İŞKUR

İŞKUR Başvurusu

Türkiye İş Kurumu genel kullanımı ve kısaltması ile İŞKUR Türkiye’de ki henüz iş bulamamış vatandaşlara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile işbirliği içerisinde bulunarak çeşitli iş sahalarında, sahip olduğunuz mesleklere uygun olarak iş imkanı sağlamaktadır. Yazımızda İŞKUR Başvurusu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.


İŞKUR Başvuru Süreci

Öncelikle İŞKUR tarafından sunulan meslek edindirme kurslarından ya da iş imkanlarından yararlanabilmek için İŞKUR’a kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Kayıt işleminizi yapabilmek için İŞKUR bürolarına gitmeniz ya da yazımızın sonunda vereceğimiz link üzerinden kaydınızı gerçekleştirmeniz gerektirmektedir.

Kayıt

İş bulabilmek için öncelikle kayıt işlemini yapmanız gerekmektedir. Kayıt işlemlerini şahsen İŞKUR bürolarına giderek ya da internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Size en uygun iş olması için hem iş verenlerin hem de iş arayanların tam ve doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Bunun içinde eğitim, mesleki ve diğer tüm bilgilerin işe girebilmeniz açısından eksiksiz olması gerekmektedir.

Kayıt Koşulları

İş arayan kişilerin İŞKUR’a kayıt yaptırabilmeleri için öncelikle 14 yaşını doldurmuş olmaları ve askerlikte fiilen bulunmamaları gerekiyor. Meslek tespiti için beyan esas alınır, beyanların sahte olması durumunda Kurum sorumlu tutulmamaktadır.

Engelli Kayıt İşlemi

Vücut fonksiyonlarının en az %40’ından yoksun olan bireyler, 30.03.2013 tarihli ve 28603 sayılı Engellilik Ölçütü, Sınıflandırılması, Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikle belirlenen yetkili sağlık kuruluşlarının herhangi birinden alacakları rapor ile belgelemeleri halinde İŞKUR Engelli Kaydı yaptırabilirler.

Engelli Kaydını internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen bireylerin sağlık kurulu raporunu kuruma getirerek veya göndererek durumlarını onaylatmaları gerekmektedir. Onay işlemi görmeyen engelli bireyler normal statüde değerlendirilecektir. Raporların herhangi birinde çalışamaz bilgisi olanlar engelli kaydı yaptıramamaktadır. Raporlarda engellilik süresi dolan bireyler o tarihten itibaren normal statüde değerlendirilir. Engelli bireylerin, engelliliğin devam ettiğini gösteren raporu getirmeleri halinde engellilik kaydı devam edecektir.

Eski Hükümlü Kayıt İşlemi

Kasıtlı olarak yapılan suçlardan dolayı 1 yıl veya daha uzun süreli hapse mahkum edilen bireyler ile devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyen bireyler, cezasını infaz kurumlarında tamamlayan bireyler, cezası ertelenen ve koşullu salınanlar ya da özel kanunlarda belirtilen şartlarından dolayı istihdam olanağı bulunmayan veya ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlar bu durumlarını Cumhuriyet Başsavcılığından alınan ”Tahliye Edilen Hükümlüye Ait Durum Bildirim Formu” ile birlikte bildirmeleri halinde Eski Hükümlü sayılacak ve İŞKUR hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Kayıt işlemlerinin internet üzerinden yapacak bireylerin ise bilgilerini kuruma ulaştırmaları gerekmektedir. Onay işlemlerini gerçekleştirmeyen Eski Hükümlü bireyler normal statüde değerlendirilecektir.

Öncelikli Gönderme Hakkına Sahip Olanların Kayıt İşlemleri

Kamu Kurum ve Kuruluşların normal, engelli ve eski hükümlü işçi taleplerine öncelikli müracaat edecek olan bireyler İl/Şube Müdürlüklerine giderek kurum personellerinin aracılığı ile kayıt olunması durumunda öncelikli belgeleri ibraz edilecektir. Belgesi ibraz edilmeyen bireyler normal kayıt şeklinde işlem görmeye devam edecektir. İnternet üzerinden kayıt yaptıran bireyler ise durumlarını kanıtlayan bilgileri İl/Şube müdürlüklerine getirerek bu durumlarını kanıtlamaları gerekmektedir. Yapılmaması durumunda normal kayıt statüsünde değerlendirileceklerdir.

Kayıtların Geçerlilik Süresi ve İşlemden Kaldırılması

Yapılan kayıtların aktif kalma süresi son işlemden 2 yıl sonrasına kadar sürer. Kayıtlarını işlemden kaldıran iş arayan bireyler internet üzerinden İŞKUR’a girerek iş arama durumu menüsünden aktif duruma getirerek işlemlerine devam edebilir. Kurum İl/Şube Müdürlükleri şahsen, telefon, faks, mail vb. yolları ile müracaat etmeleri durumunda yetkili kişilerce sistemde işlem yapan kişi adına işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Aktif işlemde kalma süresi içerisinde işlem görmeyen veya diğer nedenlerden ötürü geçersiz hale gelen kayıtlar, güncelleninceye kadar iş arama durumundan faydalanamazlar.

Sisteme kayıt yaptırıp öz geçmişinizi doldurduktan sonra İnternet şubesine giriş yaparak;

  • Kişisel bilgilerinize uygun iş ilanlarına doğrudan ulaşabilir,
  • Çeşitli kriterlerinizi girerek yurt içi iş ilanlarını arayabilir, kişisel bilgilerinizle eşleşen ilanlara ulaşabilir,
  • Çeşitli kriterlerinizi girerek yurt dışı iş ilanlarını arayabilir, yurt dışındaki iş yerlerine iş gücü sevk etmek isteyen işverenlerin bilgilerine ulaşabilir,
  • Bilgi sahibi olmak istediğiniz memur ilanları vb. gibi yukarıda kapsamı dışında kalan diğer tüm ilanlara da ulaşabilirsiniz.

Kayıt işlemlerini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Kayıt işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra verilen talimatları izleyerek ve doldurarak iş imkanlarından faydalanabilirsiniz.

İŞKUR İnternet Şubesine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu