emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

İş Yeri Açma Destek ve Kredileri, Girişimci Teşvikleri

İşyeri açmak için destek bekleyen pek çok girişimcinin yardımına KOSGEB ve bankalar yetişmektedir. Ülkemizde istihdamın artırılması ve girişimcilerin desteklenmesi amacıyla devlet destekli olarak çeşitli teşvikler verildiği gibi bankalar da girişimcilerin yanında yer alarak dükkan açmak istiyorum sermayem yok diyen girişimcilere uygun faiz oranlı iş yeri açma kredileri vermektedir. Yeni bir girişim gerçekleştirilmeden veya sermaye bulunmadığı için düşünülen girişimden vazgeçilmeden önce sahip olunan tüm imkanlar iyice araştırılması fikirlerin değişmesine sebep olabilecektir. Yazımızda yeterli sermayesi bulunmadığı için hayalindeki iş yerine sahip olamayan girişimci adaylarımızın sahip oldukları yöntemleri hep birlikte keşfedeceğiz.

İş Yeri Açmak İsteyenlere KOSGEB Tarafından Sunulan Destekler Nelerdir?

KOBİ’leri ve girişimcileri desteklemek amacıyla T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde hizmet veren KOSGEB, kurulduğu günden bugüne ülkemize sayısız yeni girişimci kazandırmayı başarmıştır. Verdiği desteklere 2018 yılında da devam eden kurum, iş yeri açmak isteyenlere sunduğu hibe teşvikleri ve faizsiz kredilerle sermaye yetersizliği çeken girişimcilerin sermaye arayışına başladıklarına ilk değerlendirmeleri gereken seçenek olarak başvuruları beklemektedir. KOSGEB tarafından hazırlanan Girişimcilik Destek Programı kapsamında yeni bir işyeri açacak girişimcilere, desteklenen sektörlerde faaliyet gösterilmesi halinde 50.000 TL’si geri ödemesiz olmak üzere toplam 150.000 TL destek verilmektedir. Girişimcilik Destek Programından faydalanılarak yeni iş yeri açma kredisi devlet desteği almak isteyen adaylardan;

 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamaları gerekmektedir.
 • Kendi işletmelerini kurmalı ve kurulan işletmede en az yüzde 30 pay sahip olmalıdır.
 • Kurulan işletmenin destek başvuru tarihinden itibaren son 2 yıl içerisinde kurulması gerekmektedir.
 • Girişimcilik Destek Programından daha önce faydalanılmaması gerekmektedir.
 • KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olunmalıdır.
 • Başvuru sırasında iş planı ve proje hazırlanması gerekmektedir.

Belirtilen şartları yerine getirmesi talep edilmektedir. Sayılan şartlar yerine getirilerek gerçekleştirilen başvurular kurul onayına sunulacaktır. Kurula sunulan başvuru;

 • Kabul edilebilir.
 • Ret edilebilir.
 • Düzeltilmesi talep edilebilir.

Başvuru sahibinin Kuruldan çıkacak karara itiraz hakkı bulunmaktadır. Kabul edilen başvuru sahiplerinden Taahhütname alınır ve alındığı tarih itibari ile başlayan destek süreci 2 yıl boyunca devam eder.

İş Yeri Açmak İsteyenlere Bankaların Verdiği Krediler

Kendi işyerine sahip olmak isteyenlerin sermaye yetersizliğine sunulan seçeneklerden bir tanesi işyeri açma kredisi veren bankalar olarak değerlendirilmektedir. Kamu bankaları ve özel bankalar, girişimcilere destek vermek amacıyla uygun faiz oranlı krediler verebilmektedir. Bu kredilerden KOSGEB hibe teşviklerinden yararlanan girişimcilerin faydalanabildiği gibi KOSGEB desteği alamamış girişimciler de faydalanabilmektedir.

Ziraat Bankası Girişimci Kredileri

Girişimci Bankacılığı alanında hizmet veren Ziraat Bankası, yeni açılacak ve mevcut işyerlerine krediler sağlayarak ekonomimize katkı sağlamaya devam etmektedir. Ziraat Bankası işyeri açma kredisi paketleri altında girişimcilerin faydalanabileceği;

 • Mesleklere Özel Krediler
 • Destek Kredi Paketleri
 • Hayvancılık ve Su Ürünleri Kredileri

Sunulmaktadır. Girişimci bankacılığı kapsamında verilen kredilere başvurular Ziraat Bankası şubelerinden gerçekleştirilirken, kredilerin desteklediği girişimler;

 • Minibüs ve Taksi gibi yolcu taşımacılığı gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan girişimler,
 • Turizm, eczacılık, tarım ve hayvancılık sektöründe yapılan girişimler,
 • Engellilerin gerçekleştirdiği girişimler,
 • Kadın girişimcilerin desteklediği girişimler

Olarak belirlenmiştir.

Halk Bank Girişimci Kredileri

Halk bank iş yeri açma kredisi kapsamında yeni iş fikirleri ve buluşlar hayat buluyor. Şirket kuruluşunu gerçekleştirmiş girişimcilerin faydalanabildiği girişimci kredileri, 48 ay vade ile gerekli şartları sağlayan girişimcilere veriliyor. Halk bank, kredi tutarının belirlenmesinde 4 adet girişimci tipi belirleyerek belirlediği tip girişimci tanımlarına uyan başvuru sahiplerine belirlediği maksimum tutarlarda krediler sunuyor.

 • Genç girişimci kapsamında verilen 50.000 TL’ye kadar krediden faydalanarak kendi işini kurmak isteyenlerin üniversite mezunu, deneyimsiz veya mezun olduğu bölümle ilgili işyeri açmak istemesi yeterli olmaktadır.
 • Usta girişimciler kapsamında verilen 30.000 TL’ye kadar krediden faydalanarak iş yeri açmak isteyenlerin mesleki kuruluşlardan eğitim sertifikasının bulunması ve deneyimli olması yeterli olmaktadır.
 • Cesur ve Mucit girişimci kapsamında verilen 75.000 TL’ye kadar krediden faydalanarak deyim sahibi olunan ve eğitimi alınan, patenti alınmış her türlü buluş, icat, vb. faaliyeti gerçekleştirmek için teknokentlerde faaliyet gösteren işletme sahiplerine verilmektedir.

Vakıf Bank İş Yeri Edinme Kredisi

Kendi işini kurmak için işyeri, büro, dükkan vb. gayrimenkullerin satın alınabilmesi için verilen Vakıfbank iş yeri açma kredisi ile belirli ve düzenli geliri olan kişilere 50.000 TL’ye kadar 120 ay vadeli kredi sunulmaktadır. Kredi faiz oranı yüzde 1,70 olup başvurular Vakıfbank şubelerinden gerçekleştirilecektir.

QNB Finansbank Kadın Girişimci Destek Kredisi

36 aya varan vadelerle ve cazip faiz oranları ile kadın girişimcilere kendi işini kurmaları için verilen QNB Finansbank Kadın Girişimci Destek Paketleri;

 • Avrupa Birliği,
 • Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası,
 • C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 • İŞKUR

Aracılığı ile başlatılan program kapsamında sunulmaktadır.

Garanti Bankası Kadın Girişimcilere Altın Teminatlı Kredi

Tasarruflarını fiziki altın olarak biriktiren kadın girişimciler, sermaye ihtiyaçları için gerekli krediye Garanti Bankası’ndan ulaşabilmektedir. Sahip oldukları fiziki altınları Garanti Bankası’na yatırmaları halinde faydalanabilecekleri krediye Garanti Bankası şubelerinden başvuruda bulunabilirler. Garanti Bankası altın alım günleri Salı günü olması nedeniyle kredi başvuruları Salı günleri kabul edilmektedir.

Şeker Bank Tarımsal Yatırım ve İşletme Kredileri

Şekerbank, tarım sektörüne destek vermek amacıyla sunduğu Tarımsal Yatırım ve Tarımsal İşletme kredileri ile tarım ve hayvancılık yapmak isteyen girişimcilere ihtiyaç duydukları finansmanı uygun faiz oranları ile sağlıyor. 2 yıl ile 4 yıl vadelerle ve hasat zamanında ödeme avantajları ile sunulan kredilerden faydalanmak için Şekerbank şubelerine gelerek size en uygun kredi türüne başvuruda bulunmanız yeterli olmaktadır. Tarım kredilerinden faydalanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerektiğini ve başvuru sırasında kayıt belgenizi yanınızda getirmeniz gerektiğini unutmayın.

Akbank Girişimci Destek Paketi

Yeni bir işletme kurarak ticari faaliyet gösteren girişimcilerin duyduğu ihtiyaçlara yönelik olarak destek paketi hazırlayan Akbank’ın paketi içerisinde;

 • Axess Busines Girişimci Kredi Kartı,
 • Çek Karnesi,
 • Uygun faiz oranlı ticari krediler

Yer almaktadır. Girişimci Destek Paketi başvuruları Akbank şubelerinden yapılacaktır.

İş Bankası Girişimci Destekleri

Ülkemizde girişimciliği desteklemek adına üzerine düşeni yerine getiren İş Bankası, hazırladığı Girişimci Destekleri kapsamında;

 • Workup Girişimcilik Programı,
 • Kadın Girişimci Programı,
 • Franchising Kredisi,
 • Teknolojik Girişimci Programı

Hizmetlerini kullanıma sunmaktadır. Sunulan destek programları içeriğinde Pos cihazı, kredi kartı ve bankacılık işlemlerinde ücretsiz hizmet gibi seçenekler bulunduğu gibi ihtiyaç anlarında sunulan nakdi krediler de yer almaktadır. Destek paketlerine başvuru için İş Bankası şubelerine gitmeniz gerekmektedir.

Yapı ve Kredi Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Sahip olacağı işyerinin tamamına veya en az yüzde 51 hissesine sahip olacak kadın girişimcilerin faydalanacağı Kadın Girişimci Kredisi eşit taksitler halinde;

 • Ayda bir taksit ödemeli,
 • 3 ayda bir taksit ödemeli,
 • 6 ayda bir taksit ödemeli,
 • 3 aya kadar taksit ödemesiz

Seçeneklerde kredi kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Deniz Bank Kadın Girişimcilere Özel Kredi

80.000 TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçları için kadın girişimcilere cazip faiz oranları ile kredi veren Denizbank, verdiği krediden yararlanmak isteyen kadın girişimcilere SMS ile başvuru fırsatı tanımaktadır. Krediye başvuru için 3280’e GIRISIMCI boşluk TC Kimlik numarası yazılarak SMS gönderilmesi yeterli olmaktadır.

Yorumlar

 1. Dilek celik dedi ki:

  Sigorta olmadan da destek alınabilir is yeri açmak icin

  1. Yonetici dedi ki:

   Merhaba,

   Normal şartlarda sigortasız olanlara teşvik verilmiyor. Teşvik alacak kişinin durumuna göre, sigortasız da verebiliyorlar ama çok az bir ihtimal.