Banka Kredileri

TC İle Ücretsiz Kredi Puanı (Notu) Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TC ile ücretsiz kredi puanı sorgulamak isteyenler; e-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedirler. E-devlet sisteminden bir ay içerisinde sadece 1 sorgulama yapılabilmektedir. Yapılacak olan ekstra sorgulamalar için ise ücret talep edilmektedir. Kredi puanı düşük olanların bankalara kredi başvurusu yapmadan önce kredi puanlarını öğrenerek yükseltebilmeleri açısından faydası bulunmaktadır.


Kredi Puanı Ne İçin Kullanılır?

Kredi notu, kişilerin finansal karnelerinin özetidir. Kredi, kredi kartı, beyaz eşya, kiralık araba alacakları zaman; kredi puanına bakılmaktadır. Ne kadar güvenilir olduklarını göstermektedir. Dolayısı ile kredi puanı düşük olan kişilere teminat göstermedikleri takdirde uzun vade seçenekleri ile talep ettikleri ürün verilmemektedir.

Kredi Puanı Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi notu sorgulama yolları aşağıda belirtilmiştir:

 • E-devlet sistemi aracılığı ile sorgulanabilmektedir.
 • SMS ile sorgulama yapılabilmektedir.
 • Findeks aracılığı ile kredi notu öğrenilebilmektedir.
 • BKM Express üzerinden kredi puanı sorgulanabilmektedir.
 • Bankalardan risk raporu istenebilmektedir.

Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Risk raporu; kişinin son 5 yıla ait kredi ve kredi kartı ödemelerinin, borç tutarlarının görülebildiği bir rapordur. Fatura ödemelerine kadar kişinin finansal açıdan güvenilirliğini ölçen birçok veri bulunmaktadır. Bu sayede bankalar kişiye verecekleri kredi için bir üst limit oluşturmaktadır.

E-Devlet Üzerinden TC İle Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sisteminden kredi notunu sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir:

Kredi Puanı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Ana sayfanın sağ üst köşesindeki giriş yap butonuna tıklanmalıdır. Kimlik doğrulaması yapabilmek için e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığı olmak üzere 5 farklı yöntem bulunmaktadır. E-devlet şifresi alabilmek için kimlik belgesi ile beraber PTT şubesine gidilmesi gereklidir. 2 TL karşılığında şifre alınabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan size nasıl yardım edebilirim kısmına risk raporu yazarak veya e-hizmetler listesinden Türkiye Bankalar Birliği bulunarak işlem yapılabilmektedir.
 • Türkiye Bankalar Birliği ile yapılabilecek işlemler içerisinden Risk Merkezi Raporu Başvurusu seçilmelidir.
 • Hali hazırda yapılmış bir risk raporu başvurusu bulunmadığı takdirde, yeni başvuru butonuna tıklanmalıdır.
 • Rapor türü seçilmelidir. Kredi limit ve borç bilgileri raporu ve çek bilgileri raporu olmak üzere iki farklı seçenek bulunmaktadır. Kredi limit ve borç bilgileri raporu seçildikten sonra devam et butonuna tıklanmalıdır.
 • Başvuru bilgilerinin olduğu bir sayfa açılmaktadır. TC kimlik numarası, adı ve soyadı, doğrulanmış cep telefonu numarası yer almaktadır. Özellikle cep telefonu numarasının güncel olması gerekmektedir.
 • Doğrulanmış cep telefonu numarasına şifre gönderilmektedir. Risk raporu çıkartıldığında görüntüleyebilmek için bu şifrenin girilmesi gerekmektedir.

GSM Operatörleri Aracılığı İle Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi operatörlerin kullanıcıları; sorgulama için 9 TL ücret ödemelilerdir. Kredi notunu öğrenmek için yapmaları gerekenler şunlardır:

 • Telefonun mesaj kısmına T.C. kimlik numarası yazılmalıdır.
 • Bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılı yazılmalıdır.
 • Mesaj 1122’ye gönderilmelidir.

Findeks Üzerinden Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Findeks aracılığı ile risk raporu almak isteyen esnafların öncelikle Findeks’e üye olmaları gerekmektedir. Bunun için https://www.findeks.com adresine giriş yapılmalıdır. Üye ol butonu aracılığı ile üye olduktan sonra ticari menüsüne girilmelidir. Ardından ticari paketler seçilmelidir. Uygun olan paketlerden biri seçilerek satın al butonuna tıklanmalıdır. TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra sistemden sorgulama yapılabilmektedir. Findeks’ten paketsiz tek bir sorgulama yapmanın bedeli 5.5 TL+KDV olmaktadır. Yaklaşık 9 TL’nin gözden çıkartılması gerekmektedir. TC ile ücretsiz kredi puanı sorgulamak Findeks üzerinden mümkün değildir.

TC No İle Findeks’ten Çoklu Sorgulama Yapılabilir Mi?

Findeks’ten sorgulama yapacak olanlar çoklu paketler alarak uygun bir ücret karşılığında belirli sayıda kredi notu sorgulaması yapabilmektedirler. Esnaflara sunulan kredi notu sorgulama paketleri; 10’dan 10.000’e kadar sorgulama hakkı içermektedir.

Paketler ise şöyledir:

 • Senelik 10 sorgulama hakkı veren paketin ücreti 74 TL’dir.
 • 25 risk raporu sorgulaması için KDV dahil 148 TL ödenmelidir.
 • 1 yılda 50 adet sorgulama içeren paketin fiyatı 244 TL’dir.
 • 100 kredi notu sorgulaması için senelik 420 TL ödenmelidir.
 • 500 sorgu için talep edilen bedel 1.512 TL’dir.
 • Yıllık 1.000 kredi notu sorgulaması için 3.500 TL ödeme yapılmalıdır.
 • Senelik 5.000 sorgulama paketinin fiyatı 13.500 TL’dir.
 • 000 sorgulama hakkı isteyen esnafların 24.300 TL ödemesi gerekmektedir.

BKM Express İle Kredi Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

BKM Express’in sistemine üye olduktan sonra kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. 1 sene süresince her sorgulama için 1 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

Bankalardan Kredi Puanı Nasıl Sorgulanır?

Herhangi bir bankadan kredi notu sorgulaması yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı, mobil şube, telefon bankacılığı ve banka şubesi aracılığı ile sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Ancak kredi risk analiz raporunu talep ederek kredi notu sorgulaması yapıldığında ücret istenmektedir. Örnek vermek gerekir ise; Halkbank, kredi notu sorgulaması için sorgulama başına 10 TL ücret almaktadır.

Kredi notunun yeterli seviyede olup olmadığını ücretsiz öğrenebilmek de mümkündür. Kişiler bankalardan hizmet talep ettiklerinde, bankalar bu hizmeti alabilecek kredi notuna sahip olup olmadıklarını söylemektedirler. Ayrıca kredi notları düşük olduğu için kefil veya teminat göstermeden hizmet alamayacaklarını belirtmektedirler. Bunun için de herhangi bir ücret talep etmemektedirler.

TC İle Kredi Puanı Sorgulanırken Ücret Ödenir Mi?

TC ile kredi puanı sorgulama ücreti, kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. Kredi notunu öğrenmek ve risk merkezi raporunu elde edebilmek ücretli bir işlemdir. Ancak e-devlet aracılığı ile bu işlemi ayda bir herhangi bir ücret ödemeden yapabilmek mümkündür. Diğer yöntemlerin hepsinde ücret ödenmektedir. Esnaflar kredi sorgulama paketi alarak daha düşük ücretler ile sorgulama yapabilmektedirler.

Risk Merkezi Raporu Aracılığı İle Hangi Bilgiler Elde Edilir?

Risk raporunda bulunan bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Risk raporu sahibinin banka veya finansal kuruluşlardan alabileceği bireysel veya ticari kredi ve kredi kartı limitleri gösterilmektedir.
 • Vade sayısına göre borç bilgileri, ödenmemiş faiz tutarı, komisyon bilgileri yer almaktadır.
 • Kişinin hali hazırda bulunan borç tutarı gösterilmektedir.
 • Mevcut borç tutarına ek olarak ödenmemiş faiz ve komisyon tutarları eklendiğindeki toplam borç tutarı yazmaktadır.
 • Son 10 sene içerisinde banka veya finansal kuruluşlardan yasal takibe düşmüş olan kapatılmış veya kapatılmamış borçlar görülebilmektedir.

Kredi Notu Aralığına Göre Kredi Kullanma İhtimalleri Nelerdir?

TC ile ücretsiz kredi puanı sorgulaması yapanların kredi notlarına göre kredi kullanabilme ihtimalleri şu şekildedir:

 • 700 ile 1.099 kredi puanı arasında olanlar orta riskli gruptadır ve kredi kullanma ihtimalleri düşüktür.
 • 100 ile 1.499 arasında kredi notu olanlar az riskli gruptadırlar ve gelir durumlarına göre kendilerine kredi verilmektedir.
 • Risk grubu olarak iyi durumda olanlar kredi notu aralığı 1.500 ile 1.699 olanlardır. Kredi kullanma ihtimalleri de yüksektir.
 • Kredi notu aralığı 1.700 ile 1.900 arası olanlar çok iyi risk grubundadırlar. Kredi kullanma olasılıkları çok yüksektir.

Memur Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ve Oranları

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu