Engelli

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli Sağlık Kurulu raporuna yapılacak itirazlar, raporun verildikten sonra üzerinde hiçbir değişiklik yapılamamasına bağlı olarak şekillenmektedir. Engelli raporu, verildikten sonra üzerinde değişiklik yapılamayacak raporlar arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda raporun resmi kayıtlara ve hastane sistemine işlenmesinden sonra, raporun verildiği hastane dahil üzerinde değişiklik yapamaz. Raporun değiştirilmesi, ancak Engelli Sağlık Kurulu raporuna itiraz sürecinde gerçekleştirilmektedir.

Bu durumda kişilerin itiraz sebeplerini ortaya koymaları ve Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak yönlendirmelerde gönderilecek yeni hastaneden tekrar rapor almaları gerekecektir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraza Süreci

Engelli Sağlık Kurulu raporuna itiraz basamakları, kişilerin bekledikleri sonuçları raporlarda görememesine bağlı olarak bir hata yapıldığını düşünmeleri ile başlamaktadır. Bu bağlamda kişiler, kurul raporlarını yenileme evresinde devlet hastanelerine başvururlar. Devlet hastaneleri tarafından rapor prosedürünce belirlenen tetkikler ve tahliller yapılır.

Yaklaşık 2 gün sürecek bu tahlil evresinin sonrasında kişilere rapor teslim edilir. Rapor incelendiğinde rapor sonuçları içerisinde, engel yüzdesi belirtilecektir. Genellikle %40 engel yüzdesinin üzerine destek ve yardımlardan yararlanma durumu olduğundan, rapor sonucunun %35- 37 civarında kalması durumunda itiraz gerçekleşmektedir.

Bunun yanı sıra beklenenden yüksek rapor oranı durumu da itirazlara neden olmaktadır. Kişilere, aldıkları engelli raporu sisteme işlendikten sonra verilmektedir. Bu nedenle değişiklik için resmi itiraz gerekmektedir. engelli Sağlık Kurulu raporuna itirazlar, birden fazla raporun alınması, gelir dairesine intikal eden raporların sorgulanması gibi durumlarda yapılabilmektedir.

Eğer yeni bir “engelli raporu” almak isterseniz, konumuzu detaylıca incelemenizi öneririz.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Basamakları

Engelli Sağlık Kurulu raporuna itiraz adımları şöyle sıralanabilir:

 • İtiraz başvuruları İl Sağlık Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan itirazlar, Engelli Sağlık Kurulu raporuna itiraz dilekçesinde resmileştirilir. İtirazın sahibi olan kişi, dilekçe örneğinde itiraz nedenlerini sıralamalıdır. Bu dilekçenin örneklerini internet üzerinden bulabilirsiniz.
 • Dilekçe değerlendirmeye alınır. Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş başka bir hastaneye gönderilir. Bu hastanede tüm işlemler tekrar yapılarak yeni sağlık kurulu raporu alınır.
 • Engelli Sağlık Kurulu raporlarının sonuçlarının aynı olması durumunda yeni bir itiraz kabul edilmez. Raporun doğruluğu tescillenir ve kişilerin resmi işlemlerinde bu raporu kullanmaları gerekir. Ancak ikinci hastanenin verdiği rapor, ilk rapordan farklı ise, kişi hakem hastaneye gönderilir.
 • Hakem hastanede tekrar test ve tetkikler yapılarak hangi raporun doğru olduğuna karar verilir. Seçilecek hakem hastanenin, kişinin ikamet adresine yakın olması gerekmektedir. ikamet adresi çevresinde en yakın hakem hastaneye kişi, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gönderilir.

Gelir Dairesine İntikal Eden Sağlık Raporlarına İtiraz

Engelli kurul raporlarına gelir dairesi için itiraz etmek, gelir dairesinin belirli bir engel oranında sağladığı hizmetlerden yararlanmak istenmesi, ancak alınan raporun gerekli yüzdeye ulaşmaması durumunda olabilmektedir. Bu kapsamda alınan rapor, yeni değerlendirme için başka bir hastaneye gönderilir. Engel tanı ve bulgularının açıkça anlatılıyor olması, laboratuar sonuçlarının rapora işlenmesi gibi gereklilikler nedeniyle de itirazlar yapılabilmektedir.

Birden Fazla Engelli Raporu Varlığında İtiraz

İki ve daha fazla raporun varlığında itiraz etmek için raporda belirtilen bulgu ve engel yüzdelerinin farklı olması gerekmektedir. özellikle düzenli aralıklarla rapor yenilemesi gereken kişiler için bu itirazlar, raporun yeniden incelenmesi için yapılmaktadır.

Bu çeşit itirazlarda Sağlık Müdürlüğü, hakem hastane belirler ve raporlarla birlikte engelli raporu sahibi olan kişiyi hakem hastanelere gönderir. Hastane, raporları ve kişiyi değerlendirerek kesin sonuca ulaşır. Hakem hastaneye itiraz seçeneği bulunmamaktadır.

Engelli raporu alırken istenen “Tam Teşekküllü Sağlık Raporu” süreci için konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Hangi Durumlarda Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Edilmelidir?

Engelli Sağlık Kurulu raporuna itirazı gerektirecek haller şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli Sağlık Kurulu raporunun süresine ilişkin itirazlar: Engelli raporu sürekli olarak verilmişse, ancak kişinin engel durumunun değiştiğine yönelik bir tutum varsa, bu durumda rapora itiraz edilmesi gerekmektedir. Süresiz verilen engelli raporlarında kişilerin itirazları kapsamında, verilişin üzerinden kaç yıl geçerse geçsin, rapora itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu durumda kişi, başka bir hastaneye gönderilerek yeni rapor alır. Raporda belirtilen engel durumu oranlarının çok farklı olması halinde hakem hastane devreye girer ve hakem hastanenin yapacağı değerlendirme sonucu kabul görür.
 • Raporda ağır engellilik durumuna ilişkin sorunun yanlış yanıtlanması durumunda rapora yapılan itirazlar değerlendirmeye alınacaktır. Örneğin raporda belirtilen oranın %85 olması durumunda, son bölümde yer alan ‘ağır engellilik var mı’ sorusunun Evet şeklinde yanıtlanması gerekmektedir. ancak bu soruya Hayır seçeneği işaretlenmişse, itiraz edilmelidir. Bunun yanında raporda belirtilen engel oranı %60 civarı ise, ağır engelliğe ilişkin soruya Evet yanıtı verilmişse de itiraz yerinde olacaktır.
 • Raporun iş başvurusu için alınmış olmasına rağmen, rapor içerisinde ‘Çalışabilir’ ibaresi yer almıyorsa, rapora itiraz edilmelidir. Bu tür itirazda İl Sağlık Müdürlüğü, kişileri, raporu aldıkları hastaneye geri gönderebilmektedir.
 • Vakıf maaşlarına başvuru yapan kişilerin sürekli engel raporunun Mart 2013 tarihinden önceki bir tarihte alınmış olması durumunda kişiler, rapor yenilemek için itiraz dilekçesi yazabilmektedir. Bunun nedeni Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün belirtilen tarihten önceki raporları dikkate almamasıdır.
 • Rapor ibarelerinin eksik yazılmış olması halinde rapora itiraz edilmelidir. Örneğin ağır ya da hafif olmak üzere engel durumu ile ilgili bilgi vermeyen raporlara, rapor süresini yazmayan hastanelere itiraz edilmelidir. Süresiz raporlarda dahi rapor süresi kısmına ‘süresiz’ ibaresi yazılmalıdır. Bunun yazılmaması halinde rapor geçerliliği tehlikeye girecektir.

Belirtilen durumlara ek olarak eğitim tedbiri raporlarında çocukların raporlarının içeriğinin okullara ve rehabilitasyon merkezlerine uygun olmaması durumunda yapılacak itirazlar değerlendirmeye alınır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Süresi

Engelli kurul raporu itirazları için süre bulunmamaktadır. Bu kapsamda kişiler, istedikleri zaman raporlara itiraz edebilmektedir. Rapor sürelerinin 2-3 yıl olması halinde zaten 2 yıl sonra rapor yenilenecektir.

Ancak süresiz raporlarda itiraz süresi bulunmaz. Kişi, süresiz raporunun belirttiği ibarelerde değişiklik olduğunu düşünmesi halinde, istediği zaman itirazda bulunabilir.

Engelli Raporu İtiraz Sorgulaması

İtiraz ettiğiniz engelli raporunun sorgulama işlemini online olarak internet üzerinden yapabilirsiniz. Açılan ekrana “T.C Kimlik” numaranızı girmeli ardından “Güvenlik Kodu” alanına doğru kodu girerek sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Askeri Hastanelerden Alınan Engelli Raporuna İtiraz

Engelli raporunu askeri hastanelerden alanların itirazları, tıpkı diğer hastane itirazları gibi değerlendirilmektedir. Ancak son düzenlemelerde askeri hastanelerin kapatılması nedeniyle yapılacak itirazlarda kişiler tekrar askeri hastanelere gönderilemezler. Sivil hastanelere gönderilen rapor sahiplerinin yeni raporları, sivil hastane tarafından verilir ve hakem hastaneler de bu kişiler için kullanılabilir. Kişinin askeri hastane ile bağlantısı kalmaz.

TSK’da görev yapamaz’ ibaresi içeren askeri hastane engelli sağlık kurulu raporlarında itiraz da aynı şekilde gerçekleştirilir. Askeri görevler konusundaki sağlık kurulu raporlarına itiraz sürecinde, kişi direkt olarak hakem hastaneye yönlendirilir.

Engelli kurul raporu sahibi askeri personelin raporlarını yenilemesi söz konusu ise, Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan kurul raporu vermeye yetkili hastaneler listesine bakarak alınabilmektedir. Bu konuda TSK mensuplarının sivillerden farkı yoktur. Bu raporlara itiraz süreçleri de belirtildiği gibi, sivillerle aynı şekilde işler.

Sağlık Raporuna itiraz Etmeden Yeni Rapor Almak

Sağlık raporu itirazı olmadan yeni rapor talebinde bulunmak mümkün değildir. Alınan her kurul raporu, uluslar arası sağlık platformuna kaydedilmektedir. Bu nedenle kişilerin  Engelli Sağlık Kurulu raporuna itirazlarının olmaması halinde rapor geçerliliğini sürdürür. Kişinin T.C.kimlik numarası ile yapılacak sorgulamada, rapor kaydı bulunabilecektir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Engelli Sağlık Raporu Vermeye Yetkili Hastaneler Hangileri?
Engelli Maaşı Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?
Shares:

76 Yorumlar

 • Elmas Ayyıldız
  21.02.2024

  Merhabalar çölyak hastalığı için % kaç engel oranı verilmesi gerekiyor acaba rica etsem öğrenebilir miyim?

  Cevapla
 • RECEP YILDIZ
  11.10.2023

  Abimin oğlu var otizm teşhisi konuldu, 19 yaşındadır. aklı beyni yerinde değil, fakat yüzde 82 engelli oranı verilmiş, ötv muafiyeti araç almayı düşünüyoruz. En az yüzde 90 verilmesi gerekiyor dimi araç almak için, çünkü zaten kendisi kullanamaz aracı. Yüzde 90 altı anladığım kadarıyla engelli şahıs kendisi kullanması lazım. buna itiraz mı etmemiz gerekiyor araç almak için. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum tşk ederim şimdiden

  Cevapla
 • Erdal doğan
  20.09.2022

  Babama ait sağlık raporu %89 çıktı , 30 gün geçmeden rapora itiraz ettik, ancak itiraz süresinden sonra heyet evrakları bir ayı geçti hastaneye teslim ettik sorun olur mu

  Cevapla
 • Hasan gün
  06.09.2022

  Merhabalar iyi günler dilerim,biz babama 2 yıl önce yüzde 78 oranında tam bağımlı raporu almıştık.geçen hafta hastahaneye gittiğimizde yüzde 66 oranında kısmi bağımlı raporu verdiler.bizde il sağlık müdürlüğüne itiraz edeceğiz.eğer 2.aldığımız rapor tam bağımlı çıkarsa o raporu kullanabilecek miyiz yoksa hakem hastahaneye mi yönlendireleceğiz bilgisi olan var mı acaba

  Cevapla
 • duygu öndöl
  01.09.2022

  Merhabalar, ÖTV indirimi için başvurduğumuz heyetten (Kanser ve ilave rahatsızlıkları sonucunda) babama % 90 engelli raporu verildi, lakin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiş, bu durumda ÖTv indirimi kurallarına göre yararlanamıyoruz en az 8-9 ay ya da 1 yıl olması gerekiyormuş. ayrıca kanser hastalarına minimum 2 yıl rapor verilmiyor mu ? Süreye itiraz etme hakkımız var mıdır ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   01.09.2022

   Merhaba

   Sağlık müdürlüğünden itiraz edebilirsiniz. Kanseri nasıl 6 aylık bir hastalık görürler. İlginç.

 • duygu öndöl
  31.08.2022

  Merhabalar, ÖTV indirimi için başvurduğumuz heyetten (Kanser ve ilave rahatsızlıkları sonucunda) babama % 90 engelli raporu verildi, lakin geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiş, bu durumda ÖTv indirimi kurallarına göre yararlanamıyoruz en az 8-9 ay ya da 1 yıl olması gerekiyormuş. Süreye itiraz etme hakkımız var mıdır ?

  Cevapla
 • Tayfun aytar
  22.08.2022

  Merhaba ben epilepsi ve sol dizde arizam var benim eski raporum yüzde 53 idi süreli olduğu için 2 senede bir yenileniyor yeniledim ve 38 verdiler süresiz itiraz etim sonra gene 38 verdiler ama süreli şimdi bidaha itiraz etsem ne olabilir iş yerine engelli olarak alındım şuan engelli sayılmıyor um isyerinden cikartabililermi beni cvp verebilirsiniz çok teşekkür ederim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   23.08.2022

   Merhaba,

   Tekrar itiraz ederek hakem hastane talep edebilirsiniz. İşten haklı fesih ile çıkartamazlar. Çıkartsalar bile tazminat ödemek zorundalar.

 • UfukAlp
  07.08.2022

  Tamamen yanlış bilgiler verilmiş.
  Engelli sağlık kurulu raporu için itiraz süresi rapor tarihinden itibaren 30 gündür.
  İtirazlar il sağlık müdürlüğüne yapılır.

  Cevapla
 • Ümit
  04.06.2022

  Girdiğim sağlık kurulunda uyuku apnemin ağır şiddetli olmasına rağmen (makineyi aldım kullanıyorum) benden 3 aylık cihazı kullandığımın çıktısını istemektedir bununla ilgili bir kanun varmıdır keyfi bir uygulamamıdır

  Cevapla
 • Gamze
  31.05.2022

  Merhaba benm teyzem serebral palsy sekeli + guadriparezi hastasi doğuştan engelli yani ilk raporu 18 yaşında alindi yuzde92 engelli snra bi diğer rapor var yüzde 70 girilmiş ama hastane adi yok en son ki raporuda yuzde60 engelli süresiz ağır özürlü. yüzde 60 olduğu için son rapor daha önceki yüzde 70 lik üstü engelli ayligi aldığı için şuan maaşı yarısı kesiliyor 650 lira aliyor ama teyzem doğuştan engelli ve şuan 62 yaşında ilk rapordan bile daha engeli ağır yaşı gereği ben bu son rapor için nasıl itiraz edebilirim en ağır engelli bireylerden birisi ama kendisi bu hata yuz7dn 650 lira engelli ayligi aliyor durumu düzeltmek istiyorum itiraz nasil edicem yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 • HASAN MUTLU
  30.05.2022

  ENGELLİ RAPORU İÇİN KALPTEN 37 ORAN VERDİLER BİRDE HEPATİT B DEN QUANTAVİR RAPORLU İLAÇ KULLANIYORUM İTİRAZ ETSEM OLURMU

  Cevapla
 • Gökay Aral
  24.05.2022

  1 Bel fıtığı diskhernisi takıldı 2 boyun fıtığı implant ve protez takıldı 3 omurilik ameliyatı oldum 6 plak 30 vida takıldı 2018de beyin cerrahi yüzde 30 vermiştir 18 Mart 2021 de beyin cerrahi yüzde 8 oran verdi nöroloji polinorapati oran vermedi KBB 2018de yüzde 8 verdi 2021de yüzde 6 verdi kifoz hafif artmıştır engelli oranı vermedi

  Cevapla
 • Furkan
  22.05.2022

  Merhaba. Benim eski süreli rapor %67 idi. İstanbul çapadan almıştık. Sonra süresiz olmasını istedik. Kurula girdik vs. %40 verdiler bize aynı olacak dediler. Ama düşük verildi. Seneler oldu alalı. Engelli kimliğimde halen %67 yazmakta. Şimdi yeşil pasaport için min %50 rapor istiyor. İtiraz etsek acaba eski raporu ve engelli kartımdaki oranı dikkate alıp düzeltme yaparlar mı uğraşmaya değer mi ne yapsak şaşırdık kimden net bilgi alabiliriz? Teşekkürler.

  Cevapla
 • Baki
  20.05.2022

  MerhabaEngelli raporu almak için başvurdum. ilk hastane sadece uyku apnesınden %35 verdi tansiyon raporumu verdim fakat oran vermedi.
  İtiraz ettim. Diğer hastanede tetkikler yapıldıktan sonra Uyku apnesi %35 . Tansiyon klas 2 Hiper % 20. Dahiliye Şeker den %10 verdi.
  Heyete girdim Şeker ilaç kullanmadığım için DM iptal kararı verdi.
  Toplamda uyku apnesi ve tansiyondan %48 verdi.
  Raporu aldıktan sonra oradaki görevliye sordum. Bu benim raporum kesin mi? diye. O da evet kesin dedi.
  Tekrar yineledim bakın ben itiraz üzerine geldim sonuçların farklı çıkması durumunda hakem hastaneye gönderilecek deniyor dedim. İtiraz etmezseniz bu raporunuza bu kesin dedi.
  Bende vergi dairesine gidip engelli vergi indirimi dilekçemi verdim.13/05/2022 tarihinde.
  orada da sordum hakem hastane meselesini onlarda olumsuz cevap vermedi.
  Benim sorum şu;
  İtirazlar sonrasında 2,ci rapor farklı çıkması durumunda hakem hastaneye gidiliyor mu? Gidilmiyor mu?
  Birde vergi indirim sonucu kesinleşir mi? yoksa onlarda hakem hastaneye gideceksin derler mi?
  Kafam çok karıştı bu duruma. Her yorumda ya da açıklamalarda itiraz sonrası 2,ci rapor farklı çıkması durumunda hakem hastaneden bahsediliyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 • Merhaba
  19.05.2022

  merhaba
  engelli raporu almak için hastaneden kalp ve hipertansiyondan 37 oran verdiler ek olarak bende hemoroid var ama dahiliye yazmadı bana genel cerrah olması gerekiyor dedi ama başvuru yapılırken genel cerrah klinigine yönlendirmemişlerdi .hemoroid tanısını eklemek için tekrar başvuru veya itiraz etmemi gerekiyor.

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.05.2022

   Merhaba,

   Hemoroid tedavi edilebilecek düzeyde ise oran çıkmaz. Aksi bir durumda % 10 oran alınabilir. doktorun teşhisine bağlı değişkenlik gösterebilir.

 • 09.05.2022

  Engelli raporundan bademcik alınmış olmasına puan verilirmi kbb gitmek gerekiyor .tip 1 diyabetim troid var ikisinden % 37 rapor verdiler ama sekerimin 200 üstünde olduğunu söylememiştim ondanda puan verilirmi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   12.05.2022

   Merhaba,

   Açlık şekeriniz 200 üstü ise ondan da oran çıkabilir. ancak bademcikten oran çıkmaz.

 • Arzu
  09.05.2022

  Merhabalar eşin felç hastası 11 senedir ilk raporda yüzde 78 idi veağır engellidi evde bakım maaşı alıyordum ama ötv için baş vurduk /68 indirdiler ve kısmi bağımlı demişler maaş kesildi ben yeniden rapor aldım şimdide :/85 demişler ve yine kısmi bağımlı demişler ne yapmam lazım şütfen yardım edin

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.05.2022

   Merhaba,

   Son bir hakem hastane talebinde bulunabilirsiniz.

 • İrfan Ormancı
  08.05.2022

  Merhaba. Oğlum Down Sendromlu. 12 yaşında. ÇÖZGER’ini 04.01.2022 tarihinde yeniledik. “Çok İleri Düzeyde ÖGV vardır.” ibaresi yazılı raporda. Bu da %70-79 engel oranına tekabül ediyor. Önceki raporda ise bu oran %90-99 şeklindeydi. Daha önceki raporlarda ise %60, %75… gibi farklı oranlar vardı. Down sendromunun tedavisi yok. Bu farklı oranlar neler? Neyse son rapora itiraz süresi geçti. Araç almak istiyorum, bu oran yeterli değil sanırım. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.05.2022

   Merhaba,

   Çok İleri Düzeyde ÖGV vardır ibaresi varsa bu rapor ile ötv muafiyetli araç alabilirsiniz.

 • erhan
  06.05.2022

  2012 yılında zihinsel özürlü raporum vardı 12 yaşındayken şu anda 22 yaşındayım ve herhangi bir sıkıntım yoktur hastaneye gittiğimde bir işlem yaparken bu doktorların karşısına çıkması beni rahatsız ediyor bu durumda itiraz etmem ve doktorların karşısına çıkmamasını istiyorum bu yeterli mi

  Cevapla
 • Harun
  06.05.2022

  Merhaba ilk raporum %36 çıkmıştı itiraz ettim ve ikinci hastane olarak hakem hastaneye gittim %44 rapor verdiler şimdi raporun kesinleşmesi için 3.bir hakem hastaneye gitmem gerekiyor mu?

  Cevapla
 • Umut
  02.05.2022

  Merhaba çocuğum çözger raporu yüzde 90 ve 99 arası ilk rapor senesi doldu yenileme yaptık verdikleri rapor şuan yüzde 50 ve 59 arası bu yüzden evde bakım maaşı kesilir mi daha 5 yaşında fizik tedavi görüyor ce hiç bir değişiklik yok tedavide

  Cevapla
 • Sinan
  29.04.2022

  Merhaba kızımın sağ el baş parmak hariç el eksikliği var raporu %32 çıktı bu oran normalmidir buna itiraz edebilir miyiz tesekkurler

  Cevapla
 • Kamil şişman
  19.04.2022

  Merhaba %95 süreli engelli raporum var haftada 3 gün diyalize giriyorum ve bir böbreğim alındı rapor yenileme rağmen yine süreli rapor verdiler bunu sürekli rapor olarak düzelttirebilirmiyim?

  Cevapla
 • Tuğbanur Akdoğan
  08.04.2022

  Merhaba anneme engelli raporu almak için başvurduğumuz hastane %62 fizik tedavi %44 kardiyoloji %15 göz %28 şeker ve tansiyon dan dolayı toplam %87 süresiz engelli raporu verdi. Biz araç almak için %90 ve üzeri olması için başvuru yapmıştık. İtiraz ederek toplam rapor oranını değiştirebilir miyiz? İtiraz dilekçesi süresi var mıdır? Ya da itiraz başvurusu yapmadan yeniden başka bir hastaneden randevu alarak kurula girebilir mi?

  Cevapla
 • soner
  26.03.2022

  %73 1 yıl süreli çıkan rapor itiraz sonucunda %88 2 yıl süreli olarak yenilendi yeniden itiraz hakkımız var mıdır

  Cevapla
 • Mhmt
  19.03.2022

  Merhaba rapora itiraz ettikten sonra kac gün sonra gidebiliriz hastaneye itiraz ettikten sonra bilgi geliyormu tekrar gidin hastaneye diye

  Cevapla
 • Ümit
  12.03.2022

  Bir yil once anneme saglik rapory cikarttik heyet kurulundan gecti rapor puani 67 fakat alzaimir hastali icin puan cok dusuk diyorlar.. ayrica hastaligi bir yilda daha cok ilerledi, kulak, goz ve dizlerinde de sorun var. Rapor puaninin sadece alzaimir icin yuzde 80 nin uzerinde olmasi gerekir diyenler var. Raporu yenilesek bir degisiklik olurmu ve rapora itiraz ettiginizde bakim maasi kesilirmi? Tesekkurler

  Cevapla
 • murat
  07.03.2022

  merhaba. annemin raporu 88 çıktı. fizik tedavi ve rehabiliktasyon doktoru muayene sonucuna ‘nöröloji görüşü uygundur’ ifadesini düştü. noroloji görüşünde verilen engel 40+10 iken fizik tedavi doktoru 0 vermiş. sehven yanlış mı yazılmış acaba? itiraz etsek başka hastaneye gitmeden düzelmez mi? yada nöröloji görüşü uygundur derken hastalığı kasdetmemiş mi?

  Cevapla
 • Ahmet
  05.03.2022

  Sağlık raporu 88 çıktı. Bazı bölümler hastalığı olmasına rağmen 0 engel vermiş. Rapora itiraz ettiğimizde tüm doktorlar mı yeniden değerlendirir 0 verenler mi? Böyle durumlarda yeni oran eskisinden yüksek çıkar mı?

  Cevapla
 • Sinan
  19.02.2022

  Babam için engelli raporu başvurusu yaptık sonuç olarak %88 yazıyor lakin raporun alt tarafında da açıklamada( 2022 TÜM ENGELLİ HAKLARINDAN YARARLANMA HK.YAŞTAN DOLAYI YÜZDE 10 İLAVE ) bu şekilde yazıyor.. Sorum şu ki bu %10 oranı , %88 içerisindemi oluyor yoksa 88 e 10 daha mı ekleniyor?Bu konuda bilgisi olan var mı ?

  Cevapla
 • Adem Tunç
  17.02.2022

  Merhaba,

  Ben 2015 te OK Meydanı Hastanesinde troid kanseri amelyatı oldum tüm troidlerim alındı rapor çıkarttım %50 verildi ve süresiz. ben bu raporu vergi dairesine başvurdum erken emeklilik için 2 yıl sonra yenilensin denildi. 23.11.2021 de hastane sağlık kuruluna başvurdum raporum süreliye çecirilip 5 yıl olarak ve %lik oran 46ya indirildi. itiraz sürecini bilmiyorum ne zaman ve nasıl başlatabilirim.

