SGK

SSK’sı Ödenmeyen İşçilerin Yapması Gerekenler

Dünya genelinde hem ahlaki hem de etik olarak çalışanların haklarının korunması için çok sayıda yasal düzenleme ve uygulama söz konusudur. Bu uygulamalara karşın işverenler birçok şekilde, çalışanların haklarına zarar verecek yolları tercih etmekte ve ahlaki olmayan bir şekilde çalışanın hakkını vermemektedir. Bu durumlardan bir tanesi de ülkemizde sıkça karşılaşılan sigortanın yatırılmaması meselesidir. Bu tarz durumlar ile ilgili sıkça karşımıza çıkan bildirimlerin ardından, devlet bu konuda da işçinin ve çalışanın hakkını korumak üzere harekete geçmiş ve düzenlemeler yapmıştır. Bu sayede artık sigortası ödenmeyen çalışan, konu ile ilgili olarak yasal haklarını kullanabilmektedir.

İşçinin Farkındalığı

İlk olarak emekçi olarak bir işçinin haklarının bilincinde olması gerekir. Aksi halde suistimale uğrayabilir ve hakkını kaybedebilir. Bu durumda sigortasız çalışan işçinin hakları hakkında şu bilgilere sahip olunması gerekir;

Ülkemizde kayıt dışı istihdam sorununa karşı yapılan düzenlemeler hakkında bilgi edinilmelidir. Sigortasız olarak çalışıldığı veya sigorta primi ödenmediği fark edildiğinde ilk olarak kurum yöneticilerine müracaat edilmelidir. Eğer bu talebe karşın işlem yapılıyorsa daha fazla geç kalınmadan Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurulmalı ve şikayet bildirimi yapılmalıdır. Yapılan şikayet, kişinin iş yerinde çalışmakta olduğu esnada gerçekleşmelidir. Şikayetin bildirilmesinin ardından SGK Kontrol Memuru kuruma ziyarete gelir ve denetlemeler yapar. İşçilerin tespiti gerçekleştirilerek, çalışanlar tutanağa alınır. Şikayette bulunan kişi eğer o esnada kurumda halen çalışmakta ise fiziksel olarak tespit gerçekleşir ve o gün itibariyle de sigorta başlatılır.

Eğer sigortasız işçi çalıştırma şikayeti nereye yapılır merak ediyorsanız bu sorunun yanıtı Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlükleri’dir. Çünkü bu kurumlar kişilerin çalıştıkları kurum ile bağlantı kurarak sigorta işlemlerini gerçekleştirir ve kayıt altında tutarlar.

Buna benzer şekilde maaşını alamayan işçi nereye başvurmalı merak ediliyorsa; onlar da ilk olarak kurum yöneticilerine başvurmalı eğer beklenen sonuç alınamıyorsa doğrudan bir avukat ile iletişime geçilerek ihtarname çektirilmeli ve süreç devam ediyorsa mahkeme ile ilgili olarak yasal işlemler başlatılmalıdır. Bu işlemler başvurmuş olduğunuz avukat tarafından koordine edilecektir.

 

Shares:

1 Yorum

  • Filiz
    27.01.2018

    Merhaba! Benim sorum 4 ay siğortasız çalıştığım iş yerimdem bir aydır ayrıldım hem ssk yapılmadı hemde 12. Ayın maşımın yarısı ödenmedi bu sebepten ötürü işi bıraktım. Bir ay geçti hala ücretimi de alamadım bugün yarın diye diye bu zaman geçti. Bize her ay kağıt imzatıldı elden maaşımı teslim aldım diye. Son maaşımı almadığımdan son ayın yazısı yok ellerinde. Ssk kendi istegim den dolayı yapılmamıştır diye ayrıca bir kağıt imzaladık 4 çalışma arkadaşımla aynı. Fakat onlar çalışmaya devam ediyor. Ben ne yapmalıyım yol gösterirseniz sevinirim. Bilindik bir AVM içinde işyeri kamera kayıtları vardır 4 aydır gidip geldiğime. Teşekkürler.

    Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir