GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR! | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR!  ÖĞRENCİLERİN GSS BORCU

  Torba yasa ile GSS prim borçlarına af geliyor! Bu GSS affı, torba yasa ile Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK gibi kurum ve kuruluşlardan herhangi birine bağlı olmayan kişiler ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu, GSS affı kimleri kapsayacak, kimlere ne kadar borç indirimi gerçekleşecektir? GSS 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan herkes için geçerlidir.

  Genel Sağlık Sigortası Nedir?

  GSS prim borçlarına af geliyor mu sorusundan önce GSS nedir, sorusunu inceleyelim. Genel Sağlık Sigortası’ndan 18 yaşını doldurmuş, öğrenci olmayan ve herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olmayan herkes yararlanabilir. Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanmak için bir başvuru gereklidir. Daha sonra gelir testi yaptırılır. Gelir testi yaptırmayanlar veya öğrencilik durumunu beyan etmeyen vatandaşlarımıza aylık 240 TL borç çıkmaktadır. Genel Sağlık Sigortası yaptırıp, ödemesini geciktirenlerin de sağlık hizmetlerinde aksamalar gerçekleşebilir. Peki, GSS prim borçlarına af geliyor mu?

  GSS Prim Borçlarına Af Geliyor Mu?

  Genel Sağlık Sigortası kapsamında borçlanıp, borcunu ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar için belirli koşullara uymak şartıyla borç indirimleri, afları geliyor. 2012 Aralık ayında torba yasa ile birlikte, GSS prim borçlarına af geliyor. Devlet Genel Sağlık Sigortası, milyon civarında bir gelir almayı planlıyordu ancak; sadece 300 milyon civarında bir gelir elde etmiştir. Geriye 8 milyarlık borç ise vatandaşlarımızın zor durumda kalmasından ötürü, vazgeçilen borçlardır. Bu vazgeçilen borç vatandaşlarımıza borç affı ya da indirimi olarak yansıtılmıştır. Ödeyen toplamda 4 milyona yakın kişi bulunmaktadır.

  Gelir testine girme şansı ve gecikme faizinin % 50’si sildirilebilmektedir. Ayrıca, 18 ay vade ile toplamda 36 aya kadar taksitlendirme imkanları ile GSS prim borçlarına af geliyor.  tıkla sorunu sor

  GSS PRİM BORÇLARINA AF GELİYOR! İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Çağlar diyor ki:

   Merhabalar gss var borcumu ödüyodum ayda 35tl bizaman sonra ödiyemedim suan 510tl borcum var esımde hamile suan gss den yararlanamıyorum borcum silinirmi napmam lazım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüğüne başvurup durumunuzu belirtebilirsiniz.

  2. Eray diyor ki:

   Borçların silinmesi söz konusu mu? Eğer öyle bir olay olursa borcunu ödeyenlere haksızlık olmayacak mı? Ben ödemeye 3 ay önce başladım. Benim bir arkadaşım hiç bir hizmetten yararlanmadığı halde 3500 TL borcunu 500 indirimli olarak ödedi. Ben düzenli ödüyorum. Bu yapılanlar hata mı? Biz de ödemeyelim nasılsa yine af çıkar diyerek. Kanun bir çıkarken bir tarafı düşünüp diğer tarafı mağdur etmek anlamsız. Borçlara taksitlendirme ile tahsilat yapılsın ama silinmesi saçma bir konu yada silinecekse hepsi silinsin şimdiye kadar ödeyenlere de paraları geri verilsin yada sigorta primi olarak sayılsın o zaman ödeyenler enayi yerine konmasın.

  3. Melih diyor ki:

   Gss testi yaptirmadim ve Haziran 2015 ten beri öğrenci değilim. 19 yaşındayım 600 tl borcum var. Af gelirse bu borcun hepsi silinecek mi? Ve 1 yıl gss ödemeden hizmet alabilecek miyim? Ne yapmam gerekiyor?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan için gelir testi yaptırıp borcu sabitleyebilirsiniz. Af veya diğer konular şuan için belli değil, Melih Bey.

  4. adem diyor ki:

   daha önce yapılandırma yaptırmıştım fakat ödemedim hic borcu şimdi tekrar yapılandıra bilirmiyim taksit yaparlarmı borcu yine

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. Emrah diyor ki:

   1986 dogumluyum 2010 -2014 seneleri boyunca ogreciydim sgk 25 yas siniri oldugu icin ogrenci belgemi kabul etmedi yeni affa gore bu borclar da silinir mi tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Af çıkarsa silecektir tabi ki Emrah Bey ama ne zaman çıkar bilinmez.

    1. Recep diyor ki:

     Slm bende 1986 yim g2 2 300 yada 2800 borcum var ama odryemiyorum dün gittim 25 yaş altı olanların silinmiş diyolardi kanada bunu ödeyecek tüyolar yapacak bişey yok dediler beni bilgilendirirmisiniz.

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      Gelir testi yaptırarak borcu azaltabilir veya artmasını önleyebilirsiniz.

  6. ismail diyor ki:

   S.a 23 yasindayim ve halen acik öğretim den lise okuyorum gelir testine girdim ve bana en yüksek dereceden çıktı babamin mal varligindan dolayi ben suan asgari ucretle sigortali calisiyorum evliyim borcu da ödeme imkanim yok ne yapmam gerekiyor lutfen bana yardimci olun.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktu. Bunu SGK müdürlüklerine belirtiniz.

  7. ismail diyor ki:

   Sigortali ise baslamadan once bana gelir testinden yuksek derece cikmisti o zaman sigortam yoktu hocam ne yapmam lazim borcu sildire bilmem icin.

  8. yunus diyor ki:

   Merhabalar
   Şuan 28 yaşındayım 25 yaşımdan sonra işe başlayana kadar gss prim borcu çıkmış. Gelir testinden böyle bir durumdan haberim olmadığı için yaptırmamıştım. Şu an borcuma her geçen gün faiz gelmektedir. Bu borcu sildirmek için ne yapmalıyım. Bir de 2016 da bir aftan bahsediliyor. Böyle bir af olacak mı? Bilgisi olan var mı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz. Afla ilgili kesin bir bilgi bulunmuyor, Yunus Bey.

  9. Ozgur diyor ki:

   Merhabalar 29 yasindayim suan gss prim borcu odemelerimin 2 taksiti kaldi ama kesin bir bilgi olmadigi icin son iki taksiti odemekte kararsiz kaldim herhangi bir yaptirimi olur mu veya bu borclar silinecek midir?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor, Özgür Bey.

  10. osman diyor ki:

   merhabalar işe giriş çıkış yaptım ve o arada eksik günlerim var bu prim borçlarını ödersek sigorta gününü doldurur mu?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Hayır doldurmuyor Osman Bey.

  11. Ahmet diyor ki:

   1986 doğumluyum, 2000-2004 arasında öğrenciydim. 2012 senesinde gelir testinde G1 olarak çıktım, hiç bir gelirim olmadığı ve G0 olmam için itiraz ettim. İtirazım kabul görmedi. 2012 yılında 3-4 ay boyunca ödeme yaptım ve sonrasında ödeme imkanım olmadı.
   Şu anda ise 2000 tl borcum gözüküyor ve ve G1 aylık ödeme ücreti 54 lirayken şimdi bir de 65 tl ye çıkarıldı.
   Af gelecek mi? Ne yapmamız gerekiyor? Kesin bilgiye ihtiyacı var herkesin…

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan için kesin bir bilgi verilmiyor maalesef, Ahmet Bey.

  12. İsmet taşgın diyor ki:

   Merhaba 21 yaşındayım öğrenci değilim gelir testi borcum var 2700 tl kadar her geçen gün artıyor buna ne yapmak gerek gelir testi yaptırdım borcu ödersem tekrar borç çıkarmı?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaparsanız borcunuz sabitlenecektir. Daha düşük bile ödeyebilirsiniz, İsmet Bey.

  13. yasin diyor ki:

   torba yasa da neler var? 12 aya kadar olan borçlar silinecek mi ? ne zaman meclise gelir ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Yasin Bey.

  14. Aytaç diyor ki:

   Benim şuanda borcum 4500hergun artıyor gelir tespiti yaptırmadım bu borç Nasıl silinir yada Nasıl sabitlenir borç faiz Nasıl durur ne olur cevap verin yoksa tc vatandaşlıktan cıkıcam yada intihar edicem

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortasız günleriniz için borç işlemektedir. SGK müdürlüklerine itiraz edebilirsiniz, Aytaç Bey.

  15. zeynep naz diyor ki:

   merhaba bu zamana kadar hiç gelir testi yaptırmadım 6700 tl pirim borcum çıktı faiziyle birlikte 8300 tl olmuş ara sıra kısa dönemli sigortalı işlerde çalıştım toplam 1 yıl kadar ne yapmam lazım bunu sildirebilirmiyim itiraz etsem ne olur

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine giderek itiraz edebilirsiniz, Zeynep Hanım.

  16. Uğur diyor ki:

   2012 yilinda dershaneye gittigim zamnlarda genel saglik sogorta borcu cikti bu ay borcu odedim 2.066 tl odedim.Simdide haberlerde izledigim kadar 25 yas alti borc silincekmis bn parayi geri alabilirmiyim ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu durumu ilerleyen zamanlarda göreceğiz, Uğur Bey.

  17. Ethem diyor ki:

   2015 in 03,02,2015 de askerden geldim 26,04,2015 tarihine kadar iş bulamadım için sigorta başlatamadım ve bana 469 tl gss borcu çıkartılmış ailem ile yaşıyorum ne yapmam lazım ödeyecek durumum da yok şuan

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altındaysanız borcunuz silinir. Değilseniz gelir testi yaptırabilirsiniz.

  18. BİLAL diyor ki:

   Pirim borçlarına ne zaman gelecek kardeşim af gelse de kurtulsak her gün haberlere bakiyom af gelirmindiye yok ben bildiriyor sık ödeyecek durumun yok diyom adamlar posta yollamış 15 gün içinde borcu odemsen faizli alacaklarmis kurcladim ya altını hemen postalamislar dilekçeyi altını hiç aramasam bişey yok devam et bu nasıl bi iş anlamadim

  19. Gamze diyor ki:

   Merhaba 23 yaşındyım benimde 2012 den bu yana baya bir borç çıkmış şuan 6-7 aydır sigortalı çalışıyorum geçenlerde annemi üstüme aldım ve sordum ne yapabilirim diye gün geçtikçe katlanıyor bana bişi yapamayız dediler sigortalıyım diye gelir tesi vs yada sabitlemek için hiçbir bilgi verilmedi ne ypıcam hiç bilmiyorum.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  20. Ethem diyor ki:

   2015 in 03,02,2015 de askerden geldim 26,04,2015 tarihine kadar iş bulamadım için sigorta başlatamadım ve bana 469 tl gss borcu çıkartılmış o tarihde babamın emekli maaşından geçim sağlıyordum şuan sgk lı bir işte çalışıyorum ne yapmam lazım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Geçmişe dönük gelir testi yaptırılamıyor, şuan çalıştığınız için gelir testi yaptırmanıza da gerek yoktur.

  21. Mesut diyor ki:

   Merhaba işsizlik maaşı alıyordum 12 aralık 2015 tarihinde kesildi.7 ocak 2017 tarihinde sigortalı olarak işe başladım gelir testi yapmam için yazı geldi borç çıkarmı .

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  22. Emre diyor ki:

   gss diye birseyin varligindan haberim yoktu. 2014 te baslayip 2015 te kapanan bi borcum varmis. Niye acildi niye kapandi onu bile anlamis degilim ben daha. Ayrica suan da part time olarak sigortaliyim. Suan 1500 tl borcum gozukuyo sildirmem mumkun mu ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz, Emre Bey.

  23. Hakan diyor ki:

   29 yaşındayım 8 bin tl borç çıkıyor bana ve affada girmiyor.Secimden once tum genclerin borcu silinecek dendi ama yas sınırı geldi yazıklar olsun.olsun sgk yı mahkemeye verecegim ve bu parayi ödemeyecegim

   1. Goukhan diyor ki:

    kesinlikle ödemeyin hiç bir gss ceza v.s gibi şeyleri. Bu ülkede hep ödeyenleri salak durumuna düşürdüler. mecbur af çıkarıcaklar. Kimseye zorla sigorta yapmak kimsenin haddi değil. devlet işsiz insanlara bedava sağlık hizmeti vermeye mecburdur. GSS tam bir akp …

  24. İrfan diyor ki:

   Merhaba,

   18 yaşıma girdiğim günden itibaren gss prim borcum birikti şuan 22 yaşındayım ve öğrencıyim aynı zamanda sigortalı bir işte çalışıyorum genel prim borcum gecıkme faiziyle 1800 lira silinme olacak mı? Yoksa ödemek zorunda mıyım?

   Tşk.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yeni çıkacak yasaya göre 25 yaş altı GSS borçları silinecektir.

  25. emre diyor ki:

   yusuf bey 31 yasındayım gecen sene ödeme yaptım eger af gelıyorsa bızım de faydalanmamız gerekmezmı haksızlık degılmı

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Geri ödeme mümkün gözükmüyor. Tepki sonucu farklı bir çalışma olabilir.

  26. mert dertlı diyor ki:

   ben işsiz bir vatandaşım kpss ye girdim şurası burayı bekle derken hiç bir yere giremedim sgk pirim borcu gss vesaire bana 6 000 tl borç çıkardı işsiz bir vatandaşa sgk nın herhangi borç çıkarması normal değil yaşım 25 üssü yeni yasa bizi kapsamayacak mı hem iş bulamadım hemde borç benim işsizken borç yazılmasından haberim bile yok

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yeni çıkan yasa gereği 25 yaş üstünün borçları silinemiyor, Mert Bey.

  27. eren can diyor ki:

   19 yaşındayım 10 aylık borcum cıktı 2.300 lıra 10aylık borc 2.300 nasıl olur biri bana bi açıklasın ya indirime gidiyolar mı yoksa bu 2.300 lirayı oducem mı ben bide bu af ne zaman cıkıyor bilen var mı

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altı borçlar silinecektir.

    1. MUSTAFA diyor ki:

     MERHABA BEN 25 YAŞINDAYIM BENİM BORÇLARIM NE OLACAK KANUN 25 YAŞINDAN GÜN ALAN MI YOKSA 25 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMAMAK MI AÇIKLAMA YAPABİLİRMİSİNİZ….

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      25 yaşını aşmamış kişilerin borçları silinecek.

  28. ayşe diyor ki:

   ben 23 yaşındayım ve 2040 lira borcum görünüyor çalışmıyorum okumuyorumda yasada 25 yaş altı olanların borçu silinecek diyor benim gibilerde yararlanıyor mu acaba detaylı bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Borcunuz silinecektir, Ayşe Hanım.

  29. şevki diyor ki:

   2015 de gelir testi yaptırdım ve 2 bin tl den 500 liraya düştü ,test yaptırmadan önce üniversiteye hazırlanırken biriken borcu şimdi nasıl sildiricem ,sgk da dilekçe felan mı vermem gerekiyor yoksa af kapsamında otomatik siliniyor mu? cevaplarsanız sevinirim.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altındaysanız borçlar silinecektir. SGK müdürlüklerine başvurabilirsiniz.

    1. Melike diyor ki:

     170 i aradım ve şuanda silinme söz konusu degil dediler ama 🙁

  30. Muhammet diyor ki:

   Merhaba 2012 yılında bir kaç ay sigortam yoktu ve gss borcum çıktı.630 tl borcum var.
   şimdi af çıktı ve kabul edildi benim borcum silinecekmi bilgi verirmisiniz.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaşının altındaysanız borçlarınız silinecektir.

  31. GSS BORCUNU ÖDEYENLER diyor ki:

   ÖDEYENLER MAĞDUR EDİLİRSE BU BÜYÜK BİR HATA OLUR. SON GÜN-YAPILANDIRMA FIRSATI VS DİYEREK BİR ÇOK SAĞLIK HİZMETİ ALAMAMASINA RAĞMEN BORCUNU ÖDEYENLER OLDU. NASIL BİR YOL İZLEMELİ İTİRAZ İÇİN. RESMEN HAVA PARASI OLDU BU BİZİM İÇİN.

  32. serkan diyor ki:

   Mrh Yusuf Bey; Gelir testine 2 sefer girilir m? üzerimde arkadaşın tapusu var. Üzerimden alacak fakat maddi zorluk içinde. Yarın gelir testi yaptırsam ardından arkadaş üzrimdeki tapuyu aldırınca tekrar test yaptırabilirmiyim?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Yakın dönemde 2 gelir testi yapılamıyor.

  33. yasin yorkun diyor ki:

   Suan 25 yasindayim 2010 9 ayda uniye basladim 2012 6. Ayda okul bitti ama sigorta bana ben öğrenci iken yani 2012 1 ayindan borc cikarmis bu bu zamana faizle 940 tl olmus bunu sosyal güvence kurumundan kaldira bilirim değilmi öğrenciydim o zamanlarda

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Diploma ile borcu sildirebilirsiniz.

  34. Gökhan diyor ki:

   Üniversite öğrencisiyim. 2015 yılına kadar ne borcum göründü ne de başka bir şey. Bursum kesilmesin diye SİGORTALI çalışmadım. E-devlete her baktığımda hiç bir sıkıntı yoktu borç konusunda. Hatta staj yaptığım yere SGK Provizyon belgeai verdim, belgeyi alırken görevli memura sordum ve o da borcum olmadığını söyledi. Stajı yaptıktan sonra (STAJ SİGORTASINI DA ÜNİVERSİTE KARŞILIYOR ÖZEL ŞİRKET DE DEĞİL) 7000 tl borç göründü. 31 Kasım 2015 de millet GSS Prim borcu sildirirken bende sorun olmadığından -çünkü aistemde görünmüyordu – gelir testi falan yaptırmadım. Af gelmesi lazım insanlar haberdar bile edilmeden -özellikle öğrenciler- hayatlarında göremediği para kadar borçlanıyor. Memlekete bak kanser sebebi.

  35. kubra diyor ki:

   merhabalar 27 yasinda ogrenciyim bu egitim surecim boyunca borclanmis gorunuyorum 23 yasindan itibaren universite ogrencisiyim hala.. neden borclandirildigimi anlamadim suanki yasimdan dolayi silinmemezlik olabilir mi hala ogrenci olmama ragmen..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş sonrasında öğrencilik durumu kalkıyor ve borçlandırılıyorsunuz. Ailenizde sigortasından yararlanacağınız biri yoksa borç artıyor.

  36. Orhan diyor ki:

   Tam olarak nereye soracağımı bulamadım o nedenle buraya yazıyorum. Yüksek Lisans öğrencisiyim ve Tübitak projesinde görevliyim yeni çıkan bir kanun ile artık üniversiteler bünyesinde görev alan ve bir işletmede çalışmayan bursiyerler de sigorta kapsamına alındı. Ancak ben hala GSS borcu ödüyorum ve SGK sayfamda primim yatmıyor gözüküyor. Bu normal mi?

   “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde “staja tabi tutulan öğrenciler” ibaresinden sonra gelmek üzere “kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde görevli
   bursiyerler” ibaresi eklenerek TÜBİTAK tarafından desteklenen projelerde görevli veherhangi bir kurumda çalışmayan bursiyerlerin özel sigortalılar kapsamına alınması
   sağlanmıştır.”

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  37. ahmet diyor ki:

   ben 24 yaşındayım 3000 küsür borç çoktı okul okuyamadım işimde yok ben yararlanabilirmiyim aftan ? ama bugün baktım borç silinmemiş neden acaba ? resmi gazetedemi yayınlanmalı silinmesi için tşk ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Resmi gazete yayını sonrası borçlar silinmeye başlanacaktır.

  38. gülperi diyor ki:

   24 yaşındayım 3500 lira borcum var çalışmıyorum borcum silinecekmi ? acaba faizidemi silinecek yada ana paramı silinecekse silinme tarihi bellimi müraacat gereklimi tşk ederim

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  39. aziz çapkın diyor ki:

   Merhaba benim biraz prim borcum var ama sigortalı olarak çalışıyorum şuanda aftan bende yararlanıyor muyum

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  40. Edip diyor ki:

   Gelir testi yaptirdim ama sgk ya gitmedim. En yuksekten yatiyor. Sgk ya gitsem. Genel olarak mi bircum azalir. Yoksa bulundugum ay dan sonra mi belirlenen miktarda borc cikar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Gelir testi yaptırırsanız genel borcunuz azalır.

    1. Edip diyor ki:

     Gelir testi yaptirdim ama sgk ya gitmedim. Ve hala en yuksekten borclaniyorum. Gotsem genel borc azalir. Dogru anladim sanirim.

  41. Ayşenur diyor ki:

   Borc silme islemi nezaman baslayacak 22 yasindayim 2000 borc var yararlanirmiyim herkesimi kapsiyo 25 yas alti

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet 25 yaş altı borçlar silinecektir.

  42. aygül diyor ki:

   nezaman silinecek acaba resmi gazetede yayınlanmalı yasa diyorlar bilgisi olan var mı daha silinmemiş borçlar 23 yaşındayım sinirim bozuldu bu borç yüzünden 🙁

  43. eray diyor ki:

   05.12 1988 de doğdum üniversiteden 29 06 2012 de mezun oldum. .Hiç gelir testi yaptırmadım.10 02 2014 te memur oldum .3000 tl borcum cıktı geçen sene sgk ya sorduğum da borcum görünmüyordu.Bu borcun büyük kısmı 25 yaşını doldurmadan oldu.bu ara ben hiç hastahaneye gitmedim. şimdi almadığım hizmetin faturasını sonradan haber verip faiziyle istiyorlar. Dava açmayı düşünüyorum ne yapabilirim

  44. Hasan diyor ki:

   Merhaba iyi günler 25 yaşını doldurmamış kişilerin borcu silinicek diye soylentiler dolaşıyor fakat üniversite mezunu olmak gerekiyormuş diye duydum smdik anlamadığım 25yaşını doldurmamis herkezmi bu aftan yararlanicak yoksa üniversite mezunlarimi.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaşının altındaki tüm gençlerin borçları silinecektir.

  45. Onur albayrak diyor ki:

   Iyi gunler bir sorum olacakti 4a uzerinden oldugum icin 4b den borcum cikyor 6210 tl toplam borc ceza 472 tl prim borcu cikiyor nedir bu silinirmi bu borc

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    4b üzerindeki hizmetlerinizi saydırmak isterseniz bu borcu ödemeniz gerekir.

  46. Hakkı diyor ki:

   Yasalaştı sonunda peki şimdi borçlar bizim bişey yapmamız gerekmeksizin otomatik mi silinecek yoksa bizim sgk dan veya e devlet üzerinden bişey yapmamız gerekiyor mu ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Henüz belli değil, otomatik olarak silinebilir.

  47. feyzullah diyor ki:

   Borçlanma yaşım 25 ama suan 27 yaşındayım. Borcun silinmesi beni kapsar mı ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Maalesef 25 yaş altı borçlar silinecektir.

  48. uğur diyor ki:

   Merhaba , ben 14-16 eylül 2015’de 2 gün sigortalı çalıştım haliyle GSS durdu. Sonra işten çıkınca GSS borcu işlememiş görünüyor benim tekrar test yaptırmam mı gerekiyordu işten çıkınca ? Önceden tekrar yaptırmasam bile borç işlerdi. şimdi işlememiş 14 eylülde durmuş kalmış. Tekrar test yaptırıcam mı ?
   Diğer sorum şu ; ben 25 yaşımı 2014 25 ekimde doldurdum ve o zamana kadar 6 ay GSS borcum işlemiş bunlarda yeni yasa ile siliniyor mu ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Bu yeni yasa ile ilgili detaylar henüz kesinleşmedi. Gelir testi hakkında detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  49. Görey diyor ki:

   Merhaba,

   25 yaşindayim ve sistemde 1 yil oncesine ait 970 tl borcum gozukuyor. 1 ay sonra 26 olacagim. 25 yasina ait olan borclarim silinecek mi?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altına ait borçlarınız silinecektir.

  50. Ayşe diyor ki:

   Daha silinmemiş anlamadım 23 yaşındayım bir tarih varmı acep ?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Kesin bir tarih bulunmuyor.

    1. Ayşe diyor ki:

     silinmesi kesinmi acep

    2. ismail hakki diyor ki:

     Gss prim borclari silincek af cikacak diyorlardi ciktimi acaba

     1. Yusuf Karataş diyor ki:

      25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  51. ahmet diyor ki:

   yusuf bey 22 yasindaym ama okumuyorm.benimde borcum silinecekmi

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet 25 yaş altı tüm gençlerin borçları silinecektir.

  52. Emrah Yvz diyor ki:

   Mrb Oncelıkle Yusuf Bey.
   Ben 2012 yılında lıseyi bitirdin ve gelir testimi yaptım ozmn g1 cıkmıstı ve 1 yıl dershaneye gıttım o ara zarfında gss borcum birikti 600 tl falan olmustu 2014 te universteye basladım sgk mı babamın ustune yaptırdım sgk ya gıttım aftan yararlanmak için ve bana borcumun silinmeyecegini ve odemek mecburiyetinde oldugumu solediler sizce dogrumu bnm yasım 21 suan da ödeyeyim mi yoksa af yasasının tam oturmasınımı beklıyım .. suandada ogrenciyim ..

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir. Ödemenize gerek yoktur.

  53. Ebubekir diyor ki:

   27 yasindayim ama borcum 25 yasin aldindayken olustu 2012 yilinda bu durumda borlarim silinecekmi veya ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz tesekkurler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Sadece 25 yaş altı kişilerin borçları silinecektir.

  54. ugur diyor ki:

   25 alti ne zaman silincek borclar

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Henüz belirli bir tarih bulunmuyor.

  55. Davut diyor ki:

   merhaba arkadaşlar 24 yıl 4 ay yaşım gss borçlarım sıilinmiş ancak 6.ve 7. ay için 65’er tl borçlandırılmaya devam ediyorum mezuniyetimden bu yana 15 ay geçti yani 2 yılı doldurmadım 25 yaş altındayım bana borç yazılması normal mi yoksa sgk ya gidip işlem mi yaptırmalıyım teşekkürler

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    SGK müdürlüklerine başvurarak borcun silinmesini talep edebilirsiniz.

  56. Recep diyor ki:

   Merhaba ben 28 yasimdayim 2012 yilindan beri gss denilen bu girdabin icine bende girmisim.Sorum su ben bu durumdan yani aftan faydalanabiliyormuyum?2012 yilinda haliyle 24 yasimda olmus oluyorum bu durum af beni kapsiyormu.

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan için 25 yaş altında bulunan kişilerin borçları silinmektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  57. nuray uzun diyor ki:

   Benim sorum gelir testinde evde yasayan insanlarin maaslari toplanip kisi basinami bolunuyor.benim 2 oglum var bekar 1 calisiyor digeri 9500 borc cikmis issiz bunu aciklarmisiniz

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Evet evin toplam geliri kişi başına bölünerek hesaplanmaktadır.

  58. recep tayyip can diyor ki:

   Oncellikle Gss prim borcum 3 bin tl idi silindi suan 400 tl borcum var sorum su olacakti borcum suan 400 tl iken aylk ssk para.mi yatirabilirmiym yoksa tamamen borcumun silinmis mi olmasi lazm

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  59. ugur diyor ki:

   Bu sene icinde kesinlesirmi

  60. Ali diyor ki:

   merhabalar ,

   2012 yılından 150 lira kadar gss borcum var . Silinecek diye biliyordum fakat silinmemiş .2012 yılnda 27 yaşındaydım

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Şuan için 25 yaş altı kişilerin borçları silinmektedir.

  61. GÜVEN diyor ki:

   GSS TELEFONLA SORDUGUM DA 3500TL DENDI GELİRTESTI YAPTIRDIM BIRHAFTA ZARFINDA 7500TL YE CIKARTTİLAR 46 YASINDAYIM

  62. Volkan diyor ki:

   Gelirtestini geciktirdigim için sistem borcumu yapılandurmadı,herhangi bir af yada yapılandırma söz konusu olabilirmi,olacaksadatarih bellimidir acaba .?

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Herhangi bir yapılandırma şuan için gündemde değildir.

  63. irfan yeşilpınar diyor ki:

   sssk yapılandırma resmi gazetede ne zaman yayınlanır

   1. Yusuf Karataş diyor ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  64. Gizem diyor ki:

   25 yaş altı kişilerin borçlarının silinme durumu hala geçerli mi

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.