emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

TC İle Ücretsiz Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

TC İle Ücretsiz Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır

TC ile findeks kredi puanını öğrenmek için ücretli ve ücretsiz yöntemler bulunmaktadır. Bahsi geçen yöntemler kullanılarak bankalar ile ilişkinizi düzenleyen kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgulama işlemleri, genellikle kredi başvurusu hemen öncesinde yapılır.

Kredi ihtiyacı olmadan önce sorgulama yapılması ise düşük olan notu yükseltmek için sorgulama yapan kişiye ek zaman kazandıracaktır.

FİNDEKS KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Findeks kredi skoru öğrenme işlemleri dijital kanallar üzerinden yapılır. Kullanılan online sorgulama kanallarının tamamı ücretlidir. Ücretsiz olarak kredi notunu öğrenmenin yasal yolu bulunmamaktadır.

Kredi puanını sorgulamak için kullanabileceğiniz yerler şunlardır:

Findeks Web Sitesi Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks web sitesinden kredi puanı öğrenme işlemleri Findeks internet şubesi üzerinden yapılır. Bireysel kullanıcılar için kredi puanı öğrenme işlemlerine https://isube.findeks.com/ers/login.xhtml linki üzerinden ulaşılan sayfadan devam edilir.

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde giriş bilgilerine ihtiyaç duyulur. TC kimlik numarası ile kredi notu sorgulama işlemleri için aşağıda gösterildiği şekilde bilgileri uygun alanlara girin ve devam tuşuna basın.

Yukarıda gösterildiği şekilde yapılan giriş işlemleri ardından, Findeks’e kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj gelir. Kısa mesajda gönderilen doğrulama kodunu aşağıda gösterildiği şekilde ilgili alana girin ve “Devam” butonuna tıklayarak Findeks internet şubesine ulaşın.

SMS doğrulaması ardından Findeks üzerindeki üyelik sayfanız alışır. Kredi puanınız öğrenmek için yandaki menüde “Findeks Kredi Notu” sekmesine giriş yapın.

Açılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde kredi skoru öğrenme ücreti için ödeme işlemini tamamlamanız gereklidir. Aşağıda gösterildiği şekilde tercihe bağlı olarak risk raporunu seçerek “Devam” tuşuna basın.

Yukarıdaki işlemi tamamlamanın ardından ödeme sayfasına geçilir. Ödeme için Findeks tarafından 5 farklı yöntem kullanıcı tercihine sunulur. Aşağıda gösterildiği şekilde uygun ödeme yöntemi seçilerek, istenen bilgileri doldurmanın ardından “Ödemeyi Gerçekleştir” butonuna basılarak kredi skoru sorgulaması yapılır.

Kredi skoru ve risk raporu, Findeks kayıtlı e-Posta adresinize mail yolu ile iletilir. Geçmiş tarihli sorgulamanızı Findeks internet ve mobil şube üzerinden yapabilirsiniz. Son yaptığınız sorgulama işlemi, Findeks giriş işlemi sonrası sizi karşılar. Açılış sayfanızda kredi puanınız ve kredi limitiniz gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Findeks Mobil Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks mobil uygulama üzerinden kredi puanı öğrenmek için cep telefonunuza “Findeks” uygulamasını indirmeniz gereklidir. Uygulamayı cep telefonu işletim sisteminiz için tanımlanan uygulama market üzerinden indirin ve çalıştırın. Aşağıda Google Play Store üzerinden indirilecek uygulama bilgisi için örneğe yer verilmiştir.

Yukarıda yer alan görselde gösterildiği uygulamayı cep telefonunuza indirin ve indirme işlemi tamamlanınca çalıştırın. Açılan uygulamada aşağıda gösterildiği şekilde “Bireysel” ya da “Ticari” seçimini yaparak kimlik doğrulama aşamasına geçin.

Yukarıda kırmızı çerçeveye alınan “Bireysel” menüsüne dokunmanız ardından giriş işlemleri için “TC kimlik No” ve “Findeks şifresi” ilgili alanları yazılır.

Cep telefonunuza gelen SMS’te yer alan şifreyi girerek ve “Devam” butonuna tıklayarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Açılan uygulamada aşağıda gösterildiği şekilde “Kredi Notunu Öğrenin” düğmesine dokunarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sorgulama için devam eden işlem basamakları, bir üst alt başlıkta anlatıldığı şekilde devam eder. Bir üst başlıkta anlatıldığı şekilde ödemenizi uygun yöntem ile yaparak, kredi notu sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bankadan Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi puanı öğrenmek için müşterisi olduğunuz bankanın mobil veya internet bankacılığı şubesini kullanabilirsiniz. Tüm bankalar Findeks kredi puanı öğrenme işlemleri için farklı tarifeler belirlemektedir.

Müşterisi olduğunuz bankanın fiyatlandırma tarifesine bağlı kalarak, güncel kredi skoru bilginize ulaşabilirsiniz. Aşağıda Vakıfbank için mobil uygulama üzerinden kredi notu öğrenme işlemleri gösterilmiştir.

Aşağıda gösterildiği şekilde “Vakıfbank Mobil” uygulamasını çalıştırın ve 6 haneli şifrenizi giriş yaparak mobil bankacılık hizmetine girişi tamamlayın.

Uygulamaya giriş yapmanın ardından ekranın en altında yer alan “Tüm İşlemler” menüsünü açarak “Başvurular” sekmesine dokunun. Açılan başvurular sekmesinde, aşağıda gösterildiği şekilde Findeks menüsü altında yer alan “Findeks Risk Raporu” menüsüne dokunun.

Yukarıda tamamlanan işlem ardından, aşağıda gösterildiği şekilde “Findeks Risk Raporu Alma” sekmesine dokunarak işleme devam edin.

Yukarıdaki işlemi tamamlamanın ardından işlem ücretini ödeyerek kredi skorunuzu öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti için aşağıda gösterildiği şekilde vadesiz hesap seçimini yaparak “Devam” butonuna dokunmanız yeterlidir. Raporunuz, ödeme işlemi sırasında belirttiğiniz e-Posta adresine gönderilir.

Turkcell Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Turkcell’den kredi notu öğrenme işlemleri 1122 numarasına kısa mesaj gönderilerek yapılır. Sorgulama için aralarında birer boşluk bırakarak kimlik numaranız ve doğum yılınızı yazmanız yeterlidir. Hazırladığınız mesajı 1122’ye göndererek 14 TL ücret karşılığında kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Vodafone Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vodafone’da kredi notu öğrenmek için SMS göndermek yeterlidir. 1122’ye gönderilecek kısa mesajda kullanıcılar, TC kimlik numarası ve doğum yıllarını aralarında birer boşluk bırakarak hazırlamalıdır.

Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türk Telekom’da kredi puanı öğrenme işlemleri 14 TL ücretle yapılır. Sorgulama için TC Kimlik Numarasının yazılarak 1122’ye kısa mesaj gönderilmesi yeterlidir.

E-DEVLET KREDİ NOTU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet’ten kredi notu sorgulaması yapılamamaktadır. E-Devlet üzerinden ücretsiz olarak “Risk Raporu” alınabilmektedir. Ayda 1 kez olmak üzere alınabilen risk raporu için https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu linki üzerinden ulaşılacak “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” sayfası kullanılır.

Türkiye Bankalar Birliği hizmetleri arasında yer alan sayfaya linki kullanılarak yapılan giriş ardından, aşağıda gösterildiği şekilde “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basılarak işlemler başlatılır.

Yukarıda gösterildiği şekilde başlatılan süreçte, aşağıda gösterildiği şekilde kimlik doğrulama yapılması gereklidir. Aşağıda paylaşılan görselde, e-Devlet şifresi ile girişin nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

Yukarıda gösterildiği şekilde uygun bilgilerin girişi yapılarak ulaşılan sayfada, aşağıda kırmızı çerçeveye alınan “Yeni Başvuru” butonuna tıklanarak işlemlere devam edilir.

Yeni başvurunun başlatılması ardından, yapılması istenen işlem tipinin seçilmesi gereklidir. Turuncu daire ile gösterilen “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu” kutucuğu işaretlenerek “Devam Et” butonuna basılır ve işleme devam edilir.

Yapılan işlem sonrası aşağıda gösterilen ekrana ulaşılır. Ekranda bilgilerinizi kontrol etmeniz ardından başvurunuzu tamamlamak için “Başvur” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Tıklamanız ardından başvurunuz tamamlanır ve tarafınıza kısa mesaj ile başvurunuza ait numara ve şifre gönderilir. Oluşturulan rapora ulaşmak için SMS ile gönderilen şifreye ihtiyacınız bulunmaktadır. Şifreyi aşağıda gösterilen alandan temin edebilirsiniz.

Oluşturulan raporunuzu görüntülemek için, tamamlanan başvuru ekranında yer alan “Başvuru Bilgileriniz” bölümüne tıklamanız yeterlidir. İlgili işlem için kullanacağınız ekran aşağıdaki gibidir.

Başvuru bilgilerinize ulaşmanın ardından risk raporunuza ulaşmak için aşağıda gösterildiği şekilde “Raporu Görüntüle” butonuna tıklayın.

Otomatik olarak TBB sayfasına yapılan yönlendirmede, raporunuza ulaşmak için tarafınıza SMS ile gönderilen şifreyi kullanmanız gereklidir. Şifre ve güvenlik kodu girişini aşağıdaki gibi tamamlayarak, “Raporu Görüntüle” butonuna basmanı ardından raporunuz açılır.

TBB tarafından gönderilen rapor da şifrelidir. Raporu açmak için karşınıza çıkan ekrana SMS ile gelen şifreyi girerek raporunuzu açabilirsiniz.

Açılan raporda bankalarda bulunan güncel hesap bilgileriniz ve kredi limitiniz gibi bilgiler yer alır. Kredi limitinize ait bilgilere ve güncel kredi ödemelerinize aşağıda gösterildiği şekilde raporun en altından ulaşabilirsiniz.

Oluşturulan raporda kredi puanı bilgisi yer almaz. Kredi notu sorgulama işlemleri için ücretli olarak sizlere anlattığımız yöntemleri kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.