SGK

2020 SGK Rapor Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Rapor parası alınması, hastalık nedeniyle işe gelemeyen çalışanların maaşlarından herhangi bir kesinti olmamasını amaçlayan bir uygulamadır. Çalışanın hastalık sebepli işe gelmemesi durumunda devlet tarafından kaybedilen iş zamanı telafi edilir. Bunun için işverene ve çalışana ödenek sağlanır. İş göremezlik ödeneği olarak da bilinen rapor parası, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kontrolü altında verilir. Hastalık durumlarının tamamında ve tüm çalışanlar için verilen bir ödenek değildir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun belirlediği koşulları taşıyan çalışanlar ve durumlar için geçerlidir.


Rapor Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Rapor parasının alınacağı merci Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak başvuruların sonucunda kişiler PTT aracılığıyla rapor paralarını alabilmektedir. Bunun için istirahat sebebinin birden fazla hekimin onayıyla resmileştirilmesi ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na sunulması gerekir. İşveren tarafından yapılacak işlemde, e-rapor uygulaması kullanılmaktadır. İşverenin bu uygulama üzerine rapor alan çalışanına ait bilgileri girmesi gerekmektedir.

E-Rapor Uygulamasına Hangi Bilgiler Girilmelidir?

İşveren tarafından yapılacak rapor bildirimi için e-rapor sistemi kullanılmalıdır. Bildirim yapma konusunda yetkili merci şirketlerin insan kaynakları birimleri ya da direkt olarak işverenin kendisidir. E- rapor sistemi, her resmi işletmede var olması gereken kayıtları içermektedir. Bu nedenle işletme, e- rapor üzerinde zaten kayıtlı olarak görünecektir. İşveren, sisteme giriş yaptıktan sonra çalışana ait kimlik bilgileri, çalışanın iş yerindeki konumu gibi bilgiler girilmelidir. İşveren tarafından ayrıca, çalışanın aldığı rapor üzerinde bulunan geçerlilik tarihi, raporda belirtilen tanı ve doktor tarafından belirlenen istirahat süresi gibi bilgiler de e- rapor sistemine bildirilmelidir.

Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Rapor parasının alınması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık kurulu raporunun alınmış olması gerekmektedir. tek hekimden alınmış raporun geçerliliği bulunmamaktadır.
 • İşverene teslim edilen raporun e- rapor sistemine girilmesi için, raporun üzerinde bulunan veriliş tarihinden itibaren 5 günlük süresi vardır. İşveren, verilmesinden sonra rapor bilgilerini 5 iş günü içinde e- rapor sistemine girmelidir.
 • Rapor, resmi barkot içermekte olup Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenebilir yapıda olmalıdır.
 • Rapor ile birlikte işveren bilgileri ile çalışan iletişim bilgileri de sisteme girilmelidir. Rapor parasının yatırılmasına ilişkin bilgiler, çalışanın cep telefonuna SMS ile gönderilmektedir.

Kimler Rapor Parası Alabilir?

Rapor parası alabilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir:
 • SGK kapsamında çalışanlar
 • Belirli hastalıklar veya gebelik gibi durumlar nedeniyle geçici süre iş göremezlik durumu yaşayanlar
 • İstirahat dönemine ihtiyacı olacak bir kaza geçirmiş olanlar
 • Teşhisi konmuş hastalığı bulunanlar

Farklı sigorta türlerine göre değişiklik gösterse de, bu durumları taşıyan çalışanlar rapor parası alabilmektedir.

SSK’lıların Rapor Parası Almasında Şartlar Nelerdir?

Sigorta türü SSK olan çalışanların rapor parası alabilmesi için yerine getirmeleri gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Rapor tarihinden önceki 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta primi ödemesi yapılmalıdır.
 • İş kazası nedeniyle ortaya çıkan rapor ihtiyaçlarında bu 90 günlük prim şartı kaldırılmaktadır. İş kazalarında prim ödemesi henüz yapılmamış, işe yeni başlamış çalışanlarda bile gerekli rapor parasının alınması sağlanır.
 • İş kazasının veya hastalığın meydana geldiği dönemde aktif olarak çalışır durumda olunması gerekmektedir. İşten ayrılan çalışanlar rapor parası alamaz.

Bağ-Kur’luların Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur türünden sigorta ödemesi bulunan çalışanların rapor parası alması için yerine getirmesi gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin Bağ-Kur üzerinden prim borcunun bulunmaması gerekmektedir. herhangi bir prim borcu bulunan çalışan rapor parası alamaz.
 • Bağ-Kur üzerinden emekli olacak çalışanlar, rapor paralarını sadece yatarak tedavi durumunda alabilir. Evde istirahat ya da ayakta tedavi durumlarında rapor parası alınmaz.

