GSS GELİR TESTİ FORMU | SSK | SGK | Sorgulama | Hizmet Dökümü | Gün Sayısı
 • GSS GELİR TESTİ FORMU  paralar

   Gelir Testi Nedir?

  Gelir testi SGK primlerinin ne kadar ve kim tarafından ödeneceğini tespit eden bir uygulamadır. Gelir tespiti yaptırmak için kaymakamlığa bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir. Gelir testi yapmak için bir engeliniz yoksa sıra gelir testi nasıl yapılıyor sorusuna. Kaymakamlıktan aldığınız gelir testi formunu doldurmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanmış olan gelir testini geçecek vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumuna prim ödeme mecburiyetinde olmadan sağlık güvencesi alabilme olanağına sahip olabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, genel sağlık sigortası kapsamına dahil olarak yaptırılması mecburi olan ve vatandaşların bireysel olarak ne kadar prim ödeyeceğini belirlenmesin sağlayan GSS gelir testi formu ile yapılan test sonucu gelir düzeyi düşük çıkan vatandaşların prim ödemeleri devlet tarafından yapılacaktır.

  GSS gelir testi formu ile yapılan gelir testi neticesinde prim ödemeye elverişli olan vatandaşlar ise otuz beş TL ile iki yüz on üç TL arasında devlete her ay prim ödeme mecburiyetinde olacaktır. Gelir testi için gereken belgeler gelir testi formudur bu formdaki sorulara doğru cevapları yazmak adına TC kimlik kartınızdaki bilgilerde yararlanınız. Vatandaşlar GSS gelir testi formu içerisinde yer almakta olan on dokuz adet soruya doğru bir şekilde cevap vererek teste ilk adımı ile başlayabilmektedir.

  Genel Sağlık Sigortası gelir testi formu içerisinde yer alan on dokuz soru arasında evin oda sayısı, ısınma yöntemi, kira tutarı ve tüketilmekte olan yiyecek ve içecekler gibi pek çok özel soru bulunmaktadır. SGK gelir testi formu ile gelir testini yapabilmek için yazının sonunda vermiş olduğumuz bağlantıya tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa içerisinden gelir testi formuna ulaşabilirsiniz.

  Gelir Testi Nasıl Yapılır?

  Gss gelir testi yapmak isteyen kişiler artık gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızın bir parçası olan ve bünyesinde yüzlerce sorgulama ve doğrulama işlemi barındıran e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu yüzden gelir testi yaptırmak isteyen kişilerin gelir testi için gereken evraklar ile birlikte kurumlara gitmesinin ardından SGK gelir testi sorgulama işlemleri artık online bir şekilde yapılabilir bir hale gelmiştir. Gelir testi yaptırmak için tek yapmanız gereken şey yazımızın sonunda yer alan bağlantıya tıklamak ve ardından şimdi anlatacağımız adımları takip etmektir.

  Fakat bunu anlatmadan önce bilmeniz gereken bir şey bulunuyor. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için siteye giriş yapmanız gerekiyor. Siteye giriş yaparken istenilen şifreye sahip olmayan kişilerin ise en yakın PTT merkez şubesine giderek 2 TL değerinde bir ücret karşılığında bu şifreyi alması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şifreyi alacak kişinin T. C. Kimlik kartı ile birlikte bizzat PTT şubesine gitmesidir. Gerekli işlemlerin ardından aldığınız şifre ile sisteme bir kere girdikten sonra şifreyi istediğiniz şekilde düzenleyebilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra ise T. C. Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

  Ardından gelir testi yaptırma işlemleriniz de otomatik bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır. Bu durumda gelir testi yaptıran kişiler durumlarını bu bölümden borç dökümü şeklinde inceleyebilirler. Eğer gelir testi yaptırdıktan sonra SGK gelir testi sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirirseniz karşınıza iki farklı sonuç çıkacaktır. Bu sonuçlardan ilki herhangi bir borcunuzun olmaması iken ikincisi çeşitli tutarlarda borca sahip olmanız halinde ortaya çıkacak tablodur. Bu tablonun ana başlıklarını aşağıda yer alan görselde görebilmeniz mümkündür.

  Bu tablodan, dönem, gün, son ödeme tarihi, aylık tahakkuk tutarının TL olarak karşılığı, tahsil edilen borç aslının TL olarak karşılığı, tahsil edilen gecikme zammının TL olarak karşılığı, tahsil edilen toplam borç tutarının TL olarak karşılığı, kalan borç aslının TL olarak karşılığı, kalan borç gecikme zammının TL olarak karşılığı, kalan toplam borcun TL olarak karşılığı ve tahsiliden vazgeçilen tutarın TL olarak karşılığı ile durum bilgilerini kontrol etmeniz mümkündür. Böylece toplam GSS borç bilginize ulaşabilirsiniz.

  GSS Gelir Testi Formu Örneği için TIKLAYINIZ.

  gss gelir testi soru cevap

  GSS’li Olup Olmadığınızı Öğrenmek için TIKLAYINIZ.

  GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

  Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

     tıkla sorunu sor

  GSS GELİR TESTİ FORMU İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. 2350 tl ben nasıl öderim gss istemiyorum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Maalsef böyle bir hakkınız yok.Eğer sosyal güvenceniz yok ise otomatik olarak GSS kapsamına girmektesiniz.

    1. ece dedi ki:

     merhaba 2011 yılında işten ayrıldım 3 sene iş bulamadığımdan çalışmadım bu süreçte 4001 tl borcum çıktı şu anda kamu kurumunda çalışmaktayım bu borcu ödemek istemiyorum çünkü iş bulamamak benim suçum değildi ne yapmalıyım itiraz hakkım var mıdır? teşekkürler.

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Maalesef sistem bu şekildedir. Yine de SGK ya itiraz edebilirsiniz. Gelir testi yaptırarak borcu düşürme imkanınız olabilir.

    2. Şeref dedi ki:

     İşsizden alınan bu GSS Priminin bana mantığını açıklayabilir misiniz?
     Yani biri işsiz, geliri yok ise neden devlete borçlansın? Ece hanım iş bulamamış, ki bu onun suçu değil. O dönemde ne diye borçlansın? GSS adı altında insanları soyuyorlar! Gelişmiş ülkelerde daha işsizlere sınırsız işsizlik maaşı verilirken, (İŞKUR’un 1 yıl bile sürmeyen işsizlik maaşını kıyas bile kabul etmez) benim devletim insanını daha borçlandırıyor. BRAVO!

     1. Berat dedi ki:

      Sen 3 sene içinde gelir testi yatırmazsan borç olur tabi ben ilk çıktığı zaman yaptırdım bu gss o bana neden hiç borç cikmadi? Bizim türkler böyle şeyleri genel de umursamadiklari için ilgilenmiyorlar borç cikinca kıvranıyorlar. İlk çıktığından bu yana kaç defa söylendi böyle olacağı gelin silelim dediler neden gitmediler. Kişi çalışmıyor madem gidip 1 günde halledilecek şey bu.

      1. Yusuf Karataş dedi ki:

       http://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-testi-soru-ve-cevaplari/ gerekli cevapları yazımızdan bulabilirsiniz.

   2. yalçın dedi ki:

    25 yaşın üzerindeyim ve sgk ya gittigimde gelir testi yaptırman zorunu deyip gelir testi yaptırdılar ve g3 çıktı yalnız ben ögrenciyim, okula başladıgımdan bu yana 2 seneye yakın 3 bin tl oldu ve şimdi artık g3 daha fazla borç çıkacak bu borçlları nasıl sildircem ve gelir testi yaptırmaya gidince ögrenci belgemi götürdüm kabul etmediler devlet seni ögrenci olarak görmüyo dediler belgeyi almadılar nasıl bi çözüm gerekiyor ben ikametgahımı okudugum yere aldırıp gelir testi yaptırsam ailemi katmadan borçlarım silinir mi

    1. Hürcan Karataş dedi ki:

     25 yaşını doldurduğunuz için öğrencilik durumunuz düşüyor. Bu nedenle gss kapsamında borçlanıyorsunuz. Gelir testi yaptırmanız gerekir. Ancak bu test borçlarınızın silinmesini sağlamaz. Yine de borcunuz da bir miktar düşüş olabilir. İlçe kaymakamlığından gelir testi yaptırınız.

   3. Burcu dedi ki:

    Merhaba pazartesi günü eşimden ayrıldım çalışmıyorum çocuğum var nafaka almıyorum 20 yıllık raporlu rahatsızlığım var öğrenci değilim 2011 sigorta girişliyim borcum çıkma ihtimalim var mı bu durumda nasıl adımlar atmam gerekiyor beni aydınlatır mısınız

    1. Yusuf Karataş dedi ki:

     ALO 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. Bülent dedi ki:

   Merhabalar ben 2011 temmuz ayından beri yurt dışında çalışıyorum ve şirketim sağlık primlerimi yatırıyor neden gss borclusu cıktım bilgilendirirmisiniz

  3. hazar dedi ki:

   slm ben şuan liseyi dışardan okuyorum ünv sınavına hazırlanıyorum herhangiş bir işte de çalışmıyorum ,gelirim de yok. GSS 739 tl borç çıkardı ne yapmalıyım . bunun faizinden nasıl indirebilirim . teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile birlikte SGK mdürlüğüne başvuru yapınız.

  4. Gökhan dedi ki:

   GSS Prim borcu taksitle ödenebilir mi?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konuyu SGK Müdürlüğüne başvurarak ya da ALO 170 i arayarak öğrenebilirsiniz.

  5. mustafa dedi ki:

   Ablam eşinden ayrıldı . 1 çocuğu var. Üzerine 8000 tl degerinde bir araba kayıtlı 500
   Lira kendisi 500 lira çocuk için nafaka alıyor. Sgk 800 tl borç çıkarmış. Bu durumda ne yapmalıyız? Teşekkür ederim

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu konu hakkında kişinin durumunu açıklayan ve bunu belgeleyen bir dilekçe ile SGK ya başvuru yapabilirsiniz.

  6. merve dedi ki:

   Ben üniversite öğrencisiyim.Şuan babamın bağkur,sigorta, yeşil kart gibi bir durumu yok.Doğal olarak ondan yararlanamıyorum. 21 yaşımda olduğum için 18 yaş altı durumundan da yararlanamıyorum. Devlet hastanesine yada ilaç almak istediğimde indirimli bir şekilde alamıyorum. Sigorta hakkımdan nasıl yararlanabilirim. Şimdiden çok teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Malesef 18 yaşını geçtiğiniz için devletin bu imkanından yararlanamamaktasınız Merve Hanım. Ancak öğrenci olduğunuz için durum farklı olabilir SGK’ya başvurmalısınız.

  7. Osman dedi ki:

   merhaba ;

   Gelir tespiti için başvuru yapacağım GSS den dolayı.25 yaşındayım babam emekli , bu tespitte babamın emekli maaşını göstereceğim fakat aynı anda da babam apt. görevlisi. başvuru yaptığımda aynı zamanda apt. görevlisi olduğu için emekli maaşı kesilir mi ? ya da herhangi bir cezai yaptırım mümkün mü?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Osman Bey, babanız emekli olduğunda tekrar çalıştığını SGK’ya bildirmediyse elbette cezai yaptırımları bulunmaktadır.

  8. Erdem dedi ki:

   Merhabalar,
   Bir yıldır yurtdışında yüksek lisans eğitimindeydim. Döndüm GSS için 1500TL küsür borç çıkardılar. Gelir testim yok, herhangi bir yazı/bildirim vesaire de gelmemişti. Yurtdışından aldığım Diploma, giriş çıkış tarihleri olan pasaportum, otruma iznim gibi belgeler burada olmadığım zamanı borçtan düşmeye yeterli midir?
   Teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Erdem Bey, yurtdışında öğrenci olduğunuz süreyi ispatlayan belgelerle birlikte durumunuzu anlatan bir dilekçe yazarak SGK’ya başvurabilirsiniz.

  9. Anıl dedi ki:

   Merhaba;

   26.07.2013 tarihinde üniversiteden mezun oldum.22 yaşındayım öğrenciyken babamın üzerinden yararlanıyordum.Bugün açık öğretime kayıt yaptırdım 25 yaşıma kadar yararlanmak için ama öğrenci olmadığım 3 ay için gelir tespiti yaptıracaksın dediler SGK dan.Ben öğrenci belgesiyle gittim SGK’ya ama bu uygulamayı anlayamadım.Bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız o dönemde gelirinizin belirlenen sayıdan düşük olduğunu ispatlayacaktır. SGK ya başvurduğunuzda nasıl bir yol izlemenizi istedilerse o şekilde hareket etmelisiniz.

  10. anıl dılomac dedi ki:

   ıyı aksamlar bugun sgk ya gıttım unıversıte ogrencısıyım yasım 25 babamdan yararlanamıyormusum gelır tespit yapıcaksınız dedıler ceza vereckler dedıler bu konuda bısey anlamadım ben ne yapmayılım tesekkur edrm

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Erkekler 25 yaşına kadar öğrenci oldukları taktirde babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor Anıl Bey. ALO 170’i arayabilirsiniz.

  11. anıl dılomac dedi ki:

   aykut bey bana 25 yasında oldugunuz ıcın yararlanamıyorsunz dedıler o yuzden ıkılemde kaldım

  12. tahacan selim dedi ki:

   merhaba ben 21 yaşındayım üniversitede okuyorum babamın üzerinden sigortadan yararlanmak istiyorum geçmişten ssk başlangıcım yapıldığı için gelir testi yaptırmam gerektiği söylendi acaba hangi belgelere ihtiyacım var?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Tahacan Bey, SGK ya giderek öğrenci belgenizi vermeniz gerekmektedir.

    1. Metin Tepe dedi ki:

     Merhaba, ben de aynı sorundan mağdurum ve benim de gelir testi yaptırmam gerek ama önceden öğrenci belgemi sgk ya verdim sonra da borçlarımı da sildirmek istedim ordaki kadın sildim dedi biraz da tedirgindi, 10 gün sonra hastanede sorun yaşadım 30gün priminiz dolmadı dedi ben de o anda beyoğludaki sgkya gidip borcumu falan sordum 3800 lira borç çıktı
     ben 1-2 sene önce günübirlik bir işte çalışmıştım orada sigortam başlamış oldu sanırım ve parası yatırılmadı. yarın gelir testi yapacağım kaymakamlıktan bakalım halledebilirsem.
     Bir tavsiyeniz var sa söyleyin lütfen

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Durumunuzu belirtip tekrar öğrenci belgesi verebilirsiniz SGKya

  13. -Esra dedi ki:

   Merhaba. Ben bir yerde full time calışıyordum lakin bu ay başı part time calışmaya basladım.Çalıştıgım yer gelir testi yaptırmam gerektiğini söyledi.Aynı zamanda bu sene üniversiteden mezun oldum ögrenci değilim.Her ay belli miktarda ücret ödeyecegim dogru mu.?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Doğrudur Esra Hanım. Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  14. cüneyt dedi ki:

   iyi günler.ben askerden geleli 1 yıl kadar oldu.askerden önce sigortam vardı. ama şimdi çalışmıyorum askerden geldikten beri.ama bana 1,806 tl gibi borç çıkarmışlar.benim ödeme gücüm yo bu parayı.hiç haber vermediler bana oysa kağıt bile göndermediler.ne yapmam lazım.bu evlet resmen haraç alıyor.ben hasta olduğum halde günlerdir evde yattım.ilaç almadım.bu ne parası şimdi.asgari ücret 800 tl olan bu ülkede bu resmen dolandırıcılık değil mi…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çalışmıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerekmektedir Cüneyt Bey. Aylık gelirinizin 313 TL’den düşük olduğu belirlenirse ona uygun işlem yapılacaktır.

  15. cüneyt dedi ki:

   peki borç ne olacak aykut bey

  16. Kaan ZÜMRÜTKAYA dedi ki:

   Merhabalar, ben ağustos 2013 de üniversiteden mezun oldum ve iş aramaktayım. Her nasılsa benim mezun olduğu tarihi bilen devlet benim işsiz olduğumu bilmemektedir. Bu nedenle de aylık 125 TL.den bana gss primi kesmiştir. Şu anda prim borcum 460 TL. Bu borcu sildirmek için ne yapmalıyım ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Kaan Bey bu noktada sizin gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  17. enes tekin dedi ki:

   merhabalar aykut bey gss kapsaında bende aylık 120 küsüratlı toplamda 750 tl gibi bi borç çıkarmışlar bende gss tespit yaptırmak için başvuracağim fakat benım bi banka hesabında arkadaşın parası vr 20 bin tl kadar bu herhangi bi sorun yaşatırmı sorun olursa parayı çekecem yardımcı olmanız dileğiyle teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Her ihtimale karşı paranızı çekmenizi öneririz Enes Bey.

  18. ERDAL BİÇER dedi ki:

   iyigünler
   31.12.2012 de işten ayrıldım. 10 ay işsizlik maaşı aldım. ve işsizlik sigortasından faydalandım. şu anda halen iş bulamadım. bana borç çıkarmı. ve gss gelir testi yaptırmam gerekirmi. gss testini yaptırdıktan sonra işe girersem biryere müracaat yapmam gerekirmi yoksa ototmatikmen düşermi.
   bilgilendirmeniz için şimdikten teşekkür ederim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız Erdal Bey. Bir yere müracaat etmenize gerek yok bir işe girdiğinizde SGK’ya bildirileceği için işlemleriniz yapılacaktır.

    1. Fatih dedi ki:

     3 ay oldu isten ayrilali herhangi bir borc cikmismidir ne yapmamiz gerekiyor bilgilendirirmisiniz.

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Yanda vermiş olduğumuz linke tıklayarak borç durumunuzu öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/e-devlet-borc-sorgulama/

  19. nur dedi ki:

   merhaba aykut bey, ben işten 20.04.2012 tarihinde çıktım.üzerime kayıtlı bir araba var ve bir de ev taksidim var yani kredi ödüyorum.resmiyette hiç bir gelirim yok ama nişanlım ev kredisini ödüyor.arabam duruyor.halen çalışmıyorum ve gelir testi yaptırmadım henüz.ben gelir testinde gelir olarak ne yazacağım onu için bilgi verirseniz biede ne kadar ceza çıkabilir bilgi verirseniz sevinirim.iyi çalışmalar

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gelir testi gelir belirtmek için yazılmıyor Nur Hanım. Herhangi bir geliriniz olmadığı için Gelir Testi yaptırmak sizin yararınıza.

    1. arif taşhan dedi ki:

     arkadaşlar toplam 7.458.00 TL BORCUM ÇIKTI KENDİLİĞİNDEN SGK MI YAPMIŞ SGK SİSTEMİ HİÇ BİR GELİR GÖSTEREN İŞLEMLERİM YOK
     YAZIKLAR OLSUN

  20. tanguz dedi ki:

   ARKADAŞLAR AF ÇIKMIŞ BİLGİNİZE. GELİR TESPİTİ YAPTIRIN BİR AN ÖNCE

  21. bu nasıl iş anlamadım! anlayan? dedi ki:

   Ben 15.08.2013 te üniden mezun oldum bu tarih geçici mezuniyet belgemde yazıyor ve 5 aylık bi borç çıkarmışlar bana okuduğum süre zarfınıda içe katıp ve gss pirim borcum 521 tl çıkmış.benim sorum şu bu parayı biz seve seve ödicez de ben bu gelir testini yaptırdıktan sonra bu parada bi indirim olur mu şuan hiç bir gelirim yok çalışmıyorum cavabınız için şimdiden teşekürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gelir testi yaptırdıktan ve size borç gelen tarihler arasında öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeleri gösterdikten sonra borcunuz da indirim olabilir.

  22. aykut dedi ki:

   merhaba
   22 eylül 2013 tarihinde üniversiteden mezun oldum
   şuan da bir işte çalışmıyorum.KPSS hazırlığı kapsamında bir kursa devam ediyorum.
   1 ocak 89 doğumluyum ve babam emekli sandığına bağlı
   şuanda 270 tl gss borcum görünüyor
   bu durumda ne yapmam gerekiyor
   bu borca itiraz hakkım var mıdır
   bi gelir testi yaptırmadım,nasıl yaptırılır?
   gelir testi sonucunda borcun yeniden hesaplanma durumu var mıdır?
   teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Şuanda çalışmadığınız ve öğrenci de olmadığınız için artık babanıza bağlı değilsiniz Aykut Bey. Bu durumda Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi yaptırmalısınız. Evet yeniden hesaplanacaktır.

    1. kaan dedi ki:

     Babaya bağlı değil de neden baba veya herhangi birinin geliri bizimmiş gibi hesaplanıyo insanı işsizken bile sömüren bi sistem

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      eyvallah

  23. ugur dedi ki:

   Ben lise mezunuyum ve şuanda üniversite sınavına hazırlanıyorum.Daha 18 yasımı bu ay sonunda dolduracağım ayrıca birde işte çalışıyorum bunun GSS yaptırmam gerekir mi.?Ayrıca sigorta başlangıcı göstersem GSS ye gerek kalır mı?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sigortanız yapıldığında GSS ye gerek kalmıyor zaten sigortalı oluyorsunuz Uğur Bey.

  24. Mehmet dedi ki:

   Merhaba 25 yaşını doldurmuş üniversite öğrencisiyim. Gelir testi formuna baktım. hane halkı ile ilgili sorular var. ben ailemin yanında kalmıyorum.Akrabalarımın yanında kalıyorum. Hane halkı ile ilgili kısmıları onlara göre mi doldurmalıyım formdaki yoksa kendi aileme göre mi doldurmalıyım.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    25 yaşını doldurmayanlar aile içinde değerlendiriliyor ancak siz doldurduğunuz için bulunduğunuz haneyi yazacaksınız. Fakat yine de ALO 170’i arayarak öğrenebilirsiniz.

  25. ali dedi ki:

   ben 2012 tarihinde öğrenciydim 2012 aralıkta arker gittim mayısta geldim gss primim gözüküyor 2600 tl 23 aylık borçum varmış gelir testide yaptırmadım lütfen yadım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Gelir testi yaptırmadığınız için bu borç çıkmış Ali Bey.

  26. ebru dedi ki:

   merhaba.eşimle önceden gss liydik ve ücret ödemiyorduk sonra işe başladık ve ssk lı olduk.doğum yaptığım için işten ayrıldım şuan eşimde bende çalşmıyoruz.otomatik olarak gss ye gecermiyiz yada başvuru yapmamızmı gerekiyor.kızım şuan 6 aylık 18 yaş altından yararlanabiliyormu?teşekkürler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Tekrar başvuru yapmanız gerekiyor Ebru Hanım.

    1. Burcu dedi ki:

     Merhabalar pazartesi günü eşimden ayrıldım çalışmıyorum çocuğum var nafaka almıyorum üzerime kayıtlı mal yok 20 yıldır astım hastasıyım 24 yaşındayım öğrenci de değilim bilgilendirir misiniz

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  27. soner molla dedi ki:

   Merhaba
   2008 yılında yüksekokula kayıt oldm fakat 2009 yılında bırakmak zorunda kaldım ve sigortasız normal işlerde calıstım. 2010 yılında askere gittim ve 2012 yılında geldim bu yasa 2012 yılında cıkmıs bulunmakta ve bundan haberm yoktu. Su an evliyim, ve bana cıkan bor 2700 lira hergün artıyor? benm ne yapmam gerekiyor…

   teşekkürler simdiden

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çalıştığınız yerlerde sigortasız çalıştığınız için bu dönemi boş geçirdiniz şeklinde görünüyor, gelir testi yaptırmış olsaydınız bu şekilde olmazdı, ancak borcu ödemeniz gerekiyor Soner Bey, yine de SGK ya başvurunuz.

    1. soner molla dedi ki:

     Aykut bey yorum için teşekkürler. dedginz gibi sgk ya gittim 2700 lira olan borcum güncelleme yapıldı ve 211 lira cıktı toplamda onuda hemen kredi kartımla smdi ödedim tüm borçtan kurtuldum herkeze tavsiyem olsun sgk ya direk gidin ve halledin eger ödemezsenz daha cok faiz geliyor

  28. Meryem dedi ki:

   Merhaba,
   tesadüfen 2013/aralıkta öğrendiğim bu yasayla ilgili sgk yı aradığımda bana 4 aylık 452 tl borcum olduğu söylendi.Basvuruda bulunmadığım için maksimum olarak hesaplamışlar.Ancak şimdi okuduğum bilgilere göre yanlış anlamadıysam ” 1/1/2012 tarihi itibariyle her hangi bir sosyal güvencesi olmayanlar Kurum tarafından Kanunun (60/g) bendi kapsamında re?sen tescil edilmişlerdir. Bu kapsamdakilere Kurum tarafından gelir testi yaptırmaları için “gelir testine müracaat bildirim” belgesi adreslerine gönderilmiştir. ” bilgisi var. Bu durumda adresime beni gelir testi tespitine çağıran hiçbirşey gelmedi.Şimdi gelir tespiti için gitmeyi düşünüyorum ancak 4 aylık ödemem gereken bu primi yine de ödemek zorunda olacakmıyım, geçmiş borcumu düzeltmeleri için itiraz edebilir miyim ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Meryem Hanım önce gelir testinizi yaptırın, daha sonra eğer bu borç haksız yere çıktıysa en azından faizlerini sildirebilirsiniz. SGK ya başvurunuz.

  29. atay dedi ki:

   Mrh benim GSS borcum gözükmüyor ama yukarıda başka 89 lu benden ay olarak kucuk bir arkadaşın borcu cikmis bu Nasil oluyor?Öğrenmek istediğim GSS gelir testi yaptırmak için bu formu doldurmak gerekse ben yalniz kaliyorum kira odemiyorum üni. Ogrencisiyim ve hic bir gelirim yok ne doldurucam 0 TL gelirim var mi diyeceğim gerçeği söylersem sonra yanlis beyan vermekten ceza yermiyim?Cevaplariniz için teşekkürler…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Durumunuz ne ise onu doldurmalısınız Atay Bey, GSS borcunun çıkıp çıkmaması yaş ile alakalı bir durum değildir.

    1. Coşkun sabanci dedi ki:

     Bana 245 lira çıktı odedim ve şuanda her ay 66 tl odemem gerekiyor nereye yatircam bilmiyorum

  30. okan dedi ki:

   5 kasım 2013 yılında üniversiteden mezun oldun. gelir testi yaptırdım aylık 122 tl toplamda ise 250 küsür tl borçlu gözüküyorum. Ssk benden mezun olduğum 5 kasımdan 23 aralığa kadar geçen 48 günlük sürede nasıl oluyor da para istiyor.mezun olduğum gün benim hemen devlet borçlanmam mantıklı mı?ssk mezun olduğum günden sonra bana hiç zaman tanimicak mı şu sürede iş bulamazsan senden her ay para alırız diye

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sistem bu şekilde işliyor ne yazık ki Okan Bey, ancak SGK ya başvurup dilekçe vererek bu durumu anlatabilirsiniz.

  31. mustafa kılınc dedi ki:

   28 09 2012 de evlilik yaptık eşimin 980 tl ssk ya borcu çıkıyor ben sigortalıyım eşim benden yani benim sigortamdan faydalanamıyor 980 tl yi öderseniz hemen faydalanır dediler bu parayı ödedikten sonra tekrar para ödeyecekmiyim ilerleyen dönemlerde yoksa 1 defaya mahsus mu verecem parayı

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu eşinizin evlenmeden önce ki borcu olabilir Mustafa Hanım, ödediğiniz taktirde artık size bağlanmış olacak.

  32. nimettullah dedi ki:

   merhaba
   ben 22/11/2013 tarihinde işten ayrıldım 27 yaşındayım ve ayrıca üniversite okuyorum. Ailemin sigortasından yararlanamıyorum gss ye başvuru yapmam gerekiyormu?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Evet şu anda herhangi bir sigortanız olmadığı için GSS yaptırmanız gerekiyor.

    1. veli dedi ki:

     bende aynı durumdayım gelirim yok ama 35 TL falan ödemem gerekiyor gelirim olmadığı halde neden prim ödüyorum.

     1. Selahattin Demir dedi ki:

      gelir testi yaptır.

  33. demet dedi ki:

   Ben 18 yaşına girince sigortam düştü ve benden gelir testi istediler, yaptırdım sonra ssk’ya gittim. Ordaki adam beni yeşil kartlı yapmış. Ben babamın üzerinden faydalanmak istiyorum. Şimdi tekrar ssk’ya gitsem yapılabiliyor mu? Yani özel hastahanelerden yararlanabilir miyim babamın üzerinden faydalanınca? 18 yaşındayım, okumuyorum, çalışmıyorum, evlide değilim.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Babanızın üzerinden yararlanma şartınız bulunmuyor Demet Hanım.

  34. Fatih dedi ki:

   Merhaba gss borcum 2700 tl borcum gözüküyor. Fakat borc olduğu dönemlerde açık ögretim lisesini okuyodum 1 sene once mezun oldum ögrenci belgemle gosteremedım ozaman.şimdi aöf okuyorum 4 aydır vede 9 aydır part tıme olarak bi mağazada çalışıyorum şimdi ben bu borcu kapatabilmem mümkünmüdür.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    O döneme ait olan öğrenci belgenizi götürerek en azından faizlerinizi sildirme ihtimaliniz olabilir.

  35. yusuf artuk dedi ki:

   01/01/2014 tarihi itibariyle işten ayrıldım. üzerime kayıtlı 2 araba(bir tanesi babamın arabası) var ve düşük raiç bedelli arsa kayıtlı ayrıca hesabımda vasatın üstünde başkasına ait para var. gss başvurmam gerekiyor mu? cevap “evet” ise nereden nasıl yapılır.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Geliri 313 TL den düşük olanların GSS başvuru yapması gerekiyor.

  36. nefise dedi ki:

   ben üniversite öğrencisiyim nisanda 20 yasımı dolduracağım ama babamın sigortasından yararlanamıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz ?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Öğrenci belgenizi SGK ya götürmelisiniz, bunu her sene tekrar etmeniz gerekiyor.

  37. Salim dedi ki:

   Gelir testı yaptırmam ıcın ssk dan bı bıldırı geldı ve ben bu testı yaptırdım prim odemeyeceksınız denıldı sosyal yardımlasma tarafından ama gecmıse yonelık 2.096 lıra borc gorunmekte bankadan baktırdıgımda gss adı altında bu borc sılınecekmı yoksa ne yapmak gerekıo sımdıden tsk ederım cvp nız ıcın…

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Bu borç daha önce GSS yaptırmadığınız dönemde çıkan bir borçtur Salim Bey. Şu anki durumunuzu göstererek en azından faizlerini sildirme ihtimaliniz olabilir.

  38. serhat dedi ki:

   ben calışıyorum ama sıqortam yok benimde 585 tl borc cıkıyo bn glr testıne nasl yapabilirm maasım 350 tl bi yardımcı olabirmsnz

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sigortasız çalıştırıldığınız için ALO 179 a şikayet edebilirsiniz Serhat Bey. GSS yaptırmalısınız. Yoksa borcunuz çıkmaya devam eder.

  39. FikretBy dedi ki:

   Aykut bey ben 1985 yılında numara aldım ama 1978den giriş yapılmış!
   Bunun dışında 14 ay 24 gün Bağ-Kur prim borcum var ama bugüne kadar hiç prim ödemim!
   Askerlik ödemeside yapmadım, yurt dışında 38 ay çalıştım şimdi ise ne iş var ne sigorta!

   Günlük işlerde çalışıyorum ama oda ancak boğaza yetiyor!

   Ben bu durumda ne yapmalıyım yada ne yapabilirim, yardımcı olursanız inanın çok mutlu olurum!

   Şimdiden teşekkürler, Rahmân razı olsun.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Fikret Bey Alo 170 ‘i ararsanız ayrıntılı bilgi vereceklerdir.

  40. ahmet dedi ki:

   Gss prim borcum var isi birakmistim yeni gördm borcu sgkdan mi yaptiricam bu testi hic bir gelirim yok ama ablamin kirada oturdugu ev ikamette benim üstüme görünüyor borcumu indirmezler mi bide ödemezsek ne olur

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na gidiniz, ödemezsiniz faiz işler.

  41. serhat dedi ki:

   la mal ben de blym onu bn sana soruyom gelir testini nasl yaptıracam ya adamı deli etmeyın ulan

  42. ayla dedi ki:

   Ben 2013 ocak ayinda isten çiktim ,eşim sigortali. gelir testi yaptirmalimiyim 10 ay işsizlik maaşi aldimben ayla tesekurler

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eşinizin üzerinden yararlanabilirsiniz Ayla Hanım, ya da GSS yaptırmalısınız.

  43. Semih dedi ki:

   Merhaba ben 1988 ağustos doğumluyum. Üniversite 4. sınıf öğrencisiyim. Bu zamana kadar gelir testi yaptırmadım. Açıkçası haberimde yoktu. Ağustostan ocak ayına kadar bir borç çıkar mı acaba çıkarsa ne kadar olur teşekkürler.

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Semih Bey eğer öğrenci oldğunuz dönem içerisinde her sene SGK ya öğrenci belgenizi götürmediyseniz 4 sene boyunca da borcunuz çıkmıştır. Eğer böyle bir durum varsa öğrenci belgenizle birlikte geçmiş 4 yılın borcunu sildirebilirsiniz. 25 yaşını doldurduğunuz için gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Borç çıkması muhtemel. Borç sorgulama işlemi için: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

    1. Semih dedi ki:

     Babam bir sandığa bağlı olduğu için her sene oraya gönderdim öğrenci belgesini.Buradan nereye bakacam borç yazmıyor hiçbir kısmında.

  44. ebru dedi ki:

   Merhaba benim 3 milyar küsür borcum çıkmış 2012 yılından itibaren başlamış fakat bn o dönemlerde üniversite öğrencisiydim ve annemim sigortasından yararlanabilmek için her dönem sgk ya öğrenci belgemle gidiyordum işlem yapılıyordu şuan sigortalı çalıştığım halde borç devam ediyor ne yapmalıyım

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Eger bu sekilde yaptiysaniz bir hata olabilir veya hangi donemlerde borc ciktigini dha net ogrenerek neden ciktigini SGK ya sorabilirsiniz.

  45. fatih dedi ki:

   Emekli sandığına bağlı olarak çalışan memurum. Eşim çalışmadığı için sağlık yönünden benden yararlanıyordu. Bununla alakalı belgeleri kendi kurumuma verdim. Ancak ilaç almak istediğimde eşimin her hangi bir sağlık kaydının olmadığını gördüm. Sgk ya gittiğimde GSS borcumun olduğunu ve ödemem ğerektiğini söylediler. 3700 lira borç göründü.Bu konuda bana tebligat ulaşmadı internetten öğrendim.. Bu konuda bilgilendirir misiniz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Fatih bey bu konuda SGK ya başvurmalısınız. Tebligat gelmediği ve eşinizin size bağlı oldugu yònünde.

  46. ismail dedi ki:

   merhaba. Üniversite öğrencisiyim ve babam abimin üstüne sigortalı. bana da bu durumda 3000 tlnin üzerinde borç çıktı . gelir testine gir ona göre yeşil kart çıkar dediler. sizce ne yapmalıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gelir testi yaptırmak zorundasınız İsmail Bey.

  47. sıla dedi ki:

   Merhaba ben bi hafta kadar part time iste calistim ve bir hafta sonunda biraktim sigorta yapmislardi ve su an bıraktığım icin aileme ggs gonderiliyor mu yoksa sadece sgk ya ogrenci belgemle gitmem yeterli olur mu

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şu an aileniz üzerinden yararlanıyorsanız SGK ya öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyor aksi taktirde GSS borcu çıkacaktır.

  48. SERKAN dedi ki:

   Aykut bey, benim gecen yıl icinde calısmadıgım belli bir süreden dolayı 1700 civarı borc gorunuyor ve su an haberlerden takip ediyorum sadece durumu ve gelir testi yaptırmadım. simdi yaptırmalımıyım? kanunla ilgili gelişmeleri mi takip etmeliyim? ne zaman yaptırmak uygun olur? 17 subat itibari ile izleyecegim bir yol haritası verebilir misiniz?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bekleyebilirsiniz Serkan Bey GSS affı’nın ne zaman kesinleşeceği hakkında bir bilgi yok ancak mart gibi yasalaşabilir deniliyor. Karar sizin.

  49. Selçuk dedi ki:

   Merhaba,
   07/2013 ile – 01/2014 arası faizi ile birlikte 918,68 TL borçlandırılmışım. Fakat 10/2013 tarihi itibari ile SGK lı olarak işe başladım. SGK hizmet dökümü sorgulamasında da primlerin yattığı görünmektedir. Buna rağmen nasıl oluyorda hem çalışan hem de işsiz olarak görünerek GSS ye maruz kalıyorum. Bana sadece 7,8 ve 9 ncu aylardan GSS borçlanması yansıtılmalıydı. Devletin sistemi yanlış bir defa. Bu durumda SGK ya itiraz için bir belge götürmem gerekir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Selçuk bey söylediğiniz durum ne yazık ki oluyor ancak işe başladığınızı SGK ya bildirmeniz gerekiyor. Şimdi borç çıkan dönemlerde SGK lı olduğunuzu gösteren belge ile yani hizmet dökümünüzü göstererek borcunuzun o kısımlarını sildirebilirsiniz.

  50. deniz dedi ki:

   merhabalar ben ünversite öğrencisiyim ayrıca evlyim ama eşim yurtdışında ve ailemle kalıyorum… suan öğrenci olduğum için ve eşimin yurtdışında olması sebebi ile ailemle kalıyorum. sgk bana 1000 yakın bir borç çıkarmış ne yapmam gerekiyor… benim türkiyede bir gelirim yok yurtdısındada yok.. gelir tespitinde ne yapmam gerek :S

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma vakfına giderek gelir testine girmeniz gerekiyor.

  51. ebru dedi ki:

   merhabalar ben üniversite öğrencisiyim 5 ay önce part time işe başladım bu sürede 2 ayrı firmada çalıştım GSS bana 310 tl borç çıkarmış daha önce babam dan faydalanıyordum ayrıca babam emekli ne yapmam gerekir gelir tespiti yaptırırsam borç çıkmaya devam edermi teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ebru hanım öğrenci olduğunuz dönem içerisinde babanızdan yararlandığınız zamanlarda SGK ya her sene öğrenci belgenizi götürmeniz gerekiyor. Eğer bu dönemlerde borç çıktıysa o dönemlere ait belgelerinizi götürerek borcunuzu sildirebilirsiniz. Şu an çalıştığınız için zaten SGK ya bağlısınız, bundan sonrası için GSS kapsamına girmeniz gerekiyor. Borç duracaktır.

  52. selim dedi ki:

   Merhabalar

   Benim şöyle bir sorum olucaktı..

   Biz direk Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidip gelir testi yaptırıp ve o form ile birlikte SGK ya başvurmamız yeterli olucakmı.? prim hesaplatmak için..

   Veya önce sgk ya ugramamız gerekirmi herhangi bir işlem için…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öncesinde SGK ya uğramanıza gerek yok Selim Bey.

   2. davut dedi ki:

    Merhaba ben 89 dogumluyum 2011 in 7.ayinda isten ciktim ve 6 ay issizlik maasi aldim 4 ocak. 2012 de asker oldum 28.11.2012 bitirdim ve o gunden beri calismiyorum ne yapmam gerekiyor ise girsem bile eski borclari odemem mi gerek ne kadar borcum cikar Tesekkurler.

  53. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar Ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim.SORGULAAM YAPTIĞIMDA 3 MİLYAR GİBİ BİR BORÇ ÇIKTI 21 YAŞINDAYIM .Babam bağkur lu ama bağkur primlerini hiç ödemediği için ondan yaralanamadım.Öğrenci belgelerimi götürürsem borç silinir mi.? Bir de bu borçu ödemezsem sağlıktan yararlanamaz mıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yararlanamazsınız Mustafa Bey, ailenizin üzerinden yararlanamıyorsanız gelir testi yaptırarak GSS kapsamına girmeniz gerekiyor. Daha sonra tekrar her sene öğrenci belgenizi SGK ya götürmelisiniz.

    1. Tarık dedi ki:

     merhabalar

     Daha önce sigortalı bir işte çalıştığım için SGK ya borcum vardı ama provizyon alabiliyordum.23 eylülde PMYO okuduğum için okul öğrenci belgesini alıp SGK ya gidin borcunuzu sildirin demişti.Ancak ben sildirmemiştim.2 ay sonrada bir nedenden dolayı okulla ilişiğim kesildi.(23 eylül-22 kasım arası öğrenciydim)Okulla ilişiğim kesildikten 2 ay sonra hastaneye gittiğimde borcunuz görünüyor dedi.Baktım 3 milyar küsür borç görünüyor.Gelir testi yaptırdım sonra sgkya gitiim G1 seviyesinde görünüyormuşum.600 civarı birşey olacak dedi SGK daki hanımefendi.İtiraz etmeyi düşünüyorum.Babamın emekli maaşı var ben şuan öğrenci değilim gelirimde yok.Çalışmıyorum.Elimde o dönem öğrenci olduğuma dair öğrenci belgesi var.Borcum sıfırlanır mı?G0 statüsüne girermiyim?

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Tarık Bey eğer çıkan borcunuzun hepsi öğrenci olduğunuz döneme aitse öğrenci belgesi ile borcunuzu sildirebilirsiniz.

      1. Tarık dedi ki:

       Peki ben ağustosta tekrar öğrenci olacağım.O zamana kadar otelde işe girmeyi düşünüyorum.SSKlı bir işete çalışmamın borcun silinmesi gibi bi avantajı var mı?Yoksa aynı mı kalır?

  54. Emrah dedi ki:

   Daha yeni yeni haberimiz oluyor ve 2 bin üstü borcum çıkıyor.. Bu nasıl iştir madem böyle birşey olacak halk gerekiyorsa ki gerekiyor tek tek bilgilendirilecek.. Bu rakamı ödemem imkansız. Ne yapmalıyım ? Yardımcı olur musunuz ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emrah Bey ne yazık ki bu durum birçok insan için böyle. Çoğu insanın haberi yok borcu olduğundan. Ancak bizim de yapabileceğimiz bir şey bulunmuyor. Eğer borcun çıktığı dönemlerde geçerli bir mazeretiniz bulunuyorsa borcunuzu sildirmeniz mümkündür. Şu anda bir yerde çalışmıyorsanız gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Daha sonra borcunuzu taksitlendirme imkanınız mevcut. Ancak önümüzdeki haftalarda GSS affı çıkacak yüksek ihtimalle. Onu da bekleyebilirsiniz.

  55. Oğuz dedi ki:

   24 yaşındayın, şuan lisans eğitimim sürmekte ve eş zamanlı olarak haftada 3 gün olmak üzere part time bir işte çalışıyorum. GSS ile ilgili bugüne kadar tarafıma hiçbir bildirim yapılmadı ve öğrenci olmama rağmen gssye borçlandığımı ve bu rakamın 1495 tl olduğunu tesadüfen öğrendim. Şimdi ne yapmalıyım, öğrenci belgemle birlikte gidip gelir testi yaptırdığımda bu rakam düşer mi?
   Annemle birlikte yaşıyorum ve benim gelirim ortalama 550tl, annemin emekli maaşı 1100tl olmak üzere, ortalama 1600-1700tl arası bir gelir görünüyor aynı haneye giren.
   Ne yapmam gerektiği ve sonrasında neler olacağı ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Oğuz bey öğrenci olmanız burda bir şeyi etkilemiyor çünkü sigortalı olarak çalıştığınızı söylüyorsunuz. Eğer çalışmayıp ailenizin üzerinden sigortadan yararlansaydınız her sene SGK ya belgenizi götürmeniz gerekiyordu. Ancak bu borcun ne zaman çıktığı önemli. Eğer çalışmadığınız dönemde çıktıysa o dönemleri sildirmek için öğrenci belgenizi götürebilirsiniz.

  56. Fatih dedi ki:

   merhabalar bana 1 sene once gss borcu cıkarmısları yaklasık 480 tl ve odedim o zamandan bu zamana sigortalı bi işte calısıyordum ancak 1 mart ‘ ta işten ayrıldım cünki sınavlara calısacagım ve bugün yani 11 mart ta bana tebligat geldi gelir testi yaptırın falan filan, şimdi arkadas ben sınavlara hazırlanıyorum nerden cıkıyor bu gelir testi gelirim yok neyin gelirini odeyecegim bana biri bunu acıklasın sırf bu yüzden ders calısamıyoruz arkadas bunlamı urascam ben zaten kalmıs 15 gün sınavlara , ayrıca sgk daki adam 3 ay borc gelmez demişti adamlar isten cıktım 10 gün sonra kagıt yollamıslar eve , ayrıca acıktan üniverste okursam bu borctan kurtulabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Fatih Bey GSS sistemi bu şekilde işliyor, öğrenci olmadığınız taktirde çalışmıyorsanız GSS kapsamına girmeniz gerekiyor. Sizin şu an geliriniz olmadığı için düşük miktarda prim ödemesi yapacaksınız. Gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Açıktan üniversite okuduğunuz taktirde ailenizin üzerinden yararlanıyorsanız SGK’dan her sene öğrenci belgenizi götürmeniz şartıyla borcunuz çıkmayacaktır. Ancak ailenizin üzerinden yararlanmıyorsanız yine gelir testine girmeniz gerekiyor.

  57. tevhide dedi ki:

   Merhaba benim 2yıldır sgk ya borcummu ödeyemedim.Bunun hakkında bir bilgi verirmisiniz.Teşekür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tam olarak hangi konuda bilgi istiyorsunuz Tevhide hanım ? Borcunuzu ödemediğiniz taktirde emeklilik işlemlerinizi tamamlayamazsınız.

  58. tevhide dedi ki:

   Yeşil karta borcum olduğundan dolayı sgk’dan yararlanamıyorum.Bunun için bir bilgi verebilirmisiniz.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tevhide Hanım yeşil kart devri kapandı GSS’li olmanız gerekiyor. Ne yazık ki borcunuzu ödemeniz gerekmektedir.

  59. cevat Bektaş dedi ki:

   Merhaba. Ben 1 senedir iş sizim 2500 ytl bi gss borcum gozukuyor ve bu her ay artiyor. Eşim sigortalı olarak çalışıyor eşimin üzerinden faydalansam bu gss borcu her ay uzerine koymakdan dururmu ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır durmaz Cevat Bey. Borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Yeniden gelir testine girebilirsiniz.

  60. aslı dedi ki:

   merhaba. Ben 2011 yılında liseden mezun oldum.1 yıl üniversiteye hazırlandım ve 2013 yılında açıköğretim den üniversiteye kayıt yaptırdım. 3 aydır da bir işte sigortalı olarak çalışıyorum. Bana liseden mezun olduktan sonra sgk dan bir kağıt gelmişti ve ben sgk ya gidip orda görevli bir memura bunu sorduğumda birşey yapmanıza gerek yok demişti. şuanda bende tesadüfen sgk nın sitesinden borç sorgulama yaparken karşıma 3.565,76 tl borç çıkıyor. ne yapmam gerekiyor ? Bunun hakkında bir bilgi verebilirmisiniz ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aslı Hanım siz sigortalı olmadığınız dönemde GSS kapsamına girmediğiniz için bu borç çıkmaktadır. Ancak SGK ya giderek borcun çıktığı dönemlerde öğrenci olduğunuz süreler var ise, o dönem ki öğrenci belgenizi göstererek borcunuzun bir kısmını sildirebilirsiniz. Daha sonra Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Ancak aileniz üzerinden sigortadan yararlanıyorsanız, her sene SGK ya öğrenci belgenizi götürmeniz de yeterli olacaktır.

  61. cevat Bektaş dedi ki:

   Peki benim hiç gelirim yok nekadar aylik ödemem çıkar

  62. aslı dedi ki:

   ben gelir testi yaptırdıktan sonra çalıştığım ve sigortamın olduğu halde tekrar çıkan sonuca göre ayrıca gss için prim mi ödeyeceğim ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aslı Hanım eğer GSS borcunuzun çıktığı dönemde SSK’lı iseniz, borcunuzun çıkmaması gerekiyor bir hata var demektir bu borcu o dönem ki hizmet dökümünüzü çıkarttırarak sildirebilirsiniz. Ancak SSK’lı olmadığınız dönemde borç çıkmış ise bunu ödemek zorundasınız.

  63. hasan dedi ki:

   ben 26 yaşındayım askerden sonra 1 2 yerde çalıştım gelir testi yaptırmadım şuana kada bilmiyordum 2700 civarı gss borcu çıktı ve şuan da çalışıyorum gelir testi yaptırmam için ne gerekiyor çalışırken yaptırabilirmiyim bu testi

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Hasan Bey gelir testini sosyal güvencesi olmayan kişiler yaptırıyor. Sigortalı olduğunuz günlerde borç çıkmayacaktır. GSS kapsamına girmediğiniz dönemlerde bu borç çıkmaktadır.

  64. mert dedi ki:

   Merhabalar şuan gelir testi yaptirmadigim için belli bir miktarda borç cıkarıldı aylik 124 tl civarindabizim hatamiz fakat gelir testinde 42 liralıkoödeme çıkınca borcta ona gore tekrardan düzenleniyor mu ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Borcun düzenlenmesi o dönemdeki mazeretinize bağlı olarak değişir Mert Bey. Ancak bu konu ile ilgili tekrar başvurabilirsiniz.

  65. mert dedi ki:

   şuan sigorta girisimiz sirket tarafindan yapıldı sigortalı olduğumuz halde gelir testi yaptırıp sigortaya iletmemiz gerekir mi ya da tekrar sigortalı ligimiz iptal olursami yaptirmaliyiz

  66. selçuk dedi ki:

   merhaba arkadaşlar gelir testi yaptırdığım halde bu gün 398 küsürlü bir borç geldi SGK dan aylık prim tutarım 42.84 gibi bi rakam yazmışlar napmalıyım bu arada kpss çalışıyorum işsizim yani 🙂

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Selçuk Bey gelir testi yapıp borçlarınızı ödediğiniz halde bu borç çıkıyorsa hata var demektir. Lütfen SGK ya başvuru yapın.

  67. hakan dedi ki:

   Merhaba babam ssk emeklisi 1600 tl maaş alıyor. her ay 450 tl kredi borcumuz kesiliyor ve rutin fatura ödemelerimizle birlikte elimize 700 tl civarında para kalıyor. Ailemiz 4 kişi, annemin ise 13 aylık isteğe bağlı bağ-kur borcu bulunmaktadır. Gelir testi yaptırmalı mıyız? yeni çıkan torba yasa ile bağ-kur borcu silinir mi? konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

  68. Çetin dedi ki:

   Merhaba;
   Eşimin toplam 3700 küsür borcu çıkmış fakat kendisi 2 yıldır çalışmıyor ben tek çalışıyorum ve evim kira ayrıca maaşın yarısı kiraya giderken nasıl gss ödücez zaten kredi ödüyorum ben, benim SGK üzerinden faydalansa borcu silinmez mi gelir testi için ne yapmalıyım

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekiyor bunun için Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor.

  69. serkan dedi ki:

   merhaba
   bir evde iki aile yaşıyoruz.
   babam : emekli 1200 tl emekli sandığı
   annem: çalışmıyor
   ablam :1200 tl ssklı
   kardeş: okuyor
   ben : çalışmıyor 3880 tl prim borcu çıktı. hiç gelir testine girmedim.
   eşim: çalışmıyor
   çocuk:
   ben gelir testine girmek istiyorum lakin durum neticesinde giremiyorum. bu para ile alış verişim yok.
   duruma göre ne çıkar gelir testinden veya ne yapmalıyım ?.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Serkan Bey gelir testi yaptırmadığınız her gün için borç yazılacaktır. En kısa sürede bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

  70. serkan dedi ki:

   Aykut bey çalışmadığınız bir yerden mi sordum ? :))))

   başınızın etini yerim bak cevam alayım.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Serkan Bey yoğunluktan dolayı bir süredir sorulara cevap veremedik. Şimdi tek tek kontrol ediyoruz. En kısa sürede cevaplanacaktır.

  71. alican dedi ki:

   Ben 22 yasında üniversite ogrencisiyim ailemin sağlık güvencesi var ama borcu olduğu için yararlanamiyorum onun için gelir testi yaptırmak istiyorum ve babam hic bir yerde çalışmıyor gelirimizde 1000 liranın altında bana ücretsiz GSS cikar mi yardımcı olabilir misiniz bide gelir testi için hangi belgeler gerekiyor ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alican bey gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunmanız gerekiyor.

  72. fikret dedi ki:

   Merhaba bugun sgk dan bana teblih geldi 980 tl borcunuz var demisler ben yilbasinda isten ciktim annem alzaymer hastasi ona bakiyorum calisamiyorum ve bakacak baskada kimsemiz yok annem babam vefat ettigi icin onun maasini aliyoyor maasini kestiler zaten babam olunce kredi cektik bankadan maasi kala kala 480tl kaldi biz bu parayl ay sonunu getiriyoruz ? Gelir testi yaptirmistim kaymakamliktan 4 ay once ben simdi bu parayi nasil odeyim soyleyin bugun sgk ya gittim gunesliye dediler itiraz hakkiniz yok bu parayi oduceksiniz napim simdi ben hirsizlimi yapayim adammi vurayim insani insan yerine koymayan bir devlet olmus ulke ..:(

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Fikret bey sizin için gerçekten çok üzgünüz. Ancak SGK ya başvurarak bu sorunu halledebilirsiniz. Yardım için yardım kurumlarına başvuruda bulunabilirsiniz.

  73. Ünal dedi ki:

   Merhabalar Admin,
   Ben 14/05/2012 tarihinde işten ayrıldım, kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırmamıştım. 01/02/2013 tarihinde sigortalı olarak bir işe başladım. bugün e-sgk.gov.tr sitesinden 22 aylık ( toplam 2567,96 TL)GSS prim borcumun olduğunu öğrendim. hemen SGK müdürlüğüne gittim ve işe başladığım tarihe göre (31.01.2013) GSS sonlandırdım ama yine de işsiz olduğum günlerden kalan 715 TL lik bir borcum görünüyor. Gelir tespiti yaptırsam bu meblağı ödememe gibi bir durumum olur mu? Geriye dönük (yani işsiz kaldığım zaman için) gelir testi yaptırılabiliyor mu ? Şu an Kredi ile bir ev aldım ve halen kredisini ödüyorum, gelir testine bu evde gelir olarak göz önünde tutuluyor mu? Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum. Şimdiden vereceğiniz tüm bilgiler için teşekkürler

  74. Ufuk dedi ki:

   merhabalar.. gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulundum fakat şu an sigortalı olduğum için geçmişe dönük işlem yapamıyoruz dediler ve testi yapmadılar. Ne yapabilirim..?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Şu an bir şey yapamazsınız Ufuk bey zaten sigortanız mevcut olduğu için.

  75. ozan dedi ki:

   Merhabalar. Ben 25 yasindayim issizim 1000 lira gss borcu cikmis bana ama yuksek lisan ogrencisiyim bu borcu odemek zorundamiyim?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ozan bey borcunuzun hangi dönemde çıktığı önemli. Üniversite öğrencisi iseniz 25 yaşına kadar yararlanabiliyorsunuz. Eğer 25 yaşından sonra ki dönemde ise sildiremezsiniz. Önce ise öğrenci belgenizi götürebilirsiniz.

  76. Mehmet dedi ki:

   Aykut bey ben geçici çalıştıgım için sürekli giriş çıkış oluyo gss ödememek için ne yapmam gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

  77. gizem dedi ki:

   Mrblar. 25 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim, aynı zamanda kısmi zamanlı olarak çalışıyorum. çalıştığım yer çalıştığım gün kadar sigortamı ödüyor haliyle.1 yıldan fazla oldu. ssk ya gitsem baya bi borç çıkacak sanırım. öğrenci belgesini götürmem bir işe yarar mı acaba? yoksa gelir tespiti yaptırmalı mıyım? gelir tespiti ve öğrenci belgesi sorunu çözebilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öğrenci belgenizi götürmeniz yeterli Gizem hanım.

  78. Ahmet Yılmaz dedi ki:

   aykut bey ben 6 ay işsizlik maaşı aldım,mayıs ayının 18inde bu hakkım bitmiş mayısın sonunda maaşımı aldım gelir testi yaptırmanın bir süresi varmı?babam emekli başvuru yaparken babamın gelir belgesi gerekiyormu…

  79. Rıdvan dedi ki:

   Merhabalar. Ben üniversite öğrencisiyim ve 26 yaşındayım gelir testine girmediğim için 8 aylık gss pirim borcum çıktı. Aylık hesabıma yatan para miktarı 250 lira. Şu an gelir testi yaptırsam geçmişe dair borcum silinir mi? Teşekkürler…

  80. davut dedi ki:

   Merhaba ben 89 dogumluyum 2011 in 7.ayinda isten ciktim ve 6 ay issizlik maasi aldim 4 ocak. 2012 de asker oldum 28.11.2012 bitirdim ve o gunden beri calismiyorum ne yapmam gerekiyor ise girsem bile eski borclari odemem mi gerek ne kadar borcum cikar Tesekkurler.

  81. Barış dedi ki:

   Eylülde 25 yaşı. dolduracağım.ssk emeklisiydi babam ölüm aylığımı kestiler…maaşın annemin üzerine geçmesini istiyorum ne yapmam lazım?bir form varmı bununla ilgili? Bildirimi nasıl yapacağım? Gss de yapmam gerekirmi?kaymakamlıktamı?
   Teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Barış Bey annenize geçmesi için SGK ya başvurmanız gerekiyor oradan size gerekli formu verecekler. Eğer işe başlamıyorsanız GSS yaptırmanız gerekiyor.

  82. nurcan dedi ki:

   mrb aykut ben 26 yasındayım 10 aydır işsizim. babamın bagkuru borcundan dolayı kapandı annemde 2012 senesinde bi iş yeri actı ancak yasalara göre güvencen ben yararlanamıyorum.. simdi hastanede ameliyat olayım var ancak güvencem yok.. nasıl ne yapmam gerek? gss den 720 tl borcum cıktı. ayrıca gelir testi yaptırmam gerekiyomus ama daha önce gittigimde annemin memleketteki işe yaramayan tarlasının tapusunu istediler babamın üstüne kayıtlı bi motosiklet plakasını istediler cok zahmetli işler isteniyo. tapuyu almam icin memlekete gitmem gerekiyomus ki ben buralıyım.. annemlerin tarlalarından bi geliri yok ama bunlardan benim gelirimin yüksek cıkma durumu var mı? benim hic bir yerden kazancım yada üstüme görünen hic bisey yok… ben saglık güvencesinden yararlanabilmem icin ne yapmam gerekiyor

  83. İdris dedi ki:

   Mehaba
   Ben tarım bağkurlusuyum 4B yapılandırmasını bekliyorum çünkü 12.500 tl borç görünüyor. bu durumda da Gelit testi yaptırmak zorunda mıyım? yaptırmam gerekiyorsa nereye başvurmam gerekiyor ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İdris Bey gelir testi yaptırmak için Sosyal güvenlik yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeniz gerekiyor.

  84. aydan ozgur dedi ki:

   2013 temmuzda mezun oldum.babamla iliskilerim koptugu icin onun saglik sigortasindan yararlanmam icin gerekli belgeleri gondermedim. En son aralik 2012 ye kadar vavamdan faydalanmisim.26.03.2014 te evlendim. Sgk ya eaimin sağlık guvencesinden yararlanmak uzere kayit yaptirirken ceza oldugunu ogrendim.gorevli mezuniyet belgesiyle temmuz 2013 e kadarki borcu silecegini ancak o tarihten evlendigim tarihe kadarki 9 aylik 1800 tl cezayi odemem gerektiğini soyledi. Bunla ilgili bir af var mi.mezun olduktan sonra calismadim. Ne yapılabilir. Tesekkurler…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Aydan hanım öğrenci olduğunuz dönemi sildirebilirsiniz ancak diğer dönemi sildirme şansınız bulunmuyor.

  85. hidayet dedi ki:

   Merhaba,

   2010 eylül’de ünivetsiyei terk ettim 2013 eylül’de üniversiteye tekrar başladım.
   Fakat 2012’den sonra bu kanun çıkmış ben bu süre zarfında hiçbirşeye başvurmadım 🙂 Öğrenci evinde yaşıyorum ailemden de ayrıyım ayrıca çalışmıyorum, yeni gelecek olan affı mı beklemem gerekiyor sizce? Teşekkür ederim
   Af ardından (borç ödemesinden de sonra tabi) da gelir bilgime göre sanırım aidat ödemek zorundayım sanırım ? Doğrumuyum

   1. hidayet dedi ki:

    Yukardaki yırumda yaşımı yazmayı unuttum. 1988 doğumluyum yani şuan 26 yaşındayım

    1. hidayet dedi ki:

     sgk sitesinde ise hiç borç gözükmüyor :S hiçbirşey yapmadım diye mi acaba..

     1. SGK Merkezi dedi ki:

      Hidayet bey sigortalı bir işte çalışıyorsanız borç görünmez.

  86. Taha dedi ki:

   Merhaba ben bu sene liseyi bitirdim. Üniversiteye yerleşemezsem gelir testi yaptırmak zorundamıyım. Annem çalışan babam emekliolarak emekli sandığına bağlı maaş almaktalar. Ben şu anda annem çalışan üzerinden faydalanmaktayım. Cevaplandırırsanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Evet Taha Hanım, üniversiteyi kazanamazsanız gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Aksi taktirde GSS borcunuz çıkacaktır.

  87. Utku dedi ki:

   Merhaba. ben 09.06.2014 üniversiteden mezun oldum. Diplomamı dün aldım. hemen gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Kasım ayında askere gideceğim. 4 aylık boşluk olacak. bu süre için gelir testi yapıp prim ödemem gerekiyor mu? geçmişe dair borcum yok.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Hayır Utku Bey. Askerlikte olduğunuz süreyi daha sonra göstererek çıkan borcu sildirebilirsiniz.

  88. hüseyin dedi ki:

   iyi akşamlar; ben 20 yaşındayım 2 yıldır üniversite öğrencisiyim ama sgk ya bunu hiç bildirmemiştim 15 gün önce rahatsızlandığımda bakılamadığım için gidip bildirdim öğrenci belgemi sgk ya vererek ama bu gün evime genel sağlık sigortasından bir mektup geldi ve mektupta sgk ya giderek gelir beyannamesi yaptırmamı istiyorlar benim bu borcu ödememek için 2 yıldır üniversitede okuduğumu bildirmemin bir yolu var mı yoksa bildirmediğim günleri ödemek zorundamıyım ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Hüseyin bey öğrenci olduğunuz süre zarfı içinde ödeme yapmanıza gerek yoktur öğrenci belgesi yeterli olmaktadır.

  89. gürsel 1234 dedi ki:

   ben bu sene okul bıttı dıplomamı yenı aldım 3ay sonra ack ogretım yazılacagm bu 3ay ıcın gss yaptırayım mı cok borc cıkar mı?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    3 aylık süre için borcunuz çıkacaktır. Gelir testi yaptırmanızda fayda var

  90. soykan dedi ki:

   Iyi gunler benim annem ile babam ayri annemle yasamaktaym ve universite ogrencisiyim borc sorgulama ekranna baktgmda g1 g2 g3 olarak degisik dönemlerde odemem gereken tutarin degistigini gormekteyim bunun sebebi donem dönem calistigim part time isler olabilirmi acaba ? Birde annem ölmus babasinin sigortasindan faydalaniyor ben bu yüzden onunkinden faydalanamamktayim ve 25 yasinin altinda universite ogrencisiyim simdi bana 4940 lira borc gozukmekte ben ne bunu odiyebilck durumdayim nede aylik gss ucretini bunun icin ne yapabilirim magdur durumdayım

   1. feyza dedi ki:

    GSS borcu size yansıtıldığı dönem de eğer öğrenciyseniz öğrencilik durumunuz bitmeden öğrenci olduğunuzu ispatlayan belgelerle birlikte SGK’ya gitmelisiniz.

  91. guner dedi ki:

   merhabalar ben 2010 mart 15 de işe başladım 2012 ocak 12 sinde işten ayrıldım. 2013 te de bikaç ay sigortalı işte çalıştım şuan işsizim gelirim yok yaşım 36 bekarım arkadaşımın evinde yalnız başıma kira ödemeden misafir olarak ikamet ediyorum. ayrıca bankada 1800 lira param var başka üzerime hiçbirşeyim yok gelirimde yok bu verilere göre ne kadar borcum çıkar. sizce gelir testi yaptırmadan önce hesabımdaki parayı çeksem borcumun çıkmamasına etkisi olurmu? nasıl bir yol haritası belirlemelıyım. prim affı çıkacaksa beklemelıyım sizce? yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Yaptırmadığınız taktirde yüksek orandan borçlandırılırsınız. Geliriniz olmadığı için borcu devlet karşılar veya en düşük seviyeden borçlandırılır.

  92. Resul dedi ki:

   Merhabalar. Ben lise 2013 lise mezunuyum 1 yıldır kesik kesik 3 ayrı işyerinde çalıştım. İlk işimden 2. işime başlayana kadar 3 ay kadar boşta durdum ve şuan hala çalışıyorum sgkdan bana 554 tl borç çıkarmışlar o 3 aylık dönemin. Şuan gelir testi yaptırsam o dönemin borcunu sildirebilirmiyim .Yada bu konu hakkında bilgi verirmisiniz bu borçtan nasıl kurtulabilirim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Resul bey gelir testi sonucunda gelirinize göre bir ödeme çıkarılacaktır. Borcunuz için de o döneme ait gelirinizin olmadığını ispatlayarak borçtan kurtulabilirsiniz.

  93. güner dedi ki:

   soruma henuz cevap alamadım tekrar soruyorum gelir testinde bankadaki 6000lira paramdan dolayı borçlu çıkarmıyım şuan 1,5 yıldır işsizim ve gelirim yok. evde yalnız kalıyorum yaşım 36

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelirinize göre test yapılmaktadır. Ancak bankadaki paranızı dikkate alabilirler.

  94. SERKAN dedi ki:

   merhaba önceden 2500 tl civarında olan gss borcumu bugün sorguladıgımda 380 tl gorunuyor 56 tl si faiz yazıyor. Bu borcu ödemeli miyim? yoksa dilekçe yazıp sildirebilirmiyim? yada daha bekleyeyim mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuzun güncellenmiş durumunu ödeyebilirsiniz.

  95. DOĞAN dedi ki:

   MERHABALAR
   BENİM GSS BORCUM VARDI 3 MİLYAR KADAR AMA ÇALIŞTIĞIM DÖNEMLERDE DE YAZILMIŞ. GİTTİM SİLDİRDİM. HALA 1 MİLYAR BORCUM VAR GELİR TESTİ YAPTIRSAM BORÇTA DÜŞME OLUR MU? ŞUAN ÇALIŞIYORUM. ÇALIŞMADIĞIM ZAMANLARA YÖNELİK GELİR TESTİ ÇIKARABİLİR MİYİM?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Doğan Bey, gelir testi, yaptırdığınız dönemi kapsamaktadır.

  96. nurcan dedi ki:

   mrb ben 26 yasındayım 10 aydır işsizim. babamın bagkuru borcundan dolayı kapandı annemde 2012 senesinde bi iş yeri actı ancak yasalara göre güvenceden ben yararlanamıyorum.. simdi hastanede ameliyat durumum var ancak güvencem yok.. nasıl ne yapmam gerek? gss den 720 tl borcum cıktı. ayrıca gelir testi yaptırmam gerekiyomus ama daha önce gittigimde annemin memleketteki işe yaramayan tarlasının tapusunu istediler babamın üstüne kayıtlı bi motosiklet plakasını istediler cok zahmetli işler isteniyo. tapuyu almam icin memlekete gitmem gerekiyomus ki ben buralıyım.. annemlerin tarlalarından bi geliri yok ama bunlardan benim gelirimin yüksek cıkma durumu var mı? benim hic bir yerden kazancım yada üstüme görünen hic bisey yok… benim saglık güvencesinden yararlanabilmem icin ne yapmam gerekiyor

  97. Berat dedi ki:

   Gelir testimi yaptırdım ancak 31 ekimde sgkdan öğrenmem gerektiği söylenildi bazı nedenlerden dolayı gidemedim e-devlette sonucu göremiyorum ne yapmalıyım ?

   1. feyza dedi ki:

    Berat Bey “https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama” bu linkten sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sorununuzun devam etmesi halinde SGK’ya gitmenizi tavsiye ederiz.

  98. Muhammet dedi ki:

   İyi günler. Ben 2014 temmuz ayında üniversiteden mezun oldum. Artık babamın sigortasından yararlanamıyorum ve doğal olarak gss borcu çıkmış. Benim anne baba ayrı ve evde sadece annem çalısıyor. Evde annem kardeşim ve ben kalıyorum. Annemin aldığı maaş 1000 lira. Ben şimdi gelir tespiti yaptırsam bu borcumu silerler mi ve daha sonrasında gss için bi prim ödemek zorunda kalırmıyım. Çünkü gelirimiz baya düşük ve evde 3 kişi kalıyoruz. sonuç olarak gelir beyanında bulununca borç silinir mi ve devamın da hastanelerde ücretsiz muayene olabilirmiyim prim ödemeden ( veya ödersemde ne kadar öderim )

   1. feyza dedi ki:

    Gelir testinizin sonucuna göre belli olmaktadır. Eğer gelir düzeyi asgari maaşın 3’te 1’inden az ise devlet bu primi ödemektedir.

  99. mehmet dedi ki:

   Merhabalar,iki yıl önce gelir testi yaptırdım. 60c devlet tarafından karşılanıyor. Ancak özel hastanelere gidemiyorum. Şu an çalışmıyorum. Sistemik bir rahatsıLığim var ameliyat olmam gerekiyor sinrasinda da uzun bir tedavi süreci.. doktorum maalesef özele geçmiş. Gss prim ödeyenler özel hastanelre gidebiliyoe mu? Eger öyleyse prim ödemeye razıyım.. 60 c de n prim ödemeye nasıl geçebilirim? Tesekkürle

   1. feyza dedi ki:

    Mehmet Bey bazı özel hastaneler GSS ile anlaşma imzaladıkları için bu özel hastanelerden faydalanma hakkınız bulunmaktadır.

  100. Billur dedi ki:

   Merhaba, bu yasa çıktığı dönemlerde çalıştığım ve babamda yaşadığı için GSS hakkında bir fikrimiz yoktu ta ki anneme yüklü bir miktar borç çıkana kadar yaklaşık 3.000 civarı bu nasıl bir uygulama insanlar bilgilendirilmiyor borç birikiyor ve icra gelince haber alıyorsunuz. Annem ev hanımı ve Şubat 2013 de babamı kaybettik ve annem sistem tarafından borçlandırılmaya başlanmış ne yapıcaz bu parayı ödemek istemiyoruz. Ayrıca bende 20 hazirandan beri işsizim bana nasıl bir etkisi olacak yeni öğrendiğim bir durum dışardan sigortamı yatırmak mı yoksa bu primi ödemek mi hangisi maddi anlamda daha az külfetli ise onu yapmak istiyorum sonuçta bu sene işsizim Kpss ye hazırlanma kararı aldım bu gelir tespit testi sonucu ödenen max yada min prim nedir?

   1. feyza dedi ki:

    Bu durumda gelir testi yaparak SGK’ya başvurabilirsiniz. Eğer şartlar sağlanıyorsa borcunuz silinecektir.

  101. yusuf yardımcı dedi ki:

   Merhaba ben 42 yaşındayım gss kanunu çıktığından bu yana yılda 3 ,4 ay çalışıyorum daha sonra 3,4 ay çalışıyorum daha sonra işsiz kalıyorum.Çalıştığım tarihlerde dahil 3700 tl borç görünüyor gelir testinde aylık maaşımı yazdım fakat yıllık olarak kazancımı 1100 tl olarak yazdım ama 12 aya bölersem 370 tl çıkıyor acaba yanlışmı yazmışım?? teşekkürler.

   1. feyza dedi ki:

    Yusuf bey SGK’ya giderek bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

  102. osman dahi dedi ki:

   sayın aykut bey. iyi aksamlar.. ben 27/01/2012 tarihinde ek/5 yani tarım sigortasına müracaat ettim. primlerimi istege baglı olarak kendim ödemekteyim. 01/01/2012 tarihinde gss sistemi devreye girmiş. tarım sigortamın basladıgı güne kadar ki süreyi bana fatura edilmiş. gelir testi bile yaptırmadım. şimdi ben gelir testimi yaptırdıgım takdirde tarım sigortam devam ederken ayrıca gss primi ödeyecekmiyim. bu gelir testi kısmında meslegi bölümüne ne yazmam gerekiyor. tarım sigortasına baglıyım. beni bu konuda yol gösterirseniz memnun olurum.

   1. feyza dedi ki:

    Osman bey bu konuyu ile ilgili detaylı bilgiye SGK’ya giderek veya ALO 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz.

  103. Aylin dedi ki:

   merhaba; Öncelikle yaşım 44 , hiç bir gelirim yok .Daha önceden çalıştığım kazandığım birikimim ile bu güne kadar idare ettim.2011 ocak ayından beri çalışmıyorum,hiç bir sosyal güvencemde yok.Torba yasa ile geçen aylarda af çıktığını biliyorum.Bu yüzden gelir tesbiti yaptıracağım.Ancak hiç bir yerde de borç gözükmüyor.SSK nın kendi sitesinden TC numarası girerek GSS borcu diye sorguluyorum gelen cvp bu şekilde.
   Sorgulama Sonuc Açıklama : Kayıtlı herhangi bir borç kaydı yoktur.

   burada sayfada okuduğum kadarı ile neredeyse herkese borç çıkarmışlar, nereden görüyorlar bu borcu? ben yanlış yerlere mi bakıyorum?
   ne yapmalıyım,sonradan bu yok olan borç bir yerden çıkmasın? yada kendi kendime kaşınıp olmayan borcu zorla uyandırmalı mıyım afdan yararlanmak için.. Sizce ne yapılmalı bu durumda?..

   1. feyza dedi ki:

    Aylin hanım internet üzerinden yaptığınız sorgulama sonuçlarında borcunuz yoktur ibaresi çıkmış ve borcunuzun olmadığına emin olmak istiyorsanız SGK’ya giderek teyit ettirebilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

    1. Aylin dedi ki:

     Feyza hanım;
     Ben de niye gözükmediğini anlamaya çalışıyorum.Madem gözükmüyorsa SGK ya gidip niye benim borcum gözükmüyor, illaha bana borç yazın demek ne kadar akıllıca diye düşünüyorum ama SGK ya gitmeden net bir şekilde öğrenmenin yolu yok sanırım?…

     1. Seren Ozmoral dedi ki:

      Aylin hanım, gelir tespitiniz sonucunda geliriniz düşük çıktıysa prim ödemeleriniz devlet tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden adınıza bir borç çıkmamaktadır.

  104. Billur dedi ki:

   Feyza hanım tekrardan merhaba, bizim anlamadığımız durum şu daha önce söylediğim gibi babam 2013 şubat ayında vefat etti ve ssk emeklisiydi. Annem ev hanımı ve bababamın vefatından sonra onun maaşı bağlandı onun sigortasından neden yararlanamıyor? Yasa degişikliği, bu farklılığa sebep oluyorsa niçin bu primler maaştan kesilmiyor yada eve gelir tespit testine girmeniz gerekiyor tarzında bir bilgi gelmeden direk borç ve faiz uygulaması yapılıyor. Babam 8 şubatta vefat etti 14 ünde yanlış hatırlamıyorsam işlem başlamış daha 40 ı çıkmadan kim bu işlerin peşine düşerki gerçekten insanları mağdur eden bir uygulama bu.

   Ayrıca bu durumda olan dul birçok hanım tanıdığımız var ama bu borç onlarda gözükmüyor bir yanlışlık mı var yoksa onlarda şuan bilmiyor bizim gibi sonradan mı öğrenecekler.

   Siz ve sizin gibi çalışanlar tabiki bilgi veren bir görevli olarak bu olayın sorumlusu değilsiniz fakat gerçekten hatalı bir uygulama bu. Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler…

  105. ÜNAL dedi ki:

   selamlar

   2012 yılında askere gittim ve kasım 2013 tarihinde geldiğimde iki ay çalişmama söz konusu olmuştur … ssk bana 700 kusur lira ceza kesmiş. Bana hiç bir şekilde bilgilendirme olmadı ne yapmam gerekiyor….yardımcı olursanız sevinirim….

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ünal Bey, SGK’ ya durumunuzu bildirmenizi öneririz.

  106. Hüseyin dedi ki:

   merhaba
   1 ocak 2012-8 temmuz 2012 tarihleri arasında gss prim borcum bulunmaktadır. Sgk gittiğimde gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler. Fakat bugün çalışıyorum ve gelir testini bugüne baz alarak yapılacağını söylediler.5510 af kanundan yararlanmak istiyorum ama bugün ki gelir testine göre mi borcumu yapılandıracaklar. Cevaplandırırsanız sevinirim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Hüseyin bey maalesef bugünkü gelirinize göre borcunuz yapılandırılıyor.

  107. mahmut dedi ki:

   Ben şu an 2.sınıf üniversite öğrencisiyim ve önceden babamın üzerinden sgk ile sağlık güvensi alıyordum fakat yaşımı doldurduğumdan şu an bu hakdan yararlanamıyorum öğrencilik durumumdan yararlanmak için sgk ya gittiğimde 1 yıllık bir boşluk olduğunu ve bunu gss ile doldurtmam gerektiğini veya doldurmayıp da cezası olan 1450 lirayı ödeyerek sağlık güvencemi açtırabileceğimi söyledi, fakat bana bu bir yıllık boşluk için herangi bir sgk dan bildiri gelmedi ve bunuda memur söyledi bundan dolyı şimdi ben gss ‘nı yaptırmayıp da sgk ‘yı açtırsam cezası olan 1450 yi dilekce ile iptal ettirebilirmiyim??

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Mahmut bey SGK’ na gerekli belgeler ile durumunuzu izah edebilir itiraz edebilirsiniz.

  108. hasan karan dedi ki:

   merhaba bana GSS den gelir testi yaptırmadığım için 1350 tl borcum var 10 gün önce gelir testi yaptırdım sonucu G0 asgari ücretin 1/3 ne kadar bu test sonucuna göre bu parayı ödeyecekmiyim, birde eşimin üzerinde kayın biraderin 30000 lira kadar hisse senedi var bu hisseden 8000 lira kadar zararı var eşimin üzerindeki bu hisse senedi gelir testi sonucunu şimdi veya ileride nasıl etkiler vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Hasan bey gelir testi sonucunuza göre primleriniz devlet tarafından ödenecektir. Çıkan borcunuzu sildirmek için de eski durumunuzu ispatlayan belgeler ve dilekçe ile SGK’ na başvurmalısınız. Eşinizin hisse senetleri de gelir testi sonucunu etkileyebilir.

  109. murat bayraktar dedi ki:

   merhaba ben 13 kasım 2014 tarihinde kartal ist sdyv gelir tespiti yaptırdım oradaki görevli 21 kasım günü kaynarca sgk gitmemi söyledi dediği tarih te gittim 1500 (bin beşyüz) tl borç çıktı şimdiye kadar yani 01 01 2012 tarihinden buyana gelir tespiti yapmadım yani gss olmadı biz 5 kişilik bir aileyiz sadece babamın emekli aylığı var 2 kız kardeşim babamın sigortasından faydalanıyor ben 1 yıldan buyana çalışmıyorum 13 kasım 2014 tarihinde gelir testinde çalışmadığım halde görevliye 800 tl gelirim var dedim bir hata yaptım galiba (sizden sorum acaba bu yüzden mi? 1500 tl borç çıktı nasıl düzeltebilirim bu konuda bilgisi olan varsa yardım edebilirmi teşekkürler)

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelirinizin durumuna göre prim borcu oluşmaktadır. Sistem bu şekildedir.

  110. taner dedi ki:

   Merhaba benim GSS borcum var ve yurtdışında yasiyorum borcumu burdan nasıl kapatabilir ve kapsam dışı kalirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Taner bey yurt dışında yaşadığınıza dair belgelerinizi SGK’ na iletmeniz gerekmektedir.

  111. Yunus dedi ki:

   merhabalar; 2013 haziranın da 2 yıllık üniversiteyi bitirdim ve açıköğretime kayıt yaptırdım. Demek istediğim boş geçirdiğim zaman dilimi yok ancak benim sorunum 2 yıllık üniversiteyi dahi okurken babamın üzerinden faydalanamıyordum sebebi bağkur borcu. Ve bu durum devam ediyor… Sorum şu; gelir testi bana çare olurmu?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Yunus Bey, 25 yaşını tamamlamışsanız aileniz üzerinden sağlık hizmeti alamazsınız. Gelir testi yaptırmanızı öneririz.

  112. esengül dedi ki:

   merhaba ben üniversite öğrencisi olduğum halde sgk borç çıkarıldığını öğrendim ve öğrenci belgesiyle gittiğimde kabul edilmedi borç silinemedi annem ve babam sigortalı değiller ne yapmam gerekr yardımcı olabilirminiz.ESENGÜL ARSLAN

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Esengül hanım yaşınız 25′ ten fazla ise borcu ödemek durumundasınız. Bunun dışında SGK’ dan yetkili bir kişi ile görüşerek yardım isteyebilirsiniz.

  113. ömer dedi ki:

   mrb ben 25 yasındayım 7 aydır issizim ve hic bir gelirim yok gelir testi yaptırdıgımda saqlıktan yararlanbilecekmıyım ben

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet Ömer bey yararlanabilirsiniz.

  114. nuri dedi ki:

   kişi başına gelir nasıl hesaplanıyor ? şuan memurum işsiz olduğum döneme ait borcum olduğu için gelir testi yaptırcam. aynı ikametgahda annem babam ve başka şehirde okuyan kardeşim var. toplam gelir 4e bölüncek mi? ve ev araba nasıl aylık gelirin hesaplanmasında dikkate alınıyor ??

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nuri Bey, gelir testinde gelir hesaplanırken harcamalarınız, taşınır ve taşınmaz tüm değerlerin kişi başına düşen aylık tutarı hesaplanır. eğer başka şehirde okuyan kardeşiniz 25 yaşından küçükse gelir testi kapsamına dahil edilir.

  115. savaş dedi ki:

   Merhabalar,

   2012 yılında gelir testi yaptırmış çıkan sonuca göre 6 ay 35 tl ödemiştim daha sonra işe girdim 24 ay işverenim tarafından sigortam yatırıldı akabinde iş den çıkarıldım ve 6 ay işsizlik maaşı aldım 20 kasım da işsizlik maaşı ve İşkur tarafından ödenen prim im kesildi şuan hiçbir sosyal güvencem bulunmamaktadır sorularıma gelecek olursak
   1-Daha önce gelir testi yaptırdığım için tekrar gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?
   2-Tekrar test yaptırmam gerekiyorsa kaç gün içerisinde yaptırmam gerekiyor?

   Sorularımı sabırla okuduğunuz ve cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Bir an önce yaptırmanız yararınıza olur.

  116. Kemal dedi ki:

   Benim gelirim yok ailemle yaşıyorum ve GSS prim borcumu ailemin geliri üzerinden en düşük seviyeden çıkartmışlar şu an 17 dönem borcum var ve bu parayı ailem ödemeyi reddediyor. Bunu ödemediğim takdirde yaptırımı nedir ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Kemal bey geçerli bir sebebinizin olması durumunda borcunuzu sildirme talebinde bulunabilirsiniz. Aksi taktirde borcu ödemeniz gerekmektedir.

  117. mehmet dedi ki:

   Öğrenci evi için gelir tespiti nasıl yapılıyor?

   1. mehmet dedi ki:

    Şimdi baktım 60/c-1 li görünüyorum ama geçen yıldan kalan 900 Tl borç var bu yasa ile borcusildirmek mümkün mü,?

    1. sukufe kalay dedi ki:

     Mehmet bey gerekli bir nedeniniz varsa SGK’ya bildirerek borcunuzu sildirme talebinde bulunabilirsiniz.

   2. sukufe kalay dedi ki:

    Mehmet bey öğrencilerin gelir testi yaptırmalarına gerek yoktur.

  118. Abdullah dedi ki:

   Merhabe. Benim gelir testi yaptırmam gerekiyor, fakat aylık gss ödememin fazla çıkması halinde, kendim şahsım adıma normal primlerimi yatırmam daha mantıklı geldi. fakat gelirimin ne kadar çıkacagını bilmiyorum. gelir neye göre, nasıl hesaplanıyor bilgilendirirseniz sevinirim. önceden tahmin etmeliyim ki aylık gss ödememi, ona göre sigorta girişi yaptırayım. aksi halde test yaptırdıgımda gss işlemleri başlıyor diye biliyorum.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    http://www.ssk.biz.tr/gss-gelir-tespiti/
    Abdullah bey gelir tespiti hakkında detaylı bilgiye yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  119. Erdinç dedi ki:

   Mrb 18 yaşımı doldurdum üniversite okuyorum.Ailem yeşil karta tabi bundan bende faydalanmak için ne yapmam gerekli acaba ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Erdinç bey 25 yaşına kadar ailenizin yeşil kartından faydalanabilirsiniz.

  120. cuneyt dedi ki:

   Merhaba,
   Çalışmadığım dönemde bana nasıl GSS borcu cıkabiliyor acaba? Geliri olmayan birine borç çıkarılmasının mantıgı var mı ? Bu durumda haklı mıyım itiraz edebilir miyim öyleyse gelir testi için başvuru yapacağım,bilgilendirirseniz sevinirim iyi gunler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Cüneyt bey gelir testi yaptırmadığınız durumda borcunuz işlemeye devam eder. Bu nedenle gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Test sonucunda geliriniz doğrultusunda prim ödemeleriniz belirlenecektir. Geliriniz yeterli değilse ispatlayan belgeler ile SGK’ na itiraz edebilirsiniz. Çıkan borcunuzu da aynı şekilde itiraz edebilirsiniz.

  121. mehmet dedi ki:

   biz bi evde 11 kişi yaşıyoruz evde sadece 1 kişi sigortalı ev kira bakmakla yülümlü olduğumuz 100/88 özürlü raporu olan amcam var.abim daha yeni ceza evinden çıktı .bütün mal varlığımız 55 tl değerinde bir tane araç . özürlü amcamın 3 ayda bir aldığı maaş var . yaşım 24 acıköğretide lise okuyorum .prşm borcu sildirmekten yararlanabılırım. zaten vursalarda ödeyecek durumumuz yok. ne yapmalıyız. araç sıkıntı olur mu ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Mehmet bey gelir testi yaptırarak durumunuzun olmadığını belirtmeniz gerekmektedir. SGK’ ya başvurmanız durumunda borcunuzu sildirebilirsiniz.

  122. orhan dedi ki:

   merhaba ben 01/09/2014 itibarı ile sgk dan emekli oldum son iki yıla ait gss prim borcum bulunmakta bu borçtan dolayı emekli maaşım kesilirmi ayrıca hala gss borcum işlemekte hem emekli hemde borç devam ediyor ne yapmalıyım ilginiz için şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Orhan Bey, durumunuzu SGK’ ya belirtmeniz gerekmektedir.

  123. murat dedi ki:

   2012 den beri çalışmıyorum.genel sağlık sigortası yaptırmadım.şimdi yeni af yasasından yararlanmak için yaptırmak istiyorum.benim iki tane sorum var bu konuyla ilgili.birincisi sgk dan borcum olmadığını öğrendim.şimdi başvuru yaptığımda geçmişe dönük borç çıkar mı?ikinci sorum ise genel sağlık sigorta başvuru formunda gayrimenkul rayiç bedeli diye bir bölüm var.ben annemlerle oturuyorum babam ssk emeklisi.dedemden kalma iki ev var biri kirada diğerinde biz oturuyoruz.benim sorum ben bu iki evi gösterdiğimde ödeyeceğim pirim değeri değişir mi?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Murat bey önceden borcunuz çıkmamış ise yeni borç çıkmaz. Üzerinize ev olması da ödeyeceğiniz primi artırabilir.

  124. Ferhat dedi ki:

   merhaba işsiz Olduğum dönemde gelir testi yaptırmadığım için borcum çıktı 700 civarı.sgk ya gittim borcu ödemeden önce gelir testi yaptırmanızda fayda var dediler.fakat şu an işyerim var üzerime esnaf Bağ-Kuru ödüyorum ve eşimde Çalışıyor.(ben sgk ya borcumu ödemek için gittim yani en son çıkan aftan faizini sildirebilir miyim diye fakat bana gidip gelir testi yaptırmamı bu sayede borcumun ya düşebileceğini yada aynı borcu ödeyebileceğimi söylediler daha fazlası çıkmaz dediler.)gelir testi yaptırmaya gittim biz evinize geleceğiz dediler bende eşimin ve benim çalıştığımı gelirseniz mesai saatleri içinde evde kimseyi bulamayacaklarını söyledim,gelmeden önce ararız dediler 1 ay oldu ne gelen var nede arayan sizden Öğrenmek istediğim şu:gelir testi yaptırabilir miyim? gelir testi yaptırırsam şu anki mal varlığımdan dolayı borcum artar mı? Ne yapmam Lazım bana yardımcı olur musunuz lütfen.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Ferhat Bey, gelirinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bunun için tekrar SGK’ ya gidip durumunuzu anlatınız. Borcunuzda herhangi bir artış olmaz

    1. Ferhat dedi ki:

     Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler Şükûfe hanım gelirim 1000 lira eşimin geliri 1000 lira evimiz kira 450 kira veriyoruz.

     1. sukufe kalay dedi ki:

      Ferhat bey en kısa zamanda gelir testi yaptırmanızı öneririz.

  125. Baran dedi ki:

   gss 23 dönem borç taahhuk ettirmiş borç dönemlerinde askerde olduğumdan borcu sildirebilirmiyim tskler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Baran bey tezkerenizi SGK’ ya götürüp borcunuzu sildirebilirsiniz.

  126. Ahmet Doğru dedi ki:

   merhaba ben 2012 gelir tespiti için başvurdum ve sonuç olarak G0 yani askerigeçim şartlarının 3 te 1 inin altında ve normal olarak bana borç çıkmaması gerekiyor bende bunun verdiği rahatlıkla hiç bakmadık ve bu süre zarfı içerinde hiç bi yerde çalışmadım şimdi askere gidecem ve baktım ki bana borç çıkıyor çıkmaması laazım E devlet ten gelir tespiti sonucu yine G0 görünüyor şuanda bu borç neyin nesi bi anlam veremedim ne yapmam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuza itiraz edebilirsiniz. Böyle bir durumun olmaması gerekir.

  127. hasan karan dedi ki:

   merhaba tamam cevap vermeyin ama neden cevap vermediğinizi yazın lütfen benden sonra gelen mesajları cevap vermişiniz benimki cevap yok insan kendisini enayi yerine konmuş hissediyor, mesajları neye göre cevap veriyorsunuz bir kriteriniz varmı varsa nedir krıteriniz aynı şey size yapılsa ne hissedersiniz.

  128. ali dedi ki:

   Merhaba bugun itibariyle gss borcum oldugunu ogrendim.2013 yilinda 7 ay sigortasiz oldugum donem oldu ancak sigortali calistigim gunler icin bile borc cikarilmis . Hala sigortaliyim ama gss devam ediyor gorunuyor.bu donemde esim emekli sandigindan calistigi icin ben de ondan otomatikman faydalaniyorum dusuncesiyle gelir testi yaptirmamistim.ama onun uzerinden gorunmedigim icin en ust limitten borclandirilmisim. Acaba geriye donuk olarak esim o donemde calistigi icin bu borcu sildirebilir miyim? Sildirebilirsem hangi yolu takip etmeliyim? Sgk da afdan dolayi gidip gelir testi yaptirmam sonrasinda borcun guncellenecegi ve yapilandirabilecegim soylendi. Ama ben o donemde esimin sigortasindan faydalanmak gelir testi yaptirmadan borcun silinmesini tabi ki yeglerim.ilginize simdiden tesekkur ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız dönemler için gerekli belgeleri SGK ya vererek borcunuzu sildirebilirsiniz.

  129. bilal kaya dedi ki:

   Merhaba ben üniversite 2014 mezunuyum yaşım 24 şuana kadar babamın emeklisinden yararlaniyordum ancak gss borcum 4000 civarında bunu nasıl sildirebilirim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Bilal Bey, öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurarak öğrencilik döneminizdeki borçları sildirebilirsiniz.

  130. Özgür dedi ki:

   Merhaba, 01.01.2012 tarihinde çalışmadığım için otomatik olarak GSS kaydım açılmış, 26.01.2012’da işe girmiş o zamandan bu zamana çalışıyorum. Ancak GSS kaydım kapatılmamış, faiz de işlemiş 5000 civarı borç görünüyor. SGK’dan yapılandırma yapacağım, gelir testi de yaptırmam söylendi. 25 günlük GSS dönemine ait gelire bakması gerekir diye düşünüyorum, Gelir testini 2012 yılı baz alınarak mı doldurmam gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu olmuyor. Sigortalı olarak çalıştığınız dönemler için SGK ya itiraz edebilirsiniz.

  131. hüseyin dedi ki:

   Merhaba.Ben öğrenci değilim 2012 haziranda liseden mezun oldum . dershaneye gidiyorum. Şu anda borcum gözükmüyor borç çıkar mı ? Borç çıkarsa gelir testi yaptırırsam çıkan borç düşer mi ? Babam çiftçi bağ-kurlu. ssk bağ-kur fark eder mi ? teşekkürler .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta babanızın üzerinden devam ediyor olabilir. Bu yüzden borç çıkmamıştır. Eğer üniversiteye giderseniz gelir testi yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Gitmezseniz gelir testi yaptırmalısınız.

  132. Taner dedi ki:

   Merhabalar 4700 tl borcum gözüküyor yıllar önce sanırım 2012 tarihinde gelir testi yaptırmıştım neden bu kadar yüksek çıktı .? Tekrar gelir testi yaptırmalı mıyım daha az ödemek için ne yapmam gerekiyor.. Yardımcı olursanız çok sevinirim..Sevgiler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Taner bey gelir testi yaptırmayan kişiler en yüksek prim derecesinden borçlanmaktadır. Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  133. hüseyin dedi ki:

   Ben emekli sandigina üye memurum esimde bana bagli evlenmeden önc GSS borcu var gelir testini benim uzerimden yapacaklarmis.evlenmeden once esimin geliri yoktu.benim üzerinden yaparlarsa fazla borç cikar bu konuda ne yapabilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testini evlenmeden önce yaptırması daha iyi olurdu. Şuan sizin sigortanızdan yararlanması durumunda borcunun çıkmaması gerek.

  134. asya firat dedi ki:

   İyi günler.. benim yaşım 17yken yaklaşık 40 günlük sigortam olmustu. Sigorta başlangıcı olduğu için babamın bağkurundan yararlanamadım. Okul bittikten sonra 2013 nisan ayında işe girdim yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra çıktım. Sistemde 2000 TL borcum gözüküyor, yaşım 21, çalışmıyorum ve Açıktan üniversite okuyorum. Bu borcu nasıl sildirebilirm veya nasıl azaltırım ? Bilgi verirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurun.

  135. Mustafa USLU dedi ki:

   Merhaba. Gelir testi yaptırmadığım için pirimim yüksek miktardan hesaplanmış. Gelir testini yaptırdiğım zaman borç miktarı düşermi ? Ayrıca sigortalı olduğum günler için borç cıkartılmış bunlarda silinebilirmi ? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evet borçlarınız düşecektir. Ayrıca sigortalı olduğunuz günlerdeki borcunuzu, çalıştığınıza dair belgeleri SGK ya vermeniz durumunda sildirebilirsiniz.

  136. Hakkı dedi ki:

   Gelir testi değerlendirilirken sadece belirttiğimiz form üzerinden mi değerlendiriliyor, yoksa mal varlığı detayları da inceleniyor mu?

   Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Mal varlıkları da incelenir.

  137. orhan dedi ki:

   Merhabalar 6ay önce bir işyerinde part time olark calisdm prim borcum var simdi ise universite ogrencisyim bu parayı odememek icin yada indirmeleri icin napabilirim ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Orhan bey 25 yaşını doldurmamış iseniz öğrenci belgesi ile SGK’ ya başvurabilirsiniz.

  138. Leyla dedi ki:

   Merhaba.GSS BORCUM 5108 TL CİKTİ.YENİ OĞRENDIM 10 GÜNLÜK EVLİYİM.GELİR TESTİ NEDEN EŞİMİM MASI İLE YAPILIYOR.DAHA ONCA BİR GELİRIM YOKTU.NE YAPMALIYİM.YAPTIKLARI HİÇ ADALETLİ DEĞİL..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durumda olan pek çok insan var. Borçların seçimlerden sonraya bırakılmasında fayda var af gelebilir.

  139. ismail dedi ki:

   Merhaba ben 1991 dogumluyum 25 yasın altındayım okulumu bıtırdım askerlik vazıfımı yaptım gss testı yaptırmalımıyım

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Evet İsmail bey öğrenci olmadığınız için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  140. burak kayaoglu dedi ki:

   iyi günler
   ben hem açıkögretimde ögrenciyim hemde sigortalı çalışıyorum 2.150 borç çıkarmışlar yaşım 23 ve ögretim hayatımda hiç boşluk yok ne yapmam gerekir.sigorta primim yatmasına ragmen gelmesi normal mi?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Burak bey sigortalı olduğunuzu belgelemeniz halinde GSS borcunuz silinecektir.

  141. Emre CAN dedi ki:

   Öncelikle Selamlar bir kaç sorum olacaktı
   18 yaşıma girdim ve 18 yaşıma girdikten 1 ay sonra sigortalı bir işte 50 gün kadar çalıştım ve işten ayrıldım. bu arada lise mezunuyum ve üniversiteye hazırlanıyorum bana 3 dönem olarak toplamda 380 TL GSS prim borcu geldi ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Emre bey öğrenci olduğunuza dair bir belge ile SGK’ ya gitmeniz durumunda borcunuz silinecektir.

  142. handan dedi ki:

   merhaba kaymakamlık içindeki sosyal dayanışmaya mı gidilcek tespit için yoksa nereye sgk mı? teşekkürler birde benim babamdan dolayı ölüm aylığım var birde 18 geçkin çoçuğum lakin 5100 gibi bir borç çıkıyor ne yapmam gerek nereye gidicem kaymakamlıkmı sgk mı teşekkürler .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Tespit için sosyal yardımlaşmaya gidebilirsiniz. Öğrenci iseniz öğrenci belgesi ile SGK ya gidebilirsiniz.

  143. şafak dedi ki:

   MERHABALAR 1600 TL BORCLUM GORUNUYOR GSS YE G2 OLARAK HESAPLANMIS BEN VE EŞİM CALISIYORUZ GELİR TESTI YAPTIRSAK G1 E DÜŞERMİ

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Bunu öğrenmek için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Kesin bir şey söylenememektedir.

  144. Yunus emre dedi ki:

   Merhaba bugün sgk ya gittim öğrenci belgemi vermek için fakat 2012 yılından borcum çıktı. Liseden mezun olmuştum 2011de ve 2012 eylül ayından nisan sonuna kadar dershaneye gidiyordum ve bi yerde çalışmıyordum ödemem gereken tutar 3700 tl ve 2012 yılının ocak şubat mart ve nisan ayının 20 günü olduğunu söylediler.gelir testi yaptırmamı söylediler şuan okuyorum yurtta kalıyorum ve sadece devletten kredi alıyorum gelir testi yaptırdıktan sonra sonuç ne olur?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Yunus bey öğrenci olduğunuz zaman zarfı içinde çıkan borcunuzu öğrenci belgesi ile sildirebilirsiniz. Öğrenciler 25 yaşına kadar prim ödemesi yapmamaktadırlar.

  145. HASAN EMBEL dedi ki:

   2013 YILI 25 ARALIKDA İŞDEN ÇIKIŞ VERİLDİ ANACK İŞVEREN 1 GÜN SSK YATIRMIŞ 07 01 2014 DE İŞE BAŞLADIM BU ARADA HERHANGİ BİR GELİRİM YOK ANCAK GSS 140TL BORÇ ÇIKAR MIŞ NE YAPMALIYIM

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Hasan bey gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Borcun silinmesi için durumunuzu açıklayan bir dilekçe ile SGK’ ya başvurmanızı öneririz.

  146. nedim dedi ki:

   eşimle bende çalışmıyoruz eşime gelir seviyesi 60/g2 çıkmış ve 136 tl borç çıkıyor her ay için ama biz gelir testi için başvurmadık, neye göre hesaplanmış başvuru yaparsak bu meblağ düşermi ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Nedim Bey, gelir testi yaptırmadığınız için en yüksek seviyeden borç çıkarılır.

  147. METİN ŞEN dedi ki:

   Merhaba, Ben 25 yaşında üniversiteye başladım, şu an 27 yaşındayım ve 1000tl borcum gözüküyor. 25 yaş üzeri öğrenciyim ve herhangi bir işte çalışmıyorum. ne yapmalıyım ?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Metin bey gelir testi yaptırmanız gerekiyor. 25 yaşı geçmiş olduğunuz için borcu ödeme zorunluluğunuz bulunmaktadır.

  148. Hüseyin Özdemir dedi ki:

   G1 gozukuyorum ve ısten cıktıgım tarıhen 2013 mart ayında ve 2013 hazıran ayında ıse gerı basladım lakın benım 2013 mart ayından suan 2014 aralık ayına kadar borclandırılmıs gozukuyor calıstıgım doneme ayıt nasıl borclandırılma yapılıyor ssk gormuyormu ıse baslangıc tarıgını veya bı acıklaması cozumu varmı

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çalıştığınız döneme ait belgeleriniz ile SGK ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Belirttiğiniz dönem içerisinde çalıştığınızı kanıtlarsanız GSS borcunuz silinecektir.

  149. Hüseyin Özdemir dedi ki:

   basvuru tarıhı en son ne zaman

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İstediğiniz tarihte testi yaptırabilirsiniz.

  150. ARDA dedi ki:

   Merhaba Şukufe Hanım Gelir Testi İçin Nereye Başvurmalıyım .

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Arda bey SGK’ ya başvurmanız gerekmektedir.

  151. Erhan Genç dedi ki:

   Merhaba, bu yasayı dün ögrendim ve 4000 tl borçum çıktı. turizm çalışanıyım ve oteller açıkken iş bulabiliyorum bunu mazeret olarak nasıl gösterebilirim? ikinci sorum eşim rus vatandaşı ve mart ayında gelecek, gelir testi yapıldığında olmayacak belki teftişte, nasıl bir yol izlemeliyim tşk.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşsiz kaldığınız dönemler için gelir testi yaptırabilirsiniz. Evin toplam gelirine göre test yapılmaktadır. Eşiniz zaten sistemde gözükür.

  152. Erhan Genç dedi ki:

   merhaba, gelir testi başvurusunda bulunacağım ama ev kira kontratım yada adıma fatura yok, bu işlemde hangi belgelerin yokluğunda tersliğe yol açılır?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Görevliler gelip evinizi görebilmektedir. Buna göre borçlandırılabilirsiniz.

  153. emre dedi ki:

   merhaba aykut bey ben 01.01.2012 dersane ögrenciydim 10 ay kadar 120 liradan ceza gelmis suan bi kamu kurumundayım geriye dönuk o döneme ait gelir testimi yaptırmam mı gerekiyor tesekkurler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırmak mümkün değil şuan için.

  154. emre dedi ki:

   merhaba a ben 01.01.2012 dersane ögrenciydim gelirim hiç yoktu 10 ay kadar 120 liradan ceza gelmis suan bi kamu kurumundayım geriye dönuk o döneme ait gelir testimi yaptırmam mı gerekiyor tesekkurler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu yoktur. Ancak siz gelir testi yaptırın borcunuz düşecektir.

  155. ramazan dedi ki:

   sorulara bakıyorumda en cok benım cıkmıs borcum 8763 lıra nedır. ulke olarak düştüğümüz duruma bakın vatandasını yolan bi devlet. boyle bı yasa cıkarıyosun bu yasa hakkında yukumlulerıne bılgı vermıyorsun amac nedir anlamıs degılım. bizde mı terorıst olalım nedir yani… benden alacagınız tek bır kurusun hakkını sızden soracagım… kusura bakmayın cok sınırlıyım forumda paylasmak ıstedım, birileri bu duruma dur demeli….

  156. suzan dedi ki:

   Merhabalar ben 2012 haziran ayindan itibaren istege bagli bagkur primlerimi oduyorum. Gecenlerde oylesine sgk ya gidip sirdum prim borcum varmi diye . Bana 1000tl civarinda genel sagliktan borc cikti. Kaymakamliga gidip gelir testi yaptirin dediler, Peki benim kira gelirim oldugu icin zaten gelir vergisi oduyorum baska bir gelirimde yok. Genede test yaptirmam gerekiyormu? Gelirim vergi odemesinden dilayi bilinmesine ragmen??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatıp bilgi alabilirsiniz.

  157. sefa dedi ki:

   Merhabalar ben 2013 yılında liseden mezun oldum. benim 2012 2013 yıllarında gss borcum çıktı. Gelir testini yaptırdım borcum 1707 tl çıktı silinir mi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrencilik döneminize ait borç çıkmış ise SGK ya öğrenci belgesi ile giderek borcu sildirebilirsiniz.

  158. haluk dedi ki:

   Merhaba. Ben unuiversiteden mezun olduktan 1 sene sonra kamuda calismaya basladim. Gelir testi yaptirmadigim icin g-2 uzerinden Bu bir yillik sure icersinde gss prim borcu cikarilmis. Torba yasayla gelen gelir testi yaptirmak icin gittigimde prim borclarimin su anki gelirim uzerinden hesaplanacagi ve bu nedenle borcumun dusmeyecegi soylendi. Ama bana borc cikarildigi donemde calismiyordum bu durumda ne yapabilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük gelir testi yaptırma durumu olmuyor. Bu durumda yapacak pek bir şey kalmıyor. Sistem bu şekilde. Borç duracaktır.

  159. Çağrı Girgin dedi ki:

   Sayın yetkili öncelikle iyi yıllar dilerim;
   Ben 2012 Haziran ayında üniversiteden mezun oldum.25 yaşından küçüktüm.Haziranda işe girdim temmuz sonunda işten ayrıldım.1aylık sigortalılığım vardı.sonra Ağustos ayında işçi vizesiyle yurtdışına gittim.ekim 2013 te türkiyeye kesin dönüş yaptım.2014 mayısa kadar sigortam yoktu askerliği bekledim.. Mayıs 8de askere gittim.Kasım 5 te askerliğim bitti.Şimdi ise işe başladım bugün sigortam başladı.E devletten baktığımda ^Gelir testi sonucu bulunamamıştır^ diye bir yazı çıkıyor.
   Size sorum, benim borcum çıkarmı hiç gelir testi yaptırmadım haberim yoktu. Şuan ne yapmalıyım ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sorgulamada borç gözükmüyorsa borcunuz yoktur. Şuan çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  160. mustafa dedi ki:

   19 yasinda universite ögrencisiyim babam vefat etti faydalanabilecegim bir sigorta yok sehirdisinda ailemden ayri okuyorum gelir testi yaptirdigim zaman agabeyimin maaşina bakilirmi çünku agabeyimin maaşi sistemde oldugundan çok fazla gözuyor yoksa ögrenci oldugum icinmi sadece benmi degerlendirilirim. Gelir testi yaptirmazsam ögrenci oldugum halde gss borcu olusurmu hakkimda…?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci olmanız durumunda GSS borcu çıkmaz. Çıktığı zaman öğrenci belgeniz ile SGK ya itiraz ediniz.

  161. Kenan dedi ki:

   Ben kocaelide liseden mezun olduktan sonra 1 sene üniversiteye hazırlandım.Ankarada bi yer kazandım ve ankarada öğrenci evinde kalıyorum ve şu anda gelir testi yaptırıcam ama ikametgahım hala kocaelide.ikametgahımı ankaraya alıp ankarada mı gelir testine için başvurmalıyım yoksa kocaelide mi?
   Bide ben geçtiğimiz yaz 3 ay sigortalı çalıştım gssyi nasıl etkiler?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci iseniz gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Borç çıkarsa öğrenci belgesi götürerek borcu sildirebilirsiniz. Eğer 25 yaşını doldurmadıysanız.

  162. fikretyüksel dedi ki:

   ben 7 ekimde sigortam bitti sgk bana 90 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz dedi yani 7 ocağa kadar nerdeyse bu vakit geldi yaklaşık 90 gündür aile büyüklerinin verdiği harçlıklarla idare ettim ne yapmam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırınız. İlçe kaymakamlığından yaptırabilirsiniz.

  163. barbaros dibek dedi ki:

   Merhaba;
   Ben ssk dan emekliyim ve eşimde ev hanımı, eşim 55 ben 60 yaşındayım. Eşim benden dolayı sağlık sigortasından faydalanıyor. Anlamadığım şey bu gelir testini bizim de yaptırmamız gerekiyor mu?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır sizin ve eşinizin gelir testi yaptırmasına gerek yoktur.

  164. hasan dedi ki:

   ben evli değilim fakat bir çocuğum var yaşım 20 çalışmıyorum babam bakıyor.gelir testinden muafmıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmadığınız için GSS borcunuz çıkacaktır. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  165. MERAL YILDIRIM dedi ki:

   MERHABALAR.HASTANEYE GİTTİM TEDAVİ LAMADIM 5000 TL BORÇ ÇIKTI.EŞİMİN SİGORTASINDAN YARARLANMAK İÇİN 2 AY ÖNCE BAŞVURMUŞTUKGELİR TESPİTİ YAPMADILAR MI BİLMIORUM …ŞİMDİ SGK YA MI GİDECEGİZ KAYMAKAMLIĞ MI ÖNCE NE YAPMAMIZ GERKİYOR

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu SGK ya belirtiniz. Gelir testi yaptırmanız gerekirse ilçe kaymakamlığına gidebilirsiniz.

  166. MERAL YILDIRIM dedi ki:

   GELİR TESTİNİ NERDEN YAPTIRACAK

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İlçe kaymakamlıklarında yaptırabilirsiniz.

  167. Halim dedi ki:

   Benim 91 doğumlu bir oğlum var. Temmuzda üniversiteyi bitirdı. Bu güne kadar iş bulamadı ve hiç çalışmadı. Doğduğundan beri özel sağlık sıgortası bulunmakta ve bu güne kadar hiç SGK hastanelerine gitmedi ve hiç yararlanmadı. Özel sağlık sıgortası devam ediyor. Acaba ben yine de gelir testi yaptırıp; devletten almadığım hizmetin karşılığını ödemek zorundamiyim? Yoksa özel sağlık sıgortasını bildirmem yeterlimi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortası varsa gelir testi yaptırıp gss kapsamına girmesine gerek yoktur. Borcu çıkarsa özel sağlık sigortası olduğunu bildirin borcu silinecektir.

  168. faruk arde dedi ki:

   merhabalar ben 2012 mayıs ayında askere gittim 2013 ağustos da askerden geldim.askerlik öncesinde de sigortam yoktu ailemle yaşıyordum ve çalışmıyordum.2014 nisan ayında sigortalı olarak işe başladım ve halen çalışıyorum, bana şimdi baya bi borç çıkmış.gelir testi yaptırmam gerekiyormuş.nasıl yaptırmam gerek hangi kuruma gitmem gerek çıkan borcu nasıl sildirebilirim ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olduğunuz için gelir testi yaptırma durumu olmuyor. Geçmişe dönük gelir testi yaptırma durumu da olmuyor. Borcunuza itiraz edebilirsiniz. İşsiz kaldığınız bir dönemde gelir testi yaptırabilirsiniz.

  169. emre dedi ki:

   merhaba arkadaşlar çalışmıyorum herangi bir gelirimde yok gss prim 4 bin lira borcum çıktı.arkadaşımdan duydugum kaymakamlıga başvurup gelir tespiti yapılarak gelirinin olmadığı tespit edilerek borçta biraz düşme oluyormuş doğru mu doğruysa başvuru yaparken götürmem gereken bir evrak varmıdır

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Doğrudur. Gelir testi yaptırınız. Aileniz ile kalıyorsanız herkesin kimliğini götürerek test yaptırabilirsiniz.

  170. Meltem dedi ki:

   Sayın yetkili
   oğlum 04/07/1990 doğumlu ve şu an Amerika’da doktora yapıyor. Onun adına annesi olarak ben yaptırabilir miyim gelir testini. Yaptıramazsam eğer oğlum herhangi bir ceza ile karşılaşır mı? Ne yapamamız gerekiyor? Yardımlarınızı rica eiyoruz. Yukarıdaki yazışmalarda 25 yaşına kadar yaptırmalarına gerek yok diye yazılmış. Yani 24 yaş sona kadar mı yoksa 25 yaş doluncaya kadar mı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar.

  171. Sami dedi ki:

   Bağkur borcumun yapılandırılması için dilekçe vermiştim. 5bin tl olan borcum 18 bin tl ye çıkarılmış. Gelir tespiti falan hiç yaptırmamıştım bugüne kadar, askerde olduğum dönemidemi hesaplamışlar. bu nasıl düzelecek? Yardımcı olabilecek var mı?

   Hizmet Türü : Yeniden Mecburi Sigortalılık
   Başlangıç Tarihi : 24.02.2012
   Terk Tarihi : 15.02.2014
   Hizmet Süresi : 1 yıl 11 ay 21 gün

   23.02.2012 de ssk sigortam bitmişti. 03.04.2012 de askere gittim 15 ay sonra döndüm. 16.02.2014 de ssk sigortam tekrar başladı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik süreleriniz için çıkan borcu, askerlik belgelerinizi SGK ya verip itiraz etmeniz durumunda silinecektir.

  172. burhan dedi ki:

   hocam ben 03.07.2012 de üniversiteden mezun oldum.28.08.2012 de isteğe bağlı sigortaya baş vurdum ama hiç yatırmadım..22.09.2014 demeb e atandım. atandıktan sonra sgk ya gittiğimde bana gss den 3.500 tl borç çıkardılar…2012ile 2014 arası çalışmadım.gelirim yokktu..hastaneye gitmedim..bu parayı ödememek için ne yapmalıyım..bu sgk daki memurlar anlamıyorlar baştan savıyorlar..geilr tespiti için gittim geçmişe dönük yapmıyoruz diyorlar ama benim şimdiki gelirimle gss primlerinin oluştuğu dönem arasında baya bir fark var…bilgilendirirseniz mutlu olurum..çok teşekürler………..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sistem bu şekilde işliyor ve geriye dönük işlem yapılamıyor. Bu da sorunların çözülememesine ve artmasına yol açıyor. Memur arkadaşlarda sistem mağduru.

  173. KERİM YAMAN dedi ki:

   MERHABALAR BEN EŞİM ADINA 1996 YILNDA DÜKKAN AÇTIK MALİYEYE KAYIT YAPTIRDIK BAĞKURA KAYIT YAPTIRMADIK 2010 YILINDA DÜKKANI KAPATTIK BAĞKURDAN 2008 YILINDAKİ AFLA 2010 KAPATMA ARASINDAKİ 1.5 YILLIK BORÇ YAZISI GELDİ SGK DA BORCU YAPILANDIRDIK EŞİM ÇALIŞMIYOR BEN EMEKLİYİM 3ÇOCUĞUMUZ VAR BİRİ YURT DIŞINDA ÇALIŞIYOR AÇIKTAN ÜNİVERSİTE OKUYOR İKİNCİ OĞLUM ŞEHİR DIŞINDA OKUYOR ÜÇÜNCÜ OĞLUM YANIMIZDA KALIYOR SGK LI STAJ YAPIYOR AÇIKTAN LİSE OKUYOR GELİR TESTİ YAPTIRMAMIZ GEREKLİMİ GEREKLİ İSE ÇIKAN BORCU SİDİREBİLİRMİ YARDIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  174. oguz dedi ki:

   Mrb, Ben Liseden mezun olduktan sonra Üniversiteye hazırlanmak için boşta kalmıştım ve lisede okurken babamın üzerinden emekli sandığından yararlanıyordum bu boşluk yaklaışık 7 8 ay sürdü ve Üniverseteyi A.ö.f olarak kazandım ve tekrar yararlanıyorum bu boşlukta 2000 lira borç çıkmış ve şuan öğrenciyim maddi gelirim kendim 400 lira ailemle 1000 lira civarında devlet karşılarmı bu durumu nasıl çözeceğiz ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurunuz.

    1. gokhan dedi ki:

     Ben de liseyi bitirdim geçen sene bir sene dershanede hazırlandım dershanede okuduğum süre öğrenci sayılamıyormuşum ama öğrenci kimlik belgemde 2015-2016 yazıyor o belgeye göre öğrenci sayılı yorum ve bana borç çıkarsa nasıl itiraz edecek borç odemeye maddi durumum yok ailem den maddi destek alamıyorum ve bana bildirimde bulunmadılar bana borç yazmışlar nasıl yaparsam bu borcu ödemem nasıl itiraz etmem gerekli

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Öğrenci kimlik belgenize göre öğrenci belgesi alabilirseniz bu borcu sildirebilirsiniz.

  175. İbrahim Ç . dedi ki:

   merhaba ben şu an 21 yaşındayım. üniversite öğrencisiyim . benim bu borçtan haberim yoktu. 2500 kusur borcum var. gelir testi yaparsam bu borç silinir mi ? yardım lütfen. teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurmanız durumunda borcunuz silinecektir.

  176. Ahmet dedi ki:

   2,836 TL prim borcum çıkmış. 1.5 Seneye yakın işsiz kaldım. İşsizlik sigortası yada herhangi birşeyden de yararlanamadım. Çünkü çıkmadı. Şahsıma ait herhangi bir malvarlığım yok. Bu konuda nüfusumun kayıtlı bulunduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvursam sonucum ne çıkar. Şu an asgarinin altında sigortalı bir şekilde çalışıyorum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız için gelir testine girmenize gerek yoktur. Geriye dönük gelir testi ise şuan mümkün değildir.

  177. ali dedi ki:

   benim kardeşim çifçi bağkurlu köyde yaşıyor ve tarımla uğraşıyor üzerinde tarla vb. hiç bir şey yok ama bağkuru aylık 288 lira geliyor gelir testi yaptırmalımı, yaptırırsa aylık ödemisi gereken miktar düşer mi yardım edermisiniz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Detaylı bilgi için durumunuzu Alo 170 SGK hattına bildirebilirsiniz.

  178. onur dedi ki:

   sukufe hanım benim 3000 tl gss prim borcum çıktı 2013 yılında açık öğretim fakultesinden mezun oldum.yani elimde sadece mezun oldığumu gösteren bir diplomam var şimdi ben sgk bu diplomayla gitsem o dönemki okuduğumu gösterir yılların borçlarını yapılandırabilirlermiki şuandada memur olarak çalışıyorum .ve aldığım maaş üzerindende değerlendirilirsem bu parayı benden alırlar diyorum çünkü haliylede maşşım agari ücretin üstünde ben şimdi sgk ya gelir testi yaptıktan sonra sgk ya yanımda hangi evrakları getirmeliyim

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Onur bey 25 yaşına kadar öğrenci olan kişiler GSS prim borcu ödemekle yükümlü değillerdir. Diplomanız ile birlikte SGK’ ya gitmenizi öneririz.

  179. emir dedi ki:

   askerden geldiğimden beri işsizim ailemle birlikte yaşıyorum 24 yasındayım bir kardeşim ve bizimle birlikte yaşayan ananem den oluşan bir ailemiz var lakın borcumun olduğun farkındayım ve şu anda her hangi bir gelirim yok işsiz ve sigortasız olduğum dönemlerden beri SSK anın bana sunmuş olduğu her hangi bir haktan yararlanmadın yararlanamadım ama yinede borcumun ödenmesini isteyecek.
   babam kalp rahatsızı 1 buçuk sene önce kalp krizi geçirdi emekli maaşında banka kredisine kesiliyor dolayısı ile çalışmak zorundayız bende günlük işlerler le ilgileniyorum borcumu tamamı ile sildirebilirmiyim bu konu hakkında detaylı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırınız. Gelirinize göre borcunuz silinir ya da düşer. Eğer sigortalı olarak çalışıyorsanız borcunuzda değişiklik olmayacaktır.

  180. Talat aslan dedi ki:

   4 Ay önce işe başladım ve ssk yapıldım bundan önceki zamanda ise çalışmıyordum SSk borclarımı nasıl sildirebilirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışmadığınız dönemde gelir testi yaptırmalıydınız. Şuan borçlar silinemeyecektir.

  181. sardur dedi ki:

   Kadrolu olarak çalışan belediye görevlisi olduğum halde 20 günlük bir GSS prim kaydı ve borcu çıkarmışlar. çok bir para değil. 100 küsür milyon. ancak sigortalı olduğum halde bu paranın çıkması düşündürücü. bu paraya itiraz edilebilir mi? nasıl itiraz edebilirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İtiraz edebilirsiniz. Sigortalılık belgeniz ile SGK ya itiraz dilekçesi verebilirsiniz. Borcunuz silinecektir.

  182. akın dedi ki:

   2011 11 ayında askere gıttım 2013 2 ayında geldım 7 ayında ıse basladım 2014 un 5 ayında cıktım 10 ayında bı daha sıgortalı oldum suanda calısıyorum uzerıme ıkı arac var 1058 tl borcluyum duser mı bu borc ne kadar dusebılır ??

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız teste gerek yoktur. Eğer yaptırırsanız araçlarda gelirlerinizden sayılabilir.

  183. Cihan dedi ki:

   2012-2013 yıllarında 1 yıl kadar işssizdim ve gelir testi yaptırmamıştım. Borç da yüksek çıktı. Acaba şimdi gelir testi yaptırarak borcu düşürebilir miyim? Çalışıyorum şu an

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  184. yasar selam dedi ki:

   sgk ya giderken yanımızda neler götürmeliyiz biz köyden gidecegiz merkeze dolayısıyla muhtardan yada herhangı bır belge gerekıyormu yanımızda kımlık dısında

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kimlikleriniz yeterli olacaktır.

  185. mehmet dedi ki:

   Merhaba. Eylül 1989 doğumluyum, ailemle yaşıyorum. Babam emekli Annem çalışmıyor. 2008 eylül – 2013 haziran yılları arasında bi üniversiteden mezun oldum. 2011 yılında da açık öğretime kayıt olmuştum ve hala öğrenciliğim devam etmekte. 2014’ün ekim ayına kadar hiç bir yerde çalışmadım. 2014 ekim ayından bu yana ücretli usta öğreticilik yapıyorum. 4a hizmet dökümünde toplam gün 44 olarak gözüküyor. Şuan gss den 5287 TL borcum gözükmekte. Bu borcu sildirebilir miyim? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurmuş olmanız nedeniyle öğrenci olsanız bile borç oluşmaktadır. Ayrıca sigortalı olarak çalışmıyorsanız da borç oluşuyor. Gelir testi yaptırabilirsiniz.

  186. Batuhan Savran dedi ki:

   Merhabalar ben şuan 24 yaşındayım. 19 Nisanda 25 yaşına girecem. 2013 haziran ayında üniversiteden mezun oldum. Şuan bir işte çalışmıyorum genel sağlık sigortası ile ilgili ne yapmam gerekiyor? ne zamana kadar yaptırmam gerekiyor? Başvuru nasıl yapılır? SGK ya borcum olup olmadığını nerden öğrenebilirim? Bu konuda hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İLçe kaymakamlığına gidip gelir testi yaptırmalısınız. Borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için http://www.ssk.biz.tr/gss-dokum/ tıklayabilirsiniz.

  187. Berkay dedi ki:

   Merhabalar,

   25 yasimi tamamladigim icin annemden gelen SGK’dan artik yararlanamiyorum. Ancak hala universitede ogrenim gormekteyim. Dun Alo170’i aradigimda gelir testi yaptirmam gerektigi soylendi, fakat buradaki soru cevaplarda “ogrencilerin gelir testi yapmasina gerek yoktur” denmesi kafami karistirdi.

   Ote yandan bir limited sirkette ortakligim var, ve bu yuzden bagkurlu olmam gerekiyor. Ancak sirket faal degil ve geliri yok. Bu durumda sizce gelir testi yaptirip SSK’dan faydalanmam mi, yoksa bagkur’a basvurmam mi daha mantikli olacaktir?

   Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Berkay bey 25 yaşını tamamladığınız için gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Eğer SSK ya da BAĞ-KUR’ a bağlı olacak iseniz GSS’ den muaf olursunuz. SGK’ ya gitmenizi öneririz.

  188. onur dedi ki:

   mayıs 2014 te askerden geldim çalışmıyorum gelirim yok bana herhangi bir bilgi gelmeden gss dan 830 tl borcum oldugunu öğrendim buna itiraz etme hakkım yok mu?

   1. sukufe kalay dedi ki:

    Onur bey askere gitmeden önce gelir test yaptırmadığınız için GSS borcunuz çıkmıştır. Askerde olduğunuz dönemi ispatlayan bir belge ile SGK’ ya giderek itirazda bulunabilirsiniz.

  189. Furkan dedi ki:

   2012ocak -mayıs arasında sıgortam yokdu 01.06.2012 işe basladım bu zamana kadar duzenlı sıgortam yatmakdadır ama prım borcum hala artarak devam edıyor sıgortalı oldugum gunlerı belgelersem borcun faizi sıldırebılırmıyım. Sadece Ocak-mayıs arası borcunu mu alırlar ?Ailemle yasıyorum gelır testını yaptırmam için aılemle beraber gıtmem mı gitmem gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olduğunuzu belgeleyiniz. Bu durumda borcunuzun sigortalılık dönemine ait tarafı silinecektir.

  190. yusuf dedi ki:

   mrb ben 1990 doğumluyum askerden geleli 3,5 yıl oldu askerden geldiğimden beri hiçbir sigortalı işte çalışmadım dışardan lise okuyorum fakat bnada gss borvu çıkmış yeni öğrendim sgkya gittim kaymakamlıktan gelir testi yaptırman lazım dedi şuan ben çalışmıyorum bu borcu nasıl itiraz edecem.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırdıktan sonra gelir seviyenize göre borcunuz silinir ya da azalabilir.

  191. Semih dedi ki:

   Şu anda çalışıyorum ve aynı zamanda okuldan mezun olduğumdan beri bu gss borcu birikmekte. Devlet zaten sigortamın yattığının farkında ve ailemin mal varlığını biliyor. Neden sizin vakıfa gidip test yaptırıyoruz bunları sistemden otomatik kendisi yapamıyor mu ? Aileden test yaptırmış birey var onun yaptığı ödeme üzerinden işe başlamadan önceki zamanların borçlandırılması yapılabilir mi ?(çünkü herşey hesaplı, benim okul mezuniyeti sonrası sadece 1 aylık işsizlik dönemi borcum var, 3 aydır calısıyorum, gss 4 aydır ilerlemekte) Telefonla halledemezmiyiz yada ilerlemeyiz durduramazmıyız ? İkametimizin olduğu şehirden ziyade farklı bir şehirde yaptırabiliyormuyuz bu testi ? Prosedür nasıl işliyor bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK ya durumunuzu belirtebilirsiniz. Bazen böyle hatalar olabiliyor.

  192. nihat dedi ki:

   2012 tatıhınden ıtıbaren yaklaşık 5 bin tl nın uzerinde borcum cıkmıs yurt dısında gemide calısıyorum gelir testi yaptırmadım
   1- gemide yurt dısında oldugum surede belgelerime ssk ya gidersem yurt dısında oldugum suredekı borclar silinirmi
   2- gelir testi yaptırırsam geçişteki borçlarım yeniden düzenlerimi malum gelir testi yaptırmadıgım için en yüksek primden borcum cıkmıs.

  193. Mustafa dedi ki:

   Merhabalar.
   08.11.1996 doğumluyum. 2013 yılında liseden mezun oldum. Annemle kalıyorum. Babam vefat etti. Yetim maaşı alıyordum. 08.11.2014 tarihinde 18 yaşımı doldurdum ve maaş kesildi. Dilekçe gönderdim ve annemin üzerine aktarıldı. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. Dersaneye gidiyorum. Şu an sadece annemin maaşı var. Ben çalışmıyorum. 382 Tl Gss prim borcum gözüküyor. Gelir seviyesi de 60/g-2 gözüküyor. Prim borcumu sildirme şansım var mı ?

  194. feridun dedi ki:

   merhabalar ben 2000 tl maaşlı çalışanım eşim bir mağazada part tıme işe başladı bize söylenilene göre artık benim sigortamdan faydalanamayacakmış ayda 16-20 gün arası çalışıyor. bizim bunula alakalı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? şimdiden teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Eşinizin belli bir çalışma süresi üzerinde çalışması bulunduğu için artık kendi sigortasından faydalanması gerekmektedir. İstisnai durumlar için ALO 170 hattına ulaşabilirsiniz.

  195. sahin dedi ki:

   2013 tarihinde dumlupinar universitesine giris yaptim ogrenci olarak su anda 5 bin liraya yakin borc gorunmektedir ve yasim 23 gss yaptirsam borcum tamamen kapanir mi ?

   1. sahin dedi ki:

    Sukufe hanim hala daha ogrenciyim borctan muaf olurmuyum bilgi verirseniz cok makbule gecer

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Öğrenci belgeniz ile SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Öğrenciliğiniz öncesi dönem için ise bu borç gelir testi yaptırmanız gerekmekdir. Eğer öğrenciliğiniz sonrası çıkan bir borç ise bir öğrenci belgesi ile SGK müdürlüğünüze başvuruda bulunmanız gerekemktedir.

  196. Halim Arslan dedi ki:

   Benim 1991 doğumlu bir oğlum var. Temmu 2014 de okuldan mezun oldu. Hiç çalışmadı. Doğduğundan beri özel sağlık sıgortası var ve hiç SGK dan faydalanmadı. Gelir testi yaptırmak ve SGK ya para ödemek zorundamiyiz.
   Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  197. ezgi dedi ki:

   Merhaba,
   22 yaşındayım geçen sene 15 gün part time çalışmıştım.Şuanda 1300 tl gss bir borcum gözüküyor. Haberlerden edindiğim bilgiye göre öğrenci belgesiyle gittiğinde borcunun silinebileceği söylemişlerdi. SGK gittiğimde ise gelir testi yaptırmam gerektiği söylendi.Ne yapmalıyım ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Öğrenci belgeniz varsa borcunuzu sildirmeniz mümkün. FAkat istisnai durumlar olabilir. Bu yüzden ALO 170 i aramanızda fayda var.

  198. yunus dedi ki:

   Benim 2100 tl prim borcum var ogrenciyim yasim dolunca sigortaya ogrenci belgesi verdim okuyorum diye bana 500 tl yanlis para yatirttilar sonrada 2100 tl prim borcu cikardilar ne yapmaliyim? Gelir testi yaptirsam silinir mi? Suan universiteye hazirlaniyorum

  199. Aytaç Bülbül dedi ki:

   Merhabalar GSS yasası çıktığı zaman askerdeydim. Yasa dan haberim bile yoktu. SGK ya gittiğim de devlet kurumlarını yasa konusunda bilgilendirdik dediler. Kimse bizi bilgilendirmedi. Askerliğim bittikten sonra 9 ay iş bulamadım doğal olarak 9 aylık borç ve faiz 2400 civarı bir borç var. Şuan çalışıyorum işim var. Yasa çıktığı zaman vatani görevimi yapıyordum. Askerde ve sonrasında haberimiz bile yoktu. Bu durumla ilgili yorum almak istiyorum. En azından askeri birlikler çıkan yasalarla ilgili bilgilendirilmeli… Hadi bilgilendirilmiyor mağdur edilmemeli diye düşünüyorum.

  200. ceyhan dedi ki:

   gelir testi netten mi brütten mi hesaplanıyor.

  201. Selo dedi ki:

   Merhaba benim üzerimde 40 bin tl değerinde araba ve bankada 150 bin tl var. Ben başka banka hesabimi versem be olur. Bu para gizli. Öğrenebilirler mi? Yoksa hiç gelir testi yaptirmasam mi? Lütfen akıl veriniz.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testinde arabanız dikkate alınacaktır. Büyük ihtimalle bankadaki paranız da gözükür. Sigortalı olarak çalışmıyorsanız gelir testi yaptırabilirsiniz.

  202. Halim Arslan dedi ki:

   Benim 24 yaşında bir oğlum var .Üniversiteyi temmuzda bitirdi. Seneye Master yapacak. Şu ana kadar hiç çalışmadı.
   Doğduğundan beri özel sağlık sıgortası var. Bugüne kadar SGK dan hiç yararlanmadı.
   Yine de gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?
   Cevap verme lütfunda bulunmanızı rica ediyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Halim Bey özel sigortası olsa dahi gelir testi yaptırmak ve GSS primine tabii olmak durumundadır.

  203. ELİF dedi ki:

   ben suanda ssk lı olarak çalışıyorum.bana ssk dan mesaj geldi gss tescili yapılmıştır diye .daha önce 2 sene calışmamıştım. ne yapmalıyım .lütfen cvp

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SGK müdürlüğünüze giderek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

  204. DeJaVu dedi ki:

   merhaba Şükufe Hanım. Üniversite bittikten sonra bazı işlerde çalıştım ama 13 ay gibi bir süre işsizliğim oldu. 1700 tl faizlerle birlikte borcum çıktı. Şimdiye kadar gelir testi yaptırmadım. 2014 aralık ayında 29 unda yaptırdım ama henüz sonuçlanmadı. Söyledikleride göre g1 g2 g3 seviylerinden birine geçtiğim takdirde bu borcun faizleri düşecek 1300 tl gibi bi rakama tekabül edecek sanırım. Ve bu borcun da belli bi kısmı ( yarısına yakın) düşecek dediler. En önemli konu ise bugün hastaneye muayeneye gittiğimde size bakamıyoruz demesinler mi 🙂 yahu madem hizmet alamayacağım neden bu borcu ödeyim? devletten daha mı zenginim 🙂 devletin satacak birşeyi kalmadı artık gözünü işsize mi dikti? Bu kadar çok mağdur var hadi ben ödedim bu borcu millet ne yapacak? Vatan borcudur dedik askerliğimizi yaptık, okuduk senelerce vatana millete hayırlı evlat olalım diye, dağa çıkmadık, ırkçılık yapmadık, vatan haini olmadık. Borcumu ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanamaz mışım 🙂 hangi dünya da yaşıyoruz bilemedim 🙂 Bizim ülkemize sığınan insanlara bile bakılırken ülke vatandaşı olduğumuz için yaşanılan sıkıntılara bakın. Aramadığım kavga etmediğim kurum kalmadı. Avrupalılaşmaymış, falanmış filanmış hikayelere karnımız tok artık. Bunu da ödeyeceğiz eyvallah, dürüst insanlarız doğruluktan şaşmayız. Ama hakkımı da asla helal etmeyeceğim

  205. DeJaVu dedi ki:

   Asıl komedi olan ise ne biliyor musunuz? Ben ailemle yaşıyorum üstüme ait ne ev ne araba var gelir yok ama gelir seviyem baya iyiymiş 🙂 Ailemin mal varlığı neden benim gelirimi etkilesin?İnsanın en önemli şeyi sağlıklı olmasıdır.Sosyal Devlet anlayışında da halkına bu konuda her zaman destek olması gerekmektedir. Bakamıyorsa halkına devlet vatandaşlıktan çıkarsın bizleri, yazık gerçekten çok yazık

  206. DUYGU dedi ki:

   merhaba. erkek arkadaşım 25 yaşında. yaklaşık 10 yıl önce anne ve babasını kaybetti. şuanda abisi ile birlikte yaşıyor. kendi işini yapıyor fakat şuanda aylık 2.000TL kadar geliri var giderleride aynı oranda ve daha fazla. şuan sgk da 900tl borcu görünüyor. gelir testi ile birlikte borcu silinir mi ve yukarıuda belirtilen devlet teşviğinden yararlanabilir mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Duygu hanım gelir testi yaptırarak optimum seviyeye çekebilir borcunu

  207. NAZAN dedi ki:

   merhaba, kardeşim üniversite sınavları için dershaneye gidiyor. GSS gerekli mi? GSS sadece gelirleri mi kapsıyor? mesela ben nişanlıyım kredili ev aldım. bu ev bile mal beyanı olarak gösterilmeliymiş. ama ben aldım maaşı zaten krediye veriyorum. hem evim hem maaşım gelir gözükerek prim artmış oluyor? lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım.şimdiden teşekkür ederim.

  208. Can dedi ki:

   Ben liseyi bitirdim ise girdim simdi üniversite icin dershaneye gidiyorum. İsten cikalı 4 ay oldu. 670 TL borç cikmis. Ne yapmam lazim odeyecek durumumda yok. Gelir testi neye gore yapılmakta ve yapılınca 670 TL yi ödemek zorundamiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    GElir testinize göre borcunuz düzenlenecektir bunun için en yakın SGK merkezine başvuruda bulunun.

  209. memet dedi ki:

   öncelikle Merhabalar,
   şimdi sukufe hanım benim daha bugün gss ye borcum olduğunu öğrendim
   2.300 küsür borç gelmiş ve hala gelmekte. sgk nın yapmış olduğu gelir testine
   gitmem gerekiyormuş.peki bu gelir testine
   yanlış bilgiler verirsek ve kendimizi fakir gösterirsek sistem kabul edermi yok sa yanlış bilgi verdiğimizden dolayı ceza alırmıyız

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bu tarz sorulara ne yazık ki cevap veremiyoruz mehmet bey

  210. ece dedi ki:

   iyi günler
   benim gss ye borcum varmış ben borcumu silsem veya ödesem
   bu gss den kurtulabilirmiyim yoksa devam mı edecek – devam ederse nasıl kurtulurum cevaplarsanız sevinirim
   şimdiden teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ece hanım gelir testi yaptırmanız ve bu gelirinize göre ödeme yapmanız gerekmektedir

  211. Erdi dedi ki:

   Öğenciyim 26 yaşındayım 5.300 tl prim borcu çıkmış öğrenci belgemi alıp SGK müdürlüğüne başvursam bu borç silinecek mi ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Anne babanın sigortası var ise veya emekli iseler 25 yaşını doldurmamışlar ünv. öğrencileri onların sigortalarından faydalanırlar. Gelir testi yaptır. SGK ya müracaat et .

  212. aysays dedi ki:

   Merhaba,
   benim de gss borcum çıktı yaklaşık iki ay önce gelir testi yaptırdığım halde borcumu sorguladığımda hala “Gelir testi seviyesi sonucunuz bulunmaması nedeniyle primleriniz (g-2) seviyesine göre hesaplanmıştır.” diye açıklama görüyorum.
   ne yapmalıyım?
   Teşekkürler

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGM gidin veya ALO 170 i arayın.

  213. serhat dedi ki:

   İyi günler,
   Benim geçmiş yıllarda bi kaç ay boşta olduğum dönemler için borcum çıkmış.Ben hiç gelir testi yaptırmadım.Şimdi çalışıyorum ve sağlık güvencem var.Bunlara istinaden bi kaç sorum olacak:

   1- Gelir testi yaptırırsam şu anki zamana ve kriterlere göre mi değerlendirilicek yoksa geçmişte çalışmadığım zamanki değerlere göre mi değerlendirlicek?

   2-Gelir testi yaptırmak için nereye gitmem gerek?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    Sigortasız olduğunuz dönemlerle ilgili olarak , gelir testi yaptırıp ,çıkan borcunuz var ise yapılandırabilirsiniz. Borç o dönemle ilgili dir. Bu güne kadar faiz işler. Bağlı bulunduğunuz kaymakamlığa müracaat edebilirsiniz.

  214. ahmet dedi ki:

   öncelikle kolay gelsin

   sorum şöyle 21.06.2014 ten itibaren ocak ayına kadar 358 tl sgk borcu çıktı bankada hiçbir hesabım yok babam üzerinden geçiniyorum evde 3 kişi yaşıyoruz babam emekli maaşı alıyor.yani sormak istediğim ailede eve bakan kişi yanı babamın maaşını 3 e böldüğümüzde brüt denen ücretin 400 tl nin altında çıkıyor nasıl oluyorda aylık 50 tl ödeme çıkıyor?
   bide tabi babamın üzerine kayıtlı arsa var bu çok etkiler mi?
   18 yaşındayım üniversiteye gitmedim 1 sene ara verdim

  215. jale sağsöz dedi ki:

   merhaba 1965 doğumluyum geçen haziranda boşanma kararım kesinleşti babamdan yetim aylığı bağlandı ilk kez bu ay maaş aldım .Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu ,gerekiyorsa ne zaman nereye başvurmalıyım,küçük bir ilçede yaşıyorum internet üzerinden başvurabilir miyim teşekkür ederim saygılar

  216. minoz dedi ki:

   Merhaba benim üzerimde 2500 tl borç çıktı ama ben öğrenciyim babam emekli ve gelir testi hiç yaptırmadim şuan nasıl bir yol izlemem gerekli önce gelir testi mi yaptırmam gerekiyor. Onun için gerekli belgeler neler?

  217. buse dedi ki:

   öncelikle merhabalar
   ben sgk ya başvurarak gelir testi yaptım.yalnız gelir testinde yanlış bilgiler verdim ve yaklaşık olarak üzerinden 18 gün falan geçti şimdi acaba nasıl iptal edebilirim veya yetkiller gelip bakıyorlar mı herhangi bi ceza alırmıyım
   bide benim doldurduğum form da sadece banamı yeşilkart çıkıyor yoksa diğer kardeşlerime de çıkıyormu.

  218. çiğdem dedi ki:

   iyi günler çalışmadığım ve part time çalıştığım dönemlere ait gss borcum mevcut.buna bir itirazım yok ancak ekim ayında vefat eden babamdan yetim maaşım bağlandı.20 gün önce gelir terstimi yaptıırdım ve yetim maaşı aldığımı belirttim ekim ayından itibaren ben babamın sağlık sigortasından yararlanıyor olmam lazım diye düşünüyorum ancak ekim ayından beri borç işlemeye devam etmiş ve kaldı ki gelir testi sonucumu öğrendim g2 üzerinden yapılandırılmış.yetim maaşı almama rağmen bunu her ay ödeyecekmiyim nasıl bir yol izlemem gerekir.uzun oldu kusura bakmayın şimdiden tşkler.

  219. Büşra dedi ki:

   Merhabalar ben belirli bi sure babamin ustunden sigortadan yararlanamadigm icin sgk ya gittim prim borcumla birlikte istege bagli sigortli gozkyrum ama bu zamana kadar sigorta girisim olmadi hicbiyerde universtide okurken istege bagli sigorta yapmislar. kaymakamlktan gelir tespit belgesi yaptrtmam istendi. Ne yapmaliyim?

  220. Büşra dedi ki:

   3.sinif ogrencisiyim. 21 yasindayim. Istege bagli sigortayi ben birinci sinifi bitirdigimde agustos ayinda yapmislar. Ama okuluma devam ediyorum.

  221. Mahir dedi ki:

   İyi günler,
   Ben kaymakamlığa gidip gelir testi yaptırdım bugün sgk yı aradığımda bana g-1 çıkmış dediler ne kadar ödeme yapacağım yani ne kadar borcum çıktığını nasıl hesaplarım.hanede 4 kişi yaşıyoruz gelirim 1,528 tldir

  222. murat dedi ki:

   Merhaba
   ben gelir testi yapmamıştım ama bana g2 den borç çıkarılmış bend ebunu kabullenerek borcu yapılandırmak için sgk ya gittim ama ordaki bayan bilgisayara bakıp gelir testi yapmamışsın yapıp gel dedi. şimdi gelir testi yapmadım ama bana çıkan borcu kabullenip yapılandırmak istiyorum bu mümkünmü ?.

   birde benim yerime kardeşim gelir testi yaptırabilirmi ben başka şehirdeyim şu an.

  223. bilal işanma dedi ki:

   1989 doğumluyum.02/09/2009 tarihinde üniversiteye kayıt yaptım.28/06/2013 üniversiteden mezun oldum.11/09/2013 tarihinde öğretmen olarak göreve başladım. SGK üniversite yıllarımdan 700 TL borç çıkardı.Öğrenci olduğum için borcun silinmesi için başvuruda bulundum borcun 300 TL silindi geri kalan ise üniversiteden mezun olduğum tarih ile göreve başladığım tarih arasında kalan 2,5 aylık borç olduğunu her ay için 136 TL vermem gerektiğini, gelir testi yaptırırsam her ay için 45 TL ineceği söylendi.ben göreve başladıktan sonra 25 yaşıma bastım,yani üniversiteden mezun olduğum tarih ile göreve başladığım tarihler arasında ben 24 yaşımdaydım.Babamı sigortasından faydalanmam gerekmez mi bu zaman zarfında neden bende her ay için 45 TL isteniyor.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    mezun olduğunuz ve göreve başladığınız aralıkda gss primi ödemeniz gerekir.

  224. mustafa özcan dedi ki:

   merhbalar eşim ve benim gss borcum çıkmış benim 746 eşimin 125 tl şuanda eşim çalışmıyor kaynanamda aynı hanede bir ben çalışıyorum asgari ücret alıyorum.kaynanamında kocasından kalan maaş tan yardımcı oluyor belli bir kısım. eşimin bankada babasından kalan evi sattığı için 50.000 tlsi var buda gelir testinde etkili olurmu teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    eşlerden biri sigortalı ise gelir testine gerek yok bu durumda gss borcu olmaz. her ikinizde sigortasız iseniz. gelir testi yaptırmalısınız. para etkili olur.

  225. ibrahim dedi ki:

   Merhaba,
   Ben şuan üniversite öğrencisi olmama rağmen bana 520 lira prim borcu çıkmış durumda. Öğrenci belgemi alıp gittiğimde borcumun tamamı mı silinecek yoksa faizi mi ? Bu borcun çıkmaması için her yıl bu işlemi tekrarlamak zorunda mıyız tek sefer yaptığımızda yeterli olmuyor mu ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    anne veya babanızın sosyal güvencesi varsa borcunuz silinir. yoksa ikamet adresinizin bulunduğu yerde gelir testi yaptırmalısınız.

  226. emre kocatürk dedi ki:

   Aykut bey ben zaten sigortalıyım 99dan beri sigortam var buna rağmen orda borç sorgularken e devletten ünlem işareti olan yazıyı okudum orda diyorki her hangi bir sigortalı olmadığınız tespit edilmiş olup diye başlıyor ben sigortalıyım zaten sigortalı olmama rağmen neden bana 4000 bin küsür lira borç çıkarılmış hiç bişey anlamadım + gelir testini nereye ve nasıl yaptırıyoruz gelir testini bakmakla yükümlü olduğumuz kişi başınamı hesaplıyorlar hiç bişey anlamadım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalılık belgeleriniz ile SGK ya başvurunuz.

  227. Tuğçe dedi ki:

   Merhabalar, 1991 doğumluyum ve 2009’dan beri üniversite öğrencisiyim. Ağustos 2014ten itibaren şuana kadar 6 aylık sürede part-time olarak bir yerde çalışıyorum. Bu zamana kadar ailem üzerinden yararlandığım için Gelir Testi yaptırmadım, hiç bir part-time işte çalışmadım ve öğrenci belgesi bildirimini de SGKya yapmadım. Şuanda sorgulama ekranında ”6-Kişi kaydı bulunamadı” diye bir sonuç beliriyor ve hemen altında ”Kayıtlı borç bulunamadı” ibaresi var. Ancak çalışan sigortasından hastanelerde yararlanabiliyorum. Bu durum ne anlama geliyor? Gelir testi yaptırmam ve öğrenci belgesi iletmem gerekli mi ? Şuan borç olmamasına rağmen ileride bir borç ile karşılaşır mıyım ? Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuz bulunmuyorsa gelir testine gerek yoktur. Çıkarsa 25 yaşına kadar öğrenci belgesi ile sildirebilirsiniz.

  228. Emre dedi ki:

   Merhaba askerden geldigimde 2012 yilinda bir boslugum oldu genel saglik sigortasina borcum var 2 yildir sigortali calisiyorum sigortali oldugumdan dolayi gelir testi veremiyecegim soyleniyor 3 defa gittim peki ben ne yapacagim yetkililer yapcak birsey yok diyor zorla borc aciliyor gelir testi veremiyoruz faiz isliyor fakat bir tane muhattap yok ben ne yapmaliyim bi aciklarmisiniz lutfen iyi calismalar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maalesef sistem bu şekilde. Borcunuz için şuan yapılacak bir durum yoktur. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  229. Ali dedi ki:

   Merhaba ben çalışmıyorum 5216 tl borcuk çıkmış borç liseden başlamış şu anda okulu dondurduğum için öğrenci belgeside vbermiyorlar bu borcu nasıl sildirebilirim acaba ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile borcu sildirebilirsiniz.

  230. Samir ÇAKIR dedi ki:

   Merhaba,
   Askerden geldiğim dönem 2012 yılında 3 ay kadar çalışmamıştım ve gss diye bir şey dahi duymamıştım. Bir arkadaşımdan öğrendim ve borç durumuna baktım. 2012 yılında belirttiğim dönem için 350 tl borç çıkartılmış üstünede 112 tl faiz işletilmiş. Bu tutar için itiraz hakkım varmıdır ? O tarihten sonra kesintisiz olartak sigortalı olarak çalışıyorum. Gelir testi yaptırmama gerek varmı ? Gelir testi 2012 yılı işsiz kaldığım gün içinmi yoksa bu gün aldığım maaş üzerindenmi yapılıyor. Teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalışıyorsanız gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Gelir testi sigortalılık durumu olmadığı zaman yapılmaktadır.

  231. erşah dedi ki:

   üniversite öğrencisiyim.yetim maaşı alıyorum.hiçbir yerde çalışmadım.benimde gelir testi yaptırmam gerekiyor mu ya da borcum var mı yok mu bilmiyorum nasıl yol izlemeliyim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yetim maaşı aldığın müddetçe gelir testine gerek yok

  232. Celal dedi ki:

   Merhaba mezun olup aöf kaydolana kadar 1180 tl gss prim borcum var sgk müd. memur arkadaş gelir testi yaptrmamı söyledi ama ben yaptırmadım ve babamız üzerinden yararlanmak istedim memurda okeyledi ama borcun kalacağını söyledi şuan 4 aydır ssklı çalışmaktayım bu borca faiz işliyormu sigortalı çalıştığım sürece? ayrıca işten çıkınca tekrar gelir testi yapabilirmiyim geçmiş gss borcuma cevaplarsanız sevinirim borcsuz günler herkese 🙂

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır.

  233. Aygül Yilmaz dedi ki:

   İyi çalışmalar
   Eşim özel sektörde çalışan aylık net maaş ortalaması 1750-2000 arası değişiyor, yeni doğum yaptım işten ayrıldım, evimiz kira, bir çocuğumuz var, şahsım adına 20.000 tl değerin de bir aracım var. Gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? Ne zaman yaptırmalıyım? Aracın üzerimde kayıtlı olması bana prim ödemesi çıkartır mı? Teşekkürler cevabınız için

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    eşlerden birinin sigortalı olması durumunda diğerine prim borcu çıkmaz.

  234. Ahmet dedi ki:

   Merhaba. Nisan/2014 tarihine kadar çalışıyordum,sigortam yatıyordu.Mayıs-Haziran-Temmuz ayını boş geçirdim. Ağustos/2014 tarihinde askere gittim ve geldim.Boş geçirdiğim 3 ay için gelir testi yaptırıp gss yaptırmalımıyım? Ve askerde olduğum süre içinde sgk borç çıkartırmı? Teşekkurler..

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    askerde olduğunuz süre için borç çıkmaz . 3 ay için gelir testi yaptırıp yapılandırmadan faydalanıp ödeye bilirsiniz

  235. kaan dedi ki:

   merhaba biz 5 kişilik bir aileyiz ben 26 yaşındayım şu an işsizim babamın 1300 tl emekli maaşı var anne çalışmıyor abim gemici aslında bizimle olmamasına rağmen ikameti bizimle gözüküyor kardeşim de engelli 3 ayda bir maaşı var bu gelir hesaplanırken tüm aile fertlerinin geliri mi hesaplanıp bölünecek yani engelli kardeşim ve yurt dışında olan abimin geliri de mi beni etkiliyor anlamadım.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    ikametgahınızda ( resmi olarak ) bulunan tüm ailenin geliri hesaplanıyor.

  236. Abulaziz dedi ki:

   merhaba, ocak ayının 27 sinde sigortalı olarak işe başladım. şubat ayında da GSS prim borcu görünüyor, ne yapmalıyım ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    en yakın sgm ye müracaat et .

  237. nihat dedi ki:

   iyi günler.
   gelir testimi yaptirdim g1 olarak tespit edildi.
   daha onceden en yuksek pirimden gozuktugu icin 2012 yilindan beri 6000 tl ye yakin borcum gozuktu gelir testim bugün aciklandi gecmis borclarim g1 e gore duzenlenecekmi yoksa bu gunden itibaren mi g1 e gore prim odeyecegim. yardimci olursaniz sevinirim.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    g1 e göre düzenlenir. yapılandırma için müracaat edin.

  238. Burhan y. dedi ki:

   merhaba
   15.12.2013 tarihinde 18 yaşına girdim ve 16.12.2013 tarihinden bu güne kadar 2113 tl borcum çıktı..hiç gelir testi yapmadım. 31.08.1014 tarihinde üniversiteye kaydımı yaptım ve şimdi öğrenciyim. 14.05.2014- 01.12.2014 tarihleri arasında sigortalı bir işte çalıştım. sigortalı işte çalıştığım aylarda da borçlu olarak gözüküyorum bu nasıl iştir? Ben şimdi ne yapmalıyım??Birde öğrenci belgemi SGK’na götürsem 31.08.2014 tarihinden bu güne kadar olan borçum silinirmi??

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sorunuzun bir önceki mailinizde de cevaplandı

  239. Yılmaz k. dedi ki:

   merhaba
   15.12.2013 tarihinde 18 yaşına girdim ve 16.12.2013 tarihinden bu güne kadar 2113 tl borcum çıktı..hiç gelir testi yapmadım. 31.08.1014 tarihinde üniversiteye kaydımı yaptım ve şimdi öğrenciyim. 14.05.2014- 01.12.2014 tarihleri arasında sigortalı bir işte çalıştım. sigortalı işte çalıştığım aylarda da borçlu olarak gözüküyorum bu nasıl iştir? Ben şimdi ne yapmalıyım?? Birde öğrenci belgemi SGK’na götürsem 31.08.2014 tarihinden bu güne kadar olan borçum silinirmi??

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    durumunuzu en yakın sgm ye gidip bildirin.

  240. Yılmaz k. dedi ki:

   Yılmaz k.
   Önceki mesajımda durumu anlattım ve cevabınızı aldım..Peki gss testi yapmadım yapmam gerekirmi??

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gss borç çıkan dönemlerde ssk ve bağkurun varsa gelir testine gerek yok. sigortasız olduğun dönem varsa gelir testi yaptırmalısın.

  241. necla d dedi ki:

   benim doğum yaptıgım için işten ayrıldım..30-09-2014 tarihinde iznim bitti.işe başlayamadım..eşim bağkurlu ama işler iyi gitmediği için ödeme yapamıyor…evim kira 1 çocuğum var..gelir testi yaptırmadım..bana borç çıktı..yaptırsam kabul edilirmi bu durumda ..hiçbir yerden gelirim yok..bana çıkan borç silinir mi..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelirinizin durumuna göre borcunuz silinir. Ancak eşinizin geliri de önemli. Evdeki toplam gelir kişi başına bölünür. Gss borcu buna göre düzenlenir. Gelir testi yaptırmanızda fayda var.

  242. Ahmet dedi ki:

   merhaba 2012 de esim 4 ay bi isyerinde part time olarak çalıştı. aldigi ucret 450 tl. bugun olesine sgk ya girip baktigimda 429 tl borc cikmis.bu borc bizimmi. hic bilgimiz yok. Eğer borc bizimse yapilandirma veya faiz affi varmi bilgisi olan paylasirsa sevinirim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattına detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  243. Muhammet dedi ki:

   Lise mezınuyum üni. Okumuyorum babam emekli 668. Tl gss borcu çıktı gelirmtesti hiç yaptırmadım bu saatten sonra ne yapabilirim ve gss borcu nasıl ödenir ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Önceki dönemin borcu değişmemektedir. 18 yaşını doldurduğunuz için GSS kapsamında bulunmaktasınız.

  244. Murat dedi ki:

   Merhaba
   ben gelir testi yapmamıştım ama bana g2 den borç çıkarılmış bend ebunu kabullenerek borcu yapılandırmak için sgk ya gittim ama ordaki bayan bilgisayara bakıp gelir testi yapmamışsın yapıp gel dedi. şimdi gelir testi yapmadım ama bana çıkan borcu kabullenip yapılandırmak istiyorum bu mümkünmü ?.

   birde benim yerime kardeşim gelir testi yaptırabilirmi ben başka şehirdeyim şu an.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır gelir testini sizin yaptırmanız gerek. Ayrıca gelir testi yaptırmanız gerekir.

  245. erdem dedi ki:

   Merhaba ben bir Yüksekokul a 2010 dan beri kayıtlıyım okul uzadı hala bitirmedim ben o zaman zarfında sigortalı da çalıştım sigortasız da ve bana prim borcu çıkmış ve şimdi sınava hazırlanıyorum babam emekli gelir testi yaptırmadım ama yaptiracam bu şekilde borç silinir mi 24 yaşındayım ne yapmam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurun borç silinecektir.

  246. gül dedi ki:

   Merhaba 2013 te okuldan mezun oldum. Daha GSS ye başvurmadım. Kardeşim başvurdu ve borçlaarı silindi şimdi bende başvurmak istiyorum ama kardeşim 10 gün önce SGK lı işe girdi haliyle evde çalışan sayısı 2 ye yükseldi benim sorum kardeşimin işe girmesi 10 günde GSS de gözükür mü yani bana borç çıkabilirmi GSS yaptırmalı mıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Kardeşinizin sigortası SGK ya bildirilmişse borç çıkacaktır.

  247. gül dedi ki:

   Merhaba 2013 te okuldan mezun oldum. Hiç GSS yaptırmadım. Kardeşime borç çıktı ve GSS yaptırdı çıkan gelir karşısında borcu silindi. Yaptıralı 2 ay falan oldu şimdide 10 gündür falan SGK lı işe girdi ve bizim evde çalışan 2 ye çıktı. BENİM SORUM: Bende yaptırmak istiyorum ama kardeşimin işe girmesi benim gelirime hemen yansır mı yani ailede çalışan sayısı 2 mi hesaplanır sonuçta kardeşim daha maaş almadı bu durumda GSS yaptırırsam borç çıkar mı? teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evin gelirine göre hesaplanır yani kardeşinizin geliri de hesaplanmaktadır.

  248. gül dedi ki:

   Mrb ben soruma hala cevap alamadım ama kısa zamanda GSS yaptırmam lazım. 2013 te okuldan mezun oldum ve hiç GSS yaptırmadım. Kardeşime GSS yaptırmadan önce 4000 TL borç çıkmıştı ve GSS yaptırdı çıkan gelir sonucunda borcu silindi. Benim sorum ise: kardeşim 10 gün önce SGK lı bir işe girdi ve bizim evde çalışan 2 asgari ücretli oldu ben GSS mi hemen yaptırsam tek çalışan mı gözükür, SGK da çalıştığı gözükür mü ben GSS da ne söylemeliyim sonuçta kardeşim daha maaş almadı gelirimizde bir artma olmadı çalışmıyor desem yanlış beyan mı vermiş olurum bana borç çıkar mı acaba, lütfen bana yardımcı olun

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Toplam gelir kişi sayısına bölünür. Bu durumda kişi başı gelir arttığı için borç durumu oluşacaktır.

  249. recep Gözen dedi ki:

   1966 dogumlu özürlü abim var. Hic bir geliri yok ama 200 tl prim borcu var.Özürlü raporuda var.Annem ve babam vefat etti. Şimdi abimin vasiligini aldim ve babam sigorta emeklisiydi onun maaşindan abime talepte bulundum.Simdi ben ne yapmalıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Abiniz içinde SGK ya başvurabilirsiniz. Prim borcu olmaması gerek. Maaş size bağlanacaktır.

  250. mustafa dedi ki:

   Merhaba yaklaşık 1.5 yıldır sigortam yok gelir tespiti yaptirmadim nekadar borç gelebilir ve bu borcu nasıl halledebiliriz ve son olarak gelir tespitini nerede yaptırabiliriz tskrlr.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortanız bulunmuyorsa GSS borcu çıkacaktır. Gelir testi yaptırmalısınız. Gelir testini ikametgah adresinize en yakın ilçe kaymakamlığında yaptırabilirsiniz.

  251. ABDULLAH dedi ki:

   26 yaşındayım.Daha önce GSS yaptırmadım.22 ekim2014 -15 ocak 2015 arası çalıştım.Şu an borcumu ödeyemem.Ne yapmam gerekiyor.Hiçbir tebligat vs gelmedi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Çalıştığınız döneme ait borç çıktıysa, çalıştığınız döneme ait belgelerinizi SGK ya dilekçe ile sunup borcunuzun silinmesini talep edebilirsiniz. Eğer Sigortalı olarak çalışmadığınız döneme aitse gelir testine girmelisiniz.

  252. özgür dedi ki:

   Merhaba,
   en son lisede 18yaş üstü sigortasından faydalanmıştım.ve geçen sene haziran ayı liseden mezun oldum.sigortam ile hiç ilgilenmedim.ve bu sene üniversiteye tekrar hazırlanıyorum. 600 küsür lira pirim ödemem çıktı.kaymakamlığa gidip gelir tespit için başvuruda bulundum.bu pirimi ödeme yükümlülüğüm varmıdır acaba 20 yaşındayım. gss de en son g-2 den faydalandığım yazıyor.bilgilendirirseniz çok memnun olurum
   teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Üniversite girince öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurunuz. Şuanki durumunuz için gss borcuna yapılacak bir şey yoktur.

  253. fırat dedi ki:

   Merhabalar ben Şubat 1990 doğumluyum. 2013 Mayıs ayında ilk universitemden mezun oldum ve yine 2013 ün eylül ayında ikinci universiteme başladım. Fakat devlet ikinci üniversitedeki öğrenci statüsünü kabul etmiyor.. İlk universitemden mezun olduğumdan bu yana 21 aylık 3.000 lira tutarında bir borç çıkardılar. 25yaşını yeni doldurdum.. Ikametim ailemin adresinde görünüyor ama ayrı yaşıyorum.. Gelir testi yaptirirsam neleri baz alarak hesaplanacaktır?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurana kadar öğrenim görüyorsanız öğrenci belgesi ile gss borcunu sildirebilirsiniz.
    Gelir testinde ise geliriniz, ailenizle yaşadığınız için eve giren toplam gelirin kişi başına bölünmesi sonucu hesaplanır.

  254. şevki volkan dedi ki:

   ÖNCELİKLE MERABALAR 4000 TL GSS BORCUM ÇIKYOR AİLE HALKIMIN ÜZERİNDE OTURDUĞU EV VE ARABA VAR BENİMDE ÜZERİME KAYITLI BİR EV VE ARABA VAR EV KREDİSİ ÖDÜYORUM HİÇ SGK MIZ YOK ÜSTÜMÜZE MAL VARLIĞI OLDUĞU İÇİN ÇOK YÜKSEK PRİM BORCU ÇIKAR DİYE GELİR TESTİNE GİDEMİYORUM NE YAPMALIYIM SOSYAL GÜVENCEMİZ YOK BU DURUMDA AYLIK NE ÖDERİM LÜTFEN YARDIMCI OLUN

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırın .

  255. Enis Hızal dedi ki:

   Iyi günler. Ben 25 yaşındayım 2sene önce mezun oldum ve seyrek aralıklarla işe girip çıktım. Fakat 6aydır çalışmama rağmen 3000tl gss borcu gözüküyor e-devlette ne yapmalıyım? Daha önce hiç gelir testi yaptırmadım. Şimdiden teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır. borcunu yapılandır (af dan faydalan)

   2. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırıp, varsa borcunuz taksitlendirebilirsiniz.

  256. Yiğit dedi ki:

   gelir testi için af tarihi son günü ne zaman

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    31 mart gelir testi , 30 nisan yapılandırma.

  257. MUSTAFA K dedi ki:

   İyi günler üniversiteden 7 aydır mezunum Lisans olarak sorgulama da üzerime borç gözükmüyor.Gelir testi yaptırmak zorunda mıyım.Aftan faydalanmak için en son ne zaman yaptırmalıyım gerekiyorsa?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    31 marta kadar gelir testi yaptırıp 30 nisan 2015 e kadar taksitlendirme için başvuru yapabilirsiniz.

  258. ali kozak dedi ki:

   iyi gunler 25 yasındayım ve bakarım 2012nin eylül ayında askerden geldim bu arada hiç bir yerde calısmadıgım icin 4000 lira civarında borcum bulunmakta.gelir testi yaptırmam gerektigini soyluyorlar testi yaptırırken ailemin mal varlıgı etkiler mi. ayrıca[ikametgahım ayrı yanlız tek basıma oturuyor gozukuyorum ].yinede babamın geliri beni etkilermi.
   bilgierinz icin sideden tesekkur ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Tek başınıza oturduğunuz için aileniz etkilemez. Ancak evi inceleyebilirler.

  259. sefa dedi ki:

   2014 6.ayında üniversiteden mezun oldum.şuan gss borcum 1250tl civarı.şimdi testi yaptırayım dedim ama babamın gelirinide hesaba katıyolar borcumun tamamen kalkma ihtimali varmı eğer yoksa fazla borç çıkarmı?
   not: şubat ayında ücretli öğretmenliğe başladım.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testinde daha fazla çıkmaz . gelir testi yaptırabilirsiniz bu arada afdan da faydalanabilirsiniz.

  260. MUSTAFA dedi ki:

   merhabalar, gss borç sorgulamaya baktığımda 2012 yılından 5 borçlu dönemim ve 615 tl faizi ile birlikte bir borcum gözüküyor 2012 de işsizdim o zaman gelir testi yaptırmadım şimdi napmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır.af dan faydalan .

  261. ayse dedi ki:

   merhaba benim gss ye 5400 tl borcum gözüküyor üniversite mezunuyum ve şu an çalışmıyorum gelir testi falanda yaptırmamıştım hatta böyle bir borcum olduğunu dahi çok geç öğrendim şimdi gelir testi yaptırsam bütün aile fertlerinin maaşları mal varlığı yazılacak diyor kardeşim bizimle oturuyor ve o çalışıyor fakat babam emekli ve bize o bakıyor yani kardeşimin maaşı bizi ilgilendirmiyor nasıl olur da onu yazıyorum anlamadım bir başka sorumda kardeşimin yaşı 25’i aşkın,bir yerde 25 yaş altı kişiler aile içinde kişi başına düşen gelir miktarına tabi tutulur diyordu yani kardeşim 25 yaş üstü olduğu için ayrı bir birey mi sayılıyor yoksa aynı evde oturduğumuz için oda mı bu kapsam içerisine giriyor cevabınız için şimdiden teşekkürler…

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırın afdan faydalanın

  262. SADIK m dedi ki:

   ÖĞRENCİYİM HEM çalışıyorum gss borcum çıktı öğrenci belgesi ile sildirim gelir testi yaptırmalımıyım çalıtığım dönemde gss borcu gözüküyo ne yapmalıyım

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır.

  263. Deniz Suat dedi ki:

   Ben 26 yaşındayım şu an hem öğrenciyim hem çalışıyorum 2013 yılında mezun oldum. Son sınıfta part time olarak çalıştım kısa süre sonra işten ayrıldım. işsiz olduğum dönemler için yüksek orandan kesilmiş 1673 tl borç gözüküyor. geçmişe yönelik olarak gelir testine girebilir miyim yada bu boru düşürmenin bir yolu var mı?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır. aftan faydalan .

  264. mustafa dedi ki:

   iyi günler, gss borç sorgulamaya baktığımda borcum görünüyor 2012 yılından 5 dönemlik, o zaman işsizdim ve gelir testi yaptırmadım. şu anda çalışıyorum ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır. afdan faydalan .

  265. rıdvan dedi ki:

   İyi günler ben 2012 yilinda isten ciktim 9 ay calismadim ve bos olduğum.donemde 6 ay işsizlik maasi aldim bugün prim günüme bakarken borç görüntüle yazıyordu baktim ,3500 tl borcum cikti bu borcu nasil silerim ne yapabilirim bi parayı ödemek zorunda miyim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptır . borç çıkarsa yapılandırma yapabilirsin.

  266. durmuş dedi ki:

   ben oçak 23 2015 tarihinde en son aylık pimimi 303tl yatırdım şimdi benim primimi 1525tl olmuş sebebi nedir neden böyle oluyor

  267. erdi krdnz dedi ki:

   mrb bugün bana sgk dan tebliğ geldi siteye girdim baktım 4800 tl brcu gözüküyor hiç bir gelirim yok işsizim nasıl ödeyeceğim ödeyemem de. ne yapmam gerekiyor

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu borç için seçimden sonrasını bekleyebilirsiniz. Af gelebilir.

  268. Kemal dedi ki:

   1.1.2012 den itibaren faiziyle birlikte ( asgari ücret dikkate alınarak ) 5600TL civarında borç çıkarmışlar.Bu arada sürekli işim olmadı, 2 ay çalışmam var.Babam SGK emeklisi, kendi evimiz.Hiç gelir testi yaptırmadım, yaptırırsam bu borç daha yükselir mi, düşer mi, teşekkürler.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınız dönemler için SGK ya başvurup borcunuzu sildirebilirsiniz. Gelir testi yaptırmanızda fayda var.

  269. gazanfer demirer dedi ki:

   27 yaşındayım 25 yaşını doldurduğum 11.03.2013 ile 05.08.2014 yurt dışında ikamet ettiğim tarihe kadar 2 kademeden 1900 tl borç gözüküyor. gelir testi yaptırmadım. ikametgahımda yurt dışında.
   ikametgahım yurt dışında olduğu iiçin nereye başvurmam gerekir. geriye dönük gelir testi yapılabilir mi..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İkametgahın yurt dışında olduğunu SGK ya bildirmeniz gerekmektedir. Borcunuz silinecektir.

  270. Eylül dedi ki:

   Benim gss borcum çıktı. Part time çalışıyorum. Aynı zmanda okuyorumda. Gelir testi yaptırdım bugün öğleden sonra sgk ya gidin dedi kadın. Giderken öğrenci belgesi götüreyim mi? Bir de ben aylık olarak devamlı gss primi ödeyecek miyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgeniz ile SGK ya başvurun. Ayrıca sigortalı olarak çalışıyorsanız prim borcu çıkmaz.

  271. hasan dedi ki:

   gelir testi yaptırcam ama üzerimde araba var 10 binliralık.her ay nekadar ödemem gerekir .bilgilendirirseniz sevinirimm

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Bu durumu testi yapan memurlar belirlemektedir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  272. hasan hüseyin dedi ki:

   ben 2012 temmuzunda üniversiteden mezun oldum eylülde de göreve başladımm öğrenci olduğum hiç bir gelirim olmadığı 2012 yılının 1. ve 9. ayları genel sağlık siğortası borcum en yüksek gelirden hesaplanıp bir sürü borç çıkarılmış ne yapmam lazım

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırıp afdan faydalanabilirsiniz.

    1. Ramazan uysal dedi ki:

     Annem Gelir testi yaptırmiş bu ailede yaşayan diğer bireyleri kapsarmı ben edevletten baktığım zaman şöylebişey var Gelir Testine Tabi Olanlar kısmında 60/c-1 böle yazıor ben hiç gelir testi yaptırmadım ama internetten araştırdım primlerim devlet tarafından ödenecek değilmi vardığım sonuç doğru yani

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      Evet doğrudur.

  273. Mahmut Uzun dedi ki:

   Merhaba. Ben 2005 yılından beri yurt dışındaydım. 2012 de bu kanun çıktığında konsolosluğa gidip yurt dışında olduğumu betan ettim. 2013 ekim ayında kesin dönüş yaptım ve 2014 şubat’tan 2014 ağustos ayına kadar kısa dönem askerlik yaptım. askerden sonra çeşitli illere seyahatler yaptım yani sabit bir adresim yoktu. 3 hafta önce babamın adresine taşındım ve ilk defa sabit adresim oldu. 3 hafta önce adres beyanında bulundum ve hala sistemde amerika adresim varken yeni adresimle güncelledim. Şu an gss prim sorguladığımda Kayıt Bulunamadı şeklinde cevap geliyor. Gelir testi yaptırırsam adres beyanından sonrasınımı kapsar yada iş bulana kadar yaptırmazsam ne olur

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gss prim borcu çıkar , gelir testi yaptırınız. Türkiye de bulunduğunuz süreyi kapsar.

  274. akif dedi ki:

   merhaba 31 12 2014 tarihinde işyerimin kapanışını verdim bağkurada borcum var şu an çalışmıyorum bende gss müracat etmelimiyim şimdiden teşekkür ederim

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    eşinizin sigortası yoksa gelir testi yaptırmalısınız.

  275. halil kutlu dedi ki:

   iyi günler ben 2013 yılında işimden ayrıldım ve ara verdiğim üniversite eğitimime devam etmeye başladım.daha önce hiç gelir testi yaptırmadım 2500 TL civarı bir borç gözüküyor.Yaşım 30 gelir testimi yaptırmalıyım yoksa yaşla da ilgili başka bir problem karşıma çıkar mı?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırıp afdan faydalanın.

  276. SEZER dedi ki:

   BEN 9 AYDIR EVLIYIM EVLENMEDEN ONCE GELIR TESTI YAPMISTIM AİLEMLE OTURURKEN SUAN ICIN 910 TL BORCUM VAR AMA SIMDI EVLIYIM KIRACIYIM TEK CALISIYORUM GELIRIM ASGARI UCRET YENIDEN GELIR TESTI YAPARSAM BU UCRETTE BIR FARKLILIK OLURMU

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    910 tl kaç aylık borç belirtmemişsiniz.

  277. Şefik yıldız dedi ki:

   Merhabalar gss yapılırken bir yakınım var 22 yaşında erkek çalışmıyor ve babasının aldığı üzerine yaptığı evde yaşıyor.şu an çalışmıyor gelir gider seviye 500-600 tl civarında.evi altı yedi ay önce aldı üzerine yaptı ve önceki birikmiş dönemi de etkiler mi evin olması?
   Zaten bu ay sonuna kadar torba yasa ile borçları yapılandırma hakkı verdiler tespiti yaptırarak borcu düşürmek mümkün olur mu?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    gelir testi yaptırsın.

  278. hüseyin dedi ki:

   gelir testi yaptırdıktan sonra ne kadar sürede sağlıktan yararlanabilirim..

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borcunuz yoksa 1 aylık prim ödeme kaydı ile faydalanabilirsiniz.

  279. Oğuz Aktan dedi ki:

   Selamlar,
   01.2012 tarihinden önce ikametgahımı Malta ülkesine taşıdım. Adres bildirim sisteminde de tek adresim Malta gözükmekteydi. 01.2015 tarihinde İstanbula dönüp ikametgahımı İstanbula taşıdım. Daha önceleri gözükmeyen GSS kayıdım bu taşımadan bir süre sonra 01.2012 den beri 36 dönem borçlu olarak gözükmeye başladı.
   Nüfüs müdürlüğünden bu tarihler arasında ikametgahımın yurtdışı olduğunu belirten bir kağıt alıp SGK ya borcumu sildirmek için başvuracağım. Bu şekilde borcumu sildirebilirim değil mi? Bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    sildirebilirsiniz.

    1. Oğuz Aktan dedi ki:

     cevabınız için teşekkürler. Bağlı bulunduğum sgk ya gitmem şart mı ? Yoksa herhangi bir sgk ya başvurum yeterli olur mu?

  280. Halil dedi ki:

   slm ilk önce böyle güzel bilgiler verdiğiniz için size tşkr ederim gelelim konuya şimdi ben 2010 kasım ayında güvenlik olarak işe başladım ve 31/12/2014 te işten cıkarıldım ve şu anda işsizim 2 ay 15 günden beri 16/03/2015 yani yarın işe başlıyorum sigortam yapılacak işsiz kaldığım 2 ay 15 gün içinde gelir testi diye birşey yaptırmadım yaptırmam gerekiyormuydu üstüme borç varmıdır gelirim yok üstüne araç ev vs. hiçbir şey de yok

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borç çıkmaz.

    1. Halil dedi ki:

     cvp verdiğiniz için tşkr ederim

  281. Selim dedi ki:

   Merhaba,
   Üniversiteden mezun olduktan sonra gelir testi yaptırıp SGK ya başvurarak GSS yi aktif hale getirdim. Daha sonra askere gitmeden önce sülüsümle SGK’ya başvurarak GSS yi iptal ettirdim. Aradan bir gün geçer geçmez ben askere gittiğim halde sistem beni sigortasız gördüğü için en yüksek primden GSS’yi otomatik olarak işleme almış. Askerden sonra tezkeremi alıp defalarca SGK’ya gittiğim halde hala borcum silinmedi, ne yapmalıyım?
   Askerden iki ay sonra işe girdim, bu 2 ay boyunca da en yüksek prim yatmış, bu prii düşürmek için geçmişe yönelik gelir testi yaptırmam için gerekli belgeler nelerdir? (Anne babam emekli)
   Teşekkürler..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Askerlik zamanınızdaki borçlarınızı askerlik belgeleriniz ile sildirebilirsiniz. Silmeme gibi bir durumları olamaz. Geçmişse yönelik gelir testi ise yapılamamaktadır.

  282. BARKIN dedi ki:

   Merhaba,

   Geçtiğimiz günlerde geçmiş 2013 yılında çalışmadığım aylara ait 1831TL borcum olduğunu öğrendim.(300TL faiz)

   Şu an özel bir şirkette çalışıyorum ve sigortam yatıyor.Geçmişe ait bu borç ile ilgili gelir tespiti yaptırmama gerek var mı yoksa SGK’ya direk gidip borcumda yapılandırmaya gidip ödemesini gerçekleştirebilir miyim?

   Teşekkürler,

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz dönem için geriye dönük gelir testi yaptıramazsınız. Bu borç öğrencilik ya da o dönemde sigortalılık durumunda silinmektedir.

  283. Doğan dedi ki:

   Merhaba.
   26 yaşındayım ve 1 yılı aşkındır çalışmıyorum. 146 TLden hesaplamişlardi ve 1900 TL borcum çıkmıştım. Sigortaya gittiğinizde borcunuz düşecek dediler. Bugün gittim. 48 Tl den hesapladılar ve 8 ay borçlandırılcaksınız 400 TL gibi bir borcunuz çıkıcak. 3 Gün içerisinde kontrol edin ve sonra parayı ziraat atm den yatırın dediler. Şimdi kontrol ettiğimde borcum silinmiş ve 4 ay borçlandirilmişim 122 lira borcum. 2015 borçlandırıması yapilmamiş. Açikçasi kafam karişti. Geriye kalan aylar için ödemeye yapacak mıyım? Yoksa yine sigortaya gidip uğraşmam mı gerekiyor? O kadar çok gittim ki artık o yolda ölücem resmen.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında detaylı olarak anlatabilirsiniz.

  284. nejla dedi ki:

   mrb ben 28 yasındayım unuversıte ogrencısıyım ssk borcum cıkmıs ve ek 5 tarım sıgortasından yararlanmak ıcın basvuru yaptım bu ay bu borc ıcın ne yapmam gerekıyo

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurduğunuz için GSS prim borcunuz çıkmıştır. Gelir testi yaptırmalısınız.

  285. SERDAR dedi ki:

   YARDIM!!!! Merhaba efendim ben şuan 3 aydır yurt dışında çalışıyorum. Bundan öncesinde 2013-2014 yılları arasında 7-8 ay boş kalmıştım doğal olarak SSK da yatmadı. ve şimdide 1080 tl borç gözüküyor. Yurt dışında olduğum içinde işlem yapamıyor. Sorup soruşturamıyorum buraya turist vizesiyle geldim ve 31 martta olan af dan yararlanabilir miyim öğrenemiyorum. Birde benim ssk şuan en yüksekten yatıyor GELİR testi yaptıgımda şuanki gelirimdenmi hesaplanacak yoksa çalışmadığım günlerdeki gelirdenmi onu anlamadım yani türkiyeye bile gelebilirim afdan yararlanmak için ?????

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaparak borcunuzu düşürebilirsiniz. Gelir testi yapıldığı dönem için geçerlidir.

  286. Berk dedi ki:

   Merhaba ben üniversite öğrencisiyim ve gss borçlarımı yapılandırmak istiyorum buna istinaden gelir tespiti yapılması gerektiği söylendi. Bu gelir tespiti için gerekli evrak ve belgeler nelerdir ?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    herhangi bir belgeye gerek yok. öğrenci belgeniz yeterli.

  287. arif dedi ki:

   merhaba ben gelir testi yaptırdım düşük seviyede ayda 50 tl falan geliyordu. 1 sene ödemedim.üniversite okudum gelirim yok 700 tl civarı borcum var ne yapmalıyım.bu borç sıfırlanır mı?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    yapılandırma yapıp ödeyebilirsiniz.

  288. Aydın şönger dedi ki:

   Gelir testini ikamet adresimizden mi yapmamız gerekiyor ??

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    bağlı olduğunuz kaymakamlıktan

    1. burak dedi ki:

     Merhabalar ben 21 yaşında öğrenciyim,ve ayrıca kısmi zamanlı olarak çalışıyorum.Bana 1300tl borç çıkartmışlar,borcu görünce öğrenci belgesi götürdüm sgk’ya,kabul etmediler.Gelir testi yaptırmam gerekiyormuş sanırım işden ayrılıp öğrenci belgesi götürsem borcu silerlermi??

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Evet öğrenci belgesini tekrar götürüp borcu sildirebilirsiniz.

  289. ÖMER dedi ki:

   merhabalar ben gelir testi yapıcam da şimdi istanbuldayım.ama ikametim bursa’da..herhangi bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma derneğinden yapılıyor mu yoksa bursa’ya mı gitmem lazım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İkametgah adresinize en yakın yerde yaptırmalısınız.

  290. Meeltem dedi ki:

   Merhaba yardımcı olursanız çok mutlu olurum…Ben 26 yaşındayım 1 hafta öncesinde rastgele karşıma prim borcum olduğu çıktı ve o zaman öğrendim GSS nı… 30 EYLÜL 2012 de başlayıp kasım 2013 de bitmiş yani tolamda 16 aylık bir süre içerisinde devam edip 2 milyar küsür borç çıkarılmış kasım2013 de sigortalı bir işde çalışmaya başladığım için devam etmemiş bitmiş…Ben Gss başladığı günden bitene kadar hiç biyerde çalışmamıştım evdeydim…Ayrıca 2013 de üniversite öğrencisi oldum…Ve dün kaymakamlığa gidip gelir testi başvurusu yaptım 1 hafta sonra sgk ya gitmem gerektiğini söylediler verdikleri kağıtla ayrıca maaşım 650 lira ödeyecek de durumum yok şimdi sorum gelir testi yaptırdım ayrıca maaşımı gelirimi sormadıkları için dilekçeyle belirlemem gerekiyormu yok sa yapılandırılıken gelirim anlaşılırmı bilinirmi gelir testi yaptırdığım için lütfen cevap bekliyorum

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortaya bildirilen maaşınız gözükür.

  291. Ahmet Kocatürk dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 1989 doğumluyum, 24 Ağustos 2012 de üniversiteden mezun oldum ve 28 Ağustos 2012 de yüksek lisansa başladım. Ayrıca 27 Temmuz 2012 den beri sigortalı olarak çalışmaktayım. Sistemde 7 aylık borcum görünüyor. Ne yapmalıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşınızı doldurduğunuz için bu borç çıkmıştır. Sigortalı olarak çalışıyorsanız bunu SGK ya bildirin. Bu dönemlere ait borcunuz silinebilir.

  292. kerem dedi ki:

   Merhaba, 2012’de askerden geldim ve 2-3 hafta sonra işe başladım o günden bu güne borç yazılmış ne yapmam gerekli?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigortalı olarak çalıştığınızı SGK ya gerekli belgeler ile bildirmeniz halinde borcunuz silinecektir.

  293. Harun dedi ki:

   Ben yurt disindayim şuan gelemiyorum gelir testi yaptirmadim kendi bilgilerimle bi yakinim yaptira bilirmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İkametgahınızın yurt dışında olduğunu SGK ya bildirmeniz halinde gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  294. ibrahim dedi ki:

   Merhabalar, gelir testi yaptirdim ve bugun e-devletten sonuca baktim. Cikan sonuc;
   G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar)
   3000 lira civarinda Prim borcum vardi. Bu test sonucu ile; bu borcum silinip bundan sonraki primlerim devlet tarafindan ödenir mi?
   Teşekkür ederim.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuz silinecektir. Primleriniz devlet tarafından ödenir.

  295. Derya dedi ki:

   Merhaba,
   üniversiteden haziranda mezun oldum ve işsizim. annem babam emekli. şuan 24 yaşındayım. gss borcu sorgulattığımda borçlu gözükmüyorum. gelir testi için başvurmam gerekli mi? Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Aksi taktirde en yüksek seviyeden borçlandırılırsınız.

  296. gizem dedi ki:

   merhaba ben 20 yaşındayım annem babam emekli okumuyorum çalışmıyorum sgk da bir borcum çıkmadı gelir testi yaptırmam lazımmı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmalısınız. Aksi taktirde en yüksek seviyeden borçlandırılırsınız.

  297. ali demirhan dedi ki:

   gelir testinde memur olan anne ve babanın gelirleri net tutar üzerindenmi yoksa brüt üzerinden mi dikkate alınıyor. benim maaşım 5150 tl, eşimin 3.000 tl ve evde 4 kişiyiz. kızım öğrenci. oğlum gelir testi yaptırdı. hangi seviye çıkacaktır.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Yüksek seviye çıkacaktır.

  298. HASAN YAPICI dedi ki:

   MERHABA 2013DE OKULDAN MEZUN OLDUM 4 AY SONRA ISE GIRDIM HALA CALISIYORUM BU 4 AY ICIN BORC BIRIKMIS SUAN IKAMET ETTIGIM EVDE TEK GELIRI OLAN BENIM BENLE BERABER 3 KISI IKAMET ETMEKTE VE ASGARI UCRET ALMAKTAYIM BORCUM SILINIRMI.LUTFEN YARDIMCI OLUN ISIM GEREGI DAHA GELIR TESTI YAPTIRAMADIM.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    geriye dönük gelir testi yapılamamaktadır. Durumunuzu SGK müdürlüklerine giderek bildirebilirsiniz.

  299. HASAN YAPICI dedi ki:

   MERHABA 2013DE OKULDAN MEZUN OLDUM 4 AY SONRA ISE GIRDIM HALA CALISIYORUM BU 4 AY ICIN BORC BIRIKMIS SUAN IKAMET ETTIGIM EVDE TEK GELIRI OLAN BENIM BENLE BERABER 3 KISI IKAMET ETMEKTE VE ASGARI UCRET ALMAKTAYIM UZERIME KAYITLI 45BIN TL DEGERINDE ARAC VAR BORCUM SILINIRMI.LUTFEN YARDIMCI OLUN ISIM GEREGI DAHA GELIR TESTI YAPTIRAMADIM.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Şuan sigortalılık durumunuz olduğu için gelir testi yaptırma durumunuz olmuyor. Geriye dönük gelir testi de yapılamamaktadır. Borcunuz, SGK’ da bulunan bilgilerinizi güncellemediğiniz taktirde aynı kalacaktır. Faiz de işlemektedir.

  300. Kenan dedi ki:

   Merhaba
   Babamla abim yurtdışında(Irak) çalışıyorlar ben dedem babannemle yaşıyorum gelir testine girdim diyelim onlarda gelire dahil mi olacak?
   Olursa zaten gelir testi yaptırmama gerek yok o yüzden soruyorum…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Eğer ikametgahlarını yurt dışına almışlarsa GSS kapsamında bulunmazlar. Yani testte gözükmezler. Ancak almamışlarsa gelir testi kapsamında bulunacaklardır.

  301. ali demirhan dedi ki:

   Selamlar
   Ben ve esim memuruz. Oglum üniversite yi bitince sadece 20 gun çalıştı ve bu nedenle gss kspsamina alindi. Ayrica üniversite ye giden kizim var. Oglum gelir testi yaptirdi. Eşim le benim memur maaş geliri 3 e bolmusler ve g3 çıkmış. Yönetmeliğe gore kizimi dahil etmiyor larmis dogrumudur. Böyle bir şey olamaz. Kanuna aykırı degilmi.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Maalesef sistem bu şekildedir.

  302. serkan baltıközen dedi ki:

   2012 yılında askerden geldikten sonra iki aylık boşluğum oldu. gelir testindende haberim yoktu borç çıkartılmış. o tarihte evli değildim çalışmıyordum babam emekliydi hane geliri 1000 lira civarlarıydı. aftan yararlanıp gelir testi yaptırmak istiyorum. şimdi evlendim eşimde çalışıyor. gelir testinde çalışmadığım tarihteki hane gelirini mi beyan edicez yoksa şuanki hane gelirimi mi beyan edeceğim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Şuan gelir testi yaptırmanız durumunda şimdiki gelir durumunuzu beyan etmeniz gerekir.

  303. Ali Kemal Özdemir dedi ki:

   Kaymakamlıktan gelir testi yaptırdım. Bana bir kağıt verdiler ve o kağıtla bir ay sonra SGK’ya başvurmam gerektiği söylendi. Ben o kağıdı kaybettim. SGK’da o kağıdın yanımda olması zorunlu mu? Online ortamda bu başvurum görüntülenemez mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Durumunuzu Alo 170 SGK hattında anlatıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

  304. İBRAHİM YAPICI dedi ki:

   Gelir testi için bu güne kadar başvuru yapmamıştım. internet üzerinden bu gün başvuru yaptım. geriye dönük borç sorgulamasında 3.000 tl üzerinde borcum olduğu görülüyor. yapmış olduğum başvuru bu durumu ortadan kaldırırmı, yada ne yapmam gerekir

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Geriye dönük borç için şuan pek bir şey yapmak mümkün değildir. Ancak gelir testi yaptıktan sonra borçta düşme olabilir.

  305. Abdullah Demirbilek dedi ki:

   Merhabalar, 27 yaşında üniversite öğrencisiyim. Öğrenci olmama rağmen 25 yaşını geçtiğim için gelir testi yaptırmam gerekiyor sanırım, öyle mi ? Belgeleyebileceğim bir gelirim yok, üstüme kayıtlı bir arabam var. Kira giderim ve market giderlerim var. Gelirim olmamasına rağmen üstüme kayıtlı araba olduğu için primim yüksek çıkar mı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. üzerinizdeki araba gelir gibi sayılır.

  306. ali dedi ki:

   Merhabalar. Gelir testi için sadece formumu dolduracağız? Yoksa hane içindeki kişilerin kimlik fotokopileri gerekli mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hane içindekilerin kimlik fotokopileri de gerekmektedir.

  307. Onur dedi ki:

   Bankada yatırım hesabında veya normal hesapta bulunan para, gelir tespitinde dikkate alınıyor mu?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Dikkate alındığını sanmıyorum.

  308. Pelin Özyurt dedi ki:

   Merhabalar,

   Benim öğrenci olduğum döneme ait gss prim borcum görünüyor. Toplam 596 TL , ancak ben mzun olalı 2 yıl oluyor, dolayısı ile öğrenci belgesi götürmem imkansız. Borcumun sıfırlanabilmesi için ne yapmalıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirttiğiniz döneme ait öğrenciliğinizi SGK ya kanıtlamanız durumunda borcunuz silinecektir.

  309. durmuş dedi ki:

   bana yardımcı olun 303 tl olan pırimimi 1525 tl olmuş ne yapmam gerekiyor nereye başvurmam gerekiyor

  310. ahmet dedi ki:

   ıyı gunler dılerım. ben çalışmıyorum babam 2,750tl başka bır ılde kardeşım 2750tl maaş alıyor ıkametımı seçım dolayısıyla anne babamın yanından memur olan kardesımın yanına taşıdım. gss den tekrar yararlanmak ıcın sydv na gelır testı yaptıracağım. sımdı hane gelırı tespt edılırken hem memur kardeşm hemde babamın maaşı mı baz alınacak . ıkametımı taşıdığım kardesımın ev 400 tl kıra var, kardesımın sadece maaşı var . babamn arabası var evı var. ben ne kadar gss oderım. not:11 şuabtta askerden geldım. oonceden 48 tl oduyordum….teşekkürler…

   ayrıca kardeşm aylık 900 tl kredı borcu var babamında aynı şekılde benmde ogrenım kredı borcum var. toplam anne baba ben bır kucuk kardeş bırde memur olan başka benım yanına ıkmat aldırdığım kardesım var. çok bunaldım teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi sırasında tüm bu bilgileri girin evin toplam gelirine göre belirlenecektir.

  311. ahmet dedi ki:

   devamı, ben onceden babamın evınde ıkamet edıyordum ve 48 tl verıyordum şımdı ıkamet değştığı ıcın maaşlı kardeşmın yanına gıttıgım ıcın 100 tl gss oder mıyım onu merak edıyorum. çok endışelıyım….sonucta hıcbıryerde çalışmıyorum…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Uzun süre kalmayacaksanız test yaptırmanıza gerek yoktur. Borcun değişeceğini sanmıyorum.

  312. 2012den beri en yüksek seviyeden borcalndırıllmışım hiç bir gelriim yok borcum silinirmi cvp verirseniz sevinirim dedi ki:

   yardım lütfen

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir.

  313. selda biçer dedi ki:

   yardım lütfen 2012 den beri biriken borcum 7700 tl olmuş ve hiçbir gelriim yok babam sayesinde ayaktayım biraz gamsız oldugum için yumurta şimdi dayandı sanırım gelir vergisi için son gün 31 mart başvuru yapınca anem babam ve ben aile içine düşen gelir 400 altı bütün borcum silinirmi gelir testi yaptırırsam içimi rahatlatırmısınız 38 yaşındayım ama hiç böyle bişeyden haberim yoktu

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuz düşecektir.

  314. Eray dedi ki:

   Merhaba. 2013 yılında lisede okudugum halde yazın 1buçuk aylık gibi bir süre sigortalı olarak çalıştım. o günden bu güne 4.500 tl gibi bir borç çıktı. şuan okudugum okuldan yani üniversiteden ögrenci belgesini alarak gittim fakat üniversiteye basladıgım tarihten itibaren ki borcumu silmişler. şu an 3.300tl var. bu kalan parayıda sildirmem için ne yapmam gerekiyor?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Arada okumadığınız ya da çalışmadığınız dönem varsa bu onun borcudur. Böyle bir durum yoksa itiraz ediniz.

  315. ömer dedi ki:

   babam bagkur a kayıtlı gssye başvurmus bagkur u ıptal olur mu
   gss ye basvurda aylık odeme oluyormu ? odenmedıgı taktırde ne oluyor gss yi iptal etsek borc cıkarmı Etsekte etmesekte borc oluyormu ?ben kayıt olmak ıstemıyorum nasıl olacak ? zorunlumu ? gssye hic kayıt olmadan onceden borc cıkartırlar mı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    GSS kapsamına geçtiyse her ay belirli bir miktar ödemesi gerekir. GSS kapsamına geçmeden de sigortasız kalmanız durumunda borç çıkacaktır. Öğrencilik durumunda borçlar silinir. Sistem zorunlu kayıt yapıyor.

  316. didem sargın dedi ki:

   Merhaba ben 2012 ‘den beri sigortasızım evliyim ve 1 de cocugum var esimde genelde sigortasiz islerde calisti sadece 2013 yilinda 8 aylik gibi sigortalı işte çalıştı gss benim adima 3.600 civarinda borç çıkartmış ben calismiyorum esimin de geliri 900 tl gelir testinede basvurdum ama gelirim yok bu borcun nekadarini odetirler yada ayri bir dilekce vermeme gerek varmi borcun tamamini sildirmek icin

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Evdeki toplam gelir kişi başına bölünür ve duruma göre ödenecek prim miktarları belirlenir.

  317. Deniz dedi ki:

   Merhaba ben full time olarak sabit bir iste çalışıyorum aynı zamanda ikinci bir iş yapıyorum part-time olarak ve öğrenciliğinde devam etmekte SGK beni GSS ye tabi tutup borç kandırmış mıdır ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hayır GSS borcunuzun bulunması imkansızdır.

  318. oktay ok dedi ki:

   merhaba ben 2012 universiteye girdim ben sgk borcum cıkmıs oğrenci belgemle sgk ya gittim borcumu silmedi ne yapmam gerekiyor halada ogrencıyım

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrencilik döneminize ait bir borç ise öğrenci belgesi ile silinmesi gerekir.

  319. ersin dedi ki:

   merba 6 yıldır bağkurluyum yakalasık 20 ay bagkur borcum var ve iş yerimi kapattım borcumu dondurup gss kaayıt yaptıra bilirmiyim üzerime 10000 tl lik araba var annemin yanında yasyom eşim 2 çocuk var tahmini ne ödeme çıkar

  320. seher dedi ki:

   Sgk dokumunu herhangi bir sgk kurumundan alabiliyor muyuz??

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İster SGK istersenizde internetten alabilirsiniz.

  321. burhan dedi ki:

   selam gelir tespitinde G/1 çıkmış. bu ne demek,yani aylık ne kadardan görülmüş? sonuç açıklanmış deniliyor. yani artık direk sgk ya mı gitmeliyim?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    G/1: Geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olanlar (brüt asgari ücretin üçte birinin % 12’si tutarında prim öderler)
    Borç durumunuz için SGK ya başvurabilirsiniz.

  322. Nuh dedi ki:

   Gelir testi yaptırdım. Gelir Tespit Sonucu G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar) çıktı geçmişe yönelik Şirket ortaklığımdan 5 yıllık Bağkur ve Vergi borcum bulunmakta
   bu borçlarım silinebilirmi. ne yapmam gerekmekte

   Şimdiden teşekkurler bu platforum ve insanlarımız aydınlatma için

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    GSS borcunuz varsa silinmektedir.

  323. osmant dedi ki:

   Merhabalar,

   17/06/2014 – 17/02/2015 tarihleri arasında işsizdim. Bu dönem için 700 TL borcum çıktı. Ailemden ayrı tek başıma gelirim olmadan yaşıyordum. Şişli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 26 Mart tarihinde gelir testi yaptırmak için gittiğimde mevcut maaşımı ve diğer güncel bilgileri sordular. Sonuç G3 çıktı. Kendileri geçmişe yönelik bir gelir testi yapmanın mümkün olmadığını söyledi. Fakat bir yerde şuna rastladım:

   Torba yasa sorununuza çözüm getirmiş bulunuyor. Sizin gibi hiç gelir testi yaptırmayanlar, 1 Ekim 2014’ten itibaren 6 ay içinde (31 Mart 2015’e kadar) gelir testi yaptırması halinde, gelir testinden çıkacak sonuca göre; genel sağlık sigortalı primi tescil tarihinden itibaren düzeltilecek. 31 Mart 2015’ten önce yaptıracağınız gelir testinde, aile içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde, prim ödemeden sağlık yardımı alındığından, prim borcunuz silinir. Vakit geçirmeden gelir testi yaptırmanızda yarar var. Gelir testi prim tahakkuk ettirilen dönem için yapılacak. Bugünkü gelirinizle ilgisi yok.

   Bu bilgi ne kadar doğrudur? Borcumu sildirebilir miyim? Sildirmek için ne yapmam gerekli?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Belirtilen tarihe kadar gelir testi yaptırınız.

  324. esra dedi ki:

   MERHABA
   ben 27 yaşındayım saglık yönünden annemin üzerindeydim.. ancak 28.11.2014 ile 09.03.2015 tarihleri arasında sigortalı işte çalıştım. çalışmaya başlamadan önce görevli memura sorduğumda işten ayrıldığınız zaman tekrar annenizin üzerine geceçeksiniz daha sonrası içinse herhangi bir işleme gerek olmadığını söylediler..gelir testi yaptırmak zorunda mıyım?.. bu durumda ne yapmalıyım bilgilendirebilir misiniz? teşekkürler…

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    GSS borç sorgulama işlemini uygulayarak borcunuz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çıkarsa SGK ya durumunuzu bildiriniz.

  325. suleyman dedi ki:

   sgk gelir testi yaptırıcamgım 20 yaşındayım Borç En fazla ne kadar çıkar

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    18 yaşından sonra yaptırmadıysanız borcunuz biraz fazla çıkabilir. Yüksek seviyeden borçlandırılmışsınızdır.

  326. Elif dedi ki:

   Merhabalar öncelikle benimde 4000 küsür borcum çıkmış şu an çalışmıyorum ama çalıştığım zamanlarda da benim borcum devam ediyo nasıl oluyo bu anlamış değilim öğrenci de değilim 4 nüfusuz sadece kardeşim çalışıyo ve benle kardeşimin borcu var gelir testini yaptırırsak ikimizin birden borcu silinir mi ki eğer asgari ücretin 3/1 ise üyeli değilse? Cevap bekliyorum.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gelir testi yaptırarak probleminizi giderebilirsiniz.

  327. özlem dedi ki:

   iyi günler,
   GSS borcumu ödedim,gelir testi yaptırdım. Fakat provizyon sorgulayınca neden bu sonuç çıkıyor?
   60/g sigortalısı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından resen tescil işleminiz yapılmıştır. Yakınlarınızdan sağlık hak sahipliğiniz yoksa gelir testi işleminiz için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Henüz durumunuz güncellenmemiş olabilir. Durumunuzu tekrar ilgili makama bildirebilirsiniz. Ya da alo 170 SGK hattından detaylı olarak bilgi alabilirsiniz.

    1. özlem dedi ki:

     Bilgi verdiğiniz için teşekkürler.

  328. murat dedi ki:

   Mrblar ben suan gss den ucretsz faydalaniyorum belli bir gelirim yok gecenlerde belli bir miktar para banka hesabima yatirdim hesabimda para var diye sonradan gss borcu cikarmi

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Böyle bir borç çıkacağını sanmıyorum.

  329. ozan şişman dedi ki:

   Merhaba ,,aöf öğrencisiyim,29 yaşındayım. 3,312tl prim borcum çıktı.gerekli evraklarla gelir testi yaptırdığı zaman borcum sıfırlanırmı?kendim müzisyenim ancak sağdan soldan yaptığım müzik işleriyle geçiniyorum, bu borcu nasıl öderim.imkansız benim durumunda biri için, ne yapmalıyım yardım eder misiniz, öğrenci olmam borçları sıfırlar mı?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurduğunuz için öğrencilik borçları sıfırlamamaktadır. Gelir testi yaptırmalısınız. Bu dönemdeki borçlarınız ise sıfırlanmayacak siz gibi pek çok insan bu konudan yakınıyor. Bu borçların affedilmesi seçimden sonra söz konusu olabilir.

  330. kemal karagüzel dedi ki:

   şu an işsizlik maaşı alıyorum başka bir gelirim yok.gelir testi yaptırsam işsizlik maaşı gelir olarak sayılırmı ?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İşsizlik maaşı alırken gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur.

  331. ozan şişman dedi ki:

   Son bir soru..Ankara’da yaşıyorum.gelir testini buradaki kaymakamlıkta yaptıracağım ancak ikametim İstanbul Kadıköy de annemin yanında gözüküyor.Bu sorun olur mu? başvuru konusunda.2incisi ankarada arkadaşım ile yaşıyorum.burada annemin geçim bilgileri mi gerekiyor yoksa aynı evde yaşadığım arkadaşımın bilgileri yeterli midir??? İlginiz için teşekkürler.

  332. can dedi ki:

   selam.ben 2013 ocak ayı ile 2013 eylül ayı arası işsizdim. .2013 te bir kamu kurumuna atandım.borcum olduğunu mart ayı başında öğrendim ssk ya uğradım bana gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler.sosyal yardımlaşma kurumuna gittim.benim 4 yıl kredi ile aldığım arabam ,evde de evli kardeşim dahil 4 araba çıktı.babamın emekli maaşı var.heyet gönderdiler ve gelir testi yaptılar.gs 2 yim ödemek istiyorum.kurtulmak istiyorum.korkuyorum gs 3 our mu ne kadar değişir ?ödiyebilirmiyim sonuç açıklanmadn önce

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Borcunuza faiz işlemektedir. İsterseniz ödeyebilirsiniz. Ancak seçimler yaklaşmakta olduğu için borcu olanlara belki bir uygulama gelebilir.

  333. baran dedi ki:

   suan gss den ucretsız faydalanıyorum ozel hastanelere gidemıyorum gidebılmem icin ne yapmam gerekır aylık gss borcu ne kadar cıkar?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattına sorununuzu anlatabilirsiniz.

  334. Cemal dedi ki:

   Merhaba, ben 21 yaşında öğrenciyim 2011 yılından bu yana üniversite. Babam vefat etti onun BAĞ-KUR undan yararlanıyorum ancak bana gss borcu çıktı ögrenci belgemle gittim ancak bana hepsini silemiceklerini söylediler. Nedeni ise kesildiğinde ögrenci belgemi götürdüm tekrar bağlanması 2 ay sürdüğünü bu Boşluk olan 2 aylık 2 dönemi ve staj yaptığım bi ayı toplam 5 aylık borcu ödememi söylediler. Ancak durum benle alakalı değil sonuçta ben ögrenci belgemi verdikten sonra devlet 2 ay süre sonra bağladı. Benden onu ödememi talep ediyor. Yada gelir testi yaptır diyorlar ben hala öğrenciyim.Benim ne yapmam gerekiyor.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Öğrenciliğiniz boyunca borcunuzun çıkmaması gerek. Öğrenci belgesi ile borcunuzun silinmesini talep ediniz.

  335. ismail dedi ki:

   merhaba ben liseden mezun olalı 1 sene oluyor ve suan sadece üniversiteye hazırlanıyorum çalısmıyorum yaşım 19 hastahanede gitmedim 18 yasımdan sonra acaba benım sağlık sigorta borcum varmı.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    İnternet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Ya da SGK müdürlüklerine giderek sorabilirsiniz.

    1. ismail dedi ki:

     sorgulama yaptıgımda kişi kaydı bulunmamaktadır diyor

  336. Serhan dedi ki:

   İyi günler.

   18.08.1987 doğumluyum. 18.08.2012’de 25 yaşımı doldurdum fakat haziran 2014’te üniversiteden mezun oldum. Gelir testi yaptırılması gereken dönemde muhtara teslim ederken “sen hala öğrencisin, test yaptırmana gerek yok.” denilmiş olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde hasbelkader gördüğüm bir sosyal medya paylaşımından haberdar olarak e-devlet üzerinden gss borç durumuma baktım. Yaklaşık 42 dönem 4bin küsür tl’de borç gözüküyor. Evime herhangi bir tebligat gelmedi. Ne yalan söyleyeyim; hastalandığım zaman 1-2 defa özel hastanede muayene ücreti ödeyerek muayene oldum. Önümüzdeki ay işe başlıyorum, muhtemelen 2 mayıs gibi sigorta girişim yapılacak. Fakat hem bu borç ile ilgili ne yapacağımı; hemde işe başlarken sigortamla ilgili bir sorun çıkartıp çıkartmayacağını bilmiyorum. Ne yapmam gerektiğiyle ilgili yardımcı olursanız sevinirim..

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    25 yaşını doldurmanız durumunda öğrenci olsanız bile GSS borcu çıkmaktadır. Gelir testi yaptırmanız gerekmektedir. Gelir testi yaptırın borcunuzu düşüreceklerdir.

  337. ahmet kılıç dedi ki:

   merhaba iyi günler. ben üniversite bitireli 1 sene oldu. herhangi bir iştede çalışmıyrum. banada sgk otamatik g2 düzeyinde brç çıkardı. sonra ben gelir testi yaptırmaya gittim. bizim evde babam ve ablam çalıştığı için nların aldığı maaşı hesaba katarak bana yine g2 düzeyinde borç çıkarttılar. benim kendi bir işim yok çalışmıyrum. bu durumu nasıl düzeltebilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sistem bu şekilde işlemektedir. Borcun silinmesi şuan için söz konusu değildir.

  338. Necmi dedi ki:

   Merhaba,
   2012 de Almanya dan kesin dönüş yaptık.
   Hiç bir kurum gelir testi istemediğinden veya borç uyarısı yapmadığından zamanında gelir testi yaptıramadık.
   2015 de Tesadüf üzeri GSS borçumuzu İnternet de tespit ettik.
   2012-2014 dönemin gelir testi yapılsaydı yeşil kart çıkıyordu.
   2015 de gelir testi sonuçu na göre 2012-2013 dönemini borçlu çıkıyoz, çünkü emekli maaşa bağlandım ve 2015 de 1 daire aldım. Bu borçtan kurtulmak için ne yapmamız lazım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sistem bu şekilde işlemektedir. Borç şuan için silinemeyebilir. SGK ya itiraz edebilirsiniz.

  339. Necmi dedi ki:

   Cevabınız için çok teşekkür ederim,
   SGK memuru ve gelir testini yapan memur gelir testi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nın çıkardığı kanunu na göre son durum dikkata alınarak yapılmaktadır diyor. Geriye dönük yapılması mümkün değil diyorlar.
   Yani Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına itraz etmeniz gerekiyor buda pek umutlu değil diyorlar. Bençe burda Yurt dışından memlekete kesin dönüş yapanların durumunu dikkate almadan Kanun çıkaraılmış. Nereye ne şekilde itraz etmem lazım? İtrazım umutlumu?
   Tekrar bilginizi arz ederim. Saygılar efendim

  340. murat dedi ki:

   Suan gss den ucretsiz faydalaniyorum 18 yasalti bir cocugum var ozel hastaneye gidebilirmi veya ozele gidebilmek icin en alt gss ucreti odeyebilmek icin ne yapmam gerekir

  341. serdar dedi ki:

   Merhaba ben 30 yaşındayım çalışmıyorum annemle yaşıyorum gelir testi formundaki aylık gelir bölümüne annemin emekli maaşınımı yazacağım.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Hane içerisindeki kişilerin gelirleri tek tek yazılır ve ortalamasına göre borç belirlenir.

  342. hasan dedi ki:

   2 sene önce gelir testi yaptırdım ve g1 kapsamına girdim. Şu anda 48 lira civarında ödeme yapıyorum. 26 yaşındayım ve çalışmadığım halde 2 senedir prim ödüyorum. İtiraz hakkım varmıdır. Ne yapmam lazım. Tekrar gelir testine girsem bir sonuç alırmıyım. Ne olur bir yol gösterin.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Ödediğiniz miktar karşılığında sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsunuz. Geliriniz daha azsa tekrar gelir testi yaptırabilirsiniz.

  343. Özlem Özar dedi ki:

   İyi günler..ben eşimden 3,5 sene önce ayrıldım.2 çocuğumla birlikte eski eşimden aldığım nafaka ile geçiniyorum.2016 da kendi sigortamı ödemeye başlıcam zaten..ayrıca gss ile ilgili bana ulaşan bi tebligat yok.ne yapmam gerekir.tebligat ulaşınca mı başlıyordu süre işlemeye?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Gss borcunuz olup olmadığını sorgulayın. Gelir testi yaptırmanız gerekir. Çünkü bir anda borç çıkabilir.

    1. Özlem Özar dedi ki:

     Sorgulama yaptım bugün borç görünmüyor.boşandığım için otomatik olarak babamın bakmakla yükümlü olduğu kişiler kapsamına girer miyim?ondan mı borç görünmüyor.şimdi gidip test yaptırsam güvenmiyorum da sgk ya durduk yere borç çıkmasın nafaka gelirim var diye..o da bi gelir kalemi sonuçta.

     1. Hurcan Karatas dedi ki:

      Şuan borç görünmüyor olabilir ama her an yüklü miktarda çıkabilir. Bunun önüne geçmek için gelir testi yaptırınız. Babanızın sigortasından yararlanıp yararlanmadığınızı SGK müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Ya da detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  344. Necmi dedi ki:

   SGK nin tebliğ ihmali yüzünden dönemin gelir testine göre GSS borcum siliniyordu. (C1 yeşil Kart kapsamı)
   Borcumu aylar sonra “gelir durumumun değiştiği zamanda” farkında olduğum için günçel gelir testi sonuçuna göre G1 48 TL kapsamına giriyom yani geçmiş dönemin borcunu silmiyorlar. SGK nin tebliğ ihmali sonuçu oluşan borç için yapılaçak bir şey varmı?

  345. Emrah Uzun dedi ki:

   özel şirkette SGK lı çalışmaktayım. annem herhangi bir işte çalışmıyor ev hanımı geçen hastaneye muayene olmaya gittiğinde SGK çıkmamış bende bu yüzden kendi sigortamdan faydalanması için SGK ya gittim gelir testi istediler annem için bu yüzden üzerimden sigortalı olamadı. ben bu durumu anlayamadım gelir testi yaptıktan sonra SGK ya gittiğimde üzerimden sigortalı olabilecekmi herhangi bir maas geliri yok annemin lütfen yardımlarınızı rica ediyorum.

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sizin sigortanızdan faydalanması gerekir. SGK ya dilekçe yolu ile başvurunuz.

    1. Emrah Uzun dedi ki:

     üzerine kayıtlı 2 ev var bu sıkıntı olur mu gelir testinde

  346. UĞUR dedi ki:

   merhaba benim g.s.s borcum çıktı. kaymakamlığa gidip gelir tespiti için başvuruda bulundum 15 gün içerisinde sonuç alınacağını söylediler 1 ay oldu herhangi bir sonuç alamadım gün geçtikçe de borcum’a gecıkme zammı biniyor. ne yapmalıyım?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    SGK müdürlüğüne giderek durumunuzu belirtiniz.

  347. Ozan soylu dedi ki:

   Merhaba ben uni 2 de okuyorum ve 23 yasindayim . Sadece bir yil mezun kaldim ve onun disinda okuyordum . Gelir testi ya da onun disinda sigorta falan yapmadim . Bugun borcuma baktim 2012 yilindan itibaren borc girilmis. 6000 tl borc gozukuyor faizle birlikte ne yapmam gerekiyor . Bu borc nasil silenecek ya da en fazla ne kadar hafifler .

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile SGK ya başvurarak borcu sildirebilirsiniz.

  348. esra yolcu dedi ki:

   Prim gün sayısını doldurdum, yaşı bekliyorum ve çalışmıyorum. Boşanmış 8 yaşında bir çocuğu olan anneyim. Anne ve babamla yaşıyorum. Çocuğum icin aldığım nafaka haricinde bir gelirim ya da gayrimenkulüm yok. Haziran ayında işsizlik sigortam da doluyor. Sağlık sigortası için gelir testine girmem gerekiyor mu? Girersem anne ve babamın geliri de ödeyeceğim sağlık sigortası primine baz alınıyor mu?
   Ailemden ayrı yaşamaya başladığım durumda anne ve babamın geliri etkisini kaybeder mi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Aynı çatı altında yaşıyorsanız onların geliri de dikkate alınacaktır. Ayrı yaşarsanız sadece sizin gelirinize bakılır. Gelir testi yaptırmanız gerekir.

  349. ilker dedi ki:

   Merhaba,

   Geçen ekim ayında işten ayrıldım ve mart ayında gelir testine başvurdum. Değerlendirme sonucunda G3 çıktı. Sebep olarak son bir yıl içerisinde aldığım maaş (mart-ekim arası) düzenli gelir olarak hesaplanması. Yanlış olduğundan dolayı itiraz ettim ve kaymakam da hak verip düzelteceklerini söyledi. Ama itiraz sonucu değişmedi ve kaymakam ankara ile konuştuklarını ve bu şekilde olmasını gerektiğini söyledi. Hem geçmiş maaş hem birikmiş para hesaplanıyor. İkiside aynı para. Uygulama yanlış olmalı. SGK bu şekilde itirazları kabul ediyor mu ? Teşekkürler

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Gelir testi sonucunuza itiraz ediniz. Geliriniz olmadığı sürece nasıl gelir gösterebilirler.

    1. ilker dedi ki:

     Vakıf elemanına laf anlatamayınca kaymakam ile konuştum ve bana hak verdi. İtiraz dilekçeni ver düzeltiriz dedii. Dün itiraz dilekçemin sonucunu isteey gittiğimde bu sefer kaymakam da Ankara ile konuştuk öyle olması lazım diyor. Yani kanun bir şekil anlaşılmıyor ve bunun da itiraz yeri yok başka.

  350. mehmet dedi ki:

   Gelir testi sonucum G0 olarak cıkmıs simdi ne yapmam gerekiyor , buldundugum ilcenin SGK mudurlugune mi basvurmam lazım mevcut borcumun yapılandırılması icin

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    G0 çıkması durumunda borcunuz bulunmaz.

  351. Esin dedi ki:

   16-02-2015 tarihinde işten ayrıldım. Birkaç gün içinde tekrar işe başlama durumum var. Gelir tespiti yaptırmalı mıyım?

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Tekrar işe girme durumunuz varsa yaptırmayabilirsiniz. Alo 170 SGK hattından detaylı bilgi alabilirsiniz.

  352. Gamze dedi ki:

   Merhaba ben üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. 5 ay kadar part time çalıştım ve başka hiçbir işte çalışmadım. 1.5 milyar borcum gözüküyor. SGK hiç silmeden direk gelir testi yaptırmamı söyledi. Bu borcun hepsi 5 aydan çıkmış olamaz dimi? Borcu silip öğrenci durumumu güncellemedikleri içinde sanırım borç artmaya devam ediyor

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Öğrenci belgesi ile borcunuzu sildirebilirsiniz.

  353. veli dedi ki:

   merhaba ben bursada öğrenciyim.ailem eskişehir de yaşıyo ve benim ikamet adresim eskişehir gelir testi yapmak için ikametimi bursaya aldırmak zorunda mıyım

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Evet gelir testi yaptırdığınızda borç çıkmamasını isterseniz ailenizden ayrı ikamette test yaptırmalısınız.

  354. esra dedi ki:

   Merhaba, benim suan 1.320tl lik gss prim borcum var ,ancak artik g/0 yani yesil kartliyim..yesil karta gectigim icin bu borc silinecekmi simdi?Tesekkurler..

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Geçmiş döneme ait borçların silinmesi pek mümkün değildir.

  355. Akın dedi ki:

   Merhaba,

   Benım Adıma 3510 Yakın Borc Cıktı İlk Gittigımde benım bu borctan haberım yok ne yapabılır dedım dırek gelır testı yapın dedıler yaptırdım Fakat Abımlerımın sıgortasından Kaynaklı gene yuksek cıktı. Sonra Tekrardan Yapmamı Istedıler Ben Gene Yaptım Aynı İşlem Oldu. Ve Sonra Askere Gittim Ordakı Calısan Bana Sen Askersın Hukmun Yok Her Türlü Ödüyeceksin Taksitlere Boldurerek Dedi. Bende Nasıl yok katımı Tasıdım Tekrar Yapmak İstiyorum dedım 2 Kere Bu İşlem Oldugu İçin Daha Hakkınız Yok dedıler. Ne Yapmam Lazm

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  356. Akademi dedi ki:

   Oğlum geçen sene liseyi bitirdi. Bir yıldır sınava hazırlanıyor. Bunun için gelir testi yaptırmalımıyım. Ya da bunu nasıl yaptıracağım.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Sınava hazırlanılan dönem için borç çıkabilmektedir. Gelir testi yaptırmanızda fayda var.

    1. cihan dedi ki:

     3 ay önce işten ayrıldım 1989 dogumluyum ve suan aılemın yanında gözükmemek için ikametgahımı aynı ilçede başka bi yere aldırdım fakat gelır tespiti yaptırmaya gittiğimde halen benden babamın maaş bodrosunu ıstemekte bu doğrumu..

     1. Hürcan Karataş dedi ki:

      İkametgahınızın ayrı bir adreste olduğunu ayrı yaşadığınızı söyleyiniz.

  357. altan dedi ki:

   ben 15-10-2014 yılında isten ayrıldım iskurdan 8 ay issizlik ödenegi aldım aylık 809 tl bu ödenek 15-06-2015 tarihi itibari sona erdi su anda halacalısmıyorum gelir testi yaptıracagım ancak benim üzerime hicbir sey yok babama ait 1 ev ve araba var babam ssk emeklisi ev ve arabadan hicbir sekilde gelir elde edilmiyor bana ne kadar borc cıkar

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Gelir testinde ailenizle ikamet ediyorsanız eve gelen toplam gelir ev araba gibi diğer mal varlıkları da sayılmaktadır. Borcunuz bunların değerine göre değişmektedir.

  358. cihan dedi ki:

   3 önce işten ayrıldım.. gelir tespitim yuksek çıkmasın diye ikametgahımı aynı ilçede başka bir adrese aldırdım fakat hala gelir tespiti yaptırırken babamın maas bodrosu istenıyor. bu doğrumu

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Babanızdan ayrı yaşadığınızı belirtiniz. İkametgah adresiniz aynı yerde değil. Babanızın bordrosunu isteyemezler.

  359. Sarper dedi ki:

   Merhaba, bu dönem üniversiteyi bitiriyorum, Gelir testi yaptırmalıyım, daha önce SGK lı değildim babamın özel sandığından faydalanıyordum ancak mezun olduğum için bitiyor. Ayrıca işkura başvurup işsizliğimizi belgelersek bir faydası oluyor mu? teşekkür ederim.

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    İşsizlik durumunuzu belgelerseniz prim ödemenize gerek kalmıyor.

  360. Anıl Ç. dedi ki:

   Ben 18 yaşını doldurdum ama üniversiteye gitmeyeceğim tekrar çalışacağım Dolayısıyla herhangi bir işte çalışmayacağım ailem bunu karşılayacak durumda da değil zaten.Bu yüzden gelir testi yaptırdım ama bana şöyle bir mesaj geldi.”Sayın Anıl Ç. Gelir testi işleminiz yapıldı .iyi günler dileriz”. diye anlamsız bir mesaj geldi bundan sonra ne yapmalıyım Teşekkür ederim ilgilendiğin