• GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR!


  Torba yasa ile GSS prim borçlarına af geliyor! Bu GSS affı, torba yasa ile Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK gibi kurum ve kuruluşlardan herhangi birine bağlı olmayan kişiler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu, GSS affı kimleri kapsayacak, kimlere ne kadar borç indirimi gerçekleşecektir? GSS 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan herkes için geçerlidir.


  Genel Sağlık Sigortası Nedir?

  GSS prim borçlarına af geliyor mu sorusundan önce GSS nedir, sorusunu inceleyelim. Genel Sağlık Sigortası’ndan 18 yaşını doldurmuş, öğrenci olmayan ve herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayan herkes yararlanabilir. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak için bir başvuru gereklidir. Daha sonra gelir testi yaptırılır. Gelir testi yaptırmayanlar veya öğrencilik durumunu beyan etmeyen vatandaşlarımıza aylık 240 TL borç çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yaptırıp, ödemesini geciktirenlerin de sağlık hizmetlerinde aksamalar gerçekleşebilir. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu?

  GSS Prim Borçlarına Af Geliyor Mu?

  Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlanıp, borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için belirli koşullara uymak şartıyla borç indirimleri, afları geliyor. 2012 Aralık ayında torba yasa ile birlikte, GSS prim borçlarına af geliyor. Devlet Genel Sağlık Sigortası, milyon civarında bir gelir almayı planlıyordu ancak; sadece 300 milyon civarında bir gelir elde etmiştir. Geriye 8 milyarlık borç ise vatandaşlarımızın zor durumda kalmasından ötürü, vazgeçilen borçlardır. Bu vazgeçilen borç vatandaşlarımıza borç affı ya da indirimi olarak yansıtılmıştır. Ödeyen toplamda 4 milyona yakın kişi bulunmaktadır.

  Gelir testine girme şansı ve gecikme faizinin % 50’si sildirilebilmektedir. Ayrıca, 18 ay vade ile toplamda 36 aya kadar taksitlendirme imkanları ile GSS prim borçlarına af geliyor.
  tıkla sorunu sor

  GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Süleyman dedi ki:

   Yurtdışında çalışıyorum gss lıyım, gss nı sonlandırmadan emeklilik dilekçesi verebilirmiyim
   Not.02 /02/2015 tarihinden beri ssk primim ödenmiyor.
   Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  2. ömer dedi ki:

   af için son gün 2 ocak 2017 yazıyor ama şubatta yayınlanan bir haberde yapılan affa başvuru az olduğu için yeniden af geldiği yazıyor. 2017 mart ve sonrasını kapsayan af yürürlüğe girdi mi? Yarın gidip sosyal yardımlaşma vakfından gelir testi yaptırıp prim borcumu sildirebilir miyim?

  3. Bir Yurttaş dedi ki:

   25 yaş üstü olup, hiçbir geliri olmadığı için kanun maddesi öğrenmek için resmi gazete okuma adeti olmayan yurttaş, durduk yere binlerce lira borçlandırılıyor. Sonra sevgili devletimiz af çıkarıp yapılandır diyor… İyi de ey büyük devletim, benim bir şey kazandığımı var sayıp beni borçlandırman, resmi kayıtlarda sigortam olmadığı halde çalışıyor var sayman anayasal olarak benim çalıştığımı var saydığın işyerine ceza kesmeyi, bu adamın neden sigortası yok demeyi de gerektirmiyor mu?

   ispatla, yoksa paran var varsayacağız yaklaşımı insan haklarına uygun mudur?

   hükümetimiz iş sağlamayı bir kenara atıp, işimiz var farzederek bizi borçlandırmayı hizmet mi sayıyor?

   bir gün uyanıyorsun, ne yiyeyim kimden dileneyim diyorsun, devlet zaten en son aklımıza geliyor, neden mi, çünkü o zaten bizi binlerce lira borçlandırmış alacağının peşinde… ekmek istesek verir mi?

   ah insanoğlu, ah…

  4. GSS PRİM BORCUMU GİDİP YAPILANDIRIDIM GELİR TESTİDE YAPILDI VE AYLIK BELLİ BİR ÜCRET ÖDEYECEKTİM ŞU AN YENİ BİR AYLIK İŞE GİRDİM BENİM GERİYE DÖNÜK BORÇLARIM SİLİNİR Mİ E DEVLET DE BORCUM GÖZÜKMÜYOR YADA BEN BULAMIYORUM BENİM GİDİP BİLDİRİM YAPMAM LAZIM MI

  5. ibrahim dedi ki:

   Babam 01/01/1948 doğumlu ilk sigortalı ise girişi 01/02/1965 madende 53 gün primi var .01/10/1994 mecburi tarım sigortası başlangıcı var 31/12/1994 bitiş görünüyor.tekrar 01.09.2010 tarihin mecburi tarım sigortası girişi var 13.01.2014 te kadar ve bundan sonrada ek 5 tarım bağları yatırıyor 20 ay askerlik yapmış. yaşından dolayı emekli olabilmesi için bir yaşa var mi yoksa kaç yıl daha yaptırmadım gerekiyor

  6. aziz dedi ki:

   Slm babam 1985 maliye kaydı var 1994 de terk etti ama hiç bağ-kur yatirmişligi yok ozamanda mecburiymiş numarası varsa bile silinmiş tır emekli olma şansı varmı cvp lütfen

  7. Gizem dedi ki:

   25 yaş altı kişilerin borçlarının silinme durumu hala geçerli mi

  8. Tuğba şimşek dedi ki:

   babamın sigorta girişi 01.01.1976 2615gün sigortası var geriye dönük prim ödeyip emekli olabilirmi

  9. Ersan dedi ki:

   Yusuf bey 36 yaşındayım hiç haberim olmadı. Şimdi baktım 9300₺ borcum görünüyor hiç gelir testi yaptırmadım işsizlik maaşı alıyorum test yaptırabilirmiyim borcum silinirmi.

   1. Ersan dedi ki:

    Gelir testi yaptırsam borcum silinirmi azalırmı?

  10. ersen ok dedi ki:

   33 yaşindayim iki cocugucm var borcum bin küsur liradir ve bunu ödeyemiyorum bunun icin ne yapabilirim simdiden teskrlr

  11. Murat dedi ki:

   Merhaba benim sgk ya borcum var ne zaman af cıkacak bilgi verirmisiniz

  12. Yeliz dedi ki:

   2010 yılından beri almanyada yaşıyorum sgk da dokuzbinin üzerinde borcum çıkıyor ben yararlanbiliyormuyum bu af dan

  13. engin dedi ki:

   selam ben calismiyordum gelir testi yaptirmadim 2012 den 2016 ya kadar 9200 tl borc olmus e devlet sifresi aldigimda ögrendim fakat 1 ay icinde bu 20 bin tl oldu suan calisiyorum gelir testide yaptiramiyorum calistihim icin fakat benim ödeme durumumda söz konusu degil. bunun önune nasil gecerim gun gectikce korkuyorumki 100 bin tl ye kadar cıkacak bu affı yokmu bunun 37 yasım. saygılar.

  14. irfan yeşilpınar dedi ki:

   sssk yapılandırma resmi gazetede ne zaman yayınlanır

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  15. Volkan dedi ki:

   Gelirtestini geciktirdigim için sistem borcumu yapılandurmadı,herhangi bir af yada yapılandırma söz konusu olabilirmi,olacaksadatarih bellimidir acaba .?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Herhangi bir yapılandırma şuan için gündemde değildir.

  16. GÜVEN dedi ki:

   GSS TELEFONLA SORDUGUM DA 3500TL DENDI GELİRTESTI YAPTIRDIM BIRHAFTA ZARFINDA 7500TL YE CIKARTTİLAR 46 YASINDAYIM

  17. Ali dedi ki:

   merhabalar ,

   2012 yılından 150 lira kadar gss borcum var . Silinecek diye biliyordum fakat silinmemiş .2012 yılnda 27 yaşındaydım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan için 25 yaş altı kişilerin borçları silinmektedir.

  18. ugur dedi ki:

   Bu sene icinde kesinlesirmi

  19. recep tayyip can dedi ki:

   Oncellikle Gss prim borcum 3 bin tl idi silindi suan 400 tl borcum var sorum su olacakti borcum suan 400 tl iken aylk ssk para.mi yatirabilirmiym yoksa tamamen borcumun silinmis mi olmasi lazm

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  20. nuray uzun dedi ki:

   Benim sorum gelir testinde evde yasayan insanlarin maaslari toplanip kisi basinami bolunuyor.benim 2 oglum var bekar 1 calisiyor digeri 9500 borc cikmis issiz bunu aciklarmisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet evin toplam geliri kişi başına bölünerek hesaplanmaktadır.

  21. Recep dedi ki:

   Merhaba ben 28 yasimdayim 2012 yilindan beri gss denilen bu girdabin icine bende girmisim.Sorum su ben bu durumdan yani aftan faydalanabiliyormuyum?2012 yilinda haliyle 24 yasimda olmus oluyorum bu durum af beni kapsiyormu.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan için 25 yaş altında bulunan kişilerin borçları silinmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  22. Davut dedi ki:

   merhaba arkadaşlar 24 yıl 4 ay yaşım gss borçlarım sıilinmiş ancak 6.ve 7. ay için 65’er tl borçlandırılmaya devam ediyorum mezuniyetimden bu yana 15 ay geçti yani 2 yılı doldurmadım 25 yaş altındayım bana borç yazılması normal mi yoksa sgk ya gidip işlem mi yaptırmalıyım teşekkürler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak borcun silinmesini talep edebilirsiniz.

  23. ugur dedi ki:

   25 alti ne zaman silincek borclar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz belirli bir tarih bulunmuyor.

  24. Ebubekir dedi ki:

   27 yasindayim ama borcum 25 yasin aldindayken olustu 2012 yilinda bu durumda borlarim silinecekmi veya ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sadece 25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  25. Emrah Yvz dedi ki:

   Mrb Oncelıkle Yusuf Bey.
   Ben 2012 yılında lıseyi bitirdin ve gelir testimi yaptım ozmn g1 cıkmıstı ve 1 yıl dershaneye gıttım o ara zarfında gss borcum birikti 600 tl falan olmustu 2014 te universteye basladım sgk mı babamın ustune yaptırdım sgk ya gıttım aftan yararlanmak için ve bana borcumun silinmeyecegini ve odemek mecburiyetinde oldugumu solediler sizce dogrumu bnm yasım 21 suan da ödeyeyim mi yoksa af yasasının tam oturmasınımı beklıyım .. suandada ogrenciyim ..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir. Ödemenize gerek yoktur.

  26. ahmet dedi ki:

   yusuf bey 22 yasindaym ama okumuyorm.benimde borcum silinecekmi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 25 yaş altı tüm gençlerin borçları silinecektir.

  27. Ayşe dedi ki:

   Daha silinmemiş anlamadım 23 yaşındayım bir tarih varmı acep ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kesin bir tarih bulunmuyor.

    1. Ayşe dedi ki:

     silinmesi kesinmi acep

    2. ismail hakki dedi ki:

     Gss prim borclari silincek af cikacak diyorlardi ciktimi acaba

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  28. Görey dedi ki:

   Merhaba,

   25 yaşindayim ve sistemde 1 yil oncesine ait 970 tl borcum gozukuyor. 1 ay sonra 26 olacagim. 25 yasina ait olan borclarim silinecek mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altına ait borçlarınız silinecektir.

  29. uğur dedi ki:

   Merhaba , ben 14-16 eylül 2015’de 2 gün sigortalı çalıştım haliyle GSS durdu. Sonra işten çıkınca GSS borcu işlememiş görünüyor benim tekrar test yaptırmam mı gerekiyordu işten çıkınca ? Önceden tekrar yaptırmasam bile borç işlerdi. şimdi işlememiş 14 eylülde durmuş kalmış. Tekrar test yaptırıcam mı ?
   Diğer sorum şu ; ben 25 yaşımı 2014 25 ekimde doldurdum ve o zamana kadar 6 ay GSS borcum işlemiş bunlarda yeni yasa ile siliniyor mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu yeni yasa ile ilgili detaylar henüz kesinleşmedi. Gelir testi hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  30. feyzullah dedi ki:

   Borçlanma yaşım 25 ama suan 27 yaşındayım. Borcun silinmesi beni kapsar mı ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Maalesef 25 yaş altı borçlar silinecektir.

  31. Hakkı dedi ki:

   Yasalaştı sonunda peki şimdi borçlar bizim bişey yapmamız gerekmeksizin otomatik mi silinecek yoksa bizim sgk dan veya e devlet üzerinden bişey yapmamız gerekiyor mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Henüz belli değil, otomatik olarak silinebilir.

  32. Onur albayrak dedi ki:

   Iyi gunler bir sorum olacakti 4a uzerinden oldugum icin 4b den borcum cikyor 6210 tl toplam borc ceza 472 tl prim borcu cikiyor nedir bu silinirmi bu borc

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    4b üzerindeki hizmetlerinizi saydırmak isterseniz bu borcu ödemeniz gerekir.

  33. Hasan dedi ki:

   Merhaba iyi günler 25 yaşını doldurmamış kişilerin borcu silinicek diye soylentiler dolaşıyor fakat üniversite mezunu olmak gerekiyormuş diye duydum smdik anlamadığım 25yaşını doldurmamis herkezmi bu aftan yararlanicak yoksa üniversite mezunlarimi.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşının altındaki tüm gençlerin borçları silinecektir.

  34. eray dedi ki:

   05.12 1988 de doğdum üniversiteden 29 06 2012 de mezun oldum. .Hiç gelir testi yaptırmadım.10 02 2014 te memur oldum .3000 tl borcum cıktı geçen sene sgk ya sorduğum da borcum görünmüyordu.Bu borcun büyük kısmı 25 yaşını doldurmadan oldu.bu ara ben hiç hastahaneye gitmedim. şimdi almadığım hizmetin faturasını sonradan haber verip faiziyle istiyorlar. Dava açmayı düşünüyorum ne yapabilirim

  35. aygül dedi ki:

   nezaman silinecek acaba resmi gazetede yayınlanmalı yasa diyorlar bilgisi olan var mı daha silinmemiş borçlar 23 yaşındayım sinirim bozuldu bu borç yüzünden 🙁

  36. Ayşenur dedi ki:

   Borc silme islemi nezaman baslayacak 22 yasindayim 2000 borc var yararlanirmiyim herkesimi kapsiyo 25 yas alti

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet 25 yaş altı borçlar silinecektir.

  37. Edip dedi ki:

   Gelir testi yaptirdim ama sgk ya gitmedim. En yuksekten yatiyor. Sgk ya gitsem. Genel olarak mi bircum azalir. Yoksa bulundugum ay dan sonra mi belirlenen miktarda borc cikar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaptırırsanız genel borcunuz azalır.

    1. Edip dedi ki:

     Gelir testi yaptirdim ama sgk ya gitmedim. Ve hala en yuksekten borclaniyorum. Gotsem genel borc azalir. Dogru anladim sanirim.

  38. aziz çapkın dedi ki:

   Merhaba benim biraz prim borcum var ama sigortalı olarak çalışıyorum şuanda aftan bende yararlanıyor muyum

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  39. gülperi dedi ki:

   24 yaşındayım 3500 lira borcum var çalışmıyorum borcum silinecekmi ? acaba faizidemi silinecek yada ana paramı silinecekse silinme tarihi bellimi müraacat gereklimi tşk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  40. ahmet dedi ki:

   ben 24 yaşındayım 3000 küsür borç çoktı okul okuyamadım işimde yok ben yararlanabilirmiyim aftan ? ama bugün baktım borç silinmemiş neden acaba ? resmi gazetedemi yayınlanmalı silinmesi için tşk ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Resmi gazete yayını sonrası borçlar silinmeye başlanacaktır.

  41. Orhan dedi ki:

   Tam olarak nereye soracağımı bulamadım o nedenle buraya yazıyorum. Yüksek Lisans öğrencisiyim ve Tübitak projesinde görevliyim yeni çıkan bir kanun ile artık üniversiteler bünyesinde görev alan ve bir işletmede çalışmayan bursiyerler de sigorta kapsamına alındı. Ancak ben hala GSS borcu ödüyorum ve SGK sayfamda primim yatmıyor gözüküyor. Bu normal mi?

   “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde “staja tabi tutulan öğrenciler” ibaresinden sonra gelmek üzere “kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli
   bursiyerler” ibaresi eklenerek TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde görevli veherhangi bir kurumda çalışmayan bursiyerlerin özel sigortalılar kapsamına alınması
   sağlanmıştır.”

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  42. kubra dedi ki:

   merhabalar 27 yasinda ogrenciyim bu egitim surecim boyunca borclanmis gorunuyorum 23 yasindan itibaren universite ogrencisiyim hala.. neden borclandirildigimi anlamadim suanki yasimdan dolayi silinmemezlik olabilir mi hala ogrenci olmama ragmen..

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş sonrasında öğrencilik durumu kalkıyor ve borçlandırılıyorsunuz. Ailenizde sigortasından yararlanacağınız biri yoksa borç artıyor.

  43. Gökhan dedi ki:

   Üniversite öğrencisiyim. 2015 yılına kadar ne borcum göründü ne de başka bir şey. Bursum kesilmesin diye SİGORTALI çalışmadım. E-devlete her baktığımda hiç bir sıkıntı yoktu borç konusunda. Hatta staj yaptığım yere SGK Provizyon belgeai verdim, belgeyi alırken görevli memura sordum ve o da borcum olmadığını söyledi. Stajı yaptıktan sonra (STAJ SİGORTASINI DA ÜNİVERSİTE KARŞILIYOR ÖZEL ŞİRKET DE DEĞİL) 7000 tl borç göründü. 31 Kasım 2015 de millet GSS Prim borcu sildirirken bende sorun olmadığından -çünkü aistemde görünmüyordu – gelir testi falan yaptırmadım. Af gelmesi lazım insanlar haberdar bile edilmeden -özellikle öğrenciler- hayatlarında göremediği para kadar borçlanıyor. Memlekete bak kanser sebebi.

  44. yasin yorkun dedi ki:

   Suan 25 yasindayim 2010 9 ayda uniye basladim 2012 6. Ayda okul bitti ama sigorta bana ben öğrenci iken yani 2012 1 ayindan borc cikarmis bu bu zamana faizle 940 tl olmus bunu sosyal güvence kurumundan kaldira bilirim değilmi öğrenciydim o zamanlarda

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Diploma ile borcu sildirebilirsiniz.

  45. serkan dedi ki:

   Mrh Yusuf Bey; Gelir testine 2 sefer girilir m? üzerimde arkadaşın tapusu var. Üzerimden alacak fakat maddi zorluk içinde. Yarın gelir testi yaptırsam ardından arkadaş üzrimdeki tapuyu aldırınca tekrar test yaptırabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yakın dönemde 2 gelir testi yapılamıyor.

  46. GSS BORCUNU ÖDEYENLER dedi ki:

   ÖDEYENLER MAĞDUR EDİLİRSE BU BÜYÜK BİR HATA OLUR. SON GÜN-YAPILANDIRMA FIRSATI VS DİYEREK BİR ÇOK SAĞLIK HİZMETİ ALAMAMASINA RAĞMEN BORCUNU ÖDEYENLER OLDU. NASIL BİR YOL İZLEMELİ İTİRAZ İÇİN. RESMEN HAVA PARASI OLDU BU BİZİM İÇİN.

  47. Muhammet dedi ki:

   Merhaba 2012 yılında bir kaç ay sigortam yoktu ve gss borcum çıktı.630 tl borcum var.
   şimdi af çıktı ve kabul edildi benim borcum silinecekmi bilgi verirmisiniz.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaşının altındaysanız borçlarınız silinecektir.

  48. şevki dedi ki:

   2015 de gelir testi yaptırdım ve 2 bin tl den 500 liraya düştü ,test yaptırmadan önce üniversiteye hazırlanırken biriken borcu şimdi nasıl sildiricem ,sgk da dilekçe felan mı vermem gerekiyor yoksa af kapsamında otomatik siliniyor mu? cevaplarsanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altındaysanız borçlar silinecektir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

    1. Melike dedi ki:

     170 i aradım ve şuanda silinme söz konusu degil dediler ama 🙁

  49. ayşe dedi ki:

   ben 23 yaşındayım ve 2040 lira borcum görünüyor çalışmıyorum okumuyorumda yasada 25 yaş altı olanların borçu silinecek diyor benim gibilerde yararlanıyor mu acaba detaylı bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Borcunuz silinecektir, Ayşe Hanım.

  50. eren can dedi ki:

   19 yaşındayım 10 aylık borcum cıktı 2.300 lıra 10aylık borc 2.300 nasıl olur biri bana bi açıklasın ya indirime gidiyolar mı yoksa bu 2.300 lirayı oducem mı ben bide bu af ne zaman cıkıyor bilen var mı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı borçlar silinecektir.

    1. MUSTAFA dedi ki:

     MERHABA BEN 25 YAŞINDAYIM BENİM BORÇLARIM NE OLACAK KANUN 25 YAŞINDAN GÜN ALAN MI YOKSA 25 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAMAK MI AÇIKLAMA YAPABİLİRMİSİNİZ….

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      25 yaşını aşmamış kişilerin borçları silinecek.

  51. mert dertlı dedi ki:

   ben işsiz bir vatandaşım kpss ye girdim şurası burayı bekle derken hiç bir yere giremedim sgk pirim borcu gss vesaire bana 6 000 tl borç çıkardı işsiz bir vatandaşa sgk nın herhangi borç çıkarması normal değil yaşım 25 üssü yeni yasa bizi kapsamayacak mı hem iş bulamadım hemde borç benim işsizken borç yazılmasından haberim bile yok

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni çıkan yasa gereği 25 yaş üstünün borçları silinemiyor, Mert Bey.

  52. emre dedi ki:

   yusuf bey 31 yasındayım gecen sene ödeme yaptım eger af gelıyorsa bızım de faydalanmamız gerekmezmı haksızlık degılmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geri ödeme mümkün gözükmüyor. Tepki sonucu farklı bir çalışma olabilir.

  53. İrfan dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaşıma girdiğim günden itibaren gss prim borcum birikti şuan 22 yaşındayım ve öğrencıyim aynı zamanda sigortalı bir işte çalışıyorum genel prim borcum gecıkme faiziyle 1800 lira silinme olacak mı? Yoksa ödemek zorunda mıyım?

   Tşk.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yeni çıkacak yasaya göre 25 yaş altı GSS borçları silinecektir.

  54. Hakan dedi ki:

   29 yaşındayım 8 bin tl borç çıkıyor bana ve affada girmiyor.Secimden once tum genclerin borcu silinecek dendi ama yas sınırı geldi yazıklar olsun.olsun sgk yı mahkemeye verecegim ve bu parayi ödemeyecegim

   1. Goukhan dedi ki:

    kesinlikle ödemeyin hiç bir gss ceza v.s gibi şeyleri. Bu ülkede hep ödeyenleri salak durumuna düşürdüler. mecbur af çıkarıcaklar. Kimseye zorla sigorta yapmak kimsenin haddi değil. devlet işsiz insanlara bedava sağlık hizmeti vermeye mecburdur. GSS tam bir akp …

  55. Emre dedi ki:

   gss diye birseyin varligindan haberim yoktu. 2014 te baslayip 2015 te kapanan bi borcum varmis. Niye acildi niye kapandi onu bile anlamis degilim ben daha. Ayrica suan da part time olarak sigortaliyim. Suan 1500 tl borcum gozukuyo sildirmem mumkun mu ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz, Emre Bey.

  56. Mesut dedi ki:

   Merhaba işsizlik maaşı alıyordum 12 aralık 2015 tarihinde kesildi.7 ocak 2017 tarihinde sigortalı olarak işe başladım gelir testi yapmam için yazı geldi borç çıkarmı .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  57. Ethem dedi ki:

   2015 in 03,02,2015 de askerden geldim 26,04,2015 tarihine kadar iş bulamadım için sigorta başlatamadım ve bana 469 tl gss borcu çıkartılmış o tarihde babamın emekli maaşından geçim sağlıyordum şuan sgk lı bir işte çalışıyorum ne yapmam lazım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Geçmişe dönük gelir testi yaptırılamıyor, şuan çalıştığınız için gelir testi yaptırmanıza da gerek yoktur.

  58. Gamze dedi ki:

   Merhaba 23 yaşındyım benimde 2012 den bu yana baya bir borç çıkmış şuan 6-7 aydır sigortalı çalışıyorum geçenlerde annemi üstüme aldım ve sordum ne yapabilirim diye gün geçtikçe katlanıyor bana bişi yapamayız dediler sigortalıyım diye gelir tesi vs yada sabitlemek için hiçbir bilgi verilmedi ne ypıcam hiç bilmiyorum.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  59. BİLAL dedi ki:

   Pirim borçlarına ne zaman gelecek kardeşim af gelse de kurtulsak her gün haberlere bakiyom af gelirmindiye yok ben bildiriyor sık ödeyecek durumun yok diyom adamlar posta yollamış 15 gün içinde borcu odemsen faizli alacaklarmis kurcladim ya altını hemen postalamislar dilekçeyi altını hiç aramasam bişey yok devam et bu nasıl bi iş anlamadim

  60. Ethem dedi ki:

   2015 in 03,02,2015 de askerden geldim 26,04,2015 tarihine kadar iş bulamadım için sigorta başlatamadım ve bana 469 tl gss borcu çıkartılmış ailem ile yaşıyorum ne yapmam lazım ödeyecek durumum da yok şuan

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    25 yaş altındaysanız borcunuz silinir. Değilseniz gelir testi yaptırabilirsiniz.

  61. Uğur dedi ki:

   2012 yilinda dershaneye gittigim zamnlarda genel saglik sogorta borcu cikti bu ay borcu odedim 2.066 tl odedim.Simdide haberlerde izledigim kadar 25 yas alti borc silincekmis bn parayi geri alabilirmiyim ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu durumu ilerleyen zamanlarda göreceğiz, Uğur Bey.

  62. zeynep naz dedi ki:

   merhaba bu zamana kadar hiç gelir testi yaptırmadım 6700 tl pirim borcum çıktı faiziyle birlikte 8300 tl olmuş ara sıra kısa dönemli sigortalı işlerde çalıştım toplam 1 yıl kadar ne yapmam lazım bunu sildirebilirmiyim itiraz etsem ne olur

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz, Zeynep Hanım.

  63. Aytaç dedi ki:

   Benim şuanda borcum 4500hergun artıyor gelir tespiti yaptırmadım bu borç Nasıl silinir yada Nasıl sabitlenir borç faiz Nasıl durur ne olur cevap verin yoksa tc vatandaşlıktan cıkıcam yada intihar edicem

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortasız günleriniz için borç işlemektedir. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz, Aytaç Bey.

  64. yasin dedi ki:

   torba yasa da neler var? 12 aya kadar olan borçlar silinecek mi ? ne zaman meclise gelir ?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yasin Bey.

  65. İsmet taşgın dedi ki:

   Merhaba 21 yaşındayım öğrenci değilim gelir testi borcum var 2700 tl kadar her geçen gün artıyor buna ne yapmak gerek gelir testi yaptırdım borcu ödersem tekrar borç çıkarmı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Gelir testi yaparsanız borcunuz sabitlenecektir. Daha düşük bile ödeyebilirsiniz, İsmet Bey.

  66. Ahmet dedi ki:

   1986 doğumluyum, 2000-2004 arasında öğrenciydim. 2012 senesinde gelir testinde G1 olarak çıktım, hiç bir gelirim olmadığı ve G0 olmam için itiraz ettim. İtirazım kabul görmedi. 2012 yılında 3-4 ay boyunca ödeme yaptım ve sonrasında ödeme imkanım olmadı.
   Şu anda ise 2000 tl borcum gözüküyor ve ve G1 aylık ödeme ücreti 54 lirayken şimdi bir de 65 tl ye çıkarıldı.
   Af gelecek mi? Ne yapmamız gerekiyor? Kesin bilgiye ihtiyacı var herkesin…

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan için kesin bir bilgi verilmiyor maalesef, Ahmet Bey.

  67. osman dedi ki:

   merhabalar işe giriş çıkış yaptım ve o arada eksik günlerim var bu prim borçlarını ödersek sigorta gününü doldurur mu?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Hayır doldurmuyor Osman Bey.

  68. Ozgur dedi ki:

   Merhabalar 29 yasindayim suan gss prim borcu odemelerimin 2 taksiti kaldi ama kesin bir bilgi olmadigi icin son iki taksiti odemekte kararsiz kaldim herhangi bir yaptirimi olur mu veya bu borclar silinecek midir?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor, Özgür Bey.

  69. yunus dedi ki:

   Merhabalar
   Şuan 28 yaşındayım 25 yaşımdan sonra işe başlayana kadar gss prim borcu çıkmış. Gelir testinden böyle bir durumdan haberim olmadığı için yaptırmamıştım. Şu an borcuma her geçen gün faiz gelmektedir. Bu borcu sildirmek için ne yapmalıyım. Bir de 2016 da bir aftan bahsediliyor. Böyle bir af olacak mı? Bilgisi olan var mı?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz. Afla ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor, Yunus Bey.

  70. ismail dedi ki:

   Sigortali ise baslamadan once bana gelir testinden yuksek derece cikmisti o zaman sigortam yoktu hocam ne yapmam lazim borcu sildire bilmem icin.

  71. ismail dedi ki:

   S.a 23 yasindayim ve halen acik öğretim den lise okuyorum gelir testine girdim ve bana en yüksek dereceden çıktı babamin mal varligindan dolayi ben suan asgari ucretle sigortali calisiyorum evliyim borcu da ödeme imkanim yok ne yapmam gerekiyor lutfen bana yardimci olun.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktu. Bunu SGK müdürlüklerine belirtiniz.

  72. Emrah dedi ki:

   1986 dogumluyum 2010 -2014 seneleri boyunca ogreciydim sgk 25 yas siniri oldugu icin ogrenci belgemi kabul etmedi yeni affa gore bu borclar da silinir mi tesekkurler

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Af çıkarsa silecektir tabi ki Emrah Bey ama ne zaman çıkar bilinmez.

    1. Recep dedi ki:

     Slm bende 1986 yim g2 2 300 yada 2800 borcum var ama odryemiyorum dün gittim 25 yaş altı olanların silinmiş diyolardi kanada bunu ödeyecek tüyolar yapacak bişey yok dediler beni bilgilendirirmisiniz.

     1. Yusuf Karataş dedi ki:

      Gelir testi yaptırarak borcu azaltabilir veya artmasını önleyebilirsiniz.

  73. adem dedi ki:

   daha önce yapılandırma yaptırmıştım fakat ödemedim hic borcu şimdi tekrar yapılandıra bilirmiyim taksit yaparlarmı borcu yine

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  74. Melih dedi ki:

   Gss testi yaptirmadim ve Haziran 2015 ten beri öğrenci değilim. 19 yaşındayım 600 tl borcum var. Af gelirse bu borcun hepsi silinecek mi? Ve 1 yıl gss ödemeden hizmet alabilecek miyim? Ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şuan için gelir testi yaptırıp borcu sabitleyebilirsiniz. Af veya diğer konular şuan için belli değil, Melih Bey.

  75. Eray dedi ki:

   Borçların silinmesi söz konusu mu? Eğer öyle bir olay olursa borcunu ödeyenlere haksızlık olmayacak mı? Ben ödemeye 3 ay önce başladım. Benim bir arkadaşım hiç bir hizmetten yararlanmadığı halde 3500 TL borcunu 500 indirimli olarak ödedi. Ben düzenli ödüyorum. Bu yapılanlar hata mı? Biz de ödemeyelim nasılsa yine af çıkar diyerek. Kanun bir çıkarken bir tarafı düşünüp diğer tarafı mağdur etmek anlamsız. Borçlara taksitlendirme ile tahsilat yapılsın ama silinmesi saçma bir konu yada silinecekse hepsi silinsin şimdiye kadar ödeyenlere de paraları geri verilsin yada sigorta primi olarak sayılsın o zaman ödeyenler enayi yerine konmasın.

  76. Çağlar dedi ki:

   Merhabalar gss var borcumu ödüyodum ayda 35tl bizaman sonra ödiyemedim suan 510tl borcum var esımde hamile suan gss den yararlanamıyorum borcum silinirmi napmam lazım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz.

    1. dogrucu dedi ki:

     gelir testi hikaye, ben gittim 18 den büyüksün ebeveynlerden yararlanamazsın diyorlar, dogru, peki neden hesaplarken ayrı katta oturdugun halde onların maasları sana gelir olarak gosteriliyor? ayrıca kanunda hikaye, oturdugun daireyi adamlar gelir olarak ekliyorlarki limit gecilsin ve borc cıksın diye, sanki evi oda oda kiralıyorsun ne geliri, sgk da seflede konustum verilen cevap ”kanun boyle yapacak birsey yok” yani pasa pasa odeyeceksin diyorlar, test falan sadece kelime oyunu, yani reklamlardaki” hapşu cok yaşa, ama nasıl sigortam yokki, olsun gelir testinden sonra olmazsa devlet oder” diyorlar ya , o sadece masallarda…

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      25 yaş altı ve öğrenciler GSS borcundan muaftır

      1. dogrucu dedi ki:

       25 yas altından bahsetmiyorum, resit olduktan sonra ebevenylerden yaralanılmaması son derece normal, normal olmayan hesaplarken neden onların maaslarıda ekleniyor? farklı katlarda ikamet edilmesine ragmen?? ayrıca benim üzerime olmayan ve ikamet ettiğim daire nasıl oluyorda gelir gibi hesaplanabiliyor? brim borcu çıkarabilmek için tüm detaylar düşünülmüş gibi resmen, bunların izahını yapabilirseniz sevinirim, çünkü çok mantıksız ve sgk da sefede sordum, yapacak birsey yok kanun boyle dedi dediğim olaylarda, eger sef dogru soylediyse tamamen vatandasın aleyhine çıkarılan bir kanun, eğer boyle bir kanun yoksa sgk ya gidip o kişi hakkında sikayette bulunabilirim

  Sorunuzu Yazın