• Doğum Parası Kaç Günde Yatar?


  SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

  Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.

  Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

  Doğum Parası Ne Kadardır?

  Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

  Reklam

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

  Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. FATMA dedi ki:

   Iyi günler 1 Ağustosta doğum yaptım. Emzirme adı altında 133 tl para e devlette yatmış görünüyor. Fakat dogum parasi ve rapor param görünmüyor ne zaman yatar. Bilgi verebilir misiniz. Birde çocuğuma bakacak kimse yok pazartesi is başı yapmam gerek paraya ihtiyacım var dogum sonrası rapor bitimi paralı kullanma bileceğim izinlerim var mı? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası rapor bitiminde yatacaktır. Doğum sonrası haklarınız için; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

  2. zeynep dedi ki:

   merhaba ben 36+1 haftalık hamıleyken izne ayrıldım .1 hafta erken ayrıldım aldığım rapora göre toplamda kaç haftalık iznim oluyor ve İş görememezlik ödeneği brüt 3346 tl net 2383 tl (agi dahil ) iznim bittiğinde ne kadar iş görememezlik ödeneği alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız doğum sonrası 12 hafta olarak izninizi kullanabilirsiniz. Raporunuzda işe başlama tarihi belirtilmiştir. 112 gün için toplam 8300 TL civarı ödeme alacaksınız.

  3. Öğretmen dedi ki:

   Merhaba

   Ben 32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak erken doğum riskim olduğu için 35. hafta izne ayrıldım. bu doğum parası almam da sorun teşkil eder mi? part tıme çalışıyorum brüt 2550 tl ve 14 gün üzerinden yatıyor sigortam bu doğum parası almamı etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyorsanız Part time çalışmanız rapor parasını etkilemez. 35. hafta izne ayrıldığınızdan doğum sonrası izninize 5 hafta yerine 3 hafta eklenecek. 14 gün çalışmanız doğum parasını etkilemez.

  4. Tugba dedi ki:

   Doğum sonrası rapor bittikten sonra herhangi bir yere basvurmamiz gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır gerekmiyor.

  5. sm muhasebeci dedi ki:

   merhabalar ben 24 haftalık hamıleyım 32. haftamda ızne cıkmam gerkıyo fakat ben bu ıznımı 37 ye kadar calısır raporu alıp ötelemek ıstıyorum dogumdan sınra dogum ıznımi 13 hafta olarak kullanabılır mıyım ve 6 ay ucretsız sut ıznımden 2 ay kullanıp ıse baslama gıbı bı durum olabılır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum öncesi 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkabilirsiniz. Böylece doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrası kullanabilirsiniz. Süt izni çocuk 1 yaşını doldurana kadar günde 1,5 saattir. 6 aylık ücretsiz izni 2 ay olarak da kullanabilirsiniz.

  6. Kader altay dedi ki:

   Merhabalar bende 30haftalikken hastaneye yattim. Erken dogum.tehlikesi var diye fakat. Bir hafta yattim hastaneden taburcu oldum. Suan epikiriz raporum var ve arti olarak 10gunluk rapor ilavesi verdi doktorum . bu rapor bittiginde dogum iznimi baslatmis olucak sorum sudur ki benim aldigim maaas brutu 2890 la 3000arasi oynuyor elime gecen net maas 1900tl rapor paramda bi hafta erken ciktim.die azalma olurmu . ve nekadr dogum parasi alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım,

    Doğum rapor paranız hastalık raporu öncesi aldığınız son 3 ayın brüt maaşının ortalaması alınarak hesaplanıyor. 3000 tl ye göre 112 günlük yaklaşık 7400 TL civarında analık iş göremezlik ödeneği alırsınız.

  7. Nezahat dedi ki:

   Ben 14 temmuzda doğum yaptın doğum parası icin başvuru halen yapamadım bir süresi var mı acaba doğum raporu mu kaybettim hala yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nezahat Hanım,

    Raporunuzu iş yerine bildirdiyseniz doğum rapor parası alabilirsiniz. Aksi takdirde alamazsınız Doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme almak için Kaymakamlıklardaki sosoyal Hizmetler müdürlüğüne başvurmak için bir süre yok.

  8. Elif uys dedi ki:

   Merhabalar oncelikle ben sozlesmeli ogretmen olarak atanmistim gecen sene bu sene de dogum iznine ayrildim 5 eylulde 33 haftalikken aldim dogum iznini izin bitis tarihi 24 ekimde bitiyor simdi benim dogum parasi alabilmem icin raporu sgk ya mi goturmem gerekiyor hangi islemleri yapmaliyim hicbir bilgim yok yardimci olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Raporunuzu milli eğitim müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor. İş veren sıfatı olarak onlar bildirim yapacaklar.

  9. yeni doğum dedi ki:

   3 bucuk ay önce doğum yaptım ve halen paramı bagcılar şubesi yoğunluk var diyerek 3 bucuk aydır ödemiyor buradan yetkililere sesleniyorum hepiniz ana babasınız hepinizin keyfi yerinde bu rezilliğie ne zaman son vereceksin acaba borca girdik ama parmaı ödenmiyor borçlar ödenmeyince faiz oluyor nasıl rahat yatıyorsunuz acaba uc cocuk dıyordu bırısı ulan daha ılkınde bunu yaptıysanız vah halinize .. Allah katında hakkım hepinize haram olsun

  10. Selim dedi ki:

   Slm esim 10 temuz 2017 dogum yaptı ve rapor muasebe ulaştı 20 .08.2017 is yeri kapattı dogum yardımı alirmiyiz acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selim Bey,

    İş yeri kapansa da rapor parasını alabileceksiniz. Ancak daha sonra işyerinin bildirip bildirmediği sıkıntısını yaşamamak için raporlarınızı iş yerinin bağlı olduğu kuruma bildirin.

  11. Zeynep dedi ki:

   Ben doğum iznine ayrıldım raporum var ama doğumdan sonra çalışamıycam rapor parası almama engelmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Rapor sonrası çalışmasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  12. Dılek dedi ki:

   15 haziran doğum yaptım rapor parası yarısı atmış diyer yarısı yatmamış rapor parası hepsi birden yatmıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğum öncesi rapor parası yatmış. Doğum sonrası rapor paranız rapor bitim tarihini takip eden ayda hesabınıza yatacaktır.

  13. Tuanna dedi ki:

   Ben 24 haziranda doğum yaptım sadece süt parası yattı doğum parası ve çocuk parası yatmadı sizce ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuanna Hanım merhaba,

    Rapor parası rapor bitim tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Doğum yardımı (çocuk parası) için kaymakamlıkların ilgili birimlerine müracaat ettiyseniz 1-3 ay içinde yatacaktır.

  14. sedef dedi ki:

   slm 19 hazıranda dogum yaptım çocuk parası ve süt parasını aldım
   rapor parası ne zaman yatar acaba
   aynı zamanda rapor parasının bundan sonra postaneye yatacagı dogru mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sedef Hanım;

    Rapor parası raporun bittiği tarihi takip eden bir sonraki ayın 8-14 ünde yatar. Şu anda doğum paraları Ziraat bankası hesabına yatıyor. Ödenek ile ilgili bilgi mesaj yolu le gelecektir. Kurum tüm ödemelerin PTT den yapılması kısmında düzenlemeler yapıyor. Mesajda nereden alacağınız bilgisi verilecektir.

  15. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?

  16. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?tesekkurler

   1. NA dedi ki:

    Bende hemen hemen aynı konumdayım sizinle,avukatım aracılığı ile araştırıp öğrendim,önemli olan doğum iznine çıktığınız tarihte halen sigortanızın yatıyor olması,yani eğer siz izne çıkarken sigortanız devam ediyorsa izindeyken işten çıkartılsanız bile hiçbir sorun teşkil etmiyor tüm haklardan faydalanıyorsunuz.
    Bunlara ilave olarak işten çıkarıldığınız için dava açabiliyorsunuz iş yerinize,annelik hakları sebebi ile kanun sizden yana.

    1. Hicran dedi ki:

     Tesekkur ederim ama sgk ya gittigimde tam bilgi veremiyorlar anlamadim bende bisey

  17. Barış dedi ki:

   Merhaba Eşim 13 Temmuz 2017 tarihinde doğum yaptı.17 temmuz da Başvuru da bulunduk süt parası ve Çocuk Yardım parası kaç gün içinde ve hangi tarihlerde yatar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Barış Bey Merhaba,

    Süt parası 45 gün, doğum yardım parası ise 1-3 ay içinde ödenmektedir.

  18. Bedriye dedi ki:

   Merhaba benim rapor parasınin bu hafta yatacagi söylendi e Devlette yatıyor görünüyor ama bugün gittim yatmamis dediler ne yapabilirm niye Boy le oldu anlamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bedriye Hanım Merhaba,

    Ağustos ayı 8-14 ü arası bankadan kontrol edebilirsiniz. adınıza bankaya yatacaktır.

  19. Htc dedi ki:

   Çalıştığım yerdeki muhasebeci doğum iznimi unutup doğum yaptığım ayda beni çalışıyor göstermiş ve SSK yatmış
   Bu yanlış nasıl düzeltilir benim doğum parası almama engel olur mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer muhasebeciniz raporunuzu sisteme girdi ise yatan primler sorun teşkil etmez. Raporunuzu girmedi ise girmek zorunda.

    1. Htc dedi ki:

     Doğum raporunu da sisteme girmemiş beni çalıyor gösterip sigortam yatmış
     Bu nasıl düzeltilir acaba

  20. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim esim calisiyor dogum parasi yatacak dediler ne zaman yatar yatip yatmadigini internet uzerinden kontrol edebiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz çalışmıyorsanız süt parası ve doğum yardımı alabilirsiniz. Süt parasını eşiniz E devletten sorgulayabilir. Doğum yardımı için Kaymakamlıklardaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalısınız. Takibini de yine bu kurumlardan yapabilirsiniz.

  21. Melda dedi ki:

   Merhabalar,
   Ben 1 Haziran’da doğum yaptım. Ağustos ayında ilk 8 haftalık raporum yatar denildi ancak hala hem analık hem de doğum param e devlette gözükmüyor. 170 i her aradığımda hesaplanıyor olarak gözüktüğünu söylüyorlar. Ağustos 2 de diğer 8 haftalık raporumda bitecek. Bu durumda Ağustos ayında toplu bir şekilde mi param yatar yoksa sadece ilk 8 hafta için mi yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal şartlarda Temmuz 8-14 te yatması gerekiyordu. Ağustos ayında ilk 8 hafta Eylül de ikinci 8 hafta yatar. Çünkü rapor paraları genelde rapor biten ayı takip eden ayda yatıyor.

  22. Elif dedi ki:

   Merhaba; ben çalışıyorum ve hamileyim. Toplam 16 haftalik iznimden sonra da close devam edeceğim. Merak ettiğin konu şu dogum parasi ve rapor parasi ayni şey mi. Yanı doğum dan sonra ssk nin bana 4.099 tl vereceğini biliyorum. Ücretli izinli (raporlu) olduğum dönemde ki alamadığım maaşımı da toplu şekilde izinim bittiğinde mi alacağım . Cevaplarsanız sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parası çalışan kadınlara tekil hamileliklerde 16 hafta çoğul hamileliklerde 18 hafta olarak verilen analık iş göremezlik ödeneği dir. Bu 16 haftalık rapor parası Aldığınız maaşın brüt tutarının son 3 aylık ortalaması ile bulunur. yani 4099 tl sabit bir rakam değildir.

    Doğum yardımı ise hem sigortalı hem sigortasız kadınlar alabilir. ilçe kaymakamlıklarındaki ilgili birime yapılan başvuru sonucu alınır.

    Birinci çocuk için 300 TL.
    İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

  23. Ayse dedi ki:

   Merhaba. Benim 7 temmuz da raporun bitti ama hala rapor parasi yatmadi. Emzirme 133 ve cocuk parasi 400 lira aldım. Rapor parasi ne zaman yatar acaba.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları genellikle raporun bittiği ayı takip eden bir sonraki ayın 8-14 ü arası yatar. Dolayısıyla Ağustos ayının 8-14 ünde rapor paranız yatar.

  24. Rabiaa dedi ki:

   Merhaba ben 32. Hafta ya kadar çalıştım daha sonra çalışabilir raporu aldım 36 . Hafta doğum yaptım hastane net üzerinde raporu paylaştığı ni söyledi bende işverene raporu onaylaması gerektiğini söyledim oda muhasebecisine söylemiş sonra e devlet e SSK dan raporunuz bankaya gönderilmek üzere SGK muhasebe birimine aktarılmıştır şeklinde mesaj geldi sizce işgöremezlik ödeneği için mı yada sosyal dayanışmaya başvurulan ilk çocuk parası için mı bu mesaj bilgi verilseniz sevinirim teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ”SGK muhasebe birimine aktarılmıştır” açıklaması doğum rapor parasının yani iş göremezlik ödeneğinin bankaya gönderilmesi için son onayın kaldığını belirtir.

    1. Rabiaa dedi ki:

     Son onayı işveren mı verecek peki SGK mı

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      İşyeri ile hastane kayıtları birbirini teyit etmiş. Paranız şu anda Kurum muhasebesinin onayını bekliyor. Ağustos ayı 8-14 ü arasında rapor paranız yatar.

      1. Rabiaa dedi ki:

       Peki askeri ücret 1404 lira ile çalışıyorum ne kadar para yatar sizce

  25. Arzu dedi ki:

   Merhaba ben 3 temmuzda doğum yaptım 34 haftalık hamileyken doğum raporu aldım çalıştığım yerin muhasebesi ssk dan analık parası 2.000 tl alabileceğimi söyledi ben daha fazla biliyordum yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor parasını en az 8+8 16 haftalık yani 112 günlük ödeme alırsınız. Maaşınız asgari ücretten ödeniyor ise en az alacağınız rapor parası 4.424 tl dir

  26. Hicran dedi ki:

   Merhaba ben avrupa insan haklari ve turkiyenin calisan anneler icin duzenledigi bakici anne platformunda bakici anne olarak ssk liyim.1 yildir ssk yatmakta.icinde bulundugumuz platform destegini agustosun sonunda bitiriyor.suan 33 haftalik gebeligim mevcut 32. Ve 37. Haftalarda calisabilir raporu aldim simdi sormak istedigim soru şu takriben 37. Haftam dolarken is veren tarafindan isime son verilmesi gerekiyor bu durumda dogum paramin tamamini almam soz konusu oluyor mu? Yoksa is verenim tarafindan rapor surem dolana kadar zoraki ssk prim paramin yatmasi sart mi?ssk ya gidip bilgi almak istedik is verenimle fakat kendileride tam konu hakkinda bilgi sahibi degiller su durumda ne yapmaliyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz 32. haftada Doğum raporu alma şartlarınızı gerçekleştirmiş olduğunuzdan bir sorun teşkil etmez. Fakat tavsiyemiz. 37. hafta başlangıcında raporunuzu alın bir kaybınız olmaz doğum öncesi kullanmadığınız 8 haftalık kalan günleriniz doğum sonuna eklenecektir.

    1. Hicran dedi ki:

     Yani 37. Hafta itibariyle ssk surem sona ermis olsa bile doguma dair tum haklarimi eksiksiz almam mumkun dogumdan sonraki 8 haftalik donemi kapsayan bir ssk ihtiyacim kalmiyor degilmi?

  27. tuğba dedi ki:

   mrb 32.hafta da doğum iznine ayrıldım 4 ay boyunca ücretli olarak yanı bu ay maaş ım yatmadı ziraat bankasına yatması gerekiyordu ne yapmam lazım yada 4 aylık toplam paramı yatırılacak ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları, rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arasında adınıza Ziraat Bankasına yatmaktadır.

  28. Yasemin dedi ki:

   Merhaba be n 16 nisan 2017 de ikinci Bebeğimi dünyaya getirdim.doğum parasini nerden alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı için İl veya İlçe Kaymakamlıklarında bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurabilirsiniz.

  29. Esen dedi ki:

   Merhabalar.
   32. Haftaya kadar çalışıp sonrasında işten çıkış yapacam. Doğum parasi vs. hakkım olacak mı? Şimdiden teşekkürler. .

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 hafta rapor alacağınız tarihte aktif sigortalı olup, 1 yıl içinde geriye dönük 90 günü sağlarsanız işten çıksanız da doğum parası alırsınız. Fakat çıkış işlemlerinizi doğum rapor bitiminde yapmanız daha sağlıklı olur.

  30. ahmet dedi ki:

   merhaba kaç gün içerisinde doğum parsı alınır ? veya bu tür şeyleri nerden takip ede biliriz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal doğumda verilen 8+8 16 haftalık rapor parası tüm rapor bitimi sonunda verilir. Rapor alan kişi e devlet sisteminden https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linkinden sorgulayabilirsiniz.

  31. Anne1 dedi ki:

   Ben doğum raporuna ayrıldım doğum yaptım ve edevletten baktığımda isyerim beni işten çıkarmış sebebi işyeri başka ile taşınmış engel olur mu parayı almama şimdiden teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum raporu sırasında işten çıkarılmanız doğum parasını almanıza engel değil. Eğer siz Doğum öncesi şartları sağlamışsanız rapor parasını alırsınız.

  32. Pınar dedi ki:

   Merhaba ben doğum ızine ayrıldım raporumla sgk ya başvuru
   Yapıldı iş yerim aracılığıyla raporlu olduğum dönemdeki maaşım ne zaman yatar
   Doğum parasıda henüz yatmadi e devlet ten takip ediyorum iş göremezlik ödemeniz bulunmuyor diyor ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    iş göremezlik ödeneğiniz Rapor tarihinin bittiği tarihten itibaren takip eden ayın 8-14 ü arası PTT veya Ziraat Bankasına yatmaktadır.

  33. Banu dedi ki:

   Merhaba,
   33. hafta itibariyle 16 haftalık doğum iznimi kullanıyor bulunmaktayım. bildiğim kadarıyla yeni doğum yapmış bir annenin alacaklar hakları doğum parası, süt parası ve geçici iş görememezlik ödeneği idi. Geçici iş görememezlik ödeneği için ek bir rapor daha almam gerekli midir ve doğumdan sonraki 8 hafta için mi alınır? İşverenime teslim edip kendisinden temin edebilir miyim? Hesaplanması doğum neticesinde aldığım en son ücretin günlüğünün 2/3’ü oranında bir ödeme olmalı değil mi? Bu rakamı rapor süresindeki gün ile mi çarpmam gerek. Konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı için ayrıntılı sordum, kusura bakmayın

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet verdiğiniz bilgiler doğru.

    Rapor parası için doğumdan sonra da doktorunuz rapor verecektir. İş yeriniz sistemden bunu görecektir. Doğum rapor parası hesaplanırken son üç aylık Brüt ücretinizin ortalaması alınır ve bunu 2/3 ü ödenir.

    Doğum yardımı için ise; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmalısınız.

    Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok adınıza Ziraat bankasına yatacaktır.

  34. Deniz dedi ki:

   Ben çalışmıyorum eşimin sigortasından yararlanıyorum doğum yaptıktan 3 gün sonra sigorta işlemlerini hallettik çalışan görevli 8-14 haziran arası ziraat bankasına para yatacak demişti bankaya gittim paranız yatmamış dendi, internetten yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim yada neden yatmamış yardımcı olurmusunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödeneğiniz henüz kurum tarafından onaylanmamış olabilir. Takibini sigortalı https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linkinden yapabilir.

  35. Merve dedi ki:

   Merhaba ben nisan 18 de 33 haftalık erken doğum yaptım. Raporumu 32. Haftada almistim. Rapor bitiş tarihim 31 temmuz bunda bir sıkıntı yok. E devlet üzerinden takip ediyorum yatan parayı. 133 lira emzirme parası yattı. 313.3 lira analik parası yattı. Ayrıca 1980.51 lira yine analik parası gözüküyor. Bu para bana raporum bittikten sonra toplu yatacak olan paranın bir kısmı mi ben hicbir şey anlamadım? Bana rapor bittikten sonra 4000 lira civarında toplu para yatacağı söylenmişti. Kafam çok karıştı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İlk 8 haftalık rapor parası ve emzirme ödeneği yatmış gözüküyor. Doğum sonrası rapor paranız da Ağustos 8-14 ü arası yatacaktır.

  36. Özlem dedi ki:

   Merhaba benim dogum param 300 tl yatmadi.133 tl emzirme odenegi ve rapor paramin yarisi yatti kalani ne zaman alicam internettede hicbir bilgi bulamadim yardimci olur musunuz ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum yardımı genelde 300 tl 1 ay içinde yatar. Başvuru yaptığınız kuruma durumu danışabilirsiniz. Rapor paraları da her ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Haziran ayında yatan bir rapor paranız var ise kalanı Temmuz ayı 8-14 arası yatacaktır.

  37. bilal dedi ki:

   Eşim 20 hafta ile 32. hafta arasında rapor almak zorunda kaldı onun için bu haftalar arasında yatan prim günü sıfır olarak görünüyor ama sistemde AKTİF 32. haftadan itibaren geçici iş göremezlik raporu aldığımda rapor parası alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastalık raporundan dolayı prim günleri gözükmemekte fakat sigortalılığı aktif olduğundan Analık geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkı mevcuttur.

  38. Asli dedi ki:

   Merhaba ben çalışan anne değilim. Doğum yaptıktan sonra para yattı fakat ben bankadan almayi unuttum geri almışlar. Tekrar müracaat ettim tekrar yatırdılar fakat kaç aydır bankaya gidiyorum yatmamış diyorlar acaba ne zaman yatırilir. Bu konuda bankada bişey bilmiyor ne yapmalıyım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Banka yatmayan para ile ilgili bilgi sahibi olamaz. Başvuru yaptığınız kurumdan bilgi alabilirsiniz.

  39. Fatma çamlıbel dedi ki:

   Ben çaklışmaya başlandıktan 4 ay sonra hamile kaldım 32 haftayı tamamlamam için 8 haftam eksik çünkü işim sezonluk olduğu için doğum parası alamaz mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde 90 günlük priminiz varsa ve Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalılığınız devam ederse Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  40. Fatma çamlıbel dedi ki:

   Merhaba ben sezonluk işte çakışıyorum çalısmaya başlandıktan 4 ay sonra hamile kaldım 32 haftayı doldurmam için 8 haftam eksik bunu doldurmazsam doğum parası alamaz mıyım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihinden önceki 1 yıl içinde 90 günlük priminiz varsa ve Doğum iznine çıkacağınız tarihte sigortalılığınız devam ederse Doğum rapor parası alabilirsiniz.

  41. Semra dedi ki:

   Iyi gunler 18 haftalik hamileyim hamile kaldigimdan bu yana 2ay sigortali calistim. Ancak is yerimiz iflas etti ve kapandi dolayisiyla şu an issizim. Ama dogum parasi almak istiyorum
   1. Sorum: 32. Haftaya kadar 1ay daha calisip sonrada rapor alip izne ayrilsam dogum parami alabilirmiyim. 2. Sorum: Sigortali gün sayim az oldugu icin alacagim dogum parasida ona goremi hesaplanir.
   Yardiminiz icin tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum tarihine kadar 90 gün prim ödemiş ve izine çıkacağınız tarihte sigortalı olmanız gerekiyor. Verdiğiniz bilgilere göre bu şartları sağlıyorsunuz. 2. sorunuza yanıt olarak geçmiş prim ödemeleriniz rapor paranızı etkilemez. İzne çıkacağınız tarihteki brüt maaşınıza göre hesaplama yapılır

  42. seval dedi ki:

   merhaba. ben şuan 4 aylık gebeyim. 75 günlük sigrta primim var. 1 ay snra işten çıkıcam. doğum parası durumunu yeni öğrendi yeterli olur mu almam için.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32 haftaya kadar çalışıyor olmanız gerekiyor. Çünkü Kanunen Doğum raporu parası alabilmeniz için izne çıkacağınız tarihte sigortalılığınızın devam ediyor olması gerekiyor.

  43. serkan bozok dedi ki:

   Slm benim esim 118 sigaortalı raparo kesmisler 120 gün tamamlamadı ama 37 haftaya kadar calıstı dogum izin parası alabilecekmiyiz yoksa hakkımız yok mu oluyor ne yapmam gerekiyor tsk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anladığım kadarı ile Rapordan önce 118 günlük sigorta ödemesi var. Doğum izni rapor parası alabilirsiniz.

  44. bülent dedi ki:

   eşim doğum yaptı mayıs 8 ile 14 arası ziraatten alabilirsiniz dedi fakat bgn gittim yatan bi para olmadını söylediler bunu ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödeme onayınız verilmemiş olabilir. Muhtemelen sonraki ay eşinizin adına yatar takibini E-Devlet şifresi ile aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

    https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

  45. Sinem dedi ki:

   Merhaba ; 16 aralık 2016 da 32.haftamda Doğum iznine ayrıldım 23 Ocak 2017 de Doğum yaptım.E devlete girdiğimde rapor başlangıç 16 aralık rapor bitiş 22 Ocak olarak yatan para görünüyor bu Doğum öncesi rapor parası oluyormuş. Ücretli iznim 7 Nisa’n da sonaerecek Doğum sonrası rapor paramı ne zaman alabilirim prosedür ne şekilde oluyor acaba? Emzirme parası 23 Ocak tarihinde 133 tl olarak yatmış bu arada

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor ücretleri raporun bittiği ay takip eden 8-14 günleri arasında ödenmektedir.Hastane raporları sistemden bildirilir ve İşverenler sistemlerine yansıyan raporları onaylayarak SGK tarafından ödeme işleminin başlatılmasını sağlarlar.

  46. damla dedi ki:

   merhaba 32. haftada izine ayrılacağım. doğumdan sonra çalışmayacağım. nasıl bir işlem uygulamam gerekiyor uygulamadan yararlanabilmem için. raporlu olduğum dönemde sigortam yatmayacak doğum yaptıktan sojnra mı çıkış verilecek. teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alo 170 SGK hattını arayarak başvuru gerçekleştirebilirsiniz

  47. mrw dedi ki:

   Ilk evliligimden olma ikiz cociklarim var. Ikinci evliligimden 24 ocak tarihinde bir cocugum daha oldu.bu durumda dogum yardimi 600 tl mi alırım.300 tl mi?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Doğum yardımı için net bilgiyi Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma kurumundan edinebilirsiniz. Lütfen alo 144 hattını arayınız

  48. Adem dedi ki:

   Merhabalar eşim hemen hemen 5 yıldır çalışıyor aynı iş yerinde ikinci çocuğumuz oldu ve şuana 20 gündür çalışmıyor evraklarını verdiğimiz zaman ne kadar zaman içinde alabiliyoruz doğum parasını ve nasıl hesaplayarak miktar belli oluyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Miktar için ve daha detaylı bilgi için lütfen alo 170 Sgk hattını arayın

  49. Derya dedi ki:

   Be30haftalık hamileyim iki hafta sonra izine cıkacagım is yeriyle konustuk bana ısten kendı rızamla bıraktığım için kagıt ımzalattılar eger bu ıkı hafta dolmadan cikisi mi verirlerse ben dogum parası alabılıyormuyum

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilirsiniz lütfen SGK başvurunuz

  50. cem özgenç dedi ki:

   merhabalar eşim 32 haftalık gebeliğini 37 haftaya kadar aktardı 14.10.2016 tarihinde doğum öncesi izne ayrıldı 24.10.2016 doğum yaptı doğımdan 15 gün sonra analık ve emzirme parası altında iki kalem para yattı eşimin doğum sonrası yasal izni 03.02.2017 tarihinde bitmesine rağmen rapor başlangıç tarihi 24.10.2017 rapor bitiş tarihi 31.12.2017 olarak 10 ocak gibi bir analık parası daha yattı fat eşimin raporu yıl sonunda bitmedi 3 şubatta bitti acaba bu geri kalan para ne zaman yatar üç parçada yatması normalmi ve bitiş nden 31.12.2016 olarak gözükebiir.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Rapor bildirimleri işveren tarafından gerçekleştirilmektedir. İşveren bildirimlerine bağlı olarak ödemeler gerçekleştirilmektedir. Gerekli başvuru için eşinizin ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı araması gerekmektedir.

  51. Hulya dedi ki:

   5 ekim 2016 da 32.haftamda dogum iznine ayrildim. Ise ne zaman baslamam gerekiyo tarih olarak.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz hafta, çoğul gebelik halinde ise on haftadır. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  52. Gülşen dedi ki:

   Merhaba ben 30.09.2016 da doğum yaptım doğum parası ilk çocuk 300 tl hala yatmadi 4ay oldu.sizce neden yatmadi vs ne yapmak gerek sgk yok özel sigortam var.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Gülşen Hanım, daha önce başvuru yaptıysanız takibi için, yapmadıysanız başvurmak için ve diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  53. kazım bayar dedi ki:

   benim eşim çogul gebelik eşim 110 gün sigortası var dı eşimi işyeri işten cıkış verdi ama ben eşime cıkış vermeden son 3 haftaya kadar çalışır araporu aldım işyeri eşimi 10 gün aradan sonra yeniden işe aldı şuan aktif sigortalı ve doguma 15 gün kaldı ben şimdi eşime rapor aldım ve işyerine verdim eşim dogumdan önceki 10 hafta dogumdan sonraki 10 haftayı alabilecekmi ve dogum yardımı alabilecekmi şimdiden teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir. Diğer sorularınız için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  54. Nurşen karagül dedi ki:

   Merhaba ben analık ödeneği aldım ama hesaplamalarımıza göre almam gereken paranın yarısı kadar para yattı. Bu ödeme iki parça halinde mi yapılıyor yoksa yatan para tamamı mı ? Bilgi verirseniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresinden E-Devlet’e giriş yaparak aldığınız ödeme ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ancak analık ödeneği ile ilgili iki seferde yatar gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer sistemdeki meblağ hesaplamalarınızla aynı ise bir dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

  55. cgdm dedi ki:

   2 ay once dogum yaptim.3 yildirda bi isyerinde calisyorum.artik raporum bitti.isten ayrilmak durumundayim tazminat alabirmiyim alirsamda ne kadar.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kast ettiğiniz ödemenin içeriğini belirtmediğinizden dolayı lütfen Detaylı bilgi için ALO 170SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  56. Orhan dedi ki:

   Doğum öncesi iki ay 06-01-2017 doğum oldu doğum sonrası rapor 06-03-2017 kadar bizim SSK ya başvuru yapmamız gerekiyormu yoksa iş yeri mi bildirir doğum parası nezaman yatar

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  57. s. gülay dedi ki:

   merhaba, eşim 5 aylık ve 4. ayında işten çıkartıldı. doğum parası alabilir mi ? teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    32. haftadan önce işten ayrılan anneye rapor ödemesi yapılmaz. ANCAK Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTInı ARAYINIZ

  58. Seda dedi ki:

   Mrb ben özel bi sirkette calisiyorum suan raporluyum 9 kasim da dogum yaptim rapor parami ne zaman alirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Analık iş göremezlik ödeneği başlaması için:
    4/a sigortalılık statüsüne tabii sigortalıların geçici iş görmezlik ödeneğine ilişkin işlemleri e-ödenek programı ile elektronik ortamda yapılmaktadır.
    4/b sigortalılık statüsüne tabi sigortalılar sadece, istirahat raporlarıyla birlikte PTT bank veya banka hesap numaralarını Kuruma bildirirler ve bu kişilerden Kurumca çalışmadığına dair beyan dışında bilgi istenmez.
    Sigortalıların geçici iş göremezlik ödeneklerini alabilmeleri için sigortalının işyerinde çalışmadığına dair bildirime bulunmaları gerekmektedir.
    Ayrıca Doğum Parası Kaç Günde Yatar? sayfasına gidebilir veya Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ‘ nı arayabilirsiniz.

  59. Meryem gümüş dedi ki:

   10 kasım 2016 dogum yaptim ne zaman dogum parasini alabilirim

  60. ÖZGÜR. YÜCEL dedi ki:

   Merhaba esim 17 07 2016 da dogum iznine cikti 25 08 2016 da dogum yapti dogumdan 1 ay sonra doguma kadar olan iznin ucretini yatirdilar yani kismi odeme yaptilar 07 11 2016 da dogum izni bitti fakat geri kalan kismini hala alamadik alabilirmiyiz yada nereye ne sekilde basvurmamiz gerekiyor yardimlariniz icin tesekkur ederiz

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Lütfen bağlı olduğunuz ildeki SGK’na giderek başvuru yapınız

  61. Zafer dedi ki:

   Mrb esim 16 kasimda dogum yapti 170 i ariyoruz is yeri onaylamamis raporu onaylandigi takdirde hemen para yatar is yerini ariyoruz rapor onaylandi deniliyor ne yapmamiz gerekiyor ve dogum parasini ne zaman alabiliriz dogum oncesini

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İşyerinizden evraklarınızı bağlı bulunduğunuz SGK’ya götürerek işlem yapabilirsiniz.

  62. Tuba dedi ki:

   Dogum iznine ayrildikdiktan sonra sigortam yatarsa doğum parası alamiyomuyum

  63. Beril dedi ki:

   Merhaba. 35 haftalık hamileyim. Doğum öncesi 8 hafta izne ayrıldım. 24.11.16 tarihinde. Doğum öncesi parasını almam için ne yapmam gerekiyor? İşverenin rapor bitince mi onaylaması lazım bitmeden mi? İşveren onayladıktan sonra ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim…

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Raporunuzu sgk’ya ulaştırmanız gerekiyor

  64. Emel dedi ki:

   Mrb Doğum param yaklaşık 15 ay önce yatmıştı tam almaya gideceğim zaman hesabımdan geri çektiklerini öğrendim sonrasında kurumum aracılığıyla defalarça dilekçe vermeme rağmen adıma Doğum paramın bugüne kadar yapmadığını öğrendim. Ne yapmalıyım?

  65. esra dursun dedi ki:

   Merabalar ben 35 haftalık hamileyim aynı zaman da devlet memuruyum devlet memurlarına da bu doğum parası ödemesi yapıyor mu sgk acaba her kulaktan bi ses çıkıyor kimse bilmiyor bilen varsa yönlendirebilir misiniz acaba nereye nasıl başvurcağımızı

  66. Gamze Kardes dedi ki:

   Merhaba 33 haftalık hamileyim 32.haftada izne ayrıldım SGK ya calisamaz raporun bildirildi.dogum yapınca doğum raporu ile birlikte tekrar başvuracak mıyım? yiksa hastane yine otomatik olarak sisteme mi girecek ? Ödeme iki defa da mı yapılıyor ?doğum öncesinde ve sonrasında olarak? Ve son olarak ödeme ne zaman nereye yapılacak ptt yemi bankaya mi?

  67. Yıldırım dedi ki:

   Geçmişe dönük süt parası alınır mı? Ben çalışıyorum eşim ev hanımı 4 ve 2 yaşında çocuklar im var ben başvuru yapabilir miyim gerekli evraklar nedir?

  68. Bayram dedi ki:

   Merhaba.Eşim hamileliğin 4. Ayinda sigortaya başlasa,3 ay asgari ücret uzerinden sigorta yatırıp 90 gun primin ardından istirahata cekildiğinde,doğum sonrasi dogum parasını hak edebiliyormuyuz?
   Şimdiden teşekkürler…

  69. Seval dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben geçmiş yönelik bir soru soracağım. 13 Kasım 2014 de doğum yaptım. Ama 300-400 lira gibi bir yardım yapılıyormuş haberim olmadığı için almadım. Gidip başvuru yapsam alabilir miyim?
   Birde bu 4000 küsür gibi açıklanan doğum yardımı parasından faydalanabiliyor muyum?

  70. Ömer Maraş dedi ki:

   Merhaba. Eşim devlet memuru ve 22 Mayıs 2015’te 3. bebeğini doğurdu. Temmuz 2015’te başvurduk, 8 Ağustos’ta yatmış, sonra da geri iade edilmiş ve biz sorduğumuzda “yok” dediler. Geri iade edilen bu parayı nereden alabiliriz? Nereye başvurmamız gerekiyor?

  71. Merve dedi ki:

   Ben 13 temmuzda ise başladım 30 Kasım ayrılmam gerekiyor geçen yıldan 90 gün primim var doğum parasından faydalanabilir miyim

   1. Merve dedi ki:

    2015 in 2 3 4 5 ayları arasında calismistim

  72. halide dedi ki:

   Tarım Bağkurluyum 2013 te doğum yapmıştım doğum raporu parasını alabilirmiyim. izlenecek yol nedir.? çok teşekkürler.

  73. habil dedi ki:

   doğum öncesi rapor kullanmadı eşimhepsi doğumdan sonrayı kapsıyor raporun 27 haziran başlangıç 17ekim iş başı parayı toplu olarak mı alırız bide kaç gün içerisinde alabiliriz eşim olamadan sgk gitsem detaylı bilgi alabilirmiyim

  74. ayşe aytürk dedi ki:

   ben calismyrm ama dogumdn sonra cocuk parasi veriliyorms 22 aguststa dogum yaptm bgun pttye gttm ödeme emri verilmems dedi ne zmn yatar bilgi verblrmsnz

  75. biyolog dedi ki:

   Merhaba,

   2017 ocak 15 ten sonra doğum yapacağım inşallah. Son 3 haftaya kadar çalışmak istiyorum. Özel hastaneden alınan rapor geçerli midir? Ve bu 3 haftanın parasını doğum izni raporum dolmadan alabilir miyim? Yoksa hepsini rapor bitince mi alacağım? Birde izin parası son maaşımıza göre mi hesaplanıyor? Örneğin ben doğum iznindeyken maaşlarımıza zam gelecek. O nedenle hangi maaşıma göre izin parası alacağım?

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.