SGK

Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları Nelerdir?

Eşi vefat etmiş dul kadınların devlet tarafından maaşa bağlanması 2020 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi belirli şartların sağlanması durumunda mümkündür. Burada en önemli husus elbette ki çiftlerin resmi nikah bağıyla birbirlerine bağlanmış olmaları gerekliliğidir. Ülkemizde imam nikahı olarak bilinen nikah türü oldukça yaygın olarak tercih edilmekte olup bu nikah türü devlet nazarında resmiyet kazanmadığı için eşlerin sonraki dönemlerinde hak kayıpları yaşanabilmektedir.


Eşi vefat eden kadının haklarını elde edebilmesi için bu sebeple resmi nikah büyük önem taşımaktadır. Dul kalan kadınların devletten maaş alabilmesi için resmi nikah dışında başka şartlar da elbette ki vardır. Eşi vefat eden kadınların devletten yardım mı yoksa emekli aylığı mı alacağı vefat eden eşin sigortalı olup olmadığı, sigortalı ise ne kadar süredir prim yatırdığı gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir.

Vefat eden eş eğer sigortalı değil ise bu durumda da dul kalan kadına muhtaçlık dul maaşı belli kriterlere göre verilebilmektedir. Bu yazımızda eşi vefat eden kadınların alabileceği yardım ve emekli maaşı konularına detaylıca değineceğiz.

Eşi Vefat Eden Kadına Bağlanan SGK Maaşı Şartları Nedir?

01 Ekim 2008 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununda yapılan değişiklikle ülkemizde bulunan üç farklı sosyal sigorta türü olan SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı tek çatı altında toplanarak 4A, 4B ve 4C olarak isimlendirilmişlerdir. Bu üç sigortalılık türü çıkışı itibariyle farklı çalışma türlerinin ihtiyaçlarına göre farklılıklar gösterdiğinden yapılan reformdan sonra da birtakım farklılıkları devam ettirmişlerdir.

Bu sebeple de eşi vefat eden kadına ne kadar maaş bağlanır, nasıl bağlanır, hangi şartlarda maaş bağlanabilmektedir gibi detaylar vefat eden eşin hangi tür sigortaya tabi olduğuna göre değişkenlik göstermektedir.

4/A’ya Tabi Sigortalının Eşine Bağlanan Maaş

SSK olarak da bilinen 4A türünde sigortalı olan kişilerin vefat etmeleri durumunda resmi nikahlı eşleri belirli şartları taşımaları durumunda dul ve yetim maaşı ya da diğer adıyla ölüm aylığı alabilmektedirler. 01 Ekim 2008 tarihinde yapılan Sosyal Güvenlik Reformu bu konuda da maaş almak isteyenler için milat niteliğindedir.

4A türünde sigortalı olup eşi vefat eden kadınlara maaş sorgulama şartları şu şekildedir;

 • İşe başlangıç tarihi 01 Ekim 2008 tarihinden sonra olup sigortalı iken vefat eden kişilerin en az 5 yıl ya da 9000 gün prim ödenmiş olması,
 • İşe başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olup sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 5 yıl ta da 900 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

4/B’ye Tabi Sigortalının Eşine Bağlanan Maaş

Bağkur olarak bilinen bu sigorta türü genellikle kendi işini yapan esnafların ve çiftçilerin tercih etmek durumunda olduğu sigortadır. Dışarıdan kendi sigorta primlerini yatırarak sigortalı olan bu kişilerin resmi nikahlı eşleri sigortalının vefatı durumunda ölüm aylığı alabilirler.

Bağkur’da eşi vefat eden kadın eşinin maaşını nasıl alır sorusunun yanıtı şu şekildedir;

 • İşe başlangıç tarihi 01 Ekim 2008 tarihinden sonra olup sigortalı iken vefat eden kişilerin en az 5 yıl ya da 9000 gün prim yatırmış olması,
 • İşe başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olup sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 5 yıl ya da 3600 gün prim yatırmış olması gerekmektedir.

4/C’ye Tabi Sigortalının Eşine Bağlanan Maaş

Eski adıyla Emekli Sandığı olan ve yalnızca kamu çalışanlarını kapsayan bir sigorta türü olan 4C sigorta türünde sigorta primlerini yatıran bizzat devlettir. Bu sebeple işverenin devlet olduğu bu sigorta türünde sigortalı iken vefat eden çalışanın eşine ölüm aylığı verilebilmesi için gerekli olan şartlar vardır.

4C’li iken eşi vefat eden kadına maaş 2020 yılında şu şartlar altında bağlanır;

 • İşe başlangıç tarihi 01 Ekim 2008 tarihinden sonra olup sigortalı iken vefat eden kişilerin en az 5 yıl ya da 9000 gün prim ödenmiş olması,
 • İşe başlangıç tarihi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olup sigortalı iken vefa eden kişilerin en az 5 yıl ya da 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadına SGK’dan Maaş Bağlanması İçin Gerekli Belgeler

Yukarıda saydığımız SGK bünyesindeki sigorta türlerinden birinde çalışırken asgari prim günü sayısını tamamladıktan sonra vefat eden sigortalıların eşlerine maaş bağlanabilmektedir. Bu maaşı almak için vefat eden sigortalının eşi birtakım belgeleri SGK’ya sunmak durumundadırlar.

Bu belgeler;

 • Dilekçe
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Veraset İlamı
 • Ölüm Defin Tutanağı
 • Beyan ve Taahhüt Belgesi
 • Gelir ve aylık belgesi
 • E devletten alınabilecek herhangi bir sigortasının olmadığına dair hizmet ve sağlık provizyon dökümleri
 • Ziraat bankasına ait hesap numarası alınması ve her hak sahibi için birer hesap kartı çıkarılmalıdır.

Yukarıda sayılan belgelerle SGK müdürlüklerine müracaat eden sigortalı eşi kendisi ve varsa çocukları için de gerekli belgeleri sunarak ölüm aylığı için başvuru yapmış olur. Bu başvuru esnasında eğer çocuk varsa bildirilmelidir çünkü ölüm aylığı çocuk sayısına göre belli oranlarda değişiklik göstermektedir.

Eşi vefat eden kadın kocasının maaşının ne kadarını alır sorusunun cevabı da hem maaş alabilecek durumda olan çocuk sayısına hem de kadının hâlihazırda sigortalı olarak bir işte çalışıp çalışmıyor oluşuna göre değişkenlik göstermektedir. Vefat eden eşinin ölüm aylığını alan kadın ya da erkek fark etmeksizin eşler ömür boyunca bu aylığı almaya devam ederler ancak yeniden resmi nikahlı ya da yetkililerin tespit etmesi durumunda imam nikahlı olarak bir başkasıyla evlenmeleri durumunda bu aylık kesilecektir.

Eşi vefat eden kadın eşinin emekli maaşının tamamını alamamaktadır. Bu maaşın belirli orandaki kısmını alabilen eş, eğer varsa çocuklar ile birlikte bu maaşı belirli oranlarda paylaşmaktadır. Aynı şekilde eğer ki eşi vefat eden kadın başka bir işte çalışıyor ise de yine daha düşük oranda maaş almaktadır;

 • Eş, eğer çocuğu yoksa toplam maaşın %75’ini,
 • 1 çocuğu varsa eş %60’ını, çocuk ise %30’unu,
 • 2 çocuğu varsa eş, %50’sini, çocuklar ise kalan %50’sini,
 • 3 veya 3’den fazla çocuğu varsa eş %50’sini alır, çocuklar ise kalan %50’sini,
 • Eş, çalışıyor ise çocuk olmasa dahi toplam maaşın %50’sini alır.

Sosyal Güvencesi Olmayan Ve Eşi Vefat Eden Kadınlara Bağlanan Maaş

Eşi ya da kendisi hiçbir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamış ya da yeterli primi ödeyememiş iken vefat eden kadınlara Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından iki ayda bir dul maaşı verilmektedir. Yukarıda saydığımız durumlar SGK tarafından verilen bir maaş iken muhtaç durumda olanlara verilen bu ödenek ise aslında bir yardım ödemesidir ve sadece ihtiyaç durumunda olduğunu ispatlayan, çalışamayacak durumda olan dul kadınlar için verilmektedir.

Bu ödeneğe başvurmak için;

 • Sigortasız resmi eşin vefat etmiş olması,
 • Kadının ihtiyaç sahibi olması,
 • Çalışmıyor ve çalışamayacak durumda olması,
 • Herhangi başka bir gelirinin olmaması ve
 • Kişinin kadın olması, şartlarının taşınması gerekmektedir.

Bu şartlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından incelenir ve uygun görülmesi halinde kişiye iki ayda bir 550 TL olarak ödenir. Bu şartlardan herhangi birisi zaman içerisinde değişirse de bu sosyal yardım sona erdirilecektir.

Dini Nikâhlı Eşim Vefat Etti Yardım Alabilir miyim ?

Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlardan yararlanabilmeniz için, eşinizin resmi nikahlı olması gerekiyor. Dini nikahlı kişiler, bu yardımlardan faydalanamaz.

 

Evde Bakım Parası Ne Kadar Oldu? Evde Bakım Maaşı Alma Şartları Neler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Vefat eden esimden 975tl maas gorunuyor eyer sigartali iste calismaya devam edersem bu aylik kesilirmi veya nekadari kesiliryardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Çalışan kadının eşinden aldığı maaş kesilmez. Çalışmayan kadına % 75 i bağlanırken çalışan kadına % 50 si bağlanır.

 2. Dedem 1934 dogumlu 2014 yillinda vefat etti dedemin ssk prim gunu 680 babaannem nasil kocasinin prim gununden yaralanarak emekli olur
  2 yil once Ssk kurumuna gitigimde 900 gun prim sartini askeri borclama yapamaz dediler sjmdi olabilirmi
  ne yapmaliyim bu konu hakkinda

 3. eşler arasındaki yaş farkı 40 yıl gibi ise ölen eşin maaşından faydalanılabilinir mi?. Vefat eden erkek 90 yaşında kadın ise 50 yaşında ……..

 4. Merhaba, Benim babamla annem imam nikahli evliydi. Babam vefat etti. Babamin annemle resmi nikahi yok. Annem bekar gözüküyor tc kimlik de. Babamin sigortasi var. Annem babamin sigortasindan prim odeyerek emekli olabilir mi. Resmi nikah olmadigi icin olamaz diyenler var. Ama bunun bir yolu yok mu annem burada mağdur durumda. Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba,

   Maalesef ne yaparsanız yapın resmi nikah olmadığı için babanızın hiçbir hakkından faydalanamaz.

 5. Merhaba eşim vefat etti 16 ve 14 yaşında iki oğlum var birde 9 yaşında kızım var eşimin günleri yetmediği için maaşını alamıyorum çok mağdur durumdayım ne yapabilirim

 6. Meraba babam yenı oldu annem ssk ya gıttı bıkdırmek ıcı n ama babamın ssk ıslemlerı unkapanında olacagından annem yurumekte zorluk cektıvınden dıkekce yazıp yollıycagımız bıldırıldı bıze dılek eyı ellerıne gectıgıne daır kagıt geldı ama bız napıcaz yada bıze bılgımı gelıcek bılemedık annem suan beklıyor maaş nasıl baglanacak naomalıyız cevap verırmısınız

 7. Babamin maasi annemle bana yatmaktaydi annemde vefat etti bu ayki maasla beraber babadan kalan maas annemden bana direk gecermi gecerse annemden kalan maas yuzde kaci baglanir maasla ilgili heran gibi evrak gerekirmi tesekurler

  1. Merhaba,

   Annenizle siz birlikte maaş alırken anneniz % 60 a % 30 du. Vefat sonrası Siz % 50 maaşa çıkabileceksiniz. Maaşın tamamı size aktarılmaz.

 8. benim rahmetli baba 1955 doğumlu olmakla birlikte 2015 dede rahmetli olmuş durumda.1986 yılından sigorta girişi var.toplamdada 297 gün yatan pirimi var. 20 aygibide askerlik yapmışlığı var.bide aslında rahmetlik babamın esnaf ve sanatkarlar derneyindede kaydı var yalnız hiç pirim yatırmamış.şimdise anne cağızım hernekadar ben yardımcı olmaya çalışsamda tam olarak olamadığım için madur oluyor budurumda.sizden annemin sgortalı olması için neyapmam gerektiyi hakkında bana yardımcı olmanızı arz ediyorum teşekkürler iyi şalışmalar sizlere.

 9. Annem emekli sandığından 2008 öncesi emekli ölmüş babamdan maaş almaktadır . Birde 2001 yılında emekli sandiği kapsamında çalışırken vefat eden erkek kardeşim var ve şuan maaşını alan yakını yok.
  1. Sorum, annem ölen kardeşimden de maaş alabilir mi alabilirse hangi şartlarda alabilir.
  2. Sorum, kendim emekli sandığından 2011 de emekli oldum ve dulum. Ölmüş babamdan maaş alabilirmiyim. Alabilirsem yüzde kaçını alabilirim.
  Teşekkür ederim.

