Genel

Öğrenci Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır Ve Şartları Neler?

2019 Öğrenci yardım parası almak, eğitim ve öğrenim hayatı devam eden öğrencilere devlet tarafından, iş adamları ve holdingler tarafından ve kişiler tarafından sağlanan destekler sayesinde mümkün olmaktadır. Devletin çocuk okutan ailelere yardımcı olmak için hazırladığı öğrenci yardım parası desteklerinden yararlanmak için başvuruda bulunmak gerekir. SED öğrenci yardımları devlet tarafından her yıl belirlenen oranlarda verilmektedir.

SED Öğrenci Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Hizmet Merkezi tarafından öğrencilere yapılan sosyal ekonomik destek yardım kısaca SED olarak adlandırılmaktadır. Yardıma muhtaç öğrencilerin öğrenimlerine devam etmesine katkıda bulunmak adına verilen Sosyal Destek yardımından faydalanabilmek için gerekli olan şartlara uyum sağlanması ve istenen belgeler temin edilerek SED başvurusunda bulunulması gerekir. SED yardımı başvurularında istenen evraklar;

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi
 • Başvuru sahibinin öğrenci belgesi
 • Talep edilmesi durumunda sağlık raporu
 • Meslek ve iş kurslarına başvurulduğunu gösteren belgeler
 • Kuruluş tarafından istenebilecek olan diğer belgelerdir.

SED yardımı başvuruları Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet merkez müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru sırasında öncelikle psikoloji uzmanı ile görüşme yapılarak SED yardımı alınmasına uygunluk kararı verilir. Ardından başvuru sahibine açılacak dosya ile yardım onaylanması öncesinde sosyal ve ekonomik araştırmalar yapılır. Uygun örülmesi durumunda işlemlere başlanmaktadır. SED öğrenci destek yardımları maaş olarak verilmez ve geçici olarak öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan yardımdır.

Öğrencilere Yardım Parası Veren Kurum Ve Kuruluşlar

Öğrenci yardım parası öğrencilere destek olmak için veren kurum ve kuruluşlar şunlardır;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Vakıf ve Dernek Bursları
 • Başarılı öğrencilere okulları tarafından verilen burslar
 • KYK Burs ve Kredi Desteği
 • Ticaret kuruluşlarının verdiği burs ve destekler
 • Holdingler ve iş adamlarının verdiği burslar
 • Hayırsever vatandaşların öğretim ve eğitim için verdiği destekler

Öğrencilere KYK Burs Ve Kredi Destekleri Devam Ediyor

Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere verdiği öğrenim ve eğitim yardımları kredi şeklinde geri ödemeli ve hibe şeklinde geri ödemesiz olarak verilmektedir. KYK burs başvurusu yapan öğrencilere başbakanlık bursu olarak bilinen karşılıksız burslar verilirken öğrenim kredisi olanağı ve yurt imkanları sağlamaktadır. Başbakanlık bursu almak için başvuruların belirtilen başvuru süreleri içersinde yapılması gerekir.

Öğrencilere KYK bursu 2019 yılında interaktif müracaatlarla yapılabilmektedir. İnteraktif müracaatlarda öğrencilerin bütün detayları inceleyip okuyarak dikkatli beyanlarda bulunmaları gerekir. Hatalı ve gerçeğe aykırı beyanlar burs alımlarını engelleyen sonuçlarla karşılaşılmasına sebep olmaktadır.

SYDV Öğrenci Yardım Parası Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Valilik ve kaymakamlık bünyesinde görev yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bulunan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfının öğrencilere sağladığı yardım paraları bulunmaktadır. Kısa adı SYDV olan Sosyal Yardım Dayanışma Vakfı geçim zorluğu çeken ailelere çocuklarını okuturken destek olmak amacı ile eğitim ve öğrenimlerine katkıda bulunmak için verdiği yardım parasıdır. Bu yardıma ihtiyacı olan ailelerin çocukları için SYDV öğrenci yardımlarından yararlanmaları için şahsen başvuru yapmaları gerekir. Velilerin şahsen yapacakları müracaatlarda istenen belgeler şunlardır;

 • Çocuğun nerede okuduğunu gösteren belge (okulun müdüründen alınmalıdır).
 • Veliler tarafından doldurularak SYDV ye teslim edilecek olan yardım talep dilekçesi (Valilik veya kaymakamlığa gönderilebilir)
 • Veliye ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Öğrenciye ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Gelir tespit belgesi (talep edilmesi durumunda temin edilmelidir)

Başvuru neticesinde SYDV heyet toplantısında başvuru değerlendirilerek görüşülmekte ve vakfın olanakları içersinde yardımda bulunulmaktadır. Yapılan yardımlarda öğrencilerin kırtasiye, kitap, okul servisi ve benzer giderleri karşılanarak ödemeler aylık olarak ihtiyaç sahibi ailelere geçici yardım olarak yapılmaktadır.

Öğrencilere Okulları Tarafından Verilen Burslar

Özel okullarda öğrenim gören öğrencilere verilen okul yardımı parası genellikle;

 • TEOG puanı yüksek olan
 • Okula girmek için aldığı puan yüksek olan
 • Okul tarafından başarılı olan öğrencilere verilmektedir.

Ortalama yıllık gider oranları 20 bin lira olan bu okullara aldıkları burslar sayesinde devam eden öğrenciler dönemlerde 3 bin ve 4 bin lira civarında burs haricinde para ödeyerek devam edebilmektedirler. Özel okullar tarafından başarılı öğrencilere devlet destekleri haricinde verilen destekler;

 • Okul öncesi eğitim alan özel okul öğrencilerine 3.060 TL olarak
 • İlkokul ve temel lise seviyesi öğrencilerine 3.680 TL olarak
 • Ortaokul ve diğer lise öğrencilerine bir dönem için 4.280 TL olarak destek ödemesi yapılmaktadır.

Öğrencilere Burs Veren Diğer Kurum Kuruluş Ve Kişiler

Türkiye’nin her köşesinde eğitim gören her seviyede öğrenciye para yardımında bulunan birçok vakıf, holding, burs, devlet kurumu, dernek, iş adamları ve hayırsever vatandaşlar bulunmaktadır. Her kurum, kuruluş ve vatandaşın yaptığı yardımlar ve verdikleri burslar bütçe olanakları içersinde tespit edilerek başvuru şartları bünyeleri dahilinde belirlenir. Öğrencilere burs veren önemli kurum, kuruluş ve vakıflar şunlardır;

 • Türk Eğitim Vakfı, Çağdaş Eğitim Vakfı, Vehbi Koç Vakfı, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Taşkent Vakfı, İstanbul Sanayi Odası Vakfı, 21.Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, Birlik Vakfı, Sema Yazar Gençlik Vakfı, Alarko Vakfı, Akkanat Eğitim ve Sağlık Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Türkiye Milli Kültür Vakfı, Şahinler Vakfı, Darendililer Vakfı, Ali Demir Vakfı, Sabancı Vakfı, Türk Petrol Vakfı, İş Dünyası Vakfı, İstek Vakfı, Nuh Çimento Sanayi vakfı, Sağlık Eğitim Vakfı, Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası, Türk Dil Kurumu, TÜBİTAK
 • TEV, MEB, TÜBİTAK, Alarko Holding, TADEV
 • Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği
 • İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi bu kuruluşlardan bazılarıdır.

Öğrenci Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Öğrenci yardım parasında yararlanma şartları şunlardır;

 • T.C Vatandaşı olmak yardım almak için gereken ilk şarttır.
 • Ödemeler maaş şeklinde yapılmaz ailenin ekonomik durumuna göre düzenlemelerle ödenir. Ekonomik durumu düzelen ailelerin öğrenci desteklerine son verilir.
 • Ailelerin 1 defa başvuru hakkı vardır.
 • SYDV yardım desteği alan aileleri 6 ayda bir denetlemeye tabi tutar. Denetlemede hazırlanan rapora göre yardımın devamlılık veya kesilme kararı verilir.
 • Aile ve Sosyal yardım Bakanlığı tarafından verilen destek çocuk yardımı adı altında 1 pakette verilmektedir.
 • Lise ve üniversite öğrencilerine yapılan yardımlar en az 456 TL en fazla 821 TL olmaktadır.
 • Öğrenci yardım paraları ailelerin diğer masraflarını karşılamak için kullanılamaz. Öğrenci yardım parası öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla kullanılmalıdır. Maddi ihtiyaç sahibi ailelerin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için SYDV’na ayrıca başvuruda bulunmaları gerekir.
 • SED yardımları icra yolu ile kesilemez ve icra işlemleri uygulanamaz.
 • Öğrencilerin 6 aylık süre içerisinde maddi durumlarındaki düzelmeler olursa maddi ihtiyaçlarının kalmadığının tespit edilmesi durumunda destek ödemeleri kesilmektedir.

Yanlış beyan vererek haksız yardım alan kişilere ödenen paralar yasal faizleri ile geri alınmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlar

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

42 Yorum

 1. Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim babam sadece engelli maaşı alıyor 500 tl ann ev hanımı 4 kardeşiz neteye başvurabilirim?

  1. Merhaba,

   İlçenizde kaymakamlıklara bağlı olan aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapmalısınız.

 2. Merhaba Ben lise 1 öğrencisiyim lgs puanım 322,85 Ortaokul ortalamam 92 köyde okudum benim için para veren bir kuruluş varmı babam çalışmıyor Annem ev hanımı

 3. Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim babam emekli çalışmıyor sadece 1.400 maaş alıyor annem de çalışmıyor 2 kardeşiz araba evimiz vs. yok
  bundan yararlanabilir miyiz

 4. Merhaba.Ben Azeriyim.İlk evliliyimden bir kizim var.Burda evlendim gecen sene.Eşimin ilk evliliyinden 5 cocuğu var.1 oglumuz daha oldu.Durumumuz cok ,zor.Eşim yemyeli calişiyo.Bel rahatsizliğa var bide 7 cocukla zor oluyo bana her seyin ustesinden gelmek.Benim yararlana bileceyim bi yardim olurmu?Tesekkurler.

 5. İyi günler eşim de bende çalışamıyoruz çocuğunuz anasınıfına başladı gelirimiz asgari ücretin 3 te 1′ nin altında yeşil kartliyiz çocuğunda bu yardımdan faydalanabilirmi acaba

  1. Merhaba,

   Muhtaçlık tespiti yapıldığında şartlı eğitim desteklerinden yararlanabilir. İlçe sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapabilirsiniz.

 6. Dört çocuk annesiyim böbrek hastasıyım eşim işsiz oda belfıtıgı hastası çocukların hepsi okul okuyor evim kira lütfen yardım edin daha dayanamıyorum bir anne olarak çocuklarıma

 7. Atasehır İstanbul da yaşıyorum oğluma ben bakıyorum babasından nafaka alamıyorum okul ihtiyaçları ve servis ücreti için nasıl bir yardım alabilirim

 8. Mrh amcam 2 sefer belinden timur (kanser)ameliyati oldu.hicbir iş yapamiyor ve lise 3 e giden bir kizi var .ve bunun masraflarini karsiliyamiyorlar.bunun bir kaç ihtiyacini ben(amcasinin ogluyum 29 yasindayim ve evliyim 2 çocuğum var) karsiliyorum tabi nereye kadar .
  Bu yüzden nereye basvurulmasi gerekiyor.

  Saygilarimla bilginize…
  Mesut tasdemir

  1. Merhaba,

   65 yaş üstü ise 65 yaş maaşı için, değilse heyete grim en az % 40 engel raporu alarak ki bu durumda daha da yüksesk çıkar. yine sosyla yardımlaşma müdürlüklerine müracaat ederek engelli maaşı alma hakkı mevcut.

  2. Merhaba
   Beş çocuk okutuyorum çalışan bi eşim bir yerde gelirimiz yok eşimin sigortası yok acaba öğrenci maaşlarından yararlanabilirmiyiz ,nereye başvuru yapabiliriz ve gerekli evraklar nelerdir

  3. Merhaba,

   İl veya ilçeniz kaymakamlıklarında bulunan sosyal hizmet müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

 9. İşsizim 3 kiz çocuğum var nerelere ve nasıl yardim için başvurmam lazım.okul servis yardimı ayrıca her ay alabilirmiyim. çocuğumu 5.sınıfa gidiyor not ortalaması 93.5 diğer çocuk ilkokul 1 e başladı.
  Asgari ücretle bir ise girdigimde yardımlar kesilirmi.
  Bu çocukları okutmakta zorlaniyorum önerilerinizi beklemekteyim saygılar.

 10. Merhaba, ben 4 çocuk annesiyim. Babalarıyla ayrıldık nafaka bağlı(600tl) fakat hiç ödeme yapmadı. Çocuklarımın yaşları küçük ve 2 si ilköğretim 5. Ve 2. Sınıf öğrencisi. Muhtaç ve eğitim yardımına başvurabilir miyim yada faydalanma hakkına sahip miyim?

 11. Merhaba ben üniversite 3 sınıf öğrencisiyim 1 yıl hazırlık ta okudum burs yardımina ihtiyacım var annem 60 babam 65 yaşında çalışamıyorlar sağlık durumlarından dolayı benim burs yardımina ihtiyacım var sadece kyk dan kredi alıyorum ve ailemden uzak olduğum için gecimimi idame ettiremiyorum

  1. Merhaba,

   Kaymakamlık ve başbakanlık burslarına müracaat edebilirsiniz.

 12. Iki tane okuyan kizim var biri 2 biri orta son a gecti orta sondaki kizim cok basarili egitim yardimi talep ediyorum sigortam yok gecici is bulursam calisiyorum

  1. Merhaba

   Eşiniz sgk lı ise çalışıyor gözükecektir. Bu nedenle de yardım almanız zor gözüküyor.

 13. Merhaba,benim esim yok ayrildim yardim da etmiyor. 2 cocugum var biri mezun birisi lise sona gidiyor. Mezun olan dershaneye gitmek istiyor ama butcem yetmiyor nasil yardim alabilirim 2 cocugumun egitim masrafları icin. Tesekkurler.

 14. Merhaba annem babam ayrı dedem ile kalıyoruz sadece dedemin emekli maaşı var ayrıca dayım nenem annem ben aynı evdeyiz sadece dedemin emekli maaşı var kabul edilir mi?

 15. Merhaba ben 5kisilik bir aileyiz 3 çocuk okuyor ben nasıl yardım alabilirim yıllık gelirim 42.000 tl

 16. Abim birkaç ay önce işten ayrıldı biri üniversite diğeri lise okuyan iki oğlu var. üniversite okuyan geri ödemeli burs alıyor yinede geçimde zorlanıyor yinede öğrenci yardımı alabilir mi.?

 17. Eşim ve benim yeşil kartımız bulunmaktadır. Ben ev temizliklerine eşimde mesleği marangoz günlük iş bulursa gitmekte. Kızım lise ye başlıyor bu yıl. Oğlum ilköğretim 2 sınıfa gidecek. Hangi yardımlardan faydanabilirim?

 18. Merhaba eşim işten çıkarıldı şuan işsizlik maaşı alıyor fakat ev kira dört çocuk okula gidiyor ben okul yardımından yararlanabilirmiyim

 19. Merhaba benim eşim asgari ücretle çalışıyo hiçbiyerden yardım alamıyorum evim kira üç çocugum var nereye basvuru yaptıysam yardım etmediler sigortanız var dediler . Sanki sigorta bi işe yarıyoda . Çok insan görüyorum evi arabası var heryerden yardum alıyo devleti dolandırıyo bizim gibi garibanlar ise böyle sürünüyo yazık bence bu tür yardımlar sadece kiracı, dul , yetim lere verilmeli . Demem şu ki yardıma ihtiyacım ihtiyacım nolur bna bi çıkış yolu gösterin çocuuklarımı okutamıyorum:(

 20. Merhaba benim küçük oğlum 2.5 yaşında epilepsi hastası yüzde 79 raporumuz var bakıcı parası yeni bağlandı biri 3.5 diğeri de 12 yaşında üç çoçuğum var eşim kahvede çalışıyor bizde eğitim parası alabilirmiyiz ama yeşil kartlı değiliz

 21. MERHABA YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ 3. SINIF GASTRONOMİ BÖLÜMÜNDE OKUMAKTAYIM STAJ YAPACAGIM TEŞVİK PRİM FORMUNU NERREDEN ALABİLİRİM

 22. Merhabalar babam ve annem isci emeklisi ben 10. Sinifim kardesim 2. Sinif ailem egitim masraflarimi karsilamakta biraz zorlaniyirlar . Cunki kardesiminde masraflari cikiyor. Ben bu yardimdan yararlanabiliyor muyum?

  1. Merhaba,

   Maalesef babanız ve anneniz emekli olduğu için yardımlardan faydalanamazsınız. Ancak burs başvurularından faydalanabilirsiniz.

  2. Merhaba ben 2 çocuk okutuyorum eşimden ayrıyım biri üniverste biride ilköğretim bitirdi 9 sınıfa başlayacak bir şirkette asgari ücret ile çalısıyorum ailemin yanında kalıyorum ben yardım alabiliyormuyum

 23. Merhabalar Benin babam öldü babamdan kalan emekli maaşı var ben okuyorum diğer kardeşlerim okumuyor yardımdan faydalanabilir miyim

 24. benveeşim çalısmıyoruz eşimin sağlıksorunları var bense iş bulamıyorum sosyal güvencemizde yok kızım sekizinci sınıfda okuyor her iki dönemde ve hersene takdir alıyor başarı üstün belgeside var kızımı okutmak istiyorum izmirden arıyorum nereye başvurabilirim telefon numarası alabilirmiyim

 25. merhaba ben eşimden boşanmak uzereyim maddi anlamda destek olmadığı için sıkıntıya düştüm sgk dan emekli olmam için 3.5 senem var. ama kızım ufak olduğu için çalışamıyorum. babamın maaşını alabilirmiyim. ve ilerde çalışırsam ve emekliliğe hak kazanırsam hem kendi hem de babamın maaşını alabilirmiyim sgk dan

 26. Merhaba,2 oğlum var..Babalarıyla ayrıyız.Ben çalışmıyorum. Babaları 2 çocuğa ayda 500 tl nafaka bazen vermiyor bile.Bu yardımdan yararlana bilir miyim?

 27. Merhabalar. Ben maddi durum yetersizliğinden üniversiteyi dışardan okuyorum. Evde sadece babam çalışıyor. 2 kardeşiz abim de liseyi dışardan okuyor. Bi yardım alabilme durumu söz konusu mu?

 28. Eşim asgari ücretle çalışıyor 2 çocuğum var biri 12.sınıf diğeri 6.sınıf evimiz kira ben çocuklarım için destek alabilirmiyim ben çalışmıyorum

  1. Merhaba,

   Maalesef evde en az asgari ücretli çalışan varsa bu yardımı yapmıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu