• Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018


  Üniversite öğrencilerinin eğitimleri sırasında almış oldukları bazı geri ödemeli kredileri bulunmaktadır. Bu krediler üniversitede okurken alınmakta ve okul bittikten belli bir süre sonra geri ödenmektedir. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu krediler okul bittikten sonra ödenmediği takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılmakta ve bundan sonraki işlemleri Maliye Bakanlığı sürdürmektedir. 2018 yılında öğrenim kredisi alıp geri ödeme yapamayan kişi sayısı 600 bine yaklaşmış durumdadır. 2018 yılında hükümet tarafından hazırlanan torba yasada 2018 Öğrenim Kredisi Affı yasasının da bulunması söz konusu olmaktadır. Hazırlanan yasada geri ödenemeyen borçlarla ilgili bir yapılandırma yapılmaktadır. Bu yapılandırmadan yararlanarak öğrenim kredisini ödemek isteyenlerin Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 için ilgili yerlere başvurularını yapmaları gerekmektedir.


  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İçin Nereye Başvurulacak?

  Üniversitede alınan ve devamında denemeyen öğrenim kredilerinin geri ödenmesi ile ilgili pek çok kişi sorun yaşamaktadır. Bu geri ödeme ile ilgili sorunun mecliste görüşülmesinin ardından 7143 Sayılı torba kanun 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğinde bu torba yasa içerisinde Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 yapılması ile öğrenim kredisi borçlarının yapılandırılarak daha kolay bir şekilde geri ödemesinin yapılması kararlaştırılmıştır.  Aldığı krediyi geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayanların mevcut borçlarını yapılandırarak ödemeleri amacıyla bu yasa hazırlanmıştır. Borcunu ödeyemeyenlerin borçları Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılarak borçların bu kurum tarafından tahsil edilmesi sağlanmaktadır. Kredi borcu olanların geri ödeme konusunda bağlı bulundukları il veya ilçenin vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir. Şahsen vergi dairesine başvurularak yapılandırma yapılabileceği gibi internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de bu başvurular yapılabilmektedir. Yapılan başvuruda borç sahipleri mevcut borçları üzerinden ödeyebilecekleri miktarda taksitler oluşturarak öğrenim kredisi borcunu geri ödeyebilmektedir.

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İle Borç Yapılandırması Nasıl Yapılacaktır?

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 ile ilgili vergi dairesine başvuruda bulunarak öğrenim kredisi borcunu geri demek isteyenlerin bu konuda bilmeleri gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu geri ödemelerle ilgili olarak çıkartılan 7143 sayılı torba yasa 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış vergi borçlarını kapsamaktadır. Bu yasa ile belirlenen tarih olan 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm borçların yapılandırılması mümkün olmaktadır. Bu konuda hazırlanan torba yasa kapsamında;

  • 31 Mart 2018 tarihinden önceki tüm Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredilerinin gecikme zamlarının ve gecikme faizlerinin silinmesi söz konusu olacaktır.
  • Yapılacak peşin borç ödemelerinde anapara üzerine konulan çok az bir enflasyon faizi ile borcun geri ödenmesi sağlanmaktadır.
  • Öğrenim kredisi borçlarının taksitleri 2 ayda bir ödenecektir.
  • Bu borçların yapılandırmasında taksit sayısı 18 olarak ayarlanabilmekte ve 36 ayda bu ödemenin yapılması sağlanacaktır.
  • 2018 Öğrenim Kredisi Affı peşin ödemelerinde çok az bir faiz eklemesi ile ödemelerin alınmasını sağlarken taksitli geri ödemelerde taksit sayısına göre eklenen faiz oranının arttığı görülmektedir.

  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Ne Zaman Başlayacak ve Süresi Ne Kadardır?

  Hazırlanan torba yasada bulunan vergi afları ile birlikte 600 bine yakın üniversite mezunun geri ödemede sorun yaşadığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisinin geri ödenmesi ile ilgili de bir yapılandırma affı bulunmaktadır. Bu yapılandırma affında borçların tamamen silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Toplam borç üzerinden yapılan yapılandırma affı işlemleri ile gecikme borcunun ve faizinin silinmesi işlemi yapılmaktadır. Ortaya çıkan mevcut hesap üzerinden geri ödemeler alınmaktadır. Bu yapılandırma için hazırlanan yasa 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için 21 Mayıs 2018 tarihinde alınmaya başlamıştır.  Başvurular online olarak veya vergi dairelerine şahsen yapılmaktadır. Şahsen yapılacak yapılandırma işlemleri için kişinin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurması gerekmektedir. Başvuru sırasında 2018 Öğrenim Kredisi Affı başvuru formu ile birlikte kimlik fotokopisini de getirmeleri gerekmektedir. Yapılandırma başvuru formunu doldurarak kimlik fotokopisi ile birlikte vergi dairesine başvurmak yapılandırma işlemlerinin başlaması için yeterli olmaktadır.

  Başvuru Formunu İndirmek İçin TIKLAYINIZ

  Öğrenim kredisi yapılandırma işlemleri başvuru süresi 31 Temmuz 2018 tarihi olarak belirlenmiştir. Herhangi bir değişikliğin olmaması durumunda borçluların bu tarihe kadar ilgili yerlere borç yapılandırması için başvurması gerekmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2018 Yılında Öğrenim Kredisi Affından Kimler Yararlanabilir?

  Öğrenim kredisi affı başvuruları 2018 yılı için yapılacak başvurular 31 Mart 2018 tarihinden önce ödemesi yapılmamış olan kredi borçlarının ödenmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu yapılandırma işlemi sadece okulunu bitirip borcunu ödeyemeyenleri kapsamamaktadır. Bu borç yapılandırma işleminden borcunu ödemeye devam edenleri de kapsamaktadır. Daha önce borcunu faizi ile birlikte hesaplatıp yapılandırmış olan kişiler de borçlarını yeniden yapılandırabilmektedir. Bu şekilde başvuruda bulunan borçluların da faiz borçları silinerek anapara üzerinden yeniden taksitlendirme işlemi yapılmaktadır. Yeni yapılandırma üzerinden bu borçlar denmeye devam edecektir.

  2018 – KYK Borç Sorgulama

  2018 – KYK Burs Sorgulama

  2018 – KYK Kredi Başvurusu  tıkla sorunu sor

  Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.