• E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır ?

  İlk kez E-Devlet’e giriş yapıldığında 470 adet kurum ve 3.789 adet kamu hizmetine erişimin ne kadar kolay hale getirildiği gözlerden kaçmamaktadır. Yeni adıyla T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yönetilmeye devam edilen E-Devlet Kapısı, 39 milyonu aşan kayıtlı kullanıcı ile kamu hizmetlerinde dijitalleşme çalışmalarının bir sonucu olarak her gün milyonlarca kez ziyaret edilmektedir. Her geçen gün kullanıcı sayısı ve çatısı altında yer alan hizmet sayısı artan E-Devlet Kapısı milyonlarca kez ziyaret edilse de kullanıcı sayısından anlaşılacağı gibi henüz E-Devlet Kapısı’nı kullanmayan on milyonlarca vatandaşımızın bulunduğu gözlerden kaçmamaktadır. Henüz E-Devlet Kapısı ile tanışmamış milyonlarca vatandaşımız için rehber niteliğinde hazırladığımız yazımızda sunulan hizmetlerden faydalanmak isteyen milyonların neler yapması gerektiği ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.


  E-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılmaktadır?

  https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veren E-Devlet Kapısı’nın kullanımı için öncelikle kimlik doğrulama yapılarak E Devlet giriş yap işleminin tamamlanması gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminin yapılabilmesi için ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Giriş Yap sekmesine giriş yapıldığında;

  • E-Devlet şifresi ile giriş yapma,
  • Mobil imza ile giriş yapma,
  • E-imza ile giriş yapma,
  • C. Kimlik Kartı ile giriş yapma,
  • İnternet Bankacılığı ile giriş yapma

  Seçenekleri mevcuttur. E-Devlet girişlerinde en çok tercih edilen yöntem E-Devlet şifresi kullanarak sisteme giriş yapılmasıdır. Sistemin yayınlandığı ilk yıllarda bu yöntemin yaygın olması nedeni ile halen en çok tercih edilen yöntem olarak geçerliliğini koruyan bu alternatifi kullanabilmek için E-Devlet şifresi temini gereklidir. E-Devlet şifresi temin edildikten sonra TC Kimlik Numarası ile birlikte sisteme girilerek sunulan kamu hizmetleri kullanılmaya başlanabilmektedir. E-Devlet Kapısı tasarlanırken kolay erişim temelli ara yüz tercih edilmiş ve hizmetlere erişim için sayısız seçenek ana sayfa üzerine eklenmiştir. Herhangi bir kamu hizmetinden yararlanmak için ana sayfa üzerinden;

  • Size nasıl yardım edebilirim ibaresinin yer aldığı arama kutusu,
  • E-Hizmetler menüsü,
  • Kurumlar menüsü,
  • Ana sayfa altında yer alan e-Hizmet Kategorileri bölümü

  Kullanılarak istenilen hizmete kolayca erişim sağlanabilmektedir. E-Devlet Kapısı tasarlanırken vatandaşlarımızın hızlı ve güvenli sonuç elde edilmesi amaçlanmış ve ana sayfa üzerinde en çok kullanılan hizmetlere yer verilmiştir. E-Devlet’te en sık kullandığınız hizmetlere vakit kaybetmeden bu alandan kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

  E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

  Kimlik doğrulama işlemi için ihtiyaç duyulan E Devlet şifresi alma taleplerinizi PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirmeniz gereklidir. Üzerinde TC Kimlik Numarası yazılı kimlik belgeniz ile birlikte en yakın PTT şubesi başvuruda bulunarak birkaç dakika içerisinde kapalı bir zarf içerisinde E-Devlet şifrenizi teslim alabilirsiniz. PTT şubelerinden E-Devlet şifresi için 2 TL işlem ücreti talep edilmektedir. İşlem ücreti ödeyerek içerisinde şifrenizin yazılı olduğu kapalı zarfı şifre talebinde bulunduğunuz PTT şubesinden teslim aldıktan sonra E-Devlet Kapısı’nı dilediğiniz an kullanabilirsiniz. E-Devlet Kapısı’nı yeni şifre temin ettikten sonra ilk kez kullanacaksanız sisteme giriş yaptıktan sonra sizden otomatik olarak şifrenizi değiştirmenizin gerekliliği bildirilecektir. Otomatik olarak yönlendirilen şifre değişim sayfası içerisinden kendi belirlediğiniz şifreyi girerek şifre değişim işlemini tamamlayabilirsiniz. Şifre değişimi sonrası yeni şifreniz ile birlikte E-Devlet Kapısı’na giriş yaptığınızda şifrenizi unuttuğunuzda yeniden şifre almak derdinden kurtulmak için kullanmakta olduğunuz cep telefonu numarasını kayıtlamanız gereklidir. Bu işlem için E-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Sağ üst köşede adınızın yazılı olduğu düğmeye basın.
  • Düğmeye basıldıktan sonra açılan menü içerisinden Güvenlik ve Ayarlar sekmesine giriş yapın.
  • Açılan sayfada Bilgilerimi Güncelle düğmesine giriş yapılarak açılan sayfa içerisinden cep telefonu numaranızı ekleyin.
  • Cep telefonu numaranızı kayıt ettikten sonra Güvenlik ve Ayarlar sayfası içerisinden Şifremi Değiştir menüsü ayarlarını cep telefonuma gelecek kodu girerek yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde her şifre değişimi PTT şubelerine gitmeniz gerekir.

  Şifre değişimi ve cep telefonu kayıt işlemini tamamladıktan sonra tüm girişlerinizde yeni şifrenizi kullanacak ve şifrenizi unuttuğunuzda veya değiştirmek istediğinizde cep telefonunuza gelecek kodlardan yararlanarak E-Devlet Kapısı hizmetlerini kullanmaya devam edebileceksiniz.

  E-Devlet Şifresi Almak İçin Alternatif Yöntemler Nelerdir?

  Yurt içinde PTT şubeleri aracılığıyla E-Devlet şifresi alınabilirken, yurt dışında yaşayan veya herhangi bir nedenden dolayı yurt dışında bulunan vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Elçilikleri ve Konsoloslukları aracılığıyla E-Devlet şifrelerini temin edebilmektedirler. E-Devlet Kapısı üzerinde yapılan iyileştirmeler sonucu sisteme giriş için farklı alternatiflerin de geliştirildiğinden yazımızda bahsetmiştik. Geliştirilen bu alternatifler sonrası telefondan E Devlet şifresi nasıl alınır vatandaşlarımız tarafından yanıt verilmesi beklenen en önemli soru haline gelmiştir. Soruya cevap olması açısından sisteme giriş yapabilmek için sahip olunan diğer alternatiflerin nasıl kullanılacağından bahsetmek gerekirse;

  • Mobil imza ile giriş yapıldığında cep telefonuna gönderilecek doğrulama kodu kullanılacağı için şifreye gerek duyulmamaktadır.
  • E-İmza ile giriş yapılmak istendiğinde E-Devlet Kapısı e-İmza Uygulaması indirileceği için şifreye gerek duyulmamaktadır.
  • C. Kimlik Kartı ile sisteme giriş yapılmak istendiğinde kimlik kartı sahipleri şifrelerini kendileri E-Devlet Kapısı Kimlik Kartı Uygulaması aracılığıyla oluşturarak sisteme giriş yapabileceklerdir.
  • İnternet Bankacılığı kullanılarak giriş yapıldığında şifre olarak kullanılan bankanın internet bankacılığı şifresine ihtiyaç duyulacaktır.

  E-Devlet Şifresi Unutulursa Ne Yapılması Gerekir?

  Yazımızda şifrenizi teslim aldıktan sonra sisteme giriş yaptığınızda şifrenizi değiştirmeniz gerektiği ve sonrasında cep telefonu numaranızı sisteme kayıt etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Sizlere önermiş olduğumuz yöntemleri izlediğinizde şifrenizi unutmanız halinde;

  • Giriş yapılacak bölümde yer alan Şifremi unuttum seçeneği seçilir.
  • Açılan sayfada yer alan seçeneklerden Şifremi Hatırlamıyorum şıkkı seçilerek Devam Et düğmesine basılır.
  • Açılan sayfada kimlik numarası bilgileri ilgili kutucuklara girilerek Devam Et düğmesine basılır.
  • Sonraki sayfada kimlik detay bilgileri girilerek Devam Et düğmesine basılır.
  • İletişim bilgileri girilerek yeniden Devam Et düğmesine basılır.
  • Cep telefonuna gelen güvenlik kodu girişi yapıldıktan sonra Devam Et düğmesine basılarak yeni şifre oluşturulur ve sisteme yeni şifre ile giriş yapılır.

  Bahsettiğimiz yöntem cep telefonu numaranızı sisteme kayıt ettikten sonra şifre değişimi için cep telefonuna gelen kod ile şifre değişimi tercihini yapmanız halinde kullanılabilmektedir. Bu seçeneği seçmemeniz halinde veya E Devlet şifremi unuttum telefon numaram değişti diyorsanız, ilk kez şifre alır gibi PTT şubelerine giderek 4 TL ücret karşılığında yeni şifrenizi PTT şubelerinden teslim alabilirsiniz.

  E-Devlet Kapısı Uygulaması Nasıl Kullanılır?

  E-Devlet Kapısı, https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde verdiği hizmetten sonra e-devlet Kapısı adıyla uygulama geliştirerek vatandaşlarımızın kullanımına sunmuştur. Uygulama ücretsiz olarak ilgili uygulama marketlerden temin edilmektedir. Akıllı cihazlarınızdan kullanabileceğiniz bu uygulamayı Android veya iOS marketlerden E Devlet indir yükle işlemini gerçekleştirerek kullanabilirsiniz. Akıllı cihazınıza uygulamayı yüklemeniz sonrasında henüz E-Devlet şifresine sahip değilseniz, E Devlet şifresi nasıl alınır sorusuna yanıt olarak yazımızda yer verdiğimiz yöntemlerden yararlanarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Uygulamada yer alan hizmetlerden faydalanabilmek için;

  • Giriş yapıldığı an açılan sayfada yer alan Önerilen Hizmetler arasından seçim yaparak,
  • Sayfa sağ üst köşede yer alan arama bölümünden hizmet adı araması yapılarak,
  • Sayfanın sol üst köşesinden açılan menü içerisinden Hizmetler ve Kurum Bilgileri seçeneklerini kullanarak

  Dilediğiniz kamu kurumu hizmetine erişim sağlayabilirsiniz. Uygulama hızlı ve kullanışlı olup bünyesinde 1.770 adet kamu hizmetine erişim imkanını kullanıcılarına tanımaktadır.

  E-Devlet Girişi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet İnternet Bankacılığı İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet TC No İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet e-İmza İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet Mobil İmza İle Giriş TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ŞERMİN AYDIN dedi ki:

   BLOKELİ EMEKLİ MAAŞIMIN İADESİ İÇİN NE YAPMAM GEREKİR? NE KADAR ZAMANDA İADE ALIRIM?

  2. ahmet koçak dedi ki:

   fazla odenmiş sgk vce bagkur pirimleri iadesini talep edilebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazladan ödenen bağkur veya ssk primleri iade edilmemektedir. Ancak emeklilik yaşı geldiği halde emekli olması mümkün olmayacak kadar prime sahip olanların uzun vadeli yani emeklilik için ödedikleri primler iade edilebiliyor.

  3. Şendoğan Bayraklı dedi ki:

   Merhaba 23/01986 yılında 399 sayılı kararname ile sigortalı olarak işe başladım 1990 yılında tüm haklarımız emekli emekli sandığına devredilerek aynı kurumda memur olarak çalışmaya devam ettim emekli olurken ilk işe başladığımda ki 4 yıllık SSK kesintisi ikramiyeleri nasıl yansıyacak lütfen?

  4. ahmet kılıç dedi ki:

   e devlet şifresını değişmek ıstıyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Edevlet şifrenizi aşağıda ki linke giriş yaparak değiştrebilirsiniz. Size uygun adımlardan bir tanesini seçerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi

  5. ahmet çoker dedi ki:

   fransada yasiyorum .e devlet sifremi nasil alirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Edevlet şifrenizi ister mobil bankacılık aracılığı ile, ister e-İmzanız ile isterseniz de TC kimlik kartı uygulaması ile kullanabilirsiniz.
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi

  6. veyel dedi ki:

   ssg dan benimbir sorum olacak
   ben evin çatısını kendim yaptığım halde benden ceza talep ettiler
   buna istinaden ben ssg kurumuna bir yazı yazdım cevabını alamadım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  7. Nedret Sefa Başar dedi ki:

   Emekli ikrramiyemin 30 yılın üzerinde olmasına hak kazanıp kazanmamış olduğumu nasıl öğrenebilirim.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten hizmet dökümünüze bakabilirsiniz. 30 yıllık süre boyunca aralıksız prim yatması gerekir.

  8. Lale dedi ki:

   Merhabalar ben E-devlet şifremi unuttum ve gidip yenisini aldım ama bi türlü giriş yapamıyorum sisteme kayıtlı değilsiniz diyor daha önce. Kayıtlıydımda şimdimi değilim anlamadım Nasıl kayıt olacağım Onur’da bilmiyorum lütfen yardım edermisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şifrenizi internet üzerinden değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 160 E-Devlet hattını arayabilirsiniz.

  9. bekir ekici dedi ki:

   dgs giris basvurusu bapacagim kimlik nr ve sifreyi veriyorum ama bir türlü giremiyorum kayit yaptimaya

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Karakterleri tam olarak girmeniz gerekir. Hata devam ediyorsa Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın