• İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

  İş Kazalarının ve meslek hastalıklarının artması üzerine hazırlanan 6331 sayılı kanun kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği gereğince işyerince işe başlayacak ve çalışmakta olan personel için işverenler tarafından sağlık raporu alınması zorunlu hale gelmiştir. İşe ilk defa başlayacak kişilerin çalışacakları işin mahiyetine, zorluluk ve risk derecesine göre işveren tarafından talep edilen doktor raporunu almak zorundadırlar. Durum böyle olunca İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? Sorusu gündeme gelmiştir. Daha önceden Aile hekimi veya herhangi bir sağlık kuruluşundan alınan sağlık raporları yapılan yeni düzenleme ile işyerlerinde zorunlu bulunması gereken işyeri hekiminden alınması gerekmektedir. 6331 sayılı kanun kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında işyerleri zorunlu olarak yaptıkları işin risk derecesine ve mahiyetine göre işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu bulunduğundan yeni işe başlayacak kişilerde İş İçin Sağlık Raporu Nasıl almak istediklerinde işyerinde bulunan hekimlerden rapor almaları gerekmektedir.


  Yeni İşe Başlayanlar İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

  İşyeri hekimi tarafından alınan raporlara itiraz etmek mümkün olabildiği gibi itirazda bulunan kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından rapor vermeye yetkilendirilmiş hakem hastanelerine yönlendirilerek tekrar rapor almaları istenilmektedir. Buralardan almış oldukları raporlar kati olarak kabul edilerek işleme bu raporlar konmaktadır. İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Sorusunun cevabı olarak işyeri hekimlerinden alınabildiği gibi itiraz edilmesi durumunda hakem hastanelerinden de alınabildiği cevabına ulaşabiliriz. Bunun yanı sıra İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?  Yanı sıra mevcut çalışan kişilerde periyodik olarak sağlık kontrollerinden geçerek herhangi bir hastalık tespit edilmesi halinde gerekli müdahale yapıldığı gibi işleri ile ilgili gerekli sağlık bilgileri de verilmektedir.

  Şu hususu da belirtmekte yarar bulunmaktadır ki;  Yeni işe başlayacak olan kişiler çalıştıkları firmalarda 10 kişiden az sayıda çalışanı bulunuyor ve yaptıkları iş az tehlikeli statüsünde bulunuyorsa bu kişiler İş İçin Sağlık Raporunu Nasıl ve Nereden Alınır? Sorusuna Aile hekimleri veya kamu hastanelerinden alabilmektedirler. Burada belirlenen kriter kişi sayısının az olması ve risk derecesinin düşük olmasıdır ki diğer türlü İş İçin Sağlık Raporu Nasıl alınır diye düşünenler işyerlerinde bulunan İşyeri Hekiminden almak zorundadırlar. Genellikle ofis işlerini yürüten, herhangi bir makine veya teçhizat işi olmayan işyerleri için sağlık raporları Aile Hekimliği geçerli olurken, fabrika, maden, depo veya tehlikeli işlerde işe başlayacak olan kişiler işyeri hekiminden almak zorundadırlar.

  Özel Hastanelerde İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

  İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Sorusuna cevap arayan ve en çok yapılan hatalardan birisi de işe yeni başlayacak kişilerin bu raporları özel hastanelerden almalarıdır. Ancak Sağlık Bakanlığının çıkartmış olduğu yönetmelik dahilinde tam teşekküllü olarak faaliyet gösteren özel hastaneler olsa bile usulüne uygun olarak verilen yurt dışı tedavi raporu, özürlü sağlık raporu, özel tertibatlı araçlar için alınan raporları veremez hükmü yer aldığı için özel hastane ve özel olarak faaliyet gösteren klinikler tarafından verilen sağlık raporları geçersiz sayılmaktadır. İş İçin Sağlık Raporu Nasıl alınır denildiğinde faaliyet gösteren firmada iş hekimi var ise ondan yok ise Aile hekiminden alınması gerekmektedir.

  Tamamıyla çalışanların sağlığı ve çalıştıkları dönemde sağlıklarını korumak için yapılan bu uygulamada işe ilk defa başlayacak olan kişilerin başvuru yaptıkları iş ile ilgili sağlık yönünden çalışamayacakları yapılan kontrollerde tespit edilmeleri halinde işe başlatılma maktadırlar. İşyeri hekimleri İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? Sorusuna cevap olarak ilk işe başlayacak olan kişileri gerekli muayeneleri yaptıktan sonra ihtiyaç olan tahlilleri yapmaktadırlar. İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Sağlık muayenesinde olumlu sonuç bulunan kişiler işe başlatılırken, bu muayene işlemlerini yaptırmadan işe başlanması ve bunun tespitinin yapılması üzerine işyerine 1350 TL çalışan başına para cezası uygulanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Tehlikeli İş Hayatına Göre İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

  6331 sayılı kanun kapsamında çok tehlikeli işlerde çalışan kişilere yılda bir defa, tehlikeli işlerde çalışanlara üç yılda bir, az tehlikeli işlerde çalışan kişilere ise beş yılda bir defa sağlık raporu alınmaktadır. Hangi işlerin az veya çok tehlikeli oldukları kanunda ayrıca sayılmıştır. İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Sorusunun yanıtından sonra bu kanun kapsamında işe yeni başlayacaklar olanlar sağlık raporu aldığı gibi, iş değişikliği yapanlar, herhangi bir iş kazasından sonra yeniden iş başı yapacak olanlarda sağlık raporu almaları gerekmektedir. İş İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Sorunu cevap bulmak isteyenler çalışacakları firmanın kişi sayısı ve risk derecesine bakarak işyeri hekimi veya aile hekimlerinden alabilmektedirler.

  İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? Sorusunun yanı sıra yeni işe başlayacak kişilere yapılan muayene de kendilerine verilen muayene formunu doldurmaları istenilmektedir. Bu formda kişisel bilgilerinin yanı sıra herhangi bir rahatsızlık geçirip geçirmedikleri, daha önceden iş kazası yapıp yapmadığı, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı gibi sorular yöneltilmektedir. İşe başlayacak solunum, kas, iskelet, görme ve duyum gibi muayenelerden de geçtikten sonra İş İçin Sağlık Raporu Nasıl alacakları son aşama da yapılan laboratuar testi ile belirlenecektir.

  Gündüz çalışacak kişilerin yanı sıra gece bekçiliği yapacak veya gece çalışacak kişiler için İş İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır? Denildiğinde yine işin mahiyetine göre İşyeri hekiminden veya Aile Hekiminden alınması gerekmektedir. Zorunlu hale getirilen bu rapor mutlaka alınması gerekmektedir.

  Torun Bakım Maaşı – Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Torun Bakım Maaşı – Parası Ne Kadar ?

  Torun Bakım Maaşı – Parası Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  İş İçin Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın