GSS

Öğrenciler Sağlıktan Nasıl Yararlanır, Şartları Neler?

ogrencilerin sagliktan yararlanma haklari

Öğrencilerde sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları yaş, cinsiyet ve öğrenim durumuna göre farklılık göstermektedir. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan genel sağlık sigortası kapsamında Türkiye’de her bireyin sağlık güvencesinden faydalanması öngörülmüş ve belirlenen şartlar altında kimi vatandaşlarımızın GSS primleri işverenler tarafından ödenirken, herhangi bir sigorta koluna tabi olmayan vatandaşlarımız için prim ödeme zorunluğu getirilmiştir.

Öğrenciler ise eğitim durumu, yaş ve cinsiyet gibi temel farklılıklara göre belirlenen şartlar altında anneleri ya da babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Lise öğrenimi için 20 yaş ve üniversite öğrenimi için 25 yaş olarak belirlenen öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

GSS Nedir?

GSS sağlık hizmetlerinden yararlanılması için ödenmesi gereken ve brüt asgari ücretin yüzde 3’üne karşılık gelecek şekilde hesaplanan prim türüdür. 2012 yılında yapılan reform ile şartları değişen Genel Sağlık Sigortası, GSS kısaltması ile kullanılmaktadır.

Aktif sigortalı çalışanların GSS primleri işverenler tarafından ödenirken, herhangi bir sağlık güvencesi altında olmayan vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için GSS primlerini kendileri ödemektedir.

Üniversite Öğrencileri Sigortalı mı?

Üniversite öğrencilerinde sigorta kapsamı 25 yaş şartı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Üniversite öğrencileri 25 yaşına kadar annesi ya da babasının sigortasından otomatik olarak yararlanırken, 25 yaş sonrasında sigortadan düşmektedir. Bu yaş sonrası üniversite öğrencileri herhangi bir sigorta koluna tabi olarak çalışmaları ya da zorunlu GSS primlerini ödemeleri ardından sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Üniversite Öğrencisinin Babasının Sigortasından Yararlanma Yaşı Kaç?

Üniversite öğrencilerinin babasının sigortasından yararlanma yaşı 25 olarak belirlenmiştir. 18 yaş ve üstü gençler babaları veya anneleri genel sağlık sigortalı olması halinde lise öğrenimine devam ederken 20 yaşına, üniversite öğrenimine devam ederken 25 yaşına kadar ebeveynlerinin genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler.

universite ogrencisi gss

25 Yaşını Dolduran Üniversite Öğrencisinin SGK İşlemleri

Üniversite öğrencileri 25 yaşını doldurunca SGK işlemleri için gelir testine girmelidir. 25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri yukarıda belirttiğimiz gibi annelerinin ya da babalarının genel sağlık sigortasından yararlanamamaktadır. Üniversite öğrencileri ikamet ettikleri İlçe Kaymakamlıklarında görev yapan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir testine girmeleri gereklidir.

Yapılan gelir testi sonrası hane içinde kişi başına düşen gelirin 1.168 lira altında olduğu tespit edildiğinde, herhangi bir GSS primi ödemesi gerekmeksizin öğrenciler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. 1.168 lirayı aşan tutarlar için 2022 yılı boyunca aylık 150,12 TL GSS primi ödenmesi gerekmektedir.

Üniversite Öğrencisi Sigortalı Çalışabilir mi?

Üniversite öğrencilerin sigortalı işte çalışması önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. 18 yaşını dolduran her öğrenci, isterse sigortalı bir işte çalışabilir. 25 yaşına gelen üniversite öğrenciler genel sağlık sigortası kapsamına girmek için GSS primini yatırabildiği gibi herhangi bir sigortalı işte çalışarak, işveren tarafından ödenen GSS primi sonrası sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Üniversite Öğrencisi Annesinin Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Üniversite öğrencilerinin annesinin sigortasından yararlanması mümkündür. 25 yaşına kadar üniversite öğrenciler, annesi genel sağlık sigortalı ise herhangi bir prim ödemeden sigorta kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Yeni Mezun Öğrenciler Kaç Yaşına Kadar Sağlıktan Yararlanabilir?

Yeni mezun öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma yaşı öğrenim durumuna göre belirlenir. Lise öğrenimi tamamlayan ve liseden sonra eğitim hayatına son veren erkek çocuklar 20 yaşına kadar annelerinin ya da babalarının genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedirler.

Üniversiteden yeni mezun olan erkek çocuklarının ise tıpkı üniversite öğrencilerinin sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları ile belirtildiği gibi genel sağlık sigortasından yararlanma yaşı 25 olarak belirlenmiştir. Yeni mezun olan üniversite öğrencileri, bu yaş sonrası sigortalı bir işe girilmesi ya da gelir testine girilerek belirlenen GSS primi ödemelerini tamamlaması ardından sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

18 Yaşını Tamamlayan Çocuklar Sağlık Hizmetinden Nasıl Yararlanır?

18 yaşını dolduran çocukların sağlık hizmetleri kapsamından yararlanabilmeleri için önlerinde üç yol bulunmaktadır. Öğrenimine devam eden ve liseyi bitirerek öğrenimini sonlandıran erkek çocuklar 20 yaşa, üniversite okumaları halinde ise 25 yaşa kadar anne veya babalarının genel sağlık sigortalarından yararlanabilirler.

Öğrenimine devam etmeyen erkek çocuklar ise sigortalı bir işte çalışarak kendi sigortalılıkları nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Herhangi bir işte çalışmıyorsa 18 yaşını dolduran erkek çocukların gelir testi yaptırması gereklidir. Kız çocuklarında ise evlenmemeleri halinde yaş sınırı aranmaksızın anneleri ya da babalarının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

liste gss

Ailesinin Sosyal Güvencesi Olmayan Yeni Mezun Öğrenciler Ne Yapmalı?

Yeni mezun öğrencilerin ailesinin sigortası bulunmaması halinde gelir testi yaptırması ya da sigortalı olarak bir işyerinde çalışması gereklidir. Bu iki yoldan herhangi birisi tercih edilerek kendi adına GSS primleri ödenen yeni mezunlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Açık Öğretime Devam Eden Öğrenciler Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir mi?

Açık öğretime devam eden öğrencilerde sağlık hizmetleri için belirlenen şartlar, diğer yükseköğrenim öğrencileri ile benzerdir. Açık öğretimde okunan süre boyunca erkek çocuklar, 25 yaşına kadar anneleri ya da babalarının genel sağlık sigortasından yararlanabilirler.

Açık Öğretim Mezunu Öğrenciler Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Açık öğretim mezunları sağlık hizmetlerinden 25 yaşlarına kadar yararlanabilirler. 25 yaşla birlikte açık öğretim mezunlar, tıpkı diğer yükseköğrenim mezunlarının takip ettiği gibi gelir testi yaptırmaları ve 1.168 lira olarak belirlenen alt sınır üzerinde kalmaları halinde GSS primini ödemesi ardından sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

acikogretim gss

Lise Öğrencileri Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir Mi?

Lise öğrencileri için sağlık hizmetlerinde 20 yaş sınırı bulunmaktadır. Lise öğrenimine devam eden ya da liseden mezun olan erkek çocuklar, 20 yaşına kadar anneleri ya da babalarının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

20 yaşın dolması sonrası lise mezunları herhangi bir malullükleri bulunmaması halinde üniversite öğrenimine devam etmeleri, GSS primi ödemeleri ya da sigortalı olarak çalışmaları halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Yükseköğrenim Öğrencileri Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir?

Yükseköğrenim öğrencileri için sağlık hizmetleri 25 yaş sınırına göre belirlenir. Üniversitede okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar otomatik olarak ebeveynlerinin üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. 25 yaş sonrası sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi için gelir testine girilerek belirlenen GSS priminin ödenmesi gerekmektedir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Sağlıktan Yararlanabilir Mi?

Yabancı uyruklu öğrenciler sağlık hizmetlerinden kayıt tarihini takip eden 3 ay içinde yapacakları başvuru ile yararlanabilmektedirler. Yabancı uyruklu öğrencilerde sağlık hizmetleri için 1 yıl ikamet şartı aranmamaktadır. Öğrenci, okula kaydolduktan sonra 3 ay içinde talepte bulunarak genel sağlık sigortasından GSS primlerini ödeyerek yararlanabilir.

yabanci ogrenci gss

Hangi Öğrenciler GSS Primi Ödeyecek?

GSS primi ödeyecek öğrenciler ile ilgili yazımızda verilen bilgiler kullanılarak çıkartılan özet şu şekildedir:

  • Lise öğrenimine devam etmeyen 18 yaş üzerindeki erkek çocuklar GSS primi ödemektedir.
  • Lise öğrenimine devam eden ya da liseden mezun olduktan sonra üniversite okumayan öğrenciler 20 yaş sonrasında GSS primi ödemelidir.
  • Üniversite öğrencileri 25 yaşın ardından GSS primi ödemektedir.

Üniversite Öğrencileri Nasıl Ücretsiz İlaç Alabilir?

Üniversite öğrencilerinde ücretsiz ilaç alımı prosedürleri 25 yaş kriterine göre belirlenir. 25 yaşına kadar üniversite öğrencileri devletin ücretsiz muayene ve ilaç hizmetinden yararlanabilirler. 25 yaş sonrası ile gelir testi yapılması ve alt sınırın geçilmesi halinde GSS primi ödemesi ile birlikte ücretsiz ilaç hizmetlerinden yararlanılabilmektedir.

Öğrenciler Nasıl Ücretsiz Muayene Olabilir?

Öğrencilerin ücretsiz muayene olabilmesi için genel sağlık sigortası kapsamında sağlık ocaklarına ya da devlet hastanelerine başvurmaları gereklidir. Lise öğrencileri 20 yaş, üniversite öğrencileri ise 25 yaşa kadar öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanma şartlarını taşımaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir