ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Kredi Puanı Öğrenme, Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi Puanı Öğrenme, Findeks Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu bilindiği üzere kişilerin banka ve finans kuruluşlarıyla olan finansal geçmişlerini gösteren bir sistemdir. Geçmişte yapılan ödemelerine ve finansal ilişkilerine bakılarak gelecekte nasıl bir ödeme performansı göstereceği hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar. Kredi notu 1 – 1900 arasında değişir ve farklı risk gruplarında değerlendirilir.

Kredi notunu öğrenmeden bireylerin banka ya da finansa kuruluşlarından kredi başvurusunda bulunması önerilmez. Düşük kredi notuna sahip kişilerin kredi kullanmaları oldukça zordur. Kredi notu Findeks üzerinden öğrenilebileceği gibi e – Devlet veya bankalar üzerinden de öğrenilebilmektedir. Kredi puanı öğrenme Findeks kredi notu sorgulama işlemleriyle ya da diğer yöntemler ile yapılabilir.

E – Devlet Kredi Puanı Öğrenme

Kredi notu öğrenme e – Devlet üzerinden yapılabileceği gibi Findeks üzerinden de yapılabiliyor. Birçok resmi işlemin elektronik ortama aktarılmasının ardından e – Devlet üzerinden de vatandaşların kredi notunu sorgulamalarına olanak tanınmıştır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu, e – Devlet üzerinden ücretsiz olarak da sağlanan bir hizmet haline gelmiştir.

e – Devlet üzerinden kredi puanını öğrenmek isteyen kişilerin kısaca şu adımları takip etmeleri gerekecektir:

 • T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
 • e – Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği hizmet sayfasında giriş yapılır.
 • ‘’Risk Merkezi Raporu Başvurusu’’ hizmeti seçilir.
 • Sorgulama adımları takip edilerek işlem onaylanır.

Burada dikkat edilmesi gereken unsur ise e – Devlet’ten sadece risk merkezi raporunun görüntülemesidir. Rapor kredi notu bilgisi içermediği için diğer yöntemler ile detaylı bilgi alınması gerekecektir.

Ücretsiz Kredi Puanı Raporu Nereden Alınır?

T.C ile kredi notu sorgulama işlemleri için Fndeks üzerinden ya da varsa çalışmak istediğiniz bankanın kredi puanı sorgulama hizmetlerinden yararlanarak sonuç alabilirsiniz. Ücretsiz kredi puanı raporu ise e – Devlet üzerinden alınmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu ile vatandaşların e – Devlet üzerinden ücretsiz olarak risk durumunu incelemesi sağlanır.

Kredi kullanmadan önce risk raporu ve kredi notu sorgulama işlemlerinin yapılması şarttır. Kredi notu, kişiselin gelecek 12 aydaki borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin etmek için hesaplanarak kişinin ödeme performansını ortaya çıkaran bir unsurdur. Bu nedenle bankalar tarafından kredi notu başvuru yapacak kişiler için dikkate alınan en temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Findeks Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notu sorgulama işlemleri basit birkaç adımda tamamlanabilmektedir. Findeks kredi notu 1 – 1900 arasında değişen risk gruplarına sahiptir. Tahmin edileceği üzere 1 en riskli, 1900 ise çok iyi olarak değerlendirilir. En riskli, orta, az, iyi veya çok iyi olarak kredi puanına göre bir sınıflandırma yapılır.

Findeks kredi notu öğrenilmesi için iki yöntem bulunuyor. Bunlar kısaca şöyledir:

 • Findeks mobil uygulamasından ya da web sitesinden raporu paylaşmak istediği kişi ya da kurumun T.C. kimlik – vergi kimlik numarasıyla ön onay verilmesi,
 • Findeks mobil ya da web şubesinden, kredi notu alınmak istenen bilgileri girilerek sistem üzerinden talep gönderilmesi ve onay ile raporun görüntülenmesi.

Findeks üzerinden kolayca kredi notu sorgulama işlemleri yapılarak kişilerin finansman başvuruları için sorgulama işlemlerini tamamlamaları mümkündür.

Kredi Çekmek İçin En Düşük Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu kaç olmalı gibi sorular kredi kullanmadan önce birçok vatandaşın kafasında soru işaretleri yaratmaktadır. Ancak bu tamamen kişilere göre değişen bir unsurdur. Zaman zaman bazı bankaların kredi notu düşüklere de kredi verdiği görülmektedir. Burada dikkate alınan unsur kredi notunun hangi aralıkta olduğudur.

