• Doğum Parası Kaç Günde Yatar?


  SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

  Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.

  Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

  Doğum Parası Ne Kadardır?

  Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

  Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Sultan Budunoğlu dedi ki:

   Merhaba benim2009_2010_2013 doğumlu üç çocuğum var bu ödenekten yeni haberim oluyor baş vuruşa bulunan yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Doğum yardımı 2015 yılından sonra doğan çocuklar için yapılmaktadır. bu nedenle doğum yardımı alamazsanız.

  2. Tuğba dedi ki:

   Merhaba benim rapor sonrasında soyismim değişti ayrılık nedeniyle bu ayda param yatması gerekiyor sıkıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    sorun olmaz ancak kuruma yine de soy isim değişikliği ile ilgili bir dilekçe vermenizde yarar var. Ödemeyi çekerken dilekçeyi ibraz etmeniz faydalı olacaktır.

  3. Zeynep kodal dedi ki:

   Merhaba.ben iskur calisaniyim.Dogum oncesi izin ve dogum sonrasi izin raporumu calistigim yere mi teslim etmeliyim.yoksa sgk ya mi. Ve dogum sonrasi raporunu dogumdan sonra mi aliyoruz. Ikisinin ücreti ayri ayri mi yatiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası raporunuzu işyerine teslim edin. İkisi de yarı ayrı alınıyor. Doğum öncesi doğumdan sonra, Doğum sonrası rapor parası da rapor bitiminden sonra yatmaktadır.

  4. Ayşe dedi ki:

   Benim sigorta param yatmış 2200 tl diye e devletten okudum iki taksit mi alicam yoksa bu kadar mi ben araştırdığımda 4 nin falandı nasıl öğrenebilirim bilgi verir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    doğum öncesi rapor paranız yatmıştır. Doğum sonrası rapor parası henüz ödenmemiş görünüyor.

  5. Aslı dedi ki:

   Benim 29 ekimde raporum bitiyor ve ekimin rapor parasi hala yatmadi ne zaman yarar acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    Aralık ayı 8-14 ü arasında yatması gerekmektedir.

  6. elif dedi ki:

   mrb. benim raporum 24/07/2017-14/11/2017 arasında 14 unde raporum bitti dogum rapor parasi ne zaman yatar acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Aralık ayı 8-14 ü arasında yatması gerekiyor.

  7. Sezerr dedi ki:

   Mrb eşim 14.11 2017 -05 02 2018 rapor bittiyor.rapor parasini ne zaman alabilir acaba…
   Tskler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası raporun bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenir. Dolayısıyla Mart ayının 8-14 ü arasında yatar

  8. Selin dedi ki:

   Merhaba doğum sonrası 9/11 bitti ama henüz bir miktar para almadım (sut ve doğum parası dahil). Işyeri ve doğum yaptığım hastane raporumu onaylattilar. Param neden yatmadı ve ne zaman yatar acaba? Alo 170i aradım kayıt açtırdım. Başka ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selin hanım merhaba,

    Rapor parası rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Aralık ayında yatması gerekiyor.

  9. Umut dedi ki:

   Merhabalar ben 2011 yilinin kasim ayinda dogum yaptim isyeri sahibim dogum parasini alma emekli olurken toplu paraya eklenir dedi ve almadim ama simdi calismiyorum dogum parasini nekadar zamanda almak gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası emeklilikle ilgili bir ödenek değildir. O dönemde rapor alıp bildirim yaparak ödeneği almanız gerekiyordu. Şu anda alma hakkınız bulunmuyor.

  10. Gamze dedi ki:

   Merhaba..Çalışmış olduğum iş yeri 31 aralıkta kapanacaktır.Ben 32. haftamı 15 aralıkta dolduruyorum.31 Aralığa kadar da çalışabilir raporu olmayı düşünüyorum.Alacağım bu rapor doğum parası almama etki edermi? Aynı zamanda doğumum şubat ayına gelmektedir.Doğumparası almam için doğum belgemi iş yerine teslim etmem gerekiyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze hanım merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 34. haftanızda doğum iznine ayrılabilirsiniz. 32. haftada alacağınız raporu işyerine teslim etmelisiniz.

  11. fatma günay dedi ki:

   merhabalar.30/10/2017 tarihinde raporum bitti.başvurum 9.da onaylanmış.e-devlet üzerinde aşağıdaki şekilde görünüyor.ödemem nezaman yapılır acaba.
   EMZİRME BANKAYA GÖNDERİLDİ 133.0 25.07.2017 25.07.2017 25.07.2017 04.08.2017
   ANALIK BANKAYA GÖNDERİLDİ 633.08 24.07.2017 12.07.2017 24.07.2017 10.08.2017
   ANALIK BİLGİ YOK 4796.82 31.10.2017 25.07.2017 31.10.2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Ödemeler bankaya gönderilmiş gözüküyor. Eğer ödemeleri almadıysanız emanete alınmıştır. Alo 170 sgk danışma hattını arayarak ödemelerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

  12. Ayşe dedi ki:

   Merhaba
   Maaşım asgari ücret uzerinden yatırıliyor. Analık parası 13 ekimde 1777 tl yatırıldı bunun ikinci bir odemesi daha olacak mi olacaksa ne zaman yatırıliyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Asgari ücretliler 16 haftalık rapor için yaklaşı 4000 tk ödenek alabilmektedir. Raporunuzun bir kısmı yatmış gözüküyor. Kalanı Gelecek ayın 8-14 ü arasında yapılacaktır.

  13. aksu dedi ki:

   Merhaba 32. hafta raporum 07.09.2017 tarihinde çalışabilir olarak girildi 19.10.2017 tarihinde 37. haftamın bittiği gün doğum yaptım e devletten sorgulama yaptığımda 12.10.2017- 18.10.2017 tarihleri arasında analık raporu olarak 367 Tl ödenmiş gözüküyor bu analık raporu ne anlama gelmektedir diğer ödemelerim ne zaman yapılacak ve ne kadar yatacaktır (asgari ücretle çalışmaktayım)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumdan dolayı kullanmadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Doğum sonrası rapor paranız rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ünde ödenecektir.

  14. Adanalı dedi ki:

   Eşimin doğum sonrası raporu ekim 5 de bitti halan rapor parası görünmüyor e devletten sorguladim acaba ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal şartlarda Kasım ayının 8 ile 14 ü arasında yatması gerekirdi. Alo 170 SGK danışma hattından da sorgulayabilirsiniz.

    1. Adanalı dedi ki:

     Evet aradik halan görünmüyor diyor acaba iş veren kayit olusturmadi mı diye düşünüyorum

  15. Bircan oz dedi ki:

   Merhabalar…2 kasimda doğum yaptim.dogum öncesi rapor baslangici18 Eylül .doğum sonrası rapor bitimi 7 Ocak .acaba iş göremezlik ödeneği ne zaman ve toplu mu alacağım,,,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası iki rapor hazırlanmış ise doğum öncesi raporunuzun ödemesi aralık ayında ödenir. Doğum sonrası raporunuz ise rapor bitiş tarihini takip eden ay yani Şubat ayında ödenecektir.

  16. Özge dedi ki:

   Merhaba 9 ağustos da doğum yaptım,süt parası hala yatırılmamış,çalışan anneyim…böyle bu durumla karşılaşan varmı sebebi nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özge Hanım merhaba,

    En az 120 gün priminiz var ise süt paranız Eylül ayında yatmalıydı alo 170 danışma hattını arayıp sorgulayın. Tekrar emanete çekilmiş olabilir.

    1. Özge dedi ki:

     Sorgulattım bugün hastaneyi arayın raporu onaylamamış olabilir dediler..Hastaneyi aradım rapor onaylı gözüküyor dendi…28 temmuzda da doğum öncesi rapor başladı…onun ne zaman yatması gerekir

  17. buse dedi ki:

   doğum öncesi ve doğum sonrası 2 adet raporum var
   bunu toplu mu alıcam yoksa 2parça şeklinde mi alacağım doğum sonrası işe başlama tarihim 13 kasım
   acaba işyerim bildirim yapmamış olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Buse hanım merhaba,

    Doğum öncesi raporunu doğumu takip eden ayın 8-14 ü arasında alırsınız. İşyeri bildirim yapmıştır. Raporu bildirmemenin kanuni cezası var. Raporunuzu E devletten veya Alo 170 SGK danışma hattından takip edebilirsiniz.

  18. Yağmur dedi ki:

   Merhaba 30 eylülde 37. Haftada izne ayrıldım, 9 ekim de doğum yaptım doğum oncesi param ne zaman yatar ? Bir de doğum sonrası paramı alabilmek için işe geri dönmem şart mı sigortanın yeniden başlaması gerekiyor mu ? Raporum bitince ise başlamak istemiyorum çıkış yapmak istiyorum rapor param etkilenir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım merhaba,

    Doğum öncesi raporunuzun Kasım ayı 8-14 ü arasında yatması gerekiyordu. Yatmadı ise Aralık ayı 8-14 ü arasında yatacaktır. Rapor sonrasında iş başı yapmak zorunda değilsiniz iş yerinizle konuşup ayrılabilirsiniz. Bu durum doğum sonrası rapor paranızı etkilemez.

   2. Yağmur dedi ki:

    Bugün ayın 14 ü aslında belki yatabilir, yatmaz ise bir sıkıntı olduğundan midir? Bir de dogum sonrası için tekrar ise başlamak zorunda değilsiniz dediniz ya, isyerim bana ; geri geldiğinde sgk ya geri bildirim yapacağız ondan sonra paran yatacak dedi bunu niye söylemiş olabilirler?

    1. habibe dedi ki:

     Merhaba,
     Yağmur hanım, doğum sonrası rapor ücretinizde bir sıkıntı oluştu mu?
     Bende sizin gibi doğum öncesi raporu alıp, doğum sonrası raporu da alıp işe tekrar başlamak istemiyorum. Doğum sonrası raporu iş yeri onaylamak zorunda mı? Doğum sonrası raporu doğumun olduğu gün mü verilmekte? İlla izin bitiş tarihinde mi iş verene verilmek zorunda?

  19. nevra dedi ki:

   merhaba,
   doğum sonrası iznim 13 kasımda bitiyor. Bu durumda sgk nın ödemiş olduğu ödemeyi ayın kaçında alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevra hanım merhaba,

    Kurum ödemeleri genellikle raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yapmaktadır.

  20. berin dedi ki:

   merhaba
   doğum rapor parasının yatıp yatmadığını nasıl anlarım
   ayakta işe başlma tarihim 13.11.2017 dir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berrin hanım merhaba,

    Rapor parası Aralık ayında yatacaktır. Takibini E devlet veya Alo 171 SGK danışma hattından takip edebilirsiniz.

  21. Defnesu dedi ki:

   Merhaba 30 temmuzda doğum yaptım 37 haftada izne ayrıldım kasım 8 ne iznim bitiyor bu süre icerisinde 2.500 tl emzirme parasi diye bi para aldim doğum parasinin yarisimi bu yoksa ek bi ödenekmi birde ne zamn alabilirim dogum parasini bilgi verirseniz memnun olurun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği 133 tl dir. Siz doğum öncesi rapor parası ile birlikte emzirme ödeneğini almışsınız. Doğum sonrası izin rapor parası Aralık ayı 8-14 ü arasında yatacaktır.

  22. Türkan dedi ki:

   Merhaba 5 aylık hamileyken işten çıkarıldım 29 haftalıkken başka bi yerde işe başladım şu an 32 haftalık hamileyim doğum iznine çıkıcam son bir yıl içinde 90 gün sigortam var ama bu son çalıştığım yerde 20 günlük sigortam oldu herhangi bi sorun yaratır mı bu doğum parası almamda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Türkan Hanım merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olmanız yeterli. Yeni işinizde 20 gün dolması sorun olmaz. Doğum iznine çıkarak rapor parası alabilirsiniz.

    1. Türkan dedi ki:

     Teşekkür ederim bide izne çıktığımda olurda iş yeri sonradan sigorta çıkışımı yaparsa yinede yararlanabilirmiyim

  23. Ayşegül Duran dedi ki:

   Merhaba ben 7 temmuz da Doğum iznine ayrıldım 29 temmuz da Doğum yaptım 30 ekimde iş başı yaptım bu zaman zarfı içinde sürekli kontrol ettiğim halde tarafıma ödeme yapılmadı ben mi gözden kaçırdım yoksa kasım ayında mı toplu ödeme yapılacak? Şimdiden teşekkür ederim kolaylıklar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegü Hanım merhaba,

    Doğum raporu doğmdan önce ve sonra ayrı ayrı verildiğinde doğum öncesi rapor parası doğumdan sonraki ay ödenir. Sizin ödemeniz bu ayın (Kasım) 8-14 ü arası yatar.

  24. Havva dedi ki:

   Iyi gunler ben 29 agustosta izne ciktim 4 ekimde dogum yaptim bir miktar dogum parasi aldim muhasebeciye dogum yaptigima dair raporumu gonderdim ekim sonunda onaylancak dedi .onaylandigindigi taktirde kac gun sonra ucret alicam yada ise basladigim zaman mi ucret alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Havva Hanım merhaba,

    Doğum sonrası rapor ücretini raporun bittiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında alabileceksiniz.

  25. Büşra dedi ki:

   Merhaba,
   22 Kasım itibari ile 37. haftada izne ayrılıcam ve çalıştığım firma da 31 Aralık itibari ile sözleşmem sona eriyor. Bu durumda 22 Kasım sonrasında maaşımı nasıl alabilirim? Sözleşmem sonra erdiğinden dolayı sadece 31 Aralık tarihine kadar olan zaman için ödeme alabilirim değil mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra hanım merhaba,

    İzne ayrıldıktan sonra 16 haftalık rapor parasını almayı hak edersiniz. İş yeri ile sözleşmenizin bitmesi bu durumu değiştirmez. Doğum sonrası tekrar rapor alırsanız İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma iletmelisiniz. Raporunuz zaten doğum sonrasını da kapsar ise buna gerek kalmayacaktır.

  26. tugba dedi ki:

   sigortalı olarak çalıştığım yerden doğum iznine ayrılırken çıkış yapılırsa işgöermezlık rapor ucretını alabılır mıyım ? Birde çıkış yaptımadan 16 haftalık izni kullansam bu 4 aylık sürede işveren benim için SGK’ya herhangı bır ucret oder mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Doğum iznine ayrıldıktan sonra işten çıkabilirsiniz. Raporunuz için sorun olmaz. İşten rapor sonu ayrılmanızın işyerine hiçbir yükü yok. Prim ödemesi veya maaş ödemesi yapmayacaktır.

  27. HACER dedi ki:

   16 Ağustosta dogum iznine çıktım 5 ekimde dogum yaptım ama hala raporum e devlette odemesi gözükmüyor ne yapmalıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hacer Hanım merhaba,

    Rapor paranız büyük bir olasılıkla Kasım ayı 8-14 ü arasında ödenecektir. Bu tarihi bekleyin sonuç alamazsanız kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

  28. şeyma dedi ki:

   Merhaba ben eylulun 25 ne dogum yaptim dogum parası onaylndmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz doğum öncesi ve sonrası olarak tanzim edilmiş ise E devletten veya alo 170 hattından öğrenebilirsiniz.

  29. Nermin dedi ki:

   Merhaba, ben 18 temmuzda doğum iznine ayrıldım, ve 29 ağustosta doğum yaptım, ara ara edevlete giriyorum ve en son 5 ekimde analık raporu adında bir para yattığını gördüm, ama rapor bitiş tarihi olarak 28 ağustos yazıyordu, normalde ben 7 kasıma kadar raporluyum, bu yatan meblağ sadece doğum öncesi raporunun ödemesi midir? Doğum sonrası rapor ödemesi ayrıca mı yapılacaktır. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan ödenek doğum öncesi raporu içindir. Doğum sonrası raporunuz Aralık ayı 8-14 ü arasında yatar.

  30. Özlem dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftalık iken çalışabilir kağıdı aldım 35 haftalık iken de 15 Eylül 2017 de izine ayrıldım. 23 ekimde doğum yapacağım ödeme doğum gerçekleşince mi olacak toplu şekilde mi olacak bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra doğum öncesi rapor paranız yatar. Doğum sonrası raporunuz ise rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arasında yatar

  31. Lutfiye dedi ki:

   merhaba
   Ben 13 haziran 2017 de dogum yaptim haziranin 1 indede dogum iznine cikmistim 37. haftaya kadar calistim.Raporum 20 eylulde bitti fakat dala rapor param yatmadi ne zaman yatar acaba.,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları raporun bittiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenir 10 ayın 8-14 ü yatması gerekirdi yatmadı ise Kasım ayında yatacaktır.

  32. Gülşah dedi ki:

   Merabalar benim raporum 12.06.17 başladı 10.07.17 dogum yaptım ve 02.10.17 raporum bitti ve onaylandı bütün raporum birden onaylandı ben nezaman paramı alacagım acaba sgkya gidip basvurumu yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya başvuru yapmanıza gerek yok. Kasım ayının 8-14 ü arasında adınıza PTT ye yatacaktır

  33. Emine dedi ki:

   Merhaba, 2 ekim itibariyle 18 haftalik iznim bitti ve 6 aylik ucretsiz iznimi kullanmaya basladim. Bebeklerim 29 haziranda dogdu ve benim ise girisim 29 mayis. 15 mayis itibariyle de dogum oncesi raporum basladi. Dogum oncesi 90 gunu sagliyorum. Sorum su, dogum parasi sgk dan ne zaman yatar, sartlari sagladigimi sgk dan ogrenmistim fakat e devletten kontrol ettigimde hala bir odeme goremiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Dolayısıyla Kasım ayının 8-14 ü arasında rapor paranız yatar.

  34. Zeliha dedi ki:

   Merhaba ben 5 ekim de dogum iznine ayrıldım dogum elimin 25 gibi olacak dogum ince su raporum ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor parası Kasım ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  35. sait dedi ki:

   Merhaba

   Doğum sebebi ile işgöremezlik ödeneği alabilmemiziçin , doğumdan önceki son 1 yılda 90 gün lük sgk pirimi ve sgk lı olmak mı ? Yoksa doğumdan önceki veya izinden önceki 90 gün sgk lı olmak mı gerekiyor ? Aydınlatırsanız sevinirim.
   Şahsen eşimin 2017 de 51 gün pirimi var.Ekimin 10 unda işe başladı(dün) ve doğum Aralık ayı sonunda gerçekleşicek.Kasımın 20 sinde izine ayrıldığında ödenekten faydalanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim gereklidir. Eğer izin tarihine kadar 90 gün tamamlanmaz ise doğum izninde de prim ödenmesi gerekmektedir.

  36. Songül dedi ki:

   Merhaba

   Suan 18 haftalik hamileyim.calismiyorum 32.hafta dan geriye donuk 90 gunluk prim sartini sagliyorum.((30 nisan 2017 cikisim yapildi ocak 2018 de 32.hafta oluyor )) hesaplamama gore….32.hafta oncesinde 10 gunluk bir ise girisim olsa rapor parasi alabilir miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta öncesinde (10 gün) işe başlarsanız rapor sonrası işi bıraksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  37. bahar dedi ki:

   merhaba 24 haftalık hamileyim dogum parası almak için geriye dönük 1 yıl içersin de odenmiş olması gereken 90 prım gün sayısı rapor aldıgın ay la eraber mi geriye dönük hesaplanıyor yoksa 1 yıl öncesıne mi gidiliyor.. başka prösodür gerekiyor mu bunun dısında tesekkürler

  38. Selda dedi ki:

   Ben 2015 Ağustos’ta Doğum yaptım tüm evraklarımı hazırlayıp muhasebecimize verdim fakat o en yaptıysa işlem yapılmadı görünüyor ne yapabilirim hala alamadım..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda Hanım merhaba,

    Raporunuz ile ilgili durumunuzu Alo 170 SGK danışma hattından sorgulayabilirsiniz. Alacağınız bilgiye göre izleyeceğiniz yol ile ilgili yardımcı olabiliriz.

  39. tuce dedi ki:

   Ben 11 ağustos 2017 tarihinde doğum yaptım ve raporu bu tarihte başladı
   Analık param 8 eylülde yattı fakat ekim ayı için hiç ödeme ile ilgili bilgi gelmedi. Neden ödemelerin net bir tarihi yok ödeme yapacağımız yerler var ve ben strese giriyorum. Lütfen bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemeler raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Bu yatan ödeme doğum öncesi raporun ödemesi. Doğum rapor parası ödemesini de rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arası olarak düşünüp, ona göre planlama yapabilirsiniz.

  40. FATMA dedi ki:

   Iyi günler 1 Ağustosta doğum yaptım. Emzirme adı altında 133 tl para e devlette yatmış görünüyor. Fakat dogum parasi ve rapor param görünmüyor ne zaman yatar. Bilgi verebilir misiniz. Birde çocuğuma bakacak kimse yok pazartesi is başı yapmam gerek paraya ihtiyacım var dogum sonrası rapor bitimi paralı kullanma bileceğim izinlerim var mı? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası rapor bitiminde yatacaktır. Doğum sonrası haklarınız için; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

  41. zeynep dedi ki:

   merhaba ben 36+1 haftalık hamıleyken izne ayrıldım .1 hafta erken ayrıldım aldığım rapora göre toplamda kaç haftalık iznim oluyor ve İş görememezlik ödeneği brüt 3346 tl net 2383 tl (agi dahil ) iznim bittiğinde ne kadar iş görememezlik ödeneği alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız doğum sonrası 12 hafta olarak izninizi kullanabilirsiniz. Raporunuzda işe başlama tarihi belirtilmiştir. 112 gün için toplam 8300 TL civarı ödeme alacaksınız.

  42. Öğretmen dedi ki:

   Merhaba

   Ben 32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak erken doğum riskim olduğu için 35. hafta izne ayrıldım. bu doğum parası almam da sorun teşkil eder mi? part tıme çalışıyorum brüt 2550 tl ve 14 gün üzerinden yatıyor sigortam bu doğum parası almamı etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyorsanız Part time çalışmanız rapor parasını etkilemez. 35. hafta izne ayrıldığınızdan doğum sonrası izninize 5 hafta yerine 3 hafta eklenecek. 14 gün çalışmanız doğum parasını etkilemez.

    1. Derya dedi ki:

     Merhaba ben 3 twmmuzda34 hafyalkken izne ayrldım 19 temmuz doğum yaptım.. 23 ekimde ücretli iznim bitti.. Evrakları imzaladım henüz bi para almadm.. Ne zamn yatıcal acab

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Derya hanım merhaba,

      Kasım ayı 8-14 ü arasında yatmadı ise Aralık ayının aynı tarihlerinde yatacaktır. E devletten takip edebilirsiniz.

  43. Tugba dedi ki:

   Doğum sonrası rapor bittikten sonra herhangi bir yere basvurmamiz gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır gerekmiyor.

  44. sm muhasebeci dedi ki:

   merhabalar ben 24 haftalık hamıleyım 32. haftamda ızne cıkmam gerkıyo fakat ben bu ıznımı 37 ye kadar calısır raporu alıp ötelemek ıstıyorum dogumdan sınra dogum ıznımi 13 hafta olarak kullanabılır mıyım ve 6 ay ucretsız sut ıznımden 2 ay kullanıp ıse baslama gıbı bı durum olabılır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum öncesi 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkabilirsiniz. Böylece doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrası kullanabilirsiniz. Süt izni çocuk 1 yaşını doldurana kadar günde 1,5 saattir. 6 aylık ücretsiz izni 2 ay olarak da kullanabilirsiniz.

  45. Kader altay dedi ki:

   Merhabalar bende 30haftalikken hastaneye yattim. Erken dogum.tehlikesi var diye fakat. Bir hafta yattim hastaneden taburcu oldum. Suan epikiriz raporum var ve arti olarak 10gunluk rapor ilavesi verdi doktorum . bu rapor bittiginde dogum iznimi baslatmis olucak sorum sudur ki benim aldigim maaas brutu 2890 la 3000arasi oynuyor elime gecen net maas 1900tl rapor paramda bi hafta erken ciktim.die azalma olurmu . ve nekadr dogum parasi alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım,

    Doğum rapor paranız hastalık raporu öncesi aldığınız son 3 ayın brüt maaşının ortalaması alınarak hesaplanıyor. 3000 tl ye göre 112 günlük yaklaşık 7400 TL civarında analık iş göremezlik ödeneği alırsınız.

  46. Nezahat dedi ki:

   Ben 14 temmuzda doğum yaptın doğum parası icin başvuru halen yapamadım bir süresi var mı acaba doğum raporu mu kaybettim hala yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nezahat Hanım,

    Raporunuzu iş yerine bildirdiyseniz doğum rapor parası alabilirsiniz. Aksi takdirde alamazsınız Doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme almak için Kaymakamlıklardaki sosoyal Hizmetler müdürlüğüne başvurmak için bir süre yok.

  47. Elif uys dedi ki:

   Merhabalar oncelikle ben sozlesmeli ogretmen olarak atanmistim gecen sene bu sene de dogum iznine ayrildim 5 eylulde 33 haftalikken aldim dogum iznini izin bitis tarihi 24 ekimde bitiyor simdi benim dogum parasi alabilmem icin raporu sgk ya mi goturmem gerekiyor hangi islemleri yapmaliyim hicbir bilgim yok yardimci olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Raporunuzu milli eğitim müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor. İş veren sıfatı olarak onlar bildirim yapacaklar.

  48. yeni doğum dedi ki:

   3 bucuk ay önce doğum yaptım ve halen paramı bagcılar şubesi yoğunluk var diyerek 3 bucuk aydır ödemiyor buradan yetkililere sesleniyorum hepiniz ana babasınız hepinizin keyfi yerinde bu rezilliğie ne zaman son vereceksin acaba borca girdik ama parmaı ödenmiyor borçlar ödenmeyince faiz oluyor nasıl rahat yatıyorsunuz acaba uc cocuk dıyordu bırısı ulan daha ılkınde bunu yaptıysanız vah halinize .. Allah katında hakkım hepinize haram olsun

  49. Selim dedi ki:

   Slm esim 10 temuz 2017 dogum yaptı ve rapor muasebe ulaştı 20 .08.2017 is yeri kapattı dogum yardımı alirmiyiz acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selim Bey,

    İş yeri kapansa da rapor parasını alabileceksiniz. Ancak daha sonra işyerinin bildirip bildirmediği sıkıntısını yaşamamak için raporlarınızı iş yerinin bağlı olduğu kuruma bildirin.

  50. Zeynep dedi ki:

   Ben doğum iznine ayrıldım raporum var ama doğumdan sonra çalışamıycam rapor parası almama engelmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Rapor sonrası çalışmasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  51. Dılek dedi ki:

   15 haziran doğum yaptım rapor parası yarısı atmış diyer yarısı yatmamış rapor parası hepsi birden yatmıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğum öncesi rapor parası yatmış. Doğum sonrası rapor paranız rapor bitim tarihini takip eden ayda hesabınıza yatacaktır.

  52. Tuanna dedi ki:

   Ben 24 haziranda doğum yaptım sadece süt parası yattı doğum parası ve çocuk parası yatmadı sizce ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuanna Hanım merhaba,

    Rapor parası rapor bitim tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Doğum yardımı (çocuk parası) için kaymakamlıkların ilgili birimlerine müracaat ettiyseniz 1-3 ay içinde yatacaktır.

  53. sedef dedi ki:

   slm 19 hazıranda dogum yaptım çocuk parası ve süt parasını aldım
   rapor parası ne zaman yatar acaba
   aynı zamanda rapor parasının bundan sonra postaneye yatacagı dogru mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sedef Hanım;

    Rapor parası raporun bittiği tarihi takip eden bir sonraki ayın 8-14 ünde yatar. Şu anda doğum paraları Ziraat bankası hesabına yatıyor. Ödenek ile ilgili bilgi mesaj yolu le gelecektir. Kurum tüm ödemelerin PTT den yapılması kısmında düzenlemeler yapıyor. Mesajda nereden alacağınız bilgisi verilecektir.

  54. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?

  55. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?tesekkurler

   1. NA dedi ki:

    Bende hemen hemen aynı konumdayım sizinle,avukatım aracılığı ile araştırıp öğrendim,önemli olan doğum iznine çıktığınız tarihte halen sigortanızın yatıyor olması,yani eğer siz izne çıkarken sigortanız devam ediyorsa izindeyken işten çıkartılsanız bile hiçbir sorun teşkil etmiyor tüm haklardan faydalanıyorsunuz.
    Bunlara ilave olarak işten çıkarıldığınız için dava açabiliyorsunuz iş yerinize,annelik hakları sebebi ile kanun sizden yana.

    1. Hicran dedi ki:

     Tesekkur ederim ama sgk ya gittigimde tam bilgi veremiyorlar anlamadim bende bisey

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.