• Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018

  Üniversite öğrencilerinin eğitimleri sırasında almış oldukları bazı geri ödemeli kredileri bulunmaktadır. Bu krediler üniversitede okurken alınmakta ve okul bittikten belli bir süre sonra geri ödenmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu krediler okul bittikten sonra ödenmediği takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılmakta ve bundan sonraki işlemleri Maliye Bakanlığı sürdürmektedir. 2018 yılında öğrenim kredisi alıp geri ödeme yapamayan kişi sayısı 600 bine yaklaşmış durumdadır. 2018 yılında hükümet tarafından hazırlanan torba yasada 2018 Öğrenim Kredisi Affı yasasının da bulunması söz konusu olmaktadır. Hazırlanan yasada geri ödenemeyen borçlarla ilgili bir yapılandırma yapılmaktadır. Bu yapılandırmadan yararlanarak öğrenim kredisini ödemek isteyenlerin Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 için ilgili yerlere başvurularını yapmaları gerekmektedir.


  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İçin Nereye Başvurulacak?

  Üniversitede alınan ve devamında denemeyen öğrenim kredilerinin geri ödenmesi ile ilgili pek çok kişi sorun yaşamaktadır. Bu geri ödeme ile ilgili sorunun mecliste görüşülmesinin ardından 7143 Sayılı torba kanun 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğinde bu torba yasa içerisinde Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 yapılması ile öğrenim kredisi borçlarının yapılandırılarak daha kolay bir şekilde geri ödemesinin yapılması kararlaştırılmıştır.  Aldığı krediyi geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayanların mevcut borçlarını yapılandırarak ödemeleri amacıyla bu yasa hazırlanmıştır. Borcunu ödeyemeyenlerin borçları Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılarak borçların bu kurum tarafından tahsil edilmesi sağlanmaktadır. Kredi borcu olanların geri ödeme konusunda bağlı bulundukları il veya ilçenin vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir. Şahsen vergi dairesine başvurularak yapılandırma yapılabileceği gibi internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de bu başvurular yapılabilmektedir. Yapılan başvuruda borç sahipleri mevcut borçları üzerinden ödeyebilecekleri miktarda taksitler oluşturarak öğrenim kredisi borcunu geri ödeyebilmektedir.

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İle Borç Yapılandırması Nasıl Yapılacaktır?

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 ile ilgili vergi dairesine başvuruda bulunarak öğrenim kredisi borcunu geri demek isteyenlerin bu konuda bilmeleri gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu geri ödemelerle ilgili olarak çıkartılan 7143 sayılı torba yasa 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış vergi borçlarını kapsamaktadır. Bu yasa ile belirlenen tarih olan 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır. Bu konuda hazırlanan torba yasa kapsamında;

  • 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredilerinin gecikme zamlarının ve gecikme faizlerinin silinmesi söz konusu olacaktır.
  • Yapılacak peşin borç ödemelerinde anapara üzerine konulan çok az bir enflasyon faizi ile borcun geri ödenmesi sağlanmaktadır.
  • Öğrenim kredisi borçlarının taksitleri 2 ayda bir ödenecektir.
  • Bu borçların yapılandırmasında taksit sayısı 18 olarak ayarlanabilmekte ve 36 ayda bu ödemenin yapılması sağlanacaktır.
  • 2018 Öğrenim Kredisi Affı peşin ödemelerinde çok az bir faiz eklemesi ile ödemelerin alınmasını sağlarken taksitli geri ödemelerde taksit sayısına göre eklenen faiz oranının arttığı görülmektedir.

  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak ve Süresi Ne Kadardır?

  Hazırlanan torba yasada bulunan vergi afları ile birlikte 600 bine yakın üniversite mezunun geri ödemede sorun yaşadığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödenmesi ile ilgili de bir yapılandırma affı bulunmaktadır. Bu yapılandırma affında borçların tamamen silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Toplam borç üzerinden yapılan yapılandırma affı işlemleri ile gecikme borcunun ve faizinin silinmesi işlemi yapılmaktadır. Ortaya çıkan mevcut hesap üzerinden geri ödemeler alınmaktadır. Bu yapılandırma için hazırlanan yasa 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için 21 Mayıs 2018 tarihinde alınmaya başlamıştır.  Başvurular online olarak veya vergi dairelerine şahsen yapılmaktadır. Şahsen yapılacak yapılandırma işlemleri için kişinin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurması gerekmektedir. Başvuru sırasında 2018 Öğrenim Kredisi Affı başvuru formu ile birlikte kimlik fotokopisini de getirmeleri gerekmektedir. Yapılandırma başvuru formunu doldurarak kimlik fotokopisi ile birlikte vergi dairesine başvurmak yapılandırma işlemlerinin başlaması için yeterli olmaktadır.

  Başvuru Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ

  Öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri başvuru süresi 31 Temmuz 2018 tarihi olarak belirlenmiştir. Herhangi bir değişikliğin olmaması durumunda borçluların bu tarihe kadar ilgili yerlere borç yapılandırması için başvurması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affından Kimler Yararlanabilir?

  Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için yapılacak başvurular 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış olan kredi borçlarının ödenmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu yapılandırma işlemi sadece okulunu bitirip borcunu ödeyemeyenleri kapsamamaktadır. Bu borç yapılandırma işleminden borcunu ödemeye devam edenleri de kapsamaktadır. Daha önce borcunu faizi ile birlikte hesaplatıp yapılandırmış olan kişiler de borçlarını yeniden yapılandırabilmektedir. Bu şekilde başvuruda bulunan borçluların da faiz borçları silinerek anapara üzerinden yeniden taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. Yeni yapılandırma üzerinden bu borçlar denmeye devam edecektir.

  2018 – KYK Borç Sorgulama

  2018 – KYK Burs Sorgulama

  2018 – KYK Kredi Başvurusu  tıkla sorunu sor

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Nazım dedi ki:

   Merhaba,

   Takipli öğrenim kredisi borcum var 10 taksitli. Hiçbirini yatıramadım faize binmiş. Şimdi ise peşin ödeme durumum var. İndirim söz konusu olur mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 yılı Ağustos ayında yapılandırma başvurusu yapmış olsaydınız faizin büyük bir kısmını ödemenize gerek kalmayacaktı. ancak mevcut durumda indirim olmaz.

  2. nurullah dedi ki:

   merhaba ben yapılandırmayı yapmıştım ama o yasa borcumun az kısmını kapsadı 6 bin lik borcumu hiç ödemedim son iki ay normal ödemelerimi yaptım kaldı 6 normal aylık ödemem bunları oduyorum boşa gitmez değilmi birde yapılanan 2 ayda bir ödemem var zaten
   hesaplara bloke konmaz ve kacırdığım borcuda bekleyıp af cıkmasını öle odeyecem bu son odeyeceklerim havaya gıtmesinde normal aylık odemeler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemelerinizi aksatmadığınız sürece taksitlendirdiğiniz borçtan kurtulursunuz. Kalan borç ile ilgili hesaplara bloke konulmaz diye bir garanti yok. Eğer borcun tamamını kapsayabilseydi sorun yoktu.

  3. Gülüzar dedi ki:

   Ödemem gecti hic ödeme yapmadm.eve tebrigat geldi haciz islemi için.yapılandırma yaptirinca önden toplu para ödeniyormu ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2018 Ağustos ayında yapılandırma vardı. Borçlarınızı yapılandırmanız gerekirdi. Kurumla görüşüp ödem planı yaptırabilirsiniz. Ancak dediğiniz gibi bir kısmı peşin talep edilir.

  4. Hilal dedi ki:

   Merhaba
   Ben yapilandirma yaptim anca 2nci taksiti gecirtirdim ve islem yapamadik bu durumda ne olacak ?
   Ocak ayina kadar yapilandirmanin uzadigina dair haberler okumustum dogrumudur acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 31/01/2019 a kadar geciken ödemeler gerçekleştirilirse taksitlendirme bozulmayacak devam edecek.

  5. melek dedi ki:

   Merhabalar ben ögrenim ve katkı kredisi aldım ödeyemedigim için yapılandırdım ilk iki taksitide ödedim ama birde geçmiş borc diye 2350 tl gözüküyor bu borç neden yapılanmamış ödeyemedigim için zaten yapılandırmaya gittim.Bu borcuda yapılandırmam mümkünmüdür

  6. Şeyda blt dedi ki:

   Merhaba ben 2017 Eylül ve 2018 Haziran arası 10 ay borcumu ödedim Bu 10 ay içersinde çalışıyordum Sigortam da yatıyordu sonra işi bıraktım sigortam bitti bende ödeyemedim şimdi 5 aydır ödemiyorum ve 82 tl ilk bi gecikme zammı uygulanmış ben ödemeye devam edebiliyor muyum yoksa geri kalan borcu toplu olarak mı yatırmak zorundayım eğer öle ise yapılandırsam tekrar taksite döner mi gecikme zamları silinir mi teşekkür ederim

  7. Nuray dedi ki:

   Merhabalar,
   Benim ödemem Ekim ayında geldi ve ben yapılandırma yapamıyormuyum? Gib.gov.tr den yapmaya çalıştım fakat olmadı. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Ne zaman yapılandırma yapabilirim?
   Şimdiden teşekkürler.

  8. lezgin kayran dedi ki:

   öğrenım kredisi borcumu şu an yapılandırabilirmiyim borcum vergi dairesine intikal etmiş durumda.

  9. Fatoş dedi ki:

   Merhaba;
   Ben yapılandırma yaptım ama 2. taksitin günü geçti ve yapılandırmadan düştü. Bu yıl içerisinde tekrar yapılandırma olur mu yada 2019 da mı olur? Ayrıca faiz işler mi eski yapılandırma taksiti gibi mi ödüycem tekrar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırmanın ilk iki taksitini yatırmanız gerekiyordu. Mevcut durumda taksitlendirmeniz bozulur. Ancak 2019 seçimlerinden önce müracaat edip ödeyemeyenler için bir af çıkartılabilir.

   2. yasin dedi ki:

    meraba iyi günler benim öğrennim borcum vardı yapılandırmadan felan hiç haberim yoktu banka hesaplarıma bloke koymuşlar borcu taksitlendiremiyormuyuz hiç haberim yoktu yapılandırmadan felan bilgi verirseniz sevinirim o borcun hepsini bi seferde ödeyemem

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma Ağustos 26 ya kadar dı maalesef kaçırdınız. Kredi çekerek ödeyebilirsiniz.

  10. serdal öztürk dedi ki:

   merhabalar. 2009 ile 2011 yılları arasında kredi aldım, bu zamana kadar işsiz olmamdan dolayı her sene erteletmiştim, ancak sürekli haberlere bakardım af gibi birşey olabilir mi diye, bi ara bakmayı es geçmişim o arada da af çıkmış ve süresi bitmiş. Demek istediğim böyle af gibi durumlarda borcu olanlara bir sms ile bilgilendirme yapılması, borçluların borçlarını ödemeleri için daha faydalı olacaktır.

  11. Demet dedi ki:

   Merhaba
   Üniversite okurken evlenen öğrencilerin kyk borçları siliniyordu. Bir zamanlar bu konu ile ilgili her yerde afişler yer aldı. Böyle bir geçerlilik söz konusu mu?

  12. aybike dedi ki:

   merhaba
   bana kyk kredi borcum maliye bakanlığı tarafından 08.05.2018 tarihinde tebliğ edilmiş fakat 25.10.2018 tarihinde tebliğ bana ulaştı.
   bu zamana kadar elime bir yazı yada bildiri yapılmamıştı.2017 den bu zamana 406 tl gecikme zammı var bu yasadan yararlanıp sildiremez miyim yardımcı olursanız sevinirim

  13. Rabia arı dedi ki:

   Eylül 16 da kredi borcumu yükseklisans yaptığım için erteleme talebinde bulundum. 14.500 olan borcum 27 bin tl oldu. Enflasyondan dolayı normalmiş. Ben 12.500 tl fazla ödemek istemiyorum. Resmen iki katı. Ertelemenin iptalini istiyorum. Dilekçe yazmam gerekliymiş. Başına böyle birşey gelen var mı?

  14. abdullah dedi ki:

   ben yapılandırmayı kaçırmısım erteleme işelemi nasıl yapılıyor erteleme yaptıktan sonra af çıkması durumunda aftan yararlanabiliyormuyuz . bide banka hesaplarıma bloke konulmuş ertelersem blokeyi kaldırabiliyormuyuz .

  15. Çise dedi ki:

   Merhaba benim borcum 2013 de başladı. 2300 tl. Sadece tek dönem almıştım. Daha önce ne ödedim ne de yapılandırdım. Hiç dokunmadım.mezun olduğumdan beri de çalışıyorum ancak bana hiçbir borç bildirimi gelmedi. Şuan aftan yararlanamıyorum süresi dolmuş. Sizce borç faiz ile birlikte ne kadar olmuştur. Yapılandırabilirmiyim beklemelimiyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borç hesaplaması yapmamız mümkün değil. Yapılandırma geçti. Yeni bir yapılandırma gelebilir ama kısa vadede beklemiyoruz. Ancak piyasa sıkıntılı biz de net birşey söyleyemiyoruz.

  16. Selda dedi ki:

   Mrb 2012 yılında mezun oldum ve geri ödeme imkanım yok eşim işten de çıkartıldı her yer işçi çıkartıyor şimdi işe de giremiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz

  17. Berdrettin dedi ki:

   Merhaba
   ödemesi başlayacak olan kredi taksitlerini ertelemek mümkün mü?
   Ertelenirse faizi ne olur?

  18. Derya dedi ki:

   Merhaba kyk borc erteleme surem gecen ay doldu yapilandirma yapabilirmiyim yada bundan sonraki surecte nasil hareket etmem gerekiyor yardimci olur musunuz? Tekrar kyk affi gelmeihtimali varmı ? Toplu odeme sansim yok ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olurmusunuz bu konuda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma süresi 27 Ağustos 2018 de sona erdi. Yakın zamanda af beklenmiyor. Ancak piyasa şartları tekrar değerlendirilmesine sebep olabilir.

  19. Elif dedi ki:

   Yapılandırma hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Sadece peşin ödendiğinde mi faiz kalıyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma başvurusu 26 ağustosta sonlandı. Taksitte de düşüyordu ama peşin ödemede % 90 a yakın bir düşüş söz konusuydu.

  20. Ahmet dedi ki:

   Merhaba

   2015 te mezun oldum 2017 ekimde 1 sene edevletn üzerinden borc erteleme talebinde bulundum ve borcum 2018 ekime ertelendi ben bu borcun hepsini tek seferde yatirsam indirim söz konusu olurmu cevabınız için teşekkürler şimdiden

  21. tuba dedi ki:

   1/10/2018 de kredi geri ödemem başlıyor aylık ödeme miktarını azaltmak istiyorum, böyle bir hakkım var mı?
   teşekkür ederim.

  22. GöZ dedi ki:

   Merhaba. Yapılandırma tarihini kaçırdım hesap kartıma bloke konulunca farkettim borcumun tarihinin geçtiğini. Şimdi blokenin kalkması için 17159 tl mi ödemem gerekiyor toplam borcum bu rakam ve tek seferde mi isteniliyor bu yoksa takait yapılıyor mu yine

  23. Mly dedi ki:

   Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yani ortalama bir tutar lazım bana mesela ana para tutarına ne kadar eklenir? 1000 falan mı yoksa daha fazla mı?

  24. sema dedi ki:

   MERHABALAR,
   Ben 2016 mezunuyum borçumun ödeme günü ekimin 1 nde ben bu aftan yararlanabiirmiyim ayrıca evli olursak borcumuz düşer mi.

  25. Zeynep dedi ki:

   Merhaba benim taksitim ekim ayında başlayacak. Başladıktan sonra yapılandırma yapmam mümkünmüdür?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak zaten vadesi gelmemiş borçlar taksitlendirme kapsamında değildi.

  26. mly dedi ki:

   acil cevaplar mısınız lütfen…ödemesi başlamamış olanlar bundan yararlanabiliyor mu?
   5 yıl boyunca alınan kredide erteleme istenirse 1 yıllık süre icinde ne kadar ek borç oluyor? cünkü bu borcu yarıda kesemiyoruz istesek de…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak henüz borç vadesi gelmeyenler bu haktan yararlanamadı.

   2. Mly dedi ki:

    Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yansıma miktari her ay ödenenle ayni mi? Yani her ay diyelim 350 kyk yatıyor, 350×12 midir? Lütfen soruları tam cevaplar mısınız

   3. Mly dedi ki:

    Cevaplar mısınız lütfen. Önemli

  27. Fakir dedi ki:

   Merhaba. Benim terör mağduru belgem var ama mezun oldum
   Bu belgeyle lisans kredi borcumu sildirebilir miyim?

  28. Cihat dedi ki:

   Merhaba. 2006 yılında aldığım ve 2010 yılında ödemesi gelen kyk borcum için 7143 sayılı kanuna İnternet üzerinden başvuru yaptım ancak bugün başvuru sonucunda ” kanun kapsamına giren borç bilgisi bulunamadı” şeklinde bir yazı çıkıyor. Acaba bir yanlışlık mı var yoksa kanun dışında mı kalıyor benim borcum.
   Cevap için teşekkürler

  29. Nuray dedi ki:

   Merhaba. Iki yıldır borç erteletme başvurusu yapıyorum ve erteletiyorum. Kredi affı çıktığında yapılandırma yaparsam borç erteletmede gelen faizlerde silinir mi?

  30. Mustafa dedi ki:

   Süre doldu mu ? Bugün itibariyle yapılandırmadan faydalanamıyor muyum ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    27 Ağustosta başvuru süresi doldu. Bugün yapılandırma yapamazsınız.

  31. Can dedi ki:

   Merhaba ben su an yapilandirma icin basvurabilirmiyim 2 kere ertelettim son basvuru tarihi ne zaman tesekkur ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    27 Ağustosta başvuru süresi doldu.

  32. fatoş dedi ki:

   merhaba, ben 6736 sayılı yapılandırma ile öğrenim borcumu 2016 yılında yapılandırmıştım ve iki ay da bir 656 tl ödüyorum .. şu anda geriye 3 taksit kaldı ödemem gereken.. tekrar 7143 sayılı yasa ile yapılandırma yaparsam beni ne şekilde etkileyecek.. teşekkür ederim.

  33. Merve dedi ki:

   Merhabalar yapılandırma işlemini benim adıma kardeşim yapabilir mi ya da bunu İnternet üzerinden yapabiliyor muyuz

  34. ayşe dedi ki:

   Merhaba ben kredi borcumu bu sene ertelettirdim. yarın yapılandırmanın son günüymüş yarın yapılandırma hakkım olur mu yani yapılandırıp ödemeye başlayabilir miyim?

  35. Mert dedi ki:

   Merhaba, öğrenim kredisi borcumu her ay düzenli ödemekteyim. 17bin TL’ den 10bin TL’ ye kadar azalttım. Bu 7143 sayılı affa başvursam kalan 10milyarı silerler mi veya borcun bir kısmını silip yeniden taksitlendirme mi yaparlar acaba? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırmada borç aslı silme yok sadece borç faizlerinin bir kısmı siliniyor. Bu af 2018 mart ayından önceki vadesi geçmiş borçları kapsıyor. Eğer vadesi geçmiş borcunuz yok ise af kapsamından yararlanamazsınız.

  36. Mert dedi ki:

   Merhaba. 2016 yılında mezun oldum. Kyk geri ödemem 2018 eylülde başlıyor. Henüz hiç ödemedim. Bu durumda yapılandırma yapabilir miyim ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu af 2018 mart ayından önceki vadesi geçmiş borçları kapsıyor. Eğer vadesi geçmiş borcunuz yok ise af kapsamından yararlanamazsınız.

  37. Tugba naçar dedi ki:

   Benim 2010 dan borcum var daha once bu borcun yarisinu odeyip yarisini taksitlendirmistim, ama taksitleri odeyemedim bu durumda yine yapilndirmadan yararlanabilirmiyim? Daha once eminonunde bir yerde yapmistim bu islemi ama suan hatirlamiyorum neresi olabilir son olarak vergi dairesine gitmem sartmi ? Malesef istanbulda degilim baska vergi dairesi olurmu?
   Yardimci olabilirmisiniz

  38. Esma dedi ki:

   Ben 31 ağustos son tarih diye yapmayı unuttum en son tarih nezamandı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    27 Ağustos Pazartesi yapılandırmanın son günü.

  39. Borcum çok dedi ki:

   Merhaba 2016 yılında almış olduğum kredi borcum 10.ayda başlayacak . Affın kapsamı tam olarak nedir ? Sadece faizli borçlar için mi geçerli , taksitli ödeyeceğim benim için ne gibi bir kolaylığı olacak ? Hala af in başvuru yapabiliyor muyuz destek olursanız sevinirim

  40. Sibel dedi ki:

   Merhaba ben henüz ödeme yapmaya başlamadım . Kasım ayında başlayacak ilk taksitim . Benim de borcum yapılandırılabilir mi acaba ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    7143 kyk borcu affı 2018 düzenlemesinden yararlanabilmeniz için öğrenim kredisi borçlarınızın vergi dairesine intikal etmiş olması gerekiyor. Henüz taksiti gelmemiş borcunuzu taksitlendiremezsiniz.

  41. KYK MAĞDURU dedi ki:

   20 GÜN ÖNCE KYK KREDİ BOCUMU YAPILANDIRDIM AMA 1.000(BİN) TL FAİZ GÖRÜLÜYOR HALA. BAKANLIĞIN ACIKLAMASINDA YAPILANDIRILAN BORCLAR İLK ANA BORÇ GİBİ FAİZSİZ ÖDENECEK DİYE ACIKLAMA YAPMISTI GENCLIK VE SPOR BAKANI.. BENİM DURUMDA Bİ EKSİKLİK Mİ VAR ACABA?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Peşin ödemelerde faizin % 90 ı silinecek taksitli ödemelerde faiz silinmiyor.

  42. Şahin dedi ki:

   Merhabalar
   Ben şu an da 2.sınıftayım kredime dokunmadım 5 bin tl war we ben okulu bitirdiğim an 11 bin wermek zorundayım okul biter bitmez hepsini tek seferde ödersem bana ne kadar para kalır indirimi ne kadar. Teşekkürler.

  43. Emine dedi ki:

   Yeni gordum son başvuru tarihi geçmiş yararlanamayacakmiyim simdi ben?

  44. Hacer dedi ki:

   Ben 23 Ağustos 2017 de mezun oldum KYK borcumu odemeye 2019 da baslayacaktim şimdi ne yapmam gerekiyor affa uğramak için aydinlatirsaniz sevinirim

  45. Eskisehir1 dedi ki:

   Merhaba ben daha yeni mezun oldum bu sene , kredi borcumu yapılandırmak için şimdi başvuru yapmalı mıyım ? Şu an çalışmıyorum ödeme imkanım yok yapılandırma yapıldıktan sonra hemen ödemeye başlanıyor mu ? Şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmaya başlanmasına rağmen ödenmeyen vadesi geçmiş borçları kapsamaktadır. Sizin başvurmanıza gerek yok.

  46. Gokhan dedi ki:

   Merhabalar ben kktc de yasiyorum yapilandirma yapmak istiyorum kyk borcumu bu islemi lefkosa konsolostukta yapabilurmiyim yoksa turkiyeye gitmek zorundamiyim

  47. esen dedi ki:

   merhaba,benim geri ödemem 2016 eylül ayında başlıyordu ama ödeyemiycegim için bir yıl erteledim ve erteleme faizi eklendi.2018 ekim ayında ödeme başladı ve şuan ödeme yapıyorum.bu afftan yararlanabilir miyim.ertelemeden dolayı eklenen faiz silinir mi.

  48. Filiz dedi ki:

   Merhaba,benim öğrenim kredisi borcum Adıyaman vergi dairesinde görünüyor ama şu an başka bir ilde ikamet etmekteyim. Nerden yapılandırma yapabilirim.

  49. Bzkrt dedi ki:

   Malesef benim yeni haberim oldu.. bundan sonra yapılandırma başvurusu yapamaz miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılandırma başvuru süresi 26 ağustosa kadar uzatılmıştır.

   2. Erdem dedi ki:

    Bugün başvurumu yaptım son ödeme tarihim ne zaman?

  50. Mehtap dedi ki:

   Merhaba,Benim ilk ödemem ekim 2018 de başlıyor.Bende faydalanabiliyor muyum bu yapılandırmadan ?

  51. Şeyma dedi ki:

   Tekrar başvuru tarihi açılır mı haberi yeni gördüm

  52. Fatma dedi ki:

   Yapılandırdım 18 taksite de tekrar taksit süresini kısaltmak istiyorum nasıl olacak bi de çok daha erken zamanda ödersem faiz miktarı azalır mı teşekkürler

  53. Fatma dedi ki:

   Merhaba kardesim uzman çavus ve il disina cikamiyor onun adın kyk borcu yapılandirmasi yapabilir miyim ben ablasıyım

  54. Çağla Karakuş dedi ki:

   Kyk borç affı icin internetten nasil başvuru yapabilirim

  55. Fatma dedi ki:

   Merhaba kardesim askerde ve il disina cikmasi mumkun degil onun adina yapilandirma yapabilir miyim ben kardesiyim

  56. tuğba dedi ki:

   merhaba. borcum vergi dairesinde gözükmemektedir. acaba bu durumda nasıl yapılandırma yapabilirim?

  57. Sevda dedi ki:

   Merhabalar. Ben 7020 yasasıyla öğrenim kredimi taksitlendirdim düzenli bir şekilde ödüyorum. Fakat bunun vadesini uzatmak için ve taksit tutarını düşürmek için 2018 yasasıyla tekrardan başvuru yapabilir miyim. Diğerini iptal edip yeniden bir hesaplama yapılabiliyor mu?

  58. fatma dedi ki:

   merhabalar acil cevap yazabilirmisiniz ben 2014 mezunuyum borcumu ödemedim toplam borcum 7000 olmuş.peşi ödemekle altı taksit ödemek arasında ne gibi fark olur .altı taksit fazla gliyo ama peşin de ödeyemem şuan .taksitle yapılandırıp bi kısmnı pein ödeyebilirmiyim bilgilendirirseniz çok sevinirim

  59. Nur dedi ki:

   Merhaba,
   KYK borcumun geçen yıl ödemesine başladım, ancak işten ayrıldığım için ve öncesinde ödememi düzenli yaptığım için bana 1 yıl erteleme imkanı sundular. Yeni ödemem 9.ayda başlayacak. Fakat bu erteleme ile aylık ödediğim ücret miktarında yaklaşık 20 tl gibi bir artış oldu. Bu yapılandırma benim açımdan da bir avantaj sağlar mı acaba? Peşin ya da 2 taksitle ödeme konusunda çeşitli indirimlerden bahsediliyor, merakım özellikle o açıdan. Şimdiden teşekkürler…

  60. Şerife dedi ki:

   Merhaba, vadesi gelmemiş kyk borcum var bu borcu peşin ödersem odeyecegim miktar azalir mı

  61. Şifa dedi ki:

   İyi günler geçen yapilandirma döneminde kyk borcu için yapilandirma ya basvurmustum fakat ilk taksidin ödeme gununu kaçırdığım için yapilandirma mi yaktım yeniden yapilandirma ya başvurabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 31 Temmuza kadar yapılandırmaya başvurun.

  62. eml dedi ki:

   merhaba,

   ben sisteme giriş yapamıyorum. hata veriyor.

  63. çağlar dedi ki:

   Merhabalar. Ben bu sene mezun oldum bu aftan yararlanabiliyor muyum?

  64. Ali dedi ki:

   2014-2018 yılları arası lisans süresince kredi aldım en son 2018 haziran ayında aldım. Geri ödeme yapılandırması yapılmadı. Bu zamana kadar herhengi bir geri ödeme de yapılmadı. Bu aftan bende yararlanabiliyormuyum. Yaralanabiliyorsam ne şekilde hareket etmem gerekiyor.
   Teşekkürler…

  65. Büşra Doğanay dedi ki:

   Merhaba 2016 yılında lisans eğitimimi bitirdim kasım ayında da öğrenim kredisi geri ödemesi başlayacak 12.700 e imza attım şu an ödemem gereken borç 15.870 lira olarak gözüküyor. Bu çıkan aftan yararlanmak istiyorum nasıl olur ne kadar bir indirim olur Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  66. SİNEM dedi ki:

   MERHABA;

   E-DEVLET ÜZERİNDE 10. AYDA KYK ÖDEMEM BAŞLIYOR GÖZÜKÜYOR VERGİ DAİRESİ SİTESİNDEN BAKINCA YAPILANDIRMA SEÇENEĞİ İÇİN BORÇ GÖZÜKMÜYOR OLARAK GÖRÜNÜYOR. İNTERNEK SİTESİ ÜZERİNDE TABLO-1 DE LİSTELENECEK BORÇ GÖZÜKMEDİ DİYOR NE YAPABİLİRİM?

  67. Şükran dedi ki:

   Merhaba. İlk defa vergi borcu yapılandırması yapicam. Nasıl yapacağımı bilmiyorum. Acaba nasıl yapicam ve bunun bir tarihi var mı?

  68. ahmet dedi ki:

   2010 dan beri ödenmemiş borcum var ve faizi ana paradan fazla. başvuru yaptım fakat kanun kapsamına giren borç bulunamadı yazıyor. Sebebi nedir? Bir bilginiz var mı?

  69. Emrah dedi ki:

   Merhaba. Ben 2012 yılında kredi aldım 2016 yılında mezun oldum. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Bu fırsattan ben faydalanabilir miyim. Yapılandıracam ama ödemelerim nasıl olacak. Herhangi bir indirim olacak mı?

  70. Fatih dedi ki:

   Merhaba

   Ben borcumu ödemeye başladım yaklaşık 9 ay ödedim ve ödemeye devam ediyorum şimdiye kadar herhangi gecikme söz konusu olmadı bütün taksitleri gününde ödedim bundan sonra geri kalan borcum için bi af söz konusu olabilirim geri kalan borcu ödememe gibi bi ihtimalim olabilirmi?

  71. Hakan dedi ki:

   Merhaba ben yapılandırmak için 1000 lira ödedim kalanı taksitlendirdim bu ödediğim bu para faizden mi düşer yoksa ana paradan mı

  72. SERKAN dedi ki:

   Merhaba ,

   Bu interaktif vergi dairesinden de yapılandırm yapabiliyoruz.

   Merak ettiğim soru şu ;

   Yapılandırmayı yaptığımız taktirde faizler sinicekmidir.

   Yoksa bu aftan yararlanmak için başka bişi yapıp sonra mı yapılandıracağız ?

  73. ilker Altunsal dedi ki:

   Merhaba bi arkadaşımdan duydum benim 14 bin tl borcum var af geldi öğrenim kredisi borcumu peşin ödemeye kalkarsam yarısını mi oduyorum öyle bisey cikti mi acaba

  74. Merve dedi ki:

   Merhabalar odenmemis son 2 taksitim kaldi aralik ve kasim ayindan dogal olarakta faiz isledi bunlar icin de basvurabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mart ayı öncesi tüm borçlarınız için başvurabilirsiniz.

  75. volkan kaya dedi ki:

   merhaba benim faizi ile birlikte toplam borcum 8.379.30 tl 6 taksit ödeme yaptırsam (yani 12 ay) taksit ücreti ne kadar olur ve ilk ödeme hangi ayda başlıyor.teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk taksit ödemeleri Ağustos ayı sonuna kadar. Taksit hesaplaması yapamıyoruz.

  76. Belgin dedi ki:

   Merhaba benim borçlarım takipli olarak görünüyor bu takdirde de yine aftan yararlana biliyor muyum. Ayrıca vergi donemi 2010 yılı toplam borç 3888 TL gecikme faizi 4315 TL yani toplamda 8200 TL bu faizin hepsi silinir mi

  77. İpek dedi ki:

   Merhaba vadesi gelmiş borclarin yapilandrilmasiyla mecburen ödeme yapılması mi gerekli ?Bu kanun
   sayesnde yapilandirma yapıp, faiz silinmiyor mu ödeme yapma imkanim şuan bulunmamakta.Yani ilerde faizsiz ödeme imkanım varmi?

  78. Göksu dedi ki:

   Merhaba, yapılandırmaya başvurdum ve yeni bir ödeme planı düzenlenmiş, eylulun 30 u odeme tarihi olarak geciyor. Bu arada borç takipli durumundan tecilli durumuna geçmiş ve vadesi geçmiş borç 0 görünüyor. Haciz varsa kalkmışmıdır?

  79. Hasan dedi ki:

   Yenıden yapılandırma yaptıktan sonra hepsini peşin versem indirim yaparlar mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru yaparken peşin olarak seçerseniz faizin % 90 ı silinir

  80. Can dedi ki:

   Merhabalar
   Benim kyk ödeneğim 2008 de başlamış olup 2012 tarihinde de geri ödemesi başlanacaktı. Kasım 2017 tarihine kadar ödeme yapılmadı.
   Anapara 4500 tl faiziyle beraber 7000 olmuştu. Bankadan kredi çekip borcun tamamını kapattım fakat çıkan haberler doğrultusunda aftan yararlanabiliyor muyum ?

  81. Mustafa dedi ki:

   7020 den yararlandım ama ödeyemedim yeni bi yapılandırma yapalirmiyim

  82. şah dedi ki:

   merhaba. vadesi gelmiş borc 7700 vadesi gelmemiş borc 5500 yapılandırma sceneklerinde sadece vadesi gecmiş olan borcum 7700 seceneği var bende sectim acaba diğer borc nasıl olucak anlamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Af vadesi geçmiş olan borçları kapsıyor. Vadesi gelmemiş olan borcunuzu taksitlendirme hakkınız bulunmuyor.

  83. Çilem dedi ki:

   Bu af sadece ödemeyi düşünenler için mi geçerli ,yapilandirip aftan yararlanamıyor muyuz? İşleyen faizin silinmesi mümkün mü? Çünkü şuan ödeme imkanım bulunmuyor.

  84. Esma dedi ki:

   Merhaba
   Benim borcum 2019 ocak ayında başlıycak bu aff benide kapsıyor mu ?

  85. murat dedi ki:

   merhaba benim ödemelerim kykda devam ediyor daha önceden erteletmişdim bu afdan yararlanabilir miyim

  86. Gul dedi ki:

   Merhaba ben borcumu ertelettim 2 sene boyunca ama erteletme faizi işlendi su anda kykya odeme yapmaktayim. Bende bu afdan yararlanabilir miyim?

  87. Cem dedi ki:

   2012 yılında kardeşim 2013 yılında ben öğrenim kredisi almaya başladık. Kardeşim toplam 14.500 TL almışken 15.100 TL borç çıkarmışlar. Ben 14.900 TL almışım (400 TL fazla) fakat 17.400 TL borç çıkarmışlar (aradaki fark 2000 TL’den fazla) Bunun sebebi nedir acaba?

   1. Yasin dedi ki:

    Merhaba 2010 da mezun oldum 860 tl civarı sanırım hiç ödemedim şimdi ne yapmam gerekiyor (katkı kredisi)

  88. Dilek dedi ki:

   Merhaba benim de tecilli borcum var yapılandırarak faydalanmak.istiyorum. Pesin ödersem ne kadar bir indirim uygulanır anapara 11bin civarı faizlerle 17.900 yardımcı olabilir misiniz

  89. macus lil dedi ki:

   Her türlü yasal iş için de kredi sunuyoruz. Küçük işletmeler için krediler ve her türlü yatırımlar da mevcuttur. Tüm krediler hem güvenli hem de teminatsız olarak kullanılabilir.

  90. İpek dedi ki:

   Merhaba ben kredimi odeyemedgim için faizi var.Bu yasa ödeme yapmak isteyenlere mi geçerli cnku yapılardırdigim zaman ödeme yapmam gerekli ve ben işsiz olduğum için ödeme imkanım yok.Bu aftan yararlanamıyor muyum? Başvuru yaptıgim taktirde sanırım yararlanmak için ödememi düzenli yapmalıyım?

  91. Fatih Çoban dedi ki:

   Merhaba ben borçlarimin hepsini geçen ay bitirdim ama fazla odedigim faiz tutarını tekrar alabilirmiyim acaba

  92. ömer dedi ki:

   merhaba,
   Online olarak nereden başvuru yapmamız gerekiyor.

  93. yigit dedi ki:

   benim toplam 7.000 tl borcum var odemedim faize bindi yapilandirmayi dusunuyorum.gecikme faizi toplam 1500 tl yani odemem gereken tutar 5500 tl peki ben pesin odedigimde ne kadar indirim alirim

  94. Habibe dedi ki:

   Merhaba 2019da ödemem baslayacak olan bir kyk borcum var bu af benim borcumun silinmesi yonunde gelen bir afmıdır acaba. Ilginiz icin tesekkurler.

  95. Cansel dedi ki:

   Merhaba,
   Size birkac sorum olacak, yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
   1.ivd den borclarimi kontrol ettim, vadesi gecmis / vadesi gecmemis borclar kisminda iki farkli belge no ile farkli rakamlarda borc görünüyor, bu ne anlama geliyor?
   2.Yapilandirma durumunda taksitlerde gecikme olmamasi gerekiyor diye okudum, gecikme olursa ne olacaktir?
   3.Yapilandirma icin basvuru yaptiktan sonra kabul edilmesi durumunda iptal edebiliyor muyuz?
   4. Borclar tamamiyla affedilmeyecek mi?

  96. Ayfer dedi ki:

   Kızımın kullandığı öğrenim kredisini 23.06.2017 tarihinde yapilandirdigimiz halde imkansızlıklar nedeniyle ödeyemedik. O tarihte çıkarılan ödeme tablosu 259.85×12=3.118.20 tl.
   26.06.2018 tarihinde aftan yararlanarak yeni yapılandırma talebinde bulunduk. Yeni ödeme planı 618.89×12=7.426.53 bu parayı nasıl öderiz. Hesaplamada yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Beni aydınlatırsanız minnettar ölürüm.

  97. Ahmet dedi ki:

   Merhaba benim borcum dahan önce yapılandırılmıştı ve ödemeye devam ediyordum. Haziran aynın taksidini kaçırmış olduğum için yapılandırma bozuldu. Ben bu aftan yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet bu af sizi de kapsamaktadır. Temmuz sonuna kadar başvurmalısınız.

  98. ayşe dedi ki:

   Kyk ödemem 10. Ayda başlayacak bu af beni de kapsıyor mu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu af vadesi gelmiş borçları kapsamaktadır. Yine de kurumdan görüş alabilirsiniz.

  99. dilan dedi ki:

   Merhaba
   Ben büyük bir kısmını peşin ödeyip kalan için taksitlendirme yapmak istiyorum bu mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet mümkün kalan borcunuza vade farkı uygulanacaktır.

  100. Adem dedi ki:

   Merhabalar,
   Daha önce yapılandırdığım borcu ödemediğim için hesabımda 2 tane haciz görünüyor. Yeniden yapılandırdığımda bunlar da kalkacak mı acaba.
   Teşekkürler.

   1. dragon samuray dedi ki:

    aynı şey amcamın kızının da başına gelmişti bildiğim kadarıyla kalkıyor

  101. Betül dedi ki:

   Merhabalar,
   Vergi Dairesine girdiğim zaman Vadesi geçmiş borçlar, vadesi geçmemiş borçlar ve toplam borç olarak 3 şekilde borç görülmektedir. yapılandırma yaparsam toplam borç üzerinden mi olacak? Ana borç hangisi oluyor? borcun hepsini ödemek istersek ne kadar bir indirim oluyor?
   teşekkürler.

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yaptığınız da tüm borçlarınızı görebilirsiniz. İlk önce borçlarınız için yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yaptığınız talep ilk önce değerlendirmeye alınacak ve değerlendirme sonunda ne kadar indirim alacağınızı ve aylık taksitlerinizi görebileceksiniz.

  102. Firat dedi ki:

   Öğrenim kredi borçları faizleri silinecek mi bu konu hakkında bilgisi olan var mi,? Yardımcı olabilir misiniz

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Eski öğrenim kredisi borçlarınız silinmez. Silinmeyen borçlarınız için ise yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yapılandırma adımlarına aşağıda ki linkten erişebilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/internetten-vergi-borc-yapilandirmasi-nasil-yapilir-2018/

  103. Melike dedi ki:

   Bağlı olduğumuz vergi dairesi değilde başka şehirdeki vergi dairesine de başvurabilir miyiz

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Vergi dairesine gitmenize gerek yok. https://ivd.gib.gov.tr adresine giriş yapıp yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/internetten-vergi-borc-yapilandirmasi-nasil-yapilir-2018/

  104. Ebru dedi ki:

   Borcu ödemeye başlamadan ertelemiş olanlar bu aftan yararlanabiliyor mu ? Çünkü ertelerken de faiz ekleniyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet ertelenen borçlar da bu kapsamda taksitlendirilebilir.

  105. esra dedi ki:

   peşin ödemek isteyenler için af ne zaman olacak ne zaman ödemelere başlayabileceğiz eylül mü?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    İlk ödemeler 9. ayda başlayacak. Peşin ödeme yapmak isterseniz de şöyle bir seçenek sunuyor size sistem. https://ivd.gib.gov.tr sitesine girip ilk önce yapılandırma talebinde bulunmanız gerekiyor. Yapılandırma talebinde bulunurken size ödeme seçenekleri arasında taksitli bir seçenek sunacaklar. Bu seçenekler arasında size en uygunu seçip başvurunuzu yapmanız ve ardından başvurunuzun sonucunu beklemeniz gerekiyor.

  Sorunuzu Yazın