emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS AF

GSS AF

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi hiçbir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmayan kişiler için geliştirilmiş sisteme Genel Sağlık Sigortası denir. Sosyal güvencesi olmayan ve sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişiler ve bu kişilerin aileleri Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınırlar. Ancak bu kapsama alınmak için kişilerin başvuruda bulunmaları gerekir. Bu başvuru sonucunda gelir tespiti yapılır ve bu gelir tespitinden sonra kişiler belli miktarlarda prim ödemek zorundadır. Bu primler ödenmediği takdirde kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar.

Genel Sağlık Sigortası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız!

GSS Af

2012 yılının Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, öğrenci olmayan ve 18 yaşını dolduran herkese, gelir durumuna göre prim ödemesi şartıyla sağlık hizmetlerinden yararlanabilme koşulu getirilmişti. Bu uygulama sayesinde ülkemizde 12.5 milyon kişi Genel Sağlık Sigortası kapsamına girdi. Bu kişilerin 8 milyonunun GSS primi devlet tarafından ödenmektedir. Geriye kalan 4 milyon kişininde prim ödemesinin yapmadığı tahmin edilmektedir.

Aralık ayında Yasa Tasarısı’na konulacak olan GSS af düzenlemesi ile prim borcu olduğundan ötürü sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilerin borcu silinecek. GSS affı ile devlet 4 milyon kişinin borcunu ve 8 milyar liralık alacağını silmiş olacak. Prim borcu yüzünden sağlık hizmetlerinden yararlanamayan 4 milyon kişi GSS affıyla bu hizmetlerden tekrar yararlanabilecek.

Yorumlar

 1. Mehmet inanc dedi ki:

  merhaba ben kasım 2012 de askerden geldim yaklaşık bir senedir sigortasız çalışmaktayım ve bunu yeni öğrendim şuan ne yapmam gerekiyor borcumun ne kadar olup olmadığını nerden öğrenebilirim eğer borcum varsa bunun için ne yapmam gerekiyor

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Verdiğimiz linkten borcunuzu sorgulayabilirsiniz Mehmet Bey, borcunuz mutlaka çıkacaktır. Bunun için yapacak bir şey yok GSS yaptırarak bundan sonra borçlarınızı önleyebilirsiniz. https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/

 2. ilhami dedi ki:

  gss affı çıktı mı benim şuan bin lira borcum gözüküyor.

  1. Aykut Otu dedi ki:

   Henüz resmi bir açıklama yok İlhami Bey.