• Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?


  Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? sorusu emeklilik talebinde bulunanların en çok sordukları sorudur. Emekliliği hak edenlerin emeklilik maaşına ne zaman başvurması gerekir, hangi tarihten itibaren emeklilik maaşının bağlanacağı, kaç gün sonra emeklilik maaşını alacağı soruları yeni emekli olan biri için çok önemli mevzulardır.

  Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ? SSK Emeklilerinin Maaşları Hangi Günlerde Ödenir?

  5510 sayılı kanunun 4/a bendine göre SSK kapsamındaki çalışanların emekliliği hak edip aylık maaş talebinde bulunduktan sonra talep tarihini takip eden ayın başından itibaren emeklilik maaşı bağlanır. Diyelim ki bir kişi 10 Mayıs 2017 tarihinde aylık emeklilik maaşına dilekçe vererek talepte bulundu. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır, ne kadar beklemesi gerekir. 10 Mayıs tarihinde dilekçeyle talepte bulunan kişiye maaş 01.06.2017 tarihinden itibaren bağlanır. Verdiği dilekçe hemen değerlendirilse ve 11 Mayıs’ta emeklilik maaşını hak ettiği görülse dahi Mayıs ayı içerisinde maaş alamaz, önündeki ayın başını beklemek zorundadır.

  Normal şartlarda Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır; talep tarihini takip eden ayın başından itibaren bağlanır fakat bazen sürelerde uzamalar olabiliyor. Emeklilik maaşının bağlanma süresi;

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Merkezinin iş yoğunluğunun fazla olmasından,
  • Başvuru yapan kişinin birden fazla hizmeti varsa, SSK, Bağkur, Emekli Sandığı, Yurt dışı gibi) sebeplerden kaynaklı değişiklik gösterebilir.

  Başvuru dilekçesiyle talepte bulunduktan sonra takip eden ayın başında veya 1,5 ay sonra veya yoğun olan yerlerde bazen 2-3 ay sonra emeklilik maaşını alabilirsiniz. İstanbul gibi Sosyal Güvenlik Merkezi çok yoğun olan bir ilde talepte bulunduysanız 2,5- 3 ayı gözden çıkarmalısınız. Bir de bunun üzerine birkaç yerde SSK,Bağkur, Yurt dışı gibi hizmetiniz varsa bu süre daha da uzayacaktır. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Kesin şu kadar sürede bağlanır diye net bir tarih vermek mümkün değildir, yukarıdaki şartlara göre değişiklik gösterebilir.

  Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Sorunu maaş bağlandı hangi gün maaş alacağım sorusu takip eder. SSK’dan emekli olan kişini tahsis numarası yani emeklilik numarasının son rakamına göre maaşını alacağı gün belirlenir.

  • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 17’sinde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 7 olanlar ayın 18’sinde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 5 olanlar ayın 19’unda
  • Emeklilik numarasının son rakamı 3 olanlar ayın 20’sinde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 9 olanlar ayın 21’inde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 8 olanlar ayın 22’sinde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 6 olanlar ayın 23’ünde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 4 olanlar ayın 24’ünde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 2 olanlar ayın 25’inde
  • Emeklilik numarasının son rakamı 0 olanlar ayın 26’sında ödenmektedir. Maaş ödemesi Cumartesi gününe rastlayanlar Cuma, Pazar’a rastlayanların ödemesi de Pazartesi günü olan grupla birleştirilerek yapılmaktadır.

  Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Bağ-Kur Emeklileri Maaşını Hangi Gün alır?

  5510 Sayılı Kanunun 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışıp emekli olanların maaşları tıpkı SSK çalışanları gibi emeklilik talep dilekçesini verdikleri tarihi takip eden ayın başından itibaren bağlanması gerekir. Emeklilik dilekçesini verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Yukarıda verilen örnek gibi, 5 Ekim 2017’de talep dilekçesini veren Bağ-Kur çalışanı kişiye normal şartlarda 01.11.2017 tarihinde emeklilik maaşının bağlamış olması gerekir. Tabi Sosyal Güvenlik Merkezinin yoğunluğu, dilekçe veren kişinin SSK, Bağ-Kur, Yurt Dışı, Emekli Sandığı gibi birden fazla hizmeti varsa bu sürede artış olabilir fakat en fazla yaklaşık 3 ay kadar sürmektedir.

  Emeklilik maaşı bağlanan Bağ-Kur çalışanı, Bağ-Kur numarasının son rakamına göre maaşını alacaktır:

  • Bağ-Kur numarasının son rakamı 9,7,5 olanlar her ayın 25’inde
  • Bağ-Kur numarasının son rakamı 3 ve 1 olanlar her ayın 26’sında
  • Bağ-Kur numarasının son rakamı 8,6,4 olanlar her ayın 27’sinde
  • Bağ-Kur numarasının son rakamı 2 ve 0 olanlar her ayın 28’inde aylıklarını alacaktırlar.

  Emekli sandığı Kapsamındakiler Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Maaşlarını Hangi Günler Alırlar?

  5510 Sayılı Kanunun 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlar; makamdan alınan emekliye sevk onayı ile birlikte görevleri ile ilişkilerinin kesildiği tarihi takip eden ayın başından itibaren maaşları bağlanır. Memur emeklileri, memurların dul ve yetimleri emekli maaşlarını ayın başında alırlar.

  Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır? Maaş bağlandığını nerden nasıl öğrenebilirim? İlk Maaşımı nasıl alabilirim?

  Emeklilik dilekçesi verdikten sonra işlem neticelenince Sosyal Güvenlik Kurumu kişinin ikametgâh adresine emekli maaşının bağlandığını, maaşın miktarını, hangi gün ve hangi bankadan alınacağına dair bilgilendirme yazısını gönderir. Emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır? Bağlandı mı bağlanmadı mı? SGK’dan gelecek yazıyı beklemeden öğrenmek isteyenler SGK kuruma bizzat giderek veya e-Devlet online işlemlerden de yararlanabilirler. e-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesinden şifre alabilirler. İlk maaşınızı yazı geldikten veya maaşınızın bağlandığını öğrendikten sonra yatırıldığı bankadan çekebilirsiniz. Şayet SGK emeklilik talep formunda maaş almak istediğiniz banka ismi yazdıysanız o bankaya yazmadıysanız Ziraat Bankası’na yatırılacaktır.  tıkla sorunu sor

  Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.