• Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  İçinde bulunduğumuz yıllarda özel sektör içerisinde özel güvenlik oldukça önemli bir şekilde yer edinmeye başlamıştır. Oldukça revaçta olan bu meslekte her geçen yıl personel istihdamı ve iş imkânları artmaktadır. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler yani korumalık, kişisel güvenlik görevlisi gibi dallarda iş sahibi olmak için özel güvenlik kimlik kartı edinmeleri gerekmektedir. Bu bakımdan içinde bulunduğumuz yıllarda bu kartı edinmek için yapılan başvurular oldukça artmıştır. Peki, Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Bu soruların cevaplarını hep beraber öğrenelim.


  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır Silahlı Şartları Nelerdir

  Bahsettiğimiz özel güvenlik sertifikasını alabilmek için belirli başlı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar silahlı veya silahsız olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

  Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası alabilmek için şartlar ise şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • 21 yaşını bitirmiş olmak (22 yaşından gün almak)
  • En az lise mezunu olmak
  • Herhangi bir suçtan sebep olarak 6 aydan fazla hapis cezası almış olmamak
  • Sicil almaya uygun olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Akıl ve vücut sağlığını yerinde ve sağlam olması gerekiyor.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Merak edilen soruların cevapları yazımızda. Silahlı olarak özel güvenlik olacak kişiler için 5188 sayılı kanunun uygulanmasına yönelik yönetmeliğin 24. Maddesinde ifade edildiği gibi silahlı güvenlik olarak çalışacak kişilerin 6136 sayılı kanun ve ilgili kanunun uygulanmasına yönelik yönetmelikte aranmakta olan şartlar aranmaktadır. Bunun için sağlık bakanlığının 2004/74 talep (a) genelgesinde ifade edilmiş yönergelere göre herhangi bir kamu sağlık kurumundan “silahlı özel güvenlik olur” raporu alması gerekmektedir.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır Silahsız Şartları Nelerdir

  Bahsetmiş olduğumuz özel güvenlik sertifikasını alabilmek için belirli başlı bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar silahlı ve silahsız olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası alabilmek için şartlar ise şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
  • 18 yaşını bitirmiş olmak (19 yaşından gün almak)
  • En az ilköğretim mezunu olmak (8 yıllık)
  • Akıl ve vücut sağlığını yerinde ve sağlam olması
  • Sicil almaya uygun olmak
  • Kamu haklarından mahrum olmamak
  • Herhangi bir suçtan sebep olarak 6 aydan fazla hapis cezası almış olmamak gerekiyor.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Merak edilen soruların cevapları yazımızda. Silahsız bir şekilde özel güvenlik olmak isteyenler için yönergeler ise silahlı olanlardan farklı. 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmeliğin 18. maddesinde belirtilen yönergeye göre, herhangi bir sağlık kurumundan “özel güvenlik görevlisi olur” raporu alması gerekmektedir.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır

  Belirli kurum ve kuruluşlarda özel güvenlik olarak çalışan kişiler; değerlik varlıkları, kurumları ve kişileri korumakla görevlendirilmiş bireylerdir. Özel güvenlik görevlileri ilk yardım, silahlar, hukuk, güvenlik sistemleri, patlayıcılar, afetler, yangın, iletişim gibi alanlarda eğitim almaktadırlar. Özel güvenlik olarak çalışmak isteyen ve bunun için Özel Güvenlik Sertifikası edinmek isteyen kişiler kendi illerinde bulunan bu sertifikayı vermekte yetkili olan kuruluşlara başvuru yapması gerekmektedir. Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Diye merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin. Bu kurslarda 100 saat silahsız ve 120 saat silahlı olarak eğitimler verilmektedir.

  Bu kurslar içerisinde eğitim gören adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafınca belirli vakitlerde yapılan sınavlara tabi tutulmaktadır. İlgili sınavlar 100 sorudan oluşur. Bu sınavdan başarı gösteremeyen adaylar eğitim kurslarına tekrar gitmeden 3 kere daha sınavlara girme hakkına sahiptir. Bununla birlikte uygulamalı olarak da sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlardan başarı ile ayrılan kişiler Özel Güvenlik Sertifikası edinmiş olmaktadırlar. Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Sorularının cevapları böyle. Peki, özel güvenlik kursu ücretleri ne kadar? Özel Güvenlik Sertifikası Ücreti ne kadar?

  Bu yapılan sınavları başarı ile geçen kişiler kimlik kartlarını almak üzere oturdukları ilin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne kimlik kartını alabilmek için gerekli olan belgeler ile başvururlar. Başvurular kabul edildikten sonra kimlik kartları valilikleri tarafından kişilere gönderilirler. Gönderilmiş olan kimlik kartlarında silahsız ya da silahlı olmalarına göre bu özellik belirtilir. Özel güvenlik eğitimi alınmış olan kurumdan ise “Özel Güvenlik Sertifikası” alınabilmektedir. Bu sertifikayı almaya hak kazanmış kişiler 5 yılda bir olmak üzere altmış ders saatinden oluşan tekrar eğitimlerini almak zorunda ve tekrar sınavlara girmek zorundadırlar. Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Sorularını cevaplamaya ve bütün bilgileri vermeye devam ediyoruz.

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Kursa katılmak için gerekli belgeler nelerdir inceleyelim:

  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • 1 adet diploma fotokopisi
  • İkametgâh Belgesi
  • Kimlik Fotokopisi

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır Sertifika Ücretleri Ne Kadar

  Silahsız ya da silahlı olarak özel güvenlik sertifika ücretleri illere göre ve kurslara göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir fiyat söylenecek olursa silahsız eğitimler için 550 TL civarlarında silahlı eğitimler için ise 750 TL civarlarında fiyatlar söyleyebilmek mümkün olmaktadır. Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Ama yazmış olunan bu sayılar ortalama fiyatlardır. Kurstan kursa göre değişkenlik gösterecektir. Sadece sizler çok uçuk fiyatlar ödemeyin diye bu fiyatlar buraya yazılmıştır.

  Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

  Nikah Memuru Nasıl Olunur

  Sefer Görev Emri Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hamza dedi ki:

   Vücut sağlığı yerinde olan ama ilaç kullananlar da başvuru yapabilir mi ? sertifika alabilir mi ?

  Sorunuzu Yazın