• İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  İstirahat raporu nasıl yapılabileceği hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz. İstirahat raporu; kişilere hastalık sebebi ile verilmekte olup ayakta ve yatan hasta olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Rapor için verilecek olan ücret tedavi şekline göre farklılık göstermektedir. Raporu alan kişinin en kısa zamanda işveren kişiye bu raporu iletmesi gerekmektedir. Rapor işverenin eline geçtikten sonra işveren tarafından online istirahat raporu girişinin yapılacağı Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden sisteme eklenmesi gerekmektedir. Sistemde herhangi bir problem yaşanır ise işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna raporun tesliminin yapılması gerekmektedir.


  İstirahat Raporu Nedir?

  İstirahat raporu Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan herkesin alabileceği bir rapor türüdür. Çalışan kişinin rahatsızlanma / hastalık gibi sebepler ile hastanede tedavi gördüğünü ve bir süre çalışamayacak durumda olduğunu gösteren bir belgedir. Bu belgede raporun veriliş amacı ve kaç gün süre ile verildiği yer almaktadır. Ayrıca veren doktorun adı, imzası ve kaşesi de raporda yer alan bilgiler arasında bulunmaktadır. İstirahat raporu alan işçilerin bu raporu işverenlerine iletmeleri gerekmektedir. İşverenlerine raporu iletmek için 3 iş günleri bulunmaktadır.

  İstirahat Raporu Hakkında

  İstirahat raporu sebebi ile verilen paranın yatması için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren kişilere istirahat rapor parası verilmektedir. İstirahat raporu için para almak isteyen kişilerin doldurması gereken prim günleri bulunmaktadır. Bu prim günlerini dolduran kişiler istirahat raporu aldıkları takdirde, rapor parası talebinde bulunabilmektedir. Aksi takdirde kişiler rapor için para alamamaktadır.

  İstirahat Rapor Parası Neden Verilir?

  İstirahat rapor parasının veriliş amacı rapor alan ve bir süre çalışamayacak durumda olan işçiyi mağdur etmemektedir. Yatakta ya da ayakta tedavi gördüğü için istirahati istenen işçinin, raporlu olduğu süre boyunca maaşı kesintiye uğrayacaktır. Çalışmadığı günler için raporu bulunduğundan dolayı ödemeyi Sosyal Güvenlik Kurumu üstlenecek ve işçiye raporlu olduğu gün için günlük ödeme yapacaktır. Rapor paraları her sene belli oranlarda artış göstermektedir. Rapor parasının amacı ise işçiyi mağdur etmemektir.

  İstirahat Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

  İstirahat rapor parası almak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar istirahat raporu aldıkları zaman Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme alabilmektedir. İstirahat raporu için gerekli olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • İstirahat raporu alan ve Sosyal Güvenlik Kurumundan ödeme yapılmasını bekleyen bir kişinin rapor öncesindeki 1 yılın prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. Son 1 yıl içindeki ödeme yapılması gereken prim gün sayısı ise 90’dır. 90 günlük prim ödemesi bulunan kişiler istirahat raporu parasından faydalanabilmektedir.
  • Alınan rapor eğer 1 ya da 2 gün ise bu kısa süreli raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan iş göremezlik rapor parası alınamamaktadır.
  • Doktor tarafından verilen istirahat raporunda hastalık sebebinin açık bir şekilde yer alması gerekmektedir. Ayrıca raporun imzalı ve kaşeli olması, doktorun adının görünmesi de istenen şartlar arasında yer almaktadır.
  • Bir hastalık sebebi ile verilen bu raporlar da eğer size koyulan hastalık teşhisi yok ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.
  • Alınan istirahat raporunun 3 iş günü içinde işverene verilmesi gerekmektedir. Eğer işveren yok ise Sosyal Güvenlik Kurumuna raporun ibrazının yapılması şarttır.
  • Ayrıca iş göremezlik raporunun hangi Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edildiği de oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. İş göremezlik raporu alan bir kişinin bu raporu hastanenin bağlı olduğu değil sizin bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmesi gerekmektedir.

  İstirahat Raporu Nasıl Alınır?

  İstirahat raporu bir hastaneye, hastalık sebebi ile gidip muayene olduktan sonra verilmektedir. İstirahat raporunun verilmesi doktora ve hastanın durumuna bağlıdır. Eğer hastanın bir hastalığı var ise ve teşhis konuşmuş ise doktor tarafından istirahat raporu verilmektedir. İstirahat raporu, geçici iş göremezlik raporu olarak da bilinmektedir. Ancak geçici olabileceği gibi kalıcı iş göremezlik raporları da mevcuttur.

  İstirahat Rapor Parası Nasıl Alınır?

  İstirahat rapor parasının alınması için belli şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumundan geçici iş göremezlik rapor ödeneği almaktadır. Ancak rapor için gereken şartları yerine getirmeyen kişiler bu ödenekten faydalanamamaktadır. İstirahat rapor parası ödemesi için doktor tarafından verilen raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilen rapor incelendikten sonra sisteme eklenmekte ve yürürlüğe dahil olmaktadır. Geçici iş göremezlik raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildikten sonra ödenek alınmaktadır.

  İstirahat Raporu Yatakta Tedavi ve Ayakta Tedavi

  İstirahat raporu yatakta tedavi ve ayakta tedavi olmak üzere iki kategoriye ayrılmaktadır. Bu iki kategori kapsamında verilen rapor için Sosyal Güvenlik Kurumu ayrı ödemeler yapmaktadır. Ayakta tedavi için günlük gelire göre ödeme yapılmaktadır. İşveren tarafından işçiye sunulan günlük gelir miktarının üçte ikisinin ödemesi yapılmaktadır. Yatarak tedavi gören kişilere ise işvereni tarafından verilen günlük ücretin yarısı kadar ödeme yapılmaktadır. Ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu yapmakta olup rapor ödeneğinin işveren ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. SGK istirahat raporu için ödeme yapabilen tek yasal kurumdur.

  İstirahat Raporu Hangi Hesaba Yatar?

  İstirahat raporu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yatırılmakta olan bir ödenektir. Ödeneğin veriliş amacı kişiyi mağdur etmemek ve geçici çalışmama süresi boyunca desteklemektedir. İstirahat raporu PTT şubesine yatmaktadır ancak Sosyal Güvenlik Kurumunun anlaşmalı olduğu bankalara da yatabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik raporu ödemelerini genellikle anlaşmalı olduğu Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası aracılığı ile yapmaktadır. Ancak Ziraat Bankası hesabı bulunmayan işçiler için PTT üzerinden ödeme yapılmasını sağlamaktadır.

  İstirahat Rapor Parası Sorgulama

  İstirahat rapor parası sorgulama Ziraat Bankası üzerinden yapılabileceği gibi PTT aracılığı ile de yapılabilmektedir. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca telefon bankacılığı aranarak ya da şubeye giderek de rapor parası sorgulaması kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Geçici iş göremezlik rapor parası sorgusu PTT üzerinden de yapılabilmektedir. PTT şubesini arayarak ya da şubeye giderek sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçerek de rapor parasının hangi aşamada olduğu ve ne zaman yatacağına ilişkin bilgiler öğrenilebilmektedir.

  Rapor Parasını E- Devlet İle Sorgulama

  Rapor parası sorgusu e- Devlet Kapısı aracılığı ile de yapılabilmektedir. E- Devlet Kapısına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapmak yeterli olacaktır. Dilerseniz diğer giriş seçenekleri kullanarak da sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz. E- Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu menüsü aracılığı ile rapor parası sorgulaması yapılabilmektedir. Site içinde arama yapmak için ise sağ üst köşede yer alan arama motorunu kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu geçici iş göremezlik rapor parası sorgusunu yapabilirsiniz.

  SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 

  Kimler İsteğe Bağlı Sigortalı Olur?  tıkla sorunu sor

  İstirahat Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mustafa dedi ki:

   Marhaba benim 1 aylık raporum vardı raporum bitti rapor parasının ne zaman yatacağını nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz şubat ayında bitti ise mart ayının 8-14 ünde ödenebilir.

  2. Betül ozdemir dedi ki:

   Merhaba. Ayakta bitiş tarihi olarak yazılan tarih ise başlama tarihi mi yoksa son istirahat günü müdür? Bu nerede yazar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayakta bitiş tarihinden sonra ki gün mesai başlangıcınızdır.

  3. Rumeysa dedi ki:

   Merhaba ben 3 kere rapor aldım 2 tanesi 2 günlük biri ise 1 günlük bunun ücretini sigortadan alabilirmiyim , iş yeri 5 günlük kesinti yapıyor cunku

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK 2 günden sonraki raporların ödemesini yapıyor. dolayısı ile rapor ödeneği yapılmaz.

  4. sevval dedi ki:

   merhaba 3 adet raporum var tarihleri 12.01.2019-16.01.2019/17.01.2019-23.01.2019/23.01.2019-29.01.2019
   ödemelerini ne zaman alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yüksek ihtimalle Mart ayınının 8-14 ü arasında hesabınıza yatar.

  5. Şahin dedi ki:

   İyi günler iş kazası geçirdim ayakta çatlak meydana geldi ve işyerine WhatsApp gonderdim raporu getirmene gerek yok dedi ve sonra bildirim yapmadı onaylamadı raporu ben rapor parası almadigim zaman iflas etmiş olurum bu parayı nasıl alırım ve işyeri için tazminat açabilir miyim dava yani 1 yıldır çalıyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin raporu onaylama zorunluluğu var. Siz bildirmemiş dahi olsanız SGK sisteminden raporun onaylanması ile ilgili bildirim geliyor iş yerinize onaylamazlar ise sgk ya şikayette bulunup onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

  6. Kürşat kılıç dedi ki:

   28.11.2018 tarihinde amelyat oldum yani 28.11.2018 tarihinde raporum başladı 29.12.2018 tarihinde raporum bitti ve 30.12.2018 de iş yerinden çıkış aldım yani işi bıraktım e devlette hiç birsey gozukmuyor ne zaman hesabima yatar ocak ayı içerisinde alırmıyım

  7. esra dedi ki:

   iyi gunler bu ayın 2 sınde rapor aldım 10 gnluk ıs yerınde sıstemde gozukmuyo dedıler ama hastaneyı aradım hastanenın sıstemınde gozukuyo dedı iş erındekı sısıtemde neden goukmuyor ne yapmayılım ??

  8. Neslihan dedi ki:

   Iyi günler ben 11.11.2018-15.11.2018 tarifleri arasında yalancı doğum nedeniyle 1 gün hastanede yatış yapıp 12.11.2018 fe taburcu oldum, 13.11 2018 de işyerine 5 günlük rapor kağıdını verdim. Işveren sistemde raporu göremediği için manüel olarak raporumu işlemiş ama hastane raporu onaylamadığı için sgk sistemine düşmemiş 02.01.2019 tarihinde hastaneyle görüşüp raporumu sisteme işlettim. Işverenim cezalı ödeme olarak raporun sisteme düştüğünü söyledi. Sanki hastane değil de işveren raporu geç onaylamış gibi. Rapor paramı ne zaman alabilirim e devlette hala isgoremezlik odeme bilgisi bulunmamaktadır yazıyor. 19.11.2018 de dogum iznine ayrılmış olup,05.12.2018 tarihinde dogum yaptım. Diğer bütün raporlarım sistemde görünüyor. Raporlu gunlerin kesintisinj işveren yapmış ne zaman rapor paramı alabilirim. Nerden alabiirim?

  9. Ali Zeki dedi ki:

   Rapor başlangıç tarihi 28.12.2018
   Rapor bitiş tarihi 29.12.2018
   İşbaşı tarihi 30.12.2018
   Raporda bu şekilde yazıyor ben işe nezaman gitmeliyim 29 bitiş tarihimi 30 undamı teşekkürler

  Sorunuzu Yazın