ref: refs/heads/v3.0
emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! 2020 Yılı Sonuna Kadar Sağlık Hizmeti Ücretsiz Olacak!

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! 2020 Yılı Sonuna Kadar Sağlık Hizmeti Ücretsiz Olacak!
GSS
31.01.2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı! 2020 Yılı Sonuna Kadar Sağlık Hizmeti Ücretsiz Olacak! Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan’dan vatandaşlara müjdeli haber geldi. GSS sitemi üzerinde prim borcu olanlar dahil olmak üzere 2020 yılının sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabileceklerdir. Haberi duyan vatandaşlarımız bu durum karşısında sevincini gizleyemediler. Daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumu’na 60 gün ve üzerinde GSS prim borcu olan vatandaşlarımız hastanelerden sağlık hizmeti alamamaktaydı.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan vatandaşların bu mağduriyetlerini giderebilmek için imzaladığı kararı yayımladı. Daha önceden 31.12.2019 tarihine kadar uzatılan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma durumu, yeniden gözden geçirilerek Başkan Recep Tayip Erdoğan’ın imzası ile birlikte 31.12.2020 tarihine kadar uzatılmış bulunulmaktadır. Genel Sağlık Sigortası’nın amacı tüm vatandaşlarımızın temel ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak amacı gütmektedir.

Türkiye sınırları içinde ikamet eden yabancı uyrukluların da istekleri doğrultusunda, sağlık sigortasından faydalanabildikleri bilinmektedir. Bu kapsamda 18 yaşından büyük, eğer sigortalı değil ve çalışmıyor ise belirlenen ücreti devlete ödeyerek sağlık, eczane ve yoğun bakım hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Gelir Testi Yaptırana Sağlık Hizmetleri Ücretsiz!

Gelir Testi Yaptırana Sağlık Hizmetleri Ücretsiz! Genel Sağlık Sigortası çalışmayan ve emekli olmayan vatandaşlara ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. Çalışmayan ve emekli olmayan vatandaşların gelirleri brüt asgari ücretinin 3 / 1’den az ise devlet sizin adınıza bu primleri karşılayarak, vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmasını sağlamaktadır. Bağlı bulunulan kaymakamlara başvuruda bulunarak gelir testi yaptırabilirsiniz.

Sigortalı olarak çalışan bir vatandaşın yakınları, çalışan vatandaşın sigortasından faydalanarak ücretsiz olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Çalışan bireyin sigortasından faydalanarak, ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilecek yakınları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Çalışan Sigortalının eşi,
  • Çalışan Sigortalının 18 yaşını doldurmamış çocukları,
  • Çalışan Sigortalının çocukları için sağlıktan faydalanma yaş sınırı, lisede okuyan çocuklar için 20, Üniversitede okuyan çocuklar için de 25 yaşına kadar yararlanabilmektedirler. Sigortadan faydalanacak olan çocuk malul ise yaş şartı aranmamaktadır.
  • Çalışan Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası.

Gelir Testi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Gelir Testi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir? Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların bazı evrakları hazırlaması gerekmektedir. Gelir testine başvuruda bulunabilmek için gereken evraklar aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Genelde kaymakamlık binası içerisinde bulunan, Sosyal Hizmetler Birimine giderek GSS başvuru formu alınması gerekmektedir,
  • İkametgah Belgesi,
  • Kimlik Fotokopisi,
  • GSS başvuru formu doldurularak, Vergi Dairesine gidilerek imzalatılır,
  • Mahalle muhtarı gereken yerleri doldurarak, imzalar,
  • Belge üzerindeki tüm yerler doldurularak evrak kaymakamlığa teslim edilir.

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanmaktadır?

GSS Prim Borcu Nasıl Sorgulanmaktadır? GSS prim borcunuzu sorgulama artık çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. GSS borcunuzu artık e-Devlet sistemi üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama kısmına GSS yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama linkine tıkladığınızda eğer varsa borcunuzun tüm detayını görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.