• KOSGEB Maaş Desteği Ve Başvuru Şartları 2018

  Günümüzde nitelik sahibi iş gücü ihtiyacı artmış ve nitelikli iş gücü sahibi olmak da oldukça önemli hale gelmiştir. Kendi alanında uzman ve yetkin çalışanların önemi gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle dış ticaret, üretim sektörü, pazarlama, ar-ge çalışmaları gibi birçok alanda nitelikli eleman arayan kurum sayısı oldukça fazladır. Ancak aranan elemanların niteliği arttıkça doğru orantılı olarak maliyeti de artmaktadır. Böyle durumlarda ise masraftan kısmak isteyen işletmeler, nitelikli çalışanları istihdam etmekten kaçınmaktadır.


  KOSGEB nitelikli eleman desteği ise bu durumlarda bir kurtarıcı olarak kullanılabilmektedir. KOSGEB nitelikli eleman desteği veya KOSGEB maaş desteği sayesinde işletmeler, nitelikli çalışanlara istihdam sağlayabilir ve büyük oranda maaş desteği ile maliyeti de uygun bir düzeyde tutabilirler. KOSGEB maaş desteği ve başvuru şartları 2018 ise işletmede son 12 ayda istihdam edilmeyen, yükseköğrenim kurum mezunu ve tam zamanlı olarak hizmet verebilecek elemanlar için geçerlidir. Bu destek aracılığı ile işletmeler 2 ya da 4 yıllık üniversite mezunu nitelikli elemanlar için sigortalı olarak toplamda 50.000 TL civarında maaş desteği alabilmektedir.

  KOSGEB Maaş Desteği 2018 Başvuru Şartları Nelerdir?

  KOSGEB maaş desteği başvuru şartları ise genel olarak:

  • Maaş desteği sağlanacak nitelikli elemanın aynı işletmede son 12 ay içinde çalışmamış olması
  • Nitelikli elemanın yükseköğrenim kurumlarından yeni mezun olmuş olması
  • Nitelikli elemanın işletmede tam zamanlı olarak hizmet vermesi
  • İşletmenin bu destekten aynı anda en fazla 2 çalışan için yararlanabilme hakkı vardır
  • Başka kurumlardan destek ya da yardım alan kişiler ile emekli, yabancı uyruklu, işletme sahibi kişiler ya da bunların ortakları ve birinci dereceden akrabaları maaş desteğinden yararlanamaz.

  KOSGEB maaş desteği 2018 kapsamında nitelikli elemanlar için aylık ödenmekte olan ücretin bulunulan ile göre %50 ya da %60’ı üst limitler sınırında KOSGEB’den geri alınmaktadır. KOSGEB maaş desteği kapsamında sağlanan destek oranları ise;

  • Bölge %50
  • , 3. Ve 4. Bölgede %60
  • Ve 6. Bölgede ise %70’dir.

  Ayrıca başvuru tarihleri de göz önünde bulundurularak elemana verilecek desteğin aylık üst limiti ise:

  Sponsorlu Bağlantılar


  • 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunlarına 1.500 TL
  • 4 yıllık yüksekokul ya da fakülte mezunlarına 2.000
  • Yüksek lisans ve üzerindeki derecelerden mezunlara ise 2.500 TL’dir.

  KOSGEB Nitelikli Eleman Destek Süresi Ne Kadardır? Destekten Kaç Ay Faydalanılabilir?

  KOSGEB maaş desteği ve başvuru şartları 2018 başvuru şartları tamamlandıktan ve destek alındıktan sonra bu destekten 3 sene boyunca en fazla 50.000 TL alabilmek mümkündür. 3 yıl bittikten sonra ise başka bir personel için başvuru yapılırsa o personel için de 50.000 TL’lik yeni bir destek almak mümkündür.

  KOSGEB Maaş Desteğine Nasıl Başvurulur?

  KOSGEB nitelikli eleman istihdam desteği yalnızca KOBİ’liler için geçerlidir. Maaş destek tutarı KOBİ’lilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Ayrıca büyük ölçekli olan işletmeler KOSGEB maaş desteği alamazlar. KOSGEB’in desteklediği sektörlerden birinde hizmet veriyor olma da maaş desteğinin şartlarından biridir.

  KOSGEB maaş desteği alabilmek için KOSGEB veri tabanına kayıt olunmalıdır. Daha sonra ise Genel Destek Programı başvurusu yapılmalıdır. E-KOBİ sistemi ile kullanıcı adı ve şifre girişleri yapıldıktan sonra Genel Destek Başvurusu seçeneğine tıklanır ve tüm bilgiler girildikten sonra başvuru formu, taahhütname ile birlikte bulunulan ilin KOSGEB İl Müdürlüğü’ne teslim edilir.

  KOSGEB; artık KOBİ beyannamesi ve taahhütname dışındaki belgeleri basılı olarak kabul etmemekte. Bütün başvurular ve ödemelerin talepleri sistemden yapılmaktadır. Ödeme talebinde istenen ek belgeler ise:

  • SGK sigortalı hizmet listesi
  • Nitelikli elemanın ücret bordrosu(kaşeli)
  • Nitelikli elemanın diploması ya da diploma yerine geçecek belgesi
  • Nitelikli elemanın aylık ücreti ödemesinin yapıldığını gösteren dekont
  • Ticaret sicil gazetesi

  Bu evraklar KOSGEB’e iletildikten sonra değerlendirilme başlamaktadır. KOSGEB maaş desteği başvuru şartları eksiksiz ise ve başvuru işlemleri doğru tamamlanmışsa başvuru süreci başlamış olmaktadır ve en geç 1 ay içinde maaş desteği ödemesi yapılmaya başlanmaktadır.

  Nitelikli Elemanın İşe Girişi Ne Zaman Yapılmalıdır?

  Nitelikli elemanın işe giriş tarihinin yanlış eklenmesi KOSGEB maaş desteğinin alınamamasına neden olabilir. Maaş desteği ile istihdam edilecek nitelikli çalışanın, desteğe başvuru tarihinden önce son 30 günde istihdam edilmiş olması ya da başvuru yapılan tarihten itibaren 45 gün içerisinde istihdam edilmiş olması gerekmektedir.45 gün içerisinde elemanın istihdamı sağlanamaz ise destek kararı iptal edilmiş olur.

  Nitelikli Eleman Sigortası Ödenirken Destek Verilir Mi?

  KOSGEB maaş desteği durumunda sigorta ya da SGK desteği sağlanmamaktadır. KOSGEB maaş desteği 2018 hizmetinde yalnızca çalışanın AGİ tutarsız aylık maaşının belli oranı işverene geri ödenir. Nitelikli çalışanın SGK primleri ve masraflarını işveren ödemek durumundadır. Ayrıca işletmenin vergi ya da SGK prim borcu olması KOSGEB maaş desteği açısından bir engel teşkil etmemektedir. Ancak iş yerinin vergi ya da SGK prim borcu 1.300 TL üzerinde ise alınacak destek miktarı kişinin hesabına yatmaz, borçtan mahsup edilir.

  Nitelikli Eleman İşten Ayrılırsa Nasıl Bir Süreç İşler?

  KODGEB maaş desteği hizmetinden yararlanan nitelikli elemanın kendi isteği ile işi bırakması ya da işten çıkarılması gibi durumlarda İşletme İlgili Uygulama Birimi bilgilendirilip nitelikli eleman maaş destek süreci sonlandırılır. Elemanın işten çıkarılması ya da istifa etmesi maaş desteği açısından bir problem yaratmamaktadır. Yalnızca bağlı bulunulan KOSGEB il biriminin bilgilendirilmesi ve KOSGEB il müdürlüğünün elemanın maaş desteğini sonlandırması gerekmektedir.

  Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları 2018

  Hayvancılık İçin Hibe Desteği Başvurusu ve Şartları 2018

  KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır Ve Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  KOSGEB Maaş Desteği Ve Başvuru Şartları 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ÖNDER AKTAŞ dedi ki:

   2010 YILINDA MEZUN OLAN KİŞİLER ,MAAŞ DESTEĞİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ?

  2. Ece dedi ki:

   Merhaba ben kosgeb destegiyle calisiyorum fakat is yeri asgari ucret olarak belirtti.fakat burada 4 yillik mezun ucreti 2000 tl diyor hangisini baz almaliyim?

  3. Remzi yesil dedi ki:

   Ben 27 senden bu yana yurt dışında çalışıyorum turkiyeden düşük faizle konut kiredisi.almaya hakkım varmıdır varsada nekadar miktarda borçlana bilirim buna bana bir cevap yazarsanız çok sevinirim

  Sorunuzu Yazın