• İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi ?


  İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi ?


  İşsizlik oranlarının iki haneli rakamlara çıktığı bu dönemde, işten çıkarılma nedeni ile işsizlik maaşı alan kişi sayısı da geçmiş yıllara göre artmıştır. işsizlik maaşı alan kişilerin bu dönemde merak ettiği birçok konu vardır.  Bugün yazımızda merak edilen konulardan, İşsizlik maaşı alınan dönemde sağlıktan yararlanılabilir mi? Hastalık nedeni ile alınan rapor sonucunda, hastalık geçici iş göremezlik ödeneği alınabilir mi? Doğum nedeni ile alınan rapora istinaden Analık geçici iş göremezlik ödeneği alınabilir mi? Sorularına yanıt olacak açıklamalara yer vereceğiz.

  İşsizlik Maaşı Nedir ?

  Bir kişi işten çıkarıldığında, yeni bir işe girene kadar temel sayılan ihtiyaçlarını karşılayacak derecede devlet tarafından ödenen paraya işsizlik maaşı denmektedir. İşsizlik maaşını, işvereniniz işinize son verdiyse ya da iş yeriniz kapandıysa alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alabilmeniz için ilk şart kendi kusurunuz nedeni ile işten çıkarılmamış olmanızdır.

  İşsizlik maaşı, her ayın son gününde kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişiler maaşlarını PTT şubelerinden alırlar. Bunun için kimlik belgesi ile bulunulan yerdeki şubeye başvuru yapılması yeterlidir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İşsizlik Maaşı Kaç Gün Süreyle Alınır ?

  İşsizlik maaşı almanın şartlarını sağladıktan sonra aşağıdaki koşullarda ve sürelerde işsizlik maaşı alabilirsiniz;

  • 600 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün,
  • 900 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
  • 1080 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

  İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi ?

  İşsizlik maaşı ödenen işçi için, İşkur tarafından kısa vadeli sigorta primlerinden hastalık ve analık sigortası primleri yatırılmaktadır. Bu nedenle işsizlik maaşı alan kişi işsizlik maaşı aldığı süre boyunca sağlık hizmetlerinden ve ilaç alma hakkından yararlanır. Unutulmamalıdır ki bu ödenen primler sadece Kısa vadeli sigorta kolları primini kapsadığından emekliliğe bir etkisi yoktur.

  İşsizlik Maaşı Alanların Eş ve Çocukları Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

  İşsizlik ödeneği alınan süre boyunca İşsizlik maaşı alanların Bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları da sağlık hizmetlerinden yararlanır. Bakmakla yükümlü olduğunuz Anne – Babanız da aynen Eş ve Çocuklar gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

  İşsizlik Maaşı Alırken Rapor Parası Alınır Mı?

  Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası)  hastalanan sigortalının sağlık raporu alması ve istirahat etmesi halinde veya analık nedeni ile doğum iznine çıkması sebebiyle , Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan ücretten hesaplanarak  raporunun üçüncü gününden itibaren sigortalıya ödenen bir ödenektir.

  İşkur tarafından ödenen Kısa vadeli sigorta kolları primi Hastalık ve Analık sigortasını kapsadığından İşsizlik maaşı alınan sürede alınan analık izni  veya hastalık ve istirahat raporu ödemesi SGK tarafından yapılmaktadır. Rapor dönemi için aynı çalışıyormuş gibi ödenek alma hakkı mevcuttur. İş göremezlik ödeneği yapıldığı sürede işsizlik maaşı durdurularak, rapor bitiminden itibaren tekrar başlatılmaktadır.  tıkla sorunu sor

  İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Uğur dedi ki:

   merhaba. işsizlik maaşım sona erdiğinde sağlık hizmetlerinden yararlanmamda aynı anda kesilecekmi yoksa 90 gün kuralı bundada geçerlimi? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı bittikten sonra 1 ay içinde gss ye başvurmanız gerekiyor. İşsizlik maaşından sonra 90 gün daha sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmuyor.

  2. Burak aytac dedi ki:

   2 aydir issizlik odenegi aliyorum yarin devlet hastanesine polikininde MUAYENE olcam bunun icin fis alirken ucret odermiyim ve tahlillere felan ucret alirlarmi???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı süresince sigortanız işler ve sgk şartlarından yararlanmaya devam edersiniz.

  3. Esin dedi ki:

   Son işsizlik maaşımı 5 Eylül de alacağım.Raporlu ve düzenli kullandığım ilaç var ve bitmek üzere.tekrar yazdırıp almam gerekli. sorum şu ki Gss en son ne zaman a kadar geçerli olur?son gününü nerden öğrenebilirim ?ona göre ilacımı temin edebileyim.şimdiden teşekkürler.

  4. berat dedi ki:

   MERHABA,
   1.soru işsizlik maaşı alanlar evlenince işsizlik maaşı alabiliyor mu?,

   2.soru:işten çıkartılıp işsizlik maaşına başvuranlar, eğer yetim aylığı hakkına da sahipse tekrar yetim aylığına da başvuruyorsa, hem yetim aylığı hem de işsizlik maaşı alabiliyor mu?

   3.soru işsizlik maaşı alanlara çeyiz ödeneği yapılıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- evet evlenince de işsizlik maaşı almaya devam eder.
    2-Hem yetim aylığı hem de işsizlik maaşını aynı anda alabilirsiniz.
    3-Eğer yetim aylığı bağlanmış ise işsizlik maaşı da alsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

    sonuç olarak işsizlik maaşı yetim maaşı na engel değil.

  5. MURAT dedi ki:

   Merhaba.

   İşsizlik maaşı almaktayım. son işsizlik maaşını 5 mart 2019 alacağım .Bakmakla yükümlü olduğum üniversite öğrencisi çocuğum var. Bittikten sonra genel sağlık sigortasından yararlanmak için ne zaman ve ne kadarlık süre içinde hangi kurumu(birime) başvuru yapmam. lazım.
   teşekkür .
   Saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Genel sağlık sigortası için 5 marttan sonra Kaymakamlıklarda bulunan birimlere gelir testi yaptırmalısınız. Testi yaptırmazsanız yine gss na otomatikman bağlanacak ancak üst sınırdan ödemeniz çıkacaktır.

  6. Recep dedi ki:

   İşsizlik maaşı almaktayım son maaşımı nisan da almaktayım bittkten sonraki aylar sağlıktan faydalanabilirmiyim herhangibir süreç varm?1 yaşındaki kızım da faydalanabilri mi?

  Sorunuzu Yazın