• 2018 Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ?

  Engelli maaşı ve vergi indirimi, engeli olan kişilerin yaşadığı zorlukların giderilmesine katkı sağlamak amacı ile düzenlenen uygulamadır. Engelli vergi indirimleri, engeli olmayan kişiler ile engelli olan kişiler arasındaki rekabet eşitsizliğini giderici bir çözümdür. Engelli indirimi 2018 yılında yapılan yeni düzenlemeler ile engelli kişilere daha fazla katkı sağlamak için indirim kapsamını genişletmiştir.


  Kişiler doğuştan veya sonradan zihinsel, ruhsal, bedensel ve duyusal yeteneklerini belirli oranlarda kaybedebilirler. Bunun neticesinde toplumsal yaşantılarında ve çalışma hayatlarında ve günlük ihtiyaçlarını karşılarken zorluklarla karşılaşırlar. Özellikle çalışma hayatlarında desteğe ihtiyaç duyan engelli vatandaşların ücretlerine engellilik dereceleri oranlarında sakatlık indirimi yapılmaktadır.

  Vergi Usul Kanunu çerçevesinde düzenlenen sakatlık indiriminden engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişilerde yararlanabilmektedir.  Engelli kişilerin vergi indirimlerinden yararlanmaları için başvurularının sorgulamasını yaparak dosyalarının hangi aşamada olduğunu öğrenebilirler. Engelli vergi indirimi sorgulama işlemini Vergi Dairesi Başkanlığı engelli vergi indirimi servisinden online olarak yapabilirler. Ayrıca vergi indirim takip ve sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

  2018 Vergi İndirim Tutar Ve Oranları Ve Maaşlara Yansıması

  2018 engelli vergi indirim tutar ve gelir matrahından alacakları indirim oranları şu şekilde düzenlenmiştir;

  • %80 ve üzerinde engeli bulunan 1. derecede engelli vatandaşlar için 1000 TL
  • %60 ila %79 oranında engeli bulunan 2. derecede engelli vatandaşlar için 530 TL
  • %40 ila %59 oranında engeli bulunan 3. derecede engelli vatandaşlar için 240 TL

  Engelli vergi indirimi hesaplama 2018 yılında her yıl olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen gelir vergisi matrahı üzerinden yapılan indirim ile hesaplanır. Gelir vergisi matrahına göre engelli kişi kaçıncı derecede vergi diliminde bulunuyor ise bu dilim oranındaki tutar her ay net maaşlarına eklenerek ödenmektedir. Engelli emekli maaşı ne kadar 2018 yılı tutar ve oranları Internet üzerinden kolaylık ile online olarak öğrenilmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Engelli Asgari Ücret Vergi İndirimi Hesaplaması

  Asgari ücretli engelli vatandaşların 2018 yılı vergi indirim hesaplamasına göre;

  • %80 oranında 1. derece engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 142,50 TL
  • %60 ila 79 oranında 2. derece engelli asgari ücret sahiplerinin net maaşlarına ilave olarak her ay 75,00 TL
  • %40 ila 59 oranında 3. derece engelli asgari ücret sahiplerine net maaşlarına ilave olarak her ay 37,50 TL olarak vergi indiriminden kaynaklanan ödemeler yapılır.

  Engelli Vergi İndiriminden Yararlanabilecek Olan Vatandaşlar

  Gelir vergisi indirimi, kanunda ‘sakatlık indirimi’ adı altında geçer ve engellilere yönelik olarak 193 sayılı gelir vergisi kanunu 31. maddesinde düzenlenmiştir. 31. maddeye göre; çalışma gücünün %80 oranını kaybetmiş olan memur veya işçi vatandaşlar 1.derece, çalışma gücünün %60 oranını kaybetmiş olanlar ise 2.derece, çalışma gücünün %40 oranını kaybetmiş olanlar 3.derecede engelli vatandaş olarak sayılırlar. Gelir Belgesi Tebliğinde belirlenmiş olan tutarlar engelli vatandaşların hizmet erbabı ücretlerinden aylık olarak indirilmektedir.

  Engelli vergi indiriminden faydalanabilecek olan vatandaşlarda aranılan özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ücretli olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler
  •  Basit usul vergi mükellefiyetli olan engelliler (esnaf, tüccar, zanaatkar ve benzeri) ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler
  • Serbest mesleklere dahil olarak çalışan engelli vatandaşların kendileri ile beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler

  Engelli vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler eşi ve çocuklarıdır. Engelli vatandaşların eş ve çocukları vergi indiriminden yararlanma hakkına sahiptirler.

  Vergi indiriminden yararlanarak emekli olan vatandaşların Engelli vergi indirimi emeklilik maaşları, sakatlık indirimi ile 4A SSK kapsamı dahilinde 900 ila 1100TL arasındadır. 4c emekli sandığı dahilinde emekli olan engelli vatandaşların aldıkları emekli maaşı ise 1900 ila 2100 TL arasındadır.

  Vergi indiriminden emekli olma hakkına sahip olan kişilerin en az %40 oranında engelli olması gerekir. Bu kişiler yaş şartlarını beklemeden daha erken zamanlarda emekli olma hakkına sahiptirler. Engelli vatandaşların bu haktan yararlanmaları için Sigortalarının başlangıç tarihine göre sigortalı oldukları süre ve prim gün sayısı geçerliliğini sağlamış olmaları gerekir. Bu durum ile alakalı iş ve işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir.

  Engelli Vergi İndirim Belgeleri Nereden Alınabilir?

