• PTT Süt Parası Sorgulama


  Devlet tarafından ülkemizin kalkınması için birçok alanda düzenlemeler yapılmaktadır. Bunlardan birisi olan ve 2017 yılı içerisinde binlerce aileyi ilgilendiren süt parası, PTT ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile kişilere sunulmaya devam etmektedir. Sunulan süt paraları, tamamen nüfus artışının politikalara uygun bir şekilde arttırılması ve ailelere de çocuklarını büyüttükleri bu süreçte destek olmaktır. PTT süt parası işlemlerinde, aile bireylerinin başvuru yapması ve kriterleri tamamlaması gerekmektedir. Genel olarak baktığımızda, süt parası alacak ailelerde, anne ya da babadan en az birisinin sosyal güvenlik kurumu bünyesinde olması yani sigortalı bir çalışan olması gerekmektedir.

  Süt parası ile ilgili düzenlemeler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamı ile güvence altına alınmıştır. Burada mevzuatın içeriğine baktığımız zaman, sigortalı olan anneler ya da sigortalı olarak çalışan babaların eşlerine bu ödemenin yapılacağının açık bir şekilde belirtildiğini görmekteyiz.

  PTT Süt Parası Şartları Nelerdir?

  PTT süt parası almak isteyen kişilerin, devlet tarafından belirlenen şartları tamamlıyor olması gerekmektedir. Bu şartları özetle şu şekilde açıklayabiliriz.

  Sponsorlu Bağlantılar

  • Annelerin sigortalı olarak çalışma gibi bir zorunluluğu yoktur. Aile babasının sigortalı çalışan olması yeterlidir.
  • Hem SSK hem de Bağ-Kur güvencesinde olan kişiler başvuruda bulunabilmektedirler.
  • Başvuruda bulunan kişilerde aranan diğer bir şart ise, son 1 yıl içerisindeki ödenmiş prim sayısıdır. Eğer kişiler son 1 yıl içerisinde en az 120 günlük primlerini ödemiş ise, bu ödenekten faydalanabilecektir.
  • Bağ-Kur mensubu olan kişiler, süt parası alabilmek için borçlu olmamalıdırlar. Eğer Bağ-Kur borçları varsa, başvuru işlemlerinden önce ödemeleri gerekecektir.

  Süt parası almak isteyen kişilerin tamamlaması gereken kriterler özetle bu şekildedir.

  Süt Parası Nasıl Alınır?

  PTT ya da diğer bankalar aracılığı ile süt parası almak isteyen kişiler, sigorta durumlarına göre farklı şekilde başvuruda bulunabilmektedir. Eğer kişiler 4A kapsamında bir sigortalı ise, bu durumda ek bir işlem yapılmasına gerek olmayacaktır. Çünkü, doğum sonrasında tüm kayıtlar sistem üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilecektir. Dosyaların gönderilmesinden sonra ise, SGK’da kayıtlı olan bilgilere göre ödemeler otomatik olarak yapılacaktır. PTT süt parası sorgulama işlemleri için kişilerin kimlikleri ile birlikte PTT noktalarına gitmeleri yeterlidir.

  Yukarıda belirtilen şartlar tamamlanmıyorsa ya da herhangi bir işlem yapılmamışsa, bu durumda kişilerin dilekçe ile başvuruda bulunması gerekecektir. Bunun için de, yaşanılan bölgede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na doğum raporu, kimlik ve başvuru dilekçesi ile gidilmesi yeterli olacaktır. Dilekçe teslim edilip görevli tarafından gereken kayıtlar yapıldıktan sonra, kişiler bir sonraki maaş günlerinde otomatik olarak banka hesaplarından ya da PTT tarafından belirlenen zamanlarda, PTT şubelerine giderek süt paralarını alabilirler.

  Yukarıda belirtmiş olduğumuz durum, tamamen 4B kapsamındaki sigortalıları ilgilendirmektedir. Bu kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunabilecekleri gibi, İl Müdürlüğü’ne giderek de başvuru yapabilirler. Her iki kurumda da sizden doğum belgesi, kimlik ve dilekçe örneği talep edilecektir. Bundan dolayı, hastanede düzenlenecek olan doğum raporunuzu kesinlikle kaybetmemeli ve başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısınız.

  Devlet Ne Kadar Süt Parası Veriyor?

  PTT süt parası sorgulama işlemleri için şubelere gittiğinizde, kaydınızın oluşturulup oluşturulmadığını ya da adınıza yatırılmış bir para olup olmadığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Devlet desteği ile verilen bu ödemeler, belirli dönemlerde güncellenmektedir. Ancak, 2017 yılı içerisinde yapılan son güncellemelere baktığımız zaman, süt parası almaya hak kazanan kişiler için 132 TL’lik bir ödeme yapıldığını görmekteyiz. PTT ya da Ziraat Bankası’ndan alacağınız bu ödemeler ise, hiçbir şekilde sizden geri talep edilmeyecektir.

  Süt Parası İle İlgili Diğer Konular :

  Bebek Yardım Parası Nasıl Alınır ?

  Doğum Parası  tıkla sorunu sor

  PTT Süt Parası Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.