• E-DEVLET İLK GİRİŞ


  Devlet tarafından vatandaşlara sunulan pek çok hizmetin elektronik ortamda sunulmasına olanak tanıyan uygulamaya E-Devlet adı verilmektedir. Bu uygulama sayesinde vatandaşların devlet hizmetlerinden olabildiğince etkin ve seri bir şekilde yararlanması mümkün olmaktadır. Günümüzde klasik bürokratik devlet anlayışı yerine pek çok farklı ortamda hizmet üretebilen devlet anlayışı hakim olmaktadır. Modern devlet anlayışında her vatandaşın kurum ve kuruluşlardan bilgi ya da iletişim anlamında bilgi edinme hakkı bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkemizde de son zamanlarda modern devlet anlayışının bir gerekliliği olarak E-Devlet uygulamasının yaygınlaştırıldığı bilinmektedir. Bu noktada E-Devlet ilk giriş işleminin nasıl yapıldığı sorusu akıllara gelmektedir.


  E-Devlet İlk Giriş

  Teknolojinin gelişmesinin doğal sonucu olarak günlük hayatımızda çok sayıda farklı yenilik ve kolaylık yaşanılmaktadır. Bu kolaylıklardan birisi de resmi işlerle alakalı olarak vatandaşlık hizmetlerinin sunulması noktasında oluşturulmuş olan E- Devlet uygulamasıdır. E-Devlet internet ortamında pek çok resmi işin takip edilmesini mümkün kılan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamanın gerek mobil sürümleri gerekse diğer kullanım platformlarına olan ilginin günden güne artış gösterdiği de bilinmektedir. Bundan dolayı E-Devlet uygulamasını kullanan kişi sayısının gün geçtikçe arttığı da bilinmektedir. Bu kapsamda E-Devlet ilk giriş işlemlerinin nasıl yapıldığına dair çok sayıda sorunun dillendirildiği de bilinmektedir. Zira bu uygulamaya daha önceden hiç girmemiş vatandaşlar açısından nasıl edilinilebildiği pek bilinmemektedir. Bu durum doğal olarak bu uygulama konusunda bir bilgilendirme ihtiyacının ortaya çıkmasında etkili olmaktadır.

  E-Devlet uygulamasının beraberinde getirdiği önemli kazanımlarının bulunduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu uygulamaya olan talep günden güne artış göstermektedir. Bu doğrultuda E-Devlet ilk giriş işleminin yapılabilmesi için şifre alınması gerekli olmaktadır. Şifre alınması işlemleri ise günümüz itibariyle PTT şubelerinden rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu işlem için E-Devlet şifresi alacak olan vatandaşın bizzat PTT şubesine gitmesi gerekli olmaktadır. PTT şubesine kimlikle müracaat eden tüm vatandaşlar kendilerine özen kullanıcı şifrelerini alabilmektedir. Böylece elektronik ortamda resmi işlemlerin yapılması adına oldukça avantajlı kazanımlar elde edilmektedir.

  Şayet E-Devlet ilk giriş işleminin yapılması söz konusuysa; ilk defa uygulamaya giriş yapan kullanıcılar için ilk önce otomatik olarak şifre değiştirilmesi talep edilmektedir. Bunun için ilk giriş işleminin hemen sonrasında kullanıcılar şifre değiştirme sayfasına otomatik olarak yönlendirilmektedir. Böylece güvenlik anlamında önemli bir aşama da tamamlanmış bulunmaktadır. Bu aşamadan sonra kayıt işlemi tamamlanmaktadır. Kayıt işlemi sonrasında vatandaşlar bu uygulamayı tam anlamıyla kullanma kazanımını elde etmiş bulunmaktadır. Vatandaşlar şifre ve güvenlik ayarlarım sekmesinden şifrelerini istedikleri zaman güncelleyebilmektedir. Bu durum ise doğal olarak bu uygulamanın güvenliğini arttırıcı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

  E-Devlet Uygulaması Nasıl Kullanılır?

  Pek çok resmi işlemlerin elektronik ortamda sunulmasını mümkün kılan E-Devlet uygulamasına giriş yapmak için öncelikle; şifre gerekli olmaktadır. Bu kimlik doğrulama aracı T.C. Kimlik numarasıyla birlikte yapılmaktadır. Bunun yanı sıra e-imza ya da mobil imza gibi seçeneklerle de kimlik doğrulması işleminin yapılabildiği bilinmektedir. Bu durum E-Devlet ilk giriş işlemleri için de geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  E-Devlet Kimlik Doğrulama İşlemi Nedir?

  Kimlik doğrulaması işlemleri E-Devlet uygulaması için olmazsa olmaz bir işlem olarak tanımlanmaktadır. Kimlik doğrulaması esasında bu uygulamanın hizmetlerinden yararlanmak isteyen bireylerin, öne sürdükleri kişi olduklarına dair bilgilerini doğrulaması işlemidir. Bunun için kullanıcı adı ve şifre gerekli olmaktadır.

  E-Devlet Uygulamasından Hangi Tür Hizmetler Verilmektedir?

  Elektronik resmi hizmetlerden pek çok farklı hizmetin sunulabildiği bilinmektedir. Bu hizmetlerinden bazıları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Bilgilendirme hizmetleri
  • Kurum ve kuruluşlara kısa yollar
  • Ödeme işlemleri
  • Entegre elektronik hizmetler

  Yukarıda sunulan hizmetler haricinde E-Devlet uygulamasının sunduğu hizmetlerin gün geçtikçe artış gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca kurum ve kuruluşlar arasında bilgi paylaşımının da bu sistem sayesinde mümkün olduğu da bilinmektedir. Bu durum E-Devlet ilk giriş işleminin hemen ardından kazanılan bir avantaj olarak da tanımlanmaktadır.

  E-Devlet Şifresi Kaybolursa ya da Çalınırsa Ne Yapılmalıdır?

  E-Devlet ilk giriş işleminin sonrasında bu uygulama kullanıcı açısından aktif hale gelmektedir. Bu aşamadan sonra kullanıcıların kendilerine ait çok sayıda resmi bilgiye ulaşmaları mümkün olmaktadır. Bundan dolayı şifre kaybedilmesi ya da çalınması durumlar büyük sorunlara da yol açabilmektedir. Şayet şifrenizi kaybetmişseniz ya da çaldırmışsanız; E-Devlet şifrenizi hemen değiştirmeniz önerilmektedir.

  Yeni bir şifre almak için devreye sokulan şifre yenileme hizmeti sayesinde kaybolmuş, unutulmuş ya da çalınmış şifrelerin yenilenmesi mümkün olmaktadır. Şifre yenileme hizmetinden yararlanmak için kullanıcı profilinizde cep telefonunuzun ve e-posta adresinizin kayıtlı olması gerekli olmaktadır. Her iki kanaldan da E-Devlet uygulamasından doğrulanmış olması da şart olmaktadır. Şayet bu işlemleri yapmamışsanız; PTT şubelerine bizzat başvurarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bu doğrultuda 160 numaralı telefon numarasından da destek talep etmeniz mümkün olmaktadır.

  Şayet daha önceden cep telefonunuzun ve e-posta adresinizin doğrulamasını yapmışsanız, aşağıdaki aşamaları izleyerek şifrenizi yenilemeniz mümkün olmaktadır:

  • E-Devlet Şifre ve Güvenlik Ayarlarım kısmını tıklayınız
  • Şifre yenile kısmını tıklayınız
  • Cep telefonunuza kodun gelmesini bekleyiniz
  • Cep telefonunuza gelen kodu karşınıza geçen ekrana giriniz

  Böylece şifrenizi güncelleyerek güvenliğinizi de sağlamış olursunuz.

  E-Devlet Girişi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet İnternet Bankacılığı İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet TC No İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet e-İmza İle Giriş TIKLAYINIZ

  E-Devlet Mobil İmza İle Giriş TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  E-DEVLET İLK GİRİŞ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ahmet koçak dedi ki:

   fazla odenmiş sgk vce bagkur pirimleri iadesini talep edilebilirmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazladan ödenen bağkur veya ssk primleri iade edilmemektedir. Ancak emeklilik yaşı geldiği halde emekli olması mümkün olmayacak kadar prime sahip olanların uzun vadeli yani emeklilik için ödedikleri primler iade edilebiliyor.

  2. Şendoğan Bayraklı dedi ki:

   Merhaba 23/01986 yılında 399 sayılı kararname ile sigortalı olarak işe başladım 1990 yılında tüm haklarımız emekli emekli sandığına devredilerek aynı kurumda memur olarak çalışmaya devam ettim emekli olurken ilk işe başladığımda ki 4 yıllık SSK kesintisi ikramiyeleri nasıl yansıyacak lütfen?

  3. ahmet kılıç dedi ki:

   e devlet şifresını değişmek ıstıyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Ahmet Bey,

    Edevlet şifrenizi aşağıda ki linke giriş yaparak değiştrebilirsiniz. Size uygun adımlardan bir tanesini seçerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi

  4. ahmet çoker dedi ki:

   fransada yasiyorum .e devlet sifremi nasil alirim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Edevlet şifrenizi ister mobil bankacılık aracılığı ile, ister e-İmzanız ile isterseniz de TC kimlik kartı uygulaması ile kullanabilirsiniz.
    https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/e-Devlet-Sifresi

  5. veyel dedi ki:

   ssg dan benimbir sorum olacak
   ben evin çatısını kendim yaptığım halde benden ceza talep ettiler
   buna istinaden ben ssg kurumuna bir yazı yazdım cevabını alamadım

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. Nedret Sefa Başar dedi ki:

   Emekli ikrramiyemin 30 yılın üzerinde olmasına hak kazanıp kazanmamış olduğumu nasıl öğrenebilirim.
   Teşekkürler.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devletten hizmet dökümünüze bakabilirsiniz. 30 yıllık süre boyunca aralıksız prim yatması gerekir.

  7. Lale dedi ki:

   Merhabalar ben E-devlet şifremi unuttum ve gidip yenisini aldım ama bi türlü giriş yapamıyorum sisteme kayıtlı değilsiniz diyor daha önce. Kayıtlıydımda şimdimi değilim anlamadım Nasıl kayıt olacağım Onur’da bilmiyorum lütfen yardım edermisiniz

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Şifrenizi internet üzerinden değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 160 E-Devlet hattını arayabilirsiniz.

  8. bekir ekici dedi ki:

   dgs giris basvurusu bapacagim kimlik nr ve sifreyi veriyorum ama bir türlü giremiyorum kayit yaptimaya

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Karakterleri tam olarak girmeniz gerekir. Hata devam ediyorsa Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın