GSS

GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR!

ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU

Torba yasa ile GSS prim borçlarına af geliyor! Bu GSS affı, torba yasa ile Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK gibi kurum ve kuruluşlardan herhangi birine bağlı olmayan kişiler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu, GSS affı kimleri kapsayacak, kimlere ne kadar borç indirimi gerçekleşecektir? GSS 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan herkes için geçerlidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

GSS prim borçlarına af geliyor mu sorusundan önce GSS nedir, sorusunu inceleyelim. Genel Sağlık Sigortası’ndan 18 yaşını doldurmuş, öğrenci olmayan ve herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayan herkes yararlanabilir. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak için bir başvuru gereklidir. Daha sonra gelir testi yaptırılır. Gelir testi yaptırmayanlar veya öğrencilik durumunu beyan etmeyen vatandaşlarımıza aylık 240 TL borç çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yaptırıp, ödemesini geciktirenlerin de sağlık hizmetlerinde aksamalar gerçekleşebilir. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu?

GSS Prim Borçlarına Af Geliyor Mu?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlanıp, borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için belirli koşullara uymak şartıyla borç indirimleri, afları geliyor. 2012 Aralık ayında torba yasa ile birlikte, GSS prim borçlarına af geliyor. Devlet Genel Sağlık Sigortası, milyon civarında bir gelir almayı planlıyordu ancak; sadece 300 milyon civarında bir gelir elde etmiştir. Geriye 8 milyarlık borç ise vatandaşlarımızın zor durumda kalmasından ötürü, vazgeçilen borçlardır. Bu vazgeçilen borç vatandaşlarımıza borç affı ya da indirimi olarak yansıtılmıştır. Ödeyen toplamda 4 milyona yakın kişi bulunmaktadır.

Gelir testine girme şansı ve gecikme faizinin % 50’si sildirilebilmektedir. Ayrıca, 18 ay vade ile toplamda 36 aya kadar taksitlendirme imkanları ile GSS prim borçlarına af geliyor.

Shares:

144 Yorumlar

 • Abdurrahman
  29.03.2019

  Gss borçlarına af yapıldıktan sonra 590 tl prim ödeyerek aftan yararlanmıştık. Ancak bu ay ödeme için gittiğimizde 1900 tl borç çıkarıp biz borcu silmemiştik ertelemiştik diyerek faiziyle talep ediyorlar. Bu konu hakkında bir bilginiz var mı acaba

  Cevapla
 • Süleyman
  01.04.2017

  Yurtdışında çalışıyorum gss lıyım, gss nı sonlandırmadan emeklilik dilekçesi verebilirmiyim
  Not.02 /02/2015 tarihinden beri ssk primim ödenmiyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir