emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ustalık ve Kalfalık Belgesi Kısa Yoldan Nasıl Alınır? Ücreti

Ustalık ve Kalfalık Belgesi Kısa Yoldan Nasıl Alınır? Ücreti

En kısa sürede bir işe girmek veya kendinize ait bir işletme kurmak istiyorsanız Ustalık yada Kalfalık belgesi almanız gerekecektir. Ustalık belgesi almak kolaydır, ancak resmi işlemleri tam olarak tamamlamanız gerekmektedir. Kanun tarafından belirlenmiş pek çok meslek dalında faaliyet gösterebilmek için Ustalık Belgesi almanız gerekiyor. 2021 yılı için güncel olan kanunen istenen şartlar ve başvuru için bazı şartlar istenir. Ustalık belgesi alabilmek için fiilen çalışmanız veya direkt olarak Ustalık Belgesi Sınavı’na girmeniz gerekir.

Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

Ustalık belgesi Meslek Eğitim Merkezlerinden (Çıraklı Eğitim Merkezi) alınır. Meslek Eğitim Merkezleri daha öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlıydı. Ancak kısa süre önce 6764 Sayılı kanunla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesine alınmıştır.

Ustalık Belgesini Kimler Alabilir?

Ustalık belgesini, aynı meslek dalında kalfalık belgesine sahip olanlar, aynı meslek dalında meslek lisesi mezunu olanlar ve bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 yıl, lise ve üstü mezunların ise toplan 8 yıl ilgili meslekte fiilen çalıştıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü ile belgeleyenler ustalık sınavına girerek Ustalık Belgesi alabilirler. Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından tespit edilen meslek dallarında çalışmakta olan, bakanlık tarafından ilan edilecek tarihten itibaren üç ay içerisinde müracaat edenlerden 18 yaşını dolduruş olanların doğrudan, 16 yaşını doldurmuş olanlardan kapsam ve süreleri bakanlık tarafından belirlenecek eğitime katılım sağlandıktan sonra, Kalfalık sınavlarına alınırlar.

Sınavlarda başarılı olanları kalfalık belgesi verilir. Kalfalık belgesini almış ve 22 yaşını doldurmuş kişilere ustalık sınavında başarı göstermeleri şartı ile ustalık belgesi verilir. Lise dengi mesleki ve teknik öğretim kurumlarından 1985 – 1986 öğretim yılı sonuna kadar mezun olanlara doğrudan ustalık belgesi verilir. En az üç yıl süreli mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından veya mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarından mezun olanlar, bakanlık tarafından düzenlenen ustalık eğitim kurslarına katılabilecekleri gibi doğrudan ustalık sınavına girebilirler.

Ustalık Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık ya da kalfalık belgesi almanın genel olarak iki yolu vardır. Birincisi fiilen eğitime devam ederek ikincisi ise eğitim almadan doğrudan sınava girerek belge alınır. Birinci seçenekte, Mesleki Eğitim Merkezlerinde çıraklık eğitimine katılarak 2 -3 yıl sonunda yapılan sınava girilir ve kalfalık belgesi alınır. Daha sonra açılan ustalık (İleri Meslek) eğitimine katılarak teorik derslere katılımı gerçekleştirmesi gerekir. Kalfalık belgesi düzenleme tarihinden itibaren 2 yıl ilgili meslekte çalıştığını yani pratik uygulama yaptığını belgeleyen kişiler ustalık pratik uygulama sınavına girerek Ustalık Belgesi Alabilirler. İkinci seçenekte ise herhangi bir eğitim almadan ilgili meşkte çalıştığını belgeleyerek denklik yoluyla ve meslek lisesi mezunu olan kişiler ise ilgili meslekte doğrudan sına girerek ustalık belgesi alabilirler.

Denklik Nedir? Nasıl Yapılır?

338 Sayılır Mesleki Eğitim Kanunun 35. Maddesine göre bir meslek dalında belirli bir süre çalışmış olanların bu süreyi Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü ile belgelemeleri şartıyla Mesleki Eğitim Merkezlerine denklik başvurusu yaparak önce kalfalık sonrada ustalık sınavlarına doğrudan girerek belge alma hakkına sahiptir. Örneğin İnşaat Teknolojisi Alanı, Betonarme Demir Kalıpçılık ve Çatıcılık Meslek dalında Ustalık belgesine ihtiyacı olan kişiler ilkokul mezunu ise 11 yıl, lise ve üstü mezun ise 8 yıl bu meslekte çalışmış olması gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet dökümü, merkezden alacağı denklik formu kimlik fotokopisi, mezuniyet fotokopisi, bir adet fotoğraf ve sağlık raporuyla birlikte en yakın Meslek Eğitim Merkezine başvuruda bulunmalıdır. İlgili evraklar İl Denklik Komisyonunda incelenerek uygun görülmesi durumunda öncelikle “Kalfalık sınavına girmesi ve başarılı olması durumunda Ustalık sınavına girmesi” şeklinde Denklik belgesi verilir. Bu denklik beleşi ile ister aynı merkezde isterse farklı merkezlerde sınav başvurusu yaparak Kalfalık Ustalık sınavlarına girilir.

Kalfalık Ustalık Sınavları Ne Zaman Yapılır?

Bu sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında olmak üzere yılda üç defa yapılır. Bunlar dışında sınav yapılmamaktadır. Planlanan sınavlara Denklik Belgesi olanlar, Çıraklık Eğitimini tamamlayıp Kalfalık sınavına girecekler, Meslek Lisesi mezunu olup aynı meslekten ustalık belgesi almak isteyenler girebilecektir. Burada önemli olan konu denklik yoluyla sınava girecek olan kişilerin Denklik işlemlerini sınavdan en az 1 ay öncesinde yapmaları gerekmektedir. İl Denklik Komisyonu belirli periyotlarla toplandığından dolayı Başvuru süreci ve Denklik Belgesinin çıkması belli bir süre alacaktır.

[tie_full_img]

[/tie_full_img]

Ustalık Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

Çalışmışlık belgeleyerek denklik yoluyla başvuruda bulunanlar Kalfalık belgesi için 3 – 4 ay gibi bir sürede alacaklardır. İlk başvurudan itibaren 1 – 2 ay denklik süreci, 1 ay sınav süreci ve 1 ay da belge basılma süreci olacağından 3 – 4 ayı bulmaktadır. Ustalık belgesi için bir sonraki sınav dönemi beklenmesi gerekmektedir. Mesela Şubat döneminde kalfalık belgesini alan kişi haziran döneminde de ustalık sınavına girerse denklikte birlikte toplam süre Ocak – Temmuz arası olacaktır ve bu da en az 6 ay demek olacaktır.

Kalfalık ve Ustalık Belgesinin Geçerlilik Durumu Nedir?

Ülkemizde meslekler için8 seviye mevcuttur ve kalfalık belgesi 3. Seviyede, ustalık belgesi ise 4. Seviyede bulunmaktadır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 5544 Sayılır Mesleki Yeterlilik Kanunu gereği Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işlerde çalışanların Mesleki eğitim belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle MYK tarafından yayınlanan 48 meslek dalında çalışanların İlgili meslek dalında bir meslek lisesi diploması olması, Ustalık Belgesi olması ya da Mesleki Yeterlilik Belgesi olması gerekmektedir. Bu kapsamda kalfalık belgesi mesleki yeterlilik belgesi yerine geçmemektedir. Kalfalık belgesi 3. Seviye bir belge olmasına karşın MYK kendi verdiği belgelerde 3. Seviye mesleki yeterlilik belgelerin kabul eder ve bununla birlikte MEB tarafından verilen kalfalık belgesinin kabul etmemektedir.

Ustalık Belgesine Sahip Kişiler Eğitim Verebilir Mi?

Ustalık belgesine sahip olan kişiler kendi alanlarında eğitim veremezler. Ancak ustalık yeterliliği kazanmış olanlar bakanlık tarafından açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla tamamladıktan sonra kendilerine verilecek olan usta öğreticilik belgesi ile eğitim verebilirler. Bir iş yerinde çırak/kalfa çalışabilmesi için o iş yerinde mutlaka çırak/kalfanın pratik eğitiminden sorumlu olacak usta öğretici belgesi sahibi bir usta bulunmalıdır. Usta öğreticilik Kurslarıyla ilgili, sınıf açılacak sayıya ulaşıldığında (en az 12 kişi) mesleki eğitim merkezi tarafından kurs açılır. Kursa katılım esastır ve ders saatinin dörtte birinden fazla devamsızlık yapan başarısız olmaktadır. Kurs programı toplan 40 saatlik 8 dersten oluşur. Kurs sonunda yapılan sınavdan başarı gösterilmesi durumunda kişiye Usta Öğreticilik Belgesi verilir.

Ustalık Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Ustalık yada kalfalık belgesi alanlar, belgelerini e-devlet sistemine giriş yaparak kolayca sorgulayabilirler.

[button color=”red” size=”small” link=”https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-kalfalik-ustalik-usta-ogrencilik-ve-is-yeri-acma-belgesi-sorgulama” icon=”” target=”true” nofollow=”false”]Ustalık Belgesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ[/button]

Ustalık Belgesi Gerektiren Meslekler Nelerdir?

Ustalık belgesi gerektiren mesleklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Tornacılık.
 • Vargel Planlayıcılık.
 • Taşlama ve Alet Bilemeciliği.
 • Kalıpçılık.
 • Soğuk Demircilik.
 • Kaynakçılık.
 • Saç işleri.
 • Sıcak Demircilik.
 • Kaporta tamirciliği.
 • Ziraat Makineleri ve Alet Yapım, Tamiri.
 • Metal Levha İşleme.
 • Alüminyum Doğramacılığı.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Ücretleri Ne Kadar ?

Devlet tarafından yetkilendirilen özel kurumlardan kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenler, başvurdukları sektöre göre farklı ücretle karşılaşırlar.

Kalfalık ve Usltalık Belgesi Ücretleri

 • Ücretler 300 TL ile 1060 TL arasında farklılık göstermektedir.

Kursun yetkinliğine ve alacağınız belgeye göre fiyatta farklılık olabilir.

Ustalık Belgesi Olmayanlar Hangi İşleri Kesinlikle Yapamaz?

Ustalık belgesi olmayan kişilerin kesinlikle yapamayacağı meslekler aşağıdaki gibidir:

 • Ağır vasıta tecrübe sürücüsü.
 • Armürlü dokuma kumaş desen hazırlama elemanı.
 • Armürlü dokuma kumaş desinatörü.
 • Ayakçı (deri, kürk, hazır giyim).
 • Deri işleri operatörü.
 • İplik operatörü.
 • İşaretçi.
 • Jakarlı dokuma kumaş desen hazırlama elemanı.
 • Jakarlı dokuma kumaş desinatörü.
 • Kartonpiyer uygulayıcısı.
 • Kesimci (deri, ürk, hazır giyim).
 • Kesimci (saraciye).
 • Liman forklift operatörü.
 • Otomasyon sistemleri programlayıcısı.

Yukarıda belirtilen işlerde çalışmak için ustalık belgesi zorunluluğu bulunmaktadır.

Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar (Özelde, Devlette)
Öğrencilere Burs Desteği Nelerdir, Nasıl Alınır?
Güncel Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar (Özel, Devlet)
Yorumlar

 1. Abbas dedi ki:

  Merhaba ben oto boyama açmak istiyorum ustalık belgesi şartmı eğer şartsa nasıl alabilirim yabancı uyrukluyum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Oto boyama için ustalık belgesi şart.

 2. Sinan yıldız dedi ki:

  Merhaba ben tanker tır şöförüyüm oto tamircisi acmak istiyorum ustalık belgesi gereklimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Artık mesleki beceri gerektiren tüm işlerde ustalık belgesi şart.

  2. Nur dedi ki:

   Merhaba ben seramik biçimlendirme alanında 900 saat kurs aldim da kagit olarak belgem yok ama e yayginda çıkıyor, seramik ile ilgili usta ogreticilige basvurabiliyor muyum

  3. Abbas dedi ki:

   Yabancıyım ustalık belgesi nasıl alabilirim

 3. Zübeyir dedi ki:

  Merhaba 5 yıllık aşçılık yapıyorum ve sigorta pirimlerim aşçı olarak yatıyor. Anadolu lisesi mezunuyum. Milli Eğtim Bakanlığın dan onaylı aşçılık sertifikam var kalfalık yada ustalık belgesi alabilir miyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet başvuru yaparak gerekli işlemlerden sonra alabilirsiniz.

  2. İsmail diray dedi ki:

   Merhaba Elimde Ahçılık kalfa belgem var ama memur oldum ustalık almadım ne yapmalıyım .Ama kalfa olduktan sonra restorant ve hotel de toplam sigortam505 gün ne yapmalıyım

 4. sena dedi ki:

  merhaba, ben kuru temizleme ve ütü dükkanı açmak istiyorum bunun için ustalık belgesine ihtiyacım var mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Kuru temizleme ustalık belgesi almanız gerekmektedir.

 5. Murat dedi ki:

  Iyi günler 2016 yılında meslek okuluna gittim 3 yıla yakın 1 yıl.kala bıraktım 2018 sonunda şimdi bi firmada çalışıyorum lise mezunuyum düz kalfalık sınavına girebilirmiyim yaş 21 ? Cevaplarsanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet başvuru yaparak girebilirsiniz.

 6. Nimet dedi ki:

  Parayla kaynakçı bölgesi nasıl alınır

  1. Gazanfer dedi ki:

   Size en yakın MYK’na bağlı Yetkilend. Belge Kuruluşu (YBK) ile irtibata geçerek TEŞVİK kapsamında sınavına girerek ÇELİK KAYNAKÇI Belgesi edinebilirsiniz. www. myk.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

 7. Egemen dedi ki:

  Başvurular nereye yapılıyor Ankara için iletişim numarası paylaşırmısınız

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Ankara Mesleki eğitim merkezi olarak aratırsanız size en yakın merkezin telefonuna ulaşabilirsiniz.

 8. Murat Doğan dedi ki:

  Merhaba. Aktif açik düz lise okuyorum. Şuan 145 kredim var. 170 kredide mezunum. Yil 1996-1999 yillari arasi 3 yil ciraklik okuluna gittim.kalfalik diplomam var oto elektrik uzerine. Ustalik belgesine yazilip sinavlara katilmam durumunda meslek lisesine geciş yaparak mevzun olma sansim varmi.nasil bi yol izlemem gerekli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 yıl, lise ve üstü mezunların ise toplan 8 yıl ilgili meslekte fiilen çalıştıklarını Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Dökümü ile belgeleyenler ustalık sınavına girerek Ustalık Belgesi alabilirler. bu şartları sağlıyorsanız sınav başvurusu yapabilirsiniz.

 9. Mehmet PÜRDEL dedi ki:

  Kuru temizleme için ustalık belgesi gerekmekte mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kuru temizleme işletmesi ruhsatı için istenen belgeler aşağıdadır. Görüleceği üzere ustalık belgesi de istenmektedir.

   2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
    Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
    Adli Sicil Kaydı Belgesi
    Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
    İşletici Kimlik Bildirme Belgesi (Form-1) (fotokopi)
    Ustalık Belgesi (Kuru Temizlemecilik) (fotokopi)
    İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (fotokopi) (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
    Vergi Levhası (fotokopi)
    Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi (fotokopi)
    Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi (fotokopi)
    Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
    İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üzerinde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen kişinin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
    İtfaiye Uygunluk Raporu
    ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
    Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır (700 TVL IR LED dış mekan kamerası ya da 1080 HP HD dış mekan kamerası)
   (işyeri 60 m² ve üzerinde ise)
    Tuvalet bulunmalıdır

 10. Dilek dedi ki:

  Merhaba 8yıldır aşçılık yapmaktayım kalfalık ustalık belgesi almak istiyorum ama orta okul 7den terkim diplomam yok nasl yapabilirim 6yıllık SSK aşçilık üzerine var

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İlkolkul mezunları ile ilgili bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 yıl sigortalı olması gerekmektedir.

 11. Sükrü güz dedi ki:

  Merhaba İŞLETME ELEKTRIK BAKIMCISI SEVIYE 5 Mesleki yeterlilik belgem var bu belge ile direkt ustalik belgesine basvurabilirmiyim

 12. Bahar olgun dedi ki:

  Bayan terziliği üzerine ustalık kalfalık belgesi almak istiyorum 9 yıldır bu işi yapıyorum lise mezunuyum ama bağ-kur borcum olduğu için başvuru yaptığımda kabul edilmeyeceğini söylediler bağ-kur borcu belge almak için önümüzdeki engel midir. bağ-kur prim borcu olduğu halde belge almanın başka bir yolu var mıdır şimdiden teşekkür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Bağkur borçları için yapılandırma çıktı. Yapılandırabilirsiniz. Ayrıca bağkur borcu ustalık belgesi için engel teşkil etmez.

 13. Zeynep güner dedi ki:

  Konfeksıyon terzılık ustalık belgesı nasıl alırım 1986 ilk ogretım mezunuyum bır cok ıs yerınde cıraklıktan basladım butun ısı ogrendım kesımden son utuye kadar ısı bıtırıyorum kalıpta cıkarıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Konfeksiyon atölyelerinde en az 11 yıl hizmetiniz var ise önce kalfalık sonra da ustalık sınavlarına girerek belge alabilirsiniz.

 14. Arzu dedi ki:

  Merhaba halkeğitim merkezinde gördüğüm kurslarda aldığım sertifikalarla ustalık belgesi alabilir miyim

  1. İsimsiz dedi ki:

   Yok kabul etmiyorlar önce kalfalık alıyorsun sonra 5 yıl SGK primin var ise o işi yaptığına dair denklik yolu ile aliyorsun

  2. İsimsiz dedi ki:

   Toplam belge saatiniz 758 saat üzerindeyse ustalık sınavına giriş hakkınız var. Mesleki eğitim kurumuna basvuru yapabilir siniz.

 15. Caner dedi ki:

  Merhaba marangozluk için ustalık belgesi gerekmiyor mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Evet ilk kez açacaksanız ustalık belgesi gerekmektedir.

 16. ismet dedi ki:

  Slnava girmeden resmi kasap belgesi almak istyotu.

 17. ismet dedi ki:

  Kasap belvesi slnava girmeden nasıl alabilirim

  1. Selma isteyeci dedi ki:

   İş yerlerinede toplu yemek verebileceğim ev yemekleri lokantası açmak içinde ustalık yada kalfalık gıbı belgeler zorunlumu

  2. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba

   Ev yemekleri de olsa Ustalık belgesi olan bir aşçı olmalıdır.

 18. yunus dal dedi ki:

  4 cıraklık okulunu bıraktim belgeyi nasil alirim diblamam okulda kaldi