Banka Kredileri

2020 Ziraat Bankası Yem Kredisi Nasıl Alınır (180 Ay Vade)

2020 yılında da Ziraat Bankası yem kredisi çiftçilere verilmeye devam ediyor. Buna göre yem kredisini Ziraat Bankası’ndan 180 ay vade süresi ile kullanmak ve ilk 2 yıl geri ödemesiz olarak almak mümkündür.


Ziraat Bankası Yem Kredisi Koşulları

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri arasında imzalanmış olan protokol gereğince gerçek ve tüzel kişilere yem kredisi verilmektedir. Ziraat Bankası yem kredisi alabilmek için şartlar şu şekilde belirlenmiştir; kredi çiftçilere yüzde 0 faiz ile verilmektedir. Kredi 180 gün aynı 6 ay vadeli olarak verilmektedir. Kredi başvurusu yapmak için ÇKS kayıtlarının bulunması gerekmektedir.

Şartları sağlayan adayların, yem kredisi çekmek için gereken belgeleri de T.C. kimlik belgesi, ÇKS kayıt belgesi, bulunuyorsa vergi levhası, işletmeyi gösteren tapu fotokopisi, kira kontratı gibi belgeler, yemlerin kullandırılacağı hayvanlara ait küpe numaraları, bilanço esasına göre faaliyet göstermekte olan işletmelerde 3 yıllık bilanço ve gelir tablosunun yer aldığı belgelerin bulunması gerekmektedir. Bu şartlar ve gereken belgelerin tamamlanmasıyla birlikte yem kredisi başvuruları yapılabilecektir.

Yem kredisinde uygun şartları sağlayanlara kolayca kredi verilebilmektedir. Ancak bazı durumlarda krediyi almak zor olabilmektedir. Böylesi durumlarda ise krediden yararlanmanın en kolay yolu ipotek olmaktadır. Sahip olunan hayvanların küpe numaraları kapsamında teminat verilmesi halinde, hayvanlara sigorta yaptırılabilmektedir. Bu durumda hayvanların ölmesi ya da telef olması gibi nedenlerin oluşması halinde de mağduriyet önlemleri alınabilecektir.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası yem kredisi başvurusu için gereken belgeler ile herhangi bir Ziraat Bankası şubesine gitmek yeterli olacaktır. Ancak bankanın faizsiz olarak sunacağı krediden yararlanmak için Tarım Kredi Kooperatifi üyeliği gerekmektedir. Bunun için de hayvancılık faaliyetlerinde aktif olarak bulunulduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Aynı şekilde büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlar için kredinin yem alımlarında kullanıldığının da belgelenmesi gerekmektedir.

Kredi başvurusunun kabul edilmesi halinde çiftçilere ödemeleri Ziraat Bankası şubelerinden yapılmaktadır. Yine kredinin geri ödenmesi de Ziraat Bankası kanalları aracılığıyla yapılacaktır.

Tarım Kredi Kooperatiflerine Üyelik Nasıl Olur?

Ziraat Bankası yem kredisi almak için Tarım Kredi Kooperatifi üyesi olmak gerekmektedir. Bu üyeliği bulunmayanlara kredi kullanım hakkı sağlanmamaktadır. Bunun için gerçek ya da tüzel kişilerin kooperatif üyesi olabilmeleri için bir dilekçe hazırlayarak Yönetim Kurulu’na başvurmaları gerekmektedir. Kurulun dikkat edeceği ise başvuran gerçek ya da tüzel kişilerin uygun şartları taşıyıp taşımadıklarına bakmaktır.

Buna göre;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kooperatif bölgesinde en az 1 yıldır ikamet etmekte olan,
  • Medeni ve kanuni haklarını kullanmak için herhangi bir kısıtlama ya da yasak taşımayan,
  • Farklı bir kooperatife üye olmayan,
  • Başvuru için gereken yazılı dilekçeyi iletmiş ve kooperatifin yükümlülüklerini yerine getirebilecek,
  • Ortaklık için gereken aidatı ödemeyi kabul eden,
  • Ticaret ya da maddi kazanç elde etmek için komisyonculuk yapmayan kimseler kooperatif üyeliğine kabul edilmektedir.

Kredi başvurusunda kooperatif üyeliğinin şart koşulması, bankanın kooperatifi temel alarak kredi hakkında karar vermesine dayanmaktadır. Buna göre kooperatifin yönlendireceği kişiler, banka tarafından kefil olarak kabul edilmekte ve kredinin onaylanması gerçekleşmektedir.

Yem kredisini bu şekilde kullanmanın yanında ayrıca devlet tarafından yem bitkisi ekenlere de destek sağlanmaktadır. Hayvanları için kendi yemlerini yetiştirmek isteyenlere yönelik sunulan bu hibe kapsamında da gereken şartları sağlayarak bölge İl Tarım Müdürlüklerine başvuru yapılması halinde, yem bitkisi için ekipman ya da tohum desteği alınmakta, bu sayede çiftçilerin yem masraflarının çözülmesi sağlanmaktadır. 2020 yılı itibariyle çok yıllık yem bitkileri desteği dekar başına 90 TL’dir.

Ziraat Bankası 500 Bin TL Traktör Kredisi Nasıl Alınır ?

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi (84 Ay Vade) Devlet Desteği

100 Bin TL Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nedir

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu