Banka Sorgulamaları

Kredi Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Banka kredi notunun sorgulanması kredi kullanacaklar için büyük öneme sahiptir. Kredi notunun düşük olması veya kredi kullanacak kişinin bankalar tarafından takip edilen kredi takip listesinde bulunması halinde kredi çekmek mümkün olmamaktadır. Bu sebeple kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunun kontrol edilmesi önem arz etmektedir. Kredi notunun düşük olması halinde kredi notunun çeşitli bankacılık faaliyetleri, düzenli ödemeler ile de yükseltilmesi mümkündür.


Kredi puanı sorgulaması olarak bilinen uygulamalar bankalar tarafından belli bir ücret karşılığında yapılsa da ücretsiz olarak sorgulanabilecek findeks kredi notu sorgulama işlemleri yapabilmekte mümkündür. Kredi puanının bilinmesi önemli bir finansal geçmiş göstergesidir. Bu sayede geçmişe dönük ödeme düzenleri bankalar tarafından müşteri olunmasa bile ortaya çıkarılabildiği gibi ileride kredi alırken veya kredi kartı limiti gibi bankacılık işlemleri gerçekleştirirken kredi notunun yüksek olması kullanıcıya avantaj sağlayacaktır.

Banka Kredi Puanı Nasıl Belirlenmektedir?

Özellikle bankalardan çekilen kredilerde ve kredi kartı taleplerinin değerlendirilmesinde karşımıza çıkan kredi puanı bankacılık faaliyetleriyle ortaya çıkan işlemlerin değerlendirilmesidir. Findeks kredi notu sorgulama bankalarda ve bankacılık faaliyetlerinde gerçekleştirilen işlemlerin izdüşümü olarak karşımıza çıkan 1 ile 1900 arasında değişen değerlerde belirlenen puan türüdür. Kredi puanının belirlenmesinde;

 • Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri %30 oranında etkilidir. Daha önce çekilmiş olan kredilerin ödenmiş olması en azından kredi kartı asgari ödemelerinin zamanında ödenmesi kredi notuna etki etmektedir.
 • Mevcut hesap bakiyeleri ve borç durumu kredi puanının belirlenmesinde % 25 oranında etki etmektedir. Kapanmamış kredi ve kredi kartı borçlarına ait ödenmemiş borçlar kredi notunun düzenlenmesine etki etmekteyken banka hesaplarında bulunan nakit veya vadeli hesaplar ile tüm mevduatlar kredi puanı belirlenirken bakılan göstergeler arasındadır.
 • Yeni kredi açılışlarının kredi puanını etkileme oranı %20 olarak belirlenmiştir. Henüz yeni alınmış ve vadesi bulunan krediler tutarları ve ödeme güçlüğü yaratıp yaratmamasına göre kredi puanının belirlenmesinde dikkate alınmaktadır.
 • Kredi kullanım yoğunluğu da %15 oranında kredi puanı belirlenmesine katkı yapmaktadır. Burada krediyi çok kullanmaktan ziyade geçmiş dönemdeki ödeme düzenlerine bakılmakta düzenli ödeme geçmişine sahip bir müşteri hiç kredi kullanmayan müşteriden daha fazla kredi puanına sahip olabilmektedir.

SMS ile Kredi Puanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kredi notunun öğrenilmesinde çeşitli yöntemler mevcut olup bankalara gitmek zorunda kalmadan bir SMS ile kredi puanının öğrenilmesi mümkündür. Kredi notu öğrenme SMS yöntemiyle sorgulanırken çeşitli operatörlere göre farklı sorgulamalar yapılmaktadır. Şöyle ki;

 • Turkcell findeks kredi notu sorgulama servisi 9 TL karşılığında SMS ile sorgu yapmaya imkan vermektedir. Kredi puanını sorgulatmak istediğiniz kişinin T.C. kimlik numarası ve doğum yılını aralarda bir boşluk bırakarak 1122’ye SMS olarak göndermeniz halinde dakikalar içinde kredi notu bilgileriniz mesaj ile telefonunuza iletilmektedir.
 • Vodafone SMS ile kredi sorgulaması yapmak için 1122’ye T.C. kimlik numarası boşluk doğum yılının mesaj olarak gönderilmesi gerekir. 12345678912 1982 şeklinde SMS göndererek kredi kullanma durumunuz hakkında 9 TL’ye faturalı ya da bireysel hat sahipleri bilgi alabilirler.
 • Türk Telekom findeks kredi notu sorgulama hizmeti ile yalnızca cep telefonu abonesinin kredi notu sorgulanabilmektedir. T.C. kimlik numarası boşluk doğum yılının 1122’ye SMS ile gönderilmesiyle vergiler dahil 9 TL karşılığında son 5 yıl içinde kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanan Türk Telekom müşterileri bu uygulamadan yararlanabilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu sorgulama uygulamaları gerek SMS ile gerekse de bankalar tarafından belli bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Bu ücreti ödemek istemeyen kredi müşterileri e-Devlet üzerinden T.C. ile kredi notu sorgulama işlemlerini ayda 1 kereye mahsus olmak üzere ücretsiz olarak yapabilirler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu tarafından sunulması öngörülen bu düzenlemeyle birlikte internet üzerinden ücretsiz olarak kredi notu sorgulanabilecek.

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilmek için öncelikle e-devlet giriş şifresine sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin ederek e-Devlet sistemine giriş yapabilir, ana ekranda bulunan arama butonuna kredi notu sorgulama hizmetini aratarak;

 • Banka ve finans kuruluşlarına ait kredi kartı ve kredi borç bilgilerini,
 • Ödenmemiş borçları,
 • Son 10 yılda yasal takibe alınmış açık ve kapalı durumdaki borç bilgilerini

Ücretsiz olarak görme hakkına sahip olabilirler.

Bankadan Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalar üzerinden kullandırılan kredilerde kredi tutarının belirlenmesi ya da kredi kullanacak kişinin notunun yeterli olup olmadığının öğrenilebilmesi için bankalar kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Bankaların size en yakın şubesine başvurarak kredi kullanmadan önce kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olabilir, kredi notunuz düşükse kredi başvurusu yapmadan kredi notunuzu yükseltme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kredi notu öğrenme Ziraat Bankası hizmetinden yararlanmak 8 TL karşılığında Ziraat şubelerinden gerçekleştirilebileceği gibi Ziraat internet bankacılığı ya da mobil şubeden “krediler” kategorisinde bulunan “çek ve risk raporu” işlem sekmelerini sırasıyla takip ederek de gerçekleştirilmektedir. Bu alanda bulunan kimlik bilgileri, isim ve rapor detayı bilgilerini eksiksiz olarak doldurarak sorgulama yapmanız halinde kredi notu bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz kredi notu sorgulama Yapı Kredi Bankası mobil hizmetlerinden ve şubelerinden yapılamamakta kredi notunuzu Yapı Kredi aracılığıyla öğrenmek için 10 TL işlem ücreti ödemek gerekmektedir. Yapı Kredi aracılığı ile kredi sorgulaması yapabilmek için internet ve mobil bankacılık hizmetlerinde bulunan ürün ve başvurular bölümüne giriş yapabilir, “KKB risk raporu oluşturma” seçeneği seçerek ve ödeme yaparak e-posta adresinize kredi notunuzla ilgili risk raporunun gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulamasında Notun Düşük Çıkması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Kredi sorgulamasının herhangi bir şekilde yapılması ve son 5 yıl içinde oluşturulan bankacılık işlem verilerine dair kredi notunun düşük çıkması mümkündür. Örneğin, kredi notu öğrenme İş Bankası aracılığıyla yapılması internet şubesinden ve mobil cep uygulamasından kredilerim satırı altındaki kredi risk raporu bölümünden 12 TL karşılığında, bankamatik bilgi sorma uygulaması üzerinden kredi risk raporu 12 TL karşılığında, İş Bankası şubelerinden 17 TL karşılığında kısa süre içinde öğrenilebilmektedir. Bu işlem sonucunda kredi notunun düşük çıkması halinde;

 • Geçmişe ait son 5 yıla dair hesabınız yoksa veya hesap hareketiniz gerçekleşmemişse hesap açabilir ya da gelir belgesiyle bankaya başvurabilir,
 • Geçmişe ait ödenmemiş kredi borçlarını kapatabilir veya yapılandırabilir,
 • Kredi kartı temin ederek limiti düşükte olsa düzenli ödemeler gerçekleştirerek puanınızı yükseltebilir,
 • Puanınız yükselmeden kredi başvurusu yapmayarak kredi notunuzun başvurudan olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilir,
 • İpotek, kefil, vadeli ve vadesiz mevduat hesaplarınızı ipotek göstererek kredi notunuzu yükseltebilir,
 • Otomatik ödeme talimatı vererek bankacılık işlemlerinizin çeşitlenmesini ve ödeme işlemlerinizin düzenli şekilde takibini yapabilir

Bu sayede kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Sorgulamasında Ortaya Çıkan Puanlar Neyi İfade Eder?  

Bankalar tarafından oluşturulan risk raporları çerçevesinde 0’dan 1900’e kadar kredi puan aralığı belirlenmekte kişilerin kredi notları kullanacakları kredi tutarları başta olmak üzere bankacılık faaliyetlerine etki etmektedir. Kredi notunun 0 olması son 5 yıl içinde bankacılık faaliyetlerinde bulunulmadığı anlamına gelmektedir. Bununla birlikte kredi puanının;

 • 1 ile 699 arasında olması en riskli,
 • 700 ile 1099 arasında olması orta riskli,
 • 1100 ile 1499 arasında olması az riskli,
 • 1500 ile 1699 arasında olması iyi,
 • 1700 ile 1900 arasında olması çok iyi

Olarak nitelenmekte kredi tutarı ve kullanılacak kredide bankanın talepleri bu puanlara göre ortaya çıkmaktadır. Riskli kategoride bulunan müşterilerin kredi talepleri reddedilebileceği gibi kredi talebinden daha düşük miktarlarda ve daha az vadede kredi kullanabilme durumu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca birçok banka riskli durumda olan tüketicilerin kredi kullanabilmesi için taşınır taşınmaz mal ipotekleri, kefil ve teminat gibi uygulamalarla kullanılan kredileri güvence altına almak istemektedir.

Memur Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır ve Oranları

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu