Emeklilik

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? sorusu emeklilik talebinde bulunanların en çok sordukları sorudur. Emekliliği hak edenlerin emeklilik maaşına ne zaman başvurması gerekir, hangi tarihten itibaren emeklilik maaşının bağlanacağı, kaç gün sonra emeklilik maaşını alacağı soruları yeni emekli olan biri için çok önemli mevzulardır.


Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ? SSK Emeklilerinin Maaşları Hangi Günlerde Ödenir?

5510 sayılı kanunun 4/a bendine göre SSK kapsamındaki çalışanların emekliliği hak edip aylık maaş talebinde bulunduktan sonra talep tarihini takip eden ayın başından itibaren emeklilik maaşı bağlanır. Diyelim ki bir kişi 10 Mayıs 2017 tarihinde aylık emeklilik maaşına dilekçe vererek talepte bulundu. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır, ne kadar beklemesi gerekir. 10 Mayıs tarihinde dilekçeyle talepte bulunan kişiye maaş 01.06.2017 tarihinden itibaren bağlanır. Verdiği dilekçe hemen değerlendirilse ve 11 Mayıs’ta emeklilik maaşını hak ettiği görülse dahi Mayıs ayı içerisinde maaş alamaz, önündeki ayın başını beklemek zorundadır.

Normal şartlarda Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır; talep tarihini takip eden ayın başından itibaren bağlanır fakat bazen sürelerde uzamalar olabiliyor. Emeklilik maaşının bağlanma süresi;

 • Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezinin iş yoğunluğunun fazla olmasından,
 • Başvuru yapan kişinin birden fazla hizmeti varsa, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Yurt dışı gibi) sebeplerden kaynaklı değişiklik gösterebilir.

Başvuru dilekçesiyle talepte bulunduktan sonra takip eden ayın başında veya 1,5 ay sonra veya yoğun olan yerlerde bazen 2-3 ay sonra emeklilik maaşını alabilirsiniz. İstanbul gibi Sosyal Güvenlik Merkezi çok yoğun olan bir ilde talepte bulunduysanız 2,5- 3 ayı gözden çıkarmalısınız. Bir de bunun üzerine birkaç yerde SSK,Bağkur, Yurt dışı gibi hizmetiniz varsa bu süre daha da uzayacaktır. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Kesin şu kadar sürede bağlanır diye net bir tarih vermek mümkün değildir, yukarıdaki şartlara göre değişiklik gösterebilir.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Sorunu maaş bağlandı hangi gün maaş alacağım sorusu takip eder. SSK’dan emekli olan kişini tahsis numarası yani emeklilik numarasının son rakamına göre maaşını alacağı gün belirlenir.

 • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 7 olanlar ayın 18’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda
 • Emeklilik numarasının son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 21’inde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde
 • Emeklilik numarasının son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında ödenmektedir. Maaş ödemesi Cumartesi gününe rastlayanlar Cuma, Pazar’a rastlayanların ödemesi de Pazartesi günü olan grupla birleştirilerek yapılmaktadır.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Bağ-Kur Emeklileri Maaşını Hangi Gün alır?

5510 Sayılı Kanunun 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışıp emekli olanların maaşları tıpkı SSK çalışanları gibi emeklilik talep dilekçesini verdikleri tarihi takip eden ayın başından itibaren bağlanması gerekir. Emeklilik dilekçesini verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Yukarıda verilen örnek gibi, 5 Ekim 2017’de talep dilekçesini veren Bağ-Kur çalışanı kişiye normal şartlarda 01.11.2017 tarihinde emeklilik maaşının bağlamış olması gerekir. Tabi Sosyal Güvenlik Merkezinin yoğunluğu, dilekçe veren kişinin SSK, Bağ-Kur, Yurt Dışı, Emekli Sandığı gibi birden fazla hizmeti varsa bu sürede artış olabilir fakat en fazla yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

Emeklilik maaşı bağlanan Bağ-Kur çalışanı, Bağ-Kur numarasının son rakamına göre maaşını alacaktır:

 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 9,7,5 olanlar her ayın 25’inde
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 3 ve 1 olanlar her ayın 26’sında
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 8,6,4 olanlar her ayın 27’sinde
 • Bağ-Kur numarasının son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde aylıklarını alacaktırlar.

Emekli sandığı Kapsamındakiler Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Maaşlarını Hangi Günler Alırlar?

5510 Sayılı Kanunun 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar; makamdan alınan emekliye sevk onayı ile birlikte görevleri ile ilişkilerinin kesildiği tarihi takip eden ayın başından itibaren maaşları bağlanır. Memur emeklileri, memurların dul ve yetimleri emekli maaşlarını ayın başında alırlar.

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Maaş bağlandığını nerden nasıl öğrenebilirim? İlk Maaşımı nasıl alabilirim?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra işlem neticelenince Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin ikametgâh adresine emekli maaşının bağlandığını, maaşın miktarını, hangi gün ve hangi bankadan alınacağına dair bilgilendirme yazısını gönderir. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Bağlandı mı bağlanmadı mı? SGK’dan gelecek yazıyı beklemeden öğrenmek isteyenler SGK kuruma bizzat giderek veya e-Devlet online işlemlerden de yararlanabilirler. e-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesinden şifre alabilirler. İlk maaşınızı yazı geldikten veya maaşınızın bağlandığını öğrendikten sonra yatırıldığı bankadan çekebilirsiniz. Şayet SGK emeklilik talep formunda maaş almak istediğiniz banka ismi yazdıysanız o bankaya yazmadıysanız Ziraat Bankası’na yatırılacaktır.

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. Devlet memuru iken 21. 06.2019 tarihinde emekli dilekçesi verdim. Bağlı olduğum kurum evraklarımı 22.07.2019 tarihine kadar emekli sandığına göndermemiş.22.07.2019 (bugün) tarihinde kendim APS ile emekli sandığına gönderdim.Kurumumun bu hatasından dolayı hak kaybım olurmu? Sorumlular hakkında ne gibi yasal takibat hakkım var? Belkide bayram ikramiyesi alamayacağım. Mevzuatta bu konu hakkında bilgi verirseniz memnun olum. Şimdiden saygılar ve teşekkürler.

 2. Mayıs ayında emeklilik dilekçemi verdim.(öğretmenim).Temmuz un 20 sinde ilişiğimi keseceğim.Maaşım ne zaman bağlanır.Kurban bayramı ikramiyesini alabilirmiyim?Teşekkürler.

 3. Çalışmamdan dolayı durdurulan aylığımın tekrar açılması ile ilgili dilekçeme istinaden hala emekli maaşı alamamaktayım yardımcı olursanız memnun olurum .

 4. 14-03-2019 günü emeklilik başvurusu yaptım hala bir gelişme yok üç farklı kurum olursa iki üç ay gecikiyormuş ama dört ay oldu

 5. Kamuda işçiyim.Temmuz 2019 14 ünde emekli olmak istiyorum.14 temmuz pazar..pazartesi 15 i resmi tatil. ssk dilekçeni 12 sinde ver diyor …o zaman 15 agustosta 32 günlük mü maaş bağlanacak..yoksa 2 gün odenmeyecek mi?

 6. Ben ssk dan emeklilik için başvuru dilekçesini 2.04.2019 da verdim. Fakat hala emeklilik bildirisi gelmedi. Ssk mekli olma tarihini sordum. 26.06.2019 da ilk maaş çekebilirşn dediler. Neden böyle geç oldu ???????? Cevar

 7. 03.05 .tarihinde ssk emeklisiğı hak ediyorum mayıs ayınin 27 günlük maaşım emekli maaşım a yansımaz mı maaş bağlama ayın 1 de bağlandığı icin 1 ne kadar olan gün üçretimi alamammı hakedişden dolayı bu soruyu sordum 3 mayısta hak ediyorum 1 haziranda bağlanacağıma göre ..

 8. 13/03/2019 tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi verdim emekli olmak için evrak takip’den bakıyorum.21/03/2019 tarihinde evrak’ım gelen evrak dosyasına kaldırılmış yazıyor.Ne anlama geliyor aynı zaman’da tahsis no’su neden verilmedi.evrakım hangi aşamada olduğunu nasıl örene bilirim

 9. emeklilik için 22 subat basvuru tarihim ayın 21 ilk maaş günüm mart ayında alamadım maaşımı nisan 21 de kaç günlük maaş alacagım acaba:1000 tl düşünürsek maaşımı
  666tl(21 marta kadar olan)+1000(21 martta almamgereken)1000tl (21nisanda hak ettiğim)=2666 tl mi

 10. 6 temmuzda emeklılık yaşımı doldurup özel Banka sandigindan emekli olacağım. Emeklilik başlangıcım Ağustos ayı olacak.temmuz ayından yani hakettigim gunden itibaren maaş Ağustos ayına ilave ediliyor mu?

  1. Merhaba,

   Emeklilikte maaş bir sonraki aydan itibaren işlemeye başlıyor. Başvurduğunuz ay için ödeme yapılmıyor.

 11. Merhabalar,

  Benim emeklilik tarihim 19.06.2019.Günü geldiğinde dilekçemi vereyim mi yoksa 1 Temmuz 2019’u bekleyip mi vereyim.Hangi tarih yülsek emekli maaş almama Yardımcı olmanız rica olunur.
  Saygılarımla

 12. 14.2.2018de yılımı doldurduktan sonra memuriyetten istifa ettim.Yaşımı 1 mart 2019da dolduruyorum.Eğer 28 şubat 2019de emeklilik dilekçesi verirsem 1 mart itibariyle maaş bağlanır mı? 1martta dilekçe verirsem 1 nisanda bağlanır bir ay maaş kaybım olur.Ne gün dilekçe verebilirim?

 13. İyi aksamlar. 3.01.2019 tarihinde emeklilik basvuru mu yaptım. 4 c liyim. e devlette uzman onayladi.karar ilk odeme servisine gönderildi yazıyor. Bu yazının tarihi 30.01.2019
  E devlette maas bilgisinde maas miktarı ve banka adı yazıyor. Eve tebligat gelmedi henüz. ..
  Buna göre ilk maasimi ne zaman bankadan alabilirim?

  1. Merhaba,

   Şubat ayında ki maaş gününde maaşınız yatar 17-25 arasında maaş gününüz belirlenecektir.

 14. Merhaba 4c emekli sandığından 25.01.2019 da evrak kontrol için memura gönderildi yazıyor ne kadar sürer acaba bu işlem

 15. İyi günler 05.04.2019 emekliliği hak ediyorum. Hangi tarihte dilekçeyi vermem doğru olur.Emekliliği hak ettiğim gün başvurursam o ayın maaşını alabiliyormuyum .

 16. 29 yıl 3 ay oldu 4C liyim ve emeklilik 10.01.2019 da başvurumu rahatsız olduğumdan ötürü vekaletimle avukatım yaptı ne zaman ikramiyem yatar ve ne zaman maaşım bağlanır yardımcı olursanız sevinirim.

 17. 16 5 2018 de malulen emeklilik için baş vurdum çeşitli aşamalardan sonra 12 12 2018de maluliyetim kabul oldu birimiş para alabilirmiyim

  1. Merhaba,

   Başvurduğunuz tarihten itibaren hak ettiğiniz maaş ödemeleri toplu olarak yapılacaktır.

  1. Merhaba,

   2019 Ocak ayından itibaren emekliliğiniz başlar. Yapılacak zamlardan siz de faydalanacaksınız.

 18. 4/c kapsamında 02.10.2018 de işişik keserek malülen emekli oldum 17.10.2018 de toplu paramı aldım. İlk maaşımın ne zaman yatacağı konusunda kimse net birşey söylemiyor. İlk maaşımı ne zaman alırım acaba?

  1. Merhaba,

   Emeklilik işlemleri 45-60 gün sürmektedir. Tahminimize göre bu ay maaşınız atar. Öncelikle size kağıtla bildirim gelecektir.

 19. 29.11.2018 dilekçe verdim e devlette gözüküyor. Ne zaman aylık alırım 2000 önce sigortam yok 2000-2008-2010 arası Aylık bağlama oranı 60.00-sonrası 36-10 ne kadar maaş alırım

 20. İyi günler
  polis memuru olarak çalışmaktayım rahatsızlığım nedeniyle adi malüllük ten emekli olmam ya da genel idari hizmetli memuru olarak calışmam istendi. Ben de 16 Kasım 2018 tarihi itibariyle Adi malüllükten emekli olmayı tercih ettim. Gelen yazıda 15 aralığa kadar ilişiğimin kesilmesi gerektiği söylendi. Buna göre 15 Aralıkta ilişiğimi kesersem ocak 2019 yılında gelecek zamlar alacağım ikramiye ve maaşıma yansır mı? Yansıması için nasıl hareket etmem gerekiyor. İlginiz için
  Şimdiden teşekkürler

 21. Merhaba 30.12.2018 tarihinde yazımı doldurarak emekliliğe hak kazanıyorum ancak işyerinden tazminatını alabilmek için 02.02.2019 tarihine kadar çalışmalıyız (1 yılım bu tarihte doluyor) eğer 02.02.2019 da emekli dilekçesi verirsem yılbaşında emekli maaşına gelecek zam bana da yansır mi yansımazsa 30.12.20018 de emekli dilekçesi vermek daha mi mantıklı (kıdem tazminatı hakkımdan bazli geçmeliyimgeçmeliyiz teşekkür ederiederim

 22. 25.10.2018 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim.son günlerde ulusal basın ve gazetelerde sgk uzmanlarınca bu yılki enflasyon verilerinin çok yüksek olacağı ve bu nedenle emeklilik maaşını belirleyen güncelleme katsayısının fazla olacağı nedeni ile emeklilik dilekçelerinin 2019 ocak ayı içersinde verilmesinin emeklilik maaşında maaş taban belirlenmesinde 2018 yılı sonuna göre en az yüzde 7 oranında daha fazla olacağı söyleniyor.bu doğrumudur.şayet böyle ise dilekçemi geri çekmeyi düşünüyorum.bu konudaki sizin görüşünüz nedir.teşekkürler.

 23. 12.10.2018. emeklilik dilekcemi verdim .01.11.2018.tarihinde e devleten baktiğinda emekli maşim bağlanmiş para miktari yazmiyor benim merak etiğim şey tahsis noya ğöre ayin 18 inde emekli maşim fakat .18.11.2018 .de param yatarmi teşekürler şimdiden

  1. Merhaba,

   Emekli maaşı bağlanmış gözüküyor ise 18/11 de maaş ödemeniz yapılır.

  2. inanirmisin bende ayni tarihte emeklilik dilekcemi verdim benimde ayni şekilde bu ayin 18 i ödeme ha bu arada banim ismimde hasan çok enterasan

 24. merhabalar babam malulen emekliligi hak etti sgkdan telefon geldi dilekçe verilmesi için 10 10 2018de emeklilik dilekçesi verdi ama sgkya ankaradan yanıt daha önce geldi e devletten baktıgımıda 1 11 2018 maaş baglanma tarıhı yazıyor maaş alma gunu 19 yazıyor biz bu durumda 19 gunlukmu maas alcaz yoksa dilekçe tarihinden itibarenki maaşımı alcaz tsk

 25. Iyi günler
  29 ekimde emekliliğe hak kazanıyorum ama ogun resmi tatil olduğu için 30 unda müracat yapicam bilgi almak için sigortaya gittiğimde memur arkadaş bu tarihte müracat yaparsan kasım ayı maaşı kayba uğrar aralık 1 den itibaren maas bağlanır dedi hatta işverene rica et ayın 27 veya 28 inde çıkış al emekli olur yazısını sonra getireyim dersin gibi bir nasihatta bulundu benim müracaat tarihim ayın 30 u olursa bu tarih geçerli olmuyormu yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,

   Başvurduğunuz tarihten itibaren emeklilik müracaatınız geçerli olur. Kasım ayı maaşını da hak edersiniz. İsterseniz ayrıca ALO 170 hattından da bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 26. Toplu paramı ve ilk aylığımı 04/09/2018 de aldım ekim aylığını ne zaman ayın kaçında alacağım 4/c liyim

 27. Ben 25.09.2018 tarihinde emeklilik dilekçemi verdim fakat e devletten 4a emeklilik maaş bilgisi/ emeklilik kayıta baktığımda kayıt bulunamadı diyor emekliliğimde bir sorun yoktur değilmi

  1. Merhaba,

   Başvurunuz henüz sisteme düşmemiş olabilir. Alo 170 hattını arayarak kimlik bilginizle başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

 28. İYİ GÜNLER ,BABAM GÜNÜNÜ YAŞINI DOLDURDU GÜN SATIN ALDI, 25GÜN ÖNCE EMEKLİ OLDU FAKAT ONAY GELMEDİ KAC GÜN İCERSİNDE GELİR ONAY ?CEVABLARSINIZ SEVNRM

 29. Babam tarım Bağ-Kur undan 15.8.2018 de bankadan kredi çekerek yapılandırma dan faydalanarak emeklilik dilekçesi verdi kaç ay sonra emekli maaşı alabilir

 30. memur olarak görev yapmakta iken emekli dilekçemi kuruma verdim. Kurum emekli olacağıma dair onay verdi. Bende 15.07.2018 tarihinde maaşımı aldım. 16.07.2018 günü emekliye ayrılmak üzere kurumdan ilişiğimi kestim. Bu duruma göre ne zaman emekli maaşı alırım.
  saygılar

 31. 10 mayis 2018 de bosandim daha basvuru yapmqdim maasim baglandigi zaman
  Bosandigim tarihten itibarenmi biriken verilir
  Yoksa muracaat ettgim tarihten sonra birikenmi verilir iyi gunler simdiden tesekkurler

 32. 30/04/2018 tarihinde e-devlet üzerinden emeklilik (4a) tahsis müracaatında bulundum. her şeyim eksiksizdir. Bu durumda maaş başlama/bağlanma tarihim takip eden ay olarak 01/05/2018 mi, 01/06/2018 mi olacaktır?

 33. İyi günler ben 01 .04 1972 doğumluyum 89 sigorta girisliyim.01 .04 .2018 de dilekçeyi verdim .nezaman maaşım ı alabilirim .

 34. 01/01/2018 emekliliği hak etmiş durumdayım .e devletden baktığımda 01/02/2018 şubat ayı maaş bağlandı diyor. Bu durumda birinci ayın maaşı nerde öğrenebilirmiyim

  1. talep tarihiniz 01.01.2018 ise maaşınızın takip eden ay başında yani 01.02.2018 tarihinde başlamasında yanlışlık yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı