GSS

ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU

1 Ocak 2012 tarihinde çıkan yasa itibariyle zorunlu hale getirilen genel sağlık sigortası yani GSS bizlere birçok sorumluluk yüklemiştir. Gelir testini yaptırmayan ve 24 ay gibi uzun bir süreyle GSS prim borcu ödenmemesi durumunda vatandaşlar yüklü borçlarla karşılaşabilmektedir. Bu durumun önlenmesi için GSS prim borçları belirlenen zamanda ödenmelidir. 25 yaş altı ve öğrencilik durumunda ise GSS ile ilgili sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sorunlardan biri de öğrencilerin GSS borcu birikmesi durumudur. Böyle bir durumla karşılaşılması gibi bir sorunda neler yapmamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Öğrencilerin GSS borcu birikmesi durumunda genel sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanamayan öğrenciler birtakım zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu tip öğrencilerin GSS borcu birikmesi gibi istenmeyen durumları engellemek için kontrollerin sık sık yapılması gerekmektedir.

Öğrencilerin GSS Borcu Ödeme Yükümlülüğü Var Mı?

Öğrencilerin GSS borcu ödemesi çok istisnai durumlar haricinde devlet tarafından karşılaşılmaktadır. Öğrencilerin GSS borcu ile karşılaşmaması için yapması gereken birtakım tedbirler vardır. Okudukları okul/üniversite gibi kurumların öğrenci işleri ile ilgili biriminden alınacak güncel ve mühürlü öğrenci belgeleri ile birlikte SSK’ya başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru yılda bir olacak şekilde ve periyotlar halinde düzenli olarak yapılmalıdır. Yapılan bu başvurular öğrencilerin GSS borcu birikmesini önleyeceği gibi biriken borcunda silinmesini sağlar. Böylelikle öğrencilerin GSS borcu durumu ortadan kalkar ve genel sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanılabilir.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. ben üniversiteye bu sene kayıt yaptırdım,okul 3 ekimde açılıyor.B ugün hastaneye gittim sıra alamadım.Okuldan öğrenci belgesi alıp sgk ye gittim durumu anlattım,öğrencilerin gss borcunu devlet karşılamıyor mu dedim yok öyle bir şey dedi.Ne iş anlamadım.19 yasındayım.

  2. Merhaba ,

    Gelir testi başvurusunu kişinin birebir kendisinin mi yapması gerekmektedir ? kişi yurtdışında ise babası yapabilir mi ? birde ameliyat olabilmesi için gss giriş yapıldığında hemen ameliyat olabiliyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu