ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

2023 E-Devlet Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu

2023 E-Devlet Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu
KYK
05.01.2023

2023 öğrenim kredisi affına başvurmak için internetten, E-Devlet sisteminden yapabilirsiniz. “E devletle giriş yap“ sekmesine tıklanıp, gelen tabloya E-devlet ve T.C. kimlik numarası girilerek, ‘’giriş’’ kutucuğuna tıklanmalıdır. Açılan yeni sayfa üzerinden “E-Hizmetler“ başlığına tıklanır. Sıralanan liste başlıklarından “İnteraktif Vergi Dairesi’’ başlığına tıklanıp, ardından ekrana gelen “KYK Öğrenim Kredisi Borç Yapılandırma“ sekmesine giriş sağlanır.

Bu alanda görüntülenen borç bilgisi karşısındaki taksitlendirme komutu seçilerek taksit sayısı belirlenip, “kaydet“ yazan kutucuğa tıklanır. Adımlar sonunda 2023 öğrenim kredisi faiz borçları silinir. Borç yeniden taksitler üzerinden ödenebilmesi için yapılandırılır. Af kapsamında birikmiş borca işleyen tüm gecikme faizi borçları silinir.

2023 Öğrenim Kredisi Affına Vergi Dairesinden Nasıl Başvurulur?

2023 öğrenim kredisi af başvurusunu vergi dairesinden yapmak için izlenen adımlar:

 • KYK öğrenim kredisi borcu olan kişi ikamet ettiği ilçedeki vergi dairesine TC kimlik kartı ve mezuniyet belgesi ile birlikte gider.
 • Vergi dairesinde çalışanlara evrakları gösterip, öğrenim kredisi borcu yapılandırma yolu ile faiz borçlarını sildirmek istediğini belirtir. Borcu kaç taksitte ödemek istediğini aktarır.
 • Çalışanların sunduğu KYK öğrenim kredisi borç yapılandırması başvuru formu kimlik ve iletişim bilgileri doldurulup, imzalanarak teslim edilir.
 • Form teslimi ardından çalışan öğrenim kredisi borcunu yapılandırarak taksitler halinde sisteme tanımlar. Bu işlem ile biriken faiz borçları da silinir.

Onile başvuru adımlarını tercih etmeyenler bu aşamalar ile direkt olarak kurumdan başvuru gerçekleştirmeyi seçebilirler. Kredi affının temelde ne olduğunu, online başvuru için gerekli e-devlet şifresinin nasıl alındığını, öğrenim kredisi borcunun nasıl öğrenileceğini alt başlıklar altından öğrenebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Affı Nedir?

Öğrenim kredisi affı, KYK tahsil kredisinin borçlarının tamamının değil sadece gecikmeye bağlı olarak işleyen faiz borçlarına ait kısmının af kapsamında sildirilebildiği uygulamadır. Faizler silindikten sonra geriye kalan borç miktarı ise kişinin rahat ödeme yapabilmesi için taksitlere bölünür. Kişi eğer ilk taksiti geciktirmeden, tam günde öderse faiz borçları sistemden tamamen kalkar. Eğer kişi ilk taksit ödemesini geciktirirse faiz borçlarının affı iptal olur.

Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Olacak?

Torba yasa ile meclise gelen öğrenim kredisi borçlarının ana para tutarında kısmen indirim olsada faizlerde her hangi bir düzenleme yapılmadı. Öğrenim kredisi faizlerinin sıfırlanması için “Kredi Affının” çıkması beklenmektedir. Çıkması olan yeni öğrenim kredisi borçlarının yeniden yapılandırma düzenleme kapsamı;

 • Borçlara uygulanan gecikme zammı ve faizleri silinecek, 
 • Anapara üzerinden peşin ödemede KYK borç peşin ödeme indirimi sağlanmakta ve çok az bir farkla borcun tamamı kapatılabilmekte, 
 • Dileyen borçlarını yapılandırma kapsamında 36 aya kadar taksitlendirebilecek ve iki ayda bir taksitleri ödeyebilecek.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi almak için izlenen aşamalar şunlardır:

 • Kişi kendisine en yakın konumda olan PTT şubesine TC kimlik kartı ile birlikte gider.
 • PTT şubesinin vezne çalışanına E-devlet şifresi edinmek istediğini belirtip, cep telefonu numarasını verir.
 • Çalışana şifre için talep edilen 4 TL ücret ödenir.
 • Bu adımlar ardından çalışan verilen cep numarasına SMS ile E-devlet şifresini gönderir.

Bu şifre öğrenim kredisi affı başvurusu için ana başlık altındaki adımlar ile E-devlet üzerinden online başvuru yaparken kullanılır. Sisteme giriş aşamasında bu şifre E-devlet şifresi olarak girilir.

Öğrenim Kredisi Borcu Nasıl Sorgulanır?

öğrenim kredisi borcunu öğrenmek için uygulanacak aşamalar şöyledir:

 • İnternetten https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine giriş yapılır.
 • İşlem ile ekrana gelen tablo üzerine E-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılıp, ‘’sisteme gir’’ yazan kutucuğa tıklanır.
 • Erişilen ana sayfanın üst bölümünden “E-Hizmetler“ sekmesine tıklanır.
 • Ekranda sıralanan başlıklar arasından ‘’ Gençlik ve Spor Bakanlığı’’ başlığına tıklanır.
 • İşlem ile açılan liste üzerinden ise “öğrenin/katkı kredisi geri ödeme sorgulama“ sekmesine giriş yapılır.
 • Bu adım ile açılan boşluğa TC kimlik numarası yazılıp, ‘’sorgula’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Hemen ardından sorgulama yapan kişinin adına 2023 yılında öğrenin kredisi borcunun olup olmadığı varsa kaç TL olduğu açık şekilde ekrana gelir.

Öğrenim Kredisi Yapılandırmada Kaç Taksite Bölünür?

Öğrenim kredisi yapılandırma taksit sayısı maksimum 18 ay olarak belirlenmiştir. E-devlet üzerinden yapılandırma yapan veya vergi dairesinden yapılandırmaya başvuran kişi borcunun en fazla 18 ay taksite bölünebilmesini talep edebilir.

Kredi borcunun daha az bir taksit adedi ile karşılayabilecek olan kişiler başvuru sırasında bunu açıkça belirtebilirler. Bu kapsamda ise 2,4, 8, 10, 12 aylık farklı taksit imkanları ile öğrenim kredisi borçları kapatılır.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Taksitleri Bankadan Ödenir mi?

Öğrenim kredisi yapılandırılmış taksitlerini bankadan ödemek mümkündür. KYK öğrenim kredisi borcunu yapılandıran kişiler kendilerine en yakın konumda olan Ziraat Bankasına giderler. Banka vezne bölümündeki çalışana TC kimlik numaralarını iletiler. Ardından yapılandırdıkları öğrenim kredi borcunun taksitini ödemek istediklerin belirtirler. Çalışanca belirtilen taksit tutarını nakit olarak teslim ederek, dekontu alırlar. Bu adımlar ile Ziraat Bankası şubelerinden öğrenim kredisi borç taksitleri ödenir.

Ziraat Bankasından öğrenim kredisini ödemek isteyenler sadece şubelerden değil mobil bankacılık üzerinden de işlem yapabilirler. Ziraat Mobil bankacılık kullananlar kendi hesaplarına giriş ardından “ ödemler“ ve “öğrenim kredisi ödeme“ sekmelerine sırası ile girerek, banka hesaplarından transfer ile kısa sürede taksitleri ödeyebilirler.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanır?

Öğrenim kredisinden yararlanalar şunlardır:

 • Önlisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık öğretimde okuyan şehit ve gazi çocukları,
 • İki senelik okuldan mezun olarak, dikey geçiş kapsamında dört yıllık fakülteye kayıt yaptıran öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Master ve doktora öğrencileri,

Bunların tümü KYK bursu yerine KYK öğrenim kredisinden yararlanabilen kişilerdir.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

Öğrenim kredisinden yararlanamayanlar:

 • Yüksek eğitim kurumlarından mezun olan ve ardından lisans veya doktora yapmayan öğrenciler,
 • Sağlıkla ilişkili bir neden olmadan önlisans’a ara vererek intibak programına dahil olan talebeler,
 • Önlisanstan lisansa geçiş için intibak eğitimi sürecinde olan öğrenciler,
 • Kredi talebini gerçekleştirdiği sırada öğrenim gördüğü bölüme 1 sene ara veren veya 1 sene boyunca başarısız olan, kalan öğrenciler,
 • KYK’dan daha önce öğrenin kredisi alan öğrenciler,
 • Başvuru sırasında gerçeğe aykırılık taşıyan beyanda bulunanlar,
 • Yabancı uyruklu olan talebeler,
 • Bir hüküm ile mahkum konuma düşen öğrenciler,
 • Kurumun yurtlarından süresiz bir şekilde atılan öğrenciler,
 • Maddi durumları veya aileye yakın olma koşulları ele alındığında şartlara uygunluğu bulunmayan öğrenciler,

Bunlar, öğrenin kredisinden yararlanamazlar.

Öğrenim Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Öğrenim kredisine başvurma şartı, öğrencinin eğitim süresinde ailesinin gelir durumunun iyi olmamasına bağlı maddi desteğe ihtiyaç duymasıdır. Bu şartı sağlayan lisans ve yüksek lisans öğrencileri kredi için başvur sağlarlar.

Öğrenim Kredisi Yapılandırma Taksitleri Her Ay mı Ödeniyor?

Öğrenim kredisinin her ay ödenen taksitleri bulunmamaktadır. Yapılandırma işleminin onay aldığı tarihten 1 yıl sonra yapılandıran borcun ilk taksiti ödenir. Pandemiye bağlı olarak iş bulmayan mezunların daha rahat bir ödemeyi yapabilmeleri için kredi borcu 18 aya bölünürken, ek olarak 1 yıl ertelemeli olarak yapılandırılır. İlk yıl ardından ödenmeye başlana taksitler ise her ay değil, iki ayda bir olacak şekilde ödenir.

Öğrenim Kredisi Borcu Mezuniyetten Ne Kadar Sonra Geri Ödenir?

Öğrenim kredisi borcunun mezuniyet ardından ödemesi, mezuniyet tarihinden 2 yıl sonrasıdır. Normal şartlarda herhangi bir af kapsamında ertelemeden yararlanmayan bir öğrenci mezun olduktan 2 yıl sonra, okurken aldığı öğrenin kredisini devlete ödemek zorundadır.

Kişi eğer ödeme gerçekleştiremiyor ve bu sürede iş bulamıyor ise af kapsamında ertelemeye başvuru gerçekleştirebilir. Bu avantaj sayesinden 1 sene daha ertemle imkanından yararlanırken, gecikme ile açığa çıkan faiz borçları varsa bunlardan da kurtulur.

