KYK

2020 Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Öğrenim kredisi affı, henüz yürürlükte olan bir düzenleme değildir. Öğrencilerin üniversite hayatının hemen arkasından kariyerlerine borçlu olarak başlaması ve birçok öğrencinin iş bulamama problemi neticesinde öğrenim kredisi borçlarını ödeyemedikleri bilinmektedir. CHP Genel Başkan Yardımcı Yunus Emre tarafından yapılan açıklamaya göre, Ekim 2019 itibariyle 217 bin kişiye öğrenim kredisi borcunu ödememesi gerekçesiyle e-haciz işlemi uygulanmıştır.


Bu durumun ardından TBMM gündemine daha önce de taşınan KYK affı düzenlemesi bir kez daha taşınmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan son açıklamalara göre öğrenim kredisi affı için çalışmalar başlamıştır. Ancak affın ne zaman yapılacağı ve kimleri kapsayacağı henüz netleşmemiştir. Güncelolarak ödeme kredisi ödemelerinde sıkıntı yaşayan kişiler öğrenim kredisi ödemelerini erteleyebilmektedir.

Öğrenim Kredisi Kredi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisi borç sorgulama işlemi, Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden ve e-Devlet Kapısı sisteminden yapılabilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi internet sitesi üzerinden sorgulama işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.kyk.gov.tr/web/YENI_GRODEME/geriOdemeParametreGiris.do linkine tıklanarak kurumun kredi borcu sorgulama işlemi için hazırlamış olduğu online hizmete ulaşım sağlamak gerekmektedir.
 • Ardından mevcut kimlik kartınızın yeni kimlik kartı mı yoksa eski kimlik kartımı olduğu bilgisi talep edilecektir.
 • Seçmiş olduğunuz kimlik kartına göre kimlik kartında mevcut olan bazı bilgiler talep edilecektir.
 • Bu bilgileri girdikten sonra “Sorgula” seçeneğine tıklayarak kredi borcunuz olup olmadığını görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Üzerinden Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı, öğrenim kredisi sorgulama işlemi gerçekleştirilebilecek seçeneklerden bir diğeridir. Bu kanal üzerinden öğrenim kredisi sorgulama işlemi gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • E-Devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra sistemin ana sayfasında bulunan “Kurumlar” sekmesinden “Gençlik ve Spor Bakanlığı” kurumunu seçmeniz gerekmektedir.
 • Ardından kurumun listelenen hizmetleri arasından “Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmet üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

E-Devlet Öğrenim Kredisi Borcu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

“Öğrenim / Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama” hizmetine https://www.turkiye.gov.tr/kyk-ogrenim-katki-kredisi-geri-odeme-sorgulama linkine tıklayarak ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır. Bu durumda da öncelikle kimlik doğrulaması yapmanız talep edilecektir. “Kimliğimi şimdi doğrula” sekmesine tıkladıktan sonra kimlik doğrulaması yapabilir ve sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borçları Ne Zaman Ödenmektedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi ödemeleri, üniversite eğitimi alınan kurumun normal öğretim bitim süresinden itibaren iki yıl geçtikten sonra muaccel olmaktadır. Ödemeleri peşin veya taksitle yapma imkanınız bulunmaktadır. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için taksit sayısı, kişilerin kredi aldıkları süre olarak belirlenmektedir.

Öğrenim Kredisi Borçları Nereye Ödenmektedir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi ödemeleri, Ziraat Bankası’na yapılmaktadır. Kredi ödemesi yapmak için nakit olarak ödeme işlemi gerçekleştirilebildiği gibi kart kullanarak da ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır.

Bu imkandan faydalanmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde belirlenmiştir:

Öğrenim Kredisi Borç Ödemek İçin TIKLAYINIZ

 • Kredi ve Yurtlar Kurumu, kredi ödemesi alma işlemi kurumun online işlemler menüsünden gerçekleştirilmektedir.
 • https://kyk.ziraatbank.com.tr/KykMain.aspx linkine tıklanarak ödeme işlemi sayfasına ulaşım sağlanabilmektedir.
 • Ardından “İşlem” sekmesinden “KYK-Kredi Tahsilatları” sekmesine tıklamanız gerekecektir.
 • İşleminize devam edebilmeniz için tarafınızdan T.C. kimlik numarası bilgisi ve ekranda görüntülenen kod talep edilecektir.
 • Ardından borç tutarınız görüntülenecektir. Bu ekranda “Öde” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu işlemin ardından kart numarası, kart sahibi, kartın son kullanma tarihi ve CVC2 / CVV2 kodu bilgilerini girerek “Öde” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Öğrenim Kredisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası mobil şubeden öğrenim kredisi ödemesi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Ziraat Bankası sayfanıza giriş yaptıktan sonra menüye tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından “Ödemeler” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu sekmeden sırasıyla “Eğitim, Sınav ve Üniversiteler” hemen ardından ise “KYK” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından “KYK online tahsilat” sekmesine tıklamanız gerekecektir.
 • KYK sayfasında öncelikle T.C. kimlik numaranızı girmeniz ardında ise ödeme tipi belirlemesini seçmeniz gerekecektir.
 • Ardından borç tutarınız görüntülenecektir. “Öde” sekmesine tıklayarak ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kimler Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Yapmak Zorunda Değildir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi alan kişiler, bu kredileri muaccel oldukları tarihte ödemeye başlamalıdır. Öğrenim kredisi için 2020 yılı itibariyle af konusu gündeme gelmiştir. Ancak henüz böyle bir düzenleme bulunmamaktadır. Öğrenim kredisi ödemeleri durdurulan tek grup, “Hayatının Geri Kalanında Çalışarak Para Kazanamaz” raporu sahipleridir. Bunun yanı sıra öğrenim kredisi borçlusunun ölmesi halinde de sağ kalan yakınlarından da borç ödemesi talep edilmemektedir. Bu nedenle kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşayan kişilerin, borçlarını yapılandırması veya erteleme yoluna gitmesi gerekecektir.

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Ertelemesi Nasıl Yapılır?

Öğrenim kredisi ödeme erteleme işlemi, e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu hizmetten faydalanmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Öğrenim Kredisi Geri Ödeme Ertelemesi İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru linkine tıklayarak Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sunulan online öğrenim kredisi erteleme hizmetine ulaşım sağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından kimlik doğrulaması yapmanız talep edilecektir. “Kimliğimi şimdi doğrula” sekmesine tıklayarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından “Yeni Başvuru” sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Borç erteleme talebinde bulunma sebebinizi seçerek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Borç Ertelemesi Hangi Durumlarda Yapılabilmektedir?

Öğrenim kredisi borç erteleme başvurusu yapılabilen durumlar iki tane olarak belirlenmiştir. Bu durumlar şu şekilde listelenebilmektedir:

 • İşsizlik
 • Yüksek Lisans / Doktora

Öğrenim Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Öğrenim kredisi yapılandırma işlemi, borcunu ödeyemeyen kişiler için sağlanan bir kolaylıktır. Kredi borcu ertelemesi yapılması işsiz olan veya yüksek lisans / doktora öğrencisi olan kişiler tarafından tercih edilebilen bir seçenektir. Ancak bu durumda dahi sonraki zamanda ödeme işlemi gerçekleştirilemeyebilmektedir. Öğrenim kredisi taksitlerinin iki defa ödenmemesi durumunda ise vergi dairesi devreye girmektedir. Bu durumda kredi yapılandırılması yoluna gidilmektedir.

Online Öğrenim Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Online Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi yapılandırma işlemi yapmak izin izlenmesi gereken adımlar şu şekilde belirlenmiştir:

Öğrenim Kredisi Yapılandırmak İçin TIKLAYINIZ

 • Sayfada bulunan kullanıcı girişi sekmesinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Taksitlendirme / Tecil Talep İşlemleri hizmetine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu hizmet üzerinden öğrenim kredisi borç yapılandırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Öğrenim Kredisi Yapılandırması İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Öğrenim kredisi yapılandırması için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi iki ay üst üste ödeme güçsüzlüğü sebebiyle ödeme işleminin gerçekleştirilememiş olması gerekmektedir. Bu durumda yapılandırma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem herhangi bir şarta bağlanmamıştır.

KYK Kredi Borçları Nasıl Hesaplanmaktadır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi geri ödemesi hesaplama işlemi yapılırken, öğrencilik döneminde kullanılmış olan kredi miktarı dikkate alınmaktadır. Bu miktara Yİ-ÜFE yani Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi artışları uygulanarak kredi borcu hesaplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Yİ-ÜFE, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanmaktadır.

KYK Borç Sorgulama

KYK Burs Sorgulama

KYK Kredi Başvurusu

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

202 Yorum

 1. Merhaba , Ben şuan eğitimime devam edem 4.sınıf öğrcisiyim. 2. sınıfta bursum krediye dönüştü. Şuanda dönemimin uzaması durumunda almakta olduğum krediyi almaya devam edebiliyor muyum ? bunun için yapmam gereken bişey var mı?

  1. Merhaba,

   Dönem uzadığında da öğrenim boyunca öğrenim kredisi almaya devam edersiniz.

 2. merhabalar kyk taksitlerini geciktirdiğim için son iki taksit hariç hespine faiz işlenmiş durumda simdi taksit ödeyeceğim ancak son iki ayın faizsiz olan taksitlerimi ödemem daha mantıklı yoksa geciken faizli taksitlerden mi ödemem gerekiyor.
  bilgilendirir misiniz

 3. Merhabalar düzenli kyk borç ödemesini yapıyorum. Şuan toplam 7000 tl borcum kaldı.Toplu ödeme yapmam dahilinde herhangi bir indirim uygulanır mi eğer uygulanırsa ne kadar civarında indirim yapılır sormak istedim.Teşekkür ederim.

 4. Merhaba,

  Doktora öğrencisiyim ve sadece yök bursu alıyorum. Geçen sene işsizlik sebebiyle ertelendi ve 15 bin lira olan borcum 18 bin oldu. Bu faiz oranlarıyla ben okulu bitirdiğimde aldığım kredinin neredeyse 2 katını ödeyeceğim. Yök burslu olduğum için çalışma şansım yok ve doktora çok ağır bir program. Ödemelerim bu ay başlıyor. Bu aftan yararlanma durumum var mı? Ödeme yapmak istemiyorum. çünkü aç kalacağım.

 5. Merhaba
  2015 de mezun oldum .is bulamadim.evlendim.cocugum oldu calisamiyorum.aff cikacak mi bilgilendirirseniz sevinirim.

 6. Merhaba ben 2005 te okulu bıraktım benim kredim o zaman 2.500 tl di 2010 da sisteme düşmüş bana hiç ihbarname gelmeden faiz yemiş ve 9 bine yakın bir rakam olmuş engelli çocuğum var ondan bakım aylığı alıyorum ve şimdi yeni haciz konmuş maaşa anlayamadım şimdi ödeme sansimda Yok napicam bilmiyorum bilgi verir misiniz

  1. Merhaba,

   Keşke geçen sene gelen af ile taksitlendirme yapsaydınız. Mevcut durumda yapacak birşey yok maaşınızın bir kısmından ödemesi alınır.

  2. Merhaba sizce bu sene kredi affı veya kredinin tamamının kaldırılmasıyla ilgili herhangi bir gelişme olur mu? Kredi borcum 9 bin tl iken şuanda 24 bin tl ye çıkmış

 7. Merhaba,benim ekim ayı itibariyle KYK kredi borcumu yatırmam gerekiyor. Yatırmaya başladıktan sonra oluşabilecek herhangi bir düzenlemeden ( yapılandırma faiz sıfırlama gibi) yararlanabilecek miyim

 8. merhaba ben 2016 mezunuyum geçen yıl borcumu e devlet üzerinden işsizlik sebebiyle ertelettim. Bu yıl da işe giremediğim için erteleme başvurusu yaptım. 23 binlik borcum 33 bin oldu. Her hangi bir af çıkarsa faizlerin silinmesi gibi bundan bende faydalanabilecek miyim ? Yoksa erteleme başvurusu yapmayıp borçları faize binenler mi yararlanabilir bu faiz silinmesi durumundan. Erteleme başvurusu yaptığım için hiçbir şekilde indirimden faydalanamaz mıyım ?

 9. merhbalar 2018 ekim ayı itibariyle 15.500 olan kyk borcumu erteleme işleminde bulundum ve üzerine 3 bin eklenip 18.500 tl oldu. Erteleme işlemini iptal etmek istedim ama olmadı halen 18.500 burcum var. Soruma gelirsem: ekim 2019’da ödemem gerekiyor taksitleri ödeyemezsem borc maliyeye aktarılırsa ödeyeceğim miktar 15.500 mu yoksa 18.500 mu olacak?

 10. Merhaba bekim kyk borcum 6.500du ama faizle 9.400e çıkmış. Yapilandirmistim ama odemedigim için geçen gün toplam borcun ekranda çıkması adına tescilimi kaldırdım.şimdi toplam borcum 9.400 faiz affi gibi duyumlar var sizce borcumu ödeyip kapatmayalimiyim.dönem yıl sonuna kadar beklersemde baya faiz binicek

 11. Merhabalar
  Eşimin öğrenim kredisi için hesaplara bloke koymuşlar vergi dairesine gittiğimde dörtte birini yatırıp kalanını yapılandırabiliriz dediler söylenen tutarı yatırdım ve yapılandırma yapmak için eşimi orada bırakıp ben işe döndüm bir müddet sonra eşime sizin hesaplardaki para borcunuzun tamamına yetiyor biz borcun hepsini oradan alacagız diye yapılandırma yapmadılar .böyle bir yetkileri var mı ben o hesaptaki paramı başka bir yerde kullanmak için biriktirdim ayrıca odemeyi kabul edip yapılandırma yapmaya gelmişim ben yardımcı olursanız sevinirim

 12. Yapılandırma sonucunda taksitlendirme seçtik ancak peşin ödemeye karar verdik değiştirme seçeneği var mı? İndirim den yararlanabilir miyiz

 13. Merhabalar öğrenim kredi borcumdan dolayı 2 yıl önce maaşıma haciz koyulmuştu. bir miktar kesildi sonra vergi dairesinde yapılandırma yaptırdım 18 aylık ama ödeyemedim 18 ay geçti şimdi herhangi bir haciz gelmedi tekrardan?
  Vergi dairesine gidip yeniden bir yapılandırma yaptırabilir miyim acaba haciz vs kanunen birşey olmadan?
  Yoksa hepsini peşin mi ödemem mi gerekir?
  Yapılandırmayı bozup uymamış oldum
  acilen bilgilendirir misiniz

 14. Merhabalar ben lisans mezunuyum. Benim borcum 01.07.2019 da başlıyor gözüküyordu. Erteletme talebinde bulundum işsizlikten dolayı ve gerçektende işsizim çalışmıyorum. Daha sonra ertelendimi diye sistemi kontrol ettim sistem hata verdi. Ertelenmiştir diye düşünüp üstüne düşmedim. Bugün sisteme girdim gördüm ki ertelenmemiş. Ailemde bende gırtlağımıza kadar borç içindeyiz ve iş bulamıyorum. Bu borç vergi dairesine düşer ve haciz yoluyla alınmaya çalışılırsa ben biterim. Lütfen bilen birisi bilgi verebilir mi ben bunu nereyle görüşüp düzelttirebilirim? Yoksa borcu silmek için kendimi hayattan sileceğim.

 15. 2015 tarihinde aldığım burs için hiç ödeme yapmadım 10 taksit gözüküyor fakat faiz gelmiş tabi ödeme zamanı geldiğinde bizlere bildirim yapılması gerekiyormu beklesek faiz affı çıkarmı ve bunu nezamana kadar bekletebiliriz

 16. Merhaba ben 2007 mezunuyum.hic çalışmadım haciz de hiç gelmedi.evliyim. 17 bin lira borç görünüyor. hiç bir indirimden yararlanabilirmiyim ve taksitlendirme yapabilir mi.adima herhangi birşey tabu olursa haciz gelirmi.

 17. merhaba 2012 mezunuyum. geçen yıl yapılan yapılandırmada bir miktar para ödeyip geri kalan parayı taksit yaptırmıştım lakin ödeyemedim. şu an banka hesabıma haciz konuldu. interaktif vergi dairesi üzerinden borcumu taksitlendirmek istiyorum. taksitlendirmede borcun üzerine vade farkı koyuyor mu?

  1. Merhaba,

   Vergi dairesi taksitlendirmeye onay veriyor ise vade farkı eklenecektir.

 18. Merhaba benim kredi geri ödeme yarın başlıyor.
  Peki ödeme işlemini direk Atm den yapabilir miyim yoksa bir bankaya gidip başvuru mu yapmam gerekiyor bilmiyorum. Birde ben yapılandırma işlemini yapmak istiyorun ve nerden yapılıyor bilmiyorum .

 19. Merhabalar,
  2010 yılında mezun oldum. Suan banka hesaplarima haciz islemi konulmus. toplam borcumu faiziyle birlikte e devlet uzerinden yaklaşık olarak 17 bin olarak hesapladim. Peşin ödeme yapsam herhangi bir indirim söz konusu olur mu.

  1. Merhaba,

   Peşin ödemeyi vadesi geldiğinde yapmış olsaydınız 1/4 oranında indirime tabi olurdu. Mevcut durumda peşin ödemenin bir indirimi olmaz.

 20. Merhaba benim öğrenim kredisi borcum bu temmuzda başlıcak ben şahsi olarak ziraat bankasına gitsem ödemeyi orda peşin ödesem olur mu yani üstüne faiz girmesini istemiyorum o yüzden peşin ödemek istiyorum ben 2 yıl önlisans mezunuyum ben kendim hesaplandığımda 7.350 tl borcum çıkıyor ama e devlette 8 bin çıkıyo taksitlere böldükleri için mi böyle bi ücret çıkıyor yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba,

   Sistemde taksitsiz ana para borcu gözükür. Yatırmadan önce tekrar hesaplattırabilirsiniz.

 21. Kyk kredi borcumu geçen yıl Eylül ayında başlayacakken eğitimde olduğumiçin ödeme imkanım olmadığı için işsizlik nedeni ile erteleme mecburiyetinde kaldım 1 yıl erteledim ve üzerine 2000 tl ye yakın faiz koyuldu ben bu yıl eylül ayında ödemeye başlayacağım yine ben bu faizi sildire bilme imkanım var mı kyk dan aldığım borç 7400 dü şimdi 9000 olmuş bu farkı sildirme şansım var mı

 22. ben hala üniversiteye devam ediyorum borcum aktarılmış maliyeye şuan 8 taksit ödenmemiş gözüküyor ve bugün elime ödeme emri geldi ama şuan ödeyecek durumum yok ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

 23. merhaba,
  6 ay yapılandırma yaptım ve ilk 4 taksitini düzenli ödedim. son 2 taksitim kaldı mayıs 31 de değilde haziran 2 sinde ödesem yapılandırma bozulur mu?

 24. Merhaba,
  Maalesef geçen yılki yapılandırmayı kaçırdık. Sizce bu yıl da yapılandırma kanunu çıkar mı? Ya da geçen yıl çıkan için yeni bir başvuru hakkı tanınır mı?
  Teşekkürler…

  1. Merhaba,

   Ekonomi iyi gitmiyor. Yapılandırılan borçlar ödenemiyor. Yıl sonuna doğru bir af çıkabilir. Ancak tabi ki kesin bişey dememiz zor. Tahmin ve baklantiler bu yönde

 25. Merhabalar.
  Ben 2000-2004 yılları arası öğrenim kredisi aldım. O tarihten itibaren de Türkiye’den ayrıldım. Şimdi ise yabancı ülke vatandaşıyım. O zamanlarda aldığım paranın toplamı 2 milyardı ve geri ödemem geren tutar ise 4 milyardı sanırsam. Şimdilerde o borcun 16 bin lira olduğunu öğrendim. Benim sorum. Peşin ödeme yapıldığında faizde indirim var mı? Varsa nereyle irtibata geçmek gerekiyor?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 26. merhaba.
  tebligat geldi 15 gün içinde ödemediğim taktirde haciz uygulanacakmış.vergi dairesine gittim önden peşinat alıp kalan borcu taksite bağlayacağız dediler.benim 12000tl olan borcum faizle birlikte 17000tl olmuş şimdi taksitle ödemeye başlayacağım eğer vergi affı gelirse kalan taksitleri yapılandırıp faizi sildirebilir miyim.

  1. Merhaba,

   Yeni bir yapılandırma gelir ise kalan borcunuzu ana paradan tekrar hesaplayarak ödeme yapabilirsiniz.

  2. Merhaba,
   ben 33 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 9. taksit zamanı ve 8 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 9. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba toplu odersem indirime girer mi?

 27. İyi akşamlar, ben kredi borcumu geciktirdiğimden dolayı tüm aylara faiz gelmiş. 6 bin olan borcum 8 bin olmuş neredeyse. Yakın zamanda yapılandırma gelir mi sizce beklemeli miyim? Mevla bütçemi aşıyor ve ödeme yapamıyorum. Net borcumu tek seferde nakit ödersem faizi silinir mi ya da.

 28. Merhabalar eşim geri ödemeli burs çekmişti, e devlete baktım haberimiz olmadan 5 aydır faize girmiş.benim de şimdi ödeyecek durumum yok adıma da babamın bakkalı kayıtlı ödeyemesem bakkala haciz gelir mi?

 29. Merhabalar ben Kyk geri ödememi erteletirmistim işsizlik dolayısıyla ve farkında olmadan 10/2018 de başlamış ve ben bunu yeni görüyorum, o dönemde tekrar erteletirmeyi denemiştim fakat sistem musade etmedi….. Gelir vergisine dönüşmüş borcum ve şuan işsizim çalışmıyorum….. Bu durumda durdurma, erteletirme işlemi yapabilir miyim? Dilekçe yazarak yada işsiz olduğumu gelir vergisine bildirdiğimde bu mümkün mu

 30. merhabalar ben 2015 yılında üniversiteden mezun oldum o gün bugündür de iş bulamıyorum..kasım ayından beri ailemin desteğiyle zor da olsa taksitleri ödemeye çalışıyorum ama artık onlarda yardımcı olamıyor bende iş bulamıyorum..bunun bi yolu yok mu Allah aşkına başka bi yol varsa biri bana yardımcı olsun..

 31. merhabalar ögrnim kredi borucumu takip etmedigim için hepsine faiz binmiş. şuan yapılandırmada yok. yapılandırmayı beklemelimiyim yoksa taksitsiz ödemelimiyim

  1. Merhaba;

   2018 Ağustos ayında yapılandırma çok avantajlı idi. Piyasalar iyi gitmiyor. Yapılandırma yapanların yarısı ödem zorluğu çekmeye devam ediyor. aldığımız bir duyum yok ama seçimden sona yıl sonuna doğru piyasa böyle devam ederse ödeyemeyenler artacaktır. Yine bir af çıkabilir. Tabi bu bizim görüşümüz. Kalanı sizin takdiriniz.

  2. Aynı durumu bende yaşıyorum.Belirsizlik var yapılandırmanın geleceği kesin ama ne zaman belli değil

 32. merhaba;
  ben son ödememi 2017 Mayıs ta yaptım ve 9binTL civarında borcum var.
  Ağustos’ ta yapılandırma başvurusunda bulundum ancak yapılandırdıktan sonra hiç ödeme yapmadım.
  Bu durumda ne zaman haciz işlemi başlatılır?

 33. 2019/TEMMUZ ayında başlıycak olan kredi ödemem için erteleme başvurusunda bulunmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?

  1. 20190kyk borcumu ertelemek isteğinden 8.000 den 10.000 e çıkıyor o faiz 1 yıl için mi 2 yıl için mi uygulanıyor ?

 34. Merhaba öğrenim kredimin ödeyemediğim taksitlerine gelen faizlerin affı için ne yapmalıyım kalan taksıtleri yapılandırmaksızın ödeyeceğim.

 35. Merhaba,
  ben 54 taksitli kyk kredi borcumun hiç birini ödemedim. e devletten baktıgımda şuan 20. taksit zamanı ve 19 taksite faiz konulmuş şimdi ödemeye başlasam 20. taksitten itibaren ödeyebilir miyim eski taksitlere yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaparak faizlerden kurtulurum diye düşünüyorum mümkün mü acaba.

 36. merhaba ben borcumu ödemeye seneye başlayacağım ama okurken anne baba vefatı oldu kredi borcum silinir mi?

 37. Merhabalar, ödemelerim 2020nin 7.ayında başlayacak o zamana kadar beklemeyip paramı hazırlayıp erken yatırsam bir indirim olurmu,yoksa bir sonraki yapılandırma işlemeni beklemelimiyim?

 38. Ödenmeyen KYK borcu dükkan açarken karşımıza sorun olarak çıkar mı? Toplam 35 taksiden 16 taksit gecikmiş faiz işlemiş KYK borcum var. Vergi dairesine aktarılmış . Mağaza açmayı düşünüyorum, ruhsat, vergi levhası vb işlemler de bu sorun teşkil eder mi ödenmemiş KYK borcu?

 39. 2015 mezunuyum geri ödeme başlangıcı 2017 10. Ayı idi borcum otomatik olarak taksitlendirilmis ve hiç ödeme yapmadığım için vergi dairesine aktarılmış. Hiç ödeme yapmadım faiz işliyor .ben dükkan açmayı düşünüyorum hiç odeme yapamadığım için bu sorun olur mu dükkan açarken . Vergi levhası ruhsat vb. Alırken???

 40. Merhaba,

  Takipli öğrenim kredisi borcum var 10 taksitli. Hiçbirini yatıramadım faize binmiş. Şimdi ise peşin ödeme durumum var. İndirim söz konusu olur mu?

  1. Merhaba,

   2018 yılı Ağustos ayında yapılandırma başvurusu yapmış olsaydınız faizin büyük bir kısmını ödemenize gerek kalmayacaktı. ancak mevcut durumda indirim olmaz.

  2. zaten peşin yatırıldığında e devlet üzerinden sizi internet vergiciliği sitesine yönlendirip, ne kadar ödemeniz gerektiği

 41. merhaba, benim öğrenim kredisi geri ödeme tarihim eylül 1 2018 de başlamış. e devletten borç sorgulattığımda gelir idaresinin sitesine yönlendiriliyorum fakat orada borç görünmüyor, neden aceba? hiçbir şey yapmasam şuanki borcum olan 14.520 tl üzerine faiz işler mi?çünkü bir sitede eylül ayından itibaren öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacak yazısı gördüm, bilgilendirirseniz sevinirim

 42. Meraba ben bisey sorcam smdi bana kagit gldi ve oara bkrcum solemdi bende yarim gidip odemeye baslicam oncen blli bi mevle istendi dielim ki ben ufak bi mevla verdm ve sonra yapilandirma cikti ciktikdan snra yapilandirma yapabiliyormuyum hayr yarin odeme yapmaya baslamazsam haciz glcek odmee basladigimda odeme yaparken ben her ay o anda yapilandirma imkani gelirse ozaman yapilandirma yapilinca faizleri silincek ve odedigim ana parada dusucekmi onu merak ediyorum bana bunun bilgisini verebilirmisiniz tesekurler smdiden zaten ocak ayindayiz bi af olursa haber verilir bize umarim

 43. merhaba ben yapılandırmayı yapmıştım ama o yasa borcumun az kısmını kapsadı 6 bin lik borcumu hiç ödemedim son iki ay normal ödemelerimi yaptım kaldı 6 normal aylık ödemem bunları oduyorum boşa gitmez değilmi birde yapılanan 2 ayda bir ödemem var zaten
  hesaplara bloke konmaz ve kacırdığım borcuda bekleyıp af cıkmasını öle odeyecem bu son odeyeceklerim havaya gıtmesinde normal aylık odemeler

  1. Merhaba,

   Ödemelerinizi aksatmadığınız sürece taksitlendirdiğiniz borçtan kurtulursunuz. Kalan borç ile ilgili hesaplara bloke konulmaz diye bir garanti yok. Eğer borcun tamamını kapsayabilseydi sorun yoktu.

 44. Ödemem gecti hic ödeme yapmadm.eve tebrigat geldi haciz islemi için.yapılandırma yaptirinca önden toplu para ödeniyormu ?

  1. Merhaba,

   2018 Ağustos ayında yapılandırma vardı. Borçlarınızı yapılandırmanız gerekirdi. Kurumla görüşüp ödem planı yaptırabilirsiniz. Ancak dediğiniz gibi bir kısmı peşin talep edilir.

 45. bugün öğrenim kredi borcumdan dolayı banka hesaplarıma haciz konulduğunu öğrendim 5460 tl borcum 7640 tl olmuş peşin ödersem faizi silinir mi taksitlendirsem faizi ne kadar siliniyor bilgi verir misiniz

 46. Merhaba
  Ben yapilandirma yaptim anca 2nci taksiti gecirtirdim ve islem yapamadik bu durumda ne olacak ?
  Ocak ayina kadar yapilandirmanin uzadigina dair haberler okumustum dogrumudur acaba ?

  1. Merhaba,

   Evet 31/01/2019 a kadar geciken ödemeler gerçekleştirilirse taksitlendirme bozulmayacak devam edecek.

 47. Merhabalar ben ögrenim ve katkı kredisi aldım ödeyemedigim için yapılandırdım ilk iki taksitide ödedim ama birde geçmiş borc diye 2350 tl gözüküyor bu borç neden yapılanmamış ödeyemedigim için zaten yapılandırmaya gittim.Bu borcuda yapılandırmam mümkünmüdür

 48. Merhaba ben 2017 Eylül ve 2018 Haziran arası 10 ay borcumu ödedim Bu 10 ay içersinde çalışıyordum Sigortam da yatıyordu sonra işi bıraktım sigortam bitti bende ödeyemedim şimdi 5 aydır ödemiyorum ve 82 tl ilk bi gecikme zammı uygulanmış ben ödemeye devam edebiliyor muyum yoksa geri kalan borcu toplu olarak mı yatırmak zorundayım eğer öle ise yapılandırsam tekrar taksite döner mi gecikme zamları silinir mi teşekkür ederim

 49. Merhabalar,
  Benim ödemem Ekim ayında geldi ve ben yapılandırma yapamıyormuyum? Gib.gov.tr den yapmaya çalıştım fakat olmadı. Şimdi ne yapmam gerekiyor. Ne zaman yapılandırma yapabilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

 50. öğrenım kredisi borcumu şu an yapılandırabilirmiyim borcum vergi dairesine intikal etmiş durumda.

 51. Merhaba;
  Ben yapılandırma yaptım ama 2. taksitin günü geçti ve yapılandırmadan düştü. Bu yıl içerisinde tekrar yapılandırma olur mu yada 2019 da mı olur? Ayrıca faiz işler mi eski yapılandırma taksiti gibi mi ödüycem tekrar?

  1. Merhaba,

   Yapılandırmanın ilk iki taksitini yatırmanız gerekiyordu. Mevcut durumda taksitlendirmeniz bozulur. Ancak 2019 seçimlerinden önce müracaat edip ödeyemeyenler için bir af çıkartılabilir.

  2. meraba iyi günler benim öğrennim borcum vardı yapılandırmadan felan hiç haberim yoktu banka hesaplarıma bloke koymuşlar borcu taksitlendiremiyormuyuz hiç haberim yoktu yapılandırmadan felan bilgi verirseniz sevinirim o borcun hepsini bi seferde ödeyemem

  3. Merhaba,

   Yapılandırma Ağustos 26 ya kadar dı maalesef kaçırdınız. Kredi çekerek ödeyebilirsiniz.

 52. merhabalar. 2009 ile 2011 yılları arasında kredi aldım, bu zamana kadar işsiz olmamdan dolayı her sene erteletmiştim, ancak sürekli haberlere bakardım af gibi birşey olabilir mi diye, bi ara bakmayı es geçmişim o arada da af çıkmış ve süresi bitmiş. Demek istediğim böyle af gibi durumlarda borcu olanlara bir sms ile bilgilendirme yapılması, borçluların borçlarını ödemeleri için daha faydalı olacaktır.

 53. Merhaba
  Üniversite okurken evlenen öğrencilerin kyk borçları siliniyordu. Bir zamanlar bu konu ile ilgili her yerde afişler yer aldı. Böyle bir geçerlilik söz konusu mu?

 54. merhaba
  bana kyk kredi borcum maliye bakanlığı tarafından 08.05.2018 tarihinde tebliğ edilmiş fakat 25.10.2018 tarihinde tebliğ bana ulaştı.
  bu zamana kadar elime bir yazı yada bildiri yapılmamıştı.2017 den bu zamana 406 tl gecikme zammı var bu yasadan yararlanıp sildiremez miyim yardımcı olursanız sevinirim

 55. Eylül 16 da kredi borcumu yükseklisans yaptığım için erteleme talebinde bulundum. 14.500 olan borcum 27 bin tl oldu. Enflasyondan dolayı normalmiş. Ben 12.500 tl fazla ödemek istemiyorum. Resmen iki katı. Ertelemenin iptalini istiyorum. Dilekçe yazmam gerekliymiş. Başına böyle birşey gelen var mı?

  1. Benimde başıma böyle bişey geldi. Sizin süreciniz nasıl sonuçlandı:( bende fazla para ödemek istemiyorum.

 56. ben yapılandırmayı kaçırmısım erteleme işelemi nasıl yapılıyor erteleme yaptıktan sonra af çıkması durumunda aftan yararlanabiliyormuyuz . bide banka hesaplarıma bloke konulmuş ertelersem blokeyi kaldırabiliyormuyuz .

 57. Merhaba benim borcum 2013 de başladı. 2300 tl. Sadece tek dönem almıştım. Daha önce ne ödedim ne de yapılandırdım. Hiç dokunmadım.mezun olduğumdan beri de çalışıyorum ancak bana hiçbir borç bildirimi gelmedi. Şuan aftan yararlanamıyorum süresi dolmuş. Sizce borç faiz ile birlikte ne kadar olmuştur. Yapılandırabilirmiyim beklemelimiyim?

  1. Merhaba,

   Borç hesaplaması yapmamız mümkün değil. Yapılandırma geçti. Yeni bir yapılandırma gelebilir ama kısa vadede beklemiyoruz. Ancak piyasa sıkıntılı biz de net birşey söyleyemiyoruz.

 58. Mrb 2012 yılında mezun oldum ve geri ödeme imkanım yok eşim işten de çıkartıldı her yer işçi çıkartıyor şimdi işe de giremiyorum nasıl bir yol izleyebiliriz

 59. Merhaba
  ödemesi başlayacak olan kredi taksitlerini ertelemek mümkün mü?
  Ertelenirse faizi ne olur?

 60. Merhaba kyk borc erteleme surem gecen ay doldu yapilandirma yapabilirmiyim yada bundan sonraki surecte nasil hareket etmem gerekiyor yardimci olur musunuz? Tekrar kyk affi gelmeihtimali varmı ? Toplu odeme sansim yok ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olurmusunuz bu konuda

  1. Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27 Ağustos 2018 de sona erdi. Yakın zamanda af beklenmiyor. Ancak piyasa şartları tekrar değerlendirilmesine sebep olabilir.

 61. Yapılandırma hakkında bilgi verebilir misiniz acaba? Sadece peşin ödendiğinde mi faiz kalıyor?

  1. Merhaba,

   Yapılandırma başvurusu 26 ağustosta sonlandı. Taksitte de düşüyordu ama peşin ödemede % 90 a yakın bir düşüş söz konusuydu.

 62. Merhaba

  2015 te mezun oldum 2017 ekimde 1 sene edevletn üzerinden borc erteleme talebinde bulundum ve borcum 2018 ekime ertelendi ben bu borcun hepsini tek seferde yatirsam indirim söz konusu olurmu cevabınız için teşekkürler şimdiden

 63. 1/10/2018 de kredi geri ödemem başlıyor aylık ödeme miktarını azaltmak istiyorum, böyle bir hakkım var mı?
  teşekkür ederim.

 64. Merhaba. Yapılandırma tarihini kaçırdım hesap kartıma bloke konulunca farkettim borcumun tarihinin geçtiğini. Şimdi blokenin kalkması için 17159 tl mi ödemem gerekiyor toplam borcum bu rakam ve tek seferde mi isteniliyor bu yoksa takait yapılıyor mu yine

 65. Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yani ortalama bir tutar lazım bana mesela ana para tutarına ne kadar eklenir? 1000 falan mı yoksa daha fazla mı?

 66. MERHABALAR,
  Ben 2016 mezunuyum borçumun ödeme günü ekimin 1 nde ben bu aftan yararlanabiirmiyim ayrıca evli olursak borcumuz düşer mi.

 67. Merhaba benim taksitim ekim ayında başlayacak. Başladıktan sonra yapılandırma yapmam mümkünmüdür?

  1. Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak zaten vadesi gelmemiş borçlar taksitlendirme kapsamında değildi.

 68. acil cevaplar mısınız lütfen…ödemesi başlamamış olanlar bundan yararlanabiliyor mu?
  5 yıl boyunca alınan kredide erteleme istenirse 1 yıllık süre icinde ne kadar ek borç oluyor? cünkü bu borcu yarıda kesemiyoruz istesek de…

  1. Merhaba,

   Yapılandırma süresi 27/08/2018 tarihinde sona erdi. Ancak henüz borç vadesi gelmeyenler bu haktan yararlanamadı.

  2. Erteleme yapılırsa 1 yıl icinde ne kadar yansır? Yansıma miktari her ay ödenenle ayni mi? Yani her ay diyelim 350 kyk yatıyor, 350×12 midir? Lütfen soruları tam cevaplar mısınız

 69. Merhaba. Benim terör mağduru belgem var ama mezun oldum
  Bu belgeyle lisans kredi borcumu sildirebilir miyim?

 70. Merhaba. 2006 yılında aldığım ve 2010 yılında ödemesi gelen kyk borcum için 7143 sayılı kanuna İnternet üzerinden başvuru yaptım ancak bugün başvuru sonucunda ” kanun kapsamına giren borç bilgisi bulunamadı” şeklinde bir yazı çıkıyor. Acaba bir yanlışlık mı var yoksa kanun dışında mı kalıyor benim borcum.
  Cevap için teşekkürler

 71. Merhaba. Iki yıldır borç erteletme başvurusu yapıyorum ve erteletiyorum. Kredi affı çıktığında yapılandırma yaparsam borç erteletmede gelen faizlerde silinir mi?

  1. Merhaba,

   27 Ağustosta başvuru süresi doldu. Bugün yapılandırma yapamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu