KOSGEB

2019 KOSGEB Maaş Desteği ve Başvuru Şartları

KOSGEB maaş desteği alan işletmeler maliyetlerini uygun düzeyde tutarak nitelikli çalışanlara iş alanları sağlamaktadır. Günümüzde giderek artmakta olan nitelikli iş gücü sahibi olmak oldukça önemli hale gelmiştir. İşverenlerin alanlarında uzman olan kişilerle çalışarak iş gücünü arttırmaları ve özellikle;


 • Dış ticaret,
 • Üretim sektörü ve
 • Pazarlama gibi alanlarda nitelikli eleman çalıştırmak istekleri ve nitelikli eleman arayışları oldukça fazla hale gelmiştir.

Bu noktada işverenler için nitelikli elemanların maliyetlerini arttırdığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. KOSGEB maaş desteği sayesinde işletmeler nitelikli elemen arayış taleplerini arttırmakta ve aldıkları maaş destekleri ile nitelikli eleman arayışında olan kurumların sayısı giderek fazlalaşmaktadır. 2019 KOSGEB maaş desteği ve başvuru şartları hizmet şartlarına uyum sağlayan elemanlar için geçerli olmaktadır. KOSGEB tarafından verilen destek paket programlarından yararlanarak kuruluştan destek alan birçok kişi kurslarına katılmak için başvuruda bulunmaktadır. KOSGEB maaş destekleri ve destek programları hakkında bilgilendirme yazının devamında paylaşılmıştır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB’in amacı işletmelere destek olmaktır ve bu amaç ile kurulmuş olan bir kuruluştur. 1990 yılında kurulan KOSGEB kuruluş tarihinden beri küçük işletmelere destek vermektedir.  KOSGEB Açılımı;

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan kuruluş kısaca KOSGEB olarak adlandırılmaktadır. KOSGEB faaliyetlerinden yararlanarak hayallerine kavuşan birçok kişi bulunmakta ve KOSGEB destekleri her geçen gün artarak devam etmektedir.

 • Yeniş kurmak isteyenler,
 • Kurulu işlerini büyütmek isteyenler ve
 • Girişimcilik faaliyetlerinde bulunmak isteyenler KOSGEB desteklerinden belirli şartlar ile faydalanmaktadır.

KOSGEB Amacı Nedir?

KOSGEB temel amacı genel anlamı ile ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamaktır. KOSGEB verdiği desteklerle küçük işletmelerin farklı sektörlerde yer sahibi olmalarını sağlayarak ülkedeki rekabet gücünü artmasına katkıda bulunmaktadır. Küçük işletmelerin kendilerini ihraca, kurumsallaşma ve ARGE gibi önemli konularında geliştirmeleri KOSGEB tarafından işletmelere verilen fırsatlar sayesinde olmaktadır.

Bu fırsatlardan faydalanmak için başvuru yapılan KOSGEB destek program paketlerine ve nitelikli eleman için gerekli olan şartlara uyum sağlanmalıdır.

KOSGEB Destekleri 2019

2019 KOSGEB destek paketleri belirli koşulları sağlayan kişilerin başvuru yapabileceği paketlerdir. İş kurmak isteyen her kişinin KOSGEB desteklerinden faydalanması mümkün olmamaktadır. 2019 KOSGEB destek paketlerinden faydalanmak için gerekli olan ilk şart KOSGEB eğitim programının tamamlanarak sertifika alınması olmaktadır. Eğitim programına katılım şartı yanı sıra üniversite içerisinde verilmekte olan programlara katılım zorunluluğu bulunmaktadır. KOSGEB destek paketlerinin sağladığı faydalar şunlardır;

 • İş hayatına atılmak isteyen fakat sermayesi olmayan girişimciler aradıkları desteği KOSGEB sayesinde alabilir.
 • Gelişime açık bir ülke ekonomisi olur ve ülkedeki istihdam problemleri çözüme ulaşır.
 • İş gücünü fazlalaşarak girişimciliğin yaygınlaşması sağlanır.
 • İthalat ve ihracat faaliyetlerinde artış olur.
 • Şirket kurmak isteyenler KOSGEB güvencesi ile eğitim alma fırsatına sahip olurlar.

KOSGEB Destek Paketleri Başvurusu

KOSGEB destek programlarından yararlanmak isteyen kişilerin yapacakları başvurularda belirli şartları sağlamış olmaları gerekmektedir. KOSGEB destek paketlerine yapılacak başvurular şu şekildedir;

 • Kurum veri tabanına kayıt işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Kurum veri tabanı kayıtları kurumlara ait web siteleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Kurum tarafından KOBİ olunduğunun tespiti için beyanname doldurulmalıdır.
 • KOBİ olmayan kişiler KOSGEB desteklerinden faydalanamamaktadır.
 • Beyanname kontrolleri kurum tarafından sağlanmakta ve kurum yetkilileri başvuru onayını vermektedir.
 • Kurumdan onay alan kişiler son adım olarak KOSGEB destek paketlerine başvuru yapabilmektedir.
 • KOSGEB destek paketleri ile ilgili bilgiler başvuru sahiplerine KOSGEB uzmanları tarafından verilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Şartları Nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği alınabilmesi için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişiler KOSGEB nitelikli eleman desteğinden faydalanmaktadır. Destek şartları şunlardır;

 • Başvuruda bulunan kişinin son 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş olması gerekmektir.
 • Yüksek öğrenim kurumlarından mezun olunması gerekmektedir.
 • İşletmede çalışacak kişilerin çalışma sürelerinin tam zamanlı olması gerekmektedir.
 • Destek başvurusunda bulunan işletmenin bünyesinde çalışmakta olan kişi sayısının en az 5 kişi olması ve başvuru tarihinin onaylanmış olması (teknoloji alanında çalışanlar için geçerli değildir) gerekmektedir. Bu çalışanların SGK hizmet listesinde bulunması gerekmektedir.
 • Eleman desteği alacak kişiler sadece yeni istihdam sağlanacak olması durumunda destek alabilmektedir. Bu nedenle destek almak için başvuruda bulunacak kişilerin başvuru öncesinde en geç 45 gün dahilinde istihdam sağlamaları gerekmektedir.

Belirtilen şartlara uyum sağlanmaması durumunda başvurular reddedilmiş sayılmaktadır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Tutarı

2019 KOSGEB maaş desteği tutarları belirlenmiştir. KOSGEB tarafından verilen nitelikli eleman destek tutarları şu şekildedir;

 • Program dahilinde olmak üzere verilecek olan destekleri en fazla 50 bin TL olmaktadır.
 • Yeni istihdam sağlanması gerekerek yapılan destek tutar hesaplamalarında elemanlar için verilen ücret net ücret olmaktadır.
 • Yüksek okuldan yeni mezun olan elemana verilecek olan tutar 2 bin TL olmaktadır.
 • Ön lisans mezunlarının alacakları tutar 2.500 TL olmaktadır.
 • Lisans ve üzeri mezunlarının alacağı tutar 3.500 TL olmaktadır.
 • Net ücretleri belirtilen tutarların dışında olması durumunda nitelikli eleman destek ödemesi yapılmamaktadır.
 • Nitelikli elemanlara yapılan maaş ödemelerine dahil edilmeyen ödemeler; asgari geçim indirimi, prim, ek ödemeler ve ikramiye gibi ödemelerdir.

KOSGEB Maaş Desteğinden Yararlanacak Kişi Sayısı

2019 KOSGEB maaş desteği kişi sayısı belirlenmiş olup buna göre nitelikli eleman maaş desteğinden faydalanacak kişiler limit dahilinde olmaktadır. Başvuruda bulunan elemanın mezuniyet durumu göz önüne alınarak yapılan değerlendirmelerde başvuru tarihinde elemanın eğitim durumu önemli olmaktadır. Eğitim geçerliliği başvuru tarihindeki geçerlilik sayılmakta ve eğitimde yapılan daha sonraki değişiklikler dikkate alınmamaktadır. Başvuruda bulunan işletme ve nitelikli elemanlar için yapılacak sorgulamalarda KOBİ bilgi sistemi kullanılmaktadır. Kobi bilgi sistemi üzerinden yapılan sorgulamaların neticesi protokol tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanmaktadır.

KOSGEB Maaş Desteği Alan Elemanların Özellikleri

KOSGEB nitelikli eleman desteklerinden faydalanmak için başvuruda bulunan kişilerin sahip oldukları özellikler kurum tarafından incelenerek değerlendirmeye alınmaktadır. KOSGEB tarafından başvuruda bulunan kişilerde aykırı bir durumla karşılaşılırsa başvuruları reddedilerek geçersiz sayılmaktadır. Bu nedenle başvuru öncesinde istenen koşulların bilinmesi ve maaş desteği verilecek kişilerin sahip olması gereken özelliklerin taşınması önemli olmaktadır. KOSGEB desteklerinden faydalanacak kişilerde olması gereken özellikler şunlardır;

 • İstihdam edilecek olan kişinin, işletme sahibi ile herhangi bir şekilde yakınlığı bulunmamalıdır. İstihdam edecek olan kişiler işletme sahibinin annesi, babası, eşi ya da çocuğu olmaması gerekmektedir.
 • Maaş desteği alacak elemanlar çocuk ya da emekli olmamalıdır.
 • Yabancı uyruklu kişiler istihdam ederek eleman olamazlar.
 • Destek alacak olan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu kaydının oluşturulması zorunlu olmaktadır. Oluşturulacak olan kayıt sadece destek verilecek olan işletmede yer almaktadır.

Maaş desteği alan eleman destek verildiği süre içerisinde işten ayrılırsa bu durumu KOBİ’ye bildirmek zorundadır. Destek verilen elemanın işten ayrılması durumunda işletmeye verilen destek sona ermektedir. Belirtilen durumların aksi bir durumun yaşanması söz konusu olursa işletmeler verilen destekten faydalanamamaktadır.

Kosgeb’e Nasıl Başvurulur ve Başvuru Şartları

Hayvancılık İçin Hibe Desteği Başvurusu ve Şartları

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alınır Ve Şartları

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Merhaba,

   Kosgeb destekli iş ile işkur destekli iş farklı özelliklere sahip. Kosgeb te belirli bir süre veya sat yok. İşlem normal iş akdi şeklinde yürür.

 1. ben 4 yıllık universite mezunuyum.kosgeb destekli bir iste nasil çalışabilirim.bolum isletme.artik sisizliktenniyice biktim.daha sigorta başlangıcın da yok.yardimci olurmusunuz.

 2. Merhaba ben kosgeb destegiyle calisiyorum fakat is yeri asgari ucret olarak belirtti.fakat burada 4 yillik mezun ucreti 2000 tl diyor hangisini baz almaliyim?

 3. Ben 27 senden bu yana yurt dışında çalışıyorum turkiyeden düşük faizle konut kiredisi.almaya hakkım varmıdır varsada nekadar miktarda borçlana bilirim buna bana bir cevap yazarsanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı