Banka Kredileri

2020 Bankadan Başka Kredi Veren Firmalar (Kurumlar) Neler?

2020 Bankaların haricinde kredi imkanı sağlayan kurumlar, finans şirketleri ve factöringlerdir. Kredi kullanmak isteyen vatandaşlara 30 adet banka yardımcı olabilir. Ancak kırmızı kalem yemek yada icralık olma gibi nedenlerle bankalara başvuru yapılamadığında, banka harici kredi veren kurumların kapısı çalınmaktadır. Bu şekilde kredi kullanıldığında kuruma göre değişken faizler uygulanmakta, faizlerde denetim imkanı bulunmamaktadır.

Bankalar Haricinde Kredi Veren Kurumlar Yasal Mıdır?

Banka harici finans kuruluşlarının yasallığı sorgulanabilir. Bu kurumlardan bazıları kendilerini factöring olarak tanıtarak, insanların zor durumda olmalarından  faydalanmaktadır. Finans kuruluşlarının BDDK üyeliklerini sorgulayarak ve tanınmış şirketleri tercih ederek riski en aza indirme imkanınız bulunmaktadır.

Bu şekilde yapacağınız işlemlerde sizden kimliğiniz istenir. İmzaladığınız senetlere dikkat etmeniz, ne kadarlık senet imzaladığınızı bilmeniz ve gerekirse bir kopyasını kendinize istemeniz gerekmektedir. Bu sayede en az hasarla bu krediyi geri ödeme imkanınız bulunur.

Kredi Veren Kurumlar Nelerdir?

Kredi alınabilecek kurumlar şu şekilde sıralanabilir:
 • Finansal kiralama kuruluşları: Bankaların yan kuruluşlarıdır. Bankaların bünyesi dışında kurulur ancak banka ile aynı adı taşır. Bu kuruluşlardan alışveriş yaparken yararlanabilirsiniz.
 • BDDK kayıtlı 62 adet faktoring kuruluşu
 • Finans kuruluşları ve finansman şirketleri
 • Holdingler: genellikle araç alımlarında yardımcı olmaktadırlar.
 • Yabancı bankaların Türkiye’de bulunan temsilcilikleri
 • Varlık yönetimi şirketleri
 • Ödeme kuruluşları

Her İnsana Başvuru Durumunda Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

Her insana kredi veren şartsız şirketler şu şekilde sıralanabilir:
 • ALJ, DD, EVKUR, HEMENAL
 • Koç firması galeri ve satış merkezleri
 • Şeker, TEB, Tırsan finansman şirketleri
 • Turkcell operatör şirketi
 • Volkswagen firması
 • VFS şirketi

ALJ ve DD Finansmandan Nasıl Kredi Alınır?

ALJ ve DD finansman şirketlerinden kredi almak için, şirketlerin şartlarını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. ALJ finans, sıfır kilometre araç alımlarında kredi imkanı sağlamaktadır. Finansmanın anlaşmalı olduğu belirli araç markaları bulunmaktadır. Bu markalardan araç alımında, farklı galeriler kullanılsa dahi, bu finansman şirketine yönlendirilirsiniz.

DD Finansman aracılığıyla kredi kullanmak için ise yapmanız gereken yatırım amaçlı konut satın almaktır. Ev alımlarında konut kredisi imkanı sunan finansman firması, daha önce kullanılmış olan ev kredisini de kendisine taşımaktadır. Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’den ev alması için bu finansman şirketini kullanmaları mümkündür. Bankalardan farklı olarak şirketler, faiz oranlarını kendileri belirler. Bu nedenle herhangi bir denetim durumu mümkün değildir.

Koç Şirketinden Nasıl Kredi Alınır?

Koç Finansman şirketinden kredi kullanmak için iki faaliyette bulunmanız gerekmektedir. Koç Fiat Kredi adıyla, Koç firmasının Fiat ile anlaşmalı olarak yaptığı kredi verme işlemini kullanabilirsiniz. bu krediden yararlanmak için sadece araç alımı yapmanız ve aracın sıfır kilometre Fiat marka olması gerekmektedir. otomobil alımında bankalara gitmenize gerek kalmadan kredi alma imkanı sağlayan sistem, kullanıcılarına herhangi bir şart da koymamaktadır.

İkinci olarak da Koç Finans adıyla daha düşük ücretli, ikinci el otomobil alımında kredi imkanı sağlanmaktadır. Özellikle sahibinden.com araç satışı ilanlarında anlaşmasının bulunduğunu göreceğiniz Koç Finans, alacağınız otomobili seçmenizin ardından başvuru kabul etmektedir.

Alışveriş Sırasında Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

Alışverişte kullanmak üzere kredi sağlayan kurumlar EVKUR ve HEMENAL finansman kuruluşlarıdır. EVKUR, kendi mağazalarından yapılacak alışverişlerde kredi imkanı sunmaktadır. Bunun için kişilerin e- devlet üzerinde herhangi bir icra davasının bulunmaması gerekmektedir.

HEMENAL ise, anlaşmalı mağazalarında senetsiz ve kredi kartsız kredi imkanı sunmaktadır. Kredi kartında limiti bulunmayan ya da senet imzalamak istemeyen kişiler, anlaşmalı mağazalardan yapacakları alışverişlerde kredi imkanı bulmaktadır. Kredi veren kurumlar arasında araç gibi büyük alım satımlara değil, alışverişe kredi veren tek kurumlar bunlardır.

Mercedes- Benz Firmasından Nasıl Kredi Alınır?

Mercedes- Benz’den kredi kullanmak için herhangi bir araç satın alıyor olmanız ve aracın sıfır olması yeterlidir. Alacağınız aracın kamyon, minibüs ya da başka herhangi bir tür olması fark etmez. Eğer kriterleriniz uygunsa ve aracınızın markası Mercedes ise, araç üzerine kredi kullanabilirsiniz.

Eğer almak istediğiniz araç Mercedes değilse, daha farklı markalar için ORFİN Finansmanı kullanabilirsiniz. bu finansman şirketi, Datça ve Renault marka araçların satışlarını yapmaktadır. Ayrıca finansman şirketinin Maxxi denen hizmeti de bulunmaktadır. Aylık faizi %1,49 olan bu finansman, en hesaplı finans şirketleri arasında yer almaktadır.

Şeker Mortgage Kullanarak Nasıl Kredi Alınır?

Şeker Mortgage ile kredi kullanmak için konut alımında bulunmak gerekir. 30 yıla kadar vade imkanı sunan bu mortgage programı, sıfır konut alacak müşterilere sağlanan bir destek hizmetidir. Bununla birlikte aynı adla eğitim, ev tadilatı, eski borç transferi gibi hizmetlerde de bulunulmaktadır.

Kuruluş, çiftçi ve esnafa da özel olarak kredi imkanı sunmaktadır. Esnaf veya çiftçi banka kredilerinde yasal prosedür ya da kredi notu gibi detaylara takılıyorsa, bunlardan kurtulmak için bankalarla neredeyse aynı faiz oranına sahip bu sistemlerden yararlanılabilir.

TEB Finansman Kullanarak Nasıl Kredi Alınır?

TEB Finansmandan kredi kullanmak için, firmanın banka bölümüne değil, finansman bölümüne başvurmanız gerekmektedir. şirket, yurt içinde TEB Finansman adıyla işlemlerini yürütürken, yurt dışında PNB Parabis adıyla finans hizmeti vermektedir. Özellikle otomobil almak isteyen müşterilerine finans desteği sunan firma, anlaşmalı olduğu markaların araçlarına bu destekten yararlanma imkanı sunmaktadır.

Tırsan Finans Kullanarak Nasıl Kredi Alınır?

Tırsan Finans şirketini kullanarak kredi almak için yapılması gereken, anlaşmalı firmalardan araç alımı yapmaktır. Diğer finans şirketlerinden farklı olarak Tırsan, sıfır ya da ikinci el araç ayrımı yapmamaktadır. Bu nedenle ikinci el araçlarda da kredi kullanma imkanı tanıyan firma, kendi şubelerinden kredi kullandırmaktadır. Ayrıca şubelerden kredi için ödeme planı da belirlenmekte, kişilerin işlemleri taksit belirlemeden sonra yapılmaktadır.

Turkcell Kullanarak Nasıl Kredi Alınır?

Turkcell’den kredi kullanmak için yapılması gereken, Turkcell mağazalarından cep telefonu almaktır. Alacağınız cep telefonuna göre operatör, kendi imkanlarından kredi kullanmanıza izin verir. Aylık olarak faturanıza ek ödeyeceğiniz kredi, faizleri de hesaplanarak size iletilir. İnternet üzerinden ya da şubelerden alınacak cep telefonlarına kredi imkanı sunan sistemin amacı, operatörün şubelerinin finansmanını arttırmasıdır.

Volkswagen Firmasını Kullanarak Nasıl Kredi Alınır?

Volkswagen şirketinden kredi kullanmak için alacağınız otomobilin Volkswagen marka olması gerekmektedir. markanın alınacak araçlarının satışını Doğuş otomotiv firması üstlenmektedir. Kuruluş, sigorta ve servis hizmeti de sunması nedeniyle en karlı finansman desteğini sağlamaktadır.Eşit, balon, değişken ödemeli kredi seçenekleri bulunduran şirket, Seat marka araçlara da kredi imkanı sunar. Şirketin Seat Oto Credit adlı paketi ile Seat marka araçlara da kredi alma imkanı sağlanmaktadır.

Ancak sadece sıfır araçlara sunulan bu imkan, sadece bu iki markada geçerlidir. ayrıca Seat paketinden yararlanmak isteyen kişilerin de pakete dahil edilen Seat araç modellerini araştırması ve paket dahilindeki modeller arasından seçim yapması gerekmektedir. Banka harici kredi veren kurumlar arasında yer alan araba firmaları, verdikleri kredilerin faizlerini aracın satın alımı sırasında kararlaştırmaktadır. Kredi faizleri, araç satın alacak kişinin daha önce ne kadar araç kullandığından sigorta durumuna kadar tüm değişkenlere göre belirlenir.

Banka Dışında Kredi Veren Firmaların Faiz Oranları Ne Kadar ?

Banka haricinde kredi veren firmaların faiz oranları, alınacak tutara ve kuruma göre farklılık göstermektedir. Net oranları öğrenmek için firmalar ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

PTT İhtiyaç Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu