GSS

GSS BORCU NASIL SİLİNİR?

Genel Sağlık Sigortası olarak da bilinen GSS, aylık olarak belirlenen primlerin ödenmesiyle birlikte devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanıdır. Genel Sağlık Sigortası yasası ilk çıktığı zaman sadece belirli kesime hitap ediyordu fakat 1 Ocak 2012 tarihinde çıkan yasa ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu hale getirildi. Pek çok vatandaş bu yasanın farkında olmayarak borçlu duruma düşerek primlerini ödemeyip mağdur duruma düşmüştür. Genel Sağlık Sigortası ödenmemesi durumunda herhangi bir sağlık probleminde zor durumda kalmamak için bu borçların zamanında ve düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. GSS borcunu ödemek zorunludur fakat birtakım kesime devlet tarafından bu hizmet ücretsiz olarak verilip GSS borcu silinme imkanı tanımaktadır. GSS borcunu 25 yaş altında olan ve öğrencilik durumunda olan kimseler ödemek zorunda değildir. Bu kimselere Genel Sağlık Sigortası hizmeti devlet tarafından sağlanır. Şimdi asıl konumuz olan GSS borcu nasıl silinir sorusuna cevap vermektir.


GSS Borcu Nasıl Silinir?

GSS borcunu sildirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • GSS borcunu sildirmek için öğrenci belgesi gereklidir. Öğrenci belgesini eğitim-öğretim gördüğünüz eğitim kurumunun öğrenci işleriyle ilgili biriminden, öğrenci kimlik kartınızla birlikte temin edebilirsiniz.
 • Öğrenci belgesinin temininin ardından SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. SGK’ya başvuru sırasında öğrenci belgenizi de beraberinizde götürmeyi lütfen unutmayınız.
 • Öğrenci belgenizle birlikte başvurduktan sonra şuan ki borcunuz ile birlikte geçmiş dönemlere ait borçlarınız da silinecektir.

Böylece GSS borcu nasıl silinir sorusunun cevabını almış olduk.

İlgili Makaleler

271 Yorum

 1. Selam biz kardeşim için 2013 yılindan beri 60/1 g prim ödüyoruz 7 yıl oldu çalışmıyor kendisi ne zamana kadar bu primi ödeyeceğiz ne zaman bitecek

 2. 14.02.2018 14.06.2019 tarihleri arasında yurtdışı seferi yapan bir gemide çalıştım. Gss borcumu nasıl sildirebilirim

  1. Merhaba,

   Çalıştığınız süreleri ispatlayıcı bir belge ile Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmet müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

  2. hocam iyi aksamlar ben 2015 oğlanı evlendirdim gelininimin 2013 yılı genel sağlı sigorta borçu çıkıyor ama o sırada babası siordalı çalısıyordu babasını üzerinde olmazmı bu silinebilir mi oğlan 8 aydır işsiz babasının sigortasından faylanıyordu ama 2015 yılında evlendiginde borç çıkıyor silinebililir mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu