ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Faizsiz Konut Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi Geliyor

Faizsiz Konut Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi Geliyor

Bankaların konut kredisi faizleri oranlarında artışa gitmeleri sonrasında ev sahibi olmak isteyenler farklı alternatifler deniyorlar. Bir süredir faizsiz konut satışı yapan şirketler bulunuyor ve pek çok kişi bu şirketlerin güvenilir olup olmadığını sorguluyor. Konuyla ilgili olarak ise devlet güvencesi gündeme geldi.

Faizsiz Konut Satışlarında Güvence

Faizsiz konut sistemi olarak bilinen sistem bir süredir Türkiye’de özel kuruluşlar tarafından yürütülüyor. Temelde faiz olmadan konut sahibi yapmayı amaçlayan sistemlerin ise güvenilir olup olmadıkları merak ediliyor. Özellikle bankaların konut kredisi faizleri yükselişe geçince faizsiz konut satışı yapan firmaların sayısında da önemli bir artış görülüyor. Konuyla ilgili olarak ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan açıklama geldi. Yaptığı açıklamada Elvan, BDDK’nın konuyla ilgili çalışma yaptığını, sektörü kontrol altına almaya çalıştıklarını ve teknik düzeyde de ilgili düzenlemenin sonuna gelindiğini açıkladı.

Bakan ayrıca halihazırda faizsiz konut satışı sektöründe şu anda 40’a yakın firmanın hizmet verdiğini ve pek çok kişinin sistem hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığı için sistemin nasıl işlediğinden de habersiz olduğunu da belirtti. Konuyla ilgili olarak yapılacak düzenlemeler sonrasında konut satın almak isteyenlerin çekincelerinin ortadan kalkacağını da vurgulayan Elvan, bu sayede bu alana yönelik talebin de en az 2 katına çıkacağını söyledi.

Faizsiz Konut Sistemi Nedir, Nasıl İşliyor?

Faiz konut sistemi nedir sorusu özellikle son zamanlarda geniş kesimler tarafından merak edilen bir konu olarak öne çıkıyor. Ev fiyatlarının yüksek olması ve aynı zamanda bankalar tarafından sunulan konut kredilerinin de faiz oranlarının yüksek olması ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir dezavantaj yaratıyor. Bu durumda ise farklı ev satın alma alternatifleri gündeme geliyor. Son yıllarda ise katılım mantığı ile birlikte faizsiz konut ya da araç satışı yapan firmalar yaygınlaşmaya başladılar. Bu kategorideki şirketler sistemde çekilmiş olan vadeye göre belirlenmiş olan kişi sayısına göre gruplar oluşturuyorlar. Örnek olarak 240 ay taksit ile konut sahibi olmak isteyenler için 240 kişilik gruplar oluşturuluyor. Aynı şekilde 60 ay taksit ile ev almak isteyenler de 60 kişilik gruplara dahil ediliyorlar. Katılımcılar kendi satın alacakları konut ve fiyatlarını belirleyebilmektedirler. Bu bakımdan bütçelerine uygun olan gruplara dahil edilmektedirler.

Ödenecek olan aylık taksit tutarları ise alınacak olan konutun bedeli ve geri ödeme yapılacağı taksit sayısına bölünerek hesaplanmaktadır. Faiz ya da vade farkı gibi farklı isimler altında ek ücret alınmamaktadır. Ev sahibi yapacak olan şirketin belirlemiş olduğu katılım payı tahsil edilmektedir. Bu durum da şirketin sunduğu hizmet ücreti olarak yansıtılmaktadır. Farklı şirketler tarafından bu mantık ile sunulan pek çok paket bulunmaktadır. Bu sistemde her ay grup içinde yer alan kimseler noter ile yapılan çekilişler ile birlikte ev sahibi olmaktadırlar. İlk ev sahibi olanlar kira ödemedikleri için daha yüklü ödeme yaparlar, sona kalan kimselere ise diğer üyeler kira desteği yardımı yaparlar.

Faizsiz Konut Alımları Güvenli mi?

Faizsiz konut alımları güvenli olup olmadıklarını zamanın göstermesi bekleniyor. Sistem esasında bir saadet zinciri olarak görülmeye kimi uzmanlar tarafından uygun. Uzmanlar ayrıca bu yöntemlerde Ponzi sistemine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Ponzi sisteminde güven sağlamak için toplanan tutarlar diğer katılımcılara ödenirken bu sayede yeni katılımcılar sağlanıyor ve tutar yükseliyordu. Bu açıdan, sisteme dahil olacakların bu sistemi bilmeleri ve yeterli güvenceler sağlanmasından sonra sisteme dahil olmaları yine uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.