KYK Öğrenim Kredisi Ne Kadar? Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

KYK Yurt Sonuçları Sorgulama Ekranı

Yorumlar

 1. tuğçe dedi ki:

  Merhaba. Ben de lisans dönemi boyunca geri ödemeli burs almıştım. Lisans biter bitmez yurt dışında yüksek lisansa başladım. Fakat sistemde öğrenci olarak görülmediğinden kredi erteleme başvurusunda bulunamıyorum. Bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ?(((

 2. SAKİNE dedi ki:

  Merhaba , Ben şuan eğitimime devam edem 4.sınıf öğrcisiyim. 2. sınıfta bursum krediye dönüştü. Şuanda dönemimin uzaması durumunda almakta olduğum krediyi almaya devam edebiliyor muyum ? bunun için yapmam gereken bişey var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Dönem uzadığında da öğrenim boyunca öğrenim kredisi almaya devam edersiniz.

 3. dadas dedi ki:

  merhabalar kyk taksitlerini geciktirdiğim için son iki taksit hariç hespine faiz işlenmiş durumda simdi taksit ödeyeceğim ancak son iki ayın faizsiz olan taksitlerimi ödemem daha mantıklı yoksa geciken faizli taksitlerden mi ödemem gerekiyor.
  bilgilendirir misiniz

 4. Naz dedi ki:

  Merhabalar düzenli kyk borç ödemesini yapıyorum. Şuan toplam 7000 tl borcum kaldı.Toplu ödeme yapmam dahilinde herhangi bir indirim uygulanır mi eğer uygulanırsa ne kadar civarında indirim yapılır sormak istedim.Teşekkür ederim.

  1. Ayla dedi ki:

   Merhaba
   Af cıktıgında borcum vardı hacıze dustu bekleyemedım odedım sımdı ben yararlanamayacakmıyım faiziyle odedım

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödenmiş borçlarla ilgili geriye dönük işlemez.

 5. Akya Nus dedi ki:

  Merhaba,

  Doktora öğrencisiyim ve sadece yök bursu alıyorum. Geçen sene işsizlik sebebiyle ertelendi ve 15 bin lira olan borcum 18 bin oldu. Bu faiz oranlarıyla ben okulu bitirdiğimde aldığım kredinin neredeyse 2 katını ödeyeceğim. Yök burslu olduğum için çalışma şansım yok ve doktora çok ağır bir program. Ödemelerim bu ay başlıyor. Bu aftan yararlanma durumum var mı? Ödeme yapmak istemiyorum. çünkü aç kalacağım.

 6. Arife Aydemir dedi ki:

  Öğrenim kredisi silinmesi başvurumu nasıl yapabilirim

 7. Kader dedi ki:

  Merhaba
  2015 de mezun oldum .is bulamadim.evlendim.cocugum oldu calisamiyorum.aff cikacak mi bilgilendirirseniz sevinirim.

 8. Selma dedi ki:

  Merhaba ben 2005 te okulu bıraktım benim kredim o zaman 2.500 tl di 2010 da sisteme düşmüş bana hiç ihbarname gelmeden faiz yemiş ve 9 bine yakın bir rakam olmuş engelli çocuğum var ondan bakım aylığı alıyorum ve şimdi yeni haciz konmuş maaşa anlayamadım şimdi ödeme sansimda Yok napicam bilmiyorum bilgi verir misiniz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Keşke geçen sene gelen af ile taksitlendirme yapsaydınız. Mevcut durumda yapacak birşey yok maaşınızın bir kısmından ödemesi alınır.

  2. İhsan dedi ki:

   Merhaba sizce bu sene kredi affı veya kredinin tamamının kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir gelişme olur mu? Kredi borcum 9 bin tl iken şuanda 24 bin tl ye çıkmış

 9. Remzi dedi ki:

  Merhaba,benim ekim ayı itibariyle KYK kredi borcumu yatırmam gerekiyor. Yatırmaya başladıktan sonra oluşabilecek herhangi bir düzenlemeden ( yapılandırma faiz sıfırlama gibi) yararlanabilecek miyim

 10. selen dedi ki:

  merhaba ben 2016 mezunuyum geçen yıl borcumu e devlet üzerinden işsizlik sebebiyle ertelettim. Bu yıl da işe giremediğim için erteleme başvurusu yaptım. 23 binlik borcum 33 bin oldu. Her hangi bir af çıkarsa faizlerin silinmesi gibi bundan bende faydalanabilecek miyim ? Yoksa erteleme başvurusu yapmayıp borçları faize binenler mi yararlanabilir bu faiz silinmesi durumundan. Erteleme başvurusu yaptığım için hiçbir şekilde indirimden faydalanamaz mıyım ?

 11. ALİ dedi ki:

  merhbalar 2018 ekim ayı itibariyle 15.500 olan kyk borcumu erteleme işleminde bulundum ve üzerine 3 bin eklenip 18.500 tl oldu. Erteleme işlemini iptal etmek istedim ama olmadı halen 18.500 burcum var. Soruma gelirsem: ekim 2019’da ödemem gerekiyor taksitleri ödeyemezsem borc maliyeye aktarılırsa ödeyeceğim miktar 15.500 mu yoksa 18.500 mu olacak?

 12. Burcu dedi ki:

  Merhaba bekim kyk borcum 6.500du ama faizle 9.400e çıkmış. Yapilandirmistim ama odemedigim için geçen gün toplam borcun ekranda çıkması adına tescilimi kaldırdım.şimdi toplam borcum 9.400 faiz affi gibi duyumlar var sizce borcumu ödeyip kapatmayalimiyim.dönem yıl sonuna kadar beklersemde baya faiz binicek

 13. Arif dedi ki:

  Merhabalar
  Eşimin öğrenim kredisi için hesaplara bloke koymuşlar vergi dairesine gittiğimde dörtte birini yatırıp kalanını yapılandırabiliriz dediler söylenen tutarı yatırdım ve yapılandırma yapmak için eşimi orada bırakıp ben işe döndüm bir müddet sonra eşime sizin hesaplardaki para borcunuzun tamamına yetiyor biz borcun hepsini oradan alacagız diye yapılandırma yapmadılar .böyle bir yetkileri var mı ben o hesaptaki paramı başka bir yerde kullanmak için biriktirdim ayrıca odemeyi kabul edip yapılandırma yapmaya gelmişim ben yardımcı olursanız sevinirim

 14. Tuna dedi ki:

  Yapılandırma sonucunda taksitlendirme seçtik ancak peşin ödemeye karar verdik değiştirme seçeneği var mı? İndirim den yararlanabilir miyiz

 15. Berna dedi ki:

  Merhabalar öğrenim kredi borcumdan dolayı 2 yıl önce maaşıma haciz koyulmuştu. bir miktar kesildi sonra vergi dairesinde yapılandırma yaptırdım 18 aylık ama ödeyemedim 18 ay geçti şimdi herhangi bir haciz gelmedi tekrardan?
  Vergi dairesine gidip yeniden bir yapılandırma yaptırabilir miyim acaba haciz vs kanunen birşey olmadan?
  Yoksa hepsini peşin mi ödemem mi gerekir?
  Yapılandırmayı bozup uymamış oldum
  acilen bilgilendirir misiniz

 16. Enes dedi ki:

  Merhabalar ben lisans mezunuyum. Benim borcum 01.07.2019 da başlıyor gözüküyordu. Erteletme talebinde bulundum işsizlikten dolayı ve gerçektende işsizim çalışmıyorum. Daha sonra ertelendimi diye sistemi kontrol ettim sistem hata verdi. Ertelenmiştir diye düşünüp üstüne düşmedim. Bugün sisteme girdim gördüm ki ertelenmemiş. Ailemde bende gırtlağımıza kadar borç içindeyiz ve iş bulamıyorum. Bu borç vergi dairesine düşer ve haciz yoluyla alınmaya çalışılırsa ben biterim. Lütfen bilen birisi bilgi verebilir mi ben bunu nereyle görüşüp düzelttirebilirim? Yoksa borcu silmek için kendimi hayattan sileceğim.

 17. Gürkan dedi ki:

  2015 tarihinde aldığım burs için hiç ödeme yapmadım 10 taksit gözüküyor fakat faiz gelmiş tabi ödeme zamanı geldiğinde bizlere bildirim yapılması gerekiyormu beklesek faiz affı çıkarmı ve bunu nezamana kadar bekletebiliriz

 18. Birsen dedi ki:

  Merhaba ben 2007 mezunuyum.hic çalışmadım haciz de hiç gelmedi.evliyim. 17 bin lira borç görünüyor. hiç bir indirimden yararlanabilirmiyim ve taksitlendirme yapabilir mi.adima herhangi birşey tabu olursa haciz gelirmi.

 19. nursevde karagöz dedi ki:

  merhaba 2012 mezunuyum. geçen yıl yapılan yapılandırmada bir miktar para ödeyip geri kalan parayı taksit yaptırmıştım lakin ödeyemedim. şu an banka hesabıma haciz konuldu. interaktif vergi dairesi üzerinden borcumu taksitlendirmek istiyorum. taksitlendirmede borcun üzerine vade farkı koyuyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Vergi dairesi taksitlendirmeye onay veriyor ise vade farkı eklenecektir.

 20. Ilknur dedi ki:

  Merhaba benim kredi geri ödeme yarın başlıyor.
  Peki ödeme işlemini direk Atm den yapabilir miyim yoksa bir bankaya gidip başvuru mu yapmam gerekiyor bilmiyorum. Birde ben yapılandırma işlemini yapmak istiyorun ve nerden yapılıyor bilmiyorum .

 21. Kosem dedi ki:

  Merhabalar,
  2010 yılında mezun oldum. Suan banka hesaplarima haciz islemi konulmus. toplam borcumu faiziyle birlikte e devlet uzerinden yaklaşık olarak 17 bin olarak hesapladim. Peşin ödeme yapsam herhangi bir indirim söz konusu olur mu.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Peşin ödemeyi vadesi geldiğinde yapmış olsaydınız 1/4 oranında indirime tabi olurdu. Mevcut durumda peşin ödemenin bir indirimi olmaz.

 22. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benim öğrenim kredisi borcum bu temmuzda başlıcak ben şahsi olarak ziraat bankasına gitsem ödemeyi orda peşin ödesem olur mu yani üstüne faiz girmesini istemiyorum o yüzden peşin ödemek istiyorum ben 2 yıl önlisans mezunuyum ben kendim hesaplandığımda 7.350 tl borcum çıkıyor ama e devlette 8 bin çıkıyo taksitlere böldükleri için mi böyle bi ücret çıkıyor yardımcı olur musunuz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Sistemde taksitsiz ana para borcu gözükür. Yatırmadan önce tekrar hesaplattırabilirsiniz.

 23. Yunus dedi ki:

  Kyk kredi borcumu geçen yıl Eylül ayında başlayacakken eğitimde olduğumiçin ödeme imkanım olmadığı için işsizlik nedeni ile erteleme mecburiyetinde kaldım 1 yıl erteledim ve üzerine 2000 tl ye yakın faiz koyuldu ben bu yıl eylül ayında ödemeye başlayacağım yine ben bu faizi sildire bilme imkanım var mı kyk dan aldığım borç 7400 dü şimdi 9000 olmuş bu farkı sildirme şansım var mı

 24. ömer dedi ki:

  ben hala üniversiteye devam ediyorum borcum aktarılmış maliyeye şuan 8 taksit ödenmemiş gözüküyor ve bugün elime ödeme emri geldi ama şuan ödeyecek durumum yok ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 25. Onur dedi ki:

  merhaba,
  6 ay yapılandırma yaptım ve ilk 4 taksitini düzenli ödedim. son 2 taksitim kaldı mayıs 31 de değilde haziran 2 sinde ödesem yapılandırma bozulur mu?

 26. Emre dedi ki:

  Merhaba,
  Maalesef geçen yılki yapılandırmayı kaçırdık. Sizce bu yıl da yapılandırma kanunu çıkar mı? Ya da geçen yıl çıkan için yeni bir başvuru hakkı tanınır mı?
  Teşekkürler…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ekonomi iyi gitmiyor. Yapılandırılan borçlar ödenemiyor. Yıl sonuna doğru bir af çıkabilir. Ancak tabi ki kesin bişey dememiz zor. Tahmin ve baklantiler bu yönde

 27. Can dedi ki:

  Merhabalar.
  Ben 2000-2004 yılları arası öğrenim kredisi aldım. O tarihten itibaren de Türkiye’den ayrıldım. Şimdi ise yabancı ülke vatandaşıyım. O zamanlarda aldığım paranın toplamı 2 milyardı ve geri ödemem geren tutar ise 4 milyardı sanırsam. Şimdilerde o borcun 16 bin lira olduğunu öğrendim. Benim sorum. Peşin ödeme yapıldığında faizde indirim var mı? Varsa nereyle irtibata geçmek gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 28. merve dedi ki:

  merhaba.
  tebligat geldi 15 gün içinde ödemediğim taktirde haciz uygulanacakmış.vergi dairesine gittim önden peşinat alıp kalan borcu taksite bağlayacağız dediler.benim 12000tl olan borcum faizle birlikte 17000tl olmuş şimdi taksitle ödemeye başlayacağım eğer vergi affı gelirse kalan taksitleri yapılandırıp faizi sildirebilir miyim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni bir yapılandırma gelir ise kalan borcunuzu ana paradan tekrar hesaplayarak ödeme yapabilirsiniz.

  2. Busra dedi ki:

   Merhaba,
   ben 33 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 9. taksit zamanı ve 8 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 9. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba toplu odersem indirime girer mi?

 29. Leyla dedi ki:

  İyi akşamlar, ben kredi borcumu geciktirdiğimden dolayı tüm aylara faiz gelmiş. 6 bin olan borcum 8 bin olmuş neredeyse. Yakın zamanda yapılandırma gelir mi sizce beklemeli miyim? Mevla bütçemi aşıyor ve ödeme yapamıyorum. Net borcumu tek seferde nakit ödersem faizi silinir mi ya da.

 30. Cahit dedi ki:

  Merhabalar eşim geri ödemeli burs çekmişti, e devlete baktım haberimiz olmadan 5 aydır faize girmiş.benim de şimdi ödeyecek durumum yok adıma da babamın bakkalı kayıtlı ödeyemesem bakkala haciz gelir mi?

 31. Ayca dedi ki:

  Merhabalar ben Kyk geri ödememi erteletirmistim işsizlik dolayısıyla ve farkında olmadan 10/2018 de başlamış ve ben bunu yeni görüyorum, o dönemde tekrar erteletirmeyi denemiştim fakat sistem musade etmedi….. Gelir vergisine dönüşmüş borcum ve şuan işsizim çalışmıyorum….. Bu durumda durdurma, erteletirme işlemi yapabilir miyim? Dilekçe yazarak yada işsiz olduğumu gelir vergisine bildirdiğimde bu mümkün mu

 32. sümeyye dedi ki:

  merhabalar ben 2015 yılında üniversiteden mezun oldum o gün bugündür de iş bulamıyorum..kasım ayından beri ailemin desteğiyle zor da olsa taksitleri ödemeye çalışıyorum ama artık onlarda yardımcı olamıyor bende iş bulamıyorum..bunun bi yolu yok mu Allah aşkına başka bi yol varsa biri bana yardımcı olsun..

 33. ebru dedi ki:

  merhabalar ögrnim kredi borucumu takip etmedigim için hepsine faiz binmiş. şuan yapılandırmada yok. yapılandırmayı beklemelimiyim yoksa taksitsiz ödemelimiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba;

   2018 Ağustos ayında yapılandırma çok avantajlı idi. Piyasalar iyi gitmiyor. Yapılandırma yapanların yarısı ödem zorluğu çekmeye devam ediyor. aldığımız bir duyum yok ama seçimden sona yıl sonuna doğru piyasa böyle devam ederse ödeyemeyenler artacaktır. Yine bir af çıkabilir. Tabi bu bizim görüşümüz. Kalanı sizin takdiriniz.

  2. recep dedi ki:

   Aynı durumu bende yaşıyorum.Belirsizlik var yapılandırmanın geleceği kesin ama ne zaman belli değil

 34. İsmail dedi ki:

  merhaba;
  ben son ödememi 2017 Mayıs ta yaptım ve 9binTL civarında borcum var.
  Ağustos’ ta yapılandırma başvurusunda bulundum ancak yapılandırdıktan sonra hiç ödeme yapmadım.
  Bu durumda ne zaman haciz işlemi başlatılır?

 35. SELMA dedi ki:

  2019/TEMMUZ ayında başlıycak olan kredi ödemem için erteleme başvurusunda bulunmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?

  1. Hülya dedi ki:

   20190kyk borcumu ertelemek isteğinden 8.000 den 10.000 e çıkıyor o faiz 1 yıl için mi 2 yıl için mi uygulanıyor ?

 36. Fidan dedi ki:

  Merhaba öğrenim kredimin ödeyemediğim taksitlerine gelen faizlerin affı için ne yapmalıyım kalan taksıtleri yapılandırmaksızın ödeyeceğim.

 37. Nurhayat dedi ki:

  Merhaba borcum vergi dairesine düşmüş ne yapmam gerek yapılandırma filan yapabiliyor muyum?

 38. serdar dedi ki:

  Merhaba,
  ben 54 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 20. taksit zamanı ve 19 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 20. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba.

 39. ece dedi ki:

  merhaba ben borcumu ödemeye seneye başlayacağım ama okurken anne baba vefatı oldu kredi borcum silinir mi?

 40. Ali Rıza dedi ki:

  Merhabalar, ödemelerim 2020nin 7.ayında başlayacak o zamana kadar beklemeyip paramı hazırlayıp erken yatırsam bir indirim olurmu,yoksa bir sonraki yapılandırma işlemeni beklemelimiyim?

 41. İbrahim dedi ki:

  Ödenmeyen KYK borcu dükkan açarken karşımıza sorun olarak çıkar mı? Toplam 35 taksiden 16 taksit gecikmiş faiz işlemiş KYK borcum var. Vergi dairesine aktarılmış . Mağaza açmayı düşünüyorum, ruhsat, vergi levhası vb işlemler de bu sorun teşkil eder mi ödenmemiş KYK borcu?

 42. İbrahim dedi ki:

  2015 mezunuyum geri ödeme başlangıcı 2017 10. Ayı idi borcum otomatik olarak taksitlendirilmis ve hiç ödeme yapmadığım için vergi dairesine aktarılmış. Hiç ödeme yapmadım faiz işliyor .ben dükkan açmayı düşünüyorum hiç odeme yapamadığım için bu sorun olur mu dükkan açarken . Vergi levhası ruhsat vb. Alırken???

 43. Nazım dedi ki:

  Merhaba,

  Takipli öğrenim kredisi borcum var 10 taksitli. Hiçbirini yatıramadım faize binmiş. Şimdi ise peşin ödeme durumum var. İndirim söz konusu olur mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 yılı Ağustos ayında yapılandırma başvurusu yapmış olsaydınız faizin büyük bir kısmını ödemenize gerek kalmayacaktı. ancak mevcut durumda indirim olmaz.

  2. fatih dedi ki:

   zaten peşin yatırıldığında e devlet üzerinden sizi internet vergiciliği sitesine yönlendirip, ne kadar ödemeniz gerektiği

 44. müü dedi ki:

  merhaba, benim öğrenim kredisi geri ödeme tarihim eylül 1 2018 de başlamış. e devletten borç sorgulattığımda gelir idaresinin sitesine yönlendiriliyorum fakat orada borç görünmüyor, neden aceba? hiçbir şey yapmasam şuanki borcum olan 14.520 tl üzerine faiz işler mi?çünkü bir sitede eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacak yazısı gördüm, bilgilendirirseniz sevinirim

 45. Soner dedi ki:

  Meraba ben bisey sorcam smdi bana kagit gldi ve oara bkrcum solemdi bende yarim gidip odemeye baslicam oncen blli bi mevle istendi dielim ki ben ufak bi mevla verdm ve sonra yapilandirma cikti ciktikdan snra yapilandirma yapabiliyormuyum hayr yarin odeme yapmaya baslamazsam haciz glcek odmee basladigimda odeme yaparken ben her ay o anda yapilandirma imkani gelirse ozaman yapilandirma yapilinca faizleri silincek ve odedigim ana parada dusucekmi onu merak ediyorum bana bunun bilgisini verebilirmisiniz tesekurler smdiden zaten ocak ayindayiz bi af olursa haber verilir bize umarim

 46. nurullah dedi ki:

  merhaba ben yapılandırmayı yapmıştım ama o yasa borcumun az kısmını kapsadı 6 bin lik borcumu hiç ödemedim son iki ay normal ödemelerimi yaptım kaldı 6 normal aylık ödemem bunları oduyorum boşa gitmez değilmi birde yapılanan 2 ayda bir ödemem var zaten
  hesaplara bloke konmaz ve kacırdığım borcuda bekleyıp af cıkmasını öle odeyecem bu son odeyeceklerim havaya gıtmesinde normal aylık odemeler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ödemelerinizi aksatmadığınız sürece taksitlendirdiğiniz borçtan kurtulursunuz. Kalan borç ile ilgili hesaplara bloke konulmaz diye bir garanti yok. Eğer borcun tamamını kapsayabilseydi sorun yoktu.

 47. Gülüzar dedi ki:

  Ödemem gecti hic ödeme yapmadm.eve tebrigat geldi haciz islemi için.yapılandırma yaptirinca önden toplu para ödeniyormu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2018 Ağustos ayında yapılandırma vardı. Borçlarınızı yapılandırmanız gerekirdi. Kurumla görüşüp ödem planı yaptırabilirsiniz. Ancak dediğiniz gibi bir kısmı peşin talep edilir.

 48. merve dedi ki:

  bugün öğrenim kredi borcumdan dolayı banka hesaplarıma haciz konulduğunu öğrendim 5460 tl borcum 7640 tl olmuş peşin ödersem faizi silinir mi taksitlendirsem faizi ne kadar siliniyor bilgi verir misiniz

 49. Hilal dedi ki:

  Merhaba
  Ben yapilandirma yaptim anca 2nci taksiti gecirtirdim ve islem yapamadik bu durumda ne olacak ?
  Ocak ayina kadar yapilandirmanin uzadigina dair haberler okumustum dogrumudur acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet 31/01/2019 a kadar geciken ödemeler gerçekleştirilirse taksitlendirme bozulmayacak devam edecek.

 50. melek dedi ki:

  Merhabalar ben ögrenim ve katkı kredisi aldım ödeyemedigim için yapılandırdım ilk iki taksitide ödedim ama birde geçmiş borc diye 2350 tl gözüküyor bu borç neden yapılanmamış ödeyemedigim için zaten yapılandırmaya gittim.Bu borcuda yapılandırmam mümkünmüdür

 51. Şeyda blt dedi ki:

  Merhaba ben 2017 Eylül ve 2018 Haziran arası 10 ay borcumu ödedim Bu 10 ay içersinde çalışıyordum Sigortam da yatıyordu sonra işi bıraktım sigortam bitti bende ödeyemedim şimdi 5 aydır ödemiyorum ve 82 tl ilk bi gecikme zammı uygulanmış ben ödemeye devam edebiliyor muyum yoksa geri kalan borcu toplu olarak mı yatırmak zorundayım eğer öle ise yapılandırsam tekrar taksite döner mi gecikme zamları silinir mi teşekkür ederim

 52. Nuray dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim ödemem Ekim ayında geldi ve ben yapılandırma yapamıyormuyum? Gib.gov.tr den yapmaya çalıştım fakat olmadı. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Ne zaman yapılandırma yapabilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

 53. lezgin kayran dedi ki:

  öğrenım kredisi borcumu şu an yapılandırabilirmiyim borcum vergi dairesine intikal etmiş durumda.

 54. Fatoş dedi ki:

  Merhaba;
  Ben yapılandırma yaptım ama 2. taksitin günü geçti ve yapılandırmadan düştü. Bu yıl içerisinde tekrar yapılandırma olur mu yada 2019 da mı olur? Ayrıca faiz işler mi eski yapılandırma taksiti gibi mi ödüycem tekrar?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırmanın ilk iki taksitini yatırmanız gerekiyordu. Mevcut durumda taksitlendirmeniz bozulur. Ancak 2019 seçimlerinden önce müracaat edip ödeyemeyenler için bir af çıkartılabilir.

  2. yasin dedi ki:

   meraba iyi günler benim öğrennim borcum vardı yapılandırmadan felan hiç haberim yoktu banka hesaplarıma bloke koymuşlar borcu taksitlendiremiyormuyuz hiç haberim yoktu yapılandırmadan felan bilgi verirseniz sevinirim o borcun hepsini bi seferde ödeyemem

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırma Ağustos 26 ya kadar dı maalesef kaçırdınız. Kredi çekerek ödeyebilirsiniz.

 55. serdal öztürk dedi ki:

  merhabalar. 2009 ile 2011 yılları arasında kredi aldım, bu zamana kadar işsiz olmamdan dolayı her sene erteletmiştim, ancak sürekli haberlere bakardım af gibi birşey olabilir mi diye, bi ara bakmayı es geçmişim o arada da af çıkmış ve süresi bitmiş. Demek istediğim böyle af gibi durumlarda borcu olanlara bir sms ile bilgilendirme yapılması, borçluların borçlarını ödemeleri için daha faydalı olacaktır.

 56. Demet dedi ki:

  Merhaba
  Üniversite okurken evlenen öğrencilerin kyk borçları siliniyordu. Bir zamanlar bu konu ile ilgili her yerde afişler yer aldı. Böyle bir geçerlilik söz konusu mu?

 57. aybike dedi ki:

  merhaba
  bana kyk kredi borcum maliye bakanlığı tarafından 08.05.2018 tarihinde tebliğ edilmiş fakat 25.10.2018 tarihinde tebliğ bana ulaştı.
  bu zamana kadar elime bir yazı yada bildiri yapılmamıştı.2017 den bu zamana 406 tl gecikme zammı var bu yasadan yararlanıp sildiremez miyim yardımcı olursanız sevinirim

 58. Rabia arı dedi ki:

  Eylül 16 da kredi borcumu yükseklisans yaptığım için erteleme talebinde bulundum. 14.500 olan borcum 27 bin tl oldu. Enflasyondan dolayı normalmiş. Ben 12.500 tl fazla ödemek istemiyorum. Resmen iki katı. Ertelemenin iptalini istiyorum. Dilekçe yazmam gerekliymiş. Başına böyle birşey gelen var mı?

  1. Şeyma dedi ki:

   Benimde başıma böyle bişey geldi. Sizin süreciniz nasıl sonuçlandı:( bende fazla para ödemek istemiyorum.

 59. abdullah dedi ki:

  ben yapılandırmayı kaçırmısım erteleme işelemi nasıl yapılıyor erteleme yaptıktan sonra af çıkması durumunda aftan yararlanabiliyormuyuz . bide banka hesaplarıma bloke konulmuş ertelersem blokeyi kaldırabiliyormuyuz .

 60. Çise dedi ki:

  Merhaba benim borcum 2013 de başladı. 2300 tl. Sadece tek dönem almıştım. Daha önce ne ödedim ne de yapılandırdım. Hiç dokunmadım.mezun olduğumdan beri de çalışıyorum ancak bana hiçbir borç bildirimi gelmedi. Şuan aftan yararlanamıyorum süresi dolmuş. Sizce borç faiz ile birlikte ne kadar olmuştur. Yapılandırabilirmiyim beklemelimiyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Borç hesaplaması yapmamız mümkün değil. Yapılandırma geçti. Yeni bir yapılandırma gelebilir ama kısa vadede beklemiyoruz. Ancak piyasa sıkıntılı biz de net birşey söyleyemiyoruz.

 61. Selda dedi ki:

  Mrb 2012 yılında mezun oldum ve geri ödeme imkanım yok eşim işten de çıkartıldı her yer işçi çıkartıyor şimdi işe de giremiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz

 62. Berdrettin dedi ki:

  Merhaba
  ödemesi başlayacak olan kredi taksitlerini ertelemek mümkün mü?
  Ertelenirse faizi ne olur?

 63. Derya dedi ki:

  Merhaba kyk borc erteleme surem gecen ay doldu yapilandirma yapabilirmiyim yada bundan sonraki surecte nasil hareket etmem gerekiyor yardimci olur musunuz? Tekrar kyk affi gelmeihtimali varmı ? Toplu odeme sansim yok ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olurmusunuz bu konuda

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27 Ağustos 2018 de sona erdi. Yakın zamanda af beklenmiyor. Ancak piyasa şartları tekrar değerlendirilmesine sebep olabilir.

 64. Elif dedi ki:

  Yapılandırma hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Sadece peşin ödendiğinde mi faiz kalıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırma başvurusu 26 ağustosta sonlandı. Taksitte de düşüyordu ama peşin ödemede % 90 a yakın bir düşüş söz konusuydu.

 65. Ahmet dedi ki:

  Merhaba

  2015 te mezun oldum 2017 ekimde 1 sene edevletn üzerinden borc erteleme talebinde bulundum ve borcum 2018 ekime ertelendi ben bu borcun hepsini tek seferde yatirsam indirim söz konusu olurmu cevabınız için teşekkürler şimdiden

 66. tuba dedi ki:

  1/10/2018 de kredi geri ödemem başlıyor aylık ödeme miktarını azaltmak istiyorum, böyle bir hakkım var mı?
  teşekkür ederim.

 67. GöZ dedi ki:

  Merhaba. Yapılandırma tarihini kaçırdım hesap kartıma bloke konulunca farkettim borcumun tarihinin geçtiğini. Şimdi blokenin kalkması için 17159 tl mi ödemem gerekiyor toplam borcum bu rakam ve tek seferde mi isteniliyor bu yoksa takait yapılıyor mu yine

 68. Mly dedi ki:

  Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yani ortalama bir tutar lazım bana mesela ana para tutarına ne kadar eklenir? 1000 falan mı yoksa daha fazla mı?

 69. sema dedi ki:

  MERHABALAR,
  Ben 2016 mezunuyum borçumun ödeme günü ekimin 1 nde ben bu aftan yararlanabiirmiyim ayrıca evli olursak borcumuz düşer mi.

 70. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benim taksitim ekim ayında başlayacak. Başladıktan sonra yapılandırma yapmam mümkünmüdür?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak zaten vadesi gelmemiş borçlar taksitlendirme kapsamında değildi.

 71. mly dedi ki:

  acil cevaplar mısınız lütfen…ödemesi başlamamış olanlar bundan yararlanabiliyor mu?
  5 yıl boyunca alınan kredide erteleme istenirse 1 yıllık süre icinde ne kadar ek borç oluyor? cünkü bu borcu yarıda kesemiyoruz istesek de…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak henüz borç vadesi gelmeyenler bu haktan yararlanamadı.

  2. Mly dedi ki:

   Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yansıma miktari her ay ödenenle ayni mi? Yani her ay diyelim 350 kyk yatıyor, 350×12 midir? Lütfen soruları tam cevaplar mısınız

  3. Mly dedi ki:

   Cevaplar mısınız lütfen. Önemli

 72. Fakir dedi ki:

  Merhaba. Benim terör mağduru belgem var ama mezun oldum
  Bu belgeyle lisans kredi borcumu sildirebilir miyim?

 73. Cihat dedi ki:

  Merhaba. 2006 yılında aldığım ve 2010 yılında ödemesi gelen kyk borcum için 7143 sayılı kanuna İnternet üzerinden başvuru yaptım ancak bugün başvuru sonucunda ” kanun kapsamına giren borç bilgisi bulunamadı” şeklinde bir yazı çıkıyor. Acaba bir yanlışlık mı var yoksa kanun dışında mı kalıyor benim borcum.
  Cevap için teşekkürler

 74. Nuray dedi ki:

  Merhaba. Iki yıldır borç erteletme başvurusu yapıyorum ve erteletiyorum. Kredi affı çıktığında yapılandırma yaparsam borç erteletmede gelen faizlerde silinir mi?

 75. Mustafa dedi ki:

  Süre doldu mu ? Bugün itibariyle yapılandırmadan faydalanamıyor muyum ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   27 Ağustosta başvuru süresi doldu. Bugün yapılandırma yapamazsınız.