Findeks kredi notu aralıklarına göre risk oranları ise kısaca şöyledir:

 • 0 – 699: Çok Riskli
 • 700 – 1099: Orta Riskli
 • 1100 – 1499: Az Riskli
 • 1500 – 1699: İyi
 • 1700 – 1900: Çok İyi

Çok riskli ve orta riskli grupta yer alan kişilerin kredi almaları neredeyse imkansızdır. Orta riskte alma ihtimali olsa da çok riskli de alması epey zorlaşacaktır. Az riskli olan kişiler de ise durum değişkendir. Kredi puanı öğrenme Findeks kredi notu sorgulama işlemleri sonrasında notu genelde 1500 ile 1900 arasında olanlar rahatça kredi kullanabilirler.

Computer with credit score application on a screen

Kredi Notumu Ücretsiz Nereden Öğrenebilirim?

Ücretsiz kredi notu öğrenme işlemleri e – Devlet üzerinden risk raporu sorgulanarak yapılabilir. Ancak bu tek başına yeterli olmayabilir. Bunun yanı sıra bankalar üzerinden ya da Findeks aracılığıyla ücretli olarak da kredi notunun sorgulanması gerekebilir. Bu kapsamda doğru platformlar üzerinden işlem yapılması ve güvenilir bilgilere erişilmesi önemlidir. Kredi kullanma ihtimalinizi belirleyecek bu puanın yükselmesi için borçlarınızı ödeme performansınıza dikkat etmeniz gerekecektir.

SMS ile Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

SMS ile kredi notu sorgulama işlemleri tüm operatörler üzerinden yapılabilmektedir. Kredi notunu SMS ile öğrenmek için T.C. kimlik numaranızı yazarak bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılınızı yazıp 1122’ye kısa mesaj göndermeniz gerekecektir. Birkaç dakika içinde mesaj göndermiş olduğunuz numaraya kredi notunuz iletilir.

SMS olarak yapılacak kredi notu sorgulama işlemleri ücretlidir. Bu nedenle işlem yapmadan önce sorgulama işlemlerinin faturaya yansıtılacağını unutmamanız tavsiye edilir. Kredi notu sorgulama işlemleri SMS ile dakikalar içinde yapılabilmektedir.

Bankadan Kredi Puanımı Öğrenebilir Miyim?

Bankadan kredi notu öğrenme işlemleri için de belirli bir ücret talep edilmektedir. Bazı bankalar bu hizmetleri kendileri sunmaktadır. Ancak işlemler yine de Findeks üzerinden gerçekleştirilir. Kredi kullanmak istediğiniz ya da müşterisi olduğunuz bankanın kredi notu sorgulama hizmetleri hakkında detaylı bilgi alarak bankalar aracılığıyla da kredi notunuzu sorgulamanız mümkündür.

Turkcell Kredi Puanı Öğrenme

Turkcell kredi notu öğrenme servisi sayesinde Turkcell kullanıcılarının SMS ile Findeks tarafından oluşturulan kredi notunu görmeleri sağlanmaktadır. Gelecek dönem finansal performansınız hakkında bilgi sahibi olmak ve bankalardan kredi alıp almayacağınıza dair detayları görüntülemek için Turkcell aracılığıyla da işlem yapılmaktadır.

T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi yazılarak 1122’ye SMS gönderilecek servisten yararlanılabilir. Örnek SMS metni ise ‘’00123456789 01011985’’ tırnak içinde belirtilen şekilde yazılmalıdır.

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama

Türk Telekom Findek kredi notu sorgulama işlemlerinde ise yine SMS ile kolayca bilgi almak mümkündür. Diğer operatörlerde olduğu gibi Türk Telekom hattınsa sahip kişiler tarafından da yapılacak SMS ile Findeks kredi notu sorgulama işlemleri belirli bir ücretlendirmeye tabidir.

Türk Telekom kullanıcılarının Findeks kredi notu sorgulama işlemlerini ise T.C. kimlik numarası ve sadece doğum yılını yazara yapmaları mümkündür. Örnek SMS metnine göre ‘’12345678901 1985’’ şeklinde bilgiler girilerek 1122’ye SMS gönderilmesi yeterlidir.

Vodafone Kredi Puanı Sorgulama 

Vodafone kredi puanı sorgulama işlemleri için çeşitli kampanyalar da sunmaktadır. Her dönem bu kampanyalar değişebilir. Diğer tüm operatörlerde olduğu gibi Vodafone kullanıcılarının da T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra arada bir boşluk bırakarak doğum yılını yazıp 1122’ye kısa mesaj göndermeleri yeterlidir.

SMS ile Findeks kredi notu sorgulama işlemleri sonrasında kredi notu bilgileri kişilerin hesaplarına anında SMS olarak gönderilmektedir. Kredi puanı öğrenme Findeks kredi notu sorgulama servisleri üzerinden dakikalar içinde yapılarak kredi başvurusunda bulunulması mümkündür. Tüm operatörlerden benzer adımlar ile sorgulama yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.