Rapor Parasının Özellikleri Nelerdir?

SGK rapor parasında bulunması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık raporunun süresi, raporun alınacağı hekimi belirler. 10 günden az istirahat veya yatarak tedavi durumlarında tek hekimden alınacak raporlar geçerlidir. Ancak işe gelmeme süresi 10 günün üzerine çıkıyorsa, tek hekimden alınacak rapor yetersiz hale gelir. Sağlık kurul raporunun bu durumda alınması gerekir.
 • 10 günden uzun süreli raporlarda rapor tekrarı şarttır. Başlangıçta 10 günden az süre rapor alan bir çalışanın hastalığının devam etmesi halinde başka bir hekimden raporunu yeniletmesi gerekmektedir.
 • 40 günden uzun süreli raporlarda heyet raporu geçerlidir.
 • 10 günlük tekrarlarla bir hekimden alınacak sağlık raporu sayısı en fazla 40 gündür.

Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

Rapor parasının alınma zamanı, işverenin e- rapor sistemine rapor bilgilerini girmesinden sonraki 15 günlük süredir. PTT aracılığıyla ya da banka yönlendirmeleri ile ödenebilecek rapor parası, 15 gün içinde çalışanın hesabına yatırılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, rapor incelemesini tamamladıktan sonra çalışanın cep telefonuna göndereceği SMS ile rapor parasının alabileceğini haber verir.

SGK Rapor Parası Nerelerden Alınabilir?

Rapor parasının alınması için PTT şubeleri kullanılabilir. Ancak yapılacak yönlendirme ile anlaşmalı bankalardan da rapor parasının alınması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde kayıtlı banka hesabı bulunan kişilerin paraları direkt olarak bu banka hesabına yatırılır. Ancak bankanın, Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmasının bulunması gerekmektedir.

Rapor Parası Alınabilecek Bankalar Hangileridir?

Rapor parası için Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunan bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ziraat Bankası
 • HSBC Bankası
 • Akbank
 • Asya Katılım Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Finansbank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Fortis Bank
 • Tefken Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • TEB Bankası

Bu bankalarda SGK sistemine kayıtlı hesabı bulunan kişiler, herhangi bir yönlendirme yapmadan rapor paralarını direkt olarak hesaplarından alabilmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Rapor parasının sorgulanması için https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgormezlik-odemesi-gorme adresi kullanılmalıdır. E- devlet sistemine bağlı olarak çalışan bu adrese giriş yapılması ve sorgulama işlemlerinin ekrandan yapılması gerekmektedir. yapılacak işlemlerde zorlanma ya da internet erişiminin bulunmaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine gidilerek rapor parasının alınması durumu sorgulanabilir. Ancak bu şekilde sorgulama yapacak kişi, sadece rapor parasını alacak çalışan olabilir. Bir kişinin yerine başka birinin, birinci dereceden akrabası olması durumunda dahi sorgulama yapması mümkün değildir.

Rapor Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Aynı zamanda telefon kullanarak da sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Telefon üzerinden yapılacak sorgulamalarda ALO 170 SGK danışma hattı kullanılır. Bu hattın aranması ve gerekli bilgilerin verilmesi ile rapor parasının ne zaman alınabileceği bilgilerine ulaşılır.

Rapor Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Rapor parasının internet üzerinden sorgulanması için yapılması gereken işlem, belirtilen adrese giriş yapmaktır. Adres, kullanıcıyı e- devlet sistemi giriş sayfasına yönlendirir. E- devlet şifresi verildikten sonra sayfaya giriş yapılır. T.C. kimlik numarası ve şifre dışında herhangi bir bilgiye gerek yoktur. Sayfada prim gün sayısı, ne zaman rapor parasının yatırılacağı gibi soruların yanıtı otomatik olarak gösterilir.

Rapor Parasının Emanette Gözükmesi, Nasıl Alabilirim ?

İş Göremezlik Rapor Parası (Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır

SGK, SSK Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben ssk li olarak çalışmaktayım ama hamile olduğum için 25.06.2018 tarihinde raporlu olarak analik raporu aldım 20.08.2018 tarihinde rapor bitiyor kaç para ödeme alırım ve ne zaman alabilirim kolay gelsin

  1. Merhaba,

   ilk raporunuzun ödemesini 9. ayın 8-14 ü arası alabilirsiniz. Ödeme 8 haftalık yani 56 günlük yapılacak. bu da brüt maaşınızın günlük tutarının 2/3 ünün çarpılması ile bulunur. Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu