GSS

GSS Borç Ödeme Sorgulama İşlemleri

1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulamaya geçen Genel Sağlık Sigortası işlemi ve GSS borç ödeme sorgulama işlemleri birçok kişi tarafından merak edilmekte olan bir konudur. GSS olarak kısaltılan Genel Sağlık Sigortası borç sorgulaması gerçekleştirildikten sonra ödeme işlemleri de internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemi ile hangi tarihler arasında borç kaydı saptandığı, ne kadar borç olduğu gibi önemli durumlar rahatlıkla sorgulanabilmektedir. Ödeme işlemleri kredi kartı ile de mümkün olabilmektedir. Ayrıca SSK ya da BAĞ-KUR’a bağlı veya öğrenci olduğu halde borcu çıkan kişiler dilekçe ile yaşadığı yerdeki SGK’ya başvuruda bulunarak bu borcu sildirebilmektedir.


GSS(Genel Sağlık Sigortası) Nedir?

Genel Sağlık Sigortası öncelikle hastalık öncesi sağlığın korunmasını hedefleyen, sağlık problemleri durumunda ise sağlık için yapılan harcamalar konusunda finansman sağlama görevi olan sigorta olarak ifade edilebilir. Yasalar değişip reform gerçekleştirilmeden önce çalışanlar yalnızca bağlı bulundukları sosyal güvenlik kuruluşuna göre sigorta hizmeti almaktaydı. Herkesin sağlık hizmetine erişimi farklıydı. Ancak Genel Sağlık Sigortası uygulaması ile çalışanların kurumuna, ekonomik gücü ya da istek durumuna bakılmadan ulaşılabilir ve kolay şekilde sigorta hizmetinden yararlanabilmesi sağlanmıştır. Çalışmayan kişiler, uygulanan gelir testinde geliri asgari ücretin 1/3’ünden fazla olan kişiler sağlık sigortası işlemleri için prim ödemekle yükümlü konumdadır. Bu kişiler için de GSS borç ödeme sorgulama işlemleri aynı şekilde yapılabilmektedir.

GSS Borç Ödeme Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

GSS borç ödeme sorgulama işlemleri oldukça merak edilen ve toplumun büyük kesimi tarafından kullanılmakta olan internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilen bir işlemdir. 18 yaşından büyük çalışan ya da çalışmayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamakta olan sistemde birikmiş borç olup olmadığı ya da yapılandırma işlemi gerekip gerekmediği de sorgulama sistemi aracılığıyla öğrenilebilmektedir. Borç sorgulama sistemi ile hangi tarihlerde borç bulunduğu ve bu borcun ne kadar olduğu öğrenilebilir. GSS borç sorgulama işlemin gerçekleştirilmesinin internet aracılığı ile iki yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler izlenerek kolayca borç sorgulaması yapılıp daha sonra borç varsa ödeme işlemine geçilebilir.

SGK Online Tahsilat Borç Sorgulama İşlemi

İlk yöntem SGK online tahsilat borç sorgulama ile GSS borç ödeme sorgulama işlemleri yapmaktır. Bu işlem için izlenmesi gereken adımlar:

  1. İlk olarak e-Devlet sayfası üzerinden kimlik bilgileri girilip kimlik doğrulama işlemi yapılmalıdır.
  2. Giriş ile kimlik doğrulama işlemi yapıldıktan sonra sayfa kişiyi SGK online tahsilat sayfasına yönlendirmektedir.
  3. Yönlendirilen SGK sayfasında “Sorgu Türü” kısmında yer alan “Diğer Ödemeler” seçeneği seçilmelidir.
  4. Bu işlemden sonra ise Sorgu Tipi yazan kısımdan GSS 6824 Prim Tahsilat seçeneği seçilmelidir.
  5. Açılan pencereye TC kimlik numarası girilmesi ile borç sorgulama işlemi kolayca gerçekleştirilecektir.

E-Devlet Aracılığı ile GSS Borç Sorgulama İşlemi

E-Devlet üzerinden birçok işlem oldukça kolay şekilde halledilebildiği gibi GSS borç ödeme sorgulama işlemleri de pratik şekilde halledilebilmektedir. Vakit kaybı olmadan oldukça kolay şekilde gerçekleştirilebilen bu işlem için izlenmesi gereken adımlardan ilki ise e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmasıdır.( E-Devlet şifresine sahip olmayan vatandaşlar, şifrelerine en yakın PTT kurumu aracılığı ile oldukça düşük bir ücret karşılığında sahip olabilmektedir.) Şifre ve kimlik numarası bilgileri ile e-Devlet girişi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri seçilerek geçmişten günümüze olan GSS prim borç sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Çalışmayan Vatandaşlar İçin GSS Borcu

GSS yani Genel Sağlık Sigortası konusunda en çok merak edilen ve sürüncemede kalan noktalardan biri çalışmayan vatandaşların GSS borcu olup olmadığıdır. GSS sistemi çalışıp çalışmamasına bakılmaksızın, 18 yaş üzerindeki tüm vatandaşları kapsayan bir uygulamadır. Bu nedenle çalışmayan kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için kendi primlerini SGK üzerinden yatırmaktadır. Prim yatırma işleminde belirlenecek prim ise gelir testi sonucu ile belirlenmektedir. Oturulan yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile yapılabilen gelir testi, çalışmayan kişilerin primlerini belirlemek için zorunlu bir test durumundadır. Gelir testi sonucunda asgari ücretin 1/3’ü üzerinde geliri olan vatandaşlar prim ödeme yükümlülüğüne sahiptir. GSS borç ödeme sorgulama işlemleri çalışmayan vatandaşlar için de aynı şekilde yapılmaktadır.

Sosyal Yardım ve Dayanışma vakıflarının başvuru sonrasında birkaç hafta içerisinde kişinin evini ziyaret ederek gerçekleştirdiği bu gelir testi ile kişinin geliri göz önünde bulundurulurken ayrıca yaşadığı aile ve hane halkının durumu da değerlendirilmektedir. Gelir testi değerlendirilirken dikkate alınan diğer kişiler ise kişinin evinde yaşayan eşi, çocukları, anne babası ya da öğrenim sebebiyle şehir dışında ikamet eden 25 yaşından küçük çocukları dikkate alınmaktadır. Gelir testi yaptırmayan çalışmayan kişiler ise otomatik şekilde GSS’li olarak en yüksek prim miktarından ödeme yapmak durumunda kalmaktadır. Çalışmayan kişiler de GSS borç ödeme sorgulama işlemleri ile varsa borçlarını öğrenebilmekte ve zaman zaman çıkan şartlarla yapılandırabilmektedir.

GSS Borç Ödeme İşlemleri

GSS borç ödeme sorgulama işlemleri yapıldıktan sonra borç çıktı ise Genel Sağlık Sigortası borçları yapılandırması işlemi sonrası herhangi bir banka aracılığı ile ya da SGK Kredi Kartı Ödeme Sayfası aracılığı ile borç ödemesi işlemi kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Genel Sağlık Sigortası sahibi kişilerin çocukları, anne babalarının prim tescil işlemlerine bakılmaksızın 18 yaşını doldurana kadar sağlık hizmetleri ve diğer haklardan yararlanma hakkına sahiptir. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış çocukların anne ve babası yoksa bu yaşa kadar primi devlet tarafından ödenir ve sağlık sigortalı olarak sayılır.

T.C İle GSS Sorgulama Nasıl Yapılır?

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

Genel Sağlık Sigortası Kimleri Kapsamaktadır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı