emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Engellilik İndirimi Maaşa Nasıl Etki Eder?

Engellilik İndirimi Maaşa Nasıl Etki Eder?

Engellilik indirimi maaşa nasıl etki eder herkesin merak konusuydu. 2016 yılında uygulanacak olan engellilik indirimi ve gelir vergisi yayınlandı. Buna göre 2015’te %15’lik vergi oranı 12 bin liralık vergi matrahına uygulanırken, 2016’nın ilk vergi matrahı dilimi 12 bin 600 liraya çıkarıldı yani diğer bir deyişle gelir vergisi matrahı 12 bin 600 lirayı aşınca 30 bin liraya kadar %20 gelir vergisi oranı uygulanacaktır.

Engelli indirim oranı maaşa yansıması tutarın ilk aşamada 0.15 ile çarpılması olayına dayanır. Diğer bir deyişle yayınlanan indirimin %15’i esasına dayanmaktadır. Bunun sebebi çalışan kişilerin kazançlarının değişmesiyle gelirlerinin artması ve bununla birlikte vergi diliminin değişmesidir.

Örneğin; yılbaşından sonuna doğru vergi kazancı arttıkça 12.600 TL üstüne çıktığında %20 kazanç dilimine girilir ve aşağıda belirtilen oranların hesabında 0,2 ile çarpım dikkate alınır:

adsiz

1. Derece Engelli Vergi İndirimi

Engellilik indiriminin maaşa nasıl etki edeceğinin birinci derece engelli biri için hesaplanması ve 900 TL vergi matrahı üzerinden gidilirse:
900 x 0.15 = 135 TL’lik bir miktar birinci derece engellinin maaşına engellilik indirimi olarak yansır.

2. Derece Engelli Vergi İndirimi

İkinci derece engelli biri için engellilik indiriminin maaşa nasıl etki edeceğini 460 TL vergi matrahı üzerinden giderek bakılırsa:
460 x 0.15 = 69 TL’lik bir miktar ikinci derece engellinin maaşına engellilik indirimi olarak yansır.

3. Derece Engelli Vergi İndirimi

Son olarak engellilik indiriminin maaşa etki etme oranı, üçüncü derece engelli biri için 210 TL vergi matrahı üzerinden gidilerek uygulanırsa:
210 x 0.15 = 31,5 TL’lik bir miktar üçüncü derece engellinin maaşına engellilik indirimi olarak yansır.

Asgari Ücrete Engelli Vergi İndirimi Oranının Eklenmesi

Asgari ücret oranı açıklandığında aslında net maaşlara yansıyan oran ve tutarlar da daha net belli olacaktır.

1300 TL üzerinden gidilirse, az önce hesapladığımız miktarları asgari ücrete eklersek aşağı yukarı tutarları çıkarmış oluruz. Yani bu oranların sonucunda engellilik indiriminin maaşa hangi oranda etki ettiği daha net anlaşılabilir.

1300 + 69 = 1369 TL’lik miktar ikinci derece engellinin alacağı maaş olur.

Engellilik indiriminin devlet memurlarında maaşa nasıl etki edeceği tutar ise daha farklı hesaplanıyor. Devlet memurlarının yararlanacağı engelli indirimi tutarı, aylık net ücret hesabı sırasında bulunan gelir vergisine esas matrahtan indirilmekte ve bulunan yeni matrah üzerinden Gelir Vergisi hesaplanmaktadır. Bulunan Gelir Vergisi miktarından ise memurun eş ve çocuk durumuna göre belirlenmiş olan asgari geçim indirimi tutarı indirilmektedir.

Engelli indirimi tutarı; aylık brüt ücretin bazı unsurları esas alınarak hesaplanan gelir vergisi matrahından indirilmekte ve bu şekilde bulunan yeni matraha göre de gelir vergisi hesaplanmaktadır. Bulunan Gelir Vergisi miktarından ise memurun eş ve çocuk durumuna göre belirlenmiş olan asgari geçim indirimi yapılmaktadır. Böylece engellilik indiriminin maaşa nasıl etkilediği bulunabilir.
Engelli indirimi miktarı, bundan yararlanan personelin maaşında az da olsa bir artış yaratırken, asgari geçim indiriminin de aynı zamanda artması durumunda engelli indiriminin aylık net ücrete etkisi yok denecek seviyelerde olmaktadır. Kısacası aslında engellilik indiriminin maaşa nasıl etki eder sorusunun cevabı çok değişkenlik göstermemektedir.
Engelli indirim tutarlarının maaşa etki oranı 2016 yılı için bir miktar artırıldı. Öte yandan, 2016 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarları asgari ücretin net 1300 TL olacağı beklentisine göre hesaplanıyor.
Aşağıdaki tablo; hizmet süresi 25 yıl ve daha fazla olup aylık seviyesi 1 /4 olan Devlet memurlarına göre ve %15 gelir vergisi oranına göre hesaplanmıştır. Ayrıca, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren maaşların %6 artacağı (enflasyon farkı olmadığı) ve asgari ücretin net 1300 TL olacağı varsayılmıştır.

daes

*: Engellilik indiriminin maaşa yansıma oranına bakılırken eşi çalışanların durumu bekar olanlar ile aynı olacaktır. Çocukların 72 aydan büyük veya küçük olmasının, bu hesaplamada etkisi yoktur.

Yorumlar

  1. yücel dedi ki:

    slm. ben evli 2 çocuk eşi çalışmayan %100 engelli raporu olan bir asgari ücretli çalışanım muhasebecinin yaptığı hesaplamada benim bekar çalışandan sadece 15 tl fazla alıyormuşum. çünkü yapılan hesaplamada sistem bunu söylüyormuş. bu nasıl bir hesaplama anlamadım.. almam gereken agi 287 lira ancak ben engelli vergi indiriminden faydalandığım için agiyi kesiyormuş sistem ve sonuçta bekar çalışandan 15 tl fazla alıyorum bu doğru hesaplama mı. yanlış ise benim agi ve vergi indirimi ne kadar yansıması gerekiyor maaşıma. bilgilendirirseniz memnun olurum