Engelli

2020 Engelli Kimlik Kartı Sorgulaması ve Başvurusu

2020 yılında engelli kimlik kartı başvurusu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Ön başvuru işleminin ise e-devlet üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Sorgulama işlemleri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı veya Sosyal Destek Hattı aranarak yapılabilmektedir.


Engelli Kimlik Kartı Alabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

Engelli kimlik kartı almak için başvuru yapması durumunda başvurusu onaylanacak olan kişiler engelli olan kişilerdir. Belirtilen yüzdenin üzerinde engeli olan vatandaşların başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır. Engelli vatandaşların kendileri için alabildikleri bir karttır. Yakınları faydalanamamaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvuru koşulları aşağıda verilmiştir:

 • Başvuru yapacak olan engellinin ruhsal, bedensel veya zihinsel bir engelinin olması gerekmektedir.
 • En az %40 oranında bir engele sahip olan vatandaşlar başvuru yapabilmektedirler.
 • Engelli sağlık kurulu raporunun alınmış olması ve engel türü ile yüzdesinin bu raporda açık bir şekilde yazıyor olması gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kimlik kartı başvuru evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Engelli kimlik kartı alabilmek için başvuru dilekçesi gereklidir.
 • İki adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.
 • Nüfus cüzdanı veya üzerinde T.C. kimlik numarası olup kimlik belgesi yerine geçecek bir belgenin fotokopisi talep edilmektedir.
 • Engelli sağlık kurulu raporu gereklidir.
 • Engelli kimlik kartı bilgi formunun doldurulmuş bir şekilde verilmesi gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli sağlık raporunun alınabilmesi için hastaneye başvuru yaparken bazı evraklar gerekmektedir.

Bu belgeler ise aşağıda belirtilmiştir:

 • Engelli sağlık kurulu raporu için başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı, geçici kimlik belgesi, sürücü belgesi, pasaport gibi üzerinde T.C. kimlik numarası bulunan kimlik belgelerinin aslı veya fotokopisi talep edilmektedir.
 • 6 adet vesikalık fotoğraf istenmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Alma Süreci Nasıldır?

Engelli sağlık kurulu raporunun devlet hastanesinden alınması gerekmektedir.

Raporun alım sürecinde takip edilmesi gereken adımlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle devlet hastanesinden randevu alınabilmesi Alo 186 hattının aranması veya https://www.mhrs.gov.tr adresine giriş yapılması gereklidir. Uygun bir tarih için randevu oluşturulmalıdır.
 • Randevu tarihi geldikten sonra randevu saatinde hastaneye gidilmelidir.
 • Normal bir sağlık raporu olmadığı ve sağlık kurulu raporu olduğu için en az 8 farklı branştan doktor tarafından muayene olunması gereklidir. Dolayısı ile bu süreçte sırası ile doktorlara muayene olunmalıdır.
 • Muayene işlemi bittikten sonra doktorlardan muayene ettiklerine dair imza ve onay alınması gereklidir.
 • Başhekim muayene sürecini denetleyerek raporu imzalamalı ve duruma onay vermelidir.
 • Bu işlemlerin ardından sağlık heyeti toplanmaktadır ve heyet muayene edilen kişinin engel yüzdesini belirlemektedir.
 • Belirlenen engel oranı net bir şekilde rapora eklenmektedir. Bütün bu işlemler bittikten sonra da başhekim raporu imzalamaktadır.
 • İmzalanması ile beraber rapor hazır olmaktadır ve vatandaş kendisine bildirilen gün ve saatte raporu teslim alabilmektedir. Bu rapor engelli kimlik kartı almak için olduğu gibi engelli aylığı almak için de kullanılabilmektedir. Raporun yenilenme zamanı geldiğinde muayene sürecinin tekrarlanması gerekmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Ön Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Engelli kimlik kartının ön başvurusunun e-devlet üzerinden yapılabilmesi mümkündür. Ön başvuru işlemi kartı alabilmek için gerekli randevunun alınabilmesi için gereklidir. Ön başvuru yapmak isteyenlerin öncelikle https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gereklidir.

Ardından ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş yap butonuna tıklamalılardır. Bu butona tıkladıklarında 5 farklı giriş yapma seçeneği verilmektedir. E-devlet şifresi, banka, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ve mobil imza ile giriş yapılabilmektedir. E-devlet şifrelerini yurt içinde yaşayanlar herhangi bir PTT şubesinden, yurt dışında yaşayanlar ise konsolosluklardan temin edebilmektedirler.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler aracılığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başlığına giriş yapılması gereklidir. Bu kurum ile yapılabilecek işlemlerin listesi içerisinden Engelli Kimlik Kartı Ön Başvuru seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Açılan sayfadan bir randevu oluşturulmalıdır.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Tamamlanmaktadır?

E-devlet aracılığı ile ön başvuru yapıp randevu alanların başvurularını tamamlamaları için randevu tarihlerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne gitmeleri gereklidir. Başvuru belgeleri ile beraber gitmelilerdir. Ardından başvuru sonucu tamamlanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Ne Kadar Sürede Gelmektedir?

Engelli kimlik kartı başvurularının değerlendirmesinin olumlu sonuçlanması ile beraber kimlik kartlarının basımı gerçekleşmektedir. İnceleme işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile de kimlik kartının incelenmesi ve vatandaşın eline ulaşma süresi için toplamda en fazla 7 iş günü süre verilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Sorgulaması İçin İzlenebilecek Yöntemler Nelerdir?

Engelli kimlik kartının durumunu sorgulamak için yapılabilecekler şöyledir:

 • Alo 144 hattı aranarak engelli kimlik kartı ile ilgili sorgulamalar yapılabilmektedir. Bu hat Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ait bir hattır.
 • Alo 183 hattı aracılığı ile engelli kimlik kartı ile ilgili destek alınabilmektedir. Sosyal destek hattı olarak geçmektedir.

Engelli Kimlik Kartının İptal Edilmesine Neden Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Engelli kimlik kartı sahiplerinin kartlarının iptal olmasına sebep olabilecek bazı durumlar şu şekildedir:

 • Engelli bireyin vefat etmesi durumunda kartı iptal edilmektedir. Bir başkası engelli bireyin kartını kullanamamaktadır.
 • Kişinin engel oranının %40’ın altına düştüğü tespit edilir ise; bu durumda kartı iptal edilmektedir.
 • Engelli kimlik kartının iptal edilme durumları içerisinde yanlış beyan da bulunmaktadır. Bir kişinin yanlış beyan ile kart almış olması şikayet üzerinde tespit edilir ise; kart iptal edilmektedir.
 • Kartın başvuru şartlarının sağlandığı durumların ortadan kalkması sonucu kartın iptali gerçekleşmektedir.

Engelli Kimlik Kartının Amacı Nedir?

Engellilerin engelli kimlik kartı almaları tavsiye edilmektedir. Çünkü devletin sunduğu birçok avantajdan yararlanabilmeleri için bu kart gereklidir. Engellilerin topluma kazandırılabilmesi ve engellerinin sosyal hayatlarında bir engel olmaması için kendilerine çeşitli avantajlar ile beraber bu kart verilmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Sahiplerinin Yararlanabileceği Avantajlar Nelerdir?

Engelli kimlik kartının sunduğu haklar şunlardır:

 • Tiyatro, sinema gibi birçok sanatsal faaliyete katılmak istemeleri durumunda; kendilerine bilet alımında indirimli fiyatlar sunulmaktadır.
 • Toplu taşıma hizmetlerini kullanırken herhangi bir ücret ödemeleri gerekmemektedir. Belediye otobüsleri, tramvay, metro, TCDD ve deniz yolları seferleri gibi toplu taşımalar bu ücretsiz taşımacılığa dahildir.
 • Engelli kimlik kartı sahiplerinin uçak biletleri için de indirim fırsatları bulunmaktadır. Türk Hava Yolları başta olmak üzere bazı şirketler üzerinden alınacak olan uçak biletlerinde indirimli tarifeden yararlanabilmektedirler.
 • Açık öğretim kaydı yaptırmaları durumunda herhangi bir ücret ödememektedirler.
 • Her park yerinde engelliler için ayırtılmış ve fark edilir şekilde belirtilmiş özel park yerleri bulunmaktadır.
 • Engellilerin araç satın alması durumunda; ÖTV ve KDV indiriminden yararlanmaları mümkündür.
 • KYK başvurusu yapmaları durumunda yurt hakkında kendilerine öncelik tanınmaktadır ve ayrıca herhangi bir ücret alınmamaktadır.
 • KYK’nın geri ödemeli kredilerine başvuru yapmaları halinde; geri ödenecek olan tutar üzerinde %50 indirim yapılmaktadır.

Engelli Raporu Hesaplama Tablosu

Malulen Emekli Aylığı Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Engelli Emeklilik Tablosu ve Hesaplaması Nasıl Yapılır

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. ssk haseki hastanesinden 2012 yılında aldığım astım raporuyla engelli kontenjanından toksözspor firmasında çalışmaya başladım 1 kasım 2019 yenilemek istedim benden tekrar rapor istediler .önce 5 yıl sonra 1,5 yıl son olarak 1 yıl kullandım her seferinde yenilenmişti bu sefer yenilenmedi fakat benim tedavim sürüyor . beyaz kartımı tekrar aktif hale getirmek istiyorum tşk.ler.

 2. Merhaba ben 2014 Kasım ayında devlet hastanesinden heyet kuruldan
  %62 sürekli engelli raporu aldım .
  Ve SGK Dan emekli oldum.
  SGK 5 yıl sonra maaşımı iptal etti nedeni 4 gün iş verenim SGK Bildirimin yanlış yapmış dediler .
  Şimdi ise bağkurdan 5600 günle
  Engelli raporumu kullanarak emekli ola bilirmiyim.

 3. %40 Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden engelli raporum var. Hastalıklarım ”SÜREKLİ” ama rapor 2 yıllık (rahatsızlığın ilerleme ihtimaline karşı) Engelli Kimlik kartı için müracaat ediyorum ”RET” geliyor. Niye?

 4. Merhabalar. %42 ortapedik ve kronik(süreğen) vergi indirimi müracatı yaptım iş yeri dilekçesiyle kaç günde gelir ankara merkz düşüş olurmu emekli olabilirmiyim giriş:1991 5900 günüm var +benim B norm ehliyetim var engelli ehliyeti alabilrmiyim arac icin teşekkürler.

 5. MERHABALAR,
  21 12 1998 de ISKUR TARAFINDAN OZURLU KADROSUNDA IŞE BAŞLADIM. %45 ORANINDA AYAKTA CALISAMAZ RAPORUM VAR. VERGI INDIRIN BELGEM YOK AMA BAŞBAKANLIK ÖZÜRLÜ KIMLIK KARTIM VAR.
  3.DERECE SAKATLIK DURUMUNA GÖRE EMEKLILIK HAKKIM DOĞDU FAKAT NE YAPMAM GEREKIR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu