• GSS BORCU NASIL SİLİNİR?

  Genel Sağlık Sigortası olarak da bilinen GSS, aylık olarak belirlenen primlerin ödenmesiyle birlikte devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanıdır. Genel Sağlık Sigortası yasası ilk çıktığı zaman sadece belirli kesime hitap ediyordu fakat 1 Ocak 2012 tarihinde çıkan yasa ile birlikte tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu hale getirildi. Pek çok vatandaş bu yasanın farkında olmayarak borçlu duruma düşerek primlerini ödemeyip mağdur duruma düşmüştür. Genel Sağlık Sigortası ödenmemesi durumunda herhangi bir sağlık probleminde zor durumda kalmamak için bu borçların zamanında ve düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. GSS borcunu ödemek zorunludur fakat birtakım kesime devlet tarafından bu hizmet ücretsiz olarak verilip GSS borcu silinme imkanı tanımaktadır. GSS borcunu 25 yaş altında olan ve öğrencilik durumunda olan kimseler ödemek zorunda değildir. Bu kimselere Genel Sağlık Sigortası hizmeti devlet tarafından sağlanır. Şimdi asıl konumuz olan GSS borcu nasıl silinir sorusuna cevap vermektir.


  GSS Borcu Nasıl Silinir?

  GSS borcunu sildirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

  • GSS borcunu sildirmek için öğrenci belgesi gereklidir. Öğrenci belgesini eğitim-öğretim gördüğünüz eğitim kurumunun öğrenci işleriyle ilgili biriminden, öğrenci kimlik kartınızla birlikte temin edebilirsiniz.
  • Öğrenci belgesinin temininin ardından SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. SGK’ya başvuru sırasında öğrenci belgenizi de beraberinizde götürmeyi lütfen unutmayınız.
  • Öğrenci belgenizle birlikte başvurduktan sonra şuan ki borcunuz ile birlikte geçmiş dönemlere ait borçlarınız da silinecektir.

  Böylece GSS borcu nasıl silinir sorusunun cevabını almış olduk.  tıkla sorunu sor

  GSS BORCU NASIL SİLİNİR? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. İbrahim dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben 2015 yılında Üniversiteye giriş yapmış,fakat 2017 yılında hazırlık sınıfında kalmış olmamdan dolayı üniversiteyle ilişkim kesimiş ve öğrenciliğim bitmişti. 2018 yılının eylül ayında tekrar üniversite kazandım ve şu an öğrenciliğim aktif. Öğrenci olmadığım o 2017-2018 yılları arasındaki GSS borcumu şu an ki öğrencilik hakkım ile sildirebiliyor muyum?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maalesef o dönemleri şimdi ki öğrenciliğinizle sildiremezsiniz.

  2. Burak dedi ki:

   Selamın aleyüküm hocam benim 2018 ‘in başında ocak ayında sigortam iş veren tarafından kapatılmış ve ben bu durumu 2018’ in 10. Ayında öğrendim ve 11. Ve 12. Aylarını yani 2018 in son 2 ayını isteğe bağlı olarak ödedim ve bu süre zarfın da bu aya kadar GSS borcu gözükmemişdi ama bu gün ki baktığım ekran da GSS borcumun olduğunu öğrendim neden sistem de yeni gözüküyor neden daha önceden haber verilmiyor borçlar neden şimdiye kadar faize binmiş oluyor ve bu durum benim çok zoruma gidiyor ve ben bu borcu ödemek istemiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    GSS sisteminde düzeltilmesi gereken ciddi sıkıntılar mevcut. Ancak bizlerde bu kaonularda artık daha aktif olmalıyız. Elimizin altında E devlet diye bir sistem var kolayca herşeye ulaşabiliyoruz. 4/a hizmet dökümü dediğimizde sigortamızın devam edip etmediğini kolayca görebiliyoruz. İş yeri sigortamı yatırıyor diye güvenmeyin. Tam mı eksik mi yatırıyor. Bunlara bile dikkat etmemiz gerekiyor. sonrasında emeklilik yaşı gelince hayıflanmak yersiz. Gss borcunu ödemek zorundasınız.

  3. burak çatak dedi ki:

   ayriyeten açıkögretim fakültesi ögrencisiyim?

  4. burak çatak dedi ki:

   slm ben 30 yasındayım benim 1015 tl genel saglık sigortası pirim borcum çıktı 2018 in 9 ayının 11 inde gelir testi yaptırdım suan 1855 tl olmuş nasıl sildirebilirim

  5. hezar dedi ki:

   sorum neden yayınlanmadı ?

  6. ayşegül dedi ki:

   GSS borcumu ödedim 3 gün önce banka kartı ile e devletten baktığımda hala görünüyo neden silinmedi acaba bilginizi rica ederim

  7. melek dedi ki:

   GSS borcumu ödedim 3 gün önce banka kartı ile e devletten baktığımda hala görünüyo neden silinmedi acaba

  8. Ozlem dedi ki:

   27.07.2017 tarihinde esimle evlendik saglik ve sosyal guvence olarak esimin emekli sandigindan yararlaniyorm ancak hala bu tarihten itibaren gss borcu cikti nasil sildirebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve eşinizin hizmet dökümüyle birlikte Kaymakamlıklarda bulunan birimlere dilekçe verirseniz borcunuz geriye dönük silinecektir.

  9. Goşgar dedi ki:

   merhaba . ben yabancı uyruklu öğrenciyim. oturma izni için mecburen sigorta yaptırdım . aylık gelirim yok. çalışmıyorum . 2 tlnin üzerinde borcum var . acaba benim borcumu silerler mi?

   1. Goşgar dedi ki:

    2 bin tl

  10. Betül dedi ki:

   20 yaşında üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. Yazın sigortalı bir işe girdim ve çıktığımda beni gss na aktarmışlar anne ve babam sigortalı değildi onların üstüne alınamadım. Sonra annem sigortalı olduğunda onun üstüne aldırdım kendimi ve 267 tl borcum gözüküyor sosyal güvenlik kurumuna defalarca gittim öğrenci belgemle silme falan demeden ödeyeceksin diyorlar. Tekrar gidip sildirebilir miyim?

  11. Mehmet dedi ki:

   benim borcum 3000tl bana odenecek tutar 385tl deniyor ben aylik 53 lira yatirirsam aylik sigorta yapabilirmiyim tesekkurler.

  12. slm
   ben müslüm yılmaz bilmiyorum bana yardımcı olabilecekmisiniz benim şimdi şöyle bi sorunum var 2012 yılın da olan zorunlu sigorta kapsamın da bana borç çıktı ben bu borcu sildirmek istedim ve silinmedi silinme me sebe bi ise bilmem gelir testi yapıldığın da senin gelir yüksek geldiği için silinmiyor diyolar bana ben de diyorum benim şimdi ye kadar zerre kadar bi mal veya mülküm yokki hiç olmadı nasıl oluyorda ben gelire giriyorum bu arada meil adresim yok aşağıya mail bölümüne cep numaramı yazıcam yardımcı olursanız sevinirim şimdi den teşekkürler

  13. Fatih dedi ki:

   Merhaba. 2017 Haziran ayında Üniversiteden mezun oldum defalarca sistemden bakmama, sgkya gidip borcumun olup olmadığını sormama rağmen borcumun olmadığını söylediler. Bugün e devlete bakayım dedim öğrencilik yıllarıma ait 500 tl küsür gss borcum olduğunu gördüm. 25 yaş altı öğrencilere gss borcu nasıl çıkabilir 23 yaşındayım ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bu borca itiraz etmek istiyorum.

  14. Mehmet Han dedi ki:

   Hocam merhabalar, şu an 23 yaşındayım 2017 de öğrenci oldum fakat öğrenci olmadan önce biraz prim borcum birikmiş. Şu an gelir testine girdim ve yeşil karta başvurdum acaba incelemeleri sonucu herhangi bir sıkıntı çıkmazsa ödeyemeyecek durumda olduğumu gördüklerinde borcumu silerler mi? Ya da öğrenci olmadığım dönemlerin borcunu şu anki öğrenci belgesiyle sildirebilir miyim?

  15. Çayan gün dedi ki:

   Merhaba. Ben 27 yaşında öğrenciyim. Geçen sene GSS borçlarımı yapılandırdım ve 609tl gibi bir fiyat ödemem gerekiyor fakat bu sene gelir testine başvurdum ve yeşil kartım çıktı. Bu sebebple geçmişe ait yapılandırmış bile olsam borçlarım silinir mi? Çünkü bankaya gittiğimde borç çıkmadı karşıma

  16. Kürşad dedi ki:

   İyi Günler;
   Benim %80 civarında zihinsel olarak “raporlu” bir tanıdığımın sorusunu iletiyorum. Öncelikle kendisine vasi atamak istiyor. Vasi ataması yapılır, almış olduğu askerden muaf kağıdıyla beraber, sağlık raporuyla başvurursa indirilmiş olan 250 tl civarındaki GSS borcu silinir mi ?
   Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  17. Ahmed seven dedi ki:

   Hocam yabancı uyruklu kontenjanında öğrenciydim 2011 10/11/12 ve 2012 01 ayında gss borcu çıkmış. 25 yaş altındaydım ve annem üzerinden sigortadan faydalanıyordum.o dönemde Üniversiteden öğrenciliğimi belgeleyen belge var elimde bu borç silinebilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O dönemi kanıtlayıcı belge ile GSS borcunuzu sildirebilirsiniz.

  18. Hicran dedi ki:

   Merhabalar.,ben 2012 yılında GSS başvurmuştum ailemin sigortası yok diye.bana bankaya 40tl yatirmam durumunda aktiflesecegini söylediler yatırdım hiçbir sekilde yararlanamadim çünkü aktiflesmemisti..daha sonra babam bağ kurlu olunca 2015 yılında 1600 TL benim GSS borcumu odettirdiler dosyanın kapattiklarini ve artık babamın üzerine sigortalı oldugumu soylemislerdi tüm hastane islemlerimi babamın sigortasında n yararlanarak hallediyrdum evlendim eşimin sigortasından yararlanma ya başladım ve e devletten baktım ki tekrar 1500tl GSS borç görünüyor ne yapmam gerekiyor acaba canları sıkıldıkça borç yaratıyorlar ödeyecek gücüm yok bu arada 29 yaşındayım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hicran hanım merhaba,

    Hangi döneme denk geliyor ise o dönemle ilgili ispatlayıcı belge ile dilekçenizi Kaymakamlıklardaki ilgili brime iletip GSS borcunuzu sildirebilirsiniz.

  19. Azin dedi ki:

   Hocsm yabancı uyruklu türk asıllı 27 yaşında öğrenciyim. Yıllar önce farkında olmadan bana da borç takmışlar. E devlette 1550 gibi bir borç gözüküyor. Borclandırdıkları yıllarda 25 yaş altındaydım. Bu insafsızca yaptıkları durumdan nasıl kurtulabilirim. Halen öğrenciyim ve gelirim yok.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    O döneme ait öğrenciliği kanıtlayabilirseniz borcunuzu sildirebilirsiniz.

  20. vedat dedi ki:

   34 yaşındayım gss borcum görüyor 2 yldır çalışmıyodum şimdi sgk li işe girdim gelir testide daha önce yaptırmıştım şuan 290 tl civarında borcum gözüküyor sgk ya gitsem borcumu silebilirmiyim daha önce gitmiştim borcumu sildiler şimdi de silinirmi cevabınızı kısa zamandan yaynlarsanın çok sevinirim iyi günler kolay gelsin..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu dönemlerde herhangi bir sosyal güvenceniz yok ise borç silinmez. Daha önce af kanunundan yaralanmış olmalısınız.

  21. haydar dedi ki:

   Merhabalar ben 26 yaşındayım ve bu yaşıma kadar da öğrenciyim ancak 25 yasından sonra babamın uzerınden dustugum ıcın bana gss borcu cıktı ben bu borcu yenı ogrendım ve halen daha ögrencıyım gss borcu yaptım ve G0 yeşıl kart durumuna dustum ancak bu arada donemdekı borcu sıldırırebılırmıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını geçen öğrenciler maalesef GSS borcu çıkmaktadır. Bu konuda Kanun teklifi verilse de kanunlaşmadı. En kısa zamanda Kaymakamlıklardaki ilgili birimlerden Gelir testi yaptırın

  22. Halil dedi ki:

   Kolay gelsin üniversiteye hazırlanmak için mezuna kaldım bu süreçte 20 yaşımı doldurdum. Sağlık sigortam babamın üzerinden düştü. Gelir testi yaptırdım ilk sonuç yanlış sonuçlandı 265 TL borç çıktı. itiraz ettim yeniden yapılan gelir testi sonucu yeşil kart çıktı ama borçlar gözüküyor ve ödemem gerektiği söyleniyor. 4 nisandan 9 ağustosa kadar olan süreçte oluşan borçmuş. 14-18 ağustos tarihleri arasında üniversiteye kayıt yaptıracağım. Bu borç üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra öğrenci belgesi ile silinir mi? Kurumda çalışan memur geriye dönük borç silinmez dedi ödemek zorunda olduğumu söyledi. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortadan düştükten sonra hemen gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Öğrenci olduğunuz sürelerde gss borcunuz olmaz. Ancak geriye doğru işlemeyeceği doğru. Maalesef ödeme yapmanız gerekiyor.

  23. Leyla dedi ki:

   Hocam hayırlı günler ben liseyi bitirdikten 5 ay sonra evlendim o 5 aylik süreç icin bana 200 tl gss borcu çıkıyo esimde şuan calismiyo işsizlik ödeneği aliyo odeyebilecek durumumuz yok 25 yas alti borclularin borcu siliniyormus diye duydum yardımcı olurmusunuz lutfen. ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ortaöğrenimi bitirdikten sonra 20 yaşını doldurmamak şartı ile 120 gün daha sağlıktan yararlanır ve GSS hesaplanmaz. 1 ay için GSS hesaplanmıştır. Gelir testi yaptırmadıysanız test yaptırın. Borcun düşmesini sağlayabilirsiniz.

  24. Ulku Arslan dedi ki:

   Merhaba. 2016 nisan ayina kadar sigortaliydim. Daha sonra isten cikartildim. Üniversite kaydimi yeniledim ve şu anda ogrenciyim. Ancak 26 yasindayim. Calismiyorum ve hic bir gelire de sahip değilim. Kontrol ettiğimde borcum cikiyor. Sildirmek veya daha fazla borclanmamak için ne yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öğrenci belgenizle beraber SGK merkezlerine başvurup GSS borcunuzu sildirebilirsiniz

   2. elif dedi ki:

    Ben öğrenci iken evlendim ve yeni mezun oldum gss borcum var sgk ya gittim silinmiyor git yeşil kart çıkar öyle silinir diyor ne yapmam lazım

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evlendiğinizde eşinizin sosyal güvencesi var ise GSS borcunuz silinir. Evlenmeden önceki dönem için de Öğrenci belgenizle birlikte Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlere başvurabilirsiniz.

  25. Ali dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım ağustosta üni kaydı yaptırıcam. Kaydımı yaptırıp öğrenci belgesiyle kuruma başvurduğum zaman birikmiş gss borcum silinir mi?

  26. izzet dedi ki:

   2016 2017 arası borcum var 1 nisandaki uygulamadan yararlanabilirmiyim borcumu sildirme şansım varmı

  27. Emre dedi ki:

   İyi günler benim 2014 yılında genel sağlık sigortasına 530 lira borcum vardı 2014 de sigortalı bir işe girdim ve gss durdu işten çıktıktan sonrada ek olarak herhangi bir borç gelmedi 2012 yılında da gelir testi yaptırmıştım. 2017 ocak ayında o 530 liralık borcum silindi ve başka borç ne e devlet üzerinden nede sgk nın borç ödeme sisteminden görünmüyordu bugün sgk il müdürlüğune gittim bana 810 tl borç çıkardılar bir anda ne yapabilirim bu borç konusunda kesinlikle ödememmi gerekiyor 24 yaşındayım onunda silinmesi gerekmiyormuydu ?

  28. hasan dedi ki:

   26 yaşındayım 6 aydır işsizim 1100 lira borcum görünüyor borcu yeni gördüm bu borcu gelir testi yaptırarak sildirebilirmiyim

  29. ahmet dedi ki:

   askerden geldikten sonra işşizlik maaşı aldım işsizlik maaaşım bittikten sonra 4 aydır felan işsizim şuan 945 tl borcum görünüyor bu borcu gelir testi yaptırarak sildirebilirmiyim teşekkürler

  30. Mehmet dedi ki:

   arkadaşlar ben 29yaşindayim şuan ama ben açık lise okuyorum gelir trsti yaptirdim 2012 yilinda ama borcum çikti hiç odeme yapmadim ben nasil sildirecwm bu borcu sölermisiniz ögrenci belge dediginiz ne oluyor yani .. ben şuan sigortali bi işyerinde calisuyorum ama 25yaş altindakiperinmi borcu siliniyor sadece biz napcaz napmamiz gerekiyor bilen yokmu yardimci olun lütfen

  31. İnci. dedi ki:

   Merhaba,
   Aslında iki konuyu birleştirip sormuş gibi olacağım. Babam 2005 yılında vefat etti. SSK emeklisiydi. Üniversitede ve sonrasında sigortalı çalışana kadar maaş aldım. 2016 Temmuz ayında sigortalı bir işte çalışmaya başladım ve maaşım tek varis olarak anneme aktarıldı. Ekim ayında işten ayrıldım ve tekrar maaş almak için başvurmadım. Annemin üzerinde devam etmesini istedim. Şu anda da çalışmıyorum. Şu an baktığımda 2017 Ocak ayından sonra GSS borcumun işlediğini farkettim. Babamdan maaş almadan sadece sigortadan faydalanmak gibi bir durumum olabilir mi? Böyle bir durumda GSS borcum silinir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  32. Alkan dedi ki:

   Merhaba,
   Benim 16 Haziran 2016’da askerliğim bitti ve 20 Haziran 2016’da çalışmaya başladı. Bana Kasım 2016’ya kadar gss prim borcu çıkarılmış. Çalıştığım dönemde bana böyle bir borç çıkarılmamalıydı. Bu borcu nasıl iptal ettirebilirim.

  33. ibrahim dedi ki:

   Gss aylık 53 liraya düşecek diye açıklama yapıldı bu durumda son 3 ayın borcunda değişiklik olacakmı?

  34. Yıldırım dedi ki:

   Merhaba dün gss borcuma baktığımda 1864TL olduğunu öğrendim. 25 yaşındayım aöf üniversitede okuyorum. 25 yaş altındakilerin borcu siliniyor dediler. Ne yapacağım yardımcı olur musunuz? Borç silinmez mi?

  35. Batuhan dedi ki:

   Merhabalar. 20 yaşında üniversite öğrencisiyim. Dün eczaneden ilaç alırken fiyatı cebimden vermek zorunda kaldım.Bugün internetten sorgulama yaptığımda 1.800 tl kadar borcum olduğunu gördüm. Bunun yaklaşık 1.200 TL’si ben öğrenci olduğum sırada çıkarılmış. SSK sorgulaması yaptığımda 30 günlük prim ödenmediği için provizyon verilmemiştir diyor. Bu borcu sildirebilir miyim? Bu 1.800 ün 1.200 lirasını sildirdiğimde yine borcum kalacak, öğrenci olduğum için borcum olduğu halde hizmetten yararlanma fırsatım var mıdır?

  36. erkan dedi ki:

   ek 5 tarım sigortalıyım.gss prim borcu görünüyor. nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SİGORTALI OLMADIGINIZ DÖNEME CIKAN BORCUN ÖDENMESİ GEREKLDİR

  37. Yusuf dedi ki:

   Merhaba dün gss borcuma baktığımda 2000 TL olduğunu öğrendim. 21 yaşındayım üniversite okuyorum. 25 yaş altındakilerin borcu siliniyor dediler. Ne yapacağım yardımcı olur musunuz? Borç silinmez mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaş altı ve öğrenci iseniz güncel öğrenci belgenizle kuruma başvurunuz

   2. Yusuf dedi ki:

    Hocam SGK il müdürlüğüne gitmem mi gerekiyor? Ku

  38. Ahmet dedi ki:

   Ben 2015.5.inci ayından beri ek5 tarım siğortası yatırıyorum bana bu tarihten itibaren gss borcu yansıtılmış ben zaten siğortamı yatırıyorum bunun için ne yapmalıyım ssk ya mı başvurmam gerekiyor bu borcu sildirmek için. ek5 yatırdığım taktirde gss borcunun çıkmaması gerektiğini biliyorum.cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Kuruma başvurmanız gerekmektedir.

   2. Ahmet dedi ki:

    Normal şartlarda gss borcumun olmaması gerekiyor değilmi

   3. Ahmet dedi ki:

    Yani ek5 yatırdığım için normal şartlarda gss borcumun olmaması gerekiyor değilmi. Teşekkürler.

  39. Erdinç. dedi ki:

   Selamün aleyküm hocam.Ben 45 yaşındayım gss çıktığında gelir tespiti yaptırdım o zamanlar 35 lira aylık ödemem istendi ben itiraz ettim ödeyemez diye eve memurlar geldi kontrol ettiler 15 gün sonra kaymakamlıktan kararı öğrendim artık ödemeniz yok dediler bir süre sonra isteğe bağlı sigorta yaptım şimdi işlerim çok kötü gss ye başlığın dedim ama 10 bin lira borç çıktı neyapmalıyım i mkansız ödeyemem bu parayı..Lütfen ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lutfen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na dilekçe ile başvurunuz

   2. Erdinç. dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

  40. Rıdvan Aslan dedi ki:

   Merhaba ben 23 yasında unıversıte ögrencısıyım. 2016 yılında gelir testi yaptırdım. g1 seviyesi cıktı. 8 aydır borcu ödemedim ve 466 tl borcum gözüküyor. annem ve babam sigortalı değiller. ben 25 altında ve öğrenciliğe devam ettiğim için yeni çıkan yasa gergı 25yas altındakilerin borcu silinmiyor mu? ben ne yapabilirim ki borcum silinsin

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaş altı genel sağlık sigortası borç silinme işlem hakkında bağlı olduğunuz SGK na dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekir

   2. Rıdvan Aslan dedi ki:

    dilekçeyle basvurduktan sonra tüm borçlar silinir mi?

  41. yusuf çavuşoğlu dedi ki:

   ben yaşım 37 2002 senesinden beri sigortali calisiyorum 2010 tarihin baska sirkete gectik 2 gun somra girosim yapildi 2012 2013 yilin sigortali olmama ragmen borcum gozukuyor hasteneyede sigortaya sgk kimse sorun olmadi 22000 para cikiyor ne yapmaliyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Borcunuz gelir testine ilişkinse 25 yaş üzerinde olanlar ödeme yükümlülüğüne sahiptir.Detaylı bilgi için lütfen 170 SGK Danışma hattını arayınız

  42. fatma bek dedi ki:

   Merhaba, ben evliyim. Eşimin sigortasından faydalanıyorum yani çalışmayan bir ev kadınıyım. daha önce kısmi süreli çalışmışlığım oldu fakat bu iş hayatım 2015 ağustos ayında bitti. Ancak geçen gün hastaneye gittiğim de gss borcumdan ötürü provizyon alamayacağımı söylediler. bu durumda e-devletten baktım ki 2014 kasım ayından itibaren bugüne kadar her ay gss borcu eklenmiş. bu durumda bir kaç araştırma yaptım kaymakamlığa gidip itiraz edebilirsiniz diyorlar. yani iş bıraktığım tarih 2015 haziran . nasıl yapmalıyım nereye gitmeliyim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve başvuru için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  43. Ömer dedi ki:

   19 yaşındayım şu anda okumuyorum ve 2000 tl borcum görüküyo.Borçların kesildiği tarihlerde öğrenciydim itiraz etsem borçlarım silinir mi .

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öğrenci belgenizle birlikte SGK’ya başvurunuz.

  44. Ramazan dedi ki:

   Merhabalar efendim ben suan acik lise okuyorum. Bir iste calismiyorum. Ve ortaokulu bitirdikten sonra hemen acik liseye yazildim. 18 yasina kadar babamin uzerinden yararla ndim. Suan yasim 21 ve hala aciklise okuyorum. Kimileri diyor ki yasin gecmis falan. Acaba 18 yasinda babamin uzerinden yararlanma hakkim dustugi icin bir zarari olurmu . cunku ogrenci akbili falanda alamadim ben.yasin gecmis dediler. Acaba bunuda etkilermi bole bir durum .?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  45. Mustafa dedi ki:

   Merhaba. 25 yaşımı doldurdum. 2015 de üniversiteden mezun oldum. Şuan 1940 tl borcum var. Anne ve babamın üstüne herhangi bir ssk kaydım bulunmuyor. İkamet adresimi 2015 de Adanaya taşıdık ancak Konyada yaşıyorum. İkametimi Konya olarak değiştirdikten sonra gelir testi yaptırırsam borcumu sildirme veya azaltma gibi bir durum olabilir mi? Bu süreçte hiçbir işte çalışmadım ve kpss hazırlandığım içinde işsiz konumdayım. Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    31.01.2017 tarihine kadar başvuru yaparak borcunuzu taksitlendirebilirsiniz ancak silinme gibi bir durum yoktur.Geriye dönük gelir tespitini ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”ndan öğrenebilirsiniz.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  46. Samet tekes dedi ki:

   1990 mayis doğumluyum. 2015 mart 2016 kasım arası işsiz idim ve bu dönemde toplam 3140 tl borç çıktı . Borcun farkında bile değildim . Bu durumda sildirme söz konusu olabilir mi veya gelir testi yapıp borcu azaltmak mümkün mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sildirme yoktur. Gelir Testi yaptırınız ve taksitlendirme bilgisi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  47. Muhammed dedi ki:

   19 yaşındayım liseyi 1 yıl önce bitirdim şimdiye kadar sigortalı bir işte çalışmadım 1560 tl borç çıkmış borcu sildirebilir mıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Borcu sildiremezsiniz, ancak taksitlendirebilirsiniz.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  48. Muhammed dedi ki:

   Merhaba

   Ben 19 yaşındayım daha önce herhangi bir sigortalı ışte çalışmadım şimdi de işsizim lise 1 yıl önce bitti 1560 tl borç çıkmış bu borcu sildirebilir mıyım.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Borcunuz silinmez, taksitlenir. Detaylı bilgi için lütfen SGK DANIŞMA HATTI ALO 170 ARAYINIZ

  49. Aydın Aydın dedi ki:

   Merhabalar, 2016 Nisan ayında işimden ayrıldım. Bu süre zarfında çalışmadım, gelirim yok. Bir de kira ödüyorum 7-8 aydır. Üstüme kayıtlı ev, arsa vs. hiçbir şey yok. Gelir testi yaptırdım 1 hafta içinde sonuçlanır dediler. SGM’de çalışanlara sordum yanıt alamadım. GSS borcum silinir mi gelir testi sonucuna göre?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Herhangi bir işte çalışmayan ve sigortalı olmamakla birlikte kendisine bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayanlar, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veya aylık almayanlar veya bunların bakmakla yükümlüsü olmayanlar, genel sağlık sigortasının kapsamında bulunmayanlar, üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18 yaşını geçen kişiler çalışmaya başlamamışlarsa gelir testi yaptırmak zorundalar.
    Diğer sorularınız için lütfen ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  50. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar. Suanda 573 tl borc çikti bana ve ben askerde iken borc islemis ve acik ogretimden yaklasik 5 6 yildir okuyorum son dönemlerim. Suanda caĺısmiyorum hic bir gelirim yok bu borcu nasil sildirebilirim. Borcun askerdeyken islendiginin altini ciziyorum tekrardan ve acik ogretimden okuyorum bilgilendirirseniz sevinirim iyi gunler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    GSS BORCU NASIL SİLİNİR? sayfasını inceleyiniz.

  51. Behram Mehmet dedi ki:

   Merhaba,

   Şubat 2016 da askere gittim ve 17 Temmuz da geldim. 3 Ağustos da işe başladım. Temmuz ayından borcum gözüküyor sanırım askerlikle işe başlama tarihi arasında ki vakit doğru mudur? 2017 dökümünde borç artmış olarak gözüküyor.

   Bunu kaymakamlığa mı bildirmek gerekli yoksa sigorta kurumuna mı ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘nı arayınız. Ayrıca, GSS BORCU NASIL SİLİNİR? ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

  52. Emine yil dedi ki:

   Üniversite son sınıf öğrencisiyim. E devlette sisteme girdiğimde 650 küsur lira borç ile karşılaştım. Ailemin sigortası yok şuan. Öğrenci belgesi ile başvurmam durumunda borcum silinir mı. Şimdiden yanıtınız için teşekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaşın altındaysanız güncel öğrenci belgenizi kurumunuza iletiniz.

  53. MUSA dedi ki:

   gss ile ilgili 2 sorum olacak
   1) yapılandırma son tarih 2 ocak 2016 mı?
   2) Geriye dönük demek sadece şu an öğrenci olanları mı kapsıyo. yoksa mezun olanları da mı kapsıyo,
   25 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERİN, 25 YAŞINA KADAR (öğrenciliği döneminde) OLAN BORCU DA MI SİLİNECEK.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaşına kadar öğrenim görenler borçlandırılmamaktadır. Öğrenci belgenizi kurumunuza iletiniz.

  54. ali dedi ki:

   merhaba yaşım 23 bu sene kazandım üni. gss borcumun bir kısmı silindi ama nisan ayından sonra yine borc cıkmıs 500 lira cıvarı ben üniversteli olduğum için sigorlatı olmuyormuyum otomatik

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    25 yaşına kadar muafsınız. Ancak güncel öğrenci kimlik belgenizi kuruma iletmeniz gerekmektedir.

  55. Hasan dedi ki:

   Merhaba ben 2005 / 2015 arası yurt dışındaydım son 4 aydir işsizim geçen ay gelir testi yaptırdım (go) çıktı .
   2012/ 2015 arasi 7350 tl borç görünüyor sildirme şansim varmi .

  56. mesut dedi ki:

   2012 de gelir testi yaptırmıştım asgari ücretin üçte biri ile brüt arasında çıktı. borç var . işe girip çıktım tekrar gelir testi yaptırmam gerekiyormu. tersine borcum artarmı

  57. aykut dedi ki:

   iyi günler 25 yaşındayım üniversiteseden 2 ay önce mezun oldum. 1000 tl civarı borcum gözüküyor diplomam ile gitsem sildirebilir miyim gss prim borcumu ?

  58. Muharrem karataş dedi ki:

   Meraba benim 20 yaşimdayım ve sigortam var fakat ailemde başka kimsenin sigortası yok ve gss borcu yapmışlar 3bin tl borç birikmiş ailemi kendi sigortam üstüne alıp borcu nasıl sildirebilirim

  59. mehmet dedi ki:

   mrb bnm de 8 aylık bi gss borcum birikmiş hiç haberim yoktu ve yasım 22 ogrenciyim acaba benimde borcumu silme imkanım varmı yusuf bey

  60. Burak dedi ki:

   Merhaba oncelikle kolay gelsin. 25 yas altindayim gelir testi yaptirdim ve borcum cikti. Bu borclar ne zaman silinecek ve borc silinmeden saglik hizmetlerinden faydalanabiliyor muyum ?

  61. sevgi dedi ki:

   Merhaba.33 yaşındayım. ve evliyim.eşim yurtdışında 2012 yılı itibari ile boşanma sürecindeyiz.yoksulluk nafakası alan biriyim.hala evliliğim devam ediyor resmiyette . sgk 5600 tl prim borcum görünüyor.şuan çalışmıyorum..ailemle birlikte yaşıyorum.yükümlü olan bir eş var fakat kendisine ulaşılamıyor.ödeme yapması gereken nafakada yok.borcumun silinmesi mümkün mü?

  62. ertan dedi ki:

   üniversite öğrencisi ve 25 yaş altıyım. yazın 5 ay boyunca bir mağazada kısmi part olarak çalıştım. işyeri gelir testi yaptırmam gerektiğini söyledi ve sonrasında g3 seviyesi çıktı. her ay için yaklaşık 270 tl prim borcum çıktı fakat ben babamdan para almıyorum ihtiyacım olduğu için çalıştım. çalıştığım süre boyunca aldığım paranın yarısından fazlasının bana prim borcu olarak çıkmasına anlam veremiyorum. bu miktarı da ödeyebilecek durumda değilim. ne yapabileceğim hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.

  63. süleyman ay dedi ki:

   29.07.2016 tarihinde askerden geldim benim üç aylık borçum çıkmış bu nasıl oluyor 415 lira benim gss var mı yok mu

  64. Zeybek dedi ki:

   Yapilandirdigim gecmise donuk borcuma yonelik duzenli olarak odene yapiyorun taksit tutari 226 tl olarak oduyorum fakat zam gelmis 235 tl olmus ve bu 226 tl borc bitene kadar sabit kalacagi en ust duzeyden beyan edilmesine ragmen zama yapilmus sanirim nedeni hakkinda sizin fikrinizi alabilirmiyim bu konuda

  65. Emek dedi ki:

   Merhaba bn 28 yasindayim universiteden mezun oldum 4 sene once herhangi bir istede calismiyorum herhangi bir okuldada ögreci degilim simdilik ve gelir testi yaptirirak borc, primlerimi faizi vs duzenli sekilde oduyorum yeni cikan yasa ile faiz sildirme durumlarindan faydalanma durumum var mi…? ilginize tesekkürler..

  66. Aliya dedi ki:

   Ben 32 yasinda universite ogrencisiyim(kız öğrenci).9000 civarinda borclu gorunuyorum. Acaba universiteden alacagim ogrenci belgesiyle basvursam butun borcum silinirmi.hicbir gelirim yok. Lutfen cevap

  67. Vural dedi ki:

   Iyi günler. Bir tanidigimin hicbir geliri yok, 29 yasinda ve yetim. Yetim maasi aliyor ama bu maasi almadan önceki gss borcu 8bin civarinda. Bu kişinin adina mirastan kalmis çok çok küçük bir (20 metre kare civarinda) bir toprak görünüyor. Bu toprak borcu sildirmesine engel olur mu? Yani bu toprak yüzünden borcu silinmezmi?
   Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

  68. HAKAN dedi ki:

   Merhabalar, 25 yaşımı 2 yıl önce doldurdum. Gss’yi her ay düzenli olarak ödedim. Geçen yıl yüksek lisansın 2. sınıfında erasmus kapsamı ile 1 yıllığına yurt dısına cıktım. Gitmeden önce SGk’da görevli bir memura bu bır yıllık ödemeyı sordum Türkiye’ye gırış-cıkıs tarıhlerı arasındakı ayların sılınecegını soylemıstı. Su an Türkiye’ye geldim. (00tl bir borc bırıkmış. Bu durumu aynı kişiye soyledım. Silemeyız 2014 de bır kanun cıktı sılınemez dedı. Bunu bılmenız gerekıyordu dedı. Fakat bana yurtdısına cıkmadan once 2015 tarıhıydı. Ben bu borcu sildirebilir miyim? Yurtdısında 1 yıllık genel saglık sıgortası yaptırmıstım. yurtdısında ıken ıkametgahım yurtdısındaydı. yardımlarınızı beklıyorum. İyi günler dilerim..

  69. sema dedi ki:

   Merhaba,
   Doğum sonrası işten ayrıldım ve eylul 2014 te son issizlik parasini aldim.gelir testi hic yaptirmadim.GSS borç kontrolü yaptigimda 8 bin tl borç görünüyor.Hala çalışmıyorum.Sadece eşim çalışıyor. Bu konuda ne yapmalıyız?

  70. Fatma dedi ki:

   Mrb 38 yaşındayım üniversite ogrencisiyim 2012 2,5 aylık gss borcum çıkıyor 1500 civarında evliyim ama ayrı yaşıyoruz hiçbir gelirim yok borcumun silinme imkanı varmı acaba ?

  71. bayram dedi ki:

   48 yaşındayım 5 ay önce gelir testi yaptırdırmıştım g2 den 8800 tl borç görünüyor işten çalışma sürelerim 2ila3 er arayla son çıkış 31.07.2016 tarihli yeni gelir testi yaptırmalımıyım torba yasası bizede yapılandırma affı varmı saygılar.

  72. cihan dedi ki:

   32 yaşın dayım 9’aydır işsizim gelir testi yaptım g1 olarak fakat Üniversite öğrenciyim 500 tl borç çıktı. Ödeme yapmam gerekiyor mu

  73. UFUK YERLİ dedi ki:

   iyi günler , eşim benim sağlık sigortamdan yararlanmaktadır fakat gss de
   AŞAĞIDAKİ İBARELER ÇIKIYOR BAĞLI BULUNDUĞUM KURUM BENDEN EŞİMİN GSS BORCU YOKTUR YAZISI İSTİYOR NE YAPMAM GEREKMEKTEDİR
   Sağlık Statüsü :60/1(g) Gelir Testine Tabi Olanlar
   Başlangıç Tarihi : 11.12.2015
   Bitiş Tarihi: Devam Ediyor
   Gelir Seviyesi: 60/g-2

  74. furkan alkan dedi ki:

   iyi günler ben 22 yaşındayım üniversiteden yeni mezun oldum sgkya gittim konuştum 2 yıl yararlanabilirsin sağlık hizmetlerinden dediler ama e devlette borç çıkmış mezun olduktan sonraki haziran ve temmuzun bu paraları ödemem lazım mı silinir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

   2. kenan dedi ki:

    28 yaşındayım gss borcum silinmiş.

   3. Emre dedi ki:

    28 yaşında olupta birikmiş borcunuz ne şekilde silindi merak ettim.Herangi birşey yaptınız mı cvplarsanız sevinirim.

   4. Ahmet dedi ki:

    Ne zama silinecek az once e devlete baktim 573 lira borc var ve ben 23 yasindayim acik ogretimden 5 yildir okuyorum lise sondayim ve bu borc ben askerdeyken islemis bilgilendirirmisiniz

   5. SGK Merkezi dedi ki:

    Yaş durumundan dolayı borçlusunuz. Ancak Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayınız.

  75. Musa dedi ki:

   Merhaba,ben Musa.öncelikle mesajımla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
   Ben liseden 2011 de mezun oldum ve iki sene de dershaneye gittim.2013 üniversiteyi kazandım ve gss borcumun olduğunu öğrendim ve geçen yıl nisan ayından önce borcumu yapilandirdim.Daha sonra af çıkacak diye odemedim.Suan 3.300 tl borcum var.ve şuan 23 yaşındayım sorum şu borcumun silinme ihtimali var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı borçlar silinecektir.

  76. gencebay dedi ki:

   33 yaşındayım lise mezunuyum hiçbiryere başvuru yapmadım.. elime hiçbir şekilde tebligat ulaşmadı.. 9000 tl borçlu görünüyorum.. ne yapmalıyım.. bu miktar düşünülebilir mi…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek borca itiraz edebilirsiniz. Daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi için başvurabilirsiniz. BU sayede borcunuz biraz daha düşecektir.

  77. tuba dedi ki:

   merhaba.33yaşında bir yıl önce eşinden ayrılmış dul bir kadınım hiç bir gelirim yok işim yok gelir testi yaptırdım 2650 tl borcum varmış ben bunu ödeyecek imkanım yok nasıl sildirebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek itiraz edebilirsiniz.

  78. tuba dedi ki:

   33yaşinda eşinden bir yıl önce ayrılmış bir bayanım işim yok gelirim yok ssk borcum 2650 tl çıkmış bunu ödeyecek gücüm yok bunu nasıl sildire bilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırarak borcu düşürebilirsiniz.

  79. omer dedi ki:

   Merhabalar gelir testi ilk cikti ayda sigortam baskadi 2 sene yatirilmis sonraki 2 sene issiz kaldim calisanadim bagzi saglik sorunlari alimle kaliyordum ayri eve ciktim uc kisilik bir aileyiz esim cocugum ve ben 9 aydir calisiyoum ama tes olmadigi icin haka borclarda devam eymekte sigortali gunlerimde yatmakta
   Su anda borc 4500 oldu istek cikarcaklar cikis yapincada hic odeme yapamam sigortam yatnadiginda isten ciktigimda gelir testi yaptirsam eski calismadigim 2 yillik bir sureyi silerlermi tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi ile borcunuz yapılandırılabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  80. Sercan dedi ki:

   34 yasındayım üniversite okumadım bağkur borcum vardı af cıkınca borcu sildirdim sonra tekrar bağkur ödemeye basladım simdide sigortalı calısıyorum fakat borcu sildirdiğim dönem için. Gss prim borcu gözüküyor bana borcu sildirdiğim dönemde gss hakkında hiç bilgi verilmedi borc çıkar falan diye .borcu sildirmek için yapabileceğimiz bir yöntem var mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  81. Lutfulllah dedi ki:

   22 yasindayim 6000tl gss borcum vardi universiteden subat ayinda mezun oldum 2 gun once diplomami goturmedigim hslde 5.500 tl borcum silinmis mezun tarihinden itibaren 3aylik borcum vsr 500tl bu borcu nasil sildirebilirimm yardimci olursaniz sevinirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmıyorsanız bu borca yapacağınız bir şey bulunmuyor. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  82. kamil dedi ki:

   Benim gss borcum oldgunu 2 yil sonra ogrendim ve bu sure icinde herhangi bi sosyal guvencem yok diye biliyordum hasataneye felanda gidemedim bu yuzden ogrendikten sonra gss nin borcundan dolayi faydalanamadigim halde borcumda her gecrn gun katlaniyor bu haksizligi nasil duzeltebiliriz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  83. Emel dedi ki:

   34 yasindayim. universite mezunuyum ama calismiyorum. Babam vefaat ettigi icin emekli maasindan faydalaniyoruz.hicbiryere basvuru yapmadim 9000 tl borclu gorunuyorum. Emekli maasindan baska gelirimiz yok. Borcu sildirebilirmiyim? Nereye basvurmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilir ve borca itiraz edebilirsiniz.

  84. yasin dedi ki:

   Borcu odemezsek ne olur? İlerde sigortalı bir işe girince maastan keserlermi? Ya da herhangi bir yaptırım olurmu acaba hangisi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maaştan kesilmez ancak haciz gibi durumlar olabilir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  85. Lutfulllah dedi ki:

   23yasindayimm universiteden busene mezun oldum 6000tl gss borcum var diplomami sgk subesine goturerek borcu sildirebilir miyimm?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet sildirebilirsiniz. 25 yaş altı borçları da silinecektir.

  86. Şükrü dedi ki:

   Yeni torba yasaya göre 25 yaş altı gss prim borçları silinecekmis benimde 5000 TL prim borcum çıktı ve gelir testi yaptirmadim test yaptırmadan benim prim borcum silinirm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altındaysanız borcunuz silinecektir.

  87. O.KAPAR dedi ki:

   GSS BORÇLARI 25 YAŞINA KADAR OLAN BÖLÜM NE ZAMAN SİLİNECEK ZİRA SİSTEMDE HALA BORÇ GÖRÜNÜYOR.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz kesin bir tarih bulunmuyor.

  88. kenan dedi ki:

   29 yaşındayım.işsiz olduğum döenmlere ait faiziyle birlikte 2800 tl borç çıkıyor.sigortam yok gelirim yok borç var.şimdi memur olarak çalışmaktayım.borcumu sildirebilir miyim ? o süre zarfında gelirim yoktu.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmiş döneme ait borçlara yapacak bir şey bulunmuyor.

  89. İbrahim dedi ki:

   Hocam merhaba .2010 yılında liseden mezun oldum.2012 yılında üniversiteye başladım ve hala devam etmekteyim.Bu arada kalan zaman içerisinde borclandırıldım.2013 ün 4. ayında kısmi süreli sigortalı çalışmaya başladım ve hala çalışmaya devam etmekteyim.Hiç bir şekilde gelir testi yaptırmadım yaşım 24 .GSS borcum 5000 küsür bunu sildirmek mümkünmüdür yani en azından 2010-2012 sene aralığını ve çalışmaya başlamadığım o zaman dilimindeki borcu.Aynı zamanda gelir testi yaptırsam çalıştığım dönemdeki prim borcum ve faizi düşermi.Sigortam aylık 17 gün üzerinden yatıyor. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı vatandaşların borçları silinecektir.

  90. Kenan dedi ki:

   Sgk prim borcum cikio acik lisede okuyorum bocum silinirmi ogrenci belgesi gotursen

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

  91. aslihan dedi ki:

   Ben 1 yıldır çalışmıyorum gss borcu çıktı anne ve babam sigartali onların üzerine kayıtlı olduğum zaman bu borç silinirmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailenizde birinin üzerinden sigortalı iseniz GSS borcu işlememektedir. Ancak geçmiş dönemdeki borçlara yapacak bir şey bulunmuyor.

  92. kerem dedi ki:

   merhaba ben 23 yaşındayım ve üniversiteyi bitirdim.gelir testi yaptırmadım.3 ay sigortalı bi işte çalıştım,şuan işsizim. şuan da aylık 197.64 tl borç yazılıyor.gelir testi yaptırıp bu borcu sildirebilir miyim?Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı borçlar silinecektir. Şuan için bir şey yapmanıza gerek yoktur.

  93. ZÜLFÜ dedi ki:

   MERHABA 33 YAŞINDAYIM GELİR TESTİ YAPTIRDIM YAKLAŞIK 5 YIL ÖNCE HİÇ ÖDEYEMEDİM. 2013 YILINDA KAMUYA ATANDIM VE ŞİMDİ 715 TL BORÇ GÖRÜNÜYOR. BUNU PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİM VARMIDIR ACABA. TEŞEKKÜRLER.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmişe dönük borçlara yapacak bir şey bulunmuyor.

  94. gulce dedi ki:

   kardesim de calismiyor ama gelir testi yaptirmadigi icin maksimum oduyor. acaba gelir testi Talebi icin gec kalmismidir? ve de itiraz edebilirmi primlerin yeniden gercek gelir durumuna hesaplanmasi icin..yani itirazda bulunacak ve bastan hesaplama talep edecek..mumkunmu? 37 yasinda kendisi evli ama kocasida ogrenci yani hic gelirleri yok..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırabilir. Borcu ve ödeyeceği miktar azalacaktır. SGK müdürlüklerine başvurabilir.

  95. gulce dedi ki:

   merhaba
   2014 den beri yurtdisindayim- genel saglik sigortasi borcum 6000 cikmis- sildirmem icin burdan aldigim ikametgahimi sgk ye teslim etmem yeterlimi yoksa ayrica talep dilekceside vermek gerekirmi? ve de ikametgahim isvecce–noter tercumesi gerekirmi? yardimci olursaniz cok sevinirim. telefonlar suratima kapaniyor benimde..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İkametgah belgesini SGK müdürlüklerine ulaştırdığınızda borcunuz silinecektir.

  96. ferhat bebek dedi ki:

   MERHABA
   21 yaşındayım açık öğretim okuyorum gelir testi yaptırdım aylık 200 TL gelirim çıktı ama bir yıldır ödemedim birikti benim borcum silinir mi? silinirse ne yapmam gerekli

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altında olduğunuz için borcunuz silinir. Normalde öğrenci olduğunuz içinde gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

   2. ferhat bebek dedi ki:

    borcumun silinmesi için bir yere muracaat etmem gerekli mi? yoksa kendi silinir mi?

  97. yunus dedi ki:

   merhaba ben 2013 haziranda üniversiteyi bitirdim. ve sonrasında 2. üniversiteye yazıldım askere gitmemek için ama sadece 1 sene gittim tecili bozdum. 2015 şubatta gittim temmuzda geldim. bana 2014 haziran 2015 şubat arası borç çıkmış.
   ayrıca 2016 ocak tarihinde de sigortalı olarak işe başlamama rağmen şu zamana kadar borç çıkıyor. 13.02.1991 doğumluyum.
   resmi gazetede 25 yaşının doldurdukları güne kadar olan borçlar silinecek diye de ibare var. benimde şuan 2900 borcum gözüküyor. bunun hepsimi silinecek? detaylı bilgi verme şansınız varsa memnun olurum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşını doldurmamışsanız borçlarınız silinecektir.

   2. Halil ibrahim dedi ki:

    Lise biteli 2 yil oldu ve ben universiteye hazirlaniyorum gelir testi yaptirdim g1 cikti fakat odemedim simdi bu borcu nasil sildirebilirim yasim 20

  98. Metin dedi ki:

   25 yasindayim.Üniveristeden 22.06.2015 mezun oldun isyerinde 15 gunluk arayla 5 ay calistm 4 aydir calismiyorum gss bna Bilinmeyen c cikti ne yapabilrim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir. Ancak durumunuz hakkında bilgi almanız için SGK müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekebilir. Çalışmıyorsanız gelir testi yaptırmanızda fayda var.

  99. emrah dedi ki:

   Merhaba
   26 yasindayim 4500 tl borcum var Yurd dişinda üniversite bitirdim denklik belgesi olmadan borç silinebilir mi? Evraklarim halla Ankarada YÖK te gelmedi..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Durumunuzu belirtirseniz bir yol bulunabilir.

  100. ayse dedi ki:

   Eşim adına gss borcu çıktı daha önce gelir testi yaptırma mis şu an için şehir dışında yerine ben gelir testine girebilir miyim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet yaptırabilirsiniz.

  101. Mehmet reşat dedi ki:

   Benim 330 lira gss borcum vardı. Onu yatırmıştım şimdi öğrenci belgemi götürüp O ödediğim paramı alabilirmiyim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrencilik dönemine ait bir borçsa, öğrenci belgesi götürüp geri alabilirsiniz.

  102. ibrahim dedi ki:

   Şuan 26 yaşındayım 2012 den bu yana gss borcum 6200 hiç gelir testine girmedim birkaç ay ssk li işte çalıştım suan işsiz im geçmiş borçları nasıl sildirebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmişe dönük borçlar silinemiyor. Ancak gelir testi yapmanız durumunda borcunuz oldukça düşecektir.

  103. islam dedi ki:

   Hocam selam 23 yaşındayım okulum bitti öğrenci değilim ama gss prim borcum var bu durumda benim borçta bu yasa kapsamında değerlendirilir mi ? diploma götürerek öğrenci olduğumu kanıtlasam bi yararı olur mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  104. Özkan dedi ki:

   Merhaba,
   Ben üniversite öğrencisiyim ve mayıs 2015 te 25 yaşına girdim.
   GSS affı yasası kapsamında var olan borcum silinir mi ? Haziran 2016 da mezun olacağım, mezun olduktan sonra 2 yıl devlet karşılar mı GSS borcunu ?
   GSS borcunu odemeden sigortalı bir işte çalışmaya başlayınca, sigorta haklarından yararlanırmıyım yoksa borcu illa ödemem mi gerekir?
   Çok soru oldu belki, bu sigorta ve GSS işi çok can sıkıcı bir hal almaya başladı.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borcunuz silinmez. 2 yıl devlet böyle bir durumu karşılamıyor. 25 yaşınızı geçmişseniz borcunuz silinmiyor.

  105. Vedat dedi ki:

   2015 Üniversite mezunuyum gss borcum var fakat ailemden annemin ve babamın sigortası yok öğrenci belgemi götürsem benim borcumu silerler mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşının altındaysanız borcunuz silinecektir. Değilseniz diploma ile SGK müdürlüğüne giderek sildirebilirsiniz.

  106. reyhan çetin dedi ki:

   merhaba ben reyhan 24 yaşındayım 2014 yılında üniversiteden mezun oldum ondan sonra hiçbir işte çalışmadım gelir testide yaptırmadım gss borçlarım ile ilgili ne yapmam gerekiyor sildirmek için diplomam ile gitsem sildirebilir miyim ? şimdiden teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı borçları silinecektir.

  107. Alp dedi ki:

   2012 5. ayında askerliğim bitti.Askerliğimin bittiği aydan itibaren 4 ay çalışmadım.2012 10.ay iş bası yaptıgım günden itibaren 2013 un 4.ayına kadar çalıştıgım süre zarfında borç görünüyor.O zaman yasım 23 dü simdi 26 yasımdayım borcumu yeni öğreniyorum sildirme şansım varmı.Gelir testi yaptırmama gerek varmı? 2013un 4. ayıdnan itibaren 2014-2015 e primlerim yuksekden yattıgı için e-devlette g2 gelir seviyesi oalrak gözüküyorum.borc bana 25 yas altındayken haberım olmadan yazmıslar.itiraz etsem bprc sılınırmı varmı garantisi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz. Gelir testi yaptırmanız borcun düşmesine sebep olur.

  108. Tolga arslan dedi ki:

   Mrb hocam ben askerdeysen borçlanma başlamış açık öğretim lise okuyorum yaşım 19.03.1991 af tan yaralana bilirmiyim acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Askerlik dönemi için SGK ya başvurup borcu sildirebilirsiniz. 25 yaş üzeri kişilerin borçları şuan için silinmeyecektir.

  109. Mine dedi ki:

   Merhaba, 2014 yılı temmuz ayında mezun oldum ve kasım ayında sigortalı olarak işe girdim. sistemde öğrenci olduğum döneme dair 5000 tl civarında gss borcum bulunmakta. diplomam ile sgk ya gidersem borcumu sildirebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet sildirebilirsiniz.

  110. Fatma ibrahim dedi ki:

   Merhaba 37 yaşındayım. geçen hafta e devletten baktım 2012-2015 yılları arasinda 7000 tl gibi bir borç çıktı. Halbuki o dönemde bekardım ve okuyan 2 cocugumla beraber 3 kişi olarak amcamın evinde kira ödemeden oturmaktaydim akrabalarımdan aldığım yardımlarla geciniyordum. 2015 yılında ise evlilik yaptım ve su an eşim üzerinden bagkurdan faydalaniyorum, su an en azindan geçim sıkıntısı cekmiyorum.. Gss primlerim 60g2 kapsamında resen çıkmış ve bana yapılan herhangi bir tebliğ yok hala. Bilmediğim, bilgilendirilmedigim, ve dolayısıyla primini yatirmadigim için hizmetinden de faydalanmamis olduğum ve hatta hiç de faydalanamayacigimi da ekleyeyim bir hizmetten dolayı devletim sağolsun 7000 tl borç çıkarmış. En azından prim düzeyini düşürme ve faizini sildlrme şansım varmı. Not.. borclandirildigimda , borç tutarı da tarafıma tebliğ edilmedi. Cevap verirseniz sevinirim. Lütfen yardımcı olun.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. İtirazda bulunabilirsiniz.

  111. Kübraa dedi ki:

   Merhaba.şuan öğrenciyim 2012 den beri okuyorum ve 23 yaşındayım. babamın sağlık güvencesinden yararlanıyorum.üzerime pirim borcu gelmiş olabilir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır borcunuz bulunmaz. Borç çıkarsa öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine başvurarak sildirebilirsiniz.

  112. Kübra dedi ki:

   merhaba. amcam zihinsel engelli bir birey. annesiyle birlikte yaşıyor. dedem 3 yıl önce vefat etti. onun sosyal güvencesinden yararlanıyor. ancak geçen ay baktığımızda 8 bin lira genel sağlık sigortası pirim borcu gelmiş. bu borcu sildirebiliyor muyuz. aynı zamanda babasının sağlık güvencesinden yararlanması mümkün müdür?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sağlıktan yararlanıyor olmaları gerekir. SGK müdürlüklerine durumu bildirebilirsiniz.

  113. Tamer Baysal dedi ki:

   Merhaba ben 25 yaşını 2016 ocak ayında doldurdum.2013 yılında üniversiteden mezun oldum ve işsizim.yeni çıkacak yasa ile 25 yaşından önceki borçlarım silinecek mi yoksa 25 yaşını aştığım için hiç bir borcum silinmeyecek mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Mezun olduğunuz için borcunuz silinmeyebilir, Tamer Bey.

  114. eda dedi ki:

   Merhana 23 yasindayim lise mezunuyum lise bitince kandira myo kazandim kaydimi yaptirip dondurdum ogrenci olarak gozukuyordum 2012 den bu zamana gss borcum var acik ogretimden universite okuyorum o belgeyi alarak borcu sildirebilirmiyiz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi alarak borcu sildirebilirsiniz, Eda Hanım. Sigortalı anne ya da baba varsa onlar üzerinden sigortadan yararlanabilirsiniz. GSS borcu işlemez.

   2. Gökhan uğurelli dedi ki:

    Yusuf bey 22.06.2015 tarihinde üniden mezun oldum ve 1000 küsür lira borcum var acaba Nasıl silinecek yardımcı olabilirmisiniz

   3. Yusuf Karataş dedi ki:

    Okuldan sonraki dönemlerde borçlanma olduysa silinmez. Ancak 25 yaş altındaysanız borçlarınız silinecektir.

  115. Alper Çalışkan dedi ki:

   Merhaba,

   2012’den bu yana 1925tl borcum görünüyor. Gelir testi yaptırmadım ve mart 15’de SGK’dan borcumla ilgili yazı gelmiş. Ödeme yapmak zorunda mıyım?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortasız günleriniz için GSS kapsamında oluşan bu borcu ödemediğiniz taktirde sağlıktan faydalanamıyorsunuz Alper Bey.

  116. nevin dedi ki:

   merhaba ben 2012 yılında gss kayıt yaptırıp primlerimide zamanında ödedim. Daha sonra sigortalı işlerde çalıştım en son 2015 mayısta işten çıktım ve işsizlik ödemesi almaya devam ettim bu süre zxarfında sürekli e- devletten kontrol etmeme rağmen borç görünmüyordu bende onun rahatlığı ile umursamadım fakat bugun tekrar kontrol ettiğimde borcum olduğunu gördüm aöf öğrencisiyim 38 yaşındayım itiraz etme hakkım varmıdır acaba

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Durumunuzu SGK müdürlüklerine bildirerek borca itiraz edebilirsiniz, Nevin Hanım.

  117. gokhan korkmaz dedi ki:

   35 yasindayim 8 aydir issizim gss ye basvurdum gelir tespiti yaptirdim g sifira tabi olacagimi yesil kart cikacagini soylediler.sgk ya gittigimde 1300 lira borc cikti uzerime bu borc silinirmi su an hic bir gelirim yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geriye dönük borçlar silinmiyor. Ancak borca itiraz edebilirsiniz.

  118. AYŞE SÖZEN dedi ki:

   merhabalar.. ismim ayşe 29 yaşımdayım GSS den tebliğ zarfı gelmişti gittim görüştüm borcum çıktı . şuan 2011 yılından bu yana 2 yıllık ilahiyat okuyorum ara ara hastalandım ve harcı da yatıramadım . ama 2016 ya ait harcı yatırmış durumdayım özetle pasif durumda eğitim durumum. buna rağmen annem tarım sigortası bağkur babam gazi emeklisi ve ben de 2015 de 5 ay sigortalı işte çalıştım. aldığım tebliğata göre GELİR TESPİTİ YAPTIRMAM GEREKİYORDU BAŞVURUDA BULUNDUM BUGÜN.. 7.300.00 kusur borcum çıktı ve ben tüm bunlara rağmen orta gelirden gelir tespiti ödemek durumundaymışım . bu doğru mu yoksa benim bilmediğim nedir? (ailemin sigortasından hiç yararlanmadım . )

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailenizin sigortasından yararlanabiliyorsanız sizin için iyi olacaktır. Borç ödeme durumunuz olmaz. Ancak böyle bir durum hiç yoksa borç doğrudur, Ayşe Hanım.

  119. Ömer Umuroğlu dedi ki:

   Merhaba ben 25 yaşını geçtim ve 8347 lira borcum görünüyor ama önceden gelir testi yaptırmıştım. ben devlet ödeyecek diye bekliyordum bana bilgi de verilmedi ama şu anda bu miktar borç görünüyor. bunu nasıl sildirebilirim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak durumunuzu belirtebilirsiniz, Ömer Bey.

  120. Ertuğrul Meriç dedi ki:

   Merhabalar 24 yaşındayım bugün mezuniyet belgemle sgk ya gittim borcumu sildirdim fakat e devlete girip baktığımda borç gözüküyor ne yapmalıyım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet kısmının güncellemesi zaman alabilmektedir, Ertuğrul Bey.

  121. Yilmaz dedi ki:

   Merhabalar öncelikle.ben de 28 yaşındayım. Ve 2013-2014 yılları arasında birikmiş 500 e yakın borç var ve ben bunu simdi öğreniyorum. O dönemde hiçbir is yapmıyordum ve kpss ye hazırlanıyordum sadece.suan faizle birlikte 700 olmuş durumda..bir kamu kuruluşunda çalışıyorum 2014 den beri.bu borcu silebilir miyim acaba.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmiş döneme ait borçlar belirli durumlarda silinmektedir. Sigortalı olarak çalışmıyor ya da öğrencilik durumunuz bulunuyorsa borcu sildirebilirsiniz, Yılmaz Bey.

  122. türkan dedi ki:

   Merhaba ben geçen yıl 8 ay kadar çalıştım özel sektörde şuan çalışmıyorum 32 yaşında bayanım aynı zamanda açık öğretim fakültesi öğrencisiyim şuanda, netten baktım Ocak 2016 itibariyle 500 lira gibi bi borç tahakkuk etmiş sildirebiliyor muyum borcumu öğrenci belgemi götürsem?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine öğrenci belgesi ile başvurarak borcu sildirebilirsiniz. Silinmezse ailenizden herhangi birinin üzerinden sigortadan faydalanabilirsiniz, Türkan Hanım.

  123. mustafa atasoy dedi ki:

   Fakat yusuf ben liseyi bitirdikten sonra bi yil ara verdim üniversiteye oyle basladim yine ayni sekilde sildirebilinir mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    O ara dönem için borç silinmeyebilir, Mustafa Bey.

  124. mustafa atasoy dedi ki:

   Merhaba ben 2013 te liseden ciktim biraz sigortali calistiktan sonra universiteye basladim suan gss borcum 700 lira gozukuyor bunu nasil sildirebilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz silebilirler, Mustafa Bey.

  125. Yavuz dedi ki:

   Merhaba, ben üniversite ye bu sene başladım ve dün baktım 600 küsür lira borcum var. Öğrenci belgem ile sgk ya gitsem borcumu silerler mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet borcu öğrenci belgesi ile sildirebilirsiniz, Yavuz Bey.

  126. isa arıcan dedi ki:

   merhaba iyi günler ben 23 yaşımdayım 2012 de gelir testi yaptırdım o zamandan bu yana çalışamıyorum sağlık sorunlarım var tedavi olmam gerekiyor hastaneyede gidemiyorum çok yüksek fiyatlar cıkıyor sğk borcunuda ödeyemiyorum askerede almadılar sağlık yüzünden öyle kaldım hastaneye gitmem gerek ama gidemiyorum benim en yapmam lazım çalışamıyorum da babamda emekli başka çalışan yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    GSS kapsamındaki primlerinizi ödemeniz gerekiyor, İsa Bey.

  127. mehmet dedi ki:

   mrb iyi günler bn 24 yaşındayım gssk en yüksek düzeyden borclanmisiz.öğrenciliğimde yok.ne yapabilirim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  128. ONUR dedi ki:

   merhaba bugun halamın gss borcu için sgk ya gidip itirazda bulundum ve halamın evde tek basına yasadıgını bir geliri olmadıgını anlattım oradaki memur halamın tc numarasını aldı evet borcu var dedi sonra borcunu sildim, yeşil kartınıda açtım dedi artık yeşilkarttan faydalanacak dedi kafama takılan soru şu sizce borç silmek bukadar kolay mı ? (halam 56 yasında)

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet borç silmek oradaki memur için çok kolay bir işlemdir, Onur Bey.

  129. enver ege dedi ki:

   merhaba
   9 aydır ışşizim iş bulamıyorum bir arkadaşımın yanında ıkamet ediyorum aylık ssk prımlerını odemeyemıyorum ne yapmamlazım
   hiç bir gelirim yok
   20 yasında bır aracım var özel ıdare tarafından hacızli birde 1040 metre kare arsa var uzerımde koy gelısım alanında (10 yıl satılamaz devredılemez eger ev yapılmazsa gerı ıadelı devlete )
   başkada taşınır veya taşınmaz bir malım yok
   ne yapmam gerek her ay prımlerın borc haneme yazılmasını onlemek ıcın koyde ımaket edıyorum
   saygılarımla

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız, Enver Bey.

   2. kürşat dedi ki:

    Banada 3.000 TL gelmiş haberm yok issizim ise grsem bile surda kalmış 5 ayim askere gdcm nasl oderm ben bunu ya allahtan korkun

  130. Gss mağduru 2178 dedi ki:

   Gss muhabbeti ilk çıktığinda formu doldurup verdik şimdi 2.000 tl borc görünüyor nasıl sildireceğiz bunu

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtip itiraz edebilirsiniz.

  131. Ersin dedi ki:

   2010 da işe başladım. 2011-12 yıllarında asker ogretmendim. SGK nin borç sorgulama sitesinde borcum 0 gözüküyordu hep. E devletten geçenlerde bakayim dedim askerlik doneminde borç işlemiş. Tezkere ile sildirebilir miyim borcu. Tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet sildirebilirsiniz.

  132. Onur dedi ki:

   25 yaşınını geçmemiş üniversite öğrencisiyim fakat annem ve babam ssklı değiller yine de öğrenci belgemle borcumu sildirebilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Ailenizde herhangi birinde sigortalı değilseniz sildiremiyorsunuz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  133. Seyfo dedi ki:

   Ben şimdi 19 yaşındayım ve gss ye 3000 lira borcum var. Gelir tespiti davası 30 eylül de sonmus. Benim haberim bi kaç gün içinde oldu. Borcu ödeyecek durumum yok. Nasıl silinebilir ? Devletin kendi ygs kursuna gidiyorum işsizim yani. Cevap bekliyorum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan yapacağınız bir şey yok. Borcun bundan sonraki kısmını düşürmek için gelir testi yaptırmalısınız.

  134. Selçuk Özen dedi ki:

   Merhabalar.Bugün Öğrenci Belgem ile birlikte Sgk’ya gittim sağlık aktivasyonumu yapmak için. 2014 Yılının 4.ayı ile 9.ayı arası gss borcumun olduğunu öğrendim.Fakat 9.aydan itibaren öğrenciyim hala da öleyim.Ne yapmam gerekir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne öğrenci belgeniz ile giderek borcun silinmesini talep ediniz.

  135. Dogan dedi ki:

   benim GSS prim borcu 4440 TL çıktı gelir testi yaptırmakta geç kaldım şuan 22 yaşındayım ve öğrenciyim acaba öğrenci belgesi ile yarin sgk ya gidip borcumu sildirebilir miyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet öğrenci belgesi ile borcu sildirebilirsiniz.

  136. Selcan Ay dedi ki:

   Öncelikle iyi aksamlar ,

   Ben 23 yasinda , bekar ve ailemin üzerine yurtdisi sigortasi ve de üniversite ögrencisi olan bir kizim. Gss prim borcunun kizlari icin herhangi bir sorun oldugunu bilmiyordum sans eseri e devlete girdigimde 7 bin lira borcum oldugunu ögrendim. Öncelikle ben 2011 yilinda misafir olarak dayimin yaninda ikamet ettim (ikametgahim hala almanyada ailemin yanindaydi)liseyi türkiyede bitirdim ancak Lys sinavini kazanamadigim icin ailemin yanina geri döndüm ve evde sinava hazirlanmaya basladim. 2013 yilinda üniversiteye basladim 2 yildir üniversite ögrencisiyim ve kykya basvurmam gerektigi icin ikametimi türkiyeye aldirdim. Ve benim suan 2012 yilindan bu yana Gss prim borcum isliyomus. Benim 23 yildir kesintisiz yurtdisi sigortam var bu nasil mümkün ? Napmami tavsiye edersiniz ? 2012 2013 yillari arasindaki borcun olmasi yasal olamaz zira ben o tarihlerde yurt icinde dahi degildim ikametgahim burda degildi. Yargi yolu disinda basvurabilecegim bir yol var mi ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  137. Özgü Can ÖKSÜZ dedi ki:

   Avcılar sgk gss telefona çıkmıyor. Bunun sebebini soracaktım.
   Güvenlikte 2. aramamdan sonra telefonu “yok işte kardeşim yok” diye bağırıp telefonu suratıma kapattı, bunun sebebi ne?
   Asıl soruma gelince, temmuz 2015 den itibaren çalışıyorum, metalurji ve malzeme mühendisiyim sigortalı çalışıyorum, temmuz 2015 den itibaren borç yazılmaya başlanmış bana, bunun sebebi ne olabilir ? ne yapmalıyım. Dün avcılar sgk ya gittim, üniversite okuduğum dönemde de borç yazılmıştı onu sildirdim. Bugün baktım, çalışmıyor gözüküyorum sanırım??

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek duruma itiraz ediniz.

  138. mustafa sarı dedi ki:

   Gelir testi yapmamıştım hic haberim yoktu böyle bir şeyden sonradan öğrendim yeniden. Testi yaptım ama eski borcum var ben öğrenci iken yirmi beşten büyüktüm şimdi benim eski borcum silinebilir mi

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    25 yaşından önceki öğrencilik dönemlerine ait borçlar silinir. Öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğüne başvurunuz.

   2. mustafa sarı dedi ki:

    Hocam öncelikle İlginiz için çok sag olun yirmi beşten sonrasi nasıl silinir ben onu merak ediyorum çünkü o zamanda yirmi beşten büyüktüm

  139. ışılay dedi ki:

   Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için,çok sağolun:)

  Sorunuzu Yazın