ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR Kayıt İşlemleri

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır? İŞKUR Kayıt İşlemleri
12.08.2021

İŞKUR iş başvurusu; İŞKUR kurumuna giderek ya da İŞKUR’un web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Kuruma gitmeden başvurusunu online olarak yapmak isteyenlerin İŞKUR’un resmi web sitesinde üyelik oluşturmaları gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra T.C. kimlik numarası ve şifre ile İŞKUR sistemine giriş yapabilmektedirler.

Giriş yaptıklarında özgeçmiş, iş ilanları, bana uygun işler, iş başvurularım, favori ilanlarım, kayıtlı aramalarım, iş arama/kayıt durumu, işsizlik ödeneği/iş kaybı tazminatı başvurusu, işsizlik ödeneği sorgulaması, işsizlik ödeneği kesme dilekçesi girişi gibi başlıklardan oluşan bir menü gözükmektedir. Bana uygun işler başlığından kayıt bilgilerine göre uygun işler görüntülenebilmektedir.

İŞKUR Kayıt Koşulları Nelerdir?

İş arayan bireylerin İŞKUR’a kayıt yaptırabilmesi için 14 yaşını doldurmuş olmaları istenmektedir. Kayıtta beyan esas alındığı için gerçek dışı beyan verilmemelidir. Gerçek dışı beyan verildiği tespit edildiğinde, kurum bu konuda herhangi bir sorumluluk almamaktadır.

İŞKUR Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

İŞKUR kaydının yapılabilmesi için İŞKUR’un internet şubesine giriş yapılması gerekmektedir. İş aramak isteyenlerin ilk önce kayıt yaptırmaları gerekmektedir. İŞKUR e-şubeye giriş yaptıktan sonra iş arayanların portalına üye olmaları istenmektedir. Giriş yaptıktan sonra üye ol butonuna tıklamalıdırlar.

Üyelik sözleşmesi açılmaktadır ve onaylıyorum butonuna tıklayarak devam etmeleri gerekmektedir. İlk önce kimlik bilgileri istenmektedir. T.C. kimlik numarası, isim, soyisim, baba adı, doğum tarihi ve güvenlik kodu yazıldıktan sonra bir sonraki aşamaya geçilmelidir.

Formda istenen bilgiler girildiğinde kayıt oluşturulmaktadır. Girişi yapılan bilgilerin doğru olması gerekmektedir. Kişinin kendisine doğru işin bulunabilmesi için kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerini eksiksiz girmesi gerekmektedir.

Eğitim ve meslek bilgileri girilmezi ise; İŞKUR kaydı aktif edilmemektedir. Kayıt aktif edildikten sonra İŞKUR internet şubesinden giriş butonu aracılığı ile kayıt görüntülenebilmektedir.

Engelli Bireylerin İŞKUR Kaydı Nasıl Yapılır?

Tüm vücut fonksiyonlarının kaybı en az %40 olan engelli bireylerin engellilik sağlık kurulları tarafından düzenlenen raporları almış ve İŞKUR’a sunmuş olmaları gerekmektedir. Öncelikle İŞKUR İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine istenen raporları göndermeleri ve İŞKUR tarafından bu raporların onaylanması gerekmektedir.

Eğer öncesinde bu işlemi yaptırmaz iseler; engelli statüsünde değerlendirilmemektedirler. Engelli bireylerin raporlarında eğer çalışamaz bilgisi var ise; bu durumda İŞKUR kayıtlarını aktif etmemektedir. Ayrıca engelli bireylerin süreli raporları var ise; rapor tarihi baz alınarak sisteme kayıtları eklenmektedir.

Rapor tarihleri bittiğinde ve engellilik durumları ortadan kalktığında kayıtları otomatik olarak standart iş arayan kaydına dönüştürülmektedir. Tekrar engelli kayıtlarının olabilmesi için yeni rapor almaları ve bu raporu İŞKUR’a sunmaları istenmektedir.

Ek-1 Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporu, Ek-2 Erişkinler İçin Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu, Ek-3 Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu ve Ek-4 Çocuklar İçin Terör, Kaza ve Yaralanma Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu kabul edilmektedir.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Çıkartılır?

İŞKUR’a kayıtlı olunduğunu gösteren kayıt belgesini e-devlet üzerinden almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfadaki e-hizmetler içerisinden Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bulunmalıdır.
 • İŞKUR ile yapılabilecek işlemlerin listesinden İŞKUR Kayıt Belgesi seçilmelidir.
 • Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılabilmektedir. PTT şubelerinden e-devlet şifresi alınabilmektedir.
 • İŞKUR’a kaydı olanlar için direkt kayıt belgesi çıkmaktadır ve Yazdır butonundan yazdırabilmek mümkündür. Henüz kaydı bulunmayanlar için ise kayıtlarının olmadığına dair ibare bulunmaktadır ve İŞKUR sistemine kayıt olabilecekleri linke yönlendirme yapılmaktadır.

İŞKUR İş Başvurusu Yapmak için İş Arayan Kaydı Nasıl Oluşturulur?

İş başvurusu yapmak için önce iş arayan kaydı oluşturulması gerekiyor. Bunun için İŞKUR resmi web adresine giriş yaptıktan sonra üye ol seçeneğine tıklamanız isteniyor. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra kaydınız tamamlanıyor.

Özgeçmiş sayfanızda yer alan meslek bilgileri, öğrenim bilgileri alanlarının doldurulması gerekiyor. Daha sonra kişisel bilgiler kısmında yer alan iş arama statüsüne tıklayıp, iş arama statüsünün aktif olarak işaretlenmesi gerekiyor.

Kişiler dilerseler şu bilgileri de ekleyebilirler:

İŞKUR İş Başvurusu Yapmak için Engelli, Eski Hükümlü, Öncelikli İş Arayan Kaydı Nasıl Oluşturulur?

Eğer zorunlu istihdam grubuna dahilseniz, kamu size iş gücü istemlerini göndermek konusunda olumlu ayrıcalık tanır. Böyle bir durumunuz varsa kişisel durum alanında bunu belirtmeniz gerekiyor. Bilginin girilmesi için seç seçeneğine basılır ve sisteme durumunuzu kanıtlayan belge yüklenir. Belge eğer istenilen şartları sağlıyorsa, il müdürlüğü tarafından belge onaylanır.

İŞKUR İş Başvurusu Yapmak için İş İlanları Nasıl Görüntülenir?

Öz geçmiş sayfası doldurulduktan sonra, iş arama statüsü aktif hale alınır ve iş ilanları sekmesine tıklanır. Buradan devam eden kamu ya da özel sektör işçi alımlarına ulaşmak mümkündür. Bana uygun işler sekmesine tıklayın ve işkur özgeçmiş sayfanızda yer alan bilgiler ile eşleşen ilanlara ulaşın.

İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş ilanlarına ulaştıktan sonra ilanın detaylı bilgilerini okuyun. Bu bilgiler arasında kişisel özellikler, meslek, öğrenim, özel şartlar ve genel hususlar yer alır. İlana başvuru yapabilmeniz için mutlaka ilan kapsamında aranılan nitelikleri karşılıyor olmanız gerekir.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunan kişiler için atama işlemleri gerçekleştirilmez. Bununla birlikte yasal olarak sorumlu tutulurlar. Bilgilerinizin doğru olduğunu ifade ettikten sonra taahhüt metnini işaretleyip, iş ilanı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İŞKUR İş Başvurusu Yaparken Adres Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kamu kurum ve kuruluşları iş gücü taleplerine yapılan başvuruları yerleşim yerlerini dikkate alarak değerlendirmeye alır. İlçe, il ve bölge düzeyinde açılan ilanlar için tercih edilen yerin dışında bulunan kişilerin başvuru yapması söz konusu değildir. Nüfus müdürlüğünde yapılan işlemin tescil edildiği tarih esas alınarak adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden sorgulama yapılabilir.

İŞKUR İş Başvurusu Yaparken Uyarı Alan Kişiler Hangi İlanlara Başvurabilir?

Ankara il düzeyinde açılan bir kamu ilanı için, başvuru tarihleri arasında Çankaya ilçesinden Keçiören ilçesine kadar bu adresi taşıyan kişilerin başvuruları kabul olacaktır. Ancak başvuru tarihleri arasında Ankara ilinden Zonguldak iline adresini taşıyan kişilerin ilan başvuru kabul edilmek. Aynı tarihte Ankara ilinde adresini taşımadan önce açılan ilan söz konusu ise Ankara ilinde açılan ilan başvurusunu İŞKUR kabul edecektir.

İŞKUR İş İlanları İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar

 1. Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok borcumcok kiramıveremiyorum çok madulum ihtiyacımvar kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param

 2. Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok dorudürüs işimyok evkirami zorlanıyorum çok madulum ihtiyacımvar kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet

 3. Mehmet Akkaya dedi ki:

  Benim işim yok evim yok borcumcok kiramıveremiyorum çok madulum ihtiyacımvar kızım Kayseri Erciyes üniversitesinde okuyor madidurmum yok borcumcok işyok çocuk 3 var okulagidiyo tablet alacak param yok evim yok borcumcok işyok

 4. Amadou Kebe Diop dedi ki:

  Ben senegalli öğrenciyim
  Yardım istiyorum