 10. Merhabalar. Kayınpederim GÖSTERGE 9475’e göre baya kesintili maaş alıyorken vefat etti.Bu sırada sigortalılığı devam eden kayınvalideme bağlanan ölüm aylığı kayınpederimin kesintisiz maaşı üzerinden hesaplanmış görünüyor ve 4 aydır bu şekilde emekli maaşı alıyor. Bu işte bir yanlışlık olmasından şüphe ediyoruz. YARDIMINIZI RİCA EDİYORUM.(çünkü hata varsa fazla verilen miktarı devlet faiziyle bir anda geri isteyecektir) (kayınpederim 1370 alıyormuş.kayınvalidem yılbaşında gelen zamla 1570 alıyor. 1370 üzerinden %50 alması gerekiyordu sanıyorduk.kim nerede yanılıyor anlayamadık)

 11. Eşim sgk emeklisi olarak öldü ben kendim çalıştım sgk emekli oldum.esimin maaşının kaçta kaçı kesilerek alabilirmiyim.

 12. Babam geçen ay vefat etti., 85 yaşındaydı, SGK emeklisiydi. Annem bağkur emeklisi, ben de SGK emeklisiyim, evli değilim. Bu durumda annem ya da ben babamın maaşının yüzde kaçını alabiliriz?

  Annem maaşı almak için neler yapmalı?

 13. Merhaba;
  Vefat eden eşimden aldığım dul maaşı eşim yaşarken aldığı maaşın yarısından az verildi. Ben SSK emeklisiyim, 2 erişkin çocuğumuz var. E-Devlet’ten kendi maaşımı sorgulayabiliyorum ancak eşimle ilgili maaşı, varsa kesintileri nasıl öğrenebilirim.

 14. Merhabalar babam engelliydi bir sağlık güvencesi yoktu üç ayda bir engelli maaşı alıyordu babam 2001 de vefat etti annem de bir sağlık güvencesi yok bu durumda annem nasıl bir maaş alır

  1. Eşi vefat eden 4a siğortslı emekli aylığı+mesleki maluliyet devamlı iş göremezdik ödeneği alan eşinden ne kadar maaş alacaktır

 15. Merhaba; Benim iki torunum var birincisi 24/082012 doğumlu, ikincisi ise 25/06/2016 doğumlu. Oğlum çalışıyor eşi ise çalışmıyor. Bu durumda çocuk parası ve süt parası alabilir mi?…

 16. Erkek 4a lı ,Eş 4b li ve emekliler birisinin
  Ölümü halinde 2. Maaş alma hakları varmıdır.

  Teşekkür ederim

 17. Babam 1962 doğumlu 10 sene oldu mefat edeli SGK ya gitti 44 günü var ama askerligini 18 ay yaptı annem emekli olabilirmi yardımcı olursanız sevinirim…

 18. Babam 10.10.2005’yılında vefat etti, 293 sigortalı günü vardı anneminde emekli maaşıda yok babandan nasıl maaş alabilir? Ne yapmamız gerekiyor?

 19. Merhabalar vefat eden eş için sigortalılık süresi 900 gün demişsiniz.
  Ben bu süre yeni düzenleme ile 1800 gün oldu diye biliyorum.
  Hangisi doğru.

 20. Benim kardeşim 18 09 2018 tarihinde vefat eti evli iki çocuğu var 2100günsgk pirimi günü asgari ücretten var ne kadar maaş alması gerekiyor

 21. BABM 1947 DOĞUMLU .1967 YILINDA 20 AY SÜRE YAPMASI GEREKİRKEN 6 AY ASKERLİK YAPTI SEBEBİ BİR KOLUNUN DİĞERİNDEN KISA OLMASI
  1981 DEN GİRİŞLİ OLMAK KAYDIYLA VERGİ MÜKELLEFİ
  1992-1993 YILLARINDA BAĞKUR PRİM BORCU YATIRMIŞ FAKAT MEMUR HATASINDAN DOLAYI AYNI ADDA BAŞKA BİR BAĞKUR HESABINA İŞLETİLMİŞ.ASIL DEKONTLAR BİZDE MEVCUT.
  2000-2008 ARASI 2200 ASKIDA OLAN BAĞKUR GÜNÜ VAR
  2009 İTABRİYLE ŞU ANA KADAR 3200 GÜN SSK PRİMİ MEVCUT.
  YAŞ ŞU AN 72 EMEKLİ OLABİLİR Mİ? bu arada MALULİYET İÇİNDE BAŞVURDUK YAŞ HADDİNİN GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK AMA %60 ALTINDA ÇIKARTTILAR HEYET KURULU.

  1. Merhaba,

   Askerliği borçlanıp 900 güne tamamlayarak emekli olma hakkı var. en yakın SGM de hesaplattırma yapmanızda fayda var.

  2. 03.02.2019 babam vefat etti ve 480 günlük sigortası var annem emekli olabilirmi ve olursa ne kadar maaş alır. Sigortası asgari üçret üzerinden yatıyordu

  3. Merhaba,

   emekli olabilmesi için en az 900 gün prim ve 5 yıllık hizmet süresi gerekli. Askerlik borçlanması ile yeterli primi sağlayarak emekli olabilir. en yakın SGM ye giderek yardım alabilirsiniz.

 22. Babam 2011 yılında vefat etti 1996 doğumlu 18 ay askerlik yaptı ölmeden önce 603 gün sadece primi vardı annemi emekli yapmak için yapabileceğimiz bir şey var mı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   sigorta başlangıcından sonra vefatına kadar 5 yıl süre geçmiş ise 900 güne tamamlayarak emekli edebilirsiniz.

 23. ölüm aylığında ölen kişinin maaşının tamamı alınabilir mi .örneğin ölen kişinin eşi ve 6 küçük çocuğu var ve ölen kişininde maaşı 1000 tl hepsini alabilirler mi

 24. Meraba babam 2009 yılı 9. Ay vefat etti 550 gün SSK pirim cıkıyor ama SSK ya giriş tarihi 1974 fakat ödenmiş gün sayısı 550 gün annem emekli olabilir mi bu durumda birkere denedik 1800 gün lazım dendi

  1. Merhaba,

   Primlerin hangi maaş göre yatırıldığı hangi seneleri kapsadığı bilgileri olmadığından maaş hesaplaması yapmamız mümkün değil.

 25. Merhaba kayınpederim Ağustos 2016 yılında vefat etti 688 gün sigortası var kaynanamın emekli olup maaş alabilmesi için yeterli değilse eğer askerlik borçlanmasını yapıp emekli olma şansı var mı Mahmut

 26. Babam rahmetli oldu Bağkur emeklisi 1500 civarında emekli maaşı vardı annem ise sağ ve ssk dan emekli 1000 tl maaş alıyor babamdan anneme maaş bağlandı ama 725 tl para veriyorlar çocuklar hiç bir şekilde yararlanmıyor bu ödenen 725 tl çok az ödeniyor neye göte bunu ödemesini yapıyor normalde %75 ini ödemesi gerekli diye biliyorum bilgilendirirseniz sevinirim

 27. Eşim memur emeklisiydi 28 nisan 2018 Tarihinde vefat etti ben dul maaşı alıyorum ben ssk emeklisiyim 2005 yılında babam vefat etti ssk emeklisiydi babamdan yetim maaşı alabilirmiyim benim emekli olmam yetim maaşını almamı engel teşkil edermi birde bayram ikramiyesi eşimden alabilirmiyim sadece kendi maaşımdanmı alıcam eşimden de alırmıyım

  1. Ben ssk emeklisiyim eşim emekli sandığından emekliydi
   2018 de nisan ayında. vefat etti ben dul maaşı alıyorum bana bayram ikramiyesi verildi eşim emekli sandığında emekliydi vefat edince bayram ikramiyesi verilmedi neden Babamda ssk emeklisiydi 2005 te vefat etti yetim maaşı alabilirmiyim. Babamdan dolayı yanıtlarmısınız sorularımı Teşekkür ederim şimdiden.

 28. Slm benim babam 1999 vefat etti. Askerlikle bereber 830 gunu var anneme maas vermiyolar gunu yetmiyo diye neyapabilirim

 29. İyi günler..eşim 2004 te vefat etti bağkurluydu.1186 prim ödeme gün sayısı vardı askerlik hariç ama eşimden dolayı maaş alabilmem için 1800 günü tamamlamam lazımmış.600 gün de askerliği var toplam 1786 gün yapıyor .14 gün eksik kalıyor bu 14 gün için 14 senedir mağdur durumdayım ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günlet

 30. Ben memur emeklisiyim.Vefat eden memur emeklisi eşimden oğlum ve ben maaş alıyorduk.Oğlumun 20 yaşına girmesi nedeniyle maaşı kesildi ondan kesilen maaşın bir kısmı bana bağlanır mı?
  Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu