• 2018 Engelli Kartı Sorgulama

  Engellilerin devlet tarafından resmi olarak tanınması ve bu kişilerin bir takım haklardan yararlanabilmesi için engelli kartı alması gerekmektedir. Bunun için öncelikle başvuru daha sonra ise 2018 engelli kartı sorgulama işlemi yapılmalıdır. Böylece söz konusu başvurunun neticesi öğrenilmiş olacaktır.


  Kimler Engelli Kartı İçin Başvuru Yapabilir?

  Engelli kartı, adından da anlaşılacağı üzere engellilere verilen kartlardır. Bu kartların alınabilmesi için kişilerde bir takım özellikler aranmaktadır. Yani isteyen herkese bu kartların verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu karta başvuru yapabilmek için kişilerin öncelikle:

  • Bedensel
  • Duygusal
  • Zihinsel
  • Ruhsal
  • Sosyal

  Yukarıda bahsedilen alanların en az bir tanesinde engeli olması gerekiyor. Ayrıca bu engelin oranının da en az %40 olması gerekmektedir. Bu oran, engelliler için verilen sağlık raporunda net bir şekilde belirtilmelidir.

  Engelli Kartı Başvurusu için Gerekli Olan Evraklar

  Engelli kartının alabilmesi için gereken ilk şart en az %40 oranındaki engeldir. 2018 Engelli kartı sorgulama işlemi yapabilmek için bu şart taşındıktan sonra gerekli olan evrakları tamamlayarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Bu başvuru esnasında şu evrakların da hazır edilmesi gerekiyor:

  • Nüfus cüzdanına ait fotokopi
  • 1 tane vesikalık fotoğraf
  • Engelli kimliği formu
  • En az %40’lık engeli gösteren Sağlık Kurulu Raporu

  Bu evraklarla yapılacak olan başvuru sonrasında engelli kartı alınabilir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Kartı Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Engelli kartı almak için yapılacak olan başvurunun ardından insanlar, başvuru sonucunu nasıl öğreneceklerini merak ederler. Bundan dolayı da 2018 engelli kartı sorgulama işlemi yapmak için farklı yolları denerler. Fakat burada bilinmesi gereken en önemli husus, kartın nasıl verileceği ile ilgilidir.

  Engelli kartı için başvuru yapıldığında, aşamalar doğru olarak izlenir ise başvuru kabul edilecektir. Kabul edilmese dahi büyük bir olasılık ile bu belirtilecek ve başvuru kabul edilmeyecektir. Bundan dolayı başvurunun sonucunun öğrenilmesi için sorgulama yapmaya çalışılmasına gerek yoktur. Eğer yukarıda belirtilen belgeler tam ve raporda istenilen özellikleri taşıyor ise başvuru kabul edilecektir. Buradaki en önemli unsur, sağlık raporudur. Bunun tam teşekküllü bir hastaneden alınması çok önemlidir. Aksi durumda kabul edilmeme olasılığı vardır.

  Başvuru yapılırken 2018 engelli kartı sorgulama işleminin tam olarak nasıl yapılacağı anlaşılacaktır. Çünkü başvurunun son aşamasında, görevli personel tarafından kimlik kartının ne zaman teslim edileceği belirtilecektir. Bundan dolayı da herhangi bir sorgulama işlemine gerek yoktur. Söylenen teslim tarihinde tekrar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ilgili birimine gidildiğinde engelli kartı teslim alınabilir. Bu sayede kart alma işlemi tamamlanmış olur.

  Engelli kartıyla ilgili bazı internet siteleri, sorgulama linkleri vermektedir. Bu linklerin önemli bir kısmı kötü niyetli ya da boş yeredir. Diğer kısmı ise sorgulama sayfası yerine farklı bir sayfaya yönlendirme yapmaktadır. Bundan dolayı e-devlet haricindeki bir siteyle kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerekiyor. Aksi durumda istenmeyen bir durum meydana gelebilir.

  Engelli Kimlik Kartının Kullanım Alanları

  Yukarıda 2018 engelli kartı sorgulama işlemiyle ilgili bir takım bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler kullanılarak başvuru yapılabileceği gibi sonrasındaki takip de rahatlıkla yapılabilir. Bu aşamadan sonra ise insanlar bu kartın kullanım alanlarını merak ediyorlar.

  Engelli kimlik kartı tarafından sağlanan avantajlar oldukça fazladır ve insanlar bu avantajlara sahip olabilmek için eğer şartları uygun ise bu kartı çıkarmak için çaba sarf etmektedir. Engellilerin sahip olduğu hakların çok büyük bir kısmı devlet tarafından diğer kısmı ise özel sektör tarafından sağlanmaktadır. Bundan dolayı da hakların son derece fazla olduğu söylenebilir. Şehir içi ulaşım, vergi indirimleri, müzelere ücretsiz girişler ve daha pek çok alanda indirimlerden bu kartlar ile yararlanılmaktadır. Bundan dolayı da söz konusu kartların insanlara çok büyük bir kolaylık sağladığı söylenebilir. 2018 engelli kartı sorgulama, bundan dolayı büyük bir öneme sahiptir.

  Engelli Kimlik Kartı Almak Zorunlu Mu?

  Engellilere sağlanan bir takım hakların kullanılabilmesi için bu kartların olması zorunludur. Yani yukarıda genel olarak sayılan hakların etkin bir şekilde kullanılabilmesi için ilgili yerlerde bu kartın gösterilmesi önemli bir zorunluluktur. Fakat buna karşın engelli olan herkesin bu kartı alması şarttır diye bu husus yoktur. Yani isteyen engelliler, bu kartı almadan da hayatlarına devam edebilirler.

  Bu noktada engellilerin kartları almaları çok daha doğru olacaktır. Çünkü günlük yaşama daha etkin olarak karışabilmeleri için gerek devlet gerekse de özel sektör tarafından bir takım kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu kolaylıklardan yararlanmak kişilerin psikolojilerini de olumlu olarak etkileyecektir. Çünkü bunlar, kişilerin günlük yaşama etkin olarak katılmalarını sağlamaktadır. 2018 engelli kartı sorgulama işlemi ve diğer detaylar, söz konusu kişiler için son derece bilgilendiricidir. Bu bilgiler kullanılarak kart başvuruları yapılabilir.

  Engelli Kartı ile İlgili Genel Değerlendirme

  2018 Engelli kartı sorgulama işlemiyle ilgili detaylar genel olarak bu şekildedir. Fakat burada bilinmesi gereken bir takım hususlar vardır. Devlet tarafından yapılan düzenlemeler, burada bahsedilen bilgilerin değişmesine neden olabilir. Özellikle sorgulama işlemiyle ilgili bir takım düzenlemeler e-devlet sitesine aktarılabilir. Bu ve benzer olası değişiklikler için bu sitenin kontrol edilmesi son derece önemlidir. Böylece yapılmak istenen işlem sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecektir.

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  Engelli Kimlik Kartı Nereden Nasıl Alınır ?  tıkla sorunu sor

  2018 Engelli Kartı Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. numan yanık dedi ki:

   slm kolay gelsin benimde %51 raporum var hangi hizmetlerden yararlana bilirim biliverirseniz sevinirim

  2. Eyüp esen dedi ki:

   Merhabalar. %42 ortapedik ve kronik(süreğen) vergi indirimi müracatı yaptım iş yeri dilekçesiyle kaç günde gelir ankara merkz düşüş olurmu emekli olabilirmiyim giriş:1991 5900 günüm var +benim B norm ehliyetim var engelli ehliyeti alabilrmiyim arac icin teşekkürler.

  3. Fatih Sarı dedi ki:

   MERHABALAR,
   21 12 1998 de ISKUR TARAFINDAN OZURLU KADROSUNDA IŞE BAŞLADIM. %45 ORANINDA AYAKTA CALISAMAZ RAPORUM VAR. VERGI INDIRIN BELGEM YOK AMA BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜ KIMLIK KARTIM VAR.
   3.DERECE SAKATLIK DURUMUNA GÖRE EMEKLILIK HAKKIM DOĞDU FAKAT NE YAPMAM GEREKIR

  4. Rüya dedi ki:

   Heybeliada Değirmen Burnu piknik alanına girerken engelli kimlik kart geçerli mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. ZEKİ BAYSAL dedi ki:

   YÜZDE 51 ENGELLİ KARTIM VAR ÖREN YERLERİNE VE MÜZELERE NASIL GİRERİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Zeki bey.

  Sorunuzu Yazın