  Engelli vatandaşların vergi indirimlerinden yararlanmak için gerekli evrakları hazırlayarak başvuru yapmaları gerekir. Emeklilik yaşlarını beklemeden emekli olmak ve daha az vergi ödemek hakkından faydalanmak isteyen engelli vatandaşlar başvurularını;

  • Bağımsız vergi dairesi olan ilçelerde bulunan vergi dairelerine ve diğer ilçelerde mal müdürlüklerine,
  • İller de defterdarlık Gelir müdürlüğüne, müracaat etmeleri gerekmektedir.

  Gerekli evrakları tamamlayarak kurumlara başvuru yapan engelli vatandaşlar engelli sağlık raporu almak için ilgili olan sağlık kurullarına gönderilirler. Sağlık kurumu tarafından verilen sağlık raporunda bulunan engelli derecesine göre engelli kişinin yararlanacağı vergi indirim tutarları belirlenir.

  Engelli kişilerin aldıkları engel derecesini gösteren sağlık raporunun bir nüshası iş yerine gönderilir. Başvuruları sırasında ellerinde sağlık raporu bulunan vatandaşların raporları incelemeye alınarak değerlendirilir. Değerlendirme sonunda engelli vatandaşın yeni rapor almasına gerek kalmadan başvurusu kabul görebilmektedir.

  Engelli Vergi İndirimi Başvurularında Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Engelli vergi indirimi için gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Engelli vatandaşın sakatlık indiriminden yararlanmak istediğini belirten dilekçe
  • Engelli vatandaşın kimlik belgesi
  • Engelli vatandaşın çalıştığı yerden alacağı hizmet belgesi (sigortalı işçi olduğuna dair belgeler)
  • Engelli vatandaşa ait sigortalı işçi belgeleri; sigorta işe giriş başlangıç tarihi, Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümü ve işyeri tarafından düzenlenen çalışma yazısı.
  • Engelli vatandaşa ait 3 adet fotoğraf

  Hizmet erbabının bakmakla yükümlü olduğu engelli kişilerin müracaatlarında istenen belgeler şunlardır;

  • Başvuru sahibinin engelli kişiye bakmakla yükümlü olduğunu gösteren belgenin aslı ya da fotokopisi
  • Başvuru sahibine ait 1 adet fotoğraf
  • Başvuru dilekçesi
  • Başvuru sahibine ve bakmakla yükümlü olduğu kişiye ait kimlik belgelerinin asılları
  • Başvuru sahibinin hizmet verdiği işyerinden temin edeceği çalışma durumunu gösteren belge
  • Başvuru sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiye ait 3 adet fotoğraf

  Bağ-Kur Sigortalıları Vergi İndirim Belgesi Alabilir Mi?

  Bağ-Kur sigortası olan engelli vatandaşlar vergi indirim belgesine sahip olamazlar. Vergi indirim belgesi alarak bu haktan faydalanabilenler sadece Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalıları ve devlet memurları gelirlerine sahip olan kişilerdir. Bağ-Kur lu olan engelli vatandaşlara vergi indirim belgesi hakkı verilmez fakat bu vatandaşlar için devlet kolay emeklilik hakkı tanımıştır. Bağ-Kur sigortalısı engelli vatandaşlar kolay emeklilik haklarında engellilik oranlarına göre;

  • Engellilik oranı %60 ve üzerinde olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 15 senede 3960 iş gününü tamamlayarak,
  • Engel oranı %50 ila %59 arasında olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 16 sene 4320 iş gününü tamamlayarak,
  • Engel oranı %40 ila %49 arasında olan Bağ-Kur lu engelli vatandaşlar 18 sene 4680 iş gününü tamamlayarak emekli olabilirler.

  Engelli Kartı Sorgulama

  Engelli Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

  Engelli Yakını Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?  tıkla sorunu sor

  2018 Engelli Vergi İndirimi, Engelli Maaşı Ne Kadar ? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali dedi ki:

   merhaba babam yuzde 53 engelli durumundan emekli oldu 800 liradan başlayıp şimdi 1200 lira maas alıyor 2019 da zaman gelecek mi? ayrıca başka bir yerden maaş alma durumu varmı veya maaşı artması için yani düzenleme yapılması için dilekce felan vermemiz gerekir mi ?

  2. kenan dedi ki:

   yüzde 72 engelli ve 2.derece vergi nindirimim var 5000 gün emekli sandığı 1700 gün uzun vade ssk var. ssk ya dilekçe verdiğimde bana son 3.5 yılın bizde olması lazım deyip maaş bağlamadılar,çaışamıyorum.pirim vazlam olmasına rağmende emekli olamıyorum ne yapmam lazım.bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Aydin dedi ki:

   Sayın ilgili ,
   Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi’nden 1 ay önce %68 oranında engelli raporu aldım.
   Kardiyoloji klass 3, Hipertansiyon ve diyabet 2 hastasıyım. Daha önce geçirdiğim kalp krizi sebebi ile kalbimin %40 oraninda hücre ölümü var.
   Stress tamamen yasak ve ciddi diyet yapıyorum .
   1992 girisliyim. Türkiye de 4a ve 4b olarak toplam sigorta ödeme gün sayım 3750 .
   Basvurumu yaptığım halde malesef henüz geri dönüş olmadi 4 ay diyorlar. Bekleme süresinde ölmem durumum da karım yada eşim ölüm ayligimdan faydalanabilir mi ? Çünkü emekli olmak için belge bekliyorum . İkinci sorum emekli olursam yaklaşım ücret ne olur.? Son sorun 2022 yasasından yararlanma durumunda SGK dan emekli maaşı da alabiliyor muyum.?
   Okumak ve cevaplamak için ayıracak olduğunuz zaman için şimdiden teşekkür ederim .

  Sorunuzu Yazın