

 14. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben amleyat olduğum için raporluyum 09.11.2020 & 23.12.2020 tarihleri arasında 45 gün raporluyum nekadar ücret alırım acaba yardımcı olursanız sevinirim. Bürüt maaşım 10.ay 1900 9.ay 3800 8.ay 4500 TLdir çalışma günüm 73 gündür

 15. Lutfi çelik dedi ki:

  20/10/2020 ile 02/11/2020 temaslı olduğum için raporlu oldum son üçayda brüt 11200tl ve 55gün prim yatmış nekadar alırım ne zaman yatar saygılar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   14 günlük 1900 tl civarı ödenek yatacaktır.

 16. yahya dedi ki:

  asgari ücretliyim iş kazasından 40 gün raporluyum kac lira ödeme alırım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Asgari ücrete göre 2622 tl civarında rapor ödemesi yapılır.

 17. Hande dedi ki:

  Merhaba ,
  Benim 10 günlük raporum var covid den dolayı PTT ye rapor param yattiginda babam alabilir mi parayı benim mi almam lazım

 18. Ali dedi ki:

  Merhaba ; Ayakta : 25.08.2020 ile 13.09.2020 arası iş göremezlik raporum var. İşveren bu süre aralığında rapor onaylaması yapmamış.Rapor onayını 24.09.2020 tarihinde yapıyor,fakat 15.10.2020 itibariyle hala e-devlette 4a/4b iş göremezlik raporunda paranın yatıp yatmadığını göremiyorum.Brüt maaşım 4,000 TL ve raporum 20 günlük , bu durumda ptt den para ne zaman alabilirim ve ne kadar ücret alabilirim , teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemeleri rapor bitiş tarihini takip eden 30 45 gün arasında yapılmaktadır. ay sonuna kadar ödemenizin yapılacağını düşünüyorum. Brüt 4000 tl maaş ile 1.777 tl civarında bir rapor ödemesi alabileceksiniz.

 19. serkan dedi ki:

  rapaor param postaneye yatırılmış e devlet ve sgk da aktif görünüyor postaneden çekemiyorun neden acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Konu ile ilgili Alo 170 ten destek alabilirsiniz.

 20. Fatma dedi ki:

  Merhaba benim raporum 13 temmuzda başladı 4 ekime kadar devam ediyor 2600 tl maaşım ne kadar rapor parası alırım.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 84 günlük bir rapor mevcut 2600 tl maaşın brütü 3.300 TL civarında olur buna göre de 6.160,00 TL civarında bir rapor ödemesi yapılacaktır.

 21. furkan narin dedi ki:

  Bürüt maaşım 2900 15 gün rapor aldım acaba bana ne kadar ücret yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   966 Tl civarında bir ödeme çıkacaktır.

 22. Murat dedi ki:

  Merhaba. 07.04.2020 tarihinden beri rahatsızlığımdan dolayı ara vermeden her rapor bitiminde yeni raporum yazıldı. Son raporum 10.08.2020 tarihinde yazıldı. Rapor parası hesaplanırken son 3 aya bakılıyor ve ben o tarihlerde raporlu olduğum için ücret ve prim sıfır haliyle. Bu son raporumun parası hesaplanırken hangi tarihteki prim gün ve ücretini dikkate almalıyım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Raporlu olunmayan son 3 tam ayın ortalaması alınmaktadır.

 23. Dürdane dedi ki:

  Özel bir hastanede çalışyorum iş kazası geçirdim şimdilik 17 günlük rapor verildi daha sonrasında nasıl bir tedavi olacağını bilmiyorum diz kapağın kırıldı rapor ücreti ne kadar ödenir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yatarak tedavide brüt maaşınızın 1/2 si ayakta tedavilerde 2/3 ü yatmaktadır. Brüt maaşınızı belirtmediğiniz için hesaplama yapamıyoruz.

 24. İmdat dedi ki:

  Merhaba ben 15.04. 2020 28.04.2020 tarihleri arasında hastanede yattım. Yattığım süre zarfında başhekim den rapor istedim. Oda ben halledecem deyip çıkış gününe kadar erteledi, çıkış günüde kimse ilgilenmedi ve çıkışımız verildi. Çalıştığım iş yerimde hastanede yattigim için çıkışımı vermeyip aylığımı tam yatırdı. Şuanda da elimde rapor olmadığı için iş yerim yatırdığı parayı geri istiyor. Benim bu durumda ne yapmam lazım. Ayrıca o raporu alabirmiyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastane bölüm sekreterliğinden raporunuzu alabilirsiniz. Yattığınız sürenin raporunu verirler. Başvurunuzu yapın.

 25. Ahmet Oğuz Yavuz dedi ki:

  Merhabalar,

  27.02.2020 – 28.03.2020 iş kazasından dolayı rapor aldım fakat param yatmadı e nabız sisteminde raporum kayıtlı iş yeri bildirim yapmış ve son olarak 170i aradım takip numarası verdiler ama halen bir sonuç alamadım e devlet üzerinde iste sonuç bulumadı diyor acil yardım lütfen.
  Takip no…: 70448308

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödenekleri rapor bitimini takip eden 30 gün içinde ödenir. 28 ine kadar yatması gerekir.

 26. Emre dedi ki:

  05.08.2019- 05.11.2019 tarihleri arasında ameliyatıma bağlı olarak raporum bulunmakta.Bu tarihler arasında rapor paramı almış bulunmaktayım. Ancak iş yerimde devam eden Toplu İş sözleşmesinden dolayı artan saat ücretimden kaynaklanan rapor fark parasının hesaplanması nasıl olmaktadır,bilgilendirirseniz sevinirim.
  Sözleşme geçerlilik tarihi 01.09.2019 dan itibaren başlamaktadır. Toplam 66 günlük rapor fark ödemesi beklemekteyim. Konu hakkındaki görüşünüz nedir, ve ne kadar ücret alırım.Saygilarimla iyi calismalar.Zamdan önceki brüt maaşım 4200tl.
  Zam orani %17
  Teskkur ederim hatırlattığıniz icin

 27. Emre dedi ki:

  05.08.2019- 05.11.2019 tarihleri arasında ameliyatıma bağlı olarak raporum bulunmakta.Bu tarihler arasında rapor paramı almış bulunmaktayım. Ancak iş yerimde devam eden Toplu İş sözleşmesinden dolayı artan saat ücretimden kaynaklanan rapor fark parasının hesaplanması nasıl olmaktadır,bilgilendirirseniz sevinirim.
  Sözleşme geçerlilik tarihi 01.09.2019 dan itibaren başlamaktadır. Toplam 66 günlük rapor fark ödemesi beklemekteyim. Konu hakkındaki görüşünüz nedir, ve ne kadar ücret alırım.Saygilarimla iyi calismalar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Toplu sözleşme şartlarınızı ve brüt maaş tutarınızı bilemediğimiz için hesaplama şansımız bulunmamaktadır.

 28. abdurrahman dedi ki:

  merhaba
  ne kadar para yatar acaba askeri üçretle bi calışanım
  Hastane Yatış Tarihi: 02.03.2020 Hastane Çıkış Tarihi: 03.03.2020
  Ayakta Başlama Tarihi: 04.03.2020 Ayakta Bitiş Tarihi: 13.03.2020

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2 gün kesintili olarak toplamda 620 tl civarında bir ödeme yapılır.

 29. Merve dedi ki:

  Merhaba, 3 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum. Sözleşmemi askeri ücret üzerinden imzaladım ama maaşım yaklaşık 2 bin TL daha fazla. Gebeliğim sebebiyle 3 gün hastenede yattım hemen sonrasında da doktor 7 gün rapor verdi. Bu durumda benim ne yapmam lazım ve maddi olarak ne kadar geri alabiliyorum. Sözleşmemdeki ücrete göre mi yoksa aldığım maaşa göre mi hesaplanıyor. Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sözleşmedeki maaşa göre değil. Resmi olarak aldığınız son 3 ayın brüt maaşın ortalamasına göre ödeneğiniz hesaplanır. Brüt maaşın 2/3 ünü hesaplanması ile ödenek alabilirsiniz.

 30. Demir dedi ki:

  Merhaba işe gireli 1.5 ay oldu. Hastaydım doktora gittim 3 gün rapor verdi Daha önce sigorta pirimim yok. Sigorta karşılayacak dedi işveren ama e devletten baktığımda maaş ödemesi çıkmıyor. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Öncesinde 90 gün yok ise sgk ödeme yapmaz. Raporlu olduğunuz dönemde işyerininde ödeme yapma zorunluluğu yok.

 31. Berat dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 17.02.2020 de ameliyat için hastaneye yattım 24.02.2020 de taburcu oldum ve 09.03.2020 de bana iş başı verildi. Son 3 ayda devamsızlığım yok ve son 3 ay toplam brüt ücretim 36919,82 TL. Ne kadar rapor parası alırım ve ne zaman alabilirim bilgi verebilir misiniz?

  Teşekkürler/iyi çalışmalar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   21 günlük rapor verilmiş. Bunun 7 günü yatarak olacağından brüt maaşın % 50 si yatacak bu 7 günün 2 günü sgk tarafından ödenmez dolayısıyla günlük ücretiniz 1025 tl yatarak kalan 14 gün ise 2/3 den yani 3828 tla yatar yani toplam yaklaşık 4853 tl civarında bir ödeme yapılır.

 32. Kutal dedi ki:

  Merhaba benim 2016 yılana ait 3 tane raporum var ücretini hâlâ alamadım e devlette bilgi yok yazıyor iş yeri rapor ücretini ödemedi ama sgk ya gittim iş yeriyle anlaşmamız var ödemesi gerekiyor dediler raporlar 2-3 günlük değil 10-7-7 günleri sgk iş yeri anlaşması mümkün mü ben ödeme alamadım 170 i arıyorum kimsenin umurunda değil farklı bilgiler veriyorlar napmam gerekiyor sizce tşk.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyeri ile anlaşması olan sgk şimdiye kadar hiç duymadım. Cimere konu ile ilgili şikayet yazın.

 33. Gülşen dedi ki:

  Merhaba
  24 Aralık 2019 da doğum yaptım 12 aralıkta doğum iznine çıkmıştım yalnız rapor ücretim henuz yatmadi. sgk yi aradim bilgi alamadim. 112 günlük ödenek alamayacakmiyim ne zaman yatar.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Doğum rapor ödenekleri doğum öncesi ve sonrası olarak yatmaktadır. İlk 8 haftalık rapor doğumdan sonra. İkinci 8 haftalık rapor ise rapor bitimini takip eden ay da yatar.

 34. Burcu kaya dedi ki:

  Merhabalar 14 ocak itibari ile 37.hafta doğum öncesi çalışamaz raporu aldım. Doğum tarihim 29.01.2020 sgk dan alacağım ödeneğin başlangıç tarihi doğum tarihim olarak gözüküyor. 14 ocak itibari ile raporun başlaması gerekmez miydi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   ilk rapor başlangıcı ve doğum sonrası ikiye bölünmüş olabilir. ikinci raporun tarihini görüyor olabilirsiniz. Alo 170 i arayıp bilgi alabilirsiniz.

 35. Safiye dedi ki:

  Merhaba 31 ekim 2019 a kadar aktif sigortali olarak calistim. Isten ayrildigimda 16 haftalik hamileydim. 24 hafta 5 gun olduğumda 3 ocakta tekrar sigortam yatmaya basladi . Su an 23 subatta 32 hafta olacagim 32 hafta oldugum gun 3 ocaktan.itibaren hesaplandiginda 52 gunluk sigortam olacak calisamaz raporu alirsam 32 de analik odenegi alabilirmiyim. Yoksa aradaki kasim aralik ayi bosluk oldugu icin alamazmiyim 37. Haftaya.kadar calismam mi gerekir ? . Hesaplama yapilirken hangi aylar baz alinarak yapilir. Lutfen cevaplarsaniz sevinirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Normal doğuma göre nisan ayında doğum yapacağınız gözüküyor. Bu durumda 31 ekim 2019 tarihine kadar aktif sigortalığınızda dahi 90 gün varsa rapor alıp doğum rapor ödeneğini alırsınız yani 2019 nisan ile 2020 nisan arasında toplam 90 gün prim var ve rapor aldığınız tarihte aktif sigortalı olduğunuz için rapor ödeneği alırsınız. Kanunda son çalıştığınız yerden 90 gün şartı yok.

 36. Gamze murat dedi ki:

  07.01.2020 32 hafta gebelik calisamazlik raporu aldim dogum tarihi hastane kayitlarina gore 03.03.2020 olarak gozukuyor 2.958 lira burut maasla calisiyordum dogum sonrasi ne kadar sgk dan ucret alirim teşekkür ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   112 günlük 7360 l civarında bir ödeme alacaksınız.

 37. Ünsal dedi ki:

  Merhaba ben ocak 14 de 1 ay rapor aldım ödeme ne zaman gerçekleşir teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Şubatın 10 ile 20 si arasında ödemeniz gerçekleşir.

  2. Samet dedi ki:

   30/05/2022 de doğum iznine çıktım daha param yatmadı rapor gozukuyor

 38. Musa arslan dedi ki:

  Merhaba
  İşsizlik maası alırken rapor alınması sonucu rapor parası alınabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor aldığınız tarihte uzun vadeli sigorta kollarına bağlı aktif sigortalı olmadığınız için rapor ödeneği ödenmez.

 39. Aydın dedi ki:

  5 aylık hamileyim bir işyerinde çalışmaktayım bugün çıkışımı aldım yarın başka bir iş yerinde sskli calisacam doğum parası haklarım ölürmü doğuma 3 buçuk ay kaldı veya nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır doğum izni haklarınız devam eder. Önemli olan sigortalık durumunuzun devam ediyor olması ve 32. hafta rapor alacağınız zaman aktif olması. Rapor ödemesi alabileceksiniz.

 40. Hakan dedi ki:

  Kolay gelsin iyi çalışmalar. Ben emekliyim ama bir özel şirkette çalışmaktayım. Geçtiğimiz ay hastalandım 3 gün rapor verdi doktor ve iş yerim bu 3 günü benden kesti. Rapor parasını alabiliyor muyum acaba. Alıyorsam evrak olarak ne götürmem gerekir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Emekli çalışanlar maalesef rapor ödeneği alamamaktadır.

 41. Gulseren dedi ki:

  Merhaba ben 3gunluk rapor aldım ancak işyeri benden raporlu olduğum halde kesinti yaptı sorduğumda 2gune kadar kesinti olmuyo 3gun olanlar kesiliyo dendi böyle bir şey varmı bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz rica etsem.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İş yeriniz kendisi kural belirlemiş. Kesinti olması doğru. Ancak İş kazası ve doğum raporu hariç tüm hastalık raporlarında ilk 2 gün kurum tarafından ödenmez. Eğer iş yeri isterse öder. Ama iş yerinin 2 günü ödeme yükümlülüğü bulunmuyor.

 42. Ömer dedi ki:

  Merhaba 2 aralık 2019 ‘da 9 gün rapor aldım rapor parası ne zaman yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu hafta sonuna kadar yaması beklenir.

 43. Seyma dedi ki:

  Merhabalar
  2013 yılından beri işlediğim iş yerim var.eylul 2019 da doğum yaptim.dogum oncesi ve doğum sonrası raporlarımı aldım.21 aralıkta doğum sonrası raporum bitiyor.bagkur borcumu doğum sonras9nda odeyemedigim için doğum parasını alamiyorum.sorum su
  Is yerimi kapatıp bagkur borcumuda ödersem doğum rapor parasını yine alabilirmiyim.yani bu hakkım kaybolur mu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzun olduğun tarihte borcunuzun olmaması gerekir. Geriye dönük ödeme alamazsınız.

 44. mete dedi ki:

  merhabalar 17.09.19-15.11.19 arasında ameliyat sebebiyle 2 aylık raporum bulunmaktaydı. raporu çıktığı gibi işyerime ilettim. rapor bittiminden beri çalışmaktayım. ayın 18 inde alo 170 den aktivasyon başvurusu da oluşturdum. ama işlemi bitirmiyorlar. e-devlet den de henüz gözüken hiç bir şey yok. ortalama olarak ne zaman sonuçlanır sizce?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşlemler rapor bitimini takip eden 30 -45 gün arasında sonuçlanır. Biraz daha beklemeniz gerekecek.

 45. ali dedi ki:

  merhaba ben elimden ameliyat oldum 7 gün artı 5 gün rapor aldım ama para yatmadı 170 aradım ama dosyanız arsive kaldırılmıs dedi acaba nasıl bşr yol izlemem gerek arsive kaldırıldı nedemek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşyerinizle görüşün raporunuzu onayladılar ise rapor bitimini takip eden 1 ay içinde ödeme yapılır.

 46. Tahir dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin.

  Benim 11.10.2019 da kırıktan dolayı 20Gün kontrollü ikinicisinde 15 gün kontrollü raporum bulunmakta. 17.12.2019 da uzatmadan bitecek. Benim sorum şu 2019 da 85 gün çalışmam gözüküyor bu yıl. Ama kasım ayında 10 günde çalışmam var 20 aralıkta kasım primi yatacağı için 17sinde rapor bitiminde 85 gün çalışma görünür ödeme yapılmaz diye korkuyorum. O 10 gün hesaplanırmı

 47. Funda dedi ki:

  Merhaba eşim rahatsızlığından dolayı raporluyfun ilk raporu 02.09.2019 biti aynı gün tekrar 12.09.2019 tarihine kadar rapor verildi maaş bodrosunda 15 gün normal 3 gün hafta tatili 1 gün mazeret izni 11 gün istirahat olarak görünüyor ve hala rapor parası yatmadı alo 170 aradığımızda 18 gün prim yattığını 10 rapor göründüğü 2 gün ise kayıp olarak göründüğünü ondan paranın yatmayacğını söylüyor neden yatmıyo bu durumda ne yapılmalı yardımcı olurmusunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   9. ay rapor parası 11. ayın başında yatmalıydı gecikmiş. Kanunen raporların ilk 2 günü ssk tarafından yatırılmıyor. İşverenin de ödeme gibi bir zorunluluğu yok.

  2. Funda dedi ki:

   Ben zaten iki günü sormuyorum iş yerinin insiyatifine kalan Bi durum olduğunu biliyorum benim sorduğum 11 günlük rapor parasının yaramadığı 6 yıldır aynı iş yeri 90 günlük primle alakalı sıkıntıda yok ilk rapor yattı ikinci raporu yatmıyo ve 170 hatı yAtmıyacağını söylüyor neden yatmadığını ve bu durumda nereye başvurulmalı

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yatması gerekir. Yatmaması için ya işyerinin ya da hastanenin raporu sistemde onaylamaması gerekir. Başka türlü yatmamamsı mümkğn değil. Nden yatmadığını bir daha 170 e sorun

 48. Guven dedi ki:

  Merhaba rapor parasi e devlette merkeze gonderildi yaziyor ziraat bankasi hesabim tanimli ne zaman para hesabima aktarilir iyi calismalar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödeme adımına geçmesi 10 günü bulabilir.

 49. Kartal dedi ki:

  29.10.2019 – 17.11.2019 tarihleri arasinda raporum var. E devlette rapor ucreti gozukuyor yanliz bilgi yok yaziyor alo 170 i aradigimda en kisa surede odeme yapilir diyorlar en kisa sure ne kadar diyorum en kisa sure diye ayni cevabi aliyorum neden kesin bir tarih verilmiyor hastayiz calisamiyoruz ustune maddi olarak magdur oluyoruz rapor param ne zaman yatar lutfen yardimci olurmusunuz iyi calismalar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor E devlette görünüyor ise 1 hafta içinde ödemeniz yatar

  2. Kartal dedi ki:

   Tekrardan merhAba e devlette rapor parasi gozukuyot odeme ve banka bilgisinde bilgi yok yaziyor sadece insallah dediginiz gibi bir haftaya yatar iki aya yakin suredir maas alamadim rapordan dolayi eldeki birikimde bitti devletin bu konuya biraz onem vermesi gerekli insanlar zaten hasta birde ustune maddi sıkıntı yasiyorlarlar rapor parasini alana kadar

 50. Kartal dedi ki:

  29.10.2019 – 17.11.2019 tarihleri arasinda raporum var. E devlette rapor ucreti gozukuyor yanliz bilgi yok yaziyor alo 170 i aradigimda en kisa surede odeme yapilir diyorlar en kisa sure ne kadar diyorum en kisa sure diye ayni cevabi aliyorum neden kesin bir tarih verilmiyor hastayiz calisamiyoruz ustune maddi olarak magdur oluyoruz rapor param ne zaman yatar lutfen yardimci olurmusunuz iyi calismalar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Rapor ödemeleri Raporun bitimini takip eden 1 ay içinde yapılır. Aralık sonuna doğru ödemeniz yapılacaktır.