• GSS BORÇ İTİRAZ

  GSS BORÇ İTİRAZ

  Ülkemizdeki bütün vatandaşların sosyal güvenlik kapsamına girmesi sosyal güvence içinde yaşamalarını sağlamak için Genel Sağlık Sigortası yürürlüğe girmiştir. Ancak GSS kimi zaman istenmeyen borçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun nedenleri arasında gerekli olan işlemlerin yapılmaması ile birlikte kişilerin işlemlerinde gecikmeler yaşanmasıdır. Ancak GSS borç itiraz hakkı ile eğer geçerli bir sebebiniz var ise SGK tarafından çıkarılan GSS borç itirazı yapabilirsiniz. Aynı zamanda GSS borcunuzun artmasını önlemek için de çeşitli yollar vardır.


  Geliri 313 TL’den aşağı olan kişiler gelir testine girmelidirler. Eğer gelir testine başvurulmaz ise yine GSS borcu çıkacaktır. GSS itirazı için SGK’ya durumu açıklayan bir dilekçe ve bu durumu ispatlayan belgeler ile başvuru yapılması gerekir. Herhangi bir sonuç alınmaz ise GSS borç itirazı için geriye dönük olarak işlenen faizlerin silinmesi için iş mahkemelerine başvuru yapılabilmektedir.

  Örneğin; Öğrenimi için yurt dışına giden ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına giren bir öğrenci geri döndüğünde GSS borcu ile karşılaşabilir. Böyle bir durum olmaması için yurt dışında bulunulan süre için adres bildirimi yapılması gerekir. Çünkü SGK, GSS kapsamına aldığı kişileri belirlerken resmi ikametgahları dikkate alır. Eğer döndüğünüzde GSS borcuyla karşılaşırsanız GSS borç itirazında bulununuz. GSS borç itirazı için yurt dışında ikamet ettiğinizi ve öğrenim gördüğünüzü belgelemeniz gerekir. Ayrıca öğrenci olan erkek çocuklarından 25 yaşına, kız çocuklarından ise yaş sınırlaması olmaksızın GSS primi alınmaz. Anne ve babalarının üzerinden sigortalı görünürler. Çıkarılır ise GSS borcu sildirme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Genel Sağlık Sigortası borç sildirme işleminde tüm borcunuz silinmeyebilir faiz borçlarınız silinir.

  gss borç sorgulama  tıkla sorunu sor

  GSS BORÇ İTİRAZ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Büşra dedi ki:

   Merhaba babamin GSS borcu hastaneye gittigimizde öğrenmiştik. Ve hemen yatırdı borcunu. Atm De borç gözükmüyor lakin e devlette gözüküyor. Bu borcun neyden kaynaklandığını nasıl öğreneceğim ve ödenen para nereye gitti?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz e devlet sisteminden düşmemiş olabilir. En yakın sgm den borç dökümü alabilirsiniz.

  2. arzu dedi ki:

   merhaba ben 2009 yilindan 2017 yilina kadar yurt disinda yasadim turkiyeye temelli geri dondugumde ise sgk borcum cikti kanun 2012 cikmis sonra iptal olmus sonra yine gelmis simdi turkiyedeyim yurt disina geride donemem belge almak icin sadece orda odedigimn saglik sigortasinin ne zaman baslayip bittigini gosteren belge ve emniyetten aldigim yurt disina giris cikis tarihlerini gosteren belge var bunlarla borcumu sildirebilirmiyim

  3. Alper dedi ki:

   Iyi günler bu prim borcu banada sıkıntı oldu üni okudugum yıllara ait 540 tl prim borcum çıktı gittim sgk ya sildirmiştim 1 ay önce şimdi tekrardan 2017 yılına ait 500 tl borc daha çıkmış daha yeni silinen borc nasıl geri çıkıyo Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler…

  4. Serkan taflan dedi ki:

   Merhabalar öncelikle bilgi edinmek istedigim konu genel saglik sigortasindan faydalaniyordum 02.03.2018 de sigortali ise basladim subat ayinin genel saglik sigirtasini yatirmadim ve dolayisiyla mart ayinin 1 gunu de dahil bu gss borcuna lakin bana hem subat ayinin hemde mart ayinin gss borcu cikmistir bu konu hakkinda bilgilendirilmek istiyorum.ve yapmam gereken islemlerinide ogrenmek istiyorum

  5. sevda dedi ki:

   2012 yılından cıkan yasa ve bızı zorunlu sıkorta yapan sgk hıç bır bılgı haber vermeden gectı 5 sene ve yenı e-devlet sayfadan tesaduf borç gordum .hukukı ne yapmalıgım?

  6. ibrahim doğan dedi ki:

   merhabalar, Antalyada üniversite okurken üstüme 2 yıllık sera devir işlemi yapılmıştı bu bir yıl süre zarfındaki 4b bağkur gss prim borcu 6700 onu yapılandırdım ve arsayı serayı üstümden çıkardım başkasına devrettim ve 4a sigortalı olarak çalıştım fakat 4b bağkur prim borcum hala devam ediyor, 4a dan sigortam yatırıldığı ve üstüme sera tarla olmadığı halde 2200lira tekrar prim borcum gözüküyor ayriyetten açıköğretimde lisans tamamlıyorum bu borcu sildirme şansım varmı yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ne yapıcağımı bilmiyorum.

  7. Ahmet dedi ki:

   Merhaba. Ben mart 1993 doğumluyum. Şubat 2017 de üniversiteden mezun oldum. 25 yaşımı doldurana kadar yani yaklaşık 1 yıl babamın üzerinden yararlandım. 25 yaşımı doldurduktan sonra bana nisan 2016’dan beri borç kaydı girildiğini gördüm. Şöyle ki ben daha önceleri kontrol ettim borç görünmüyordu ama 25’i doldurduktan son geriye dönük borçlar gecikme zammıyla birlikte karşıma çıktı. Bu borcu sildirebiliyor muyum? Ben çalışmıyorum, babam emekli tekrar gelir testine başvursam bu borçtan kurtulabilir miyim? teşekkür ederim..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Nizan ayına kadar mutlaka gelir testi yaptırın 25 yaşına kadar olan borçlarınız silinecektir. Gelir tesrine giderken mezuniyet ile ilgili belgelerinizi de götürün.

  8. Sevil dedi ki:

   2007 yılından beri vefat etmiş olan babam üzerinden sigortalıyim ve çok cüzi bir miktar da olsa yetim aylığı alıyordum ,2012 yılında babamın eksik günlerinin prim borçlarını ödeyerek tam yetim maaşı almaya başladım .
   Yetim maaşı aldığım ve babamdan dolayı sigortalı olduğum halde bana GSS borcu görünüyo , bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekir ?
   Ayrıca hiç gelir testi de yaptırmadım sigortalı olduğum için gerek olmadığını düşünmüştüm.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En yakın sosyal güvenlik kurumuna veya Kaymakamlıklarda bulunan gss birimlerine babanızdan yararlandığınızı belirtir bi dilekçe ile borçlarınızı sildirebilirsiniz.

   2. özge dedi ki:

    merhaba,

    ben de 2015 nisan ayıyla 2017 eylül ayları arası babamdan yetim aylığı alıyordum daha sonra sigortalı işe girdim eylülde. şimdi sistem o dönem için beni borçlu gösteriyor. buna nasıl itiraz edebilirim?

   3. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalışmış olduğunuz dönem hizmet dökümü ile birlikte hem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na hem de en yakın sgm merkezine itiraz dilekçesi verin.

  9. Güven dedi ki:

   Gittiğimde bakmayan hastane için niye para odemek zorundayim

  10. Sukru dedi ki:

   Meraba ben 2015 te isten atrildim ve uzerime hic bir se ve gelirim olmadigina dairde tes yaptirdim sora yurt disina cikitim belirli araliklarla turkiyeye giris yapip geri ciktim 1 yil sora geldigim de bana borc cikardilar yurt disinda ikamet ettigime dagirde kagit getirdim ama borcumu silemiceklerini soylediler ne yapmam lagzim simdiden tsk pederim

  11. hakan dedi ki:

   merhaba, öncelikle askere giderken işe başlarken işsiz olduğumda da gelir testimi hep yaptırdım ki sonrasında mağdur olmamak adına toplam 5 defa gelir testim mevcut.06.05.2015 tarihi 6828306 sayılı yapılandırma ödeme planı gerçekleştirdim ve gecikme faizi ile 676.26 TL olan borcum 549.77 TL olarak yapılandırıldı ve 07.05.2017 tarihinde 549.77 TL olan borcumu ödedim. daha sonrasında ise askerlik sonrası 1 günlük borçlanma daha çıktı 4.81 TL o borcumu da ödedim. Şimdi SGK başkanlığından yapılan bildirimde tarafımca ödenmiş olan borcumdan 58 TL’ lik borcumu ödenmemiş olarak göstermektedir. Bu ödenmiş borcum aktif tahakkuk olarak belirtilmiş. Şimdi ödediğiniz dekontu alın sildirin diyeceksiniz biliyorum ama bu 2.ye oluyor ve borç sildirmekten yoruldum. Her seferinde bana ödediğim borcu borç olarak göstermektedir. Sizden bilgi almak istediğim konu bu durumda SGK nın tarafımdan haksızca talep ettiği bu borç için dava açsam SGK nın haksız kazanç sağlama ve bireyin vatani ve insani görevinden faydalanarak kötüye kullanma adına dava kazanabilir miyim?

  12. Ogün dedi ki:

   merhaba 01.05.2017 tarihnden itibaren işe girip sgk lı olduğum halde 01.04.2017 tarihi sonrasına ait bugune kadar(07.09.2017) gss prim borçu cıkmaktadır.Çalıştığm ve sgk lı olduğum halde gss prim borçunun çıkması doğrumudur bir yanlışlık varmıdır?Yanlışlık var ise gerekli itiraz nerden yapılmalıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe giriş bildirgesi ile birlikte dilekçe vererek Kaymakamlıklarda bulunan ilgili birimlerden borcunuzu sildirebilirsiniz. GSS lilerin işe başladıklarında bildirimde bulunmaları gerekmektedir.

  13. İsa dedi ki:

   Soyguncular insanlari iyi haraca bağladınız hastaneye hayatım boyunca gittiğimyok doktorun yanından geçtiğimyok borçmu vermiştinizki borç çıkarıyorsunuz 20 bintlmi faiziyle aldınız haram zehir zıkkım olsun utanmazlar öğrenciler insanda biz hayvanmıyız 20 bintl kolaymı kazanılıyor utanmaz soyguncular.
   Yapılandırma yapacaz deyip kandırdınız faiziyle aldınız bu soygunculuk değilde nedir ödemeseydin gelir testi yaptırmasaydın dediniz yaptırdıkta noldu aylık 30 ylt gelir çıktı siz bunu nasıl hesapladınızda 1 yılda 1 gün sigortasız görünce bana 20 bintl borç çıkarıyorsunuz insan kaçgün sigortasızsa onu hesaplayacağınıza borcu ödeyenesek borç yazıyorsunuz. Peki sizde hiçmi vijdanyok adam çalışsa sigortası olurda çalışmadığına göre parasıdayok hiçmi vijdanınızyok işi gücü olmaya bu ücreti çıkarıyorsunuz. Soyguncusunuzişte.

  14. Nergis Boynuyoğunoğlu dedi ki:

   Merhabalar ben 2014 ylılından 2016 yılının mayıs ayına kadar bir firmada kısmi süreli çalıştım.(Haftada 2 gün den ayda 8 gün)
   2016 mayıs aynıdan itibaren çalışmıyorum.2-3 hafta öncesi Sağlık hizmetlerinden faydalanabilmem için eşim üzerine geçirdi.Bu işlemden sonra 3751 Tl ceza geldi. Kısmi süreli çalışıldığında eksik günlerin tamamlanması gerekiyormuş(bilmiyordum) Bulunduğum ilin hem kaymakamlığına hem de sgk kurumuna gidip itiraz için görüştüm. Eşimin üzerine geçtiğim için itiraz bile edemiyormuşum..İyi de ben eşimin üzerine geçene kadar böyle bir uygulamanın olduğundan,adıma bir ceza kesildiğinden haberim bile yoktu.Sigortamın sonlandırıldığı süreden 10 ay geçmiş olmasına rağmen bu ceza bana bildirilmemiş,bildirilseydi prosedürleri öğrenir ve ocak ayındaki aftan yararlanabilirdim veya eşimin üzerine geçmeden önce itiraz dilekçemi verebilirdim.şuan hiçbir şekilde hak arayamıyorum.Bu ceza belgesinin 10 ay sonra bana tebliğ edilmesi Sgk nın hatası buna itiraz edebileceğim bir mecii veya başka bir yol varmıdır..Teşekkürler

  15. Murat karataş dedi ki:

   Merhaba
   2015 yılında gelir beyanında bulundun mevcud borcumda indirim yapıldı ve ödedim
   Bundan 1 ay öncesine kadar borcum gözükmüyordu şimdi ödedigin gözüküyor fakat yapılan indirim tekrar eklenmiş gözüküyor
   İzlemem gerek yol nedir neden boyle bir sey olmuştur

  16. Ertan dedi ki:

   Iyi gunler ailemde gss esimin uzerinden gorunuyordu ve odemelerimizi o sekilde yapiyorduk. Yaklasik 5 ay once 6 kontrali turk bayrakli gemide calistim ve 6 aylik sigortam odendi. Esimin gss primlerini oderken bugun benimde herhangi bir borcum varmi diye sistemden baktigimda 400 kusur liralik prim borcum cikti . Bu borc neden cikti ve itiraz icin ne yapmam gerekiyor

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bağlı olduğunuz SGK ya itiraz edebilirsiniz. Kurum yersiz borç çıkardıya borçlarınız silinir

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi ve sorgulama için 170 SGK Hattını arayınız

  17. ozlem dedi ki:

   Merhaba,
   Ben kasım 2015 ayında işten ayrıldım 8 ay boyunca işsizlik maaşı aldım Haziranda işsizlik maaşım sona erdi. Eylül 2016 ayında iş başı yaptım şimdi sorguladım faiz dahil 447TL borç çıkmış bu borç temmuz ağustos ayına mı ait oluyor acaba?
   bunu ödedikten sonra borç çıkarmı tekrar sgk’ya bildrimek zorundamıyım?

  18. mehmet dedi ki:

   merhaba, temmuz 2015 te üniversiteden mezun oldum. Gelir testi yaptırmadığım halde gerek SGK ya gerek bankalara gerekse de E-DEVLET sisteminde sorgulamama rağmen üzerimde bir borç bulunamadı. şimdi bir sigortalı olma durumu var ve sigortalı olduktan sonra bu geçmiş için herhangi bir borç çıkabilir mi ? teşekkürler

  19. Deniz Coşkun dedi ki:

   Merhaba. Yaşım 28. İki ay önce gelir testi yaptırdım ve 2600 tl borcum çıktı. Sgk ya müracaat ettim ve borcun silinmesini istedim.25 yaşa kadar olan borcumu sildiler ve 2100 tl ye indirdiler. Lisans mezunuyum ve okulum yeni bitti 25 yaşına kadar sağlık hizmeti aldım fakat 25 ten sonra hiçbir şekilde sağlık hizmeti almadım gelir testi yaptırmadım kullanmadığım sağlık güvencesinin borcunu ödemek istemiyorum bunun bir yolu varmı?

  20. gokmen dedi ki:

   Merhaba benım gss sıkıntım soyle.adımda araba ve arazı var ama bunlardan 1 lıra bıle gelırım yok yesıl kartı alabılmek ıcın muracaat ettıgımde bana gss den 1700 tl borcum oldugunu oyrendim ıkı seneden berı ıssızım kıl kanaat gecınıyorum 3 tane cocugum var 3 de okula gıdıyor benım yardıma ıhtıyac varken gss borcunun cıkması benı cok uzdu gss borcunu nasıl sılebılırım benı aydınlatırsanız sevınırım

  21. Onur dedi ki:

   Iyi gunler.hakli sebepten isten ayrildim ve 8 ay issizlik maasi aldim.ancak bu donem icin 1600 ytl gss borcu cikrildigini gordum.itiraz hakkim var midir?varsa sgk ya denmesine ragmen fiziken dilekceyi alip nereye basvuracagimi ogrenemedim.kadikoyde ikamet etmekteyim nereye basvurmaliyim tesekkurler.

  22. Gülçin dedi ki:

   Merhabalar
   2012 yılındı lisans eğitimine başladım. 2014 yılı ocak ayında part time olarak işe başladım. İş hayatım 9 ay surdu. Ekim ayında işi bıraktım. Bu süre içerisinde herhangi bir para ödemedim haberim de yoktu. Sonrasındda öprenci olduğumu belgeleyip babamın sigortası uzerınden yararlanmaya da başlamadım.lisans eğitimim bu yıl bitti fakat 2 yıllık ön lisans eğitimine başladım. Şu an herhangi bir sigortam yok borcum var diye düşğnüyorum. Borç sorgulamamı da yaptım ama net bir fiyat bilgisi şimdilik almadım. Çıkan borcumun faiziyle birlikte toplamından ne kadarını nasıl sildirebilirim ya da bu konuyla ilgili be yapmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi akşamlar

  23. Yüksel dedi ki:

   GSS prim miktarı hesaplanırken hane halkının kişi başına düşen geliri dikkate alınıyor. Ancak, benim üzerime olan arabam ipotekli olmasına ve her ay 840 Tl bu araba için bankaya taksit ödememe rağmen arabanın alım fiyatını da gelirimize eklemişler. Bu nedenle de oğlumun GSS prim borcu en üst düzeyden çıkıyor. Araba gelir değil giderdir. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz? İnsanın üzerine kredi ile bir ev alması ya da araba alması hane halkının gelirine neden dahil edilir? Bu duruma itiraz edebilir miyiz?
   Saygılarımla,

  24. Hakan dedi ki:

   Merhaba, geçen sene gelir testi yaptırmıştım ve sonuç G2 olarak çıktı. Gelir testinin tekrar hesaplanması için itiraz etmek istedim ama size tebligat geldikten sonra itiraz edebilirsiniz dediler. e-devlet’te G2 olduğunu görüyorum ama bugüne kadar bana tebligat gelmedi ve geçen seneden bu yana G2 seviyesinde borç yazılmış bile. Şimdi gelir testinin tekrar hesaplanması için itiraz edebilir miyim? Evet ise ne yapmam gerekiyor. Eğer itirazım kabul edilip test sonucu daha düşük seviye çıkarsa 1 senelik borcum tekrar mı hesaplanır?

  25. Rıza dedi ki:

   Merhaba,

   Askerlikten döndüğüm Haziran ortasından işe girdiğim Ağustos başına kadar GSS primi yansıtılmış 300 TL. Ardından işe başlamama rağmen hala yansımaya devam ediyor, örneğin şu an 500 TL olarak gösteriyor, ağustos ayını da işleterek;
   2 sorum olacak

   1- Muhtemelen işe girdiğimden itibaren işlenen borcu sildirebileceğim, doğru mudur?
   2- İşten önceki işsizlik kısmındaki borca yapılabilecek birşey var mıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Sİgortalı olduğunuz döneme ait borçları sildirebilirsiniz. SGK müdürlüklerine başvurmanız gerekir.

  26. SEYHAN dedi ki:

   Merhabalar,eşim yurt dışına gittiği bir dönem 890 tl gss borcu oldu.şu an sigortalı olarak çalışıyor ve hiç gelir testi yaptırmadık.Eşim sigortalı olduğu için gelir testi yaptıramaz mı ve bu borç yapılandırılamaz mı ya da ben gelir testini eşimin adına yaptırabilir miyim? Sigortasının olması sorun mu olur ?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.SAYGILARLA…

   1. SEYHAN dedi ki:

    SEYHAN

    Merhabalar,eşim yurt dışına gittiği bir dönem 890 tl gss borcu oldu.şu an sigortalı olarak istanbulda çalışıyor ve hiç gelir testi yaptırmadık.Eşim sigortalı olduğu için gelir testi yaptıramaz mı ve bu borç yapılandırılamaz mı ya da ben gelir testini eşimin adına yaptırabilir miyim? Sigortasının olması sorun mu olur ?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.SAYGILARLA…

  27. Sait dedi ki:

   askerden dönüp iş aradığım süreçte gss borcu birikmiş, bu döneme ait aylık 106’şar liradan 10 ay boyunca borç birikmiş ve toplamda da 1000 civarı asıl, 500 lira kadar da faizi bulunuyor.
   Bunun faizinden kurtulmam ya da asıl miktarı düşürmem mümkün müdür? Silineceğine ümidim yok paşa paşa ödeyeceğiz sanırım.

  28. Mirza dedi ki:

   Merhaba .ben 28 yaşındayım.benim hic gelirim yok.Ayrica ikametim de ayrı.e devlete baktim 6 milyar borç gozuktu.hicbir gelirim yok.Bunu belirtirsem borcum silinir mi?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu belirtebilirsiniz. Gelir testi yaptırmanız durumunda borcunuz düşebilir.

  29. Volkan can dedi ki:

   E devlette bu aya kadar hicbir borcum gozukmuyorken. Simdi birden 2012 den beri her ay gss borcum cikmis ve yaklasim 10 bin tl.ben bu sure icerisinde zmaan zaman ssk girisim oldu.ayrica hastaneye ne zaman gitsem parami cebimden odedim.ilaci kendi paramla aldim.hatta bi yari cerrahi operasyon gecirdim.onuda ozel saglik sigortam karsiladi.gebelde ozel saglik sigortamda mevcuttur.simdi bu faydalabamadigim saglik hizmetinin borcunun cikmasi bana cok garip geliyor. Madem gss em vardi neden bende devlet hastaneleri para aldi. Ilaclarimi kendim odedim. Ve neden bu aya kadar e devlette borcum yoktuda birden cikti simdi.

  30. Tolga Atak dedi ki:

   Merhaba,2015 Eylülde son ay olması sebebi ile kaymakamlığa gittim,borcunuz varsa gelin dediler.E devletten ve iki bankadan sorgulamama rağmen o dönem bir borç çıkmadı.Şimdi baktığımda 2015 nisandan beri borcum var gözüküyor.Bunun için ne yapabilirim?2014 Ağustostan beri işsizim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK müdürlüklerine giderek durumunuzu bildirebilirsiniz.

  31. AYTAÇ dedi ki:

   merhaba ben 2014 nisandan 2016 nisan a kadar rusya da evlendim yasadim oturum izni aldim giris cikis yapmadim.. geri geldigimdenisan 2016da sgk da 4000 *5000 tl borcunuz var dedilerç.polisten giris cikis pasaport dokumu aldim ..onu da kabul etmediler ..ne yapmak gerekiyor bilgi v erebilirmisiniz?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Yurt dışında olduğunuzu SGK müdürlüklerine bildirmeniz gerekirdi. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  32. kadir mızrak dedi ki:

   gelir testi yaptırdığımızda devletin belirlediği sınırın altına düşenler,yeni yasa ile 25 yaş altı olanlar vesayre bunların gss borçları siliniyor.peki bu kriterlere hiç uymayan ve gss borcunu ödemeye mecbur olan onbinlerce genç var ve birçoğu birgün bu borcu devlet belki siler diye bekliyor.sizce silinirmi bu borçlar?

  Sorunuzu Yazın