  Cevapla
 • Fatih Sultan topçu
  16.02.2022

  Ben %85 çıktı raporu m il sağlık müdürlüğü ne itiraz edebilir miyim acaba şişli Okmeydanı araştırma hastanesi nden aldım itiraz etmek istiyorum

  Cevapla
 • çiğdem
  13.02.2022

  merhabalar itiraz edildikten sonra ne kadar süre içinde tekrar rapor alınabilir ayrıca bu raporu farklı hastanelerden alabilirmiyiz

  Cevapla
 • ali
  09.02.2022

  Merhaba annemin %85 engelli raporuna 30 gün içinde ititraz ettik. Yeni rapor %95 olarak çıktı. Bu durumda hakem hastaneye gönderilecek mi ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.02.2022

   Merhaba,

   İtirazınız olmaz ise İkinci rapor geçerlidir.

  • Nazlı
   07.03.2022

   Merhabalar 96 olan süresiz raporumuz barkodsuz olduğu için araç alımı yapamadık bunun için tekrar heyete girdi ve oran 86 ya düşürüldü. Bununla ilgili itirazda bulanacağız . Süreç nasıl ilerledi dönüşler kaç gün içerisinde oldu bilgi verebilir misiniz?

  • Kubra
   20.04.2022

   Merhabalar saglik kurulu raporu tek bölum icin basvurduk yanliz %40 vermis itiraz edip psikyatri ilacrida kullaniyirum 6 aydir bu bolumude ekletip muayene olabiliyormuyuz %50 olmasi icin

 • ümran
  01.02.2022

  Merhaba babam 9 yıllık alzehimer hastası tamamen anneme bağımlı sağlık kurulundan yüzde 74 oranında rapor çıktı fakat tam bağımlı değil kısmi bağımlı olarak verildi şuan yatalak değil ama hiç bir işini kendisi yapamıyor ev de bakım aylığı için başvurmuştuk itiraz etsek sonuç değişebilir mi.

  Cevapla
 • Emre
  31.01.2022

  Merhabalar. Annem için başvuruda bulunduk. Annem sol hemipleji hastası. Yapılan tetkiklerde %85 engel oranı verdiler. Fakat 2 branşta % 1 bile engel oranı vermemişler. Bunlar Fizik tedavi ve rahabilitasyon // Ruh sağlığı ve hastalığı bunlardan % 0 oran vermiş doktorlarımız. Şimdi açıklama kısmında fizik tedavi ve rahabilitasyon doktoru şunları yazmış ( FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON
  2004 TE SVH ÖYKÜSÜ SOL HEMİPAREZİ BL DİZ PROTEZİ ​ BEYİN BT: Solda frontal skalpte cilt altında hematom, Sağ temporal parankimde sekel değişiklikler ( İSTANBUL MEDİVCANA HAST E- NABIZ ) ​ FM: BRUNSTROM SOL ÜE PROX: 2-3 EL: 1-2 AE: 3 ,​ TABLO 4.1 % 40- 60 ? TABLO 4.2A NON DOMİNANT %45 ) ve bu kadar yazıya rağmen oran 0. Ruh sağlığı doktoruda şunları yazmış (
  yakınma+ düzenli psikiyatrik takipler ve tedavi ile tanı netleştirilmesi sonrası tekrar değerlendirilmesi uygundur ) bu doktorda % 0 engel oranı vermiş. sizce itiraz etsek %85 olan oranımızın %90 a çıkma ihtimali varmıdır. Neden bunları soruyorum gerçekten hasta için çok kötü bir durum o işlemleri yaptırmak Şimdiden bilgilendirme için teşekkür ederim.
  Saygılaırmla.

  Cevapla
 • Mustafa
  30.01.2022

  Merhaba benim %60 raporum var ama e devlette gözükmüyor sağlık kurumuna gittim e devlete nasıl kayıt ettim diye ama kurum senin raporun 2008 öncesi olduğu için iptal olmuş dedi ben 2006 da almıştım bı açıklama yaparmısınız

  Cevapla
 • kadir
  26.01.2022

  merhaba anem için baş vurdum %90 engeli çıktı 2.kısmi olduğu için evde bakım aylıgı çıkmadı .birde annem 2000 yılında gözden 1 gözü hiç görmuyor diger gözü %15 görme oranı o yılar %90 verilmiş engeli maaşı bağlandı 2008 ssk maaşı bağlanınca kesildi yıl 2022 göz için anneme yazılan %58 rapor bu eski raporu nerden ala bilirim yeni rapor ile itiraz nasıl yapabilirim teşekkurler takıldıgım konu evde bakım sıkıntı yanı %100 tam bagımlı kişilere yani yatalak hastalara bağlanıyor .onu geçtim göz olayına takıldım yardımcı olur iseniz sevinirim

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   26.01.2022

   Merhaba,

   Eski raporların e devlete göremezsiniz. İl sağlık müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.

 • Ali
  24.01.2022

  Babamın % 85 raporu varken ağır engelli idi sonradan rapor güncellenmesi yapılıyor denerek tekrar rapor cıkarttık bu sefer oran %96 ya çıktı lakin bu ağır engelli durumunu işaretlememişler, kısıtlı engelli olarak durumunu güncellediler..Bu nasıl iş arkadaş ya bu devlet doktorlarının derdi nedir?Çok büyük vebal altında kalıyorlar…

  Cevapla
 • Ergin
  19.01.2022

  merhaba anneme özürlülük raporu için başvurduk ve muğladaki hastaneden 89 aldık
  (16.11.2021) itiraz ettik (30.11.2021)
  Muğla bizi aydına sevketti ve randevu almamızı söyledi.
  Randevu için ilk aradığımızda sevk kağıdı gelmedi dediler ve randevu vermediler.(12.12.2021)
  2. aradığımızda tekrar öyle dediler(16.12.2021)
  3. kez aradığımızda sevk gelmedi ama randevu verelim dediler(21.12.2021) ve 24.12.2021 tarihine randevu aldık.
  kontrolelerimiz bitti raporumuzu alacak iken hastaneye geldiğiniz tarih rapor tarihinden 35 gün sonra olmuş 30 günü aşmış diyorlar.
  Bizde 30 gün geçmeden itirazda bulunduğumuzu ve randevu talebinde bulunduğumuzu söyledik ama bir sonuç alamadık.
  yönlendirmeniz olursa seviniriz.
  teşekkürler.

  Cevapla
 • ali soylu
  05.01.2022

  Beni engelli raporu itirazı için başka şehirdeki hastaneye gönderdi.Bu hastaneye önceden gidip sıra falan almak gerekiyor mu?

  Cevapla
 • Ulucan
  04.01.2022

  Merhabalar. Ben 7 ay sonra bir inme hastalığı geçirdim. Konuşma yetkime kaybettim ilk heyet raporum %45 o bitti daha sonra rapor yenilemeye gittim %10 süresiz rapor verdiler. Ama çalışmak zorundayım nereye iş basvursu yaptıysam olumlu bir cevap alamadım. Raporu itiraz etsem olumlu sonuç alırmıyım

  Cevapla
 • sevgim
  03.01.2022

  MERHABA,eşim 2019 yılında troit kanseri, sedef hastalığından %83 engelli raporu aldı.Bu süreçte EKPSS sınavına hazırlandı şimdi ek atama beklerken süreli raporune yenileme başvurusu yaptığında %15 oran belirlemişler. Şimdi atanıp atanamayacağından endişe etmekte.Buna itiraz etsek acaba değişirmi?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   03.01.2022

   Merhaba,

   1 ay içinde itiraz edebilirsiniz. Doktorların görüşlerinde farklılık olabilir. İtiraz etmenizde fayda var.

 • Selma
  24.12.2021

  Merhaba bana %60 suresiz rapor verildi gittiğim hastaneden ama ileride sağlık durumumda değişiklik olursa raporda değişiklik yapilirmi ..yoksa itiraz mi etmem gerekiyor

  Cevapla
 • MURAT KUL
  23.12.2021

  Merhaba 2020 haziran ayında iş kazası geçirdim kaza sonucunda pelvis-asrtabulum kırığı sol tabia ve sağ kalkaneus kırığı tanrılarım vardı bunlar sonucu raporda opera edilmiş hasta asetabulum kırığı plak vida ile tinia kırığı intramedüller çivi ile ve kalkaneus kırığı plak vida ile fiske edilmiş kırık kanamaları tamamlanmış sağ kalça eyleminde hafif düzeyde hareket kısıtlılığı mevcut sağ kalça ve topuk ağrıları nedeniyle antaljik yürümesi mevcut diye rapor düzenlendi ve % 8 lik bi rapor verildi bu oran bana çok az geldi sizce bu aran az mı ve itiraz talebin de bulunsam yükselme olurmu teşekkür ederim

  Cevapla
 • Fatima
  18.09.2021

  Merhaba Ben geçen sene silahla yaralandim AC, KC, diyafram, ince ve kalın bagirsaklarimdan ameliyat oldu tedavim bitti taburcu oldu, iş gücü kaynım çok fazla rapor için hastane ye gittim, Devlet hastanesi Yüzde 0 rapor verdi itiraz ettim, Araştırma hastanesi sadece diyafram ve AC yüzde 25 lik rapor verdi itiraz ettim, Başka bir şehir e Hakem hastane ye sevk edildim Araştırma hastanesinin verdiği Yüzde lik puan i sildi ben Adlı Tıp tan mi rapor almalıyım, ne yapmam gerek, Adlı mercilere başvuru yapabilir siniz diyor, Raporlarım elimde Kazalarda rapor verilmiyor mu ?

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   20.09.2021

   Merhaba,

   Adli tıp tan da ayrıca rapor talep edebilirsiniz.

 • Fatih
  16.09.2021

  Merhabalar
  İlk rapora itiraz edildiginde itirazın sonuçlanması ne kadar sürer ve sonuçlandığında ki hastaneye ne kadar surede gitmek gerekir. Ayrica ikametinin bulunduğu ilden baska ilde itiraz edilirmi

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   18.09.2021

   Merhaba,

   Raporu aldığınız ilin sağlık müdürlüğüne başvurmalısınız. İtiraz 10 15 gün arasında sonuçlanarak gidilecek hastane bilgisi verilir.

 • OZEN
  11.09.2021

  Mrb %46 engelli işitme araç kullanirmi

  Cevapla
 • Ceylan
  20.08.2021

  Sağ bacağımda 24 cm platin ve kalça protezim var ayrıca 5 cm bacak kısalığım var yamuk yürüyorum bana verdikleri rapor %47 itiraz edilir mi ?

  Cevapla
 • numan
  02.08.2021

  uyku apnesi ve sedef hastalığı için yüzde 40 aldım ancak sağlık kurulu yüzde 38 e ındırmış sedef hastalığımın puanında ındırıme gitmişler halıyle engellı raporum yüzde 40 ın altına ındığınden engelli emekliliğime engel teşkil etti ,sedef hastalığı zaman ıcınde oldukça ilerleyip belli zamanlarda çoğalıyor vucudmun belli bölgelerinde itiraz hakkı doğarmı

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   02.08.2021

   Merhaba,

   6 ay geçtikten sonra tekrar müracaat edebilirsiniz.

 • Naci
  07.04.2021

  Ben sağlık kuruluna rapor almak için gittim tüm doktarlara onaylatim sıra kurula geldi içeri almailar git 1 hafta sonra gel dediler 1 hafta sonra gittim bir A4 kağıdı verdiler doktar kaşeleri var oran yok saglam yazmışlar oysaki bende. şeker kalp ritim bozukluğu panik atak yüksek tansiyon böbrek tek beyinde 2 tane kist var eplepsi hastasıyım ilaçların çoğu raporlu yüzde kaç oranında rapor alabilirim birde nereye müracaat etmem gerekiyor

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   09.04.2021

   Merhaba,

   Beyindeki kist iyi huylu ise diğerleri için toplamda % 40 ın altında oran çıkar. Bir ay içinde sağlık müdürlüğüne müracaat ederek itiraz edebilirsiniz.

 • Zeynep
  10.02.2021

  Üniversite hastanesinde calismaktayim malulen emekli edecek oldular iki yıl süreli 3cu alisim rapora işyeri ben istemediğim halde beni zorunlu emekli edermi 4d li olarak çalışmaktayım engelli raporumu itiraz etsem çalışma imkanım olur mu tekrardan gün sayım 6bin gün olduğu için dediler

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   11.02.2021

   Merhaba,

   Raporunuza istinaden sağlık nedeni ile işten çıkartabilirler. Rapora itiraz edebilirsiniz.

 • semra ormancı
  30.10.2019

  merhaba detayları yazmadım..oğlum 9 yaşında 3 kattan düşerek…ağır yaralandı…bu durumdan sonra hafızasını kaybetti 1 ay süre ile…sonrasında 14 yaşında ameliyat oldu….bacağına platin takıldı ..bacak bütün kaldı ayrıca 6 santım kısa…beraberinde skalyoz olustu.bugün 31 yaşında..hem psıkolojık hemde bedensel engelleri var…hiç bir işe alınmadı…okul döneminde kaza geçirdi okulada gıdemedi…bugünkü şartlarda merdıven çıkarken..yürürken..zorlanıyor…ve oğluma ortapedi sadece 29 verdi..diğer bölümler sorunsuz buldu muayene etmeden….itiraz etmeyip yeneden 6 ay sonra değerlendirme yapsak mümkünmü

  Cevapla
 • Nurcan
  29.09.2019

  Benim gözlerimde keratoconus hastalığı var ama gözlük olmuyomuş hastalığım baya ilerlemiş bende çalışmakta çok zorlanıyorum bursa sehir hastesine sağlık kuruluna gittim engelli raporu almak için raporda engel oranı 0 yazıyo işyerim gönderdi beni bunları yapmam için hiç bir sonuç alamadım itiraz etmek istiyorum ne yapmam gerek

  Cevapla
 • Tevfik
  17.09.2019

  Ocak 2019’da devlet hastanesinden alınan raporda Annemin engellilik durumu %93 çıktı ancak ‘ağır engellilik var mı’ sorusu “Evet” olarak işaretlenmediğinden maaş bağlanamıyormuş. Hastaneye başvuru amacımız zaten evde yardım parası almaktı. 1 yıllık olarak düzenlenen bu raporun düzeltilmesi için 1 yıllık sürenin dolmasını beklemek mi gerekiyor, yoksa itirazla bu sorun düzeltilebilir mi? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 • Emrah çan
  16.12.2018

  12 Kasım ayında engelli sağlık raporuma itiraz ettim sonuç hala belli değil çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim?

  Cevapla
 • Hacer
  24.05.2018

  Annem için engelli maaşı için İstinye hastanesine gittim burda%75 hayır çıktı itirazda bulundum bize başka bir hastane olan Kağıthane devlete gittik orası da sonucu bize vermeden il sağlık müdürlüğüne göndermiş fakat sonucu bilmiyor şimdide hakem heyeti olarak Şişli Etfal’e gönderdiler acaba neden soruma cevap verir misiniz ayrıca annem şeker tansiyon kalp kulağında cihaz var ve de norolojiden sağlık raporları var

  Cevapla
  • Danışma Birimi
   24.05.2018

   Merhaba,

   İtiraz sonucu ikinci hastaneden rapor istendiğinde ayrıca birde hakem hastane atanır. Kağıthanenin verdiği rapordaki oranları görmek lazım.

 • Cıvan
  15.01.2018

  Meraba ben hazıran da bulundugum ılceden engellı rapor basvurusu ysptım gozum ıcın yuzde 36 oranında rapor verdılrr ardından agustosta kaza gecırıp sag kulagımı kaybettım kafa tasım kırıldı ve rapor a ıtıraz ettım ekımde bana ılk once goz ıcın yuzde 37 kulak ıcın yuzde 22 oranında rapor verıp hakem hastahanesıne gonderdıler orda ıse gozume yuzde 20 kulagıma yuzde 12 verdıler suan ne yapmalıyım yardımcı olursanız cok sevınırım not:( sol gozum hıc gormuyor sag gozumde amelıyatlı)

  Cevapla
  • filiz
   09.10.2019

   surekli olan yuzde seksen raporumu ayni hastaneye gitmeme ragmen yuzde kirka iki yil sureli cikarmistir kironik koah hastasiyim ne yapmaliyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir