KYK

2024 E-Devlet Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu

Öğrenim kredisi borcu affı 2024 yılında olacak mı üniversite mezunu birçok kişi tarafından merakla bekleniyor. Öğrenim kredisi yapılandırma ya da faiz affı bekleyen birçok üniversite mezununu bu yıl neler bekliyor, bu konuda bir çalışma var mı?

Öğrenim kredisi affı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir gibi birçok merak edilen sorunun cevabını yazımızda hazırladık. Öğrenim kredisi affı şartları ile alakalı tüm detayları yazımızda bulacaksınız.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Öğrenim kredisi, yükseköğrenim gören öğrencilere eğitim masraflarını karşılamaları amacıyla devlet tarafından sağlanan geri ödemeli mali destektir. Öğrencilere, lisans eğitimleri boyunca verilen öğrenim kredisi, mezun olduktan sonra geri ödenmeye başlanır. Bu süreç hakkında ayrıntıları yazımızın devamında işledik.

ÖĞRENİM KREDİSİ AFFI NEDİR?

Öğrenim kredisi affı, belirli şartları taşıyan borçluların öğrenim kredisi borçlarının bir kısmının veya tamamının silinmesi anlamına gelir. Dönemsel olarak çıkan aflarla genellikle kredi faizleri silinmekte ve yeniden yapılandırma hakkı tanınmaktadır. Belirlenen süreç içerisinde başvuru yapanlar, öğrenim kredisi affından faydalanabilir.

ÖĞRENİM KREDİSİ AFFI KİMLERİ KAPSAR?

Öğrenim kredisi affı, öğrenimini tamamlamış ve belirli maddi şartları taşıyan mezunları kapsar. Genellikle borçlu olan tüm lisans mezunlarını kapsamaktadır. Bu zamana kadar çıkan aflarda tüm borçlular kapsam içine alınmıştır.

ÖĞRENİM KREDİSİ AFFI ŞARTLARI NELERDİR?

Öğrenim kredisi affı şartları arasında;

 1. Mezuniyet,
 2. Maddi durum,
 3. Önceki ödeme performansı gibi faktörler bulunmaktadır.

Çıkan af kanununa göre şartlar değişmektedir. 2024 öğrenim kredisi affı çıkarsa tüm şartları sizinle detaylıca paylaşacağız.

E-DEVLET ÖĞRENİM KREDİSİ AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden öğrenim kredisi affı başvurusu yapmak için e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız ve ilgili bölümden başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir.

E-devlet öğrenim kredisi affı başvurusu adımları şöyledir:

 1. turkiye.gov.tr adresine giriş yapınız.
 2. Ana ekrana “öğrenim kredisi” yazıp aratınız.
 3. Karşınıza çıkan seçeneklerden “Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu” menüsüne tıklayınız.
 4. Bu bölümde borcunuzla alakalı tüm detayları göreceksiniz. Başvurunuzu tamamlayınız.

VERGİ DAİRESİNE ÖĞRENİM KREDİSİ AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vergi dairesine yapılan başvurular, doğrudan vergi dairesine giderek gerçekleştirilebilir. Vergi dairesi içerisindeki öğrenim kredisiyle alakalı ilgili birime giderek size verilen formu doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU NASIL HESAPLANIR?

Öğrenim kredisi borcu, alınan kredi miktarı üzerine uygulanan Yİ-ÜFE oranları ile hesaplanır. Toplam borç miktarı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan resmi oranlara göre ortaya çıkar.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU NE ZAMAN ÖDENMEYE BAŞLANIR?

Borç, öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra ödenmeye başlar.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU NEREDEN ÖDENİR?

Borç, e-Devlet üzerinden ya da Ziraat Bankası şubeleri ve ATM’leri aracılığıyla ödenebilir. E-devlet öğrenim kredisi borcu ödemek için şu adımları takip edin:

 1. E-Devlet’e giriş yapın.
 2. Ana sayfadaki arama kısmına “öğrenim kredisi” yazın.
 3. Çıkan seçeneklerden “Öğrenim ve Katkı Kredisi Sorgulama ve Ödeme” menüsüne giriniz.
 4. Buradan GİB’in resmi sayfasına yönlendirileceksiniz. Borcunuzu bankamatik ya da kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU KAÇ TAKSİT YAPILIR?

Borç, genellikle öğrenim süresine eşit sayıda taksitlere bölünerek ödenir. Öğrenim kredisi borcu; 12, 18, 24, 36 veya 48 ay taksitle ödenebilir. Taksit süresine göre işlenen faiz miktarı da artar.

ÖĞRENİM KREDİSİ BORCU ÖDENMEZSE NE OLUR?

Ödenmeyen borçlar için yasal takip süreci başlatılabilir ve maaş haczi gibi yaptırımlar uygulanabilir. Banka hesaplarınıza bloke konularak borç tahsilatı yapılabilir.

2024 E-devlet öğrenim kredisi affı başvurusu süreciyle alakalı detayları paylaştık. Sorularınızı yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Shares:

205 Yorumlar

 • tuğçe
  22.06.2020

  Merhaba. Ben de lisans dönemi boyunca geri ödemeli burs almıştım. Lisans biter bitmez yurt dışında yüksek lisansa başladım. Fakat sistemde öğrenci olarak görülmediğinden kredi erteleme başvurusunda bulunamıyorum. Bu konuda ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz ?(((

  Cevapla
 • SAKİNE
  02.04.2020

  Merhaba , Ben şuan eğitimime devam edem 4.sınıf öğrcisiyim. 2. sınıfta bursum krediye dönüştü. Şuanda dönemimin uzaması durumunda almakta olduğum krediyi almaya devam edebiliyor muyum ? bunun için yapmam gereken bişey var mı?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.04.2020

   Merhaba,

   Dönem uzadığında da öğrenim boyunca öğrenim kredisi almaya devam edersiniz.

 • dadas
  29.10.2019

  merhabalar kyk taksitlerini geciktirdiğim için son iki taksit hariç hespine faiz işlenmiş durumda simdi taksit ödeyeceğim ancak son iki ayın faizsiz olan taksitlerimi ödemem daha mantıklı yoksa geciken faizli taksitlerden mi ödemem gerekiyor.
  bilgilendirir misiniz

  Cevapla
 • Naz
  16.10.2019

  Merhabalar düzenli kyk borç ödemesini yapıyorum. Şuan toplam 7000 tl borcum kaldı.Toplu ödeme yapmam dahilinde herhangi bir indirim uygulanır mi eğer uygulanırsa ne kadar civarında indirim yapılır sormak istedim.Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Ayla
   13.12.2022

   Merhaba
   Af cıktıgında borcum vardı hacıze dustu bekleyemedım odedım sımdı ben yararlanamayacakmıyım faiziyle odedım

  • Danışma Birimi
   13.12.2022

   Merhaba,

   Ödenmiş borçlarla ilgili geriye dönük işlemez.

 • Akya Nus
  07.10.2019

  Merhaba,

  Doktora öğrencisiyim ve sadece yök bursu alıyorum. Geçen sene işsizlik sebebiyle ertelendi ve 15 bin lira olan borcum 18 bin oldu. Bu faiz oranlarıyla ben okulu bitirdiğimde aldığım kredinin neredeyse 2 katını ödeyeceğim. Yök burslu olduğum için çalışma şansım yok ve doktora çok ağır bir program. Ödemelerim bu ay başlıyor. Bu aftan yararlanma durumum var mı? Ödeme yapmak istemiyorum. çünkü aç kalacağım.

  Cevapla
 • Arife Aydemir
  20.09.2019

  Öğrenim kredisi silinmesi başvurumu nasıl yapabilirim

  Cevapla
 • Kader
  20.09.2019

  Merhaba
  2015 de mezun oldum .is bulamadim.evlendim.cocugum oldu calisamiyorum.aff cikacak mi bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Selma
  20.09.2019

  Merhaba ben 2005 te okulu bıraktım benim kredim o zaman 2.500 tl di 2010 da sisteme düşmüş bana hiç ihbarname gelmeden faiz yemiş ve 9 bine yakın bir rakam olmuş engelli çocuğum var ondan bakım aylığı alıyorum ve şimdi yeni haciz konmuş maaşa anlayamadım şimdi ödeme sansimda Yok napicam bilmiyorum bilgi verir misiniz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.09.2019

   Merhaba,

   Keşke geçen sene gelen af ile taksitlendirme yapsaydınız. Mevcut durumda yapacak birşey yok maaşınızın bir kısmından ödemesi alınır.

  • İhsan
   03.10.2019

   Merhaba sizce bu sene kredi affı veya kredinin tamamının kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir gelişme olur mu? Kredi borcum 9 bin tl iken şuanda 24 bin tl ye çıkmış

 • Remzi
  16.09.2019

  Merhaba,benim ekim ayı itibariyle KYK kredi borcumu yatırmam gerekiyor. Yatırmaya başladıktan sonra oluşabilecek herhangi bir düzenlemeden ( yapılandırma faiz sıfırlama gibi) yararlanabilecek miyim

  Cevapla
 • selen
  12.09.2019

  merhaba ben 2016 mezunuyum geçen yıl borcumu e devlet üzerinden işsizlik sebebiyle ertelettim. Bu yıl da işe giremediğim için erteleme başvurusu yaptım. 23 binlik borcum 33 bin oldu. Her hangi bir af çıkarsa faizlerin silinmesi gibi bundan bende faydalanabilecek miyim ? Yoksa erteleme başvurusu yapmayıp borçları faize binenler mi yararlanabilir bu faiz silinmesi durumundan. Erteleme başvurusu yaptığım için hiçbir şekilde indirimden faydalanamaz mıyım ?

  Cevapla
 • ALİ
  03.09.2019

  merhbalar 2018 ekim ayı itibariyle 15.500 olan kyk borcumu erteleme işleminde bulundum ve üzerine 3 bin eklenip 18.500 tl oldu. Erteleme işlemini iptal etmek istedim ama olmadı halen 18.500 burcum var. Soruma gelirsem: ekim 2019’da ödemem gerekiyor taksitleri ödeyemezsem borc maliyeye aktarılırsa ödeyeceğim miktar 15.500 mu yoksa 18.500 mu olacak?

  Cevapla
 • Burcu
  20.08.2019

  Merhaba bekim kyk borcum 6.500du ama faizle 9.400e çıkmış. Yapilandirmistim ama odemedigim için geçen gün toplam borcun ekranda çıkması adına tescilimi kaldırdım.şimdi toplam borcum 9.400 faiz affi gibi duyumlar var sizce borcumu ödeyip kapatmayalimiyim.dönem yıl sonuna kadar beklersemde baya faiz binicek

  Cevapla
 • Arif
  08.08.2019

  Merhabalar
  Eşimin öğrenim kredisi için hesaplara bloke koymuşlar vergi dairesine gittiğimde dörtte birini yatırıp kalanını yapılandırabiliriz dediler söylenen tutarı yatırdım ve yapılandırma yapmak için eşimi orada bırakıp ben işe döndüm bir müddet sonra eşime sizin hesaplardaki para borcunuzun tamamına yetiyor biz borcun hepsini oradan alacagız diye yapılandırma yapmadılar .böyle bir yetkileri var mı ben o hesaptaki paramı başka bir yerde kullanmak için biriktirdim ayrıca odemeyi kabul edip yapılandırma yapmaya gelmişim ben yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Tuna
  05.08.2019

  Yapılandırma sonucunda taksitlendirme seçtik ancak peşin ödemeye karar verdik değiştirme seçeneği var mı? İndirim den yararlanabilir miyiz

  Cevapla
 • Berna
  03.08.2019

  Merhabalar öğrenim kredi borcumdan dolayı 2 yıl önce maaşıma haciz koyulmuştu. bir miktar kesildi sonra vergi dairesinde yapılandırma yaptırdım 18 aylık ama ödeyemedim 18 ay geçti şimdi herhangi bir haciz gelmedi tekrardan?
  Vergi dairesine gidip yeniden bir yapılandırma yaptırabilir miyim acaba haciz vs kanunen birşey olmadan?
  Yoksa hepsini peşin mi ödemem mi gerekir?
  Yapılandırmayı bozup uymamış oldum
  acilen bilgilendirir misiniz

  Cevapla
 • Enes
  02.08.2019

  Merhabalar ben lisans mezunuyum. Benim borcum 01.07.2019 da başlıyor gözüküyordu. Erteletme talebinde bulundum işsizlikten dolayı ve gerçektende işsizim çalışmıyorum. Daha sonra ertelendimi diye sistemi kontrol ettim sistem hata verdi. Ertelenmiştir diye düşünüp üstüne düşmedim. Bugün sisteme girdim gördüm ki ertelenmemiş. Ailemde bende gırtlağımıza kadar borç içindeyiz ve iş bulamıyorum. Bu borç vergi dairesine düşer ve haciz yoluyla alınmaya çalışılırsa ben biterim. Lütfen bilen birisi bilgi verebilir mi ben bunu nereyle görüşüp düzelttirebilirim? Yoksa borcu silmek için kendimi hayattan sileceğim.

  Cevapla
 • Gürkan
  23.07.2019

  2015 tarihinde aldığım burs için hiç ödeme yapmadım 10 taksit gözüküyor fakat faiz gelmiş tabi ödeme zamanı geldiğinde bizlere bildirim yapılması gerekiyormu beklesek faiz affı çıkarmı ve bunu nezamana kadar bekletebiliriz

  Cevapla
 • Birsen
  04.07.2019

  Merhaba ben 2007 mezunuyum.hic çalışmadım haciz de hiç gelmedi.evliyim. 17 bin lira borç görünüyor. hiç bir indirimden yararlanabilirmiyim ve taksitlendirme yapabilir mi.adima herhangi birşey tabu olursa haciz gelirmi.

  Cevapla
 • nursevde karagöz
  04.07.2019

  merhaba 2012 mezunuyum. geçen yıl yapılan yapılandırmada bir miktar para ödeyip geri kalan parayı taksit yaptırmıştım lakin ödeyemedim. şu an banka hesabıma haciz konuldu. interaktif vergi dairesi üzerinden borcumu taksitlendirmek istiyorum. taksitlendirmede borcun üzerine vade farkı koyuyor mu?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   04.07.2019

   Merhaba,

   Vergi dairesi taksitlendirmeye onay veriyor ise vade farkı eklenecektir.

 • Ilknur
  30.06.2019

  Merhaba benim kredi geri ödeme yarın başlıyor.
  Peki ödeme işlemini direk Atm den yapabilir miyim yoksa bir bankaya gidip başvuru mu yapmam gerekiyor bilmiyorum. Birde ben yapılandırma işlemini yapmak istiyorun ve nerden yapılıyor bilmiyorum .

  Cevapla
 • Kosem
  24.06.2019

  Merhabalar,
  2010 yılında mezun oldum. Suan banka hesaplarima haciz islemi konulmus. toplam borcumu faiziyle birlikte e devlet uzerinden yaklaşık olarak 17 bin olarak hesapladim. Peşin ödeme yapsam herhangi bir indirim söz konusu olur mu.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   25.06.2019

   Merhaba,

   Peşin ödemeyi vadesi geldiğinde yapmış olsaydınız 1/4 oranında indirime tabi olurdu. Mevcut durumda peşin ödemenin bir indirimi olmaz.

 • Ayşe
  24.06.2019

  Merhaba benim öğrenim kredisi borcum bu temmuzda başlıcak ben şahsi olarak ziraat bankasına gitsem ödemeyi orda peşin ödesem olur mu yani üstüne faiz girmesini istemiyorum o yüzden peşin ödemek istiyorum ben 2 yıl önlisans mezunuyum ben kendim hesaplandığımda 7.350 tl borcum çıkıyor ama e devlette 8 bin çıkıyo taksitlere böldükleri için mi böyle bi ücret çıkıyor yardımcı olur musunuz

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.06.2019

   Merhaba,

   Sistemde taksitsiz ana para borcu gözükür. Yatırmadan önce tekrar hesaplattırabilirsiniz.

 • Yunus
  15.06.2019

  Kyk kredi borcumu geçen yıl Eylül ayında başlayacakken eğitimde olduğumiçin ödeme imkanım olmadığı için işsizlik nedeni ile erteleme mecburiyetinde kaldım 1 yıl erteledim ve üzerine 2000 tl ye yakın faiz koyuldu ben bu yıl eylül ayında ödemeye başlayacağım yine ben bu faizi sildire bilme imkanım var mı kyk dan aldığım borç 7400 dü şimdi 9000 olmuş bu farkı sildirme şansım var mı

  Cevapla
 • ömer
  12.06.2019

  ben hala üniversiteye devam ediyorum borcum aktarılmış maliyeye şuan 8 taksit ödenmemiş gözüküyor ve bugün elime ödeme emri geldi ama şuan ödeyecek durumum yok ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Onur
  22.05.2019

  merhaba,
  6 ay yapılandırma yaptım ve ilk 4 taksitini düzenli ödedim. son 2 taksitim kaldı mayıs 31 de değilde haziran 2 sinde ödesem yapılandırma bozulur mu?

  Cevapla
 • Emre
  16.05.2019

  Merhaba,
  Maalesef geçen yılki yapılandırmayı kaçırdık. Sizce bu yıl da yapılandırma kanunu çıkar mı? Ya da geçen yıl çıkan için yeni bir başvuru hakkı tanınır mı?
  Teşekkürler…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   17.05.2019

   Merhaba,

   Ekonomi iyi gitmiyor. Yapılandırılan borçlar ödenemiyor. Yıl sonuna doğru bir af çıkabilir. Ancak tabi ki kesin bişey dememiz zor. Tahmin ve baklantiler bu yönde

 • Can
  01.05.2019

  Merhabalar.
  Ben 2000-2004 yılları arası öğrenim kredisi aldım. O tarihten itibaren de Türkiye’den ayrıldım. Şimdi ise yabancı ülke vatandaşıyım. O zamanlarda aldığım paranın toplamı 2 milyardı ve geri ödemem geren tutar ise 4 milyardı sanırsam. Şimdilerde o borcun 16 bin lira olduğunu öğrendim. Benim sorum. Peşin ödeme yapıldığında faizde indirim var mı? Varsa nereyle irtibata geçmek gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • merve
  30.04.2019

  merhaba.
  tebligat geldi 15 gün içinde ödemediğim taktirde haciz uygulanacakmış.vergi dairesine gittim önden peşinat alıp kalan borcu taksite bağlayacağız dediler.benim 12000tl olan borcum faizle birlikte 17000tl olmuş şimdi taksitle ödemeye başlayacağım eğer vergi affı gelirse kalan taksitleri yapılandırıp faizi sildirebilir miyim.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   30.04.2019

   Merhaba,

   Yeni bir yapılandırma gelir ise kalan borcunuzu ana paradan tekrar hesaplayarak ödeme yapabilirsiniz.

  • Busra
   25.06.2019

   Merhaba,
   ben 33 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 9. taksit zamanı ve 8 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 9. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba toplu odersem indirime girer mi?

 • Leyla
  30.04.2019

  İyi akşamlar, ben kredi borcumu geciktirdiğimden dolayı tüm aylara faiz gelmiş. 6 bin olan borcum 8 bin olmuş neredeyse. Yakın zamanda yapılandırma gelir mi sizce beklemeli miyim? Mevla bütçemi aşıyor ve ödeme yapamıyorum. Net borcumu tek seferde nakit ödersem faizi silinir mi ya da.

  Cevapla
 • Cahit
  08.04.2019

  Merhabalar eşim geri ödemeli burs çekmişti, e devlete baktım haberimiz olmadan 5 aydır faize girmiş.benim de şimdi ödeyecek durumum yok adıma da babamın bakkalı kayıtlı ödeyemesem bakkala haciz gelir mi?

  Cevapla
 • Ayca
  28.03.2019

  Merhabalar ben Kyk geri ödememi erteletirmistim işsizlik dolayısıyla ve farkında olmadan 10/2018 de başlamış ve ben bunu yeni görüyorum, o dönemde tekrar erteletirmeyi denemiştim fakat sistem musade etmedi….. Gelir vergisine dönüşmüş borcum ve şuan işsizim çalışmıyorum….. Bu durumda durdurma, erteletirme işlemi yapabilir miyim? Dilekçe yazarak yada işsiz olduğumu gelir vergisine bildirdiğimde bu mümkün mu

  Cevapla
 • sümeyye
  21.03.2019

  merhabalar ben 2015 yılında üniversiteden mezun oldum o gün bugündür de iş bulamıyorum..kasım ayından beri ailemin desteğiyle zor da olsa taksitleri ödemeye çalışıyorum ama artık onlarda yardımcı olamıyor bende iş bulamıyorum..bunun bi yolu yok mu Allah aşkına başka bi yol varsa biri bana yardımcı olsun..

  Cevapla
 • ebru
  20.03.2019

  merhabalar ögrnim kredi borucumu takip etmedigim için hepsine faiz binmiş. şuan yapılandırmada yok. yapılandırmayı beklemelimiyim yoksa taksitsiz ödemelimiyim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.03.2019

   Merhaba;

   2018 Ağustos ayında yapılandırma çok avantajlı idi. Piyasalar iyi gitmiyor. Yapılandırma yapanların yarısı ödem zorluğu çekmeye devam ediyor. aldığımız bir duyum yok ama seçimden sona yıl sonuna doğru piyasa böyle devam ederse ödeyemeyenler artacaktır. Yine bir af çıkabilir. Tabi bu bizim görüşümüz. Kalanı sizin takdiriniz.

  • recep
   09.04.2019

   Aynı durumu bende yaşıyorum.Belirsizlik var yapılandırmanın geleceği kesin ama ne zaman belli değil

 • İsmail
  19.03.2019

  merhaba;
  ben son ödememi 2017 Mayıs ta yaptım ve 9binTL civarında borcum var.
  Ağustos’ ta yapılandırma başvurusunda bulundum ancak yapılandırdıktan sonra hiç ödeme yapmadım.
  Bu durumda ne zaman haciz işlemi başlatılır?

  Cevapla
 • SELMA
  13.03.2019

  2019/TEMMUZ ayında başlıycak olan kredi ödemem için erteleme başvurusunda bulunmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?

  Cevapla
  • Hülya
   26.06.2019

   20190kyk borcumu ertelemek isteğinden 8.000 den 10.000 e çıkıyor o faiz 1 yıl için mi 2 yıl için mi uygulanıyor ?

 • Fidan
  06.03.2019

  Merhaba öğrenim kredimin ödeyemediğim taksitlerine gelen faizlerin affı için ne yapmalıyım kalan taksıtleri yapılandırmaksızın ödeyeceğim.

  Cevapla
 • Nurhayat
  28.02.2019

  Merhaba borcum vergi dairesine düşmüş ne yapmam gerek yapılandırma filan yapabiliyor muyum?

  Cevapla
 • serdar
  26.02.2019

  Merhaba,
  ben 54 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 20. taksit zamanı ve 19 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 20. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba.

  Cevapla
 • ece
  12.02.2019

  merhaba ben borcumu ödemeye seneye başlayacağım ama okurken anne baba vefatı oldu kredi borcum silinir mi?

  Cevapla
 • Ali Rıza
  29.01.2019

  Merhabalar, ödemelerim 2020nin 7.ayında başlayacak o zamana kadar beklemeyip paramı hazırlayıp erken yatırsam bir indirim olurmu,yoksa bir sonraki yapılandırma işlemeni beklemelimiyim?

  Cevapla
 • İbrahim
  11.01.2019

  Ödenmeyen KYK borcu dükkan açarken karşımıza sorun olarak çıkar mı? Toplam 35 taksiden 16 taksit gecikmiş faiz işlemiş KYK borcum var. Vergi dairesine aktarılmış . Mağaza açmayı düşünüyorum, ruhsat, vergi levhası vb işlemler de bu sorun teşkil eder mi ödenmemiş KYK borcu?

  Cevapla
 • İbrahim
  10.01.2019

  2015 mezunuyum geri ödeme başlangıcı 2017 10. Ayı idi borcum otomatik olarak taksitlendirilmis ve hiç ödeme yapmadığım için vergi dairesine aktarılmış. Hiç ödeme yapmadım faiz işliyor .ben dükkan açmayı düşünüyorum hiç odeme yapamadığım için bu sorun olur mu dükkan açarken . Vergi levhası ruhsat vb. Alırken???

  Cevapla
 • Nazım
  07.01.2019

  Merhaba,

  Takipli öğrenim kredisi borcum var 10 taksitli. Hiçbirini yatıramadım faize binmiş. Şimdi ise peşin ödeme durumum var. İndirim söz konusu olur mu?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.01.2019

   Merhaba,

   2018 yılı Ağustos ayında yapılandırma başvurusu yapmış olsaydınız faizin büyük bir kısmını ödemenize gerek kalmayacaktı. ancak mevcut durumda indirim olmaz.

  • fatih
   17.04.2019

   zaten peşin yatırıldığında e devlet üzerinden sizi internet vergiciliği sitesine yönlendirip, ne kadar ödemeniz gerektiği

 • müü
  02.01.2019

  merhaba, benim öğrenim kredisi geri ödeme tarihim eylül 1 2018 de başlamış. e devletten borç sorgulattığımda gelir idaresinin sitesine yönlendiriliyorum fakat orada borç görünmüyor, neden aceba? hiçbir şey yapmasam şuanki borcum olan 14.520 tl üzerine faiz işler mi?çünkü bir sitede eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacak yazısı gördüm, bilgilendirirseniz sevinirim

  Cevapla
 • Soner
  02.01.2019

  Meraba ben bisey sorcam smdi bana kagit gldi ve oara bkrcum solemdi bende yarim gidip odemeye baslicam oncen blli bi mevle istendi dielim ki ben ufak bi mevla verdm ve sonra yapilandirma cikti ciktikdan snra yapilandirma yapabiliyormuyum hayr yarin odeme yapmaya baslamazsam haciz glcek odmee basladigimda odeme yaparken ben her ay o anda yapilandirma imkani gelirse ozaman yapilandirma yapilinca faizleri silincek ve odedigim ana parada dusucekmi onu merak ediyorum bana bunun bilgisini verebilirmisiniz tesekurler smdiden zaten ocak ayindayiz bi af olursa haber verilir bize umarim

  Cevapla
 • nurullah
  01.01.2019

  merhaba ben yapılandırmayı yapmıştım ama o yasa borcumun az kısmını kapsadı 6 bin lik borcumu hiç ödemedim son iki ay normal ödemelerimi yaptım kaldı 6 normal aylık ödemem bunları oduyorum boşa gitmez değilmi birde yapılanan 2 ayda bir ödemem var zaten
  hesaplara bloke konmaz ve kacırdığım borcuda bekleyıp af cıkmasını öle odeyecem bu son odeyeceklerim havaya gıtmesinde normal aylık odemeler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.01.2019

   Merhaba,

   Ödemelerinizi aksatmadığınız sürece taksitlendirdiğiniz borçtan kurtulursunuz. Kalan borç ile ilgili hesaplara bloke konulmaz diye bir garanti yok. Eğer borcun tamamını kapsayabilseydi sorun yoktu.

 • Gülüzar
  28.12.2018

  Ödemem gecti hic ödeme yapmadm.eve tebrigat geldi haciz islemi için.yapılandırma yaptirinca önden toplu para ödeniyormu ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.12.2018

   Merhaba,

   2018 Ağustos ayında yapılandırma vardı. Borçlarınızı yapılandırmanız gerekirdi. Kurumla görüşüp ödem planı yaptırabilirsiniz. Ancak dediğiniz gibi bir kısmı peşin talep edilir.

 • merve
  28.12.2018

  bugün öğrenim kredi borcumdan dolayı banka hesaplarıma haciz konulduğunu öğrendim 5460 tl borcum 7640 tl olmuş peşin ödersem faizi silinir mi taksitlendirsem faizi ne kadar siliniyor bilgi verir misiniz

  Cevapla
 • Hilal
  28.12.2018

  Merhaba
  Ben yapilandirma yaptim anca 2nci taksiti gecirtirdim ve islem yapamadik bu durumda ne olacak ?
  Ocak ayina kadar yapilandirmanin uzadigina dair haberler okumustum dogrumudur acaba ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.12.2018

   Merhaba,

   Evet 31/01/2019 a kadar geciken ödemeler gerçekleştirilirse taksitlendirme bozulmayacak devam edecek.

 • melek
  18.12.2018

  Merhabalar ben ögrenim ve katkı kredisi aldım ödeyemedigim için yapılandırdım ilk iki taksitide ödedim ama birde geçmiş borc diye 2350 tl gözüküyor bu borç neden yapılanmamış ödeyemedigim için zaten yapılandırmaya gittim.Bu borcuda yapılandırmam mümkünmüdür

  Cevapla
 • Şeyda blt
  17.12.2018

  Merhaba ben 2017 Eylül ve 2018 Haziran arası 10 ay borcumu ödedim Bu 10 ay içersinde çalışıyordum Sigortam da yatıyordu sonra işi bıraktım sigortam bitti bende ödeyemedim şimdi 5 aydır ödemiyorum ve 82 tl ilk bi gecikme zammı uygulanmış ben ödemeye devam edebiliyor muyum yoksa geri kalan borcu toplu olarak mı yatırmak zorundayım eğer öle ise yapılandırsam tekrar taksite döner mi gecikme zamları silinir mi teşekkür ederim

  Cevapla
 • Nuray
  14.12.2018

  Merhabalar,
  Benim ödemem Ekim ayında geldi ve ben yapılandırma yapamıyormuyum? Gib.gov.tr den yapmaya çalıştım fakat olmadı. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Ne zaman yapılandırma yapabilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 • lezgin kayran
  13.12.2018

  öğrenım kredisi borcumu şu an yapılandırabilirmiyim borcum vergi dairesine intikal etmiş durumda.

  Cevapla
 • Fatoş
  06.12.2018

  Merhaba;
  Ben yapılandırma yaptım ama 2. taksitin günü geçti ve yapılandırmadan düştü. Bu yıl içerisinde tekrar yapılandırma olur mu yada 2019 da mı olur? Ayrıca faiz işler mi eski yapılandırma taksiti gibi mi ödüycem tekrar?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   07.12.2018

   Merhaba,

   Yapılandırmanın ilk iki taksitini yatırmanız gerekiyordu. Mevcut durumda taksitlendirmeniz bozulur. Ancak 2019 seçimlerinden önce müracaat edip ödeyemeyenler için bir af çıkartılabilir.

  • yasin
   19.12.2018

   meraba iyi günler benim öğrennim borcum vardı yapılandırmadan felan hiç haberim yoktu banka hesaplarıma bloke koymuşlar borcu taksitlendiremiyormuyuz hiç haberim yoktu yapılandırmadan felan bilgi verirseniz sevinirim o borcun hepsini bi seferde ödeyemem

  • Danışma Birimi
   19.12.2018

   Merhaba,

   Yapılandırma Ağustos 26 ya kadar dı maalesef kaçırdınız. Kredi çekerek ödeyebilirsiniz.

 • serdal öztürk
  10.11.2018

  merhabalar. 2009 ile 2011 yılları arasında kredi aldım, bu zamana kadar işsiz olmamdan dolayı her sene erteletmiştim, ancak sürekli haberlere bakardım af gibi birşey olabilir mi diye, bi ara bakmayı es geçmişim o arada da af çıkmış ve süresi bitmiş. Demek istediğim böyle af gibi durumlarda borcu olanlara bir sms ile bilgilendirme yapılması, borçluların borçlarını ödemeleri için daha faydalı olacaktır.

  Cevapla
 • Demet
  31.10.2018

  Merhaba
  Üniversite okurken evlenen öğrencilerin kyk borçları siliniyordu. Bir zamanlar bu konu ile ilgili her yerde afişler yer aldı. Böyle bir geçerlilik söz konusu mu?

  Cevapla
 • aybike
  30.10.2018

  merhaba
  bana kyk kredi borcum maliye bakanlığı tarafından 08.05.2018 tarihinde tebliğ edilmiş fakat 25.10.2018 tarihinde tebliğ bana ulaştı.
  bu zamana kadar elime bir yazı yada bildiri yapılmamıştı.2017 den bu zamana 406 tl gecikme zammı var bu yasadan yararlanıp sildiremez miyim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • Rabia arı
  24.10.2018

  Eylül 16 da kredi borcumu yükseklisans yaptığım için erteleme talebinde bulundum. 14.500 olan borcum 27 bin tl oldu. Enflasyondan dolayı normalmiş. Ben 12.500 tl fazla ödemek istemiyorum. Resmen iki katı. Ertelemenin iptalini istiyorum. Dilekçe yazmam gerekliymiş. Başına böyle birşey gelen var mı?

  Cevapla
  • Şeyma
   15.04.2019

   Benimde başıma böyle bişey geldi. Sizin süreciniz nasıl sonuçlandı:( bende fazla para ödemek istemiyorum.

 • abdullah
  24.10.2018

  ben yapılandırmayı kaçırmısım erteleme işelemi nasıl yapılıyor erteleme yaptıktan sonra af çıkması durumunda aftan yararlanabiliyormuyuz . bide banka hesaplarıma bloke konulmuş ertelersem blokeyi kaldırabiliyormuyuz .

  Cevapla
 • Çise
  23.10.2018

  Merhaba benim borcum 2013 de başladı. 2300 tl. Sadece tek dönem almıştım. Daha önce ne ödedim ne de yapılandırdım. Hiç dokunmadım.mezun olduğumdan beri de çalışıyorum ancak bana hiçbir borç bildirimi gelmedi. Şuan aftan yararlanamıyorum süresi dolmuş. Sizce borç faiz ile birlikte ne kadar olmuştur. Yapılandırabilirmiyim beklemelimiyim?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.10.2018

   Merhaba,

   Borç hesaplaması yapmamız mümkün değil. Yapılandırma geçti. Yeni bir yapılandırma gelebilir ama kısa vadede beklemiyoruz. Ancak piyasa sıkıntılı biz de net birşey söyleyemiyoruz.

 • Selda
  18.10.2018

  Mrb 2012 yılında mezun oldum ve geri ödeme imkanım yok eşim işten de çıkartıldı her yer işçi çıkartıyor şimdi işe de giremiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz

  Cevapla
 • Berdrettin
  10.10.2018

  Merhaba
  ödemesi başlayacak olan kredi taksitlerini ertelemek mümkün mü?
  Ertelenirse faizi ne olur?

  Cevapla
 • Derya
  09.10.2018

  Merhaba kyk borc erteleme surem gecen ay doldu yapilandirma yapabilirmiyim yada bundan sonraki surecte nasil hareket etmem gerekiyor yardimci olur musunuz? Tekrar kyk affi gelmeihtimali varmı ? Toplu odeme sansim yok ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olurmusunuz bu konuda

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.10.2018

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27 Ağustos 2018 de sona erdi. Yakın zamanda af beklenmiyor. Ancak piyasa şartları tekrar değerlendirilmesine sebep olabilir.

 • Elif
  07.10.2018

  Yapılandırma hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Sadece peşin ödendiğinde mi faiz kalıyor?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   08.10.2018

   Merhaba,

   Yapılandırma başvurusu 26 ağustosta sonlandı. Taksitte de düşüyordu ama peşin ödemede % 90 a yakın bir düşüş söz konusuydu.

 • Ahmet
  28.09.2018

  Merhaba

  2015 te mezun oldum 2017 ekimde 1 sene edevletn üzerinden borc erteleme talebinde bulundum ve borcum 2018 ekime ertelendi ben bu borcun hepsini tek seferde yatirsam indirim söz konusu olurmu cevabınız için teşekkürler şimdiden

  Cevapla
 • tuba
  20.09.2018

  1/10/2018 de kredi geri ödemem başlıyor aylık ödeme miktarını azaltmak istiyorum, böyle bir hakkım var mı?
  teşekkür ederim.

  Cevapla
 • GöZ
  15.09.2018

  Merhaba. Yapılandırma tarihini kaçırdım hesap kartıma bloke konulunca farkettim borcumun tarihinin geçtiğini. Şimdi blokenin kalkması için 17159 tl mi ödemem gerekiyor toplam borcum bu rakam ve tek seferde mi isteniliyor bu yoksa takait yapılıyor mu yine

  Cevapla
 • Mly
  13.09.2018

  Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yani ortalama bir tutar lazım bana mesela ana para tutarına ne kadar eklenir? 1000 falan mı yoksa daha fazla mı?

  Cevapla
 • sema
  12.09.2018

  MERHABALAR,
  Ben 2016 mezunuyum borçumun ödeme günü ekimin 1 nde ben bu aftan yararlanabiirmiyim ayrıca evli olursak borcumuz düşer mi.

  Cevapla
 • Zeynep
  12.09.2018

  Merhaba benim taksitim ekim ayında başlayacak. Başladıktan sonra yapılandırma yapmam mümkünmüdür?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.09.2018

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak zaten vadesi gelmemiş borçlar taksitlendirme kapsamında değildi.

 • mly
  10.09.2018

  acil cevaplar mısınız lütfen…ödemesi başlamamış olanlar bundan yararlanabiliyor mu?
  5 yıl boyunca alınan kredide erteleme istenirse 1 yıllık süre icinde ne kadar ek borç oluyor? cünkü bu borcu yarıda kesemiyoruz istesek de…

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   10.09.2018

   Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak henüz borç vadesi gelmeyenler bu haktan yararlanamadı.

  • Mly
   10.09.2018

   Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yansıma miktari her ay ödenenle ayni mi? Yani her ay diyelim 350 kyk yatıyor, 350×12 midir? Lütfen soruları tam cevaplar mısınız

  • Mly
   13.09.2018

   Cevaplar mısınız lütfen. Önemli

 • Fakir
  09.09.2018

  Merhaba. Benim terör mağduru belgem var ama mezun oldum
  Bu belgeyle lisans kredi borcumu sildirebilir miyim?

  Cevapla
 • Cihat
  06.09.2018

  Merhaba. 2006 yılında aldığım ve 2010 yılında ödemesi gelen kyk borcum için 7143 sayılı kanuna İnternet üzerinden başvuru yaptım ancak bugün başvuru sonucunda ” kanun kapsamına giren borç bilgisi bulunamadı” şeklinde bir yazı çıkıyor. Acaba bir yanlışlık mı var yoksa kanun dışında mı kalıyor benim borcum.
  Cevap için teşekkürler

  Cevapla
 • Nuray
  04.09.2018

  Merhaba. Iki yıldır borç erteletme başvurusu yapıyorum ve erteletiyorum. Kredi affı çıktığında yapılandırma yaparsam borç erteletmede gelen faizlerde silinir mi?

  Cevapla
 • Mustafa
  29.08.2018

  Süre doldu mu ? Bugün itibariyle yapılandırmadan faydalanamıyor muyum ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   29.08.2018

   Merhaba,

   27 Ağustosta başvuru süresi doldu. Bugün yapılandırma yapamazsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir