• 2019 PTT Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

  2019 PTT süt parası sorgulama, yeni çocuk sahibi olmuş anne ve babalar için gerekli olan şartlar yerine getirildiğinde mümkün olabilmektedir. Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası sadece Sigortalı olarak çalışan annelere ve sigortalı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerinin yararlandığı destek ödeneğidir. Süt parası alabilmek için doğum yapan annenin sigortalı olmasına gerek yoktur.


  Eşinin sigortalı olması ev hanımlarının da süt parası almasını sağlamaktadır. Analık sigortası kapsamında anneye tanınmış olan süt parası ödeneğinden yararlanmak için bebeğin yaşıyor olması gerekir. Devlet tarafından sağlanan destek ödemeler arasında bulunan süt parasından yararlanmak için bazı şartlara uyumlu olmak gerekir. Yazının devamında 2019 yılı süt parası ile ilgili başvuru ve sorgulama işlemleri detayları bulunmaktadır.

  Süt Parasından Kimler Yararlanabilir?

  • SSK li olarak çalışan kadınlar doğum yaptıkları zaman süt parası ödeneğinden yararlanabilirler.
  • Resmi nikah olması şartı ile sigortalı çalışan babaların çalışmayan eşleri doğum yapmaları halinde süt parası ödeneğinden yararlanabilirler. Ödeneği alabilmek için doğum yapılan tarihten önce resmi nikahlı olmak şarttır.
  • 4B sözleşmeli çalışanlar SSK ya tabi olarak çalıştıkları için süt parası ödeneğinden yararlanabilirler.
  • 45A sözleşmeli çalışanlar farklı statüde 4B’li oldukları için süt parası ödeneğinden yararlanabilirler.
  • 4D işçiler ve sürekli işçiler SSK lı oldukları için süt parası ödeneğinden yararlanabilirler.

  4B sigorta kapsamında olan Bağ-kurlu vatandaşların süt parasından yararlanmak için SGK il müdürlüklerine giderek bizzat başvuruda bulunması gerekir. BAĞ-KUR’lu olan kişilerin süt parası ödeneğinden yararlanabilmesi için prim borçlarının bulunmaması gerekir. SGK başvurular ile ilgili gerekli incelemeyi yaparak süt ödeneğinin verilip verilmeyeceğine karar vermektedir. Memurlar ise emekli sandığına bağlı olarak çalıştıkları için süt parası ödeneğinden yararlanamazlar.

  Çalışan Annelerin Süt Parası Alım Şartları Nelerdir?

  • Annenin doğum yapmış olması gerekir.
  • Bebeğin sağ olması gerekir. Ölen bebekler için süt parası verilmez.
  • Anne adına yatırılan prim gün sayısı doğum öncesini kapsayan bir yıl için minimum 120 gündür.
  • Çalışan annenin eşinin çalışıp çalışmama şartı bulunmamaktadır.
  • Süt parasından yararlanmak için annenin SSK kapsamında çalışmış olması gerekir.

  Çalışan Babaların Süt Parası Alım Şartları Nelerdir?

  • Çalışan babanın süt parasından yararlanmak için SSK kapsamında çalışıyor olması gerekir.
  • Çalışan babanın eşinin çalışmıyor olması gerekir.
  • Çalışan babanın doğum öncesini kapsayan bir yıl içerisinde minimum 120 gün prim ödemesi yatırılmış olması gerekir.
  • Eşinin doğum yapmış olması ve bebeğin sağ olması süt parası alımlarında aranan şartlar arasında bulunmaktadır.

  Süt Parası Başvuruları Nereye Yapılır?

  Süt parası almaya hak sahibi olan 4A sigortalı ebeveynlerin herhangi bir şekilde başvuru yapmasına gerek yoktur. 4A sigortalılarının doğum olayları gerçekleştikten sonra hastane tarafından doğum yaptıkları bilgisi SGK sistemine girilmektedir. Sistem üzerinden bilgilerin SGK ulaşmasının ardından Süt parası yattı mı sorgulama yapılmasına ve herhangi bir başvuruya gerek kalmadan süt parası Ziraat Bankasına yatırılmaktadır.

  Şartların farklı gelişmesi durumunda ise kişiler bulundukları yerdeki Sosyal İl Müdürlüklerine giderek süt parası ödeneği almak için başvuruda bulunmalıdırlar. Başvuru sırasında gereken belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Süt parası başvuru talep dilekçesi
  • Doğum raporu
  • Kimlik belgesi

  Bebeğin doğmuş olduğu tarihten itibaren 5 yıllık süre içerisinde başvuruda bulunma hakkı mevcuttur. Süt parası ödeneğini almaya hak kazanan kişilerin hak tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde parayı almaları mümkün olmaktadır.

  Süt Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Süt parası sorgulama 2019 yılında yapılan sorgulamalar e-devlet üzerinde online olarak yapılabilmektedir. Bunun için yapılması gereken e-devlet şifresine sahip olmaktır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubesine giderek şifrelerini alabilirler. E-devlet sistemine şifre ile giriş yapan vatandaşlar öncelikle kimlik doğrulaması yapmalıdırlar. Kimlik doğrulamasını yapan kişiler karşılarına açılan sayfada hesap tanımlama işlemlerini gerçekleştirebilir veya tanımlı olan hesap bilgilerini güncelleyebilirler. Hesap tanımlaması olan kişilerin ödemeleri tanımlı olan hesaplarına yatırılmaktadır. Süt parası sorgulama işlemleri için izlenecek olan adımlar sırasıyla şu şekildedir;

  • Hesap tanımlama işleminin ardından Sosyal Sigortalar Kurumu ekranına yönlenmek gerekir.
  •  https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama  adresine giriş yapılmalıdır.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu ana sayfasında bulunan Şahıs Ödemeleri Sorgulama sekmesine tıklamak gerekir.
  • Açılacak olan sayfa süt parası sorgulamasına ulaşılmasını sağlayacaktır.

  Online olarak yapılan sorgulamanın haricinde Süt parası sorgulama telefon ile yapmak mümkün olmaktadır. ALO 170 hattını arayarak süt parası sorgulamaları gerçekleştirilebilir. ALO 170 süt parası sorgulamalarından başka SGK ile ilgili bütün sorularınıza cevap alabileceğiniz telefon hattıdır. Online olarak ulaşımlarda www.alo170.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.

  Süt parası ne zaman yatar ve nereden alınır sorgulamalarını sistemden kolayca yapabilen kişilerin süt paralarının yatırılıp yatırılmadığını e-devlet sisteminden kontrol ve takip edebilirler. Süt parası yatırıldığı bilgileri geldiği zaman kimlik belgeleri ile birlikte Ziraat Bankasına giden hak sahipleri ödeneklerini alabilirler.

  Süt parası ödenekleri Ziraat Bankasına veya tanımlı olan bankalara yatırılmakta olup şubeye giderek veya internet bankacılığından yararlanarak süt parası ödeneğini almak mümkün olmaktadır. Tanımlı olan herhangi bir hesabı olmayan kişilerin ödenekleri PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT şubelerine yatan süt parası ödeneklerinin alınması için hak sahipleri kimlik belgeleri ile birlikte PTT şubelerine giderek ödeneklerini alabilirler.

  Süt Parası ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Süt parası ve doğum parası ödenekleri hak sahiplerine devletin sağladığı yardımlar arasında bulunur. Süt parası ve doğum parası ödenekleri birbirinden farklı ödemelerdir. Süt parası, Sosyal Güvenlik Kurumunun kendisine bağlı olarak çalışanlarına sunduğu yardım ödeneğidir. Doğum yardımı, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından annelere verilen sosyal bir yardım ödeneğidir. Doğum yardımı parasını doğum yapmış olan bütün anneler alabilirler. Süt parası ödeneğinde olduğu gibi SSK li çalışan olmak sınırlaması bulunmaz. Mavi Kart sahipleri doğum yardımı ödeneğinden yararlanabilmektedir.

  SSK Doğum Parası iş görmezlik parası diğer bir yardım ödeneği olmakta ve doğum dolayısı ile annelerin çalışamadıkları dönemlerde yapılmaktadır. SSK’lı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda yararlandıkları ödenek SSK’dan alınan hak ödeneğidir. Doğum parası çalışan annelere doğumdan önce ve sonrasını kapsayan izinli dönemlerinde verilmekte işe gidemedikleri dönemlerde devletten maaşlarını almaya devam etmektedirler. Birbirinden farklı olan üç ödeneğin temel amaçları aynıdır ve doğum yapan kadınların mağdur olmaması adına devlet tarafından sağlanan destek ödemelerdir.

  Süt Parası Ne Kadar Sürede Yatırılır?

  Doğum yapmış olan anneler için devlet tarafından küçük bir hediye olarak verilen süt parası yardımı ebeveynlerin yükünü bir nebze olsun hafifletmek amacı ile verilmektedir. Süt parası kaç ay alınıyor ve ne zaman yatırılıyor sorusuna cevap arayan ebeveynleri kısaca bilgilendirmek gerekirse, süt paralarını bir defaya mahsus olarak ödendiğini ve ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

  Süt parası ödeneği 2019 ücretleri henüz belirlenmemiş olduğu için 2019 de ödenen 180 TL tutarı geçerli olmaktadır. 2019 Ocak ayında yapılan ödemeler 180 TL olarak yapılmış

  Bebek Yardım Parası Nasıl Alınır ?

  Doğum Parası Nasıl Alınır ?

  Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?  tıkla sorunu sor

  2019 PTT Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Kübra alp dedi ki:

   Şut parası yattimi

  2. Birgül Dartar dedi ki:

   Eşim çalışıyor kızım 2006 doğumlu oğlum 2010 doğumlu bizde hiç bir şey almadık .nasıl alınacak bilgi ala bilirmiyim

  3. Beyza dedi ki:

   Merhaba 01.06.2015 te Doğum yaptım aktif Bağ-Kur’lu idim haberim yoktu süt parasını almadım . Nereden başvuru yapası kirim ne yapmam gerekiyor ?

  4. ozlem kater dedi ki:

   merhaba ben ozlem kater gecen sene haziran ayinda dogum yaptim esimden ayriyim sut parasini nasil alirim

  5. Kübraesra dedi ki:

   Iyi gunler. 20 Ocak 2018de dogum yaptim. Ben sigortali olmadigim icin 170ten bilgi alamadim. Bu emzirme odenegi veya cocuk parasini ben cekemiyoe muyum cunku esim kimligi cikartirken benim adimk vermis basvurularda .

  6. burak duran dedi ki:

   esım 6 ay once dogum yaptı ve bız yenı haberımız oldu bunu alabılırmıyız

  7. Ayfer dedi ki:

   5 Agustos 2018 de Doğum yaptım. Süt paramı almadım. E devlet de ödendi görünüyor be yapmam gerekli

  8. Enis dedi ki:

   merhaba eşim 29.12.2013 de doğum yaptı ve süt parası almadı başvuruda yapılmadı . şuan başvuru yapmamız gerekir mi yada 2018 de süt parası ala bilirmiyiz

  9. gamze dedi ki:

   merhabalar oğlum 7 nisan 2017 de doğdu eşimin sigortası düzenli yatmadı şuan 90 gün prim görünüyor süt parası alabiliyor muyum 2017 nisandan 4 ay önce 120 gün primi yoktu süt parası alma hakkım varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1 yıl içinde en az 120 gün prim gözükmesi şartı var. bu durumda süt parası alamazsınız.

  10. ece dursun dedi ki:

   bu süt parası 1 kereye mahsus mu veriliyor acaba

  11. Ahmet dedi ki:

   170 aradım 122 tl görünüyo
   ptt gittim hesabımda birşey görünmüyo dediler

  12. Ahmet dedi ki:

   Herhangi bi dogum belgesi yok elimde çocuğumun kimliğiyle ptt gitsem verirlermi 2 yaşına girdi çocuğum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası doğumdan hemen sonra yatar ödeme alınmadığında ssk hesabına geri yatar. Alo 170 sgk hattından ödeme var mı öğrenebilirsiniz.

  13. Kenan ÖZGÜR dedi ki:

   Merhaba,

   Şubat 2014 de doğan çocuğum için başvuru yapıp süt parası alabilir miyim ?

  14. pln dedi ki:

   ben dogum yapalı iki yıl oldu sgk ya gıttim. süt parası için ama gittiğimde siz calışmadıgınız için bu parayı veremeyıyoruz dedi. sigortalı bir işte calışmanız gerekiyor dedi. o parayı almak için nereye başvurmam gerekiyor. bide para ptt ye mi yatıyor ziraat bankasına mı?

  15. pln dedi ki:

   ben calışmıyorum eşim calısıyor. sgkya gıdıp ben basvuru yapabilirim miyim. yoksa eşim mi basvurması gerekiyorr..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Süt parası için başvuru yapmanıza gerek yok. Adınıza hesabınıza yatacaktır.

  16. gamze dedi ki:

   Mrb 13.01.2017 de dogum yaptim fakat sut parasindan haberim yoktu yeni ogrendim sartlari okudum fakat tam anlayamadim esim dogumdan bi kac ay once isten cikmisti yani sigortasi kesilmisti 7 aylik hamileyken cikti hak kazanabiliyormuyuz bizde acaba

  17. Ayşe dedi ki:

   Mrblar Ben 2016 da doğum yaptım süt paramı alamadım iki de fa başvurdum sistem bozuk sonra gel şu şu derken yerde uzakta gitmekten vazgeçtim param orda kaldı şuan 2018 e girdik alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    SSK da hak düşme süresi 5 yıldır tekrar başvuru yaparak süt parasını alabilirsiniz.

  18. Nilüfer dedi ki:

   Bir kızım ve ikiz erkek bebeklerim var 1000 tl doğum parası aldım ama süt parası almadim başvursam almaya hak kazanırmıyım ve çocuklardan dolayı çalışamıyorum bakıcı yada kreş desteği oluyormu

  Sorunuzu Yazın