emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Ustalık ve Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık ve Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?
06.12.2022

Ustalık ve kalfalık belgesini kısa yoldan almak için bazı prosedürleri takip etmek gerekir. Ustalık ve kalfalık belgesinin kullanım alanları ve alım şartları birbirinden farklıdır. Bu nedenle hangi belge için başvuru yapabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Ustalık ve kalfalık belgesini kısa yoldan almak için sınav, ücret ödeme ve eğitim gibi süreçleri tamamlamalısınız.

Eğitim şartını sağlayamayanlar, mesleki deneyim şartıyla kalfalık ve ustalık belgesi alabilir. Aynı zamanda kalfalıktan ustalığa geçiş de söz konusudur. Tüm bu süreçler yasa ile düzenlenmiştir.

Ustalık / Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Ustalık ve kalfalık belgesi almak için birbirinden farklı şartlar söz konusudur. Belgelerin verilmesi ve sınavların yapılması halk eğitim merkezlerinin sorumluluğundadır. Kalfalık eğitimi için öngörülen süre 2 ila 3 yıl arasında tamamlanır. Bunun yanı sıra kalfalık yapmak istediği iş alanında 8 yıllık bir tecrübesi bulunanlar da belge almaya hak kazanır.

Kalfalık belgesi alanlar, belirli şartlar dâhilinde ustalık belgesine de başvurabilir. Bunun için en az beş yıllık deneyim şartı aranır. Aynı zamanda kurs bitirme ya da mesleki eğitim alma gibi şartlar da söz konusudur.

Parayla Ustalık Belgesi Alınabilir mi?

Parayla ustalık belgesi alınması mümkün değildir. Ustalık ve kalfalık belgesi almak isteyenlerden sınav ücreti dışında bir tutar alınmaz. Ancak bazı kişiler parayla bu belgelerin satışını yürütür. Bu kesinlikle yasal bir yol olmadığı için tercih edilmemelidir.

Ustalık belgesi almak için tek yetkili merci mesleki eğitim merkezleridir. Bunun dışında herhangi özel bir firmaya ya da kişiye itibar edilmemelidir. Belgenizi aldıktan sonra orijinalini saklamalısınız. İlgili iş yerlerine aslı gibidir şeklinde onaylanan fotokopisini vermenizde fayda vardır.

MEB Onaylı Ustalık Belgesi Nereden Alınır?

MEB onaylı ustalık belgesi almak için mesleki eğitim merkezlerine başvuru yapmalısınız. Bu durum 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu ile belirlendiği için başka bir yerden ustalık belgesi almanız mümkün değildir.

Ustalık belgesi almak isteyenler için farklı koşullar söz konusudur. Belge için yılda üç defa sınav yapılır. Bu sınavlara ilişkin başvuru tarihlerini takip ederek sınava girebilirsiniz. Başarılı olmak için sınava hazırlanmanızda fayda vardır.

Ustalık / Kalfalık Belgesi Başvuru Şartları

Ustalık/kalfalık belgesi başvuru şartları farklıdır. Kalfalık belgesi almak isteyenler için şu şartlar söz konusudur:

 • Mesleki eğitim merkezlerinden alınacak başvuru formları
 • Başvuru formu işveren ya da işveren vekili tarafından imzalanmalıdır.
 • Kalfa olmak isteyen kişiler eğitim ya da mesleki deneyim şartından birini yerine getirmelidir.
 • Eğer öğrenci, 2-3 yıllık meslek eğitimi sürecini tamamladıysa mesleki deneyim şartını sağlamasına gerek yoktur.
 • Mesleki deneyim şartını sağlayanların da eğitim şartını sağlamasına gerek yoktur.
 • Ustalık ve kalfalık belgesi kısa yoldan almak isteyenler, kimlik ve diploma fotokopisini ibraz etmelidir.

Sınavsız Ustalık Belgesi Veriliyor mu?

Sınavsız ustalık belgesi alınması mümkün değildir. Ustalık belgesi sınavı için şu belgelerin verilmesi gerekir:

 • Eğitim durumunu gösteren belgenin fotokopisiyle beraber sunulması gerekir.
 • Kalfalık belgesi, fotokopisiyle beraber ibraz edilmelidir.
 • Aslı ve fotokopisi de olacak şekilde kimlik belgesi
 • Fotoğraf

Deneyime bağlı olarak ustalık belgesi alınacaksa SGK dökümü ya da vergi mükellefiyet belgesi verilmelidir. Belgeler kurum tarafından incelendikten sonra başvuru sahibine iade edilir.

Silah Ruhsatı Yenileme İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Devlet Ustalık ve Kalfalık Belgesi Sorgulama

E-Devlet ustalık ve kalfalık belgesi sorgulama ile belgelerinizi online ortamda görüntüleyebilirsiniz. Bunun için önce turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Ardından arama alanına sadece “Ustalık” yazmanız halinde sorgulama seçeneğine ulaşırsınız.

MEB/Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik ve iş yeri açma belgesi sorgulama” kısmından belgenizi görebilirsiniz. Burada herhangi bir belge görünmüyorsa kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıdaki gibi bir ekranla karşılaştığınız takdirde belgeniz henüz çıkmamış olabilir.

Ustalık / Kalfalık Belgesi Kaç Günde Çıkar?

Ustalık ve kalfalık belgesi çıkma süresi 30 ila 45 gün arasındadır. Bu süre kuruma yapılan başvuruların yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Yoğunluğun fazla olması durumunda belgelerin çıkma süresi gecikebilir.

Ustalık Belgesi Almak İçin Sigortalılık Şartı Var mı?

Ustalık belgesi almak için sigortalılık şartı mevcuttur. Usta olmak isteyen kişilerin 5 yıl sektörel deneyime sahip olması şarttır. Bunun yanı sıra eğitim şartı da vardır. Sigortalılık şartının yerine getirilip getirilmediği SGK’dan alınacak bir belge ile ispatlanır. Belge üzerinden kişinin kaç yıllık deneyimi olduğu anlaşılır.

Ustalık belgesinin alınması için şu eğitim kriterlerinden birini sağlamak yeterli olur:

 • Yüz yüze eğitim almak şartıyla meslek lisesi mezunu olmak
 • 756 saatlik ders alma kriterini yerine getirmek şartıyla MEB onaylı kursları tamamlamak
 • Dördüncü seviyede kurs bitirme sertifikasına sahip olanlar

Ustalık Belgesi Kiralanabilir mi?

Ustalık belgesinin kiralanması söz konusu değildir. Belgeler; sınav, eğitim ve deneyim gibi koşulları yerine getirmek şartıyla alınır. Belgeler kişiye özel olarak çıkarılır ve kullanım hakkı sadece adı geçen kişiye aittir. Belgelerin kiraya verilmesi mümkün değildir. Başkasına ait bir belge ile iş yeri açılamaz ya da usta sıfatıyla başka birisi çalıştırılamaz.

Ev Sahibi Şikayet Hattı! E-Devlet Üzerinden Başvuru

Kalfalık ve Ustalık Sınavında Geçer Not Kaçtır?

Kalfalık ve ustalık sınavında geçer not teorik ve uygulamalı sınavlardan alınan puana göre hesaplanır. Uygulamalı sınavdan en az 50 alınması şarttır. Ancak bu puanın tamamı hesaplamaya dâhil edilmez. %50’si alınarak teorik puan ile beraber hesaplama yapılır.

Teorik sınavdan alınan puanın ise %40’ı alınarak toplam sayı ortaya çıkarılır. Toplam puanın en az 50 olması şarttır. Barajı geçenler belge almaya hak kazanır.

Kalfalık ve Ustalık Belgesi Gerektiren İşler Nelerdir?

Kalfalık ve ustalık belgesi; tesisatçılık, camcılık, asansör bakımı, kuaförlük, inşaat gibi farklı meslekler için gereklidir. Bazı mesleklerde iş yeri açılışında da ustalık belgesi talep edilir. İş başvurularınız sırasında belgeye ihtiyaç olup olmadığı size işveren tarafından belirtilir.

Teknik bilgi ve beceri gerektiren işlerde çalışanların bu belgeleri almasında her zaman fayda vardır. Ustalık ve kalfalık belgesi kısa yoldan almak için belirtilen şartları sağlamalısınız.

Yorumlar

 1. Nihat dedi ki:

  Kosgepten aldığım sertifika CAD cam ile ustalık belgesi yerine geçer mi .neyapmaliyim ..sertifika ustalık belgesi gibi işyeri asma işine yeterlimi

 2. Berat dedi ki:

  Merhabalar ustalik belgesi nasil alirim

 3. Matbaacı dedi ki:

  Merhaba. Matbaa ustasıyım 12 yillik belge nerden nasıl alabilirim.

 4. ahmet dedi ki:

  ben anadolu teknik lise mezunuyum ve aynı alanla ilgili önlisans mezunuyum. kalfalık ve ustalık sınavına girmem gerekiyormu?

 5. Hüda dedi ki:

  Merhaba MYK seviye 4 belgem var kalfalık denkliği yaptırabilir miyim

 6. Yaşar dedi ki:

  Merhaba ben 14 yıl oldu su tesisat işinde çalışıyorum ustayım kalfalık ve ustalık belgesi almak istiyorum direk sınavına girebilir miyim kurslara gitmeden sınavlar Eylül’deki sınava girebilir miyim ortaokul mezunuyum

 7. Ferdi dedi ki:

  Tesisat mezunuyum ustayım dükkan açmak için ustalık belgesi yinede gereklimi

 8. Sn.Emrah dedi ki:

  Merhaba ben berberim kalfalık belgem ustalık yok bayadır çalışyorum ama sigortasız çalıştım ustalık belgesi almam mümkünmü

  1. Abdullah TALAYHAN dedi ki:

   2009 ile 2015 yılları arası parça parça çıraklık eğitim merkezinde okumuş olduğum 714 günüm var sigorta dökümünde mevcuttur. Daha sonra 3 yıllık kalfalık eğitimini tamamlamak nasip olmadı. çok sonradan denklik yolu ile 35. Madde den kalfalık belgesi aldım ve şuan açık lise mezunuyum. 16. Maddeden nasıl kalfalık alabilirim ? Teşekkürler

 9. Cem dedi ki:

  Merhaba 35. Madde kalfalık belgem var bu meslekten 10 yıldan fazla sigortam bulunuyor fakat Almanya için 16.madde gerekiyor çözüm önerebilseniz mutlu olurum

 10. KÖÇERİ dedi ki:

  MERHABA BEN ŞUAN BAYAN TERZİLİĞİ YAPIYORUM KALFALIK BELGESİNİ ALDIM USTALIK BELGESİNİ ÇIKARMAK İSTİYORUM BUNUN İÇİN İŞ YERİ UNVAN BELGESİ VE SİGORTA PRİMLERİM VAR BU YETERLİ MİDİR

 11. Recep dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşına giricem bu sene ve 8 yıldır erkek kuaförüyüm ama herhangi bir belgem yok kalfalık belgesi alabilmem için direk sınava girip alabilme gibi bir şansım oluyor mu

 12. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar ben elektrik elektronik ve cep telefonu tamiri eğitimi aldım, Almanyaya gidebilmem icin , Calisma Vizesi alabilmemiz icin lazim olan Usta veya Ciraklik Mezunlugu (Elektrik) belgelerini almam lazım bunu nasıl sağlayabilirim acaba İşletme mezunuyum yardımcı olursanız çok sevinirim

 13. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum ama kalfalık belgemde var iş başvuru şartında o mesleğe ait dallardan birinden mezun olmam gerektiği yazıyor kalfalık belgemde ise dal olarak meslek yazıyor geçerli sayılır mı

 14. Mesut dedi ki:

  Merhaba su tesisatı tamir montaj iş yapıyorum küçük bir dükkan açmak istiyorum dükkan için ustalık belgesi gereklimi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   evet gerekmektedir.