Engelli

2018 Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ?

Engelli maaşı ve vergi indirimi, engeli olan kişilerin yaşadığı zorlukların giderilmesine katkı sağlamak amacı ile düzenlenen uygulamadır. Engelli vergi indirimleri, engeli olmayan kişiler ile engelli olan kişiler arasındaki rekabet eşitsizliğini giderici bir çözümdür. Engelli indirimi 2018 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile engelli kişilere daha fazla katkı sağlamak için indirim kapsamını genişletmiştir.


Kişiler doğuştan veya sonradan zihinsel, ruhsal, bedensel ve duyusal yeteneklerini belirli oranlarda kaybedebilirler. Bunun neticesinde toplumsal yaşantılarında ve çalışma hayatlarında ve günlük ihtiyaçlarını karşılarken zorluklarla karşılaşırlar. Özellikle çalışma hayatlarında desteğe ihtiyaç duyan engelli vatandaşların ücretlerine engellilik dereceleri oranlarında sakatlık indirimi yapılmaktadır.

Vergi Usul Kanunu çerçevesinde düzenlenen sakatlık indiriminden engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişilerde yararlanabilmektedir.  Engelli kişilerin vergi indirimlerinden yararlanmaları için başvurularının sorgulamasını yaparak dosyalarının hangi aşamada olduğunu öğrenebilirler. Engelli vergi indirimi sorgulama işlemini Vergi Dairesi Başkanlığı engelli vergi indirimi servisinden online olarak yapabilirler. Ayrıca vergi indirim takip ve sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

2018 Vergi İndirim Tutar Ve Oranları Ve Maaşlara Yansıması

2018 engelli vergi indirim tutar ve gelir matrahından alacakları indirim oranları şu şekilde düzenlenmiştir;

 • %80 ve üzerinde engeli bulunan 1. derecede engelli vatandaşlar için 1000 TL
 • %60 ila %79 oranında engeli bulunan 2. derecede engelli vatandaşlar için 530 TL
 • %40 ila %59 oranında engeli bulunan 3. derecede engelli vatandaşlar için 240 TL

Engelli vergi indirimi hesaplama 2018 yılında her yıl olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen gelir vergisi matrahı üzerinden yapılan indirim ile hesaplanır. Gelir vergisi matrahına göre engelli kişi kaçıncı derecede vergi diliminde bulunuyor ise bu dilim oranındaki tutar her ay net maaşlarına eklenerek ödenmektedir. Engelli emekli maaşı ne kadar 2018 yılı tutar ve oranları Internet üzerinden kolaylık ile online olarak öğrenilmektedir.

Engelli Asgari Ücret Vergi İndirimi Hesaplaması

Asgari ücretli engelli vatandaşların 2018 yılı vergi indirim hesaplamasına göre;

 • %80 oranında 1. derece engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 142,50 TL
 • %60 ila 79 oranında 2. derece engelli asgari ücret sahiplerinin net maaşlarına ilave olarak her ay 75,00 TL
 • %40 ila 59 oranında 3. derece engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 37,50 TL olarak vergi indiriminden kaynaklanan ödemeler yapılır.

Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilecek Olan Vatandaşlar

Gelir vergisi indirimi, kanunda ‘sakatlık indirimi’ adı altında geçer ve engellilere yönelik olarak 193 sayılı gelir vergisi kanunu 31. maddesinde düzenlenmiştir. 31. maddeye göre; çalışma gücünün %80 oranını kaybetmiş olan memur veya işçi vatandaşlar 1.derece, çalışma gücünün %60 oranını kaybetmiş olanlar ise 2.derece, çalışma gücünün %40 oranını kaybetmiş olanlar 3.derecede engelli vatandaş olarak sayılırlar. Gelir Belgesi Tebliğinde belirlenmiş olan tutarlar engelli vatandaşların hizmet erbabı ücretlerinden aylık olarak indirilmektedir.

Engelli vergi indiriminden faydalanabilecek olan vatandaşlarda aranılan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Ücretli olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 •  Basit usul vergi mükellefiyetli olan engelliler (esnaf, tüccar, zanaatkar ve benzeri) ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler
 • Serbest mesleklere dahil olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler

Engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler eşi ve çocuklarıdır. Engelli vatandaşların eş ve çocukları vergi indiriminden yararlanma hakkına sahiptirler.

Vergi indiriminden yararlanarak emekli olan vatandaşların Engelli vergi indirimi emeklilik maaşları, sakatlık indirimi ile 4A SSK kapsamı dahilinde 900 ila 1100TL arasındadır. 4c emekli sandığı dahilinde emekli olan engelli vatandaşların aldıkları emekli maaşı ise 1900 ila 2100 TL arasındadır.

Vergi indiriminden emekli olma hakkına sahip olan kişilerin en az %40 oranında engelli olması gerekir. Bu kişiler yaş şartlarını beklemeden daha erken zamanlarda emekli olma hakkına sahiptirler. Engelli vatandaşların bu haktan yararlanmaları için Sigortalarının başlangıç tarihine göre sigortalı oldukları süre ve prim gün sayısı geçerliliğini sağlamış olmaları gerekir. Bu durum ile alakalı iş ve işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir.

Engelli Vergi İndirim Belgeleri Nereden Alınabilir?

Engelli vatandaşların vergi indirimlerinden yararlanmak için gerekli evrakları hazırlayarak başvuru yapmaları gerekir. Emeklilik yaşlarını beklemeden emekli olmak ve daha az vergi ödemek hakkından faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar başvurularını;

 • Bağımsız vergi dairesi olan ilçelerde bulunan vergi dairelerine ve diğer ilçelerde mal müdürlüklerine,
 • İller de defterdarlık Gelir müdürlüğüne, müracaat etmeleri gerekmektedir.

Gerekli evrakları tamamlayarak kurumlara başvuru yapan engelli vatandaşlar engelli sağlık raporu almak için ilgili olan sağlık kurullarına gönderilirler. Sağlık kurumu tarafından verilen sağlık raporunda bulunan engelli derecesine göre engelli kişinin yararlanacağı vergi indirim tutarları belirlenir.

Engelli kişilerin aldıkları engel derecesini gösteren sağlık raporunun bir nüshası iş yerine gönderilir. Başvuruları sırasında ellerinde sağlık raporu bulunan vatandaşların raporları incelemeye alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonunda engelli vatandaşın yeni rapor almasına gerek kalmadan başvurusu kabul görebilmektedir.

Engelli Vergi İndirimi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli vergi indirimi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Engelli vatandaşın sakatlık indiriminden yararlanmak istediğini belirten dilekçe
 • Engelli vatandaşın kimlik belgesi
 • Engelli vatandaşın çalıştığı yerden alacağı hizmet belgesi (sigortalı işçi olduğuna dair belgeler)
 • Engelli vatandaşa ait sigortalı işçi belgeleri; sigorta işe giriş başlangıç tarihi, Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü ve işyeri tarafından düzenlenen çalışma yazısı.
 • Engelli vatandaşa ait 3 adet fotoğraf

Hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli kişilerin müracaatlarında istenen belgeler şunlardır;

 • Başvuru sahibinin engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belgenin aslı ya da fotokopisi
 • Başvuru sahibine ait 1 adet fotoğraf
 • Başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibine ve bakmakla yükümlü olduğu kişiye ait kimlik belgelerinin asılları
 • Başvuru sahibinin hizmet verdiği işyerinden temin edeceği çalışma durumunu gösteren belge
 • Başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiye ait 3 adet fotoğraf

Bağ-Kur Sigortalıları Vergi İndirim Belgesi Alabilir Mi?

Bağ-Kur sigortası olan engelli vatandaşlar vergi indirim belgesine sahip olamazlar. Vergi indirim belgesi alarak bu haktan faydalanabilenler sadece Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalıları ve devlet memurları gelirlerine sahip olan kişilerdir. Bağ-Kur lu olan engelli vatandaşlara vergi indirim belgesi hakkı verilmez fakat bu vatandaşlar için devlet kolay emeklilik hakkı tanımıştır. Bağ-Kur sigortalısı engelli vatandaşlar kolay emeklilik haklarında engellilik oranlarına göre;

 • Engellilik oranı %60 ve üzerinde olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 15 senede 3960 iş gününü tamamlayarak,
 • Engel oranı %50 ila %59 arasında olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 16 sene 4320 iş gününü tamamlayarak,
 • Engel oranı %40 ila %49 arasında olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 18 sene 4680 iş gününü tamamlayarak emekli olabilirler.

Engelli Kartı Sorgulama

Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. 4800 prim ile / 49 engelli raporu ile vergi indirimden yararlanıp emekli olmak için başvurdum acaba ne kadar maaş alabilirim

  1. Merhaba,

   Prim tutarlarını bilmediğimiz için maaş hesaplaması yapmamız mümkün değil.

 2. Selâm ben 1989ssk girişim var pirimim 7200 iki defa bel fıtığı ameliyatı oldum sol gözde göz tembelliği var sağ göz zayıfladı sol el bileğinden kas yirtilmasi lif kopugundan ameliyat oldum bağırsaklardan ikitane polip aldırdım kemik erimesi başlangıcı var ak cigerde 6.7 büyüklüğünde cam görünümlü modül var buna göre kaçta kac rapor alabilirim

 3. İyi günler . Yaşım 48 %40 süreli engelli raporum var.Raporu vergi dairesine teslim ettim ve 4-5 ay gibi süre içinde geri dönüş yapılacağı bildirildi.süreli engell durumundan birşey anlamadım bu rapora göre emekli olbilirmiyim

 4. Merhaba Bağkur’dan emekli oldum engelli emeklisi.Emekli olduktan sonra bir şirkette Asgari ücretli olarak işçi olarak çalışıyorum vergi indirimi alabilir miyim Teşekkürler

 5. Merhaba yüzde 40 engelim var vergi indiriminden emekli olursam 4500 günüm var ayrıca sürekli iş göremezlik gelirim 1396 lira alıyorum emkli olursam maağaşım nekadar olur teşekkür ediyorum

 6. Merhaba
  Yaşım 48 8100 iş günü primim var.İşten çıkarıldım.Emekliliğime daha 5 yıl var.Ankilozan spondilit rahatsızlığımdan kaynaklı %42 sağlık kurulu raporu aldım.Raporu vergi dairesine teslim ettim ve 4-5 ay gibi süre içinde geri dönüş yapılacağı bildirildi.Vergi indiriminden faydalanıp emekli olmak için bir iş yerinde işe başladım primlerimi düşük ödüyorum.Emekli maaşıma etkisi olurmu .Lütfen bu konuda bana yardım edermisiniz.

  1. Merhaba,

   Emekli maaşınızı son 5 yıl çok fazla etkilemez. Düşüş yaşanmaz. Çünkü tüm yılların prim ödemesi alınmaktadır.

 7. %42 iki yıl süreli raporum onaylandı 18yilim doldu1999/7 ay sigorta girisliyim. 5800is günüm doldu. Asgari ücretli calisanim. Ne kadar emekli maaşı alabilirim

 8. %90 raporum varhaziran 15 yani 1 aya kadar emekli başvurusu yapıcam asgari brütüm var ne kadar maaş baglanır bilgisi olan varmı ayrıca orana göre maaş degişiyormu

 9. 1993 sigorta başlangıç 5300 pirim günü 1976 dogumluyum yuzde 50 engelliyim emekli olabilirmiyim emekli maaşım ne kadar olur

 10. Merhabalar. Tip 1 hastasıyım tansiyon var ve astım var SSK 3900 gün oldu bunlardan yüzde kaç alırım be zaman emekli olurum ve kaç lira maaş alırım

 11. Yüzde 43 engelli raporun var 4900 günüm 1999 _1 Nisan isbsaim engelli indiriminden maaşım ne kadar olur yaşım 51

 12. merhaba annem 2001 ssk başlangic yas 65 şuan 6075 prim var is yerinde dustu calisamiyor kolu kirik sanirim artik calisamaz emekli olabilirmi lutfen cevap verirsiniz inşallah

 13. Yüzde 40 engelli raporum var 18 yıl 5290 gün pirimim var emeklilik başvurusunda bulundum 4000 bürüt maaş alıyordum ne kadar aylık bağlanır bilgisi olan cevap verirseniz sevinirim

  1. Malulen emeklilik için başvuruda bulundum /46 raporum var şimdi vergiden muaf emeklilik için ne yapmam gerek 2002 girişim ve 4645 günüm var

 14. merhaba sigorta başlangıcı 1995 pirim 1996 yılında yatmaya başladı 2006 yılında vergi indiriminden dolayı % 65 rapor aldım 2019 mayıs ayında 20 yıllık pirim dolmuş olacak fakat resmi kurumda 15 yıl oldu ne kadar maaş ve toplu para alırım teşekkür ederim.

 15. 4.1.2002 tarihinde işe girdim toplam 4350 günüm var %40 raporum var 2 yıl (540)gün askerlik borçlanması yaparsanız hemen emekli olursunuz dediler emekli
  Olursam ne kadar maaş bağlanır acaba

 16. 2000 yılı ekim ayında sigorta girişim 5300 günüm var heyetten %50 aldım ne kadar maaş bağlanır tşk

  1. 1994 ssk girişim var 1109 gün ssk 7390 gün bağkur var 1977 doğumluyum %63 raporumvar ssk dan emekli olmak için nekadar günüm var

 17. SelamlarBenim %45 sürekli ömür boyu engelli raporum var08/11/1970doğumluyum
  İşe giriş tarihim 01/09/1988
  Toplam SSK primini 9300
  Emekli olabilir miyim maaşım düşük olurmu normal günümü beklemek daha iyimi olur teşekkürler

 18. merhaba babam yuzde 53 engelli durumundan emekli oldu 800 liradan başlayıp şimdi 1200 lira maas alıyor 2019 da zaman gelecek mi? ayrıca başka bir yerden maaş alma durumu varmı veya maaşı artması için yani düzenleme yapılması için dilekce felan vermemiz gerekir mi ?

  1. Merhaba,

   Eğer bir işyerinde çalışmaya devam ediyorsanız maliyeden vergi indirimi yazısı alarak vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

 19. yüzde 72 engelli ve 2.derece vergi nindirimim var 5000 gün emekli sandığı 1700 gün uzun vade ssk var. ssk ya dilekçe verdiğimde bana son 3.5 yılın bizde olması lazım deyip maaş bağlamadılar,çaışamıyorum.pirim vazlam olmasına rağmende emekli olamıyorum ne yapmam lazım.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. %43 engellli raporum var.
   1998 Haziran girişliyim
   4100 gün prim ödemişliğim var
   350000 tl yatırılmış prim var
   Vergimindiriminden emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım.
   Yıllık ortalama 50000 tl üzerinden primim yatıyor beklemelimiyim emekli olmalımıyım
   Teşekkürler

 20. Sayın ilgili ,
  Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nden 1 ay önce %68 oranında engelli raporu aldım.
  Kardiyoloji klass 3, Hipertansiyon ve diyabet 2 hastasıyım. Daha önce geçirdiğim kalp krizi sebebi ile kalbimin %40 oraninda hücre ölümü var.
  Stress tamamen yasak ve ciddi diyet yapıyorum .
  1992 girisliyim. Türkiye de 4a ve 4b olarak toplam sigorta ödeme gün sayım 3750 .
  Basvurumu yaptığım halde malesef henüz geri dönüş olmadi 4 ay diyorlar. Bekleme süresinde ölmem durumum da karım yada eşim ölüm ayligimdan faydalanabilir mi ? Çünkü emekli olmak için belge bekliyorum . İkinci sorum emekli olursam yaklaşım ücret ne olur.? Son sorun 2022 yasasından yararlanma durumunda SGK dan emekli maaşı da alabiliyor muyum.?
  Okumak ve cevaplamak için ayıracak olduğunuz zaman için şimdiden teşekkür ederim .

  1. İyi bayramlar. Brut 6500 tl maaşım var. Yuzde 45 raprum bulunmakta. sigortaya ilk girisim 1997.
   5000 gün prim var.
   Emekli olursam ne kadar maas bağlanır.
   Bir sorum daha olucak. Isyerimden anlaşmali ayrilsam daha sonra dışardan( işsiz olarak ) emeklilik başvurusu yapabilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı