GSS

GSS GELİR TESTİ

GSS GELİR TESTİ

GELİR TESTİNİN KAPSAMI ÜÇ ŞEKİLDE AÇIKLANIR

Primim devlet tarafından ödenecek vatandaşlar: Harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak, puanlama formülüne göre tespit edilecek aile içindeki geliri kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olan vatandaşlar kanundaki adı 60g’dir.


 1. Primi kendileri ödeyecek vatandaşlar: sigorta sistemi dışında olup bir geliri olması nedeniyle sağlık sigortası primi ödemek durumunda kalan vatandaşlar. aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden fazla olan vatandaşlar. Kanundaki adı 60g’dir.
 2. Mecburi sigortası sona erenler 10 gün içinde bu kapsamda sigortalı sayılır. Yani işle bağlantısı kesilen bir kişi 10 gün içinde yeniden sigortalı olamazsa veya başka bir maddeye göre sağlık sigortalısı sayılmazsa GSS gelir testi kapsamına girmiş sayılmaz.

GSS GELİR TESTİ AŞAMASINDA NEREYE BAŞVURULUR?

Başvuru Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) ile ilgili vakfa yapılmaktadır. GSS gelir testine tabi tutulacak kişinin, gelir testini yaptırmak üzere bizzat yazılı başvurusu esastır. Sosyal Güvenlik Kurumunun başvurusu olmaksızın tescil yaptırması durumunda vatandaş vakfa bizzat gelmeden vakıf işlemi başlatamaz.

GSS GELİR TESTİ BAŞVURUSU ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Kişinin gelir tespiti başvurusundan itibaren en geç bir ay içinde gelir tespiti işlemleri tamamlanır. Başvuru aşamasından SGK’ya kararın gönderilmesi aşamasına kadar yürütülen süreç, Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi üzerinden yürütülür.

GSS GELİR TESTİ İLE MERAK ETTİĞİNİZ SORULARIN CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

152 Yorum

 1. 7 aydır işsizim ve kardeşlerimin yanlarında kalıyorum yani 1 ay bi kardeşimde 1 ay diğer kardeşimde hiç bi gelirimde yok ve gss borcum olduğunuda yeni öğrendim ödeme gücüm malesef yok ne yapmalıyım

  NOT :: gss an itabari ile ilk defa duydum bugüne kadar bilmiyordum ne olduğunu

 2. 6 yildir yurtdisinda yasiyorum. 2012’den itibaren adima GSS prim borcu birikmis ve 2014 yilinda ikametgahimi yurtdisina aldirdigimda islemeyi durdurmustu. 1 Nisan’da geriye donelik borclarin silinmesiyle eski borcum sifirlanmis gorunuyor, fakat ikametimde bir degisiklik olmamasina ragmen bu ay 60/g-2 statusunden adima yeniden borc islemeye baslamis. Bu konuda ne yapmaliyim?

 3. Kaymakamlik Gelir testi sonucu G0 cikti. Universite ogrencisiyim. 21 yasindayim..Cikan sonucu SGK ya bildirmem gerekiyormu?..Bugunden itibaren hastane muayene ve ilac gibi masraflari SGK tarafindan odenirmi?. Tesekkur edreim..

 4. Merhabalar;
  Ben 21.09.2013 tarihinde ailemle birlikte Yurt dışına çıktım. 30.09.2013 te çalışmış olduğum şirketten sigortam kesildi. 09.01.2014 te şahsıma Genel sağlık sigortası başlatmışlar. Herhangi bir tebligat veya Gelir testi yaptırmadan. (ve ben bu durumu Aralık 2015 te e devlet sayfama girdiğide öğrendim) Daha sonra 01.01.2015 te Türkiyeye dönüş yaptık. 02.02.2015 te Ek-5 Tarım sigortasına kayıt olup primlerimi aylık ödedim. 01.02.2015 te Ek 5 başlangıcı olduğunda Genel sağlık sigortası iptal edilmiş.
  10.11.2015 da sigortalı bir işe girerek çalışmaya başladım. Ve bu iş yerinden de 30.05.2016 ayrıldım. 01.06.2016 da tekrar Ek 5 tarım sigortasından primlerimi başlatıp ödemeye başladım. Sanırım Eylül ayı itibariyle tekrar Genel sağlık sigortası başlatılmış. Şu anda 2.750 tl civarında borç bulunmakta. 1. Sorum: 2014 yılında yurt dışında olduğumuzdan dolayı borca itiraz edebilir miyim, edebilirsek nereye nasıl itiraz edeceğim. 2. Sorum: Ben Ek 5 tarım sigortası primimi düzenli ödememe rağmen neden hala Gss borcu çıkartıyorlar. Ne yapmam gerekir. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Saygılarımla…

 5. Merhabalar,Bağkur primlerimi ödemeyi 25 eylül’de durdurdum. Ne kadar süre içerisinde gelir testi yaptırmam gerekiyor?

 6. Merhaba babam vefat ettiği için babamın sigortasından yararlanıyorum. Bu sene ücretli öğretmenlik yapacağım. 16 gün prim yatsa da 14 günün primi nasıl oluyor? Gelir testi yaptırmam gerekir mi? Çalışsam da hala babamın sigortasından yararlanabilir miyim? 22 yaşındayım. Bilgi verirseniz sevinirim.

 7. benim sorum şu:
  benim evim barkım yok bi işyeri var orada yatıp kalkıyorum ve dışarıda çok küçük miktarda ücretlerle çalışıp ancak günlük ihtiyaçlarımı karşılıyorum ailem yok ve sağlık güvencem de yok
  ikametim şu an belli bir yerde değil aldırmam gerekli ama nereye aldıracağım onu da bilmiyorum
  tam bir çıkmaz oluyor benim için bu durum ne yapmam gerekli nereye başvuracağım ve devletten yardım alabilirmiyim acaba gss borcu görünüyor onun için başvuru yapmak istiyorum ama ikamet durumum sıkıntılı ne yapabilirim yardım edin

 8. merhabalar ben eskiden gelir testi yaptırmıştım işe girince bitti o borcumuda ödedim ama şimdi 5 aydır işsizim tekrardan yaptırmam gerekiyormu gelir testi

 9. Merhaba,

  170 i aradım borcunuz görünmüyor dediler. sağlık sigortam da görünmüyormuş.

  Kasım ayında işten çıktım ve 12 Ocak 2016 da işsizlik maaşım kesildi ( daha önce de almıştım işsizlik.) O tarihten sonra SYDV ye gittim ve bana SGK dan tebliğ gelince gelir testi yaptırabileceğimi söylediler.

  Tebliğ gelmedi.
  10 i aradım borç yok deidler.
  7 ay geçti.

  şimdi ( Ağustos 2016 ) içerisinde gelir testi yaptırır isem geriye dönük olarak 7 aylık en üst düzeyden prim borcu çıkarırlar mı ?

  Yoksa başvurum sonrası mı prim borçlandırılması başlanır.??

  En önemli sorum ise şu :

  Ablam ile kalmaktayım ve bir de yeğenim var. 3 kişiyiz ve ablamın maaşı varsadece. Acaba bu durumda ablamın maaşı hesaba katılıyor mu yoksa 2. dereceden yakın olduğu için en alt düzeyden devlet mi primimi yatırıyor ?

  İyi günler,….

  1. SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip borca itiraz edebilirsiniz. Diğer bilgiler için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 10. Merhaba,
  Ben Mavi kart sahibiyim ve Türkiye de yaşıyorum.
  Hiçbir gelirim ve sağlık güvencem yok.
  GSS den faydalanabilirmiyim ? Faydalanabilirsem eğer bunun için SGK dışında nerelere başvurmam gerekiyor ve hangi evraklar gerekli bilgilendirebilirmisiniz?

  1. Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi yaptırmak için başvurmanız gerekir.

 11. s.a ssk dan borcum var gelir testi yaptırmadım 1500 tl yaptırırsam düşermi birde taksit oluyormu oluyorsa ilaç sigortadan faydalanırmıyım

  1. Gelir testi yaptırırsanız borcunuz düşebilir. Taksit olmuyor. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 12. merhaba ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. bu ay stajım var . sgk’ ya gittim belge almak için hiç bir sağlık güvencesinden yararlanmadığım için gelir testi yaptırmam gerekiyormuş ve aldığım belgeninde geçersiz olduğunu söylediler o belgeyle okul bana sağlık sigortası yapacaktı… ve samsunda okuyorum şu an sınavalarım var gidemem ama ikametgahım izmirde ben izmire gitmeden gelir testini ailem yapabilir mi? veya öğrenciyim neden böyle bir zorunluluk var?

  1. Ailenizden herhangi biri gelir testi yapabilir. Ailenizin sağlık sigortası olursa öğrenci olduğunuz için sizde yararlanabilirsiniz. Öğrencilik durumunda ailenizin sigortasından yararlanırsınız ancak ailenizde herhangi birinin sigortası bulunmazsa gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

 13. Gelir testi yaptırdım bana çıkan aylık miktarı ödüyorum şimdi sigortalı olarak iş buldum 5ay dır çalışıyorum fakat gss borç görünuyor sgk ya mı yoksa kaymakam liga mi başvuracağım birdaha gelir tespiti yaptırmam gerekiyor mu slm

 14. Gelir tesoit sonucu almak istiyorum birde gelirim asgari ucretin ucte birinden az oldugina dair evrak lazim nereye basvuru yapmam lazim sgk bu belgeleri veremedi tesekkurler

  1. Gelir testinde bunları belirtmeniz gerekir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında test yaptırabilirsiniz.

 15. Mrb yenı evlendım esım gss testı yaptırdı benımde yaptırmama gerek var mı ondan yararlanabılıyormuyum yararlanıyorsam yaptırmam gereken evrak var mı

 16. genel sağlık sigorta borcum yüzünden emekli olamıyorum.bağ kur emekli yapıp sonradan emekli aylığımdan kesemezmi.

  1. Borcunuz bulunuyorsa emekli olamıyorsunuz. Ancak SGK müdürlüğü ile iletişime geçerek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 17. Sayin Bayan Sayin Bay,
  ben Almanyada ikamet ediyorum 2000 yilinin 7. aylarinda bir tasidin ruhsatini almak icin ikametgaha ihtiyacim oldugundan nüfustan bir ikametgah cikarttim bu arada memur benim birinci ikametgahim olarak Kütahya yazdigini zannediyorum. Cifte vatandas oldugumdan yurtdisi giris ve cikislarimi Alman hüviyetimle yapiyorum bir ay önce yurtdisi borclanmasi yaptim ve e Devlet sifresi aldim bunu karistiriken rastlanti olarak 16.142,62 TL Genel Sağlık Sigortasına borclu oldugumu gördüm bu yanlisi nasil düzeltebilirim
  Saygilarimla

  1. İkametinizin yurt dışında olduğunu belirtmeniz gerekirdi. Konsolosluğa başvurabilirsiniz.

 18. merhabalar ben 30 eylul oncesınde gelır testı yaptırdım 15 gun sonra sgkdan sonucları ogrenmemı soyledıler. e devletten borc durumuma baktıgımda ıse ’18 yaş altı kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır.’ denıyor. hastaneye gıttıgımde de sıgortadan yararlanamıyorum ne yapmam gerek acaba…

 19. Merhabalar ben sgk başvurusu yaptim ve suan da işlem asamasinda ama yanlız 1000 tl gibi borc çıkmış yeni mezun oldum ve açık üniversite kayitim var bu islem sonuclandiginda borc kapanir mi veya borcu kapatmak için ne yapmam lazım

 20. Merhaba ben 01 07 1991 yılında sigortalılar sürem başladı şu anda 5825 gün sigorta primim var genel sağlık sigortası yaptırmam gerekirmi

 21. ben yeni önlisans mezuyum.sigortam yok. markette çalışmıştım bi tek ordan var ve gelir tespiti yaptrmadım 2000 küsürde borcum var şuan çalışmıyorm.Hala gelir tespiti yaptırabilir miyim yada ne yapmalıyım?

 22. 2 sene çalıştığım firmadan 28.06.2015 tarihinde istifa ettim. Henüz 100 gün dolmadı ve 05.10.2015 tarihinde başka bir firmada çalışmaya başlayacağım. Gelir testi yaptırmam gerekiyormu ?

 23. 28 aralık 2014 de 18 yasimi doldurdum 9 ocak 2015 de babam iş kazası sonucu vefat etti ölüm maaşı almaktayim haziran ayında da liseden mezun oldum fakat istediğim üniversite gelmediği için bir sene daha hazirlanacagim gelir testi yaptirmam gerekirmi

 24. İyi günler.. 1995 doğumluyum ilk 2014 Aralıkta çalışmaya başladım 6 aylık bi sigorta ödenmişliğim var. Bide daha sonradan 5 günlük.. Şu an çalışmıyorum. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?

  1. Ailenizden herhangi biri sigortalı ise onun üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz. Değilse gelir testi yaptırmanız gerekir.

 25. Merhabalar.

  25 yaşındayım. Yeşil kartliydik daha önce. Babam hayatta değil. Çalışmıyorum. Sadece annem dulluk maaşı alıyor. Abim yanımızda kalmıyor ama adresi yanımızda. Sigortalı çalışıyor. Biz yararlanmiyoruz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 26. Merhabalar ,

  2 yıl ı aşkındır çalışmıyorum 3.200 tl borcum gozukuor fakat hala çalışmıyorum 28 yaşındayım … ikâmetgahım da ailemle yasadigimdan ötürü onların gelirleri esas alınacak sanıyorum ….evde kişi başına düşen gelir 350-370 tl civari …

  Ne yapmam gerekiyor acaba ??

  Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler

 27. Merhaba 21 yaşındayım liseyi bitirdikten sonra 1 sene hazırlandım bu senede üniversite okuyacağım borcum 5550 civarında gelir testi yaptirmama gerek varmı yada ne yapmam gerekicek yardımcı olur musunuz lütfen.

 28. Mrb ben yaklaşık 15 ay önce sigortalı isimden sağlık sorunları nedeniyle ayrıldım. Şu an hala issizim eşim sigortalı olarak çalışmaya devam etmekte. Karımın sigortalı olması beni etkiler mi bilmiyorum.gelir testi yaptırmalı mıyım

  1. Eşinizin sigortasından yararlanabilirsiniz. Dilekçe yolu ile SGK müdürlüğüne başvurunuz.

 29. 25 yasını doldurmus öğrencıyım borcumun olup olmadıgını nerden öğrenebılırım . gelır testını baska ılden yaptırabılıyormuyuz . baska ılde herhangı bır kaymakamlıktan yaptırabılıyor muuyuz acil yanıt beklıyorum

  1. E-Devletten borç durumunuzu kontrol edebilirsiniz. Gelir testini ikamet adresinizin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yaptırabilirsiniz.

 30. Merhabalar ben gelir testini daha önceden yaptırmıştım yani ilk çıktığı zamanda ve her hangi bir prim borcum çıkmadı.Şuan işsizim ve babamın emekli maaşı ile geçiniyoruz 4 kişilik aileyiz gelir testi tekrar yaptırmak gerekiyor mu? teşekkür ederim.

 31. 373 tl zorunlu sigorta borcum cikti ama gelir testi yaptirmadigim icin yuksekten hesaplanmis suan sigortali olarak calisiyorum gelir testine girmen gerekiyormu ??

  1. Gittim gelir testi yaptirmaya kaymakamliga fakat sira kalmadigindan yaptiramadim simdi ne yapmam gerekiyor.

 32. Lütfen yardım edin!!!!!!

  benim okul geçen sene bitti.18 yaşımada 1eylülde girdim şuan bahçıvanlık kursuna gidiyom orda sigortam yok ama sağlık sigortam var.bende acaba gelir testi yapmalımıyım kursta 23kasımda bitiyo sizce gelir testi yapmalımıyım.

 33. iyi günler kolay gelsin ,şu anda çalışan biriyim geçmiş dönemlerde çalışmadığım zamanlarda gelir tespiti yaptırmamıştım,benim adıma babam aile bireyi olarak gelir testinde bulunmuş ,30 etlül son gün denilmiş…bu knuda ne yapmam gerekir .arayabiliceğim bi kamu kurumu varmı acaba .teşekkürler..

 34. Arkadaslar simdi ben gelir testi yaptırcam fakat ailem ikamet yeri halamlarda gözüküyor ben mevcut evde tek gözüküyorum tekmi kalıyorum demem lazım

 35. İyi günler. Yaşım 25 yüksek lisans öğrencisiyim yaşım dolduğu için hazirandan itibaren gss borcu çıkmış bu borcu öğrenci belgemi götürüp sildirebilirmiyim.

 36. Merhaba.Ben liseyi 18 yasinda bitirdim, universiteyi 19 yasinda kazandim.su an 20 yasindayim. Bana 3800 to borc cikmisti,bu yaz gittim 19 ile 20 yas arasindaki borcu sildiler ama 18-19 arasindaki borcu silmediler .1900 tl borcum var tekrar gitsem silinir mi? Su an baska bir sehirdeyim buradan olur mu.

  1. Herhangi bir SGK müdürlüğüne gidip borç durumunuzla ilgili bilgi alabilir ve itiraz edebilirsiniz.

 37. Mrhaba,oğlum 20 yaşında ve açıköğretim fakültesinde okuyordu, o yüzden gelir testi yapılmadı.Bu sene okul bitmeden askere gitmeye karar verdi.Kasımda askere gidecek ve fakülteye kayıt yapılmayacak.Askere gidinceye kadar ki bir kaç aylık süre için test yapılacak ve prim ödenecek mi* Teşekkürler

  1. Belirttiğiniz süre içerisinde borç çıkabilir. Gelir testi yaptırmasında fayda var. Daha az prim borcu öder. Askere giderken durumu SGK müdürlüklerine bildiriniz.

 38. İyi günler ben isten ayrıldım is bulamadim 7-8 aydir evdeyim borcum varmıdır ne yapmam gerekiyor ailem ile yaşıyorum ailem emekli

  1. E-Devletten borç durumunuzu sorgulatabilirsiniz. Gelir testi yaptırmanız gerekir.

 39. merhabalar.. benim ikametim ankara da mersinde ünüversite kazandım mersinde gelir testi yaptırabiliyor muyum ?

 40. Ben SSK Emeklisiyim . Evimde bir Oğlum ve bir Kızım var. Oğlum halen Sigortalı olarak Çalışıyor. anladığım kadarı ile onun çalıştığı sürece bir sorunu yok.

  25 Yaşında,Bekar çalışmayan benim üzerimden Sigortalı Kızım var. Kızım için gelir testi yaptırmam gerekiyormu.

 41. Merhaba
  22 yaşında üniversite öğrencisiyim.üniversiteye girmeden önce 1 sene tekrar hazırlandım sanırım 120 günü aştığımızda borçlanıyormuşuz ve şu an benim 1500’ü aşkın borcum var.
  25 yaşına kadar öğrencilerin gelir testi yaptırmasına gerek yokmuş.bunun ne kadar doğru olduğunu öğrenmek isterim ve eğer ki yaptırırsam o borç düşer mi? kısa sürede bilgilendirirseniz sevirim.teşekkürler..

  1. Öğrencilerin gelir testi yaptırmasına gerek yoktur. SGK müdürlüklerine öğrenci belgeniz ile giderek borcu sildirme şansınız olabilir.

 42. merhaba ben esimden ayrıldım babamın ustune gecdim daha once dukkan calıstırdım ama kapatmak zorunda kaldım yuklu bagkur borcum var su an babamın sgk sından yararlanıyorumbabam emekli ben bu gelır testınden yararlanabılıyormuyum benım hıc bır gelırım yok

 43. merhaba.ben gelir testi bilerek yaptırmadım saçma bulduğum için. hala da yaptırmıycam. borcum var devlete bu yüzden 6000 tl civarı. sorum şu: eşimin gelir testi yaptırması gerekir mi? şuan onunda sigortası ödenmiyor biryerden benimde..

  1. Eşinizin de borcu bulunabilir. Gelir testi yaptırınız. En azından borcunuz düşer ya da artmaz.

 44. slm..benim ailem 4 kişi.oglumun biri küçük ögrenci.digeri 25 yaşını doldurdu ve işsiz .bu oglumun gelir tepitinde aile gelirini 3 e böldüler..niye aile kişi başına gelir için 4 e bölünmedi anlayamadım..görevliye sordum sistem böyle dedi..
  bilgilendirirseniz sevinirim

 45. iyi gunler.Ben halamın yanında kalıyordum.şimdi kendım ev tuttum.ikametkah halam gilde.gelir testıne adres neresi yazacam.ikametkah adresım halam gilde orayı yazmam mecburi mi? orda şimdi halamın oğlu yengem falan filan var hepsının geliri gideriyle mi ugracam ya

  1. İkametgah adresinizi taşındığınız yere aldırınız. Daha sonra gelir testi yaptırınız. Bu şekilde sizin için daha yararlı olacaktır.

  2. merhaba. ikametimiz konyada ise aldrımadan burada bir adres versek ama sürekli bu adresteyiz o şekilde gelir testi yaptırabilir miyiz?

  3. Merhabalar 3 yıldır işsizim ve bankalarda borcum var ikametgah adresim antalyada ama ben şuan adanadayim nasıl gelir testi yaptirabilirim tskrlr ilginiz için

  4. Detaylı bilgi almak için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz. Bu konu hakkında gerekli bilgileri vereceklerdir.

 46. 18 yaşındayım okul bitti. ün için bi sene daha hazırlancam sgk gittim kaymakama git dediler.muhtara gidip sordum dilekçe yazıp gönderdi numara falan verdi illa ben gitmem gerek mi ?

  1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yaptırmanız gerekir. Borç çıkmaması için kendiniz bizzat gidip yapabilirsiniz.

 47. GSS BORCU İCİN GELİR TESTİ YAPTIRMAM İCİN HÜKÜMET KONAGINDA MI YAPILIYOR . BEN GECEN YIL YAŞIMI DOLDURDUM ŞUAN 19 YASINDAYIM NE KADAR BORÇ CIKAR SUANDA SİGORTALI CALIŞIYORUM

  1. Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

 48. iyi günler 2012 yılında işten ayrıldım gelir testi yaptırmadım 5bin tl borcum olduğu görünüyor gelir testi nasıl yapılıyor eve gelip mi bakıyorlar yoksa sadece belge mi doldurmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. İlçe kaymakamlığına giderek gelir testi yaptırın. Daha sonra gerekirse evinize bakıyorlar.

 49. İyi günler, ben üniversiteden yeni mezun oldum, 23 yaşındayım. Babam memur ve babamın emekli maaşından faydalanıyordum ama mezun olduğum için babamdan düşmüş mü oluyorum? Yukarıdaki GSS primi ödemem gerekliymiş. Bunun için ilk önce gelir testi mi yaptırmalıyım? Ne kadar süre içerisinde nereye başvurmam gerekli acaba?

  1. İlçe kaymakamlıklarından gelir testi yaptırabilirsiniz. İkametgah adresinize en yakın ilçe kaymakamlığına başvurunuz.

  2. Kaymakamlıktan sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna yönlendirildim, bir görevli ısrarla sormama rağmen memur çocuğu olduğum için 25 yaşıma kadar babamın sigortasından yararlanabileceğimi söyledi! Birde gelir testi ve gss primi ödeme başvuruları için hangi belgeleri yanımda bulundurmalıyım. Babamın maaş bordrosunun dökümünü götürmem gerekliymiş, acaba başka belgeler gerekli mi? Mezuniyet belgesi vs?

 50. Ben 10 haziran da universiteden mezun oldum ve su an 21 yasindayim. Sgk ya gelir testi yaptirmam gerektigini soylediler. Bu testi yaptirmam icin neler gerekli ve en gec ne zamana kadar yaptirabiliyoruz? Simdiden tesekkurler 🙂

  1. İkametgah adresiniz ve ailenizin kimlik fotokopileri ile ilçe kaymakamlığına gidebilirsiniz.

 51. Oncelikle Merhabalar. Bende gss mağdurlarından birisiyim lakin bu gün ki tarihe kadar böyle bir olaydan hiç haberim yoktu 5 bin Kusur lira kadar bir borcum çıkmış yaklaşık olarak 2 senedir bir işyerinde sigortalı olarak çalışıyorum daha öncesinden 9 ay daha başka bir yerde çalıştım ama boşluk olmadı aralarında ve bunun öncesi liseden sonra ve askerlik görevimi teşkil ettiğim zamana göre bu borç çıkmış sanırım suan gecikme faizi vs ile 15 katı olmuştur böyle bir devletimiz var çünkü her neyse konu ile alakali hiç bir bilgim tebliğ vs yok ne yapmam gerekiyor yardimci olur musunuz ve bu kanun çıktığı zaman ben askerdim hani herkeze tebliğ mektubu mesajı göndermişler ya ben hiç bir evrak almadım aynı şekilde ailemede hiç bir evrak gelmemiş Teşekkürler

  1. Sigortalılık durumunuzu belirterek yanlış borçların silinmesini isteyiniz. SGK müdürlüklerine giderek dilekçe yoluyla başvuruda bulununuz.

 52. Merhabalar, 31 mart 2015 tarihinde 12 sene çalışmış olduğum işten çıkartıldım. Şuanda işsizlik maaşı alıyorum. 2 çocuğum var ikisi de okuyor, gelir testi yaptırmam gerekiyormu? evet ise ne zaman yaptırmalıyım. Bir de çocuklarım sağlık sigortasından ne kadar yararlanabilir. cevaplarsanız sevinirim.

 53. Merhabalar. Benim sorum kizimla ilgili. Kizim benim uzerimden (kendim SSK dan emekliyim) saglik sigortasindan faydalaniyor. 19 yasinda lise son sinifta. Okul bitmek uzere ve universite sinavlarina girecek. Acaba liseyi bitirdigi andan (12Haziran) universite ye girene kadar (ekim 2015 oldugunu varsayarsak) arada benim uzerimden sigortaliligi devam ediyor mu?

 54. 31 mart 2015 tarihini geçtik ama ben bilmedigim icin gelir testinin ne oldugunu bile bilmiyordum. Şimdi 19 yaşindayim herhangi bir işte calişmiyom üniversite de okumuyom sorum: tarihi geçtigi halde gelir testi yaptirabilir miyim? Gözünüzü seviyim yardım edin. 1000 tl küsur borc varsa ne yaparım simdi

  1. Geriye dönük gelir testi yaptırılamıyor. Gelir testi yaptırırsanız borcunuz düşebilir.

 55. Merhaba 2009 temmuz ayında işe başladığım firmada sigortam yapılmadı 2010 şubat ayında sigortadan memurlar geldi tespit ettiler 2 yıllık çalışmamı tespit ettiler geriye dönük ödeme istermisin dediler istiyorum dedim ve bana tespit edemedikleri 7 aylık ssk mı iş mahkemesine başvurarak şahit gösterdiğim taktirde alabileceğimi belirten bir evrak verdiler 2012 nin temmuz ayına kadar çalıştım baskılara dayanamayıp imzamı atarak işten ayrıldım şimdi elimdeki evrakla iş mahkemesine başvurmak istiyorum işsiz olduğum için masraf ödeyecek durumum yok beni yönlendirirseniz çok sevinirim

  1. Durumunuzu SGK müdürlüklerine giderek veya Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  2. mrb. ben askerdeyken çıktı bu uygulama askerliğimin bittiği gün gss li olmuşum bunu 2 yıl sonra fark ettim askerliğim bittikten 5 ay sonra sigortalı işe başladım ama borç devam etmiş 3200 tl olmuş gittim bunu 700 e düşürdüler sadece 5 ay sigortasız kaldığım dönemim parasını istiyorlar. şimdi ben gelir testi yaptırmak zorundamıyım sigortalı işim var sağlık hizmetlerinden yararlanıyorum bu borcu ödemek istemiyorum ne yapmam lazım 700 tl olmuş 780 tl yani faiz işliyor ama çok az olsa gerek çünkü 5 ayda 50 tl falan faiz gelmiş bana bu parayı öde diyorlar gelir testi yaptırsam düşer mi bu

  3. Sigorta olarak çalıştığınız için gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Yaptırırsanız borç daha yüksek çıkacaktır.

  4. peki bana çıkartılan bu borç ne olacak sigortasız kaldığım 5 ay için her ay 112 tl borç çıkartmışlar gecikme faiziyle birlikte şu an 769 tl borcum görünüyor gelir seviyemi G-2 den hesaplamışlar Ben gss li değilim çünkü e-devlet den baktığım zaman gss min başlangıç ve bitiş tarihi var gss devam etmiyor ama borç orda duruyor onu ödemek zorundamıyım ödemezsem ne olur nerde karşıma çıkar bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim

 56. Merhaba;
  41 yaşındayım bekarım..Bir kamu kuruluşunda taşeron olarak çalışıyorum .. Anne babamve kardeşimle yaşıyorum.Maaşım 1400 babam 1150 tl emekli maaşı alıyor.kardeşim asgari ücretli ..Gelir testi yaptırmadan önce borcum 1179 tl idi.Gelir testi yaptırdıktan sonra borcum 2.369 TL .oldu..En yüksek seviyeden borçlandırılmışım..Bu duruma nasıl itiraz etmeliyim.
  Saygılar

 57. Mrb. benimde sorunum herkes gibi gss borcu. gelir testi yaptırdım sisteme asgari ücretli olarak borçlandırılmıştım ve g1 olarak belirlendi yeşilkart harici . Üzerime kayıtlı hiçbirşey yok ve işsizim. itiraz etmek istiyorum ve hiçbir şekilde bu borcu kabullenmiyeceğim sonuna izlemem gereken yol nedir yardımcı olursanız sevinirim tşkürler

  1. SGK ya itiraz dilekçesi verebilirsiniz. Daha sonra borcunuz düşebilir veya silinebilir.

 58. Merhaba babam 26 yil once oldu annem ve ben dul yetim agligi aliyoruz sigortadan o sekilde yararlaniyoruz ben 25 yasini gectim universite mezunuyum gelir testimi yaptinam gerekiyor bilgi verirmusiniz.

 59. 15 Kasım 2014 tarihinde memurluktan istifa ettim. 100 günüm doldu GSS testi için sgk ya gittim çıkışın verilmediği işin bir işlem yapamıyoruz dediler.Ne yapmam gerekli diye sordum bilmiyoruz dediler.Boyle devam ederse m ne olur dedim cezaya düşerse dediler. Ne yapmalıyım bilen lütfen acil bilgi versin.

  1. Hocam ben 15 Kasım 2014te memurluktan istifa etmiştim ama SGK çıkışımı vermeyi unutmuşlardı.Kurumuma gitmemi tavsiye ettiniz, gittiğimde çıkışımı vermeyi unuttuklarını söyleyip çıkışımı 15 Kasım 2014 yerine 5 mart 2015te verdiler,SGKya GSS testi için gittiğimde bana kurumun çıkışını 5 martta verdiği için 99 gün daha sgk’dan faydalanabilirsin dediler.Yani çıkışımı vermedikleri için işten çıktıktan sonra 198 gün sgkdan faydalanmış oluyorum. Bu durum ileride başımı ağrıtır mı. Kurumuma mufettişler gelip 99 gün yerine 198 gün faydalandığımı görseler cezayı kurum mutemedi yerine bana kesebilirler mi.

 60. 10.02.2014 tahrinde isten ayrıldım bu güne borcum var mı gelir testi yaptırmadan borcum çıkar mı veya yaptırmak için nereye başvurmam lazım

 61. Merhaba Aykut Bey,

  Dün akşam tesadüf eseri 4A hizmet dökümümü görmek için sgknın sorgulama ekranına girdiğimde GSS eklenmiş olduğunu görüp tıkladığımda 2250 civarında sigorta prim borcu olduğunu gördüm ve şok oldum. GSS yasasından daha önce haberim olduğunda askerlik öncesi ve sonrası iki kez gelir testi başvurusu yapmama rağmen,birinde asker olduğum için birinde ise işe başladığım için çıkmamıştı.
  En son 10.09.2012 yılında sigortalı işimden ayrıldım. Gelir tespitini 09.01.2013 tarihinde yapmışlar, benim bu tespitle ilgili bir bilgim olmadı veya tebligat almadım.Ayrıca 2012 ekim ayından beri Yüksek lisans öğrencisiyim,ancak şu an 30 yaşındayım.Bir arkadaşma sorduğumda 30 yaşında olmasına rağmen kendisine gelen GSS primi 1500 lira borcu gelir testi yaptırıp öğrenci olduğu için sildirdiğini söyledi. Benim anlamadığım bu tespiti yaptıkları dönemde çalışmıyorum öğrenciyim ve ikamet ettiğim adreste Teyzemin yanında kalıyorum ve 128 liralık prim belirliyorlar,şu ana kadar biriken borçta bu 2250 yı bulmuş.Sizce haberim olmayan ve faydalanmadığım şeyden sorumluyum.Ayrıca hangi gelirimle ödeyeceğim bu borcu.
  Her neyse Şans eseri öğrendim devlet borcunu bugün SSK izmir il müdürlüğüne gidip sordum ve son 3 ay çalışmış göründüğüm için borcu sistem tekrar hesapladı borç son haliyle 1756 tl oldu. Aynı zamanda 03.04.2013 ve 02.09.2013 tarihleri arasında sendikası olan bir banka iştiraki sigorta şirketin çalışmam var. Benim sorum: bana bugün 1756 tl borç için tebligat verdiler(15 gün içinde itiraz hakkım varmış)sizce ikametimin göründüğü adresteki kaymakamlığa gidip tüm durumu anlatan bir dilekçeyle itiraz mı etmeliyim yoksa şu an oturduğum yere ikametimi alıp tekrar gelir testi yaptırıp ( şu anda çalışmıyorum) itiraz mı etmeliyim. biraz karışık bir durum . Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  Not: Şu anda öğrenciliğim devam ediyor.

  Saygılarımla

  İyi Çalışmalar

  1. Mehmet bey üniversite okuyorsanız 25 yaşına kadar babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. Borcun çıktığı dönemde öğrenciyseniz öğrenci belgenizi götürebilirsiniz.

 62. merhaba gelir testi başvurumu yaptım bana bir kağıt verdiler ve buradaki numaradan(numara olarak sadece “başvuru kayıt no” var) sorgulama yapmam gerektiğini, yanlış hatırlamıyorsam sorgulama sonucu “sonuçlandırıldı” yazdığı zaman sgk ya gidip aktivasyon yaptırmam gerektiği söylendi. ama ben nereden sorgulama yaptıracağımı bulamıyorum yardımcı olur musunuz?

 63. sgkdan bugün bana teğliğ zarfı geldi. ve 1200 küsür borcunuz var diyor. ve ben hi. bişey yapmadım nerden çıktı bu borç anlamış değilim. borcu nasıl silebilirim ya da silinir mi. gelir testi nedir nerde yapılır hiç bişey bilmiyom. yardımcı olursanız sevinirim. iyi günler

  1. Gelir testi yaptirmaniz gerekiyor Bilal Bey. Bunun için Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Vakfına gitmelisiniz.

 64. iyi günler . gelir testi iç,n ikametgahımızı bulunduğumuz yerden başka bi yere alsak o aldığımız yerde gelir testini yaptırabilirmiyiz yoksa ikametgah değiştirilmez mi ?

 65. anne babam afyon çayda ikamet etmekte yalnız büüyük abmle berabr köyde yaşıyor üstlerinde tabulu tarla var fakat kendileri işlemiyordolayısıyla eline nakit geçmiyor sgk si deyok abimin üstünden görünüyorlardı abm bi ara işten çıktı sonra tekrar girdi fakat abm işlem yaptrmadğı için şimdi abimin sgksından yararlanamıyorlar benm üstmden yararlanmasını istiyorum sgk gelir testi itiyorlar ben konyadayım şu an annamde konyada afyona gidip gss gelir testi yaptırcak vaktimiz yok neyapmamız gerekiyo yardmcı olabilirmisiniz teşekkürler

 66. merhaba.26.03.2013 te sigortalı işimdem ayrıldım.3 aydır da sigortalı iş bulamıyorum.prim ödemek zorundayım.nereye ve ne zaman başvurmalıyım bilmiyorum.beni nereye başvurmam gerektiği konusunda yönlendirirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu