emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası borcuna itiraz etmek için kişiler, ikamet ettikleri bölgede çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmalıdır. Her yıl yeniden yapılan Genel Sağlık Sigortası prim hesaplamaları kapsamında, kişilere aslen var olmayan ya da zamanında ödenmiş olan borçlar da çıkabilmektedir. Bu nedenle eğer haksız bir borcun varlığından şüphelenmekte iseniz, kesinlikle itiraz etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kişilerin Genel Sağlık Sigortasının yapılmaması gereken dönemlerde yapılmış olması nedeniyle meydana gelecek sorunlarda da GSS borç itirazı yapılabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Primlerine Kurumlardan İtiraz Etmek

GSS primlerine itiraz etmek için kurumları kullanmak, yapılacak kontrol sonucuna göre kişinin prim borçlarının silinmesi ile sonuçlanacaktır. Yapılacak kontrollerde, kişinin 60/g kapsamında genel sağlık sigortalısı olmaması gereken bir zamanda sigortalı olduğu tespit edilirse, bu hatalı sigorta dönemi kayıtlardan silinir ve GSS borcu iptal edilir. Örneğin kişinin askerlik yaptığı dönemde GSS borcunun çıkması ya da öğrenci olduğu, öğrenciliği süresince anne- babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkının olduğu dönemlerde çıkan sağlık sigortası bırçları silinmektedir. Kuruma yapılan itirazlarda kişilerin geçmişten bu güne GSS borç tutarı, ne zaman GSS yaptırıldığı ve ne şekilde yaptırıldığı araştırılır. Bu kapsamda eğer herhangi bir sorun görülmüyorsa, borç iptali gerçekleşmeyecektir. Ancak birden fazla kez, sebepsiz yere borç iptali başvurusunda bulunanlar, yasal yaptırımla karşılaşacaktır.

İkamet bölgesinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne yapılacak ziyarette kişi, kendisine haksız bir sigorta prim borcu çıkarıldığını beyan etmelidir. Bu şekilde yapılacak beyanlarda, ciddi bir para kaybı ve ciddi bir borç tutarı görülmekte ise, kişiye bir itiraz dilekçesi yazdırılacaktır. Yazılacak dilekçede kişinin, bahsedilen borçtan haberdar olmadığı, bahsedilen borç tutarını haksız bulunduğu bildirilmeli, haksızlık, yapılan araştırmalarla tescillenmelidir. Bu şekilde yapılan itirazlarda kişiden kimlik kartı dışında herhangi bir belge talep edilmez. Bunun yanı sıra kişiye herhangi bir itiraz ücreti de çıkarılmaz. Bunun yanı sıra çıkarılacak gelir testi ile borç iptalini talep etmek, af yasasının çıkarılmasını beklemek gibi borç sildirme yöntemleri de bulunmaktadır. Bahsedilen yöntemler, kişilerin özel durumlarına uygunluğuna göre seçilmeli, ancak haksız bir borç iptaline neden olunmamalıdır.

Gelir Tespit Belgesi İle GSS Borcuna İtiraz

Genel Sağlık Sigortası borcuna gelir testi ile itiraz etmek için kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. sağlık sigortalısı tebliğlerinden sonra 1 ay içerisinde yerleşim yerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine gidilerek gelir testi talebinde bulunulabilir. Genelgeye ek olarak, genel sağlık sigortası tescil bildirimi ve gelir testine müracaat dilekçesinin de yazılmış olması gerekmektedir. Bu durumda kişiler, bahsedilen Genel Sağlık Sigortası borçlarını ödeyemeyeceklerini beyan etmek için, borcun kendilerine tebliğinden sonraki 1 ay içerisinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine başvuru yaparak gelir tespit talebinde bulunabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin gelir tespit testi sonuçları doğrultusunda borçlarının silinmesine karar verilebilir. Yapılacak gelir testinsin sonucunda, aile içinde kişi başına düşen gelir seviyesi, asgari ücretin 1/3’ünden az çıkarsa, bu durumda kişi, Genel Sağlık Sigortası imkanlarından herhangi bir ödeme yapmadan yararlanabilecektir. Bunun yanında kişinin Genel Sağlık Sigortası tesciline ilişkin tüm borçları da silinmektedir.

Bu konuda bahsedilen gelir testine ne zaman başvuru yapıldığı büyük önem taşır. Eğer kişi gelir testine, kendisine Genel Sağlık Sigortasının tecil tebliği geldikten sonra, 1 ay içerisinde yazılmışsa, kişinin en başından beri tüm GSS borçları silinir. Dolayısıyla kişi, GSS borç itirazını gelir tespit belgesini kullanarak yapmış olur. Ancak 1 aylık başvuru süresinin bitişinden sonra gelir tespit belgesine başvuru yapılmışsa, kişinin gelir tespiti sonucu borcun silinmesini gerektirse de, ancak gelir tespit belgesine başvuru gününden itibaren olan borçlar silinebilecektir.

SSK Tarafından Tebliğde Bulunulmayan Kişilerin GSS Borç İtirazları

GSS borcuna dair belge almayan kişilerin yapacakları borç itirazları, Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü’ne yapılacaktır. Bu kapsamda kendisine yazılı bir tebliğde bulunulmayan kişiler, ikamet ettikleri bölgede yer alan Sosyal Sigortalar Kurumu merkezlerine giderek, kendilerinin bir prim borcuna sahip olduklarını bilmediklerini, böyle bir tebliğle karşılaşmadıklarını beyan etmelidirler. Bu kapsamda yapılacak beyanın hem sözlü hem de yazılı olması gerekmektedir. Kişinin kendisine gönderilen yazı ile değil, başka yollardan prim borcunu öğrenmesi, ilgili müdürlüğe dair bir hatadır ve karşılığında prim borçlarının sildirilmesi gerekmektedir.

Tebliğde Bulunulmayan Kişilerin GSS Borç İtirazlarında Dilekçe Yazımı

GSS borç itirazları sırasında yazılacak dilekçe içerisinde, kişilerin neden itiraz ettikleri detayları ile anlatılmalıdır. Bu kapsamda dilekçe içeriğinde bulunması gereken özellikler, adres, telefon gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra GSS hakkında e-devlet üzerinden yapılacak sorgulama sonuçlarına da yer verilmelidir.

İkamet edilen bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne yapılacak ziyarette, yazılan dilekçe örneğe bakarak yazılmalı, bir nüshası kişide, bir nüshası müdürlükte kalmalıdır. Bu çeşit borç itirazlarında kişinin, olayın takipçisi olması önem  taşır. Bu nedenle bir iletişim numarası isteyerek düzenli olarak prim borçlarının durumunu sormanız gerekmektedir. Prim borçlarının silinmesi hususunda ortaya çıkacak herhangi bir engelde, kişi mutlaka bilgilendirilmelidir. Eğer böyle bir engel durumu söz konusu ise, prim borçlarının katlanarak artacağı unutulmamalıdır.

Af Kanununa Bağlı GSS Borç İtirazı

GSS borcuna itiraz etmek için af kanununu kullanmak, hem borcunuzun silinmesini, hem de fazla çaba sarf etmeden borç sildirme işleminizi yapmanızı sağlar. Bu şekilde yapılacak işlemlerde yapılandırma kanunu dönemleri beklenmektedir. Genellikle 2- 3 yılda bir yapılan Genel Sağlık Sigortası borcu yapılandırmaları sırasında, faizsiz ödeme imkanlarından gelir testi ile sildirme imkanlarına kadar pek çok yöntemin daha hızlı sonuç verdiği gözlemlenmektedir. Şimdiye kadar çıkarılan hiçbir Genel Sağlık Sigortası yapılandırma kanununda prim borçlarının tamamen sildirileceği vaat edilmemiştir. Ancak bu kanunun çıktığı dönemlerde yapılan itirazların daha hızlı kabul edildiği, özellikle gelir testi ile yapılan itirazların daha hızlı sonuç verdiği görülmüştür. Bu nedenle eğer böyle bir kanunun çıkarılacağından bahsediliyorsa, kişinin, kanunun çıktığı ilk dönemi bekleyerek bu dönemde dilekçeli itirazlarını ikamet ettiği bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına iletmeleri beklenmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Borcuna İtiraz Edilmemesi Nelere Yol Açar?

GSS borcuna itiraz edilmemesi durumunda kişilerin bazı hakları ellerinden alınmaktadır. Bu kapsamda kişiler, borcun varlığından haberdarlarsa ancak borcun haksız olduğunu düşündüklerinden ödemiyorlarsa, kişilerden itiraz etmeleri beklenir. Borcu ödememekte direnirken aynı zamanda itiraz edilmemesi durumunda kişinin mahrumiyet yaşayacağı noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Borcu olup itirazda bulunmayan kişiler, sağlık imkanlarından yararlanmayacaktır. Yararlanılan sağlık hizmetleri için kişilerden indirimsiz ücret alınır.
 • Kurumdan borcu yoktur yazısı alınamamaktadır.
 • Borçların ödenmesi gerektiğinde gecikme zammı ve ödenmemiş aylık cezalar ile karşılaşılacaktır.

GSS Borcuna İtiraz Etmeyen Kişilerin Sağlık Hizmeti Alması

GSS borcuna itiraz edilmemesi, aynı zamanda borcun ödenmemesi durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanma durumu olamamaktadır. Bu şekilde yapılacak sağlık hizmetleri ücretli olup, kişilerden her bir işlemin hem uygulanması, hem de kullanılan aletlerin temini için ücret alınır.

Sağlık Hizmetlerinden Yararlanmamış Olmak Prim Borcunu Siler Mi?

Sağlık hizmetlerinden yararlanmama durumunda prim borçları silinmez. Aynı zamanda bu şekilde bir durumun varlığı, GSS borç itirazı için yeterli dayanak da oluşturmaz. Haksız bir borcun varlığından şüphe duyuluyorsa kişi itiraz etmeli, yoksa prim borçlarını ödemelidir. Hastane hizmetlerinden yararlanmamış olmak kişi için bir borç silme aracı olamaz.

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yapılır ?

SGK GSS Primi Ne Kadar

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır

Yorumlar
 1. Emrullah dedi ki:

  Merhabalar. 2017 yılının 11. Ayında genel sağlık sigortası başlamış ve benim bundan bugün haberim oldu. Hicbir şekilde bilgilendirilmedim. Şuan da 1800 küsür Lira borcum gözüküyor ve sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorum. Benim bu borcu bir an önce sildirmem gerekiyor ödeme durumum da yok. Eşimin bugün hamile olduğunu öğrendik ve borcu kaldırıp gss den faydalanmak istiyoruz. Aylık çıkacak ücreti ödemeye razıyız ama kendi isteğimiz dışında biriken borcu ödeme gücümüz yok. Bilgilendirirseniz sevinirim İyi günler.

 2. Yener dedi ki:

  Merhaba,
  faiziyle birlikte 2386 liralık bir gss borcum vardı e devlet üzerinden kredi kartı ile yatırdım. Fakat hala borçlu olarak görünüyorum. Bununla ilgili ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok memnun olurum. Saygılar.

 3. ilker alp dedi ki:

  Selamlar ..
  Genel sağlık sigortası prim borcu yapılandırması için 2018 yılı öncesinde çıkan yasadan yararlanmak için başvuru yapıp borcumu Ödeyebilirim düşüncesiyle yapılandırmıştım, Fakat içinde bulunduğum koşulların getirdiği imkansızlıkdan kaynaklı ödeyemedim,Geçen yıl yani 2018 yılında çıkan yasadan kaynaklı tekrar gittiğimde daha önce yapılandırma yaptığım için borcum olan 3600 liralın yarısını ödeyip yıl sonuna kadar tümünü ödemem gerektiğini söylediler,Ancak çalışmadığım için ödemeyemedim.
  Yıllardır Acil dışında hiç bir şekilde sağlık imkanından faydalanamıyorum ve zaman zaman yaşadığım rahatsızlıklardan dolayı Randevu sistemi ile ilgili alana giderek muayene olamıyorum.
  Geçen yıl Gelir testi yaptırıp prim borcumu sildirmek istediğimde, Yaklaşık 3 yıl önce Babamın vefatıyla bizlere kalan küçük bi arsa olduğu için Mal varlığı göründüğü söylenerek prim borcum silinmedi.
  Şu an Annem ile birlikte yaşamaktayım ve annem 65 yaş maaşı almakta,
  Genel sağlık sigorta sistemi çıkıncaya kadar yeşil kart sahibiydim,Ve şu an sadece hissedarı olarak göründüğüm belki 10 bin lira bile etmeyecek kadar bi hissenin sahibi oluşum prim borcumu sildirmeme engel oluyor,Üstelik banka borcum olduğu için sahip olduğum hisseye Banka tarafından SERH işlemi uygulanmışken..
  Benim bile gözden çıkarttığım ve hiç faydalanamadığım, faydalanamıyacak olduğum mal varlığının Böyle bir uygulama yüzünden Sağlık imkanından faydalanamayışıma sebep olmaktadır..
  Sağlık hizmetinden faydalanabilmek için üzerime olan ve gerekçe gösterilen üstelik banka tarafından serh konulan hisseyi sgk ya Hibe mi etmem gerekiyor,
  Ben sadece sağlık hizmetinden yararlanmak istiyorum ve Bu durumda ne yapmam gerektiği konusunda bir fikre sahip değilim,Prim borcunu gerek ertelenme gerek sildirme yada ödeyebiliceğim şekilde bi planlama yapılması durumu varmıdır ?
  Prim borcunu ödemekden kaçmıyorum,İçinde bulundugum ekonomik durumdan kaynaklı İmkanım dahilinde olanak sağlanabilmesi adına ne yapabilirim ?
  Ve üzerime görünen hiç bir şekilde faydasını görmediğim bi hissenin veya mal varlığının karşıma engel olarak çıkarılmasını doğru bulmuyorum ,Ben sadece sağlık hizmetinden faydalanmak istiyorum
  Bana bu konuyla ilgili bir yol göstermenizi önemle rica ediyorum..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   2019 sonuna kadar borcunuz da olsa sağlıktan yararlanma hakkınız var. Sizin gibi yapılandırma yapıp, ödeyemeyen çok fazla kişi mevcut. Yeniden af çıkması aciliyetle bekleniyor. Umarız yakında çıkar.

 4. Mehmet can dedi ki:

  23 yaşındayım Sezonluk çalışıyorum ve 6 ay bir gelirim yok 1.250 tl borç gözüküyor bunu ödeme imkanım yok dilekçe verip sildirme imkanımız yokmu ?

 5. Hsn dedi ki:

  Merhaba 76 lira gss odemesi mart ayinda neden 225 olmusdur

 6. Büşra dedi ki:

  Merhaba babamin GSS borcu hastaneye gittigimizde öğrenmiştik. Ve hemen yatırdı borcunu. Atm De borç gözükmüyor lakin e devlette gözüküyor. Bu borcun neyden kaynaklandığını nasıl öğreneceğim ve ödenen para nereye gitti?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Henüz e devlet sisteminden düşmemiş olabilir. En yakın sgm den borç dökümü alabilirsiniz.

 7. arzu dedi ki:

  merhaba ben 2009 yilindan 2017 yilina kadar yurt disinda yasadim turkiyeye temelli geri dondugumde ise sgk borcum cikti kanun 2012 cikmis sonra iptal olmus sonra yine gelmis simdi turkiyedeyim yurt disina geride donemem belge almak icin sadece orda odedigimn saglik sigortasinin ne zaman baslayip bittigini gosteren belge ve emniyetten aldigim yurt disina giris cikis tarihlerini gosteren belge var bunlarla borcumu sildirebilirmiyim

 8. Alper dedi ki:

  Iyi günler bu prim borcu banada sıkıntı oldu üni okudugum yıllara ait 540 tl prim borcum çıktı gittim sgk ya sildirmiştim 1 ay önce şimdi tekrardan 2017 yılına ait 500 tl borc daha çıkmış daha yeni silinen borc nasıl geri çıkıyo Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

 9. Serkan taflan dedi ki:

  Merhabalar öncelikle bilgi edinmek istedigim konu genel saglik sigortasindan faydalaniyordum 02.03.2018 de sigortali ise basladim subat ayinin genel saglik sigirtasini yatirmadim ve dolayisiyla mart ayinin 1 gunu de dahil bu gss borcuna lakin bana hem subat ayinin hemde mart ayinin gss borcu cikmistir bu konu hakkinda bilgilendirilmek istiyorum.ve yapmam gereken islemlerinide ogrenmek istiyorum

 10. sevda dedi ki:

  2012 yılından cıkan yasa ve bızı zorunlu sıkorta yapan sgk hıç bır bılgı haber vermeden gectı 5 sene ve yenı e-devlet sayfadan tesaduf borç gordum .hukukı ne yapmalıgım?

 11. ibrahim doğan dedi ki:

  merhabalar, Antalyada üniversite okurken üstüme 2 yıllık sera devir işlemi yapılmıştı bu bir yıl süre zarfındaki 4b bağkur gss prim borcu 6700 onu yapılandırdım ve arsayı serayı üstümden çıkardım başkasına devrettim ve 4a sigortalı olarak çalıştım fakat 4b bağkur prim borcum hala devam ediyor, 4a dan sigortam yatırıldığı ve üstüme sera tarla olmadığı halde 2200lira tekrar prim borcum gözüküyor ayriyetten açıköğretimde lisans tamamlıyorum bu borcu sildirme şansım varmı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ne yapıcağımı bilmiyorum.

 12. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Ben mart 1993 doğumluyum. Şubat 2017 de üniversiteden mezun oldum. 25 yaşımı doldurana kadar yani yaklaşık 1 yıl babamın üzerinden yararlandım. 25 yaşımı doldurduktan sonra bana nisan 2016’dan beri borç kaydı girildiğini gördüm. Şöyle ki ben daha önceleri kontrol ettim borç görünmüyordu ama 25’i doldurduktan son geriye dönük borçlar gecikme zammıyla birlikte karşıma çıktı. Bu borcu sildirebiliyor muyum? Ben çalışmıyorum, babam emekli tekrar gelir testine başvursam bu borçtan kurtulabilir miyim? teşekkür ederim..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Nizan ayına kadar mutlaka gelir testi yaptırın 25 yaşına kadar olan borçlarınız silinecektir. Gelir tesrine giderken mezuniyet ile ilgili belgelerinizi de götürün.

 13. Sevil dedi ki:

  2007 yılından beri vefat etmiş olan babam üzerinden sigortalıyim ve çok cüzi bir miktar da olsa yetim aylığı alıyordum ,2012 yılında babamın eksik günlerinin prim borçlarını ödeyerek tam yetim maaşı almaya başladım .
  Yetim maaşı aldığım ve babamdan dolayı sigortalı olduğum halde bana GSS borcu görünüyo , bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir ?
  Ayrıca hiç gelir testi de yaptırmadım sigortalı olduğum için gerek olmadığını düşünmüştüm.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   En yakın sosyal güvenlik kurumuna veya Kaymakamlıklarda bulunan gss birimlerine babanızdan yararlandığınızı belirtir bi dilekçe ile borçlarınızı sildirebilirsiniz.

  2. özge dedi ki:

   merhaba,

   ben de 2015 nisan ayıyla 2017 eylül ayları arası babamdan yetim aylığı alıyordum daha sonra sigortalı işe girdim eylülde. şimdi sistem o dönem için beni borçlu gösteriyor. buna nasıl itiraz edebilirim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Çalışmış olduğunuz dönem hizmet dökümü ile birlikte hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na hem de en yakın sgm merkezine itiraz dilekçesi verin.

 14. Güven dedi ki:

  Gittiğimde bakmayan hastane için niye para odemek zorundayim

 15. Sukru dedi ki:

  Meraba ben 2015 te isten atrildim ve uzerime hic bir se ve gelirim olmadigina dairde tes yaptirdim sora yurt disina cikitim belirli araliklarla turkiyeye giris yapip geri ciktim 1 yil sora geldigim de bana borc cikardilar yurt disinda ikamet ettigime dagirde kagit getirdim ama borcumu silemiceklerini soylediler ne yapmam lagzim simdiden tsk pederim

 16. hakan dedi ki:

  merhaba, öncelikle askere giderken işe başlarken işsiz olduğumda da gelir testimi hep yaptırdım ki sonrasında mağdur olmamak adına toplam 5 defa gelir testim mevcut.06.05.2015 tarihi 6828306 sayılı yapılandırma ödeme planı gerçekleştirdim ve gecikme faizi ile 676.26 TL olan borcum 549.77 TL olarak yapılandırıldı ve 07.05.2017 tarihinde 549.77 TL olan borcumu ödedim. daha sonrasında ise askerlik sonrası 1 günlük borçlanma daha çıktı 4.81 TL o borcumu da ödedim. Şimdi SGK başkanlığından yapılan bildirimde tarafımca ödenmiş olan borcumdan 58 TL’ lik borcumu ödenmemiş olarak göstermektedir. Bu ödenmiş borcum aktif tahakkuk olarak belirtilmiş. Şimdi ödediğiniz dekontu alın sildirin diyeceksiniz biliyorum ama bu 2.ye oluyor ve borç sildirmekten yoruldum. Her seferinde bana ödediğim borcu borç olarak göstermektedir. Sizden bilgi almak istediğim konu bu durumda SGK nın tarafımdan haksızca talep ettiği bu borç için dava açsam SGK nın haksız kazanç sağlama ve bireyin vatani ve insani görevinden faydalanarak kötüye kullanma adına dava kazanabilir miyim?

 17. Ogün dedi ki:

  merhaba 01.05.2017 tarihnden itibaren işe girip sgk lı olduğum halde 01.04.2017 tarihi sonrasına ait bugune kadar(07.09.2017) gss prim borçu cıkmaktadır.Çalıştığm ve sgk lı olduğum halde gss prim borçunun çıkması doğrumudur bir yanlışlık varmıdır?Yanlışlık var ise gerekli itiraz nerden yapılmalıdır.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   İşe giriş bildirgesi ile birlikte dilekçe vererek Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlerden borcunuzu sildirebilirsiniz. GSS lilerin işe başladıklarında bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

 18. İsa dedi ki:

  Soyguncular insanlari iyi haraca bağladınız hastaneye hayatım boyunca gittiğimyok doktorun yanından geçtiğimyok borçmu vermiştinizki borç çıkarıyorsunuz 20 bintlmi faiziyle aldınız haram zehir zıkkım olsun utanmazlar öğrenciler insanda biz hayvanmıyız 20 bintl kolaymı kazanılıyor utanmaz soyguncular.
  Yapılandırma yapacaz deyip kandırdınız faiziyle aldınız bu soygunculuk değilde nedir ödemeseydin gelir testi yaptırmasaydın dediniz yaptırdıkta noldu aylık 30 ylt gelir çıktı siz bunu nasıl hesapladınızda 1 yılda 1 gün sigortasız görünce bana 20 bintl borç çıkarıyorsunuz insan kaçgün sigortasızsa onu hesaplayacağınıza borcu ödeyenesek borç yazıyorsunuz. Peki sizde hiçmi vijdanyok adam çalışsa sigortası olurda çalışmadığına göre parasıdayok hiçmi vijdanınızyok işi gücü olmaya bu ücreti çıkarıyorsunuz. Soyguncusunuzişte.

 19. Nergis Boynuyoğunoğlu dedi ki:

  Merhabalar ben 2014 ylılından 2016 yılının mayıs ayına kadar bir firmada kısmi süreli çalıştım.(Haftada 2 gün den ayda 8 gün)
  2016 mayıs aynıdan itibaren çalışmıyorum.2-3 hafta öncesi Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmem için eşim üzerine geçirdi.Bu işlemden sonra 3751 Tl ceza geldi. Kısmi süreli çalışıldığında eksik günlerin tamamlanması gerekiyormuş(bilmiyordum) Bulunduğum ilin hem kaymakamlığına hem de sgk kurumuna gidip itiraz için görüştüm. Eşimin üzerine geçtiğim için itiraz bile edemiyormuşum..İyi de ben eşimin üzerine geçene kadar böyle bir uygulamanın olduğundan,adıma bir ceza kesildiğinden haberim bile yoktu.Sigortamın sonlandırıldığı süreden 10 ay geçmiş olmasına rağmen bu ceza bana bildirilmemiş,bildirilseydi prosedürleri öğrenir ve ocak ayındaki aftan yararlanabilirdim veya eşimin üzerine geçmeden önce itiraz dilekçemi verebilirdim.şuan hiçbir şekilde hak arayamıyorum.Bu ceza belgesinin 10 ay sonra bana tebliğ edilmesi Sgk nın hatası buna itiraz edebileceğim bir mecii veya başka bir yol varmıdır..Teşekkürler

 20. Murat karataş dedi ki:

  Merhaba
  2015 yılında gelir beyanında bulundun mevcud borcumda indirim yapıldı ve ödedim
  Bundan 1 ay öncesine kadar borcum gözükmüyordu şimdi ödedigin gözüküyor fakat yapılan indirim tekrar eklenmiş gözüküyor
  İzlemem gerek yol nedir neden boyle bir sey olmuştur

 21. Ertan dedi ki:

  Iyi gunler ailemde gss esimin uzerinden gorunuyordu ve odemelerimizi o sekilde yapiyorduk. Yaklasik 5 ay once 6 kontrali turk bayrakli gemide calistim ve 6 aylik sigortam odendi. Esimin gss primlerini oderken bugun benimde herhangi bir borcum varmi diye sistemden baktigimda 400 kusur liralik prim borcum cikti . Bu borc neden cikti ve itiraz icin ne yapmam gerekiyor

  1. SGK Merkezi dedi ki:

   Bağlı olduğunuz SGK ya itiraz edebilirsiniz. Kurum yersiz borç çıkardıya borçlarınız silinir

  2. SGK Merkezi dedi ki:

   Detaylı bilgi ve sorgulama için 170 SGK Hattını arayınız

 22. ozlem dedi ki:

  Merhaba,
  Ben kasım 2015 ayında işten ayrıldım 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım Haziranda işsizlik maaşım sona erdi. Eylül 2016 ayında iş başı yaptım şimdi sorguladım faiz dahil 447TL borç çıkmış bu borç temmuz ağustos ayına mı ait oluyor acaba?
  bunu ödedikten sonra borç çıkarmı tekrar sgk’ya bildrimek zorundamıyım?

 23. mehmet dedi ki:

  merhaba, temmuz 2015 te üniversiteden mezun oldum. Gelir testi yaptırmadığım halde gerek SGK ya gerek bankalara gerekse de E-DEVLET sisteminde sorgulamama rağmen üzerimde bir borç bulunamadı. şimdi bir sigortalı olma durumu var ve sigortalı olduktan sonra bu geçmiş için herhangi bir borç çıkabilir mi ? teşekkürler

 24. Deniz Coşkun dedi ki:

  Merhaba. Yaşım 28. İki ay önce gelir testi yaptırdım ve 2600 tl borcum çıktı. Sgk ya müracaat ettim ve borcun silinmesini istedim.25 yaşa kadar olan borcumu sildiler ve 2100 tl ye indirdiler. Lisans mezunuyum ve okulum yeni bitti 25 yaşına kadar sağlık hizmeti aldım fakat 25 ten sonra hiçbir şekilde sağlık hizmeti almadım gelir testi yaptırmadım kullanmadığım sağlık güvencesinin borcunu ödemek istemiyorum bunun bir yolu varmı?

 25. gokmen dedi ki:

  Merhaba benım gss sıkıntım soyle.adımda araba ve arazı var ama bunlardan 1 lıra bıle gelırım yok yesıl kartı alabılmek ıcın muracaat ettıgımde bana gss den 1700 tl borcum oldugunu oyrendim ıkı seneden berı ıssızım kıl kanaat gecınıyorum 3 tane cocugum var 3 de okula gıdıyor benım yardıma ıhtıyac varken gss borcunun cıkması benı cok uzdu gss borcunu nasıl sılebılırım benı aydınlatırsanız sevınırım

 26. Onur dedi ki:

  Iyi gunler.hakli sebepten isten ayrildim ve 8 ay issizlik maasi aldim.ancak bu donem icin 1600 ytl gss borcu cikrildigini gordum.itiraz hakkim var midir?varsa sgk ya denmesine ragmen fiziken dilekceyi alip nereye basvuracagimi ogrenemedim.kadikoyde ikamet etmekteyim nereye basvurmaliyim tesekkurler.

 27. Gülçin dedi ki:

  Merhabalar
  2012 yılındı lisans eğitimine başladım. 2014 yılı ocak ayında part time olarak işe başladım. İş hayatım 9 ay surdu. Ekim ayında işi bıraktım. Bu süre içerisinde herhangi bir para ödemedim haberim de yoktu. Sonrasındda öprenci olduğumu belgeleyip babamın sigortası uzerınden yararlanmaya da başlamadım.lisans eğitimim bu yıl bitti fakat 2 yıllık ön lisans eğitimine başladım. Şu an herhangi bir sigortam yok borcum var diye düşğnüyorum. Borç sorgulamamı da yaptım ama net bir fiyat bilgisi şimdilik almadım. Çıkan borcumun faiziyle birlikte toplamından ne kadarını nasıl sildirebilirim ya da bu konuyla ilgili be yapmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar

 28. Yüksel dedi ki:

  GSS prim miktarı hesaplanırken hane halkının kişi başına düşen geliri dikkate alınıyor. Ancak, benim üzerime olan arabam ipotekli olmasına ve her ay 840 Tl bu araba için bankaya taksit ödememe rağmen arabanın alım fiyatını da gelirimize eklemişler. Bu nedenle de oğlumun GSS prim borcu en üst düzeyden çıkıyor. Araba gelir değil giderdir. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? İnsanın üzerine kredi ile bir ev alması ya da araba alması hane halkının gelirine neden dahil edilir? Bu duruma itiraz edebilir miyiz?
  Saygılarımla,

 29. Hakan dedi ki:

  Merhaba, geçen sene gelir testi yaptırmıştım ve sonuç G2 olarak çıktı. Gelir testinin tekrar hesaplanması için itiraz etmek istedim ama size tebligat geldikten sonra itiraz edebilirsiniz dediler. e-devlet’te G2 olduğunu görüyorum ama bugüne kadar bana tebligat gelmedi ve geçen seneden bu yana G2 seviyesinde borç yazılmış bile. Şimdi gelir testinin tekrar hesaplanması için itiraz edebilir miyim? Evet ise ne yapmam gerekiyor. Eğer itirazım kabul edilip test sonucu daha düşük seviye çıkarsa 1 senelik borcum tekrar mı hesaplanır?

 30. Rıza dedi ki:

  Merhaba,

  Askerlikten döndüğüm Haziran ortasından işe girdiğim Ağustos başına kadar GSS primi yansıtılmış 300 TL. Ardından işe başlamama rağmen hala yansımaya devam ediyor, örneğin şu an 500 TL olarak gösteriyor, ağustos ayını da işleterek;
  2 sorum olacak

  1- Muhtemelen işe girdiğimden itibaren işlenen borcu sildirebileceğim, doğru mudur?
  2- İşten önceki işsizlik kısmındaki borca yapılabilecek birşey var mıdır?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Sİgortalı olduğunuz döneme ait borçları sildirebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir.

 31. SEYHAN dedi ki:

  Merhabalar,eşim yurt dışına gittiği bir dönem 890 tl gss borcu oldu.şu an sigortalı olarak çalışıyor ve hiç gelir testi yaptırmadık.Eşim sigortalı olduğu için gelir testi yaptıramaz mı ve bu borç yapılandırılamaz mı ya da ben gelir testini eşimin adına yaptırabilir miyim? Sigortasının olması sorun mu olur ?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.SAYGILARLA…

  1. SEYHAN dedi ki:

   SEYHAN

   Merhabalar,eşim yurt dışına gittiği bir dönem 890 tl gss borcu oldu.şu an sigortalı olarak istanbulda çalışıyor ve hiç gelir testi yaptırmadık.Eşim sigortalı olduğu için gelir testi yaptıramaz mı ve bu borç yapılandırılamaz mı ya da ben gelir testini eşimin adına yaptırabilir miyim? Sigortasının olması sorun mu olur ?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.SAYGILARLA…

 32. Sait dedi ki:

  askerden dönüp iş aradığım süreçte gss borcu birikmiş, bu döneme ait aylık 106’şar liradan 10 ay boyunca borç birikmiş ve toplamda da 1000 civarı asıl, 500 lira kadar da faizi bulunuyor.
  Bunun faizinden kurtulmam ya da asıl miktarı düşürmem mümkün müdür? Silineceğine ümidim yok paşa paşa ödeyeceğiz sanırım.

 33. Mirza dedi ki:

  Merhaba .ben 28 yaşındayım.benim hic gelirim yok.Ayrica ikametim de ayrı.e devlete baktim 6 milyar borç gozuktu.hicbir gelirim yok.Bunu belirtirsem borcum silinir mi?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. Gelir testi yaptırmanız durumunda borcunuz düşebilir.

 34. Volkan can dedi ki:

  E devlette bu aya kadar hicbir borcum gozukmuyorken. Simdi birden 2012 den beri her ay gss borcum cikmis ve yaklasim 10 bin tl.ben bu sure icerisinde zmaan zaman ssk girisim oldu.ayrica hastaneye ne zaman gitsem parami cebimden odedim.ilaci kendi paramla aldim.hatta bi yari cerrahi operasyon gecirdim.onuda ozel saglik sigortam karsiladi.gebelde ozel saglik sigortamda mevcuttur.simdi bu faydalabamadigim saglik hizmetinin borcunun cikmasi bana cok garip geliyor. Madem gss em vardi neden bende devlet hastaneleri para aldi. Ilaclarimi kendim odedim. Ve neden bu aya kadar e devlette borcum yoktuda birden cikti simdi.

 35. Tolga Atak dedi ki:

  Merhaba,2015 Eylülde son ay olması sebebi ile kaymakamlığa gittim,borcunuz varsa gelin dediler.E devletten ve iki bankadan sorgulamama rağmen o dönem bir borç çıkmadı.Şimdi baktığımda 2015 nisandan beri borcum var gözüküyor.Bunun için ne yapabilirim?2014 Ağustostan beri işsizim.

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu bildirebilirsiniz.

 36. AYTAÇ dedi ki:

  merhaba ben 2014 nisandan 2016 nisan a kadar rusya da evlendim yasadim oturum izni aldim giris cikis yapmadim.. geri geldigimdenisan 2016da sgk da 4000 *5000 tl borcunuz var dedilerç.polisten giris cikis pasaport dokumu aldim ..onu da kabul etmediler ..ne yapmak gerekiyor bilgi v erebilirmisiniz?

  1. Yusuf Karataş dedi ki:

   Yurt dışında olduğunuzu SGK müdürlüklerine bildirmeniz gerekirdi. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 37. kadir mızrak dedi ki:

  gelir testi yaptırdığımızda devletin belirlediği sınırın altına düşenler,yeni yasa ile 25 yaş altı olanlar vesayre bunların gss borçları siliniyor.peki bu kriterlere hiç uymayan ve gss borcunu ödemeye mecbur olan onbinlerce genç var ve birçoğu birgün bu borcu devlet belki siler diye bekliyor.sizce silinirmi bu borçlar?

1 5 6 7