• Doğum Parası Kaç Günde Yatar?


  SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

  Hamile ve çalışan bayanların belirli bir izin kullanma mecburiyeti kullanmak zorundadır. Bu izin 2 ay yani 16 haftalık bir süreyi kapsamaktadır. Bu izin 2 parçaya ayrılarak kullanılır. Bunlar doğum öncesi izin ve doğum sonrası izindir. Doğum izninizi isterseniz 8’er haftalık 2’şer parça halinde kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz takdirde doktorunuzun da gözetimi altında doğuma son 3 hafta kalana kadar da çalışmaya devam edebilirsiniz. Fakat daha fazla çalışmak hem sizin hem de doğacak çocuğun sağlığı açısından zararlı olacağından izin kullanmak zorundasınız. Doğum süreci toplamda 40 haftadır. Son 3 haftaya kadar çalışmak isteyen bir bayan hamileliğinin 37. haftasında izin kullanmaya başlamak zorundadır. Kalan izinler doğum sonrası kullanılacaktır.


  Ayrıca doğum yapan bayanlara devlet tarafından doğum ya da analık parası adında bir ödeme düzenlenir. Bu ücreti almanız için yapmanız gerekenler aşağıdaki anlatılacaktır.

  Doğum Parası Ne Kadardır?

  Doğum parası aylık kazancınızın 2/3’ü kadardır. Aylık kazancınızın net 900 TL olduğunu varsayarsak 600 tl * 4 ay yaparak doğum paranızın ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Şimdi de sık sık merak edilen “Doğum Parası Kaç Günde Yatar?” sorusuna cevap vermek istiyorum.

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

  Doğum parası ödemesi genel olarak doğumunuzu takip eden 1 hafta ile 10 gün içerisinde yapılır. Doğum parası PTT üzerinden yatırılmaktadır. Fakat sık sık takip etmeniz gerekir. Eğer takip işini sıkı tutmazsanız paranız geri iade edilir. Tekrar ödeme çıkartma için birçok uğraş gerekmektedir. Doğum paranızı aşağıda vereceğim link ile sorgulayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız. Ardından sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. E-Devlet şifresini size en yakın PTT şubesinden 2 tl karşılığında çıkarabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi edindikten sonra bilgileri doğru girerek “Sisteme Giriş Yap” butonuna basınız. Böylece doğum parası sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  Doğum Parası Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

  SSK-DOĞUM-PARASI

  Sponsorlu Bağlantılar



  tıkla sorunu sor

  Doğum Parası Kaç Günde Yatar? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!



  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. As dedi ki:

   9 nisan 2018de doğum yaptım ve asgari ücret ile çalışıyorum acaba ne kadar iş görmezlik ödeneği alırım?

  2. Fatma dedi ki:

   Üçüncü çocukta ne zaman Doğum parası alabiliriz zaman gereklimi

  3. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba benim analık doğum sonrası raporum 25.06.2018 de bitti doğum sonrası ödenek ne zaman gerçekleşir ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz ayı 8-14 ü arasında ödenmesi gerekiyor.

   2. Bilgı dedi ki:

    Nekadar aldınız rapor parası acaba ben 2 nisanda dogum yaptım raporum dun bitti

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba,

     Eğer maaşınız asgari ücret ise 2029,50/30 : 67,65 Bununda 2/3 ü günlük 45,10 tl yapar. 56 günlük ödemeniz : 2525,60 TL yapar. Doğum sonrası içinde aynı tutarı alacaksınız. Toplamda 2525,60+2525,60 : 5.051,20 TL ödenek çıkar

   3. sezer dedi ki:

    Mrb benim raporum 24.05.2018 tarihinde raporum bitdi ama daha param yatmadi arsivden kaldirilmis dediler ne gerekiyo

  4. BÜŞRA MİLAZİM dedi ki:

   Merhabalar 14.03.2018 tarihinde doğum yaptım. Raporum 07/06.2018 bitti. 30/04/2018 kadar olan rapor paramı aldım. Ancak Mayıs ve Haziran ayına ait rapor param henüz yatmadı. Acaba ne zaman yatırılıyor?

  5. Zeynep mansur dedi ki:

   Merhaba;
   Doğum raporum 15 mayista sona eriyor ve ben 15 mayista istifa ettim. İşyerinden ayrildim bu analik isgoremezlik odememi almama engel midir? Ne yapmam gereklidir?
   Teşekkürler

  6. Pelin dedi ki:

   Merhaba suan 35 hafyalik hamileyim 32 haftamda calisabilir raporu aldim. Rapor bitis tarihim 06.06.18 fkat ben bi hafta onfesjnden izne ayrilcam . Sormak istedigim şu brutum 2340 tahminen ne kadar dogum parasi alirim ve rapor bitos tarihinden sonrami aliniyor ?

  7. Zehra dedi ki:

   32.haftadan sonra alınan rapor parasını doğumdan önce normal maaş gibi alabiliyor muyuz.Yoksa doğumdan sonra toplu mu yatıyor

  8. sinem külte dedi ki:

   merhaba, ben 19/01/2018 de doğum iznine ayrıldım. 16/03/2018 te doğum yaptım. raporum 10/05/2018 de bitti. yalnız SGK sadece Mart ayına ait ödemeyi yaptı. henüz diğer aylara ait bir ödeme alamadım. işveren rapor onaylarını eksiksiz vermiş. 170 i arıyorum, her seferinde “işleminiz muhasebe departmanında hesaplama yapılıyor” şeklinde cevap veriyorlar, ama yatan bişey yok. böyle bir durum neden olur, hızlandırmanın bir yolu yok mudur, bu gecikme normal midir?

  9. ikra dedi ki:

   ben 37 haftalık iken doğum izni raporu aldım. ve askari ücretle çalışıyorum ne kadar bi ücret alırım ve ne zaman yatar

  10. şindan dedi ki:

   Merhaba ben 14 şubatta doğum yaptim 27 nisanda raporum doldu ne zamn sgk basvurup doğum parasini alabilirim

  11. Cern dedi ki:

   Mrblar benim primim nisan ayi itibari ile 99 gun oluyo ama sisteme gec yansıdığı için 69 gorunuyor bu hafta rapor alacam bu sekilde dogum izni parasi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sisteme yansıdığında rapor aldığınız tarihte 90 günü doldurduğunuz için rapor ödeneği almanıza engel teşkil etmeyecektir.

  12. gulsum dedi ki:

   merhaba ,
   6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum .15 ekim 2017 tarihinde evlendim.Ağustosun son haftası doğumum olacak.Hem evlilik tazminatı hem doğum rapor parasını alabilmem için ne yapmam gerekiyor ? Birde işe geri dönmek istemiyorum işsizlik maaşı almam mümkün mü ?

  13. Ferda dedi ki:

   Merhaba 2014 ağustosta ilk çocuğums, 2018 ocak ayında 2. Çocuğuma Doğum yaptım e-devlet ten rapor parasının yatıp yatmadığını kontrol ederken,2014 yılında 13 haftalık rapor parasının yattığını gördüm (11.08.2014-18.11.2014) eksik yatan günler için şuan herhangi birşey yapılabilir mi? Teşekkür ederim.

  14. Kübra Okur dedi ki:

   Merhaba ben 8.8.2016 tarihinde doğum yaptim fakat bu dogum paralarindan haberim yoktu simdi basvuru yapsam kabul olurmu birde ben sariyerde oturuyorum nereye gidip yapabilirim.

  15. Elif dedi ki:

   Merhaba iyi günler ben 2 senedir bir fill özel sektörde çalışıyorum ve hamileliğim nedeniyle 32 ci haftada doğum öncesi rapor aldım şuanda izindeyim bu rapor ucu açık rapor olduğu için şirket raporu onaylayamiyor doğumda onaylacakmis sanırım mayıs da doğum var doğumdan sonra ben doğum öncesi odenegi alıcam sanırım birde doğum sonrası raporumu da kullanmak istiyorum ama ondan sonra bebeğime bakıcak kimsem yok mecburi ben bakıcam işyerinden bu mecburiyetlilik yüzünden ayrıldığım da herhangibir tazminat hakkı kazanabiliyormuyum şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor durumu ile ilgili işyerinin söylediği doğrudur. Doğum öncesi raporunuzun parasını doğumdan sonra, doğum sonrası raporun ödeneğini ise rapor bitiş tarihi itibari ile alabileceksiniz. Doğum veya çocuktan dolayı işten ayrılırsanız herhangi bir tazminat veya işsizlik maaş ödeneği alma hakkınız bulunmuyor.

  16. feray dedi ki:

   aralık ayında dogum yaptım daha dogum parası yatmammıs neden olablılr saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hastane veya işyerinin rapor işlemlerinde yaptığı bir eksiklik olmalı. Alo 170 hattından tc numaranızla veya bağlı olduğunuz kurumu arayarak bilgi alabilirsiniz.

  17. Yasemin Akdağ Mutlu dedi ki:

   Merhabalar ben 28.12.2017 tarihinde Doğum yaptım Doğumdan Doğumdan önceki 1 ay kala yani aralık ayının başında iş göremezlik raporu alarak işten izinli ayrıldım fakat hastanenin yanlışlığından dolayı çalışmış olmama rağmen Doğumdan 2 ay öncesi izinli görünüyorum 1 ay olmadı gerekirken doğumumdan 3,5 ay geçmesine rağmen iş göremezlik ödemem hala yatmadı bende her hangi bir yere başvurmadım SGK dan aldığım ücreti şirketim bana maaş ödemesi yaptığı için onlara ödemem gerek ama ödeme gelmedi ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim.
   Syg

  18. Gözde dedi ki:

   Merhaba, 2 sorum olacaktı. Doğum gerçekleştikten hemen sonra işten ayrılmak ve birkaç sene çocuğumla ilgilenmek istiyorum. Doğumdan hemen sonra işten ayrılırsam Doğum parası eksiksiz yatar mı? Ve Doğumdan hemen sonra işten ayrılırsam , her çocuk için 2yıl erken emeklilikten yararlanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan hemen sonra işten ayrılırsanız doğum sonrası raporunuzun ödemesi yapılmaz. İşte ayrılmak için doğum sonrası raporunuzun da bitmesini bekleyin. Bu durumda gerekli diğer şartları sağlıyorsanız 8+8 16 haftalık ödeneği alırsınız. Doğumdan sonra veya rapordan sonra işten ayrılırsanız ve 2 yıl süre boyunca çalışmazsanız. Her çocuk için 2 yıl borçlanabilirsiniz. Bu borçlanma yaşınızı geriye çekmez. Prim gün sayısını artırır.

    1. Gözde dedi ki:

     Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim . Peki doğumdan daha önce işten ayrılmış olursak , gene de anneler için erken emeklilik 2yıl primden yararlanabiliyor muyuz? İşten ne kadar önce ayrıldığımızın önemi var mı?

  19. Zrn dedi ki:

   Merhaba ozel hastanenin raporu gecerli midir dogum parasi alabilmek icin.hastanenin sgk anlasmasi yoksa ne yapmaliyiz nasil rapor almaliyiz.

  20. merve kılıç dedi ki:

   Doğum param ne zaman yatar 25 gün oldu hala yatmadı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuzun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yatar.

  21. Duygu dedi ki:

   Merhabalar
   11. Ayda 32. Haftamdayken dogum ıznıne ayrıldım ve mart ayında raporum bıttı dogum yaptıgıma daır belgeyı dogumdan 1 ay snra verdım ıs yerıne dogum oncesı dogum yaptıktan snra dogum raporuda rapor bıttıkten sonra dıye acıklamıssınız bn herhangı bır odeme almadım ıkısı bırmı yatar acaba bırde e devletten bakıyorum hala bı odeme yok herhangı bı sorun olusmamıstır degılmı tesekkurler

  22. Sibel dedi ki:

   Ben ücretli öğretmenlik yapıyorum 17/03/2018 de 32 haftayı dolduruyorum ve 90 gün sigortam tam işgöremezlik raporu alıp okuldan çıkacaktım ancak 170 i aradığımda 37. Haftayı doldurmadan çıkarsanız bi ücret alamazsınız. Isgorebilirlik raporu almanız gerek dedi bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim

  23. Şenay Şahin dedi ki:

   Doğum için olan tüm iznim bitikten sonra işten çıkarsam henüz Doğum sonrası rapor parası yatmamış olsa işten çıkma durumumda bir sorun olur mu Doğum rapor süresince sigortalı gözükeceğim fakat rapor bitiminde para ödemesi almadan çıkabilirim durum ne olur

  24. bahar kaya dedi ki:

   Merhaba.16 aralık 2017’de izne ayrıldım.
   27 aralık 2017 Tarihinde doğum yaptım.
   133 tl’lik süt parasını aldım.
   sosyal yardımlaşmaya 30 aralık 2017’de doğum raporu bırakmama rağmen doğum yardımım hala yatmadı.
   ayrıca , raporlu olmama rağmen şirketim sigortamı yatırmaya devam ediyor,bu durum iş görmezlik ödemesi almama engel midir?
   daha henüz doğum öncesi ödememde yatırılmadı…
   şimdiden teşekkür ederim.

  25. nurcan dedi ki:

   analık doğum rapor parası hesaplanırken e devlette gözüken bürüt maaş uzerınden mı alınır yoksa agi ve yemek ve yol parası gibi diğer ödemeler üstüne eklenir mi?

  26. Fatoş dedi ki:

   Merhaba hamileliğin kaçıncı haftasında rapor Alman gerekiyor?

  27. Kevser dedi ki:

   Merhaba doğum parası için müracaat ettim ve bana 32. Hafta degil de 33. Haftada doktor kontrolüne gittiğim için 1 haftalık kesinti uygulanacağı söylendi hastane raporu 16 hafta ve rapor parasi altında yatacak olan paramda neden kesintiye gidiliyor bunu aşma şansım varmıdır ?

  28. Leyla dedi ki:

   Merhaba,

   07.11.2017 tarihinde doğum yaptım.süt parasını aldım. Çocuk parası içinde aile ve sosyal politikalar Bakanlığına başvuru yaptım 2 ay içerisinde çocuk yardımı parasini da alacağım fakat analık raporu yani doğum raporu ödemem henüz yatmadı. Ne zaman ödeme yapılır.

   Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi raporunuzun Doğum yaptıktan sonra, doğum sonrası rapor ise rapor bitiş tarihinden sonraki ay 8-14 ünde ödenir. Bir aksilik olmalı Alo 170 sgk hattını arayarak bilgi edinebilirsiniz.

  29. meltem dedi ki:

   Merhaba
   21.haftalık hamileğim 32.haftada izne ayrılıp doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere izin kullansam mı daha yüksek yatar doğum param yoksa çalışabilir raporu alıpta 37.haftada izne ayrılsam daha yüksek alırım.

  30. DENİZ dedi ki:

   MERHABALAR 08/12/2017 TARİHİNDE DOĞUM YAPTIM VE 1.777,50 TL BRÜT MAAŞIM VAR DOĞUM PARASI NE ZAMAN VE NE KADAR YATAR

  31. Emine akpınar dedi ki:

   Doğum param ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi raporun ödemesi doğumdan sonra, Doğum sonrası raporun ödemesi ise rapor bitiminde ödenir.

  32. BÜŞRA dedi ki:

   Merhaba,
   Benim doğumum 29ekim 2017 de gerçekleşti 300lira olan çocuk yardımını aldım. Emzirme ve doğuma kadar olan ücretim olan 817lira bankaya aktarılmıştı bilerek çekmedim toplu çekerim diye , şimdi ise merkeze gönderildi yazıyor ikisinde de .. bir de 30 Ocak 2018 de doğum iznim bitti fakat hala doğum paramı alamadım 170i aradığımda sürekli başhekim onayı yapılmış sgkda işleme alınmamış yazıyor olduğunu belirtiyorlar. Ücret ne zaman yatar bilgi alabilrimiyim. Brütüm 2050 görünüyor bu doğumdan çnceki 817 lirayla birlikte tahminen ne kadar ödeme alabilrim

  33. Katre dedi ki:

   Ben 19.12.2017.de dogum yaptim kac defa sordu esim dogum parasi süt parasi yatmamis simdi yatmis midir..geri alinmissa nereye basvurmamiz lazim yardimci olur musunuz

  34. Hilal Kabran dedi ki:

   Merhaba; 35 haftalık hamileyim doktordan aldığım doğum izin raporumu 34 haftalıkken iş yerine verdim rapor parami ne zaman alabilirim.

  35. cansu dedi ki:

   Merhaba. 37 haftalikken dogum iznine ayrildim. sgk sisteminden bugun sorguladigimda analik parasi yatmis. Dogum iznim 31 ocakta bitti.izin sonrasi param yatmadi. suan yillik izindeyim. izinde oldugum sure boyunca aylik maasim yatti.sorum su;
   Yatan bu parayi sirketde gerimi verecegim?
   Toplu olarak sirkete verecegim para bu paradan bagimsizmi? tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Şirket politikası nedir bilmiyorum. ancak sizin ki gibi bazı şirketler personeli izin süresince mağdur olmasın diye avans olarak maaşları yatırır ve doğum parası yattığında personelden alırlar. Bunu şirketin insan kaynakları ile konuşmalısınız. Size bu paradan başka birde doğum sonrası para yatacak. eğer söylediğim gibi bir politika izleniyor ise paraları ödeyip avans hesabınızı kapatmalısınız.

  36. Hediye dedi ki:

   Merhaba ben 07.11.2017 doğum yaptım ama hala doğum parasını alamadım sizce bi sorun mu var yoksa zamanla mı alırım e devletten kontrol ediyorum ama yok

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor parasını almanız gerekiyordu Alo 170 sgk danışma hattından sorgulatın.

  37. Nalan dedi ki:

   Merhaba, 37. Hafta çalısamaz raporum ve dogum sonrasi aldigim raporlarim var. 18.11.2017 tarihinde dogum yaptim. 8.12 tarihinde 133 tl emzirme yatti. Geri kalan ucretim ne zaman yatar?

  38. Canan dedi ki:

   Merhaba çocuklarım biri 7 diğeri 5 beş yaşında geriye dönük paralarını alabiliyormuyum tşk

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2015 öncesi doğumlara doğum yardımı yapılamamaktadır.

  39. Arzu dedi ki:

   Merhaba 16 ocak ta doğum yaptım eşim 19 ocakta çocuk parası için başvurdu eşime ayin 26 sından sonra yatar para ptt ye demişler ama halen yatmamış ne kadar süre içinde yatırıyorlar ve internet üzerinden nasıl kontrol ediyoruz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İnternetten takip edebilmeniz mümkün değil Ancak genellikle 15 gün içinde ödemeler yapılmaktadır.

  40. özlem dedi ki:

   Fabrikada çalisiyordum 9.9.2017 tarihinde ise girdim 10.01.2018 tarihinde isten ayrildim 14 subatta dogum yapicam ben doktorumdan raporu aldim fabrikaya verdim onlar sisteme giris yapti suan benim baska bisey yapmama gerek varmi dogum parasini dogumdan sonra alcam demi ama fabrika halen onay vermedi diyor ne demek istiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuza fabrika mutlaka onay verecektir. Doğumdan sonra doğum öncesi rapor paranızı alabileceksiniz.

  41. Emel dedi ki:

   Doğum öncesi raporu aile hekimliğinden yazılı olarak aldim ama sisteme atılmadığı için kabul olmadi aile hekimliğinden doğum öncesi raporumu alamadım doğum sonrası raporum sisteme atıldı sadece doğum parasi alabilirmiyim

  42. Hasret dedi ki:

   Dogum yapali 2 ay 6 gün oldu e devletten sisteme girdiğimde ödenek yatmamis gözüküyor. Bize hastanede geç yatacağini söylemişlerdi. Paranın yatıp yatmadigini nerden öğrenebilirim. Ve eğer yatmissa ve geri alinmissa nereye başvurabilirim tekrar ?

  43. Dönüş dedi ki:

   Merhaba 20 Kasım 2017’de doğum yaptım. 400 TL olan Analık parası ne zaman yatar acaba. Hala yatmadı.Ayrıca Analık parası emzirme ödeneği gibi e devlette görünürmü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çocuk yardımı parası için başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında 15 – 30 gün içinde yatmaktadır.

  44. Nazan dedi ki:

   Merhabalar ben işyerinde ocak 2017 den itibaren özel sebeplerden dolayi parttime çalışmaya devam ettim nisan ayında hamile kaldım ve 32.haftaya kadar çalıştım ve doğum iznine ayrıldım 1ocak 2018 de doğum yaptım raporum 5 martta bitiyor rapor paramı ne zaman alabilirim

  45. Betuk dedi ki:

   Doğum sonrası 8 haftalık iznim bittikten sonra kaç gün içinde rapor param hesabima geçer?

  46. Şenay Akdağlı dedi ki:

   merhaba 20 kasım 2017 sigortalı ise başladım. 6 aylık sözleşmeli. hamileligimi öğrendim ve şu an 16 haftalık hamileyim. 20 mayıs 2018 sözleşme surem bitiyor. ben doğum izni kullanabilirmiyim ve doğum parası alabilir miyim acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aktif sigortalığınız 32. haftaya denk geliyor ise rapor alarak ödenek alabilirsiniz.

  47. hilal dedi ki:

   merhaba ben 16,11,2017 tarihinde doğum yaptım 36 haftaya kadar çalıştım şimdi e devletten baktığımda analık adı altında 828lik bir ödeme olduğunu görüyorum rapor başlangıç tarihi 02,11,2017 bitiş tarihi15,11,2017 gözüküyor bu ödeme benim hesabıma göre az acaba bu ne ödemesidir

  48. Özge dedi ki:

   Merhaba net maaşım 2050 TL ne kadar rapor parası alırım.kasımda rapor bitti hala yatmadı.normalmi

  49. Seher dedi ki:

   15/01/2018 tarihinde doğum sonrası raporum bitiyor İşyeri raporu mu hemen onaylarsa paramı ne zaman alabilirim 105 günlük para almam gerekiyor tahmini ne kadar alırım yardımcı olur musunuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parasını Şubat ayı 8-14 ü arasında alabileceksiniz. Brüt maaşınızın günlük tutarının 2/3 ü oranında ödenek alacaksınız.

    1. Serdar örnek dedi ki:

     Esim 14.11 .2017.tarihinde digum yapti yanliz cocuk yardimini aldik 2 ay sonra sut parasinida aldik ama rapor parasi hala yatacak ve esim martin 6 sinda is basi yapacak is yeri raporu 2ye bolduler ama hala yatacak acaba erken dogum yapti 7 aylik ama 4 aydir yatmasi lazim acaba ne gibi bi islem yapmaliyiz 170i ariyoruz tatmin edici bir bilgi alamiyoruz

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba,

      E devlet şifresi ile baktığınız da da tatmin edici sonuç alamadıysanız. Bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kurumundan bilgi alabilirsiniz. İş yeri veya hastane evraklarında sorun yok ise ödemeyi almanız gerekirdi.

      1. Serdar örnek dedi ki:

       Iste beyefendi isyeri 2ye boldugunu belirtmisti ama rapor birti 6sinda is basi ama hala yatmadi bir sorumda simdi esim kasim 14dunde digum yapti erken dogum simdi hasaplama ekim ayinin burutune goremi hesaplanir yoksa o ayki olan gune goremi hesaplanir birde bu konuda yardimci olursaniz cok memnun olurum

      2. Danışma Birimi dedi ki:

       Merhaba,

       Rapor başlangıcından önceki 3 ayın ortalaması baz alınmaktadır.

  50. özlem dedi ki:

   merhabalar ismim özlem simdi ben dogum iznine ayrildim 14 subat doktor dogum günu verdi ben şoyle bisey duydum doğum parasi 8 hafta önce yatabikir dogumdan sonra 8 hafta yatar diye bisey varmi yani dogum yapmadan parasini alma şansim varmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor paraları genellikle doğumdan sonra yatmaktadır. Sonraki 8 hafta ise rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ünde yatar.

  51. Fatma dedi ki:

   Doğum rapurum 3 ocakta bitti toplamda 90 gün raporluydum ödemeyi subatta alır mıyım ve brüt ücretim 2000 lira ne kadar alırım acaba.

  52. Nazife dedi ki:

   Merhaba! 9 kasımda Doğum yaptım, bu gün 11.01.2018 doğum sonrası raporumda bitti emzirme ödeneği hariç hiç bi para almadım e-devlette de gözükmüyor.170 i aradım rapor arşive alınmış dediler başvuru oluşturduk 3 gün içinde tekrar sorun dediler bu ne demek?

  53. Koray dedi ki:

   Doğum ödeneğinin hesaba geçip geçmediğini Edevlet üzerinden 4A4B İş göremezlik ödemesi sekmesinden mi takip edebiliriz. bunun başka bir yolu varmı Ptt arayıp sormak vs gibi.

  54. özlem dedi ki:

   merhabalar ben 35 haftadir calisyorum bugun dogum iznine ayrildim yarin doktorumdan raporumu alip is yerine vericem bugun ssk yla gorustum bi sikinti yok gununuzü doldurmussunuz alcahim miktarin yarisini hemen yatarmis yani 8 haftalik dogum oncesi 8 haftalik dohumdan sonra boyle bisey mumkun mu yoksa hepsini doğumdan sonramin alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum rapor ücretleri doğum öncesi doğumdan sonra, Doğum sonrası ise rapor bitimini takip eden ada yatmaktadır.

  55. Elif dedi ki:

   Merhaba 1 ağustosta izne ayrıldım 26 ağustosta doğum yaptım 20 kasımdada raporum bitti şirketim raporumuda onayladı ancak emzirme dışında hiç bir ödenek alamadım alo 170 ide aradım rapor sırasına göre ödemeler yapılıyormuş ama bir ayı geçti hala ödeme alamadım. Doğum parası için ayriyetten bir yere başvurmak gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ayrıca bir yere başvurmanıza gerek yok. Normalde Aralık ayının 8-14 ü arası yatmalıydı. Bu ay için sorgulamaya devam edin

  56. Kübra dedi ki:

   2 ocakta doğum raporum bitti acaba bu ay odenek alanbilir miyim

   1. Kübra dedi ki:

    Ayrıca net maaşım 1429 lira 90günden ne kadar maaş alabilirim

  57. Semra dedi ki:

   Merhaba benm dogum param yatmadi dogum yapali 45 gün oldu. Sık sık takip ediyorum e devletten ama sadece cocuk ve emzirme parasi aldm. Bu normal mi acaba veya net bilgiyi kimden nasl öğreneblirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doüum öncesi rapor parasının doğumdan sonra yatması gerekiyordu. En geç bu ayın 8-14 ünde yatmalı. Alo 170 SGK danışma hattından durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

  58. Koray dedi ki:

   Merhaba, eşim 01.12.2017 tarihinde doğum iznine ayrıldı, henüz doğum olmadı 37. haftadayız. tahminen 1 2 haftaya kadar doğum gerçekleşecek. 1650 tl net maaş alıyor. ayrıca aldığı 300 tl ile 1350 aralığında dönemsel net primi var ama bunlar resmiyette görünmüyor.
   1. sorum doğum ücretlerini hangi tarihlerde alacak, aylık olarak mı ödeniyor yoksa toptan 4 aylık rapordan sonra mı?
   2. sorum ne kadar doğum ücreti ve çocuk parası alacak, haricinde başka bir ödenek olacak mı? (primden dolayı)
   teşekkür ederim şimdiden.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1- Doğum öncesi rapo parasını doğumdan sonraki ay; Doğum sonrası raporunu ise rapor bitiş tarihini takip eden ayda ödemesini alabilecek. Rapor parası brüt maaşa göre hesaplanmaktadır. Ortalam bir hesap ile 16 haftalık 112 günlük yaklaşık 6000 tl rapor parası alacaktır. Primler maaşınıza yansıtılmıyor ise rapor parasına bir katkısı olmaz.

    2- Rapor ödeneği doğum yardımı ve süt parası alacaksınız.

    1. Koray dedi ki:

     Merhaba, Nasip ise 2. çocuğumuz olacak.
     6.000 tl den farklı bir rakam çıkar mı veya ne kadar fark eder. bunun daha düşük veya fazla hesaplanma olasılığı varmı.
     haricinde doğum yardımı 400 + güncel süt parası ne kadar ise o mu alınacak.

    2. Koray dedi ki:

     Bir de, belirtmiş olduğunuz rapor bitişini takip eden aylarda yapılacak ödemeleri edevletten 4B İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ bölümünden mi takip edebiliriz. ayın hangi günleri ödenir. nasıl takip edebiliriz.

  59. Serpil dedi ki:

   Merhaba benimde ikizlerim olacak temmuz un sonu gibi. Maaşım 1610 tl ne kadar doğum rapor parasi alirim. Bir de ikizlerde bi farklılık oluyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor ücreti Brüt maaşınıza göre hesaplanıyor. Bu da yaklaşık net maaşa tekabül ediyor. Ayrıca çoğul gebelik olduğundan Doğumdan önceki 8 haftalık izninize 2 hafta daha ekleniyor ve 10 hafta olarak kullanıyorsunuz. Bu nedenle Rapor parası 126 günlük ödenecektir.

  60. Meltem dedi ki:

   Ben özel bir işyerinde çalışıyorum ve hamileyim doğum iznine ayrilacagim:
   1_dogum raporumu kac haftalik iken alacagim bu rapaoru Ben mi sgk goturecegim yoksa isverenim mi raporu sistemden isleyecek dogum sonrasi rapor icinde mi ayni islem yapilacak
   2.e devlet uzeinden paranin yatacagi hesabi biz duzenleye biliyormuyuz teskkurler

  61. ENGİN BAŞAR dedi ki:

   Merhaba eşimin ilk iki aylık raporu 4 ocakta bitiyor rapor parası 8 ila 14 ocak arası yatarmı ilginiz için teşekkür ederim.

  62. Leyla dedi ki:

   Ben ocak 15 te özel bi şirkette ise başlayacağım ve şubat 15 gibi doğum iznine ayrılacağım asgari ücretle calisacagm .geriye dönük 100 günlük sigortam var 32 . hafta doğum raporu aldiğimda kaç tl doğum parası alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Leyla Hanım merhaba,

    Rapor alacağınız 32 hafta da aktif sigortalı olmanız gerekmektedir. Asgari ücret ile işe başlamanız durumunda 4099 tl civarında 112 gün için ödeme alacaksınız.

  63. Davut dedi ki:

   Kolay gelsin ben memurum ve eşim özel bi şirkette çalışıyor ve aile yardımı alamıyorum eşim şubat ayında doğum is gormezlik raporu alarak istirahate alacak ve eşim isgormezlik parası alacak bu süre zarfında. bu rapor süresince aile yardımı alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Davut Bey merhaba,

    Doğum nedeni ile rapor alınan dönem geçici iş göremezlik hallerinden biridir. Geçici iş göremezlik ödeneği sosyal güvenlik kuruluşlarından alınan aylık kapsamında sayılmaz. Ayrıca, geçici süreli bir ödeme olduğundan ödeneğin aylık veya ücret olarak da değerlendirilmez. Bu bağlamda eşiniz geçici iş göremezlik ödeneği alırken aile yardımı alabilirsiniz.

    1. Davut dedi ki:

     Teşekkür ederim kolay gelsin

  64. Halil dedi ki:

   Dogum parası ile süt parası aynımı aylık verilen bir para var. I

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey,

    Doğum izni rapor parası, doğum yardımı ve süt parası farklı ödenekler. Doğum izin rapor parası sadece çalışan kadınlara verilirken, Süt parası eşi çalışan kadınlara da verilmektedir. Doğum yardımı ise (ilk çocukta 300 ikinci de 400 üçüncüde 600) tüm kadınlara verilmektedir.

  65. Feride dedi ki:

   Merhaba BN 7 eylülde 34+3 haftada doğum iznine ayrıldım ve erken doğumla 8 eylülde doğum yaptım. Çocuk ve sut parası harici hic bir ödenek almadim.
   Gerekli evrakları da verdim.
   Acaba BN ne zaman doğum parası alirim. Ve ne kadar alırım.
   Birde 20 aralıkta raporum bitti çalışamayacağım hemen çıkış almaya gitmem sartmi.. Teşekkürler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Feride hanım merhaba,

    Doğum öncesi rapor doğumdan sonra. Doğum sonrası biten raporunuz da Ocak ayının 8-14 arasında ödenecektir. İş yerinin bilgisi var ise zaten 3 gün üst üstü haberiz işe gitmediğinizde kanunen çıkış işlemini yapma hakları var.

  66. Nlfr dedi ki:

   Merhaba ben dün sosyal hizmetlere gittim doğum parası için (rapor parası değil)benim 3 çocuğum var, bana ordaki çalışan sistemde hiç bir çocuğumun görünmediğini söyleyip ama sisteme çocukları giriş yapabildiğini söyledi. Çocuklarım 2008, 2015 ve 2017 doğumlu ve daha önce hiçbiri için yardım almadım. 2008 doğumlu olanı giriş yapamadığını (bana ait dğilmiş gibi görünüyormuş) yanlız 700 lira alabileceğimi söyledi, birinci çocuk görünmediği için . Normalde 1000 lira almam lazım. Acaba bunu nüfus a giderek halledebilirsem kalan 300 lirayı alabilirmiyim?

  67. Yağmur dedi ki:

   Merhaba ben 32haftalik 13aralikta raporum doldu bunun ilk yarısını ne zaman alabilirim acaba bı de 1550lira para aliyodum ne kadar yatar rapor parası yardımcı olur müsünüz? şimdiden teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım merhaba,

    Raporunuzun ilk bölümünü Ocak ayı 8-14 ü arasında alabilirsiniz. E devletten son aldığınız brüt ücreti 30 a bölüp 2/3 ünü alıp 112 gün ile çarparsanız tüm alacağınız rapor parasını bulabilirsiniz.

  68. Aslı dedi ki:

   Merhaba ben 15 aralikta dogum yaptm ama bebegim kuvezde henuz kimligini çıkaramadık bu durumda kimlik olmadan dogum parası ve süt parasını nasıl alabilirim bilgi verir misiniz

  69. Nalan dedi ki:

   Merhaba,
   Şuan elimde 37.haftalik rapor ve dogum sonrasi hastanenin verdigi raporlar var. 32.hafta raporum o donemde farkli bir sehirde kontrollerimi yaptirdigim icin alamadim daha sonra kontrollerimi yaptirdigim hastaneyi arayip raporu istediğimde kesinlikle gecmis tarihe ait raporu veremeyeceklerini söylediler neticede muhasebeciye de eksik rapor vermek zorunda kaldim bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardimlarinizi rica ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nalan Halan Merhaba,

    Raporlar artık sistemden verildiğinden geriye dönük işlemlere izin vermez.

  70. GÜLLÜ dedi ki:

   MERHABA 29 HAFTALIK HAMİLEYİM DOĞUMUM ŞUBAT AYININ SONUNA DENK GELİYOR AMA ŞUAN SİGORTA PRİMİM 23 BEN ŞUBATIN 7 SİNE KADAR ÇALIŞIR 90 GÜN PRİM YAPARSAM DOĞUM PARASI ALABİLİRMİYİM ? ALIRSAM NE ZAMAN BAŞVURU YAPMAM GEREKİR BU KONULARDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  71. seda dedi ki:

   mrb bnm 24 kasımda doğumum oldu 32 haftalıkken izne ayrılmıştım 37 haftada doğum yaptım. doğum öncesi ve sonrası olmak üzere iki rapor verdim. maasım 3500 civarı ödeniyor. bnim doğum parası ödemem ne şekilde olacak?

  72. Bahar dedi ki:

   Mrb37 .haftaya kadar calisabilir raprunun ardindan calismaz rapotu alinmasina gerek olmadigi otomatik olarak doguma kadar calismaz raporu ciktigi sistemim bu sekilde degilstigi hastane yetkilileri tarafindan bana soylendi .suan 38 deyim dogum yaptiktan sonra bununla ilgili sorun yasarmiyim.herkes farkli gorusler soyluyor yardimci olurmusunuz

   1. Bahar dedi ki:

    Lutfen brnim sorumada cevap verirmisiniz

  73. Nalan dedi ki:

   Merhaba, 37. Hafta çalısamaz raporum ve dogum sonrasi aldigim raporlarim var. 18.11.2017 tarihinde dogum yaptim gecen hafta da e devlet e baktığımda 133 tl emzirme yattigini gordum toplamda ne kadar ve bu ucret ne zaman yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nalan Hanım merhaba,

    Toplam 112 günlük rapor parası alabileceksiniz. Bu da son maaşınızın brüt tutarının 2/3 üne tekabül ediyor. Örneğin 2100 tl brüt ücretiniz var ise 2100/30= 70 70/3=23,33 23,33*2=46,66 günlük kazanç 46,66*112=5225 tl

  74. Elif dedi ki:

   Merhaba 1 ağutosta izne çıktım 26 ağust doğum yaptım 20 kasım dada iznim bitti. Bütün raporlarım yerlerine ulaştı ancak tarafıma bir ödeme olmadı. Alo 170 ten kayıt açtırdım iş yerim raporu onaylamamış dendi ama işyerimin onayladığına dair ekran görüntüsü bile var. Belirttiğiniz tarihler yani 8- 14 tarihleride geçti e devlettende çıkmıyor. Nasıl takip edebilirim hem rapor param hem doğum param her ikiside yatmadı. Teşekkürler

  75. hatice dedi ki:

   merhaba 12 ayın 1 ne dogum yaptım dogum yardımını ne zaman alabilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hatice Hanım merhaba,

    Sorunuz doğum rapor parası ise rapor bitiminde ödenek alırsınız. Ancak sorunuz Aile ve sosyal yardımlaşma brimlerinden alınan doğum yardımı ise başvuru yaptıktan 15-30 gün içinde alabilirsiniz.

  76. Fatma dedi ki:

   İyi çalışmalar ben halk eğitim merkezinde 2 yıla yakındır kurs acmaktayim bunun yani sıra son bir yıl içinde ücretli öğretmenlik de yaptim. Şuan halk eğitimden kurs vermeye devam etmekteyim halk eğitim muhasebe memuru raporumu verdim yanlız yeni bir yasa çıktığını ve artık doğum rapor parasının verilmediğini söyledi böle bir yasa varmı

  77. Sultan Budunoğlu dedi ki:

   Merhaba benim2009_2010_2013 doğumlu üç çocuğum var bu ödenekten yeni haberim oluyor baş vuruşa bulunan yararlanabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sultan Hanım merhaba,

    Doğum yardımı 2015 yılından sonra doğan çocuklar için yapılmaktadır. bu nedenle doğum yardımı alamazsanız.

  78. Tuğba dedi ki:

   Merhaba benim rapor sonrasında soyismim değişti ayrılık nedeniyle bu ayda param yatması gerekiyor sıkıntı olurmu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    sorun olmaz ancak kuruma yine de soy isim değişikliği ile ilgili bir dilekçe vermenizde yarar var. Ödemeyi çekerken dilekçeyi ibraz etmeniz faydalı olacaktır.

    1. Tuğba dedi ki:

     Teşekkür ederim kurum demissiniz herhangi bir SGK ya gidebilirmiyim

  79. Zeynep kodal dedi ki:

   Merhaba.ben iskur calisaniyim.Dogum oncesi izin ve dogum sonrasi izin raporumu calistigim yere mi teslim etmeliyim.yoksa sgk ya mi. Ve dogum sonrasi raporunu dogumdan sonra mi aliyoruz. Ikisinin ücreti ayri ayri mi yatiyor.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası raporunuzu işyerine teslim edin. İkisi de yarı ayrı alınıyor. Doğum öncesi doğumdan sonra, Doğum sonrası rapor parası da rapor bitiminden sonra yatmaktadır.

  80. Ayça dedi ki:

   Merhaba,ben parktime çalışıyorum,32 hafta çalışmaz raporu aldım 08.12.2017 tarihinde.haftanın 4 günü çalışıyordum normalde.yeni shiftte beni 3 gün izinli 4 gün raporlu göstermişler bu yasal mı ? Yani tüm hafta raporlu gözükmem getekmiyor mu ? net ücretim 805 TL olarak gözüküyor bodroda.ne kadar dogum ücret alırım ?

  81. Ayşe dedi ki:

   Benim sigorta param yatmış 2200 tl diye e devletten okudum iki taksit mi alicam yoksa bu kadar mi ben araştırdığımda 4 nin falandı nasıl öğrenebilirim bilgi verir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    doğum öncesi rapor paranız yatmıştır. Doğum sonrası rapor parası henüz ödenmemiş görünüyor.

  82. Nalan dedi ki:

   Merhaba ben 32.Haftada çalışamaz raporu alarak ızne ayrıldım. 38. Haftada doğum yapicam kalan 2 hafta doğum sonrasına eklenecek mi birde raporumuz doğum yapana kadar mi ondan sonra bi ücret alamıyor muyuz yani

  83. Aslı dedi ki:

   Benim 29 ekimde raporum bitiyor ve ekimin rapor parasi hala yatmadi ne zaman yarar acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Aslı Hanım merhaba,

    Aralık ayı 8-14 ü arasında yatması gerekmektedir.

   2. Aslı dedi ki:

    Benim hala rapor param yatmamis 2 ayı geçti son rapor parasini hala alamadim 29 ekimde biten raporu hala alamadim e devlet baktim yatmamis acaba neden

  84. elif dedi ki:

   mrb. benim raporum 24/07/2017-14/11/2017 arasında 14 unde raporum bitti dogum rapor parasi ne zaman yatar acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Aralık ayı 8-14 ü arasında yatması gerekiyor.

  85. Duygu dedi ki:

   Merhaba
   Çalıştığım iş yerinde brüt maaşım 2000 tl nu durumda doğum öncesi ve doğum sonrası toplam ne kadar alabiliyorum 32. Haftada izne ayrıldım

  86. Betül dedi ki:

   6eylülde 32.haftalık rapor ile birlikte doğum iznine çıktım işyerine de bildirim yaptım işyeri de aylık ödeme onayı verdiğini söyledi sürekli kontrol ediyorum e devletten ama görünen bişey yok ne zaman alırım acaba ödemeyi doğum zamanında Aralık 1 olarak yapıldı ama doğum yapmadım henüz konu hakkında bilgi almak istiyorum ancak hiç bilgim yok

  87. Sezerr dedi ki:

   Mrb eşim 14.11 2017 -05 02 2018 rapor bittiyor.rapor parasini ne zaman alabilir acaba…
   Tskler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor parası raporun bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenir. Dolayısıyla Mart ayının 8-14 ü arasında yatar

  88. Betül LARÇİN dedi ki:

   6eylülde 32.haftalık rapor ile birlikte doğum iznine çıktım işyerine de bildirim yaptım işyeri de aylık ödeme onayı verdiğini söyledi sürekli kontrol ediyorum e devletten ama görünen bişey yok ne zaman alırım acaba ödemeyi doğum zamanında Aralık 1 olarak yapıldı ama doğum yapmadım henüz konu hakkında bilgi almak istiyorum ancak hiç bilgim yok

  89. Selin dedi ki:

   Merhaba doğum sonrası 9/11 bitti ama henüz bir miktar para almadım (sut ve doğum parası dahil). Işyeri ve doğum yaptığım hastane raporumu onaylattilar. Param neden yatmadı ve ne zaman yatar acaba? Alo 170i aradım kayıt açtırdım. Başka ne yapabilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selin hanım merhaba,

    Rapor parası rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Aralık ayında yatması gerekiyor.

  90. Umut dedi ki:

   Merhabalar ben 2011 yilinin kasim ayinda dogum yaptim isyeri sahibim dogum parasini alma emekli olurken toplu paraya eklenir dedi ve almadim ama simdi calismiyorum dogum parasini nekadar zamanda almak gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum parası emeklilikle ilgili bir ödenek değildir. O dönemde rapor alıp bildirim yaparak ödeneği almanız gerekiyordu. Şu anda alma hakkınız bulunmuyor.

  91. Gamze dedi ki:

   Merhaba..Çalışmış olduğum iş yeri 31 aralıkta kapanacaktır.Ben 32. haftamı 15 aralıkta dolduruyorum.31 Aralığa kadar da çalışabilir raporu olmayı düşünüyorum.Alacağım bu rapor doğum parası almama etki edermi? Aynı zamanda doğumum şubat ayına gelmektedir.Doğumparası almam için doğum belgemi iş yerine teslim etmem gerekiyormu?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gamze hanım merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu alarak 34. haftanızda doğum iznine ayrılabilirsiniz. 32. haftada alacağınız raporu işyerine teslim etmelisiniz.

  92. fatma günay dedi ki:

   merhabalar.30/10/2017 tarihinde raporum bitti.başvurum 9.da onaylanmış.e-devlet üzerinde aşağıdaki şekilde görünüyor.ödemem nezaman yapılır acaba.
   EMZİRME BANKAYA GÖNDERİLDİ 133.0 25.07.2017 25.07.2017 25.07.2017 04.08.2017
   ANALIK BANKAYA GÖNDERİLDİ 633.08 24.07.2017 12.07.2017 24.07.2017 10.08.2017
   ANALIK BİLGİ YOK 4796.82 31.10.2017 25.07.2017 31.10.2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Ödemeler bankaya gönderilmiş gözüküyor. Eğer ödemeleri almadıysanız emanete alınmıştır. Alo 170 sgk danışma hattını arayarak ödemelerle ilgili bilgi alabilirsiniz.

  93. Ayşe dedi ki:

   Merhaba
   Maaşım asgari ücret uzerinden yatırıliyor. Analık parası 13 ekimde 1777 tl yatırıldı bunun ikinci bir odemesi daha olacak mi olacaksa ne zaman yatırıliyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe hanım merhaba,

    Asgari ücretliler 16 haftalık rapor için yaklaşı 4000 tk ödenek alabilmektedir. Raporunuzun bir kısmı yatmış gözüküyor. Kalanı Gelecek ayın 8-14 ü arasında yapılacaktır.

  94. aksu dedi ki:

   Merhaba 32. hafta raporum 07.09.2017 tarihinde çalışabilir olarak girildi 19.10.2017 tarihinde 37. haftamın bittiği gün doğum yaptım e devletten sorgulama yaptığımda 12.10.2017- 18.10.2017 tarihleri arasında analık raporu olarak 367 Tl ödenmiş gözüküyor bu analık raporu ne anlama gelmektedir diğer ödemelerim ne zaman yapılacak ve ne kadar yatacaktır (asgari ücretle çalışmaktayım)

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Erken doğumdan dolayı kullanmadığınız izinler doğum sonrasına eklenir. Doğum sonrası rapor paranız rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ünde ödenecektir.

  95. Adanalı dedi ki:

   Eşimin doğum sonrası raporu ekim 5 de bitti halan rapor parası görünmüyor e devletten sorguladim acaba ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Normal şartlarda Kasım ayının 8 ile 14 ü arasında yatması gerekirdi. Alo 170 SGK danışma hattından da sorgulayabilirsiniz.

    1. Adanalı dedi ki:

     Evet aradik halan görünmüyor diyor acaba iş veren kayit olusturmadi mı diye düşünüyorum

  96. Bircan oz dedi ki:

   Merhabalar…2 kasimda doğum yaptim.dogum öncesi rapor baslangici18 Eylül .doğum sonrası rapor bitimi 7 Ocak .acaba iş göremezlik ödeneği ne zaman ve toplu mu alacağım,,,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi ve sonrası iki rapor hazırlanmış ise doğum öncesi raporunuzun ödemesi aralık ayında ödenir. Doğum sonrası raporunuz ise rapor bitiş tarihini takip eden ay yani Şubat ayında ödenecektir.

  97. Özge dedi ki:

   Merhaba 9 ağustos da doğum yaptım,süt parası hala yatırılmamış,çalışan anneyim…böyle bu durumla karşılaşan varmı sebebi nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özge Hanım merhaba,

    En az 120 gün priminiz var ise süt paranız Eylül ayında yatmalıydı alo 170 danışma hattını arayıp sorgulayın. Tekrar emanete çekilmiş olabilir.

    1. Özge dedi ki:

     Sorgulattım bugün hastaneyi arayın raporu onaylamamış olabilir dediler..Hastaneyi aradım rapor onaylı gözüküyor dendi…28 temmuzda da doğum öncesi rapor başladı…onun ne zaman yatması gerekir

  98. buse dedi ki:

   doğum öncesi ve doğum sonrası 2 adet raporum var
   bunu toplu mu alıcam yoksa 2parça şeklinde mi alacağım doğum sonrası işe başlama tarihim 13 kasım
   acaba işyerim bildirim yapmamış olabilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Buse hanım merhaba,

    Doğum öncesi raporunu doğumu takip eden ayın 8-14 ü arasında alırsınız. İşyeri bildirim yapmıştır. Raporu bildirmemenin kanuni cezası var. Raporunuzu E devletten veya Alo 170 SGK danışma hattından takip edebilirsiniz.

  99. Yağmur dedi ki:

   Merhaba 30 eylülde 37. Haftada izne ayrıldım, 9 ekim de doğum yaptım doğum oncesi param ne zaman yatar ? Bir de doğum sonrası paramı alabilmek için işe geri dönmem şart mı sigortanın yeniden başlaması gerekiyor mu ? Raporum bitince ise başlamak istemiyorum çıkış yapmak istiyorum rapor param etkilenir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yağmur Hanım merhaba,

    Doğum öncesi raporunuzun Kasım ayı 8-14 ü arasında yatması gerekiyordu. Yatmadı ise Aralık ayı 8-14 ü arasında yatacaktır. Rapor sonrasında iş başı yapmak zorunda değilsiniz iş yerinizle konuşup ayrılabilirsiniz. Bu durum doğum sonrası rapor paranızı etkilemez.

   2. Yağmur dedi ki:

    Bugün ayın 14 ü aslında belki yatabilir, yatmaz ise bir sıkıntı olduğundan midir? Bir de dogum sonrası için tekrar ise başlamak zorunda değilsiniz dediniz ya, isyerim bana ; geri geldiğinde sgk ya geri bildirim yapacağız ondan sonra paran yatacak dedi bunu niye söylemiş olabilirler?

    1. habibe dedi ki:

     Merhaba,
     Yağmur hanım, doğum sonrası rapor ücretinizde bir sıkıntı oluştu mu?
     Bende sizin gibi doğum öncesi raporu alıp, doğum sonrası raporu da alıp işe tekrar başlamak istemiyorum. Doğum sonrası raporu iş yeri onaylamak zorunda mı? Doğum sonrası raporu doğumun olduğu gün mü verilmekte? İlla izin bitiş tarihinde mi iş verene verilmek zorunda?

  100. nevra dedi ki:

   merhaba,
   doğum sonrası iznim 13 kasımda bitiyor. Bu durumda sgk nın ödemiş olduğu ödemeyi ayın kaçında alabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevra hanım merhaba,

    Kurum ödemeleri genellikle raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yapmaktadır.

  101. berin dedi ki:

   merhaba
   doğum rapor parasının yatıp yatmadığını nasıl anlarım
   ayakta işe başlma tarihim 13.11.2017 dir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berrin hanım merhaba,

    Rapor parası Aralık ayında yatacaktır. Takibini E devlet veya Alo 171 SGK danışma hattından takip edebilirsiniz.

  102. Hörü dedi ki:

   37.haftaya kadar çalıştım.24 temmuz da izne ayrıldım.31.temmuz da doğum yaptim.raporlari iş yerine bildirdim.
   Fakat hiç ödem e almadım.simdiye kadar.
   12 kasım da doğum sonrası raporum da bitiyor. Toplu bir şekilde mi yatar .ne zaman yatar acaba.tesekkurler

  103. Nihan dedi ki:

   Merhaba,
   19 Ağustos’ta izne ayrıldım, 07 Ekim’de doğum yaptım.Raporlarım çalıştığım kurum tarafından sisteme işlendi.
   133 tl süt parası yattı, statü: bankaya gönderildi olarak görülüyor. Bu durumda parayı PTT’den mi alacağım yoksa Ziraat Bankası’ndan mı?

   ikinci olarak brüt maaş üzerinden çalışmaktayım, sisteme bir de analık parası yatmış ama maaşıın biraz üstünde, statü: bilgi yok olarak görünüyor. Bu ilk taksit mi oluyor? Bu para kaç taksitte yatırılıyor? Ayrıca bunu da mı PTT’den alacağım

  104. Defnesu dedi ki:

   Merhaba 30 temmuzda doğum yaptım 37 haftada izne ayrıldım kasım 8 ne iznim bitiyor bu süre icerisinde 2.500 tl emzirme parasi diye bi para aldim doğum parasinin yarisimi bu yoksa ek bi ödenekmi birde ne zamn alabilirim dogum parasini bilgi verirseniz memnun olurun

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emzirme ödeneği 133 tl dir. Siz doğum öncesi rapor parası ile birlikte emzirme ödeneğini almışsınız. Doğum sonrası izin rapor parası Aralık ayı 8-14 ü arasında yatacaktır.

    1. sinem dedi ki:

     mrb bende 24ekimde dogum yaptim raporum 31.01.2018de bitiyo ben bu sure zarfinda her hangi bir odeme almiycakmiyim acabaa rapor bitiminimi bekliycem

  105. Türkan dedi ki:

   Merhaba 5 aylık hamileyken işten çıkarıldım 29 haftalıkken başka bi yerde işe başladım şu an 32 haftalık hamileyim doğum iznine çıkıcam son bir yıl içinde 90 gün sigortam var ama bu son çalıştığım yerde 20 günlük sigortam oldu herhangi bi sorun yaratır mı bu doğum parası almamda

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Türkan Hanım merhaba,

    32. haftada aktif sigortalı olmanız yeterli. Yeni işinizde 20 gün dolması sorun olmaz. Doğum iznine çıkarak rapor parası alabilirsiniz.

    1. Türkan dedi ki:

     Teşekkür ederim bide izne çıktığımda olurda iş yeri sonradan sigorta çıkışımı yaparsa yinede yararlanabilirmiyim

  106. Özlem dedi ki:

   Merhaba,

   07.02.2017 tarihinde işten ayrıldım. Şuan 6,5 aylık hamileyim doğumum 15.02.2018 tarihinde gözüküyor.Eşimin işyerinde doğuma kadar çalışmayı düşünüyorum.06.11.2017 tarihinde işe girişim yapılırsa 37.haftaya kadar çalışırsam (26.01.2018) bebek rapor parasından faydalanabilirmiyim. Teşekkürler şimdiden.

  107. Ayşegül Duran dedi ki:

   Merhaba ben 7 temmuz da Doğum iznine ayrıldım 29 temmuz da Doğum yaptım 30 ekimde iş başı yaptım bu zaman zarfı içinde sürekli kontrol ettiğim halde tarafıma ödeme yapılmadı ben mi gözden kaçırdım yoksa kasım ayında mı toplu ödeme yapılacak? Şimdiden teşekkür ederim kolaylıklar dilerim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşegü Hanım merhaba,

    Doğum raporu doğmdan önce ve sonra ayrı ayrı verildiğinde doğum öncesi rapor parası doğumdan sonraki ay ödenir. Sizin ödemeniz bu ayın (Kasım) 8-14 ü arası yatar.

  108. Havva dedi ki:

   Iyi gunler ben 29 agustosta izne ciktim 4 ekimde dogum yaptim bir miktar dogum parasi aldim muhasebeciye dogum yaptigima dair raporumu gonderdim ekim sonunda onaylancak dedi .onaylandigindigi taktirde kac gun sonra ucret alicam yada ise basladigim zaman mi ucret alicam

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Havva Hanım merhaba,

    Doğum sonrası rapor ücretini raporun bittiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında alabileceksiniz.

  109. Büşra dedi ki:

   Merhaba,
   22 Kasım itibari ile 37. haftada izne ayrılıcam ve çalıştığım firma da 31 Aralık itibari ile sözleşmem sona eriyor. Bu durumda 22 Kasım sonrasında maaşımı nasıl alabilirim? Sözleşmem sonra erdiğinden dolayı sadece 31 Aralık tarihine kadar olan zaman için ödeme alabilirim değil mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Büşra hanım merhaba,

    İzne ayrıldıktan sonra 16 haftalık rapor parasını almayı hak edersiniz. İş yeri ile sözleşmenizin bitmesi bu durumu değiştirmez. Doğum sonrası tekrar rapor alırsanız İş yerinin bağlı bulunduğu kuruma iletmelisiniz. Raporunuz zaten doğum sonrasını da kapsar ise buna gerek kalmayacaktır.

  110. Yasemin dedi ki:

   Merhaba….7 eylülde 37. Hafta çalışamaz raporumu aldım ve 14 eylülde doğum yaptım.doğum öncesi rapor parası ne zaman yatar ve bu durumda doğum öncesi rapor parası bir haftalık mı yatacak

  111. tugba dedi ki:

   sigortalı olarak çalıştığım yerden doğum iznine ayrılırken çıkış yapılırsa işgöermezlık rapor ucretını alabılır mıyım ? Birde çıkış yaptımadan 16 haftalık izni kullansam bu 4 aylık sürede işveren benim için SGK’ya herhangı bır ucret oder mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuğba Hanım merhaba,

    Doğum iznine ayrıldıktan sonra işten çıkabilirsiniz. Raporunuz için sorun olmaz. İşten rapor sonu ayrılmanızın işyerine hiçbir yükü yok. Prim ödemesi veya maaş ödemesi yapmayacaktır.

  112. HACER dedi ki:

   16 Ağustosta dogum iznine çıktım 5 ekimde dogum yaptım ama hala raporum e devlette odemesi gözükmüyor ne yapmalıyım ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hacer Hanım merhaba,

    Rapor paranız büyük bir olasılıkla Kasım ayı 8-14 ü arasında ödenecektir. Bu tarihi bekleyin sonuç alamazsanız kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

  113. şeyma dedi ki:

   Merhaba ben eylulun 25 ne dogum yaptim dogum parası onaylndmi acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Raporunuz doğum öncesi ve sonrası olarak tanzim edilmiş ise E devletten veya alo 170 hattından öğrenebilirsiniz.

  114. Nermin dedi ki:

   Merhaba, ben 18 temmuzda doğum iznine ayrıldım, ve 29 ağustosta doğum yaptım, ara ara edevlete giriyorum ve en son 5 ekimde analık raporu adında bir para yattığını gördüm, ama rapor bitiş tarihi olarak 28 ağustos yazıyordu, normalde ben 7 kasıma kadar raporluyum, bu yatan meblağ sadece doğum öncesi raporunun ödemesi midir? Doğum sonrası rapor ödemesi ayrıca mı yapılacaktır. Teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan ödenek doğum öncesi raporu içindir. Doğum sonrası raporunuz Aralık ayı 8-14 ü arasında yatar.

  115. Nermin Kalem dedi ki:

   Merhaba, ben 18 temmuzda doğum iznine ayrıldım, ve 29 ağustosta doğum yaptım, ara ara edevlete giriyorum ve en son 5 ekimde analık raporu adında bir para yattığını gördüm, ama rapor bitiş tarihi olarak 28 ağustos yazıyordu, normalde ben 7 kasıma kadar raporluyum, bu yatan meblağ sadece doğum öncesi raporunun ödemesi midir? Doğum sonrası rapor ödemesi ayrıca mı yapılacaktır. Teşekkür ederim

  116. Özlem dedi ki:

   Merhabalar ben 32 haftalık iken çalışabilir kağıdı aldım 35 haftalık iken de 15 Eylül 2017 de izine ayrıldım. 23 ekimde doğum yapacağım ödeme doğum gerçekleşince mi olacak toplu şekilde mi olacak bilgilendirirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan sonra doğum öncesi rapor paranız yatar. Doğum sonrası raporunuz ise rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arasında yatar

  117. Lutfiye dedi ki:

   merhaba
   Ben 13 haziran 2017 de dogum yaptim haziranin 1 indede dogum iznine cikmistim 37. haftaya kadar calistim.Raporum 20 eylulde bitti fakat dala rapor param yatmadi ne zaman yatar acaba.,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları raporun bittiği ayı takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenir 10 ayın 8-14 ü yatması gerekirdi yatmadı ise Kasım ayında yatacaktır.

  118. Gülşah dedi ki:

   Merabalar benim raporum 12.06.17 başladı 10.07.17 dogum yaptım ve 02.10.17 raporum bitti ve onaylandı bütün raporum birden onaylandı ben nezaman paramı alacagım acaba sgkya gidip basvurumu yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK ya başvuru yapmanıza gerek yok. Kasım ayının 8-14 ü arasında adınıza PTT ye yatacaktır

  119. Emine dedi ki:

   Merhaba, 2 ekim itibariyle 18 haftalik iznim bitti ve 6 aylik ucretsiz iznimi kullanmaya basladim. Bebeklerim 29 haziranda dogdu ve benim ise girisim 29 mayis. 15 mayis itibariyle de dogum oncesi raporum basladi. Dogum oncesi 90 gunu sagliyorum. Sorum su, dogum parasi sgk dan ne zaman yatar, sartlari sagladigimi sgk dan ogrenmistim fakat e devletten kontrol ettigimde hala bir odeme goremiyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paraları rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Dolayısıyla Kasım ayının 8-14 ü arasında rapor paranız yatar.

  120. Emine dedi ki:

   Merhaba, 2 ekim itibariyle 18 haftalik iznim bitti ve 6 aylik ucretsiz iznimi kullanmaya basladim. Bebeklerim 29 haziranda dogdu ve benim ise girisim 29 mayis. 29 mayis itibariyle de dogum oncesi raporum basladi. Sorum su, dogum parasi sgk dan ne zaman yatar, sartlari sagladigimi sgk dan ogrenmistim fakat e devletten kontrol ettigimde hala bir odeme goremiyorum.

  121. Zeliha dedi ki:

   Merhaba ben 5 ekim de dogum iznine ayrıldım dogum elimin 25 gibi olacak dogum ince su raporum ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğum öncesi rapor parası Kasım ayının 8-14 ü arasında yatacaktır.

  122. sait dedi ki:

   Merhaba

   Doğum sebebi ile işgöremezlik ödeneği alabilmemiziçin , doğumdan önceki son 1 yılda 90 gün lük sgk pirimi ve sgk lı olmak mı ? Yoksa doğumdan önceki veya izinden önceki 90 gün sgk lı olmak mı gerekiyor ? Aydınlatırsanız sevinirim.
   Şahsen eşimin 2017 de 51 gün pirimi var.Ekimin 10 unda işe başladı(dün) ve doğum Aralık ayı sonunda gerçekleşicek.Kasımın 20 sinde izine ayrıldığında ödenekten faydalanabilir mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün prim gereklidir. Eğer izin tarihine kadar 90 gün tamamlanmaz ise doğum izninde de prim ödenmesi gerekmektedir.

  123. Songül dedi ki:

   Merhaba

   Suan 18 haftalik hamileyim.calismiyorum 32.hafta dan geriye donuk 90 gunluk prim sartini sagliyorum.((30 nisan 2017 cikisim yapildi ocak 2018 de 32.hafta oluyor )) hesaplamama gore….32.hafta oncesinde 10 gunluk bir ise girisim olsa rapor parasi alabilir miyim???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta öncesinde (10 gün) işe başlarsanız rapor sonrası işi bıraksanız da rapor parası alabilirsiniz.

  124. bahar dedi ki:

   merhaba 24 haftalık hamileyim dogum parası almak için geriye dönük 1 yıl içersin de odenmiş olması gereken 90 prım gün sayısı rapor aldıgın ay la eraber mi geriye dönük hesaplanıyor yoksa 1 yıl öncesıne mi gidiliyor.. başka prösodür gerekiyor mu bunun dısında tesekkürler

  125. Selda dedi ki:

   Ben 2015 Ağustos’ta Doğum yaptım tüm evraklarımı hazırlayıp muhasebecimize verdim fakat o en yaptıysa işlem yapılmadı görünüyor ne yapabilirim hala alamadım..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selda Hanım merhaba,

    Raporunuz ile ilgili durumunuzu Alo 170 SGK danışma hattından sorgulayabilirsiniz. Alacağınız bilgiye göre izleyeceğiniz yol ile ilgili yardımcı olabiliriz.

  126. tuce dedi ki:

   Ben 11 ağustos 2017 tarihinde doğum yaptım ve raporu bu tarihte başladı
   Analık param 8 eylülde yattı fakat ekim ayı için hiç ödeme ile ilgili bilgi gelmedi. Neden ödemelerin net bir tarihi yok ödeme yapacağımız yerler var ve ben strese giriyorum. Lütfen bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ödemeler raporun bittiği tarihi takip eden ayın 8-14 ü arasında yatmaktadır. Bu yatan ödeme doğum öncesi raporun ödemesi. Doğum rapor parası ödemesini de rapor bitiş tarihini takip eden ayın 8-14 arası olarak düşünüp, ona göre planlama yapabilirsiniz.

  127. FATMA dedi ki:

   Iyi günler 1 Ağustosta doğum yaptım. Emzirme adı altında 133 tl para e devlette yatmış görünüyor. Fakat dogum parasi ve rapor param görünmüyor ne zaman yatar. Bilgi verebilir misiniz. Birde çocuğuma bakacak kimse yok pazartesi is başı yapmam gerek paraya ihtiyacım var dogum sonrası rapor bitimi paralı kullanma bileceğim izinlerim var mı? Şimdiden teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Fatma Hanım merhaba,

    Doğum rapor parası rapor bitiminde yatacaktır. Doğum sonrası haklarınız için; https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

  128. zeynep dedi ki:

   merhaba ben 36+1 haftalık hamıleyken izne ayrıldım .1 hafta erken ayrıldım aldığım rapora göre toplamda kaç haftalık iznim oluyor ve İş görememezlik ödeneği brüt 3346 tl net 2383 tl (agi dahil ) iznim bittiğinde ne kadar iş görememezlik ödeneği alırım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32. hafta çalışabilir raporu aldıysanız doğum sonrası 12 hafta olarak izninizi kullanabilirsiniz. Raporunuzda işe başlama tarihi belirtilmiştir. 112 gün için toplam 8300 TL civarı ödeme alacaksınız.

  129. Öğretmen dedi ki:

   Merhaba

   Ben 32. haftada 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak erken doğum riskim olduğu için 35. hafta izne ayrıldım. bu doğum parası almam da sorun teşkil eder mi? part tıme çalışıyorum brüt 2550 tl ve 14 gün üzerinden yatıyor sigortam bu doğum parası almamı etkiler mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün primi sağlıyorsanız Part time çalışmanız rapor parasını etkilemez. 35. hafta izne ayrıldığınızdan doğum sonrası izninize 5 hafta yerine 3 hafta eklenecek. 14 gün çalışmanız doğum parasını etkilemez.

    1. Derya dedi ki:

     Merhaba ben 3 twmmuzda34 hafyalkken izne ayrldım 19 temmuz doğum yaptım.. 23 ekimde ücretli iznim bitti.. Evrakları imzaladım henüz bi para almadm.. Ne zamn yatıcal acab

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Derya hanım merhaba,

      Kasım ayı 8-14 ü arasında yatmadı ise Aralık ayının aynı tarihlerinde yatacaktır. E devletten takip edebilirsiniz.

  130. Tugba dedi ki:

   Doğum sonrası rapor bittikten sonra herhangi bir yere basvurmamiz gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hayır gerekmiyor.

  131. sm muhasebeci dedi ki:

   merhabalar ben 24 haftalık hamıleyım 32. haftamda ızne cıkmam gerkıyo fakat ben bu ıznımı 37 ye kadar calısır raporu alıp ötelemek ıstıyorum dogumdan sınra dogum ıznımi 13 hafta olarak kullanabılır mıyım ve 6 ay ucretsız sut ıznımden 2 ay kullanıp ıse baslama gıbı bı durum olabılır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doğum öncesi 32. hafta çalışabilir raporu alarak 37 hafta izne çıkabilirsiniz. Böylece doğum öncesi kullanmadığınız izinleri doğum sonrası kullanabilirsiniz. Süt izni çocuk 1 yaşını doldurana kadar günde 1,5 saattir. 6 aylık ücretsiz izni 2 ay olarak da kullanabilirsiniz.

  132. Kader altay dedi ki:

   Merhabalar bende 30haftalikken hastaneye yattim. Erken dogum.tehlikesi var diye fakat. Bir hafta yattim hastaneden taburcu oldum. Suan epikiriz raporum var ve arti olarak 10gunluk rapor ilavesi verdi doktorum . bu rapor bittiginde dogum iznimi baslatmis olucak sorum sudur ki benim aldigim maaas brutu 2890 la 3000arasi oynuyor elime gecen net maas 1900tl rapor paramda bi hafta erken ciktim.die azalma olurmu . ve nekadr dogum parasi alirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Kader Hanım,

    Doğum rapor paranız hastalık raporu öncesi aldığınız son 3 ayın brüt maaşının ortalaması alınarak hesaplanıyor. 3000 tl ye göre 112 günlük yaklaşık 7400 TL civarında analık iş göremezlik ödeneği alırsınız.

  133. Nezahat dedi ki:

   Ben 14 temmuzda doğum yaptın doğum parası icin başvuru halen yapamadım bir süresi var mı acaba doğum raporu mu kaybettim hala yararlanabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nezahat Hanım,

    Raporunuzu iş yerine bildirdiyseniz doğum rapor parası alabilirsiniz. Aksi takdirde alamazsınız Doğum yardımı olan Birinci çocuk için 300 TL, İkinci çocuk için 400 TL,
    Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme almak için Kaymakamlıklardaki sosoyal Hizmetler müdürlüğüne başvurmak için bir süre yok.

  134. Elif uys dedi ki:

   Merhabalar oncelikle ben sozlesmeli ogretmen olarak atanmistim gecen sene bu sene de dogum iznine ayrildim 5 eylulde 33 haftalikken aldim dogum iznini izin bitis tarihi 24 ekimde bitiyor simdi benim dogum parasi alabilmem icin raporu sgk ya mi goturmem gerekiyor hangi islemleri yapmaliyim hicbir bilgim yok yardimci olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Raporunuzu milli eğitim müdürlüğüne bildirmeniz gerekiyor. İş veren sıfatı olarak onlar bildirim yapacaklar.

  135. yeni doğum dedi ki:

   3 bucuk ay önce doğum yaptım ve halen paramı bagcılar şubesi yoğunluk var diyerek 3 bucuk aydır ödemiyor buradan yetkililere sesleniyorum hepiniz ana babasınız hepinizin keyfi yerinde bu rezilliğie ne zaman son vereceksin acaba borca girdik ama parmaı ödenmiyor borçlar ödenmeyince faiz oluyor nasıl rahat yatıyorsunuz acaba uc cocuk dıyordu bırısı ulan daha ılkınde bunu yaptıysanız vah halinize .. Allah katında hakkım hepinize haram olsun

  136. Selim dedi ki:

   Slm esim 10 temuz 2017 dogum yaptı ve rapor muasebe ulaştı 20 .08.2017 is yeri kapattı dogum yardımı alirmiyiz acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Selim Bey,

    İş yeri kapansa da rapor parasını alabileceksiniz. Ancak daha sonra işyerinin bildirip bildirmediği sıkıntısını yaşamamak için raporlarınızı iş yerinin bağlı olduğu kuruma bildirin.

  137. Zeynep dedi ki:

   Ben doğum iznine ayrıldım raporum var ama doğumdan sonra çalışamıycam rapor parası almama engelmi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Zeynep Hanım merhaba,

    Rapor sonrası çalışmasanız da rapor parası alabilirsiniz.

  138. Dılek dedi ki:

   15 haziran doğum yaptım rapor parası yarısı atmış diyer yarısı yatmamış rapor parası hepsi birden yatmıyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Dilek Hanım,

    Verdiğiniz bilgilere göre doğum öncesi rapor parası yatmış. Doğum sonrası rapor paranız rapor bitim tarihini takip eden ayda hesabınıza yatacaktır.

  139. Tuanna dedi ki:

   Ben 24 haziranda doğum yaptım sadece süt parası yattı doğum parası ve çocuk parası yatmadı sizce ne zaman yatar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Tuanna Hanım merhaba,

    Rapor parası rapor bitim tarihini takip eden ayın 8-14 ü arası yatmaktadır. Doğum yardımı (çocuk parası) için kaymakamlıkların ilgili birimlerine müracaat ettiyseniz 1-3 ay içinde yatacaktır.

  140. Ali dedi ki:

   Merhaba ;
   Eşim 14 Ağustos tarihinde doğum yaptı. Raporumuzu aldik. 30 Kasım iş başı tarihi gözüküyor. Raporu önce iş yerinin mı onaylaması mı gerekiyor? Ayrıca işyeri rapor parasının 10 gün – 10 gün olarak onaylandığını söylüyor. Böyle bişey var mı ? Biz rapor parası ni hangi tarihler arasında aliriz ayrıca tek seferde mı alırız ? SGK artık PTT den alındığını söylüyor ?

  141. sedef dedi ki:

   slm 19 hazıranda dogum yaptım çocuk parası ve süt parasını aldım
   rapor parası ne zaman yatar acaba
   aynı zamanda rapor parasının bundan sonra postaneye yatacagı dogru mudur?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Sedef Hanım;

    Rapor parası raporun bittiği tarihi takip eden bir sonraki ayın 8-14 ünde yatar. Şu anda doğum paraları Ziraat bankası hesabına yatıyor. Ödenek ile ilgili bilgi mesaj yolu le gelecektir. Kurum tüm ödemelerin PTT den yapılması kısmında düzenlemeler yapıyor. Mesajda nereden alacağınız bilgisi verilecektir.

  142. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?

  143. Hicran dedi ki:

   Merhaba ssk li olarak 1 yildir ayni yerde calisiyorum gebeligimin 32. Haftasinda calisabilir raporu aldim sisteme hastane tarafindan giris yapildigi soylendi. 37. Hafta itibariylede calisamaz raporumu da bugun aldim ciktisini verip saklamami soylediler simdi sorum şu bu raporu benim ssk ya goturmem gereklimi herangi bir islem gerekiyor mu? Birde suan itibariyle 16 haftalik iznim icinde is veren tarafindan cikisim verilmis olsa haklarimi alabiliyor muyum?tesekkurler

   1. NA dedi ki:

    Bende hemen hemen aynı konumdayım sizinle,avukatım aracılığı ile araştırıp öğrendim,önemli olan doğum iznine çıktığınız tarihte halen sigortanızın yatıyor olması,yani eğer siz izne çıkarken sigortanız devam ediyorsa izindeyken işten çıkartılsanız bile hiçbir sorun teşkil etmiyor tüm haklardan faydalanıyorsunuz.
    Bunlara ilave olarak işten çıkarıldığınız için dava açabiliyorsunuz iş yerinize,annelik hakları sebebi ile kanun sizden yana.

    1. Hicran dedi ki:

     Tesekkur ederim ama sgk ya gittigimde tam bilgi veremiyorlar anlamadim bende bisey

  144. Ali dedi ki:

   Selamlar

   Esim 3 Temmuzda dgum yapti, emzirme yardimi edevlet uzerinden emanete alindi olarak gozukuyor, Ziraat Bankasi esim adina herhangi bir para olamdigini soyluyor, Emzirme yardimini ve Ucretli izin doneminin parasini nereden cekmeliyiz Ptt mi Ziraat Bankasi mi?

   Birde Emanete alindinin anlami nedir?

  145. Fhr dedi ki:

   Merhaba,
   08.05.2017 de raporu devlet hastanesinden aldık. Doğum 13.07.2017 tarihinde oldu. Rapor parası henüz yatmadı. Sistemde de gözükmüyor. İş yeri rapor veren hastane bitiş yapmamış demektedir. Hastane bitiş yapınca kalan süre otomatik rapora eklenecekmi ? Ayrıca bu sürede doğan ödemeyi nasıl alacağız?
   Yardımlarınızı rica ederim

  146. Mine dedi ki:

   Merhaba,
   17.07.2017 tarihinde doğum yaptım. ve şunu merak ediyorum doğum rapor parasını rapor bitmedenmi alıyorum yoksa rapor bittikden sonra mı ? Kaç günde yatar acaba ?

  147. Barış dedi ki:

   Merhaba Eşim 13 Temmuz 2017 tarihinde doğum yaptı.17 temmuz da Başvuru da bulunduk süt parası ve Çocuk Yardım parası kaç gün içinde ve hangi tarihlerde yatar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Barış Bey Merhaba,

    Süt parası 45 gün, doğum yardım parası ise 1-3 ay içinde ödenmektedir.

  148. Bedriye dedi ki:

   Merhaba benim rapor parasınin bu hafta yatacagi söylendi e Devlette yatıyor görünüyor ama bugün gittim yatmamis dediler ne yapabilirm niye Boy le oldu anlamadım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bedriye Hanım Merhaba,

    Ağustos ayı 8-14 ü arası bankadan kontrol edebilirsiniz. adınıza bankaya yatacaktır.

  149. Htc dedi ki:

   Çalıştığım yerdeki muhasebeci doğum iznimi unutup doğum yaptığım ayda beni çalışıyor göstermiş ve SSK yatmış
   Bu yanlış nasıl düzeltilir benim doğum parası almama engel olur mu acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer muhasebeciniz raporunuzu sisteme girdi ise yatan primler sorun teşkil etmez. Raporunuzu girmedi ise girmek zorunda.

    1. Htc dedi ki:

     Doğum raporunu da sisteme girmemiş beni çalıyor gösterip sigortam yatmış
     Bu nasıl düzeltilir acaba

  150. Sevgi dedi ki:

   Merhaba ben ev hanimiyim esim calisiyor dogum parasi yatacak dediler ne zaman yatar yatip yatmadigini internet uzerinden kontrol edebiliyormuyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Siz çalışmıyorsanız süt parası ve doğum yardımı alabilirsiniz. Süt parasını eşiniz E devletten sorgulayabilir. Doğum yardımı için Kaymakamlıklardaki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvurmalısınız. Takibini de yine bu kurumlardan yapabilirsiniz.

    1. Büşra dedi ki:

     Merhaba ben 18 haftalık hamıleyim
     Temmuzda ıse gırdım ekım ayında hamıle oldugumu ogrenınce iş yeri boyama uzerıneydı cıkısımı ıstedım smdı yeni bır ıse gırecegım hazıran sonunda doğumum gerceklesek ınsallah yani 5 aylık sogortam olmus olucak son 1 seneye bakıyorlar sanırım suan 116 gun + 5 ay ( 150 ) daha eklenecek doğum parası alabılıyormuyum ? Birde ıs yerı maasları elden verıyor doğum parası almak ıckn sorun oluyor mu ? Maaslar bankadan mı yatması gerekıyor ?

  Sorunuzu Yazın