ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi 2021 Kasım Faizleri

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi 2021 Kasım Faizleri

Ziraat çiftçiler için yem kredisi 2021 yılınında da verilmeye devam eden bir kredidir. Ziraat Bankası tarafından verilen çiftçi yem kredisinin faiz oranı ise yüzde 0,5 olarak belirlenmiştir. Ziraat aracılığı ile yem kredisi almak isteyen kullanıcıların ipotek ve kefil göstermesi gerekir. İpotek ve kefil gösterme şartlarını yerine getiren her çiftçi, yüzde 0,5 faiz ile yem kredisine başvuru yapabilir.

Çiftçi yem kredisi almak isteyen kişilerin öncelikle gerekli belgeler ile başvurularını tamamlaması ve ardından sonucu beklemesi gerekir. Ziraat Bankası kredi başvuru sonuçlarını telefon bankacılığı kanalları ile bildirir.

Çiftçi Yem Kredisi Nedir?

Çiftçi yem kredisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Ziraat Bankası aracılıığı ile çiftçilere sunulan bir kredidir. Yem kredisi için bir üst limit belirlenmiştir ve bu limit dahilinde çiftçilere kredi verilir. Çiftçiler yem kredisi alabilmek için öncelikle gerekli şartları yerine getirmeli ve ardından ziraat Bankasına başvuru yapmalıdır.

Çiftçi yem kredisi, yerel üretimin kalitesini arttırmak ve pandemi sürecinde yaşanan ekonomik buhranı rahatlatmak amacı ile verilmeye devam eder. Yem kredisi almak isteyen çiftçilerin, ekonomik zorluk çekmesinin de önüne geçilmesi hedeflenir. Yem kredisini almak için Ziraat Bankasına başvuru yapılması gerekir.

Çiftçi Yem Kredisinin Özellikleri Nedir?

Yem kredisi 2021 yılında da çiftçilere verilen bir kredidir. Çiftçi yem kredisini Ziraat Bankası verir ve oldukça düşük bir faiz uygular. Çiftçi yem kredisini almak isteyen çiftçilerin başvurularını banka şubesine yapması beklenir. Çiftçi yem kredisinin birçok avantajı ve özelliği bulunur.

Bu avantajlı özellikler şu şekildedir:

 • Yerel üretimin sürdürülebilir bir hale gelmesi
 • Ekonomik güçlenme ve kazanç elde etmeden geri ödemenin başlatılmaması
 • Yerel üreticinin desteklenmesi
 • Ekonomik zorluk çeken çiftçilerin desteklenmesi

Çiftçi yem kredisinin önemli avantajları arasında yer alır. Kredinin geri ödemesi 2 yıl sonra başlar ve bu 2 yıllık süreç içerisinde başvuru sahiplerinden herhangi bir ödeme talep edilmez.

Yem Kredisi Kimlere Verilir?

Çiftçi yem kredisi çiftçilere verilen bir kredi türüdür. Yem kredisini almak için mutlaka çiftçi olmak gerekir. Çiftçilik ile uğraşmasına rağmen resmi olarak çiftçi sayılmayan ve çiftçi kayıt belgesi olmayan kişilere kredi verilmez. Ziraat Bankası üzerinden yem kredisi almak için başvuru sahibinin çiftçi olması en önemli şartlardan biridir.

Çiftçilik belgesi almak için e-devlet üzerinden yapılabilen çiftçi kayıt belgesinin doldurulması gerekir. Aynı zamanda bağlı bulunulan il veya ilçenin yerel yönetimleri aracılığı ile de çiftçi kayıt sistemine üye olunabilir ve kayıt belgesi talep edilebilir. Bu durumda ilgili belge ile birlikte kredi başvurusu kolaylıkla yapılır.

Yem Kredisini Kim Verir?

Ziraat Bankası çiftçilere yem kredisi veren tek bankadır. Yem kredisi almak isteyen çiftçilerin başvurularını Ziraat Bankasına yapması gerekir. Ziraat Bankası aracılığı ile yapılan kredi başvurularında yüzde 0,5 faiz uygulanır.

Yem kredisini almak için banka şubesi, internet bankacılığı ve / veya mobil bankacılık uygulaması tercih edilebilir. Yem kredisini almak için öncelikle belirli şartların yerine getirilmesi ve evrakların tamamlanması gerekir.

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi Nedir?

Ziraat çiftçi yem kredisi veren tek banka olması ile bilinir. Bir kamu bankası olan Ziraat aracılığı ile çiftçilere yönelik birçok destekten yararlanmak mümkündür.

Çiftçi yem kredisini almak için öncelikle çiftçi kayıt sisteminde yer almak ve kayıt belgesini bankaya sunmak gerekir. Banka tarafından istenen tüm şartları ve belgeleri tamamlayan kişiler, çiftçi yem kredisi alabilir.

Ziraat bir kamu bankası olması nedeni ile çiftçi yem kredisinde oldukça düşük faiz uygulanır. Ziraat Bankası çiftçi yem kredisini almak isteyen kişilerin banka müşterisi olması gerekir. Henüz banka müşterisi olmayan kişiler, başvuruları olumlu sonuçlanır ise Ziraat Bankası müşterisi olarak sayılacaklardır.

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi Faiz Oranı Kaçtır?

Çiftçi yem kredisi faizi yaşanan korona virüsü pandemisi nedeni ile düşürülmüştür. 2021 yılı Kasım ayı itibari ile yem kredisine başvuru yapacak kişiler için belirlenen faiz oranı yüze 0,5’tir. Yüzde 0,5 gibi düşük bir faiz oranı ile yem kredisi almak isteyen çiftçilerin, başvurularını Ziraat Bankasına yapması gerekir.

Ziraat Bankası tüm kredi başvurularını şubeleri, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı aracılığı ile alır. Korona virüsü önlemleri gereğince şubeye gitmeden yapılan işlem sayısı arttırılmıştır. Ancak yem kredisi için başvuru sahiplerinin gerekli belgeleri bankaya teslim etmek için, şubeye gitmesi gerekir.

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi Vade Süresi Kaçtır?

Ziraat yem kredisi vade süresi farklılık gösterir. Ziraat Bankası tarafından yüksek bir üst limit ile verilen çiftçi yem kredisinin geri ödemesi 2 sene sonra başlar. Kredinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl sonra kredinin geri ödemesi yapılabilir.

Eğer erken ödeme yapmak isteyen başvuru sahipleri olur ise yeni bir ödeme takvimi hazırlatarak ödemelerini 2 sene içerisinde de yapabilir. Çiftçi yem kredisinin vade süresi 2 senenin ardından 6 ay olarak belirlenmiştir. 2 sene boyunca çiftçilerin yatırım yapabilmeleri hedeflenir.

Bu yatırım yapılan süre içerisinde kazanç elde edilmeye başlandığında Ziraat Bankası tarafından kredinin geri ödenmesi talep edilir. Banka; kredi ekstre erteleme, ay atlama veya belirli periyotlarda ödeme yapmak gibi ek özellikleri de müşterilerine sunar.

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi Ne Kadar?

Ziraat yem kredisi miktarı oldukça yüksek bir üst limite sahiptir. Banka aracılığı ile kredi almak isteyen kişiler için bir üst limit ve bir de alt limit belirlenmiştir.

Belirlenen üst limiti aşmayacak miktarlar için kredi başvuru yapılabilir. Ziraat Bankası çiftçi yem kredisinin miktarı 2.500.000 Türk lirasıdır.

Çiftçi yem kredisi sadece Türk lirası olarak verilir ve başka herhangi bir döviz türü kullanılmaz. Geri ödeme esnasında da ödemenin Türk lirası olarak yapılması istenir. Ziraat Bankası tarafından verilen çiftçi yem kredisinin faiz oranı ise yüzde 0,5’tir. Alınan ana para üzerine vade süresi göz önünde bulundurularak yüzde 0,5 eklenmesi gerekir.

Çiftçi Yem Kredisi Üst Limiti Nedir?

Yem kredisi Ziraat Bankası tarafından verilen bir kredidir. Sadece çiftçilere özel olan bu krediden yararlanmak için tüm şartların yerine getirilmesi istenir.

Yem kredisi için banka tarafından bir üst limit belirlenmiştir. Belirlenen üst limiti aşan kredi başvuruları kabul edilmez. Çiftçi yem kredisi için belirlenen limit 2.500.000 Türk lirasıdır.

Çiftçi yem kredisinin üst limiti 2.500.00 Türk lirası olsa da geri ödenecek miktarı hesaplarken yüzde 0,5’lik faiz oranının da dikkate alınması gerekir. Ayrıca banka tarafından herhangi bir alt limit belirlenmemiş olup yem kredisine başvuru yapan herkese doğrudan belirlenen miktarda kredi verilir.

Çiftçi Yem Kredisi Ne Zaman Alınır?

Çiftçi yem kredisi tarihi bulunan bir kredi türü değildir. Yılın tüm zamanı açık olan çiftçi yem kredisine başvuru yapmak için kişiler kendi takvimlerini kullanabilir. 12 ay boyunca başvuru açık olan kredi türü için herhangi bir zaman kısıtlaması getirilmemiştir.

Banka şubesi üzerinden alınan başvuruların gün içerisinde saat 10.00’dan öğleden sonra 16.00’ya kadar alındığı bilinir. Mesai saatleri içerisinde Ziraat Bankasına giderek çiftçi yem kredisi için başvuru yapılması gerekir.

Başvuru esnasında ön başvuru ve ana başvuru gibi farklı aşamalar ile karşılaşmak da mümkündür. Başvuru yapılacak çiftlik ve hayvanlar için çiftçinin şahsen başvuru yapması ve başkası adına kredi başvuru yapılmaması istenir.

Çiftçi Yem Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır?

Yem kredisi başvurusu yapmak için müşterilerin Ziraat Bankasına gitmesi gerekir. Mesai saatleri içerisinde başvuruları kabul eden banka, diğer kanalları aracılığı ile de başvuruları kabul eder. Ancak evrak teslimi için başvuru sahiplerinin mutlaka bankaya gitmesi gerekecektir.

Yem kredisi başvurularının çiftçiler tarafından şahsen yapılması ve herhangi bir aracı kullanılmaması istenir. Yem kredisi başvuru yapacak olan kişiler eğer Ziraat Bankası müşterisi değil ise herhangi bir Ziraat Bankası şubesini kullanabilir.

Banka müşterisi olan kişiler ise ana hesaplarının bulunduğu şubeyi kullanabilecekleri gibi herhangi bir Ziraat şubesini de tercih edebilir.

Çiftçi Yem Kredisi Şartları Nedir?

Çiftçi yem kredisinin şartları Ziraat Bankası tarafından belirlenir. Yem kredisinin başvuru şartları her sene mevcut durumlara bağlı olarak değiştirilir.

2021 Kasım ayı itibari ile banka tarafından istenen şartlar şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Çiftçi kayıt sisteminde yer almak
 • Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak
 • İstenen tüm belgeler ile başvuru yapmak
 • İpotek ve kefil gösterebilmek

İstenen ana şartlar arasında yer alır. Yem kredisine başvuru yapacak kişilerin tüm şartları yerine getirmesi ve hayvanlarının birçoğunu ipotek olarak göstermesi beklenir. Hayvanlarını ipotek olarak göstermeyen kişilere yem kredisi verilmez.

Çiftçi Yem Kredisi KOSGEB Destekli Mi?

Yem kredisi KOSGEB destekli bir kredi değildir. Çiftçi kredisini doğrudan Türkiye Cumhuriyeti Devleti destekler ve Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile verilir. Devlet ve bakanlık kredinin Ziraat Bankası aracılığı ile verilmesini istemiştir.

Ziraat Bankası çiftçi kredisi küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen KOSGEB tarafından verilen bir kredi değildir. Ziraat Bankası doğrudan devlet katkısı ile bu krediyi, çiftçilere sunar. Kredinin amacı, çiftçilerin sürdürülebilir üretim yapması ve yerel tarımın büyümesidir.

Bu büyüme esnasında ise organik yöntemlerin tercih edilmesi ve ekolojik yeni tekniklerin kullanılması da istenir. Geleneksel yöntemler esnasında fazla su tüketimi yapıldığı için çiftçilerin yeni yöntemleri tercih etmesi beklenir.

Çiftçi Yem Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Nedir?

Yem kredisi başvuru belgeleri banka tarafından belirlenir ve başvuru yapacak kişilerin tüm belgeler ile başvurularını tamamlaması gerekir. Çiftçi yem kredisi için istenen belgeler iki farklı grupta incelenebilir.

Bu belgelerin bir kısmı başvuru sahibine ait olmalıdır. Kalan kısımlar ise yem kredisinin kullanılacağı çiftlik ve hayvanlara yöneliktir.

Çiftçi yem kredisi başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 • Çiftçi kayıt sistemine üye olunduğunu gösteren belge
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
 • Çiftliğe ait vergi levhası
 • Çiftliğe ait tapu (eğer arsa kira ise kira kontratı)
 • Hayvanların küpe numaralarının da yer aldığı kapsamlı liste

hazırlanarak başvurunun Ziraat Bankası şubesine yapılması gerekir.

Ziraat Bankası Çiftçi Yem Kredisi Dijital Başvuru Kabul Ediyor Mu?

Ziraat Bankası kredi başvuru kanalları korona virüsü pandemisi nedeni ile artırılmıştır. Pandemi öncesinde şube üzerinden kredi başvurusu alan Ziraat Bankası günümüzde dijital kanallarının da kullanılmasına izin verir.

Ziraat Bankasından çiftçi yem kredisi almak isteyenlerin kullanabileceği başvuru kanalları şunlardır:

 • İnternet bankacılığı
 • Mobil bankacılık uygulaması
 • Müşteri iletişim merkezi
 • Ziraat Bankası şubeleri
 • SMS
 • Resmi internet sitesi

Kullanılarak çiftçi yem kredisine online kanallar aracılığı ile başvuru yapılabilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

EK-5 Tarım (Çiftçi) Sigortası Primleri Ne Kadar?

Tarım (Çiftçi) BağKur İle Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.