• Engelli Raporu İtiraz


  Türkiye’de artık engelliler seslerini yetkililere duyurduktan sonra pek çok yardım desteği bulabilmektedir. Ancak bu engeller kişiden kişiye göre değişmektedir. Ayrıca bu engellerin yüzdelik dilimleri oldukça önemlidir. Bir çok kişi devletin sağlamış olduğu engelli kontenjanından ya işe girmekte ya da gerekli maddi desteği görmektedir. Aynı zamanda bu kişiler gerek araç alımında gerek diğer ÖTV dahilinde bulunan alışverişlerinde oldukça yardım görmektedir. Engellilerin yaşadığı sıkıntıları bir nebze de olsa azaltabilmek ve onların hayatlarını kolaylaştırmak adına devlet bu kişilere bazı ayrıcalıklar tanımaktadır. Bu ayrıcalıklardan yararlanmak isteyen kişiler engellerini yetkililere bildirerek bu fırsatlardan yararlanabilir. Engelliler gerek iş imkanı bulma konusunda gerek eğitim konusunda bir çok sıkıntı çekmektedir. Bunun yanı sıra bu engelli vatandaşların aileleri de bu kişilerin bakımlarını üstlenerek en az onlarda engelliler kadar ayrıcalık görmeyi hak etmektedir. Bu fırsatlardan yararlanmak için bulunduğunuz ile bağlı olan Sağlık Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekecektir. Buraya gittiğinizde sizlerden bir rapor isteyeceklerdir. Bu raporun içerisinde sizlerin özürlerinin yüzde kaç oranında olduğunu ve diğer sizlere ait olan bilgiler bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere engellilik ya kalıtsal olmakta ya da kişinin bir kaza geçirmesinin ardından gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak bu yüzdelik oranlar zaman zaman değişebilmektedir. İki yıl önce almış olduğunuz rapordaki durumunuzla şimdiki durumunuz bir olmayabilir. Bu yüzdelik oranlara bakılarak bazı hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Yani durumu ağır niteliğinde sayılacak engelliler engelli maaşlarından yararlanabilecek ve bununla beraber diğer haklara da sahip olabileceklerdir. Bu imkanlardan biri de engelli kontenjanından devlet kurumlarında çalışabilme imkanıdır. Ancak dediğimiz gibi bu raporlar bazen farklılık gösterilebilir. Zaman zaman hastanelerde alınan bu raporlarda iyi muayene olmadığınız zamanlarda olabilir. Doktorların gözlerinden kaçırdıkları bir nokta da sizler bu imkanlardan faydalanamayabilirsiniz. Bu raporlardaki her cümle sizlerin gerek geçim derdini ortadan kaldıracak gerek iş imkanından yararlanmanızı sağlayacaktır. Ağır niteliğinde sayıldığı halde özrünüz bu şekilde kabul edilmiyorsa zaman zaman bu raporlara itiraz edebilme hakkınız olduğunu da unutmayın. Engelli raporu itirazı için ilgili kuruma giderken bazı evrakları da yanınızda bulundurmanızda fayda vardır. Eğer kişi özel ihtiyaçlarını tek başına gideremiyorsa ve buna rağmen engelli maaşından faydalanamıyorsa bu rapora itiraz edebilir ve tekrar bir rapor almak sureti ile bu rapora itiraz edebilirler


  Engelli Raporu İtirazı

  Engelli raporu itiraz için başvurmanız gereken kurum İl Sağlık Müdürlüğü’dür. İkametinizin bağlı olduğu ilde bu kuruma başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Ancak sizlere tavsiye edilen hastanelerde alınacak bu rapor her hastanede verilmemektedir. Bunun amacı adaletsizliğin önüne geçmektir. Engelli raporu itiraz etme hakkı her engelli vatandaşın hakkıdır. Engelli raporu itirazını gerçekleştirebilmek için gittiğiniz kurum sizlerden bazı evraklar ister. Bu rapor itirazı resmi nitelikte olacağı için resmi bir dilekçe ve aynı zamanda kişinin beş adet vesikalık fotoğrafı ve kimlik fotokopisi gerekli olacaktır. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde bu kuruma iletmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda yazacağınız dilekçenin anlaşılabilir olması oldukça önemlidir. Eğer kişi dilekçeyi kendisi yazamıyorsa bunu yakın bir bireyi yazabilir ve sonunda kişi kendisi imzalayabilir. Bu raporda sizlerin itiraz ettiği konu hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Eğer kişinin engelli raporu itiraz işlemi kabul edilirse bu kurumun sizleri yönlendirdiği hastanelere gitmeniz gerekmektedir. Bu hastanelerde doktorlar durumunuzu inceleyecektir. Bu durum incelemesi sonucunda da sizlerin yeni engelli raporu hazırlanacaktır. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gönderilmiş olduğunuz ikinci hasta tarafından düzenlenecek olan rapor ilk rapor ile aynı olursa rapor kesinlik kazanır. Fakat ikinci hastane tarafından düzenlenen raporun ilk rapordan farklı olması halinde sorun kişinin ikametgahına göre en yakın hakem heyetine sevk edilmesiyle çözülecektir. Hakem hastanesi tarafından hazırlanacak olan raporlar kesindir.
  tıkla sorunu sor

  Engelli Raporu İtiraz İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hacer dedi ki:

   Annem için engelli maaşı için İstinye hastanesine gittim burda%75 hayır çıktı itirazda bulundum bize başka bir hastane olan Kağıthane devlete gittik orası da sonucu bize vermeden il sağlık müdürlüğüne göndermiş fakat sonucu bilmiyor şimdide hakem heyeti olarak Şişli Etfal’e gönderdiler acaba neden soruma cevap verir misiniz ayrıca annem şeker tansiyon kalp kulağında cihaz var ve de norolojiden sağlık raporları var

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İtiraz sonucu ikinci hastaneden rapor istendiğinde ayrıca birde hakem hastane atanır. Kağıthanenin verdiği rapordaki oranları görmek lazım.

  2. Cıvan dedi ki:

   Meraba ben hazıran da bulundugum ılceden engellı rapor basvurusu ysptım gozum ıcın yuzde 36 oranında rapor verdılrr ardından agustosta kaza gecırıp sag kulagımı kaybettım kafa tasım kırıldı ve rapor a ıtıraz ettım ekımde bana ılk once goz ıcın yuzde 37 kulak ıcın yuzde 22 oranında rapor verıp hakem hastahanesıne gonderdıler orda ıse gozume yuzde 20 kulagıma yuzde 12 verdıler suan ne yapmalıyım yardımcı olursanız cok sevınırım not:( sol gozum hıc gormuyor sag gozumde amelıyatlı)

  Sorunuzu Yazın