Genel

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Bazı mesleklerin yapılabilmesi için gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında yer alan ustalık belgesi birçok meslek için şarttır. Yani kişilerin bu belgeye sahip olmaması durumunda ilgili mesleği yapmasına imkan yoktur. Ustalık belgesi nasıl alınır nereden alınır gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Ustalık belgesi gerektiren mesleklerden bir tanesini yapmak istiyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olan bütün sorulara yazımız içerisinde cevap bulabilirsiniz. Ustalık belgesi en basit tanımı ile verildiği alandaki yeterliliği göstermektedir. Yani ustalık belgeniz var ise ilgili meslek ile işyeri açabilirsiniz. Ayrıca bu belge sayesinde yanınıza eleman çalıştırma hakkı da kazanmış olmaktasınız.


Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ve Kimler Alabilir?

Ustalık belgesi nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce söz konusu belgenin nereden alınacağının bilinmesi gerekmektedir. Ustalık Belgesi almak için Milli Eğitim bünyesinde bulunan Mesleki Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Bu merkezler zaman zaman farklı genel müdürlüklere bağlansa da konu ile ilgili bilgiyi Milli Eğitim Müdürlüklerinden almanız mümkündür. Bunun dışındaki en önemli husus bu belgenin nasıl alınacağı ile ilgilidir. Ustalık belgesi alabilmek için belli şartlar gerekmektedir. Bu şartlar belgeleri kimin alacağını da belirlemektedir. Ustalık belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı için bu kişiler çok önemlidir. Belge alabilecek kişiler şunlardır:

  • Ustalık belgesi almak istenen dalda Kalfalık Belgesi sahibi olanlar
  • Belge alınacak dala ait bölümü Meslek Lisesinde başarı ile bitirmek
  • Lise mezunları için ilgili alanda en az 8 yıl, ilkokul mezunları için ise 11 yıl çalışmış olanlar (Bu sürelerin belgelendirilmesi gerekmektedir.)

Burada bahsedilen kişilerin belge alma hakları sürekli olarak bulunmaktadır. Bunların dışında ise farklı kişilere de benzer hak verilmiştir. Bu kişiler ise şunlardır:

  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen mesleklerde çalışan kişilere de bu belgeyi alma hakkı verilmektedir. İlgili meslekleri yapanlardan 16 yaşından küçük olanlar yaklaşık 3 ay sürecek bir eğitime alındıktan sonra 18 yaşını doldurmuş olanlar ise eğitime alınmadan kalfalık sınavına girmeye hak kazanmış kabul edilmektedirler. Kalfalık sınavını kazanan kişilerden 22 yaşını tamamlayanlar ise ustalık sınavına girmeye hak kazanmaktadır.
  • Bunun dışında 1985-1986 eğitim yılının sonuna kadar mezun olan kişilere de bu hak verilmektedir.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ve İzlenecek Yollar

Ustalık belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı birçok kişi için son derece önemlidir. Ustalık ya da kalfalık belgesi almak isteyen kişilerin izleyeceği iki farklı yol bulunmaktadır. Söz konusu yollar şunlardır:

  • Eğitim almadan doğrudan sınava girerek
  • Fiili eğitimlere devam ederek

Yukarıda bahsedilen yöntemlerden eğitime devam ederek belge almak isteyen kişilerin öncelikle Mesleki Eğitim Merkezlerinin düzenlemiş olduğu çıraklık eğitimine katılmaları gerekmektedir. Bu eğitimden 2 ya da 3 yıl sonra kalfalık sınavına giriş yapılabilmektedir. Bu sınavdan başarılı olan kişiler Kalfalık Belgesini almaya hak kazanmaktadır. Daha sonra ise teorik eğitimler devam etmektedir. Bu aşamadan sonra ise pratik uygulama sınavı yapılmakta ve bunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi verilmektedir. Ustalık belgesi nasıl alınır konusundaki diğer yöntem ise direkt sınavlara katılmaktır. Bunun için gereken şartlar yazımızın üst bölümünde ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır ve Ustalık Belgesi Sınav Tarihleri

Ustalık belgesi nasıl alınır konusundaki sonraki önemli husus ise Ustalık Belgesi sınav tarihleridir. Söz konusu sınavlar yılda üç defa yapılmakta olup bunun haricinde sınav yapılmamaktadır. Bundan dolayı da sınav zamanlarının iyi takip edilerek kaçırılmaması gerekmektedir. Sınavlar Şubat, Haziran ve Eylül aylarında yapılmakta olup net tarihleri daha sonra açıklanmaktadır. Buradaki sınavlara girecek kişiler yukarıda belirtilmiştir. Denklik kullanarak sınava girecek olan kişilerin denklik ile ilgili bütün işlemlerini en az bir ay önceden bitirmeleri gerekmektedir. Aksi durumda sınava girmeleri mümkün olmayabilmektedir.

Ustalık belgesi nasıl alınır sorusundaki bir başka husus ise bahsedilen işlemlerin ne kadar sürdüğü ile ilgilidir. Buradaki süreler kişilerin tercih edecekleri yola göre farklılık göstermektedir. Yani eğitim görerek alınacak belgenin süresi ile denklik ile alınacak belgenin süresi farklılık göstermektedir. Daha önce fiili olarak çalışan kişilerin öncelikle denklik işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Söz konusu işlemler bir ya da iki ay kadar sürmektedir. Daha sonra sınav süreci başlamakta ve bu da yaklaşık bir ay sürmektedir. Son olarak ise belgenin basılması ve ilgili kişiye ulaştırılması süreci bulunmaktadır ki bu da bir aydır. Toplamda ise üç ile dört ay arasında bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Ustalık belgesi nasıl alınır konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Fakat kişilerin durumlarına göre bazı özel durumlar olabilmektedir. Bunların mutlaka ilgili birimlere sorulması ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili merak edilen hususlardan bir tanesi de belgeyi alan kişilerin eğitim verip veremeyeceği hususudur. Bu belge ile eğitim verme şansı yoktur. Eğer eğitim vermek istiyorsanız ilgili bakanlık tarafından açılan kurslara katılarak eğitim almanız ve neticesinde de yapılacak sınavdan başarılı olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde eğitim verme şansınız bulunmamaktadır. Bu kurslar toplamda 8 adet dersten oluşmakta ve 40 saat sürmektedir. Sonunda ise sınav yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olmanız durumunda ise usta öğretici belgesine sahip olursunuz ve bu belge ile eğitim vermeniz mümkün olmaktadır.

Nikah Memuru Nasıl Olunur

Bulgaristan Vatandaşlık Şartları

Almanya Emeklilik Yaşı ve Emekli Maaşı

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu