• ENGELLİ KARTI SORGULAMA


  engelli kartı sorgulama

  Birtakım işleri yapamayacak durumda olan vatandaşlar engelli olarak kabul edilmektedir. Onların bu engellerini kaldırmak ve ihtiyaçları gereğince hizmet vererek hayatlarını kolaylaştırabiliriz. Bu çerçevede birçok hizmet yapılmıştır. Örnek verecek olursak; yürüme engelli vatandaşlar için akülü arabalar, herhangi bir binaya girebilmeleri için kolaylık sağlayacak asansörlü sistemler, halk otobüslerini kullanabilmeleri için otobüse binme sistemleri, görme engelli vatandaşlar için özel çıkıntılı ve sarı renkli kaldırımlar ve bunların dışında birçok imkan sağlamak hepimizin vatandaşlık görevidir.

  Bu kolaylıklardan biri de belediyelerin çıkardığı engelli kartlarıdır. Sizlere bu yazıda engelli kartı hakkında bilgi vereceğim ve engelli kartı sorgulama işleminden bahsedeceğim. Engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından verilmektedir. Engelli kartları ile otobüslere ücretsiz taşıma kartları ile binebilirler, belediyeler tarafından kurulan şirketlere girebilirler ya da bazı özel firmaların yaptıkları imkanlardan yararlanabilirler. Engelli kartı, doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini yüzde 40 veya daha yüksek bir oranda kaybeden engelli bireylerin çıkarabildikleri bir karttır. Engelli kartı çıkarmak için birtakım belgelerde gereklidir. Bu belgeler; engelli raporunun aslı ve aslının noterden onaylı aynıdır belgesi, engelli kişinin 2 adet kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf ve müracaat işlemini halleden kişinin kimlik fotokopisi gereklidir.

  Şimdi birazda engelli kartı sorgulama işleminden bahsetmek istiyorum. Engelli kartı sorgulamayı internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda verilecek linke tıklayarak Başbakanlık engelli kimlik kartı sorgulama sayfasına yönlendirileceksiniz. Buradan yayınlanan liste yardımıyla engelli kimlik kartı alıp almadığınızı sorgulayabilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Engelli Kartı Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  ENGELLİ KARTI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Rüya dedi ki:

   Heybeliada Değirmen Burnu piknik alanına girerken engelli kimlik kart geçerli mi

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  2. ZEKİ BAYSAL dedi ki:

   YÜZDE 51 ENGELLİ KARTIM VAR ÖREN YERLERİNE VE MÜZELERE NASIL GİRERİM

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz, Zeki bey.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.