SGK

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

İşsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiler işsizlik maaşı aldıkları süre zarfı boyunca Genel Sağlık Sigortası prim ödemelerine ihtiyaç olmadan sağlık sigortasından yararlanabilir. Yani bu hususta önemli olan kişilerin işsizlik maaşı almaya hak kazanmasıdır. İşsizlik maaşı almayan kişiler için ise durum biraz farklıdır. Eğer bu kişiler çalıştıkları iş yerlerinden ayrılmadan evvel geçen 1 yıl süresince toplamda 3 aylık prim ödemişlerse belirli bir süre daha Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunurlar. İşyerlerinden ayrılan ve işsizlik maaşı almayan kişiler 90 günlük bu prim ödeme şartını karşılıyorsa 100 gün kadar daha sağlıktan yararlanabilir.


İşsizlik Maaşı Nedir ?

Bir kişi işten çıkarıldığında, yeni bir işe girene kadar temel sayılan ihtiyaçlarını karşılayacak derecede devlet tarafından ödenen paraya işsizlik maaşı denmektedir. İşsizlik maaşını, işvereniniz işinize son verdiyse ya da iş yeriniz kapandıysa alabilirsiniz. İşsizlik maaşı alabilmeniz için ilk şart kendi kusurunuz nedeni ile işten çıkarılmamış olmanızdır.

İşsizlik maaşı, her ayın son gününde kişilerin hesaplarına yatırılmaktadır. İşsizlik maaşı alan kişiler maaşlarını PTT şubelerinden alırlar. Bunun için kimlik belgesi ile bulunulan yerdeki şubeye başvuru yapılması yeterlidir.

İşsizlik Maaşına Kredi Alınır Mı? Hangi Banka Veriyor?

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Süreyle Alınır ?

İşsizlik maaşı almanın şartlarını sağladıktan sonra aşağıdaki koşullarda ve sürelerde işsizlik maaşı alabilirsiniz;

 • 600 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün,
 • 900 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,
 • 1080 gün primleri ödenip sigortalı olarak çalışmış işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneğine hak kazanmaktadırlar.

İşsizlik Maaşı Alanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi ?

Kişilerin işsizlik maaşı olanağından yararlanabileceği süre zarfı prim sayılarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin sigortalı olarak çalışan bir kişi 600 gün primlerini ve işsizlik primlerini ödemiş ise 180 gün boyunca işsizlik maaşı alabilir. Eğer söz konusu kişi sigortalı olarak çalıştığı süre boyunca 900 gün primlerini ve işsizlik primlerini ödemiş ise işsiz kaldıktan sonra 240 gün boyunca işsizlik maaşından yararlanabilir. Eğer kişi 1080 gün primlerini ve işsizlik sigortası primlerini ödemiş ise işsizlik maaşından 300 gün süre boyunca faydalanabilmektedir. işsizlik maaşından faydalanmak süreleri bu şekilde belirlenmektedir.

İşsizlik Maaşı Alanların Eş ve Çocukları Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

İşsizlik maaşı alan bir kişi işsizlik maaşını aldığı süre zarfı boyunca Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanan bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları tıpkı işsizlik maaşı alan bu kişi gibi sağlıktan yararlanabilir. İşsizlik maaşı alan bu kişiler eğer anne ve babasına bakmakla yükümlü ise ve annesi ile babasının sağlık sigortası yoksa anneyle baba da evladının Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilme hakkına sahiptir.

E-Devlet İşsizlik Maaşı ve Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Maaşı Alan Kişiler Rapor Parası Alabilir Mi?

Halk arasında rapor parası olarak bilinen geçici iş görmezlik ödeneği kişilerin sigortalı olarak mesleklerini icra ettiği esnada iş kazası geçirmesi ya da mesleki bir rahatsızlığa yakalanması akabinde hekim ya da sağlık kurulu tarafından verilecek olan sağlık raporu akabinde istirahatte bulunacağı ve tedavi göreceği süre zarfı boyunca kurum tarafından yapılan ödemeyi kapsamaktadır. Geçici iş görmezlik ödeneği kişinin iş görmezlik başladıktan 3 gün sonra kurum tarafından ödenmeye başlar.

Ekim ya da sağlık kurulu tarafından verilen geçici iş göremezlik raporunda yer alan gün sayısı boyunca SGK tarafından kişiye yapılan ödemeler devam eder. Hamilelik dönemi de geçici iş görmezlik ödeneğine dahildir. İşsizlik maaşı da hastalık ve annelik sigortasını kapsamaktadır. Bu bağlamda işsizlik maaşı alan bir kişi işsizlik maaşı aldığı süre içerisinde analık izni ya da hastalık gibi durumlar akabinde istirahat için ödeme alması gerekiyorsa bu ödeme SGK tarafından yapılır. Yani kişilerin rapor süresi boyunca çalışıyor kapsamında değerlendirilme ve bu ödenekten faydalanma olanağı bulunmaktadır. Kişiye iş görmezlik ödeneği yapılıyorsa kişi iş görmezlik ödeneği aldığı süre boyunca işsizlik maaşından yararlanamaz. Fakat kişinin iş görmezlik rapor süresi bittiğinde kişi tekrar işsizlik maaşı alabilir ve işsizlik maaşı kapsamında sağlıktan yararlanabilir.

İşsizlik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Sıkça Sorulan Sorular

İşsizlik Maaşı Nereden Yatırılır?

İşsizlik maaşları PTT üzerinden yatırılmaktadır.

Daha Evvel İşsizlik Maaşı Almış Bir Kişi Tekrar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Daha önce işsizlik maaşı alan bir kişinin daha sonraki yıllar içerisinde de prim şartını karşılaması durumda işsizlik maaşı alması mümkündür.

İşsizlik Sigortası Fonu Kaç Ay Devam eder?

İşsizlik sigortası fonu 6 ay ile 10 ay arası bir süre boyunca ödenmektedir.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN MÜRACAAT EDİLDİ. MÜRACAAT EDEN KİŞİ İLE EŞ VE ÇOCUĞU SAĞLIK HİZMETLERİNDEN NE KADAR SÜRE İLE İSTİFADE EDER. SAĞLIK HİZMETİNDEN İSTİFADE EDEBİLMELERİ İÇİN İŞSİZLİK MAAŞI ALAN KİŞİ İLE EŞ VE ÇOCUKLARIN YAPMASI GEREKEN ŞEYLER NELERDİR.

  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

 2. Merhaba işsizlik maaşı alıyorum esim özel hastanede doğum yapacak sigortadan olan indirimden yararlanabiliyormuyuz

 3. ben çalışıyorum ssg liyim eşimin işsizlik maaşı 5 mayisda bitiyor çocukların benim üzerinden muayene olabilir mi

 4. Merhaba yurt dışından issizlik maasi alıyorum şuan turkiyedeyim çok hastayım acil hastaneye yatmam gerek genel sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim yönlendirme yaparsanız sevinirim

 5. Benim işsiszlik maaşı sürem doldu sağlıktan yararlanmak için ne yapmam lazım yada otomotik olarak zorunlu sağlık sigortası kendisimi devreye giriyor

  1. Merhaba,

   Genel sağlık sigortası için kaymakamlıklarda gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde GSS yine devreye girer ancak en üst limitten prim hesaplanır.

 6. Merhaba işsizlik maaşı bittikten sonra sigortalı bir işe girdikten sonra sigortadan nezamn yararlanırız

 7. Son işsizlik maaşımı 5 mart 2019 tarihinde alacağım.ancak 10 mart 2019 tarihinde yaş itibari ile emekliliğimi hak ediyorum. emeklilik dilekcemi 12 mart 2019 pazartesi günü vereceğim. Benim ve eş cocuklar için sağlıktan yararlanma hakkım nedir?

 8. Merhaba işsizlik maaşı aldım Ocak sonunda bitti bir işde de çalışmıyorum sağlıktan yararlanmak için ne yapmalıyım

 9. Merhaba ben işsizlik maaşı için başvurdum askerden geldiğinde onaylandı subatın 5 de maaşı alacağım ama bütün devlet hastanesine gittim sende sigorta olmadığı için ücret almamız gerekiyor dediler üçret ödeyerek muayene oldum işsizlik maaşı var dedim sigorta karşılamıyor mu diye sordum hayır dediler benden ücret aldılar karışlamıyor mı sağlığı işsizlik sigortası

 10. İşsizlik maaşına başvurdum.837Tl.ucret bağlanmış.ayrica 327tl.sgk.primi tutarı var.bu prim bana mı odenecek yoksa benden mi kesilecek.benden kesilecek ise bu kesinti yasal mı.benim işten çıkıs tarihinden itibaren zaten 100 gün SGK.hizmetlerinden yararlanma hakkım var.bu hakkım ücretle yanmıyor mu.tesekkurler.saygilar..

 11. Merhabalar ilk işsizlik maaşımı ocakta en sonunu kasım 2019 da alacağım asgari ücret artısı aldığımız işsizlik maaşına da yansıyacak mı teşekkürler..

  1. Merhaba,

   İşsizlikten önce son dört aydaki ortalama brüt ücreti 4 bin 60 liranın üzerinde olanlar, brüt ücret tutarlarına göre asgari ücret artışından faydalanabiliyor. İşsizlikten önceki brüt ücreti 4 bin 60 TL’nin altında olanların işsizlik maaşı ise asgari ücret artışından etkilenmiyor.

 12. Bekar bir kadınım.İşsizlik maaşım sona erdiğinde babamın sigortasından yararlanabilmek için bir başvuru yapmam gerekli mi? Yoksa sistem otomatik işler mi?

 13. 10ay boyunca işsizlik maaşı alacam 10ay boyunca sağlık hizmetleri den ailem ve kendim yararlana biliyor muyuz

  1. Merhaba,

   evet işsizlik maaşı süresince hem siz hem de aileniz sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

 14. 5 eylül 2018 de eşim doğum yapacak,şuanda işssizlık maaşı alıyor işsizlik maaşıda 5 eylülde sona eriyor , sağlık hizmetlerinden yararlanmal için ne yapabiliriz, sağlık hizmeti hemen kesiliyormu sonuç ikiz bebek olacak ve çok büyük olasılıkla küvezde kalacaklar

 15. İşsizlik maaşı alırken eşim doğum yapacak özel hastanede olcak.sizce SGK belli bir miktarını odermi masrafların.

 16. merhaba. işsizlik maaşım sona erdiğinde sağlık hizmetlerinden yararlanmamda aynı anda kesilecekmi yoksa 90 gün kuralı bundada geçerlimi? teşekkürler

  1. Merhaba,

   İşsizlik maaşı bittikten sonra 1 ay içinde gss ye başvurmanız gerekiyor. İşsizlik maaşından sonra 90 gün daha sağlıktan yararlanma hakkınız bulunmuyor.

 17. 2 aydir issizlik odenegi aliyorum yarin devlet hastanesine polikininde MUAYENE olcam bunun icin fis alirken ucret odermiyim ve tahlillere felan ucret alirlarmi???

  1. Merhaba,

   İşsizlik maaşı süresince sigortanız işler ve sgk şartlarından yararlanmaya devam edersiniz.

 18. Son işsizlik maaşımı 5 Eylül de alacağım.Raporlu ve düzenli kullandığım ilaç var ve bitmek üzere.tekrar yazdırıp almam gerekli. sorum şu ki Gss en son ne zaman a kadar geçerli olur?son gününü nerden öğrenebilirim ?ona göre ilacımı temin edebileyim.şimdiden teşekkürler.

 19. MERHABA,
  1.soru işsizlik maaşı alanlar evlenince işsizlik maaşı alabiliyor mu?,

  2.soru:işten çıkartılıp işsizlik maaşına başvuranlar, eğer yetim aylığı hakkına da sahipse tekrar yetim aylığına da başvuruyorsa, hem yetim aylığı hem de işsizlik maaşı alabiliyor mu?

  3.soru işsizlik maaşı alanlara çeyiz ödeneği yapılıyor mu?

  1. Merhaba,

   1- evet evlenince de işsizlik maaşı almaya devam eder.
   2-Hem yetim aylığı hem de işsizlik maaşını aynı anda alabilirsiniz.
   3-Eğer yetim aylığı bağlanmış ise işsizlik maaşı da alsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

   sonuç olarak işsizlik maaşı yetim maaşı na engel değil.

 20. Merhaba.

  İşsizlik maaşı almaktayım. son işsizlik maaşını 5 mart 2019 alacağım .Bakmakla yükümlü olduğum üniversite öğrencisi çocuğum var. Bittikten sonra genel sağlık sigortasından yararlanmak için ne zaman ve ne kadarlık süre içinde hangi kurumu(birime) başvuru yapmam. lazım.
  teşekkür .
  Saygılar.

  1. Merhaba,

   Genel sağlık sigortası için 5 marttan sonra Kaymakamlıklarda bulunan birimlere gelir testi yaptırmalısınız. Testi yaptırmazsanız yine gss na otomatikman bağlanacak ancak üst sınırdan ödemeniz çıkacaktır.

 21. İşsizlik maaşı almaktayım son maaşımı nisan da almaktayım bittkten sonraki aylar sağlıktan faydalanabilirmiyim herhangibir süreç varm?1 yaşındaki kızım da faydalanabilri mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu