ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

GSS BORÇ AFFI

GSS BORÇ AFFI
GSS
14.08.2014

Herhangi bir kuruma bağlı olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alınmıştır. Genel Sağlık Sigortası SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi kuruluşlara bağlı olmayan kişiler için oluşturulmuş olan bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası sisteminden yararlanmak için başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra GSS gelir testi yaptırarak gelir durumunuza bağlı olarak primlerini ödemeniz gerekmektedir. Gelir testi sonucuna göre maddi durumu yetersiz görülen kişilerin primleri devlet tarafından ödenmektedir.

GSS Borç Affı

Af ile ilgili yapılacak olan düzenlemelerin arasında GSS borç affı konusu da bulunmaktadır. GSS borç affı ile Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki bireylere de bazı kolaylıklar sağlanacaktır. GSS borç affı ile  GSS gelir testine girmeyen kişiler için 3 ile 4 ay arasında süre verilecektir. Kişiler bu süre içerisinde gelir testine girerek gelir durumlarına göre primlerini ödeyebileceklerdir. GSS borç affı ile gelir testine giren kişinin aylık gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda primler devlet tarafından karşılanacaktır.

Yorumlar

 1. yaşar dedi ki:

  25 yaş altı gss borçları silindimi okul bitiripde üniversiteye hazırlanan öğrenciler için durm nedir. (2014 ağustos ayında üniversiteye kayıt oldu.)

 2. Emine dedi ki:

  Geçmişte gelir testi yapmıştım boynumdan ameliyatlı olduğumu ve çalışamadığımı hiçbir sosyal güvencem olmadığını belirtmiştim buna rağmen 3.800.00 lira borç çıkardılar ailemin yanında oturduğum için annemle babam emekli olduğu ve babamın 2 evi var diye borcu ödememi istiyorlar ailemin bana hiçbir şekilde maddi desteği bulunmadığını belirttiğim halde bu borcu ödeyeceksiniz deniyor hastalanıyorum hastaneye gidemiyorum sadece sağlık ocağına gidebiliyorum bu son uygulamadan faydalanabilecekmiyim ve ne yapmalıyım faydalanabilmek için

 3. Selda dedi ki:

  2012 haziranda liseden mezun oldum 3ay sonrasında yani eylül ayında sigortalı olarak işe girdim ogunden bugune çalışmaktayım ama sigortamı kontrol ederken bi anda 1260liralık borç çıktı karşıma çok şaşırdım neyaplması lazm bu borcu odemek istemiyorum

  1. Hurcan Karatas dedi ki:

   Belirttiğiniz dönem için sigortalı olarak çalıştığınızı SGK ya bildirmeniz gerekmektedir.