• Doğum Parası Kaç Günde Yatar?


  SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

  Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.

  Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

  Doğum Parası Ne Kadardır?

  Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

  Reklam

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

  Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Gülşah dedi ki:

   Merabalar benim raporum 12.06.17 başladı 10.07.17 dogum yaptım ve 02.10.17 raporum bitti ve onaylandı bütün raporum birden onaylandı ben nezaman paramı alacagım acaba sgkya gidip basvurumu yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya başvuru yapmanıza gerek yok. Kasım ayının 8-14 ü arasında adınıza PTT ye yatacaktır

  2. Emine dedi ki:

   Merhaba, 2 ekim itibariyle 18 haftalik iznim bitti ve 6 aylik ucretsiz iznimi kullanmaya basladim. Bebeklerim 29 haziranda dogdu ve benim ise girisim 29 mayis. 15 mayis itibariyle de dogum oncesi raporum basladi. Dogum oncesi 90 gunu sagliyorum. Sorum su, dogum parasi sgk dan ne zaman yatar, sartlari sagladigimi sgk dan ogrenmistim fakat e devletten kontrol ettigimde hala bir odeme goremiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Dolayısıyla Kasım ayının 8-14 ü arasında rapor paranız yatar.

  3. Zeliha dedi ki:

   Merhaba ben 5 ekim de dogum iznine ayrıldım dogum elimin 25 gibi olacak dogum ince su raporum ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor parası Kasım ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  4. sait dedi ki:

   Merhaba

   Doğum sebebi ile işgöremezlik ödeneği alabilmemiziçin , doğumdan önceki son 1 yılda 90 gün lük sgk pirimi ve sgk lı olmak mı ? Yoksa doğumdan önceki veya izinden önceki 90 gün sgk lı olmak mı gerekiyor ? Aydınlatırsanız sevinirim.
   Şahsen eşimin 2017 de 51 gün pirimi var.Ekimin 10 unda işe başladı(dün) ve doğum Aralık ayı sonunda gerçekleşicek.Kasımın 20 sinde izine ayrıldığında ödenekten faydalanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim gereklidir. Eğer izin tarihine kadar 90 gün tamamlanmaz ise doğum izninde de prim ödenmesi gerekmektedir.

  5. Songül dedi ki:

   Merhaba

   Suan 18 haftalik hamileyim.calismiyorum 32.hafta dan geriye donuk 90 gunluk prim sartini sagliyorum.((30 nisan 2017 cikisim yapildi ocak 2018 de 32.hafta oluyor )) hesaplamama gore….32.hafta oncesinde 10 gunluk bir ise girisim olsa rapor parasi alabilir miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta öncesinde (10 gün) işe başlarsanız rapor sonrası işi bıraksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  6. bahar dedi ki:

   merhaba 24 haftalık hamileyim dogum parası almak için geriye dönük 1 yıl içersin de odenmiş olması gereken 90 prım gün sayısı rapor aldıgın ay la eraber mi geriye dönük hesaplanıyor yoksa 1 yıl öncesıne mi gidiliyor.. başka prösodür gerekiyor mu bunun dısında tesekkürler

  7. Selda dedi ki:

   Ben 2015 Ağustos’ta Doğum yaptım tüm evraklarımı hazırlayıp muhasebecimize verdim fakat o en yaptıysa işlem yapılmadı görünüyor ne yapabilirim hala alamadım..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda Hanım merhaba,

    Raporunuz ile ilgili durumunuzu Alo 170 SGK danışma hattından sorgulayabilirsiniz. Alacağınız bilgiye göre izleyeceğiniz yol ile ilgili yardımcı olabiliriz.

  8. tuce dedi ki:

   Ben 11 ağustos 2017 tarihinde doğum yaptım ve raporu bu tarihte başladı
   Analık param 8 eylülde yattı fakat ekim ayı için hiç ödeme ile ilgili bilgi gelmedi. Neden ödemelerin net bir tarihi yok ödeme yapacağımız yerler var ve ben strese giriyorum. Lütfen bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemeler raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Bu yatan ödeme doğum öncesi raporun ödemesi. Doğum rapor parası ödemesini de rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arası olarak düşünüp, ona göre